DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Leziog van M. J. TEN RAA, ALCOHOL EN GEESTESZIEKTEN Uit het Pariement Dagelijksch cverzichf Buitenland VOLKSUNIVERSITEIT. No. 44 3If nummer bestaat aft 2 blades. Honderd sen en dertigste Jaargang 1929 ATwnncmentsprijs Tbij Yooruitbetaling per 3 maamlen f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regcl, grootere letters naar plaatsruimtc. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. t.Ii. Herms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. Iicdactie No. 33. DOXDKHUIB Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 21 FEBRUARI wmma Den Haag, 20 Februari 1929. De Tweede Kamer heeft heden zon- der stemming al-leen verzocht de heer Kersten (St. Ger. P.) aanteekening, dat hii er te-^en was hare goedkeurin? ge hecht aan de wijziging van de Invalidi- teitswet. Veel verandering is in het oorspronkelijke voorstel niet gebraelil. De materie is trouwens zoo ingewikkeld, dat een minister, die goed op de hoogte is, en dat was minister Slotemaker toch wel, met succes tegen inogelijke amen- dementen kan opkomen. Het meeren- deel der Kamerleden is niet zoo door- kneed in de materie, evenmin als de journalisten, die op de nerstribune zit- ten te luisteren, dat men het er op waagi met een amendement mede te gaan waartegen de minister zich verzet. Wij zullen maar hopen, dat onze lezers het ons niet al te euvel zullen duiden, dat wij niet in de finesses van het voorstel zullen trachten door te dringen en dit- maal ons er van afmaken met de alge- meene mededeeling, dat de zaak om vier uur was afgehandeld. Toen kwam het tweede pun„ der agen da aan de orde: „Voorbehoud der be- voegdheid tot toetreding tot het ont- werp-verdrag betreffende den leeftijd waarop kinderen mogen worden toege- faten tot den arbeid in den landbouw." Dat verdrag, een uitvloeisel van het tractaat van Versailles, waarmee wij in 1921 te Geneve in beginse! onze instem- ndng hebben betuigd, betreft de vraag, op welken leeftijd kinderen bij den landarbeid mogen worden toegelaten in verband ook met de regeling van het onderwijs. De hier te lande bestaande wetgeving op kinderarbeid en leerplicht gaat reeds veel verder dan de beginse- le' in dat ontwerp-verdrag vastgelegd. Er zou dus eigenlijk geen enkele reden bestaan waarom wij er niet toe zouden treden. Zoo dachten echter enkele kopstukken der Kamer er niet over. Indien wij de heeren Van Rappard (Vrijheidsb.), Boon (Vrijheidsb.), Heemskerk (A.R.) en Schokking (C.H.) mochten gelooven dan zou de onderteekening van het ver drag niets minder zijn dan een toela- ting van vreemde inmenging in onze nationale wetgeving waartegen niet met genoeg kracht kon worden opgetreden. Daartegenover tapten de heeren Hiemstra (S.D A P.), Loerakker (R.K.), Joekes (V.D.), Vliegen (S.D.A.P.) en ten slotte Nolens (R.K.) uit een gansch an- der vaatje en zetten zij uiteen, dat wat in het verdrag stond niets meer was dan we reeds hadden, wat wellicht straks zelfs nog verder zal worden aanvevuld wanneer het ontwerp op den landbouw- arbeid, dat aanhangig is, zal zijn aange noinen. Bovendien wees de heer Nolens er nog op, dat een weigering onzerzijds om het verdrag te teekenen een slecht voorbeeld voor andere staten zou zijn en het wenschelijk was dit te voorkomen De zaak is niet ten einde gebracht Morgen komt minister Slotemaker aan het woord en het is te hopen, dat hij de tegenstanders tot andere gedachten zal weten te brengen. aftreden der regeering geen sprake kon zijn Zoolang de beide groote tentoonstellingen (te Barcelona en te Sevilla) niet achter den rug zijn, moet elke crisis worden vermeden. Thans bevat het regeeringsblad een be- sluit, waarbij de tijdelijke ontbinding van de artillerie-corpsen gelast wordt Alle chefs van de corpsen en hun officieren zullen voor- loopig als burgers beschouwd worden, zon- der recht op traktement of op het dragen van de uniform tot aan hun eventueele weder- aansteliing. Indien de regeering dit noodig heeft, zul len alle chefs en officieren binnen een etmaal naar plaatsen gezonden worden, waar zij verplicht zijn, verblijf te houden. De akademie zal tijdelijk gesloten worden. Om wederaanstelling te verkrijgen, zullen alle chefs van corpsen en officieren den eed van trouw en gehoorzaamheid aan het /ader- land, den koning en de regeering op het vaan- del moeten afleggen. Tegelijk met dit decreet is een ander afge- condigd, waarin verklaard wordt, dat de re geering meent, dat het haai gelukt is 5 jaar lang een zuivere atmosfeer te handhaven en dat zij besloten is haar taak met deri meesten ijver en nadruk verder te vervullen Pas op ret oogenblik, dat zij haar taak, het tot stand brengen van een door een vriie volksstem- ming goedgekeurde constitutie, uitgevoerd leeft, zal zij haar bevoegdheden aan den ko ning en het land teruggeven en het eerste grondwettelijk pariement haar arbeid ter be- oordeeling voorleggen. Op dien dag, na de saneering der finan- cien en de overwinning van de tegenwoor- dige acute crisis in de sociale en militaire dis cipline, zal het land voor de publieke opinio der wereld haar goede reputatie herwonnen hebben. DE ONRUST IN SPANJE. De koning en de Rivera tegen elkaar. Artillerie-corpsen onl bonden. Hoe het nu eigenlijk in Spanje is, weet men buiten Spanje met geen mogelijkheid te zt-g gen en het zal nog de vraag zijn. of men in Spanje zelf wel eigenlijk weet, hoe de toe stand daar is De een weet te vertellen dat het tusschen den koning en den dictator met meer gaat, terwijl een ander zegt, dat welis- waar de koning en Primo de Rivera ernstig van meening verschillen, maar dat Primo ten slotte de overhand heeft behouden en met het dreigement van anders te zullen aftieden zijn zin heeft doorgezet Een derde verklaart dat er door de gebeurtenissen van onlangs nog wel eenige onrust in het land heerscht maar dat er niet de minste reden is voor be duchtheid en de regeering over voldoende middelen beschikt, om de orde te handhavt als er nieuwe moeilijkheden mochten ontstaan Intusschen, uit de verschillende berichten mag men wel opmaken, dat de gemoederen in Spanje nog verre van bedaard zijn. Naar aanleiding van de berichten omtrent de oneenigheid tusschen den koning en Primo de Rivera en volgens welke de koning zou hebben toegegeven aan de verlangens van Primo de Rivera nadat deze met zijn ontslag zou hebben gedreigd, vertelt de correspon dent van het „Berl. Tagebl." te Madrid dat de zaak zich aldus zou hebben toegedragen De koning zou onder den indruk van den dood zijner moeder, waarbij van zoovele zijden trouw aan de constitutioneele mo narchic zou zijn gebleken, over een arnnestie hebben gedacht Primo de Rivera, die hier tegen was, zou toen hebben verklaard dat hij en zijn ministers den koning niet in den weg wilden staan, als deze zijn denkbeelden ten uitvoer wilde brengenDaarop echter zou de koning hebben verklaard, dat er van een DUITSCHLAND. DE LAWAAISCENES IN DEN RIJKSDaG. Loebe neemt krachtige maatregelen. De soc. voorzitter van den Rijksdag Paul Loebe wil blijkbaar op afdoende wijze een einde maken aan de schandaal-tooneelen. welke den laatsten tijd in toenemende mate in de Duitsche Votksvertegenwoordiging voor komen en welke gewoonlijk uitgelokt worden door de communistische afgevaardigden Zoo is op zijn voorstel besloten, voortaan geen tribunekaarten meer te verstrekken aan de communistische partij. Echter aoht Loebe dezen maatregel niet vol doende. Zoo zal ook het aantal politiebeambten, in uniform en in burgerkleeren, in het rijksdag- gebouw worden uitgebreid. Afgevaardigden. die zich bij'zonder onhebbelijk gedragen, zal de toegang tot een groot aantal zittingen kunnen worden ontzegd, waarbij zij dan het recht op de vergoeding en op vrij spoorweg- vervoer zullen verliezen. Bovendien heeft de politie ondracht ontvan gen om, wanneer samenwerking gebleken is tusschen afgevaardigden en tribunebezoekers, zich niet te storen aan de onschendbaarheid dier volksvertegenwoordigers, maar hen on- middellijk te arresteeren. In welke gevallen dan een vervolging wegcns huisvredebreuk tegen de gearresteerden moet worden inge- steld. Ten slotte heeft de heer Loebe verklaard dat hij elk scheldwoord en elke onhebbelijke interruptie onmiddellijk krachtig zal ingrij pen. Men mag benieuwd zijn of het hem zal ge lukken de heeren lawaaimakers met deze maatregelen in toom te houden. TWEE ARREIDERS IN EEN CENTRIFUGE GEDOOD. In het plaatsje Walschleben bij Erfurt kre- gen twee jonge arbeiders het in hun hoofd in een centrifugaal-maehine caroussel te gaap rijden. Zij brachten de machine, een z.g. sui- kertrommel, aan den gang en namen erin olaats. De ongelukken werden zoo heftig dooreen geslingerd. dat zij op slag dood moeten zijn geweest. VALSCHE MUNTER VEROORDEELD De rechtbank te Dresden heeft gisteren den mechanicien Bernhardt Mittrung uit Dres den wegens het vervaardigen van valsche muntbilietten en bedrog veroordeeld tot 3 jaar tuchthuis en verlies van burgerrechten gedurende 6 jaar. Mittrung heeft van 1926 tot begin 1929 ongeveer 12900 valsche biljetten van 1 Mark vervaardio-d en deze te Dresden en elders in omloop gebracht. ENGELAND. HET EERHERSTEL VAN JOSLING Een corruptie-geval met ernstige gevolgen. We hebben gisteren al het een en ander mede gedeeld over het eerherstel van Josling, den gewezen sergeant bij de Londensche poli tie. Het parlementslid Hayes, dat vroeger ook bij de Londensche politie is geweest, deelt in de Liverpool Post bijzonderheden mede over de moeilijkheden, waarmee Josling te worste- len heeft gehad. Josling, die;o,>-suiool altijd een werkzame en schrandere leerling geweest was en wiens schoolgeld op de Grammar School (ongeveer te vergelijken met onze middelbare scholen) uit een beurs betaald was, kwam in Juli 1912 bij de Londensche politie. Drie jaar later werd hij als sergeant naar de afdeeling van St. James overgeplaatst Hiertoe behooren o.a. de wijken van Regent- street, Piccadilly-circus en Leicester-square Vijfhonderd officieren en minderen hebben er de handen vol met werk, want dit district is een middelpunt van „rijkdom en zonde" Na een week werd Josling door Goddard gepolst, of hij zijn deel wilde hebben van de steekpenningen, die door bookmakers en ande- ren betaald werden. Hij weigerde dit kalm, maar vastberaden en van dit oogenblik of be- gon men hem bij het politie-corps te boycot- ten. Herhaaldelijk hield hij bookmakers, die de wet hadden overtreden, aan en bewerkte hun veroordeeling tot de maximale straffen De bookmakers wendden zich nu rechtstreeks tot hem omliem cm te koopen, maar weer wei gerde hij volstandig zich tot oneerlijkheid te laten verleiden. Met zijn jonge vrouw hield Josling toen ernstig overleg wat hem te doen stond en zij werden het er over eens, dat het't mocht kos- ten wat het wilde. zijn plicht was, de misbrui- ken bij zijn superieuren bekend te maken. Hij zond een brief aan zijn commissaris, generaal Sir William Horwood, die hem daarop bij zich ontbood en met hem over de zaak sprak Zijn chef vond de beschuldiginge ernstig ge noeg, om er het departement van binneniand- sche zaken in te betrekken. Twee bekende mannen uit het open bare Jeven werden aange- wezen om een onderzoek in te stellen. Verscheidene malen was sergeant Josling bij het verhoor van getuigen op Scotland Yard aanwezig en herhaalde hij in tegen- woordicheid van Goddard en anderen onbe- wimpeld deb eschuldigingen, die hij in den brief aan den commissaris had geuit. Zoo b v dat Goddard aan Josling gevraagd had, of hij zijn deel van de door de politie ontvangen steekpenningen wilde hebben en dat hij op grond van eigen waarnemingen tot de overtui- ging was gekomen, dat er een stelselmatige vorm van omkoooerij bestond. Wat de uitkomsten van het onderzoek wa ren, is hem niet bekend geworden. Josling is er nooit over ingelicht. Hij ging weer aan zijn werk met het gevoel dat hij zich gerechtvaar- digd had. Dit was echter een averechtsche op vatting. want kort daarna werd Josling op het politie-bureau in Vine-street ontboden. Hem werd medegedeeld, dat hij in een brief aan zijn commissaris valsche beschuldigin- gen tegen andere beambten had ingebracht Hem werd zelfs geen gelegenheid gegeven om met Goddard geconfronteerd te worden Om de een of andere onverklaarbare reden b'eef Goddard op ded achtergrond. 2 dagen lang duurde de behandeling van Josling's zaak voor den raad van tucht en deze besliste dat Josling ongesehikt was, om lid van het politie-corps te blijven, dat hij de eer en de tradities van dit corps had aangerand, dus onwaardig was er lid van te ziin en ziin ver- zoek om onts'ag moest indienen. Tosling stond nu op straat, zonder getuigschrift. Het was een moeilijk oogenblik voor hem Maar, zegt Hayes, twee dingen waren ziin behoud. Zijn godsdienstig vertrouwen en zijn wakkere vrouw. Zij sprak hem moed in en ging zelf den kost verdienen. Zij deed meer dan dit. Zij maakte het mogelijk voor hem, om een eursus voor opleiding tot onderwijzer te vol gen. Hij kreeg daarna eerst een aanstel iing als ondermeester (hulponderwijzer, zou den wij bij ons zeggen) en werd ten slotte tot hoofd van een kleine school in Shropshire be- vorderd. Bijna zeven jaar zijn seder al deze weder- waardigheden verloooen. Maar Josling en eenige trouwen vrienden hebben altijd met kalm vertrouwen verwacht. dat Goddard ten val zou komen, gelijk nu gebeurd is. Zijn eerherstel is vooral een groote voldoe- ning voor zijn 85-iarigen vader, die zich op zijn ziekbed den brief van den minister van binnenlandsehe zake heeft laten voorlezen en nu weet dat er op den naam en de eer van zijn zoon geen smet meer kleeft. Hayes zegt dat zijn relaas onvolledig zou zijn, indien hij de kranige woorden niet weer zou geven, waarmee Tosling van hem scheid- der ,.Tk kan niet anders dan met Goddard be gaan zijn Betere mannen misschien dan hij zijn voor gerineer vefleidingen bezweken. Ik voel geen bitterheid of wrok tegen hem of De bestellingen zijn deels een gevolg van de geringe voorraden der Engelsche kolen handelaars, deels van de belemmering in den aanvoer in het buitenland. Men erkent dat de bedrijvigheid sleehts van tijdelijken aard kan zijn, maar de onmiddel- lijke vooruitzichten voor de steenkoolnijver- heid zijn in elk geval zeer gunstig. iemand anders." In zijn rapport over het afgeloopen jaar zegt Sir Leonard Dunning, de inspecteur van de politie-macht in Engeland en Wales, dat het algemeerie gedrag van de politie bevredi- gend is geweest en tot geen bijzondere oomer- kirgen aanleiding geeft SleChts dringt hij eroo aan-om voorbeeldige straffen aan vele lieden van het politie-corps op te leggen,_ al was het slechts bij wijze van waarschuwing tegen de vele verleidingen, waaraan de agen- ten biootstaan. In het jaar dat 29 September eindigde zijn 47 agenten ontslagen en hebben 122 bevel ontvangen hun verzoek om ontslag in te dienen, dit op een totaal van 36.751. DE STE E NKOOL NIJ VE RHEID Ounstige vooruitzichten. Ten gevolge van de felle koude is de vraag naar steenkolen van lieverlee zoo sterk toege- nomen dat de mijnen aan de bestellingen, welke zijg ekregen hebben, voor twee, drie maanden genoeg hebben om op voile capaci- teit te kunnen werken- EEN REGEN VAN METEOORSTEENEN Bij Senderabad, in de residentie Calcutta, is een regen van meteoorsteenen gevallen. Landbouwers die op het veld werkten, zagen de steenen in een zwerm uit de wolken neerkomen. De steenen boorden zich in den grond en verscheidene ervan zijn voor nader onderzoek aan het geologische bureau van de regeering opgestuurd. LASTIGE VRAGEN IN HET LAGERHUIS. Baldwin doet of hij niets hoort. Toen Baldwin gistermiddag het Lagerhuis binnenkwam nadat hij Dinsdag bijna als slachtoffer was gevallen over de kwestie der vergoedingen aan de Iersche unionisten klonk luid ironisch gejuich op de Arbeiders- banken. De premier nam hiervan evenwel geen nota. De conservatieven beantwoordden het gejuich met een hartelijk gemeend ge- juiCh hunnerzijds, waarbij enkele oogenblik- ken lang de beide partijen elkaar trachtten te overstemmen. Baldwin sprak met een collega en trok zich van het geheele tooneel blijkbaar niets aan. Even later werd den premier ge vraagd, of het niet mogelijk was, om ten einde den omvang en de kosten van zijn kabi- net te verminderen, aan een minister meer dan een portefeuille op te dragen. Baldwin achtte dat practisch onuitvoerbaar. Comman der Bellairs (cons.) vroeg, of de premier niet gezien had, dat Mussolini niet minder dan acht portefeuilles in een hand vereenigd had. Hierop volgde echter geen antwoord. Daarop vroeg captain Wedgewood Benn (Arb.) onder gelach op de Arbeidsbanken, of er geen vaca- ture aan het ministerie van Marine was (het- geen klaarblijkelijk op Churchill sloeg, die niet aanwezig was) en commander Ken- worthy raadde een al geheele omzetting van het kabinet aan. Tenslotte vroeg Thurtle, of de premier de witte vlag wilde aannemen als zinnebeeld van zijn kabinet. Baldwin glim- lachte, maar gaf geen antwoord. KNAPPE VROUWEN EN MANNEN. Dr. Thomas Legge heeft in een rede voor de Royal Society of Arts te Londen gezegd dat bleekzucht en bloedarmoede die dertig jaar geleden zooveel onde>- fabrieksmeisjes voorkwamen, thans grootendeels vcrdwenc-n zijn. Het gevolg is dat de meisjes veel knap per zijn geworden Hard werken doet geen afbreuk aan vrou- welijke schoonheid, wat de Schotsche vis- schersmeisjes bewijzen ..die de haring langs de kust volgen." Zeventig procent van haar zien er aardig uit. Zoo is het ook met de vrouwen in de mijnwerkersdistricten. De palm voor schoonheid moet echter aan de meisjes te Belfast uitgereikt worden. De meis jes van Glasgow en Newcastle mogen er an ders ook wezen. Wat nu knappe mannen betrof, verklaarde hij dat de Australische soldaten, of althans de eerste 100 000 liunner, die in den oorlog naar Europa toe kwamen de knapste man nen waren die de wereld ooit gezien had Zij hadden smalle gezichten, rechte voor- hoofden en neuzen, hooge juicbeenderen, een korte bovenlip en een sterken kin, dik sprin- gend haar en waren prachtig gebouwd. FRANKRIJK VRIJSPRAAK. Nadat haar man haar in den steek had ge- laten om met een andere vrouw te trouwen verscheen Marthe Legros in Augustus in de fabriek te Clichy, waar haar man en haar mededingster werkten. Gedrieen verlieten zij het gebouw en daar Legros weigerde he': leven met Marthe te hervatten, schoot zij hem dood. Dinsdag heeft het hof van assisen der Seine de moordenares vrijgesproken. 3ELGI6 PRINSES MARIE JOSe ALS CONCERTGEEFSTER. Prinses Marie Jose heeft Woensdagmiddag voor de eerste maal in het openbaar een pianoconcert gegeven, waarvan de opbrengst bestemd was voor het verstrekken van studie- beurzen aan minder gegoede leerlingen van het lyceum -voor jonge meisjes in de Aarlen straat te Brussel. De prinss, die zelf eenige jaren geleden de lessen aan dit lyceum volg de, speelde met groote technische vaardigheic het concerto a kleine terts van Schumann en werd stormachtig toegejuicht. AFGHANISTAN. DE STRIJD OM DEN TROON. Engeland en Afghanistan In het Lagerhuis ontkende Chamberlain de juistheid van een verklaring toegeschreven aan den Afghaanschen gezant in Turkije dat andere Britsche vliegmachines dan die be hulpzaam bij de evacuatie van vreemdelin- gen uit Kaboel dagelijks boven Afghanistan Vlogen. Hij voegde hieraan toe, dat deze vliegmachines met voile toestemming van de facto-autoriteiten te Kaboel landden. Op een vraag, wie de Britsche politiek tegenover Afghanistan vaststelde zeide ARTS Maandag 25 Febr. Handelsschool t 0.25 t O.50 t 1.00 KAARTEN UITLEENBUREAU LEESZAAL en 's avonds aan de zaal. Chamberlain dat de regeering in Engeland dit deed. De regeering liet zich echter voor- lichten door de regeering in Indie en haar gezant te Kaboel. Chamberlain had verno- men dat koning Aman Oellah zich bereid had verklaard buitenlandsche diplomatieke verte- genwoordigers te Kandahar te ontvangen, doch voor zoover hem bekend was, hadden geen leden van het diplomatieke corps te Ka boel deze uitnoodiging aanvaard. De Brit sche regeering was niet voornemens haar le- gatie naar Ka.vdahar over te brengen. Nieuwe steun voor Baisja Sakao. Tass meldt uit Afghanistan: Azi Moellah Khan, de gouverneur van Hanabad, is naar Batsja Sakao overgeloopen. Hij gaf zijn heerschappij over aan eer uit vijf moellahs bestaande proviinciale regeering en stel-de den gouverneur van de provincie Mazar Sjerif den eisch, eveneens naar Batsja Sakao over te loopen. TSJECHO-SLOWAKIJE. DE TSJECHOSLOWAKSCHE MINISTER VAN ONDERWIJS AFGETREDEN. Een onverwachte gebeurtenis van groote beteekenis. Van groote beteekenis mag het bericht van Het aftreden van dr. Milan Hodza als minis ter van onderwijs geacht worden. Als Slo- waksch vertegenwoordiger van de republi- keinsch agrarische partij behoorde hij tot de voornaamste, hcewel geenszins meest sym- pathieke politieke figuren. De Hodza was on der het kabinet Tusar van 1919 tot 1920 voor de eerste maal lid der regeering. In 1922 werd hij onder het eerste kabinet-Svehla mi- nistr van landbouw tot het einde van hei tweede kabinet-Svehla in Maart 1926. Aan de tot standkoming van de huidige gemeng- de nationale burgerlijke coalitie droeg hij zeer veel bij. Meer dan twee jaar leidde hij in het derde kabinet Svehla het departement van onderwijs. Zijn ontslag wordt officieel gemotiveerd met 'n kwa-adaardige lymphk'Heraandoening, die inderdaad bestaat en naar blijkt uit het feit, dat men een specialist voor hartziekten heeft geconsulteerd, door nevenverschijnselen nog wordt gecomplieeerd. Hodza's herstel zal moeilijk en van langen duur zijn, doch het feit dat nog pas ei.kele dagen geleden door de agrarische bladen het gerucht van een aan- staande aftreding met alle kracht werd tegen- gesproken, bewijst voldoende, dat ziekte niet de eenige grond van het ontslag is. In de agrarische partij bestond geruimen tijd een conflict, waarvan Hodza het middel punt was en dat vooral aan het rollen kwam door de publicatie van de memoires van Sjro- bar, waarin deze openlijk te kennen gaf, dat Hodza, wiens naam als opvolger van Svehla destij-ds herhaaldelijk is genoemd, in den tijd voor de onafhankHiikheidsverklaring ten aan- zien van de Slowakken eigenlijk dubbel anel had gespeeld en zich pefsconlij-k zou hebben gedekt. zoowel voo het geval dat Hongarije zou hebben overwonnen, als voor het geval dat de Tsjechen de overhand zouden hebben behouden, wat inderdaad gebeurd is. De aan- hangers van Sjro-bar hebben ongetwijfeld .van Hodza's ziekte partij getrokken om hun campagne te venterken, waarvoor de minis ter tenslotte even goed is moeten wijken als voor zijn kwaal. Door Hodza's verdwijnen uit het kabinet verliest ook dr. Benesj een te- genstander. Zijn cpvolger is dr Stefanek, eveneens Slowak, lange jaren dagbladredac- teur en in den laatsten tijd adviseur van de Slowaksche afdeeling van het ministerie van onderwijs in Pressburg. ZUID-SLAVXe. EEN TERECHTSTELLING. Vier jongelieden, die samen een bende ge- vormd hadden en een aantal door bijzondere ruwheid gekenmer-kte misdaden begaan had den, zijn Dinsdagmorgen na ter dood te zijn veroordeeld in de centrale gevangenis te Agram opgehangen. AMERIKA. EEN TREIN IN BRAND. Minstens vijf mijnwerkers gedood. Vier wagens van een spoortrein, die achl- honderd mijnwerkers van Peoria naar een op vijftien mijl afstand gelegen mijn vervoerde, ontspoorden waarschijnlijk tengevolge van een breuk in de rails, en geraakten in brand. Minstens vijf personen werden gedood, daar reeds vijf lijken van onder de puinhoopen vandaan werden gehaald, evenals twaalf zwaar gewonden. Ambulances en dokters ver- trokken naar het tooneel der ramp. Tweehonderd gewonden. Nader wordt gemeld, dat ongeveer twee- honderd personen werden gewond, van wie enkele waarschijnlijk doodelijk. De vier wa gens, die van de elf ontspoorden, stortten rnet 250 nersonen van een 25 voet hooge helling af. COORAIfT. V

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1