Radioerafisch Weerbericht, A GEMD1, Donderdag 21 Februari. Clubtocht naar Marken, uitgaande van Alkm. IJsclub en Ned. Reisvereen. 2 uur, ijsfeest op de Zuiderzee bij Enkhui- zen. 7 uur, Gulden Vlies, verg. Kooplieden- vereen. „Steunt Elkander". 7 lA uur, Cinema Americain, Beau Sabreur. 7 uur, A. B. T., Zijn Terugkeer. IVt uur, Victoria Theater, Vreemde Dui- vels. 8 uur, cafe Central, evangelisatiesamen- komst, sprekers de heeren Sevensma, Looij en Kits. Gulden Vlies, de verg. van het Selskip Friso wordt uitgesteld. Vrijdag 22 Februari. 1 Vi uur, Schaatwedstrijden voor Ambachts scholieren op de Singelgracht tusschen Ber- gerbrug en Schoolstraat. 2 uur, ijsfeest op de Zuiderzee bij Enkhui- zen. 8 uur, Dancing Harmonie, lezing B. de Ligt over „Erasmus en de vrede". 8 uur, gebouw Vrijz. Herv., Heul 3, lezing met lichtbeelden door ds. Trouw uit Haarlem aver „Het Christusbeeld". Zondag 24 Februari. Half 2, nat. hardrijderij te Grootscher- mer. 8 uur Gulden Vlies, de fascinateur winan- do. Maandag 25 Februari. 8 uur, Gulden Vlies, Chr. Muz. Ver. Soli Deo Gloria. 8 uur, Dancing Harmonie, Vondelherden- king vanwege de Openb. Leeszaal en Boeke- nJVolksuniversiteit, lezing van den heer M fj. ten Raa over „Alcohol en geestesziekten" ALS HET WINTERT IN BERGEN AAN ZEE. Eenzaam en verlaten ligt daar het strand van Bergen aan Zee. Nu geen spelende kin deren, geen badende gasten, geen luierende vacantie-menschen. Niets van dat alles. Het strand ligt stil en daarmee de duinen en het dorp. Maar ook nu is het mooi, ook thans dwingt de natuur bewondering af. Zoo gauw men Bergen achter zich heeft, verheffen zich wazig de wit-getooide duinen, vvaar donker de den- neboschjes tegen a steken. Men waant zich in het berglandschap En toch zijn het slechts de ons zoo bekende duinen, die ook nu midden in den winter r- een bekoring hebben. In de verte 'ligt het baddorp, waar een win- tersche rust heerscht. Bergen aan Zee! Misschien nog meer dan des zomers ziet men de villatjes in de duinen liggen, laag in de duinkommen en hier en daar in het duin zelf neergeplant. Het geheel biedt een praoh- tigen aanblik, waard om geschilderd te wor den. En dan de zee! Haar rommelend geluid dringt reeds 'van uit de verte tot je door. Onwillekeurig krijgt men een eigenaardige gewaarwording. Ter wijl toch overal het water met een dikke ijs- laag bedekt is, blijft de zee een en al bewe- ging. Haar met schuim bedekte golven rol'len voort, om op het strand te breken en lang- zaam terug te keeren, altijd weer „De zee, de zee klotst voort in eindelooze (deining". Zoo zong een onzer bekendste dichters en hij had gelijk. Het is, alsof de zee spot met al wat koude heet. Zij dult geen harnas, geen vrijheidsberooving. En toch heeft ze moeten strijden tegen ko- ning Thialf, tocn heeft ook zij eenig terrein verioren. Liggen daar op het strand niet de ij'sschotsen, als een bewijs dat de strijd der natuurelementen offers heeft gevraagd? Maar ze heeft gewonnen, ze heeft den aan- val glansrijk doorstaan en bromt thans ge- noeglijk een overwinningslied. De zee in dezen tijd! Ze heeft ook nu haar bekoring behouden, ze is ook nu waard, om bewonderd te worden, zij en haar vrienden, de meeuwen, die traag rondvliegen of berus- tend op het koude water wiegen Binnenland NA DEN BRAND TE LEIDEN. Een adres voor den opbouw. Het bestuur van de Mij. der Ned. Letter- kunde heeft een adres aan den gemeenteraad van Leiden gezonden, waarin het de verzeke- ring van zijn hartelijk medegevocl met de smart der burgerij geeft bij de ramp, die de stad heeft getroffen. Verder zegt het bestuur in zijn adres o.tn. Wij weten dat het vuur zijn sloopingswerk gronaig heeft verricht; dat de vernieling zeer ver gegaan is, maar al lagen er geen twee steenen meer op elkaar, wij zouden het oude stadshuis herbouwd wenschen; hoeveel te meer nu, waar er van de voorpui een groot en schoon gedeelte is gespaard gebleven. Wij vragen, dat dat stuk waar noodig wor- de hersteld en uitgaande van dat oude, echte gedeelte zullen worden opgetrokken de be kende schoone fagaden in haar ouden ver- maarden luister. Van binnen kan het gebouw worden ingericht overeenkomstig de eischen van den nieuwen tijdmaar de oude voorpui worde ons teruggegeven met den ouden toren en de stem van de klokken en het carrillon, en het poortje aan de zijde van de Vischmarkt late men intact. Dan zal „de trouw der burgerij" als vol- gens het opschrift van de huizen hoek Visch marktNieuwe Rijn ook hier weer hebben hersteld, zoo niet in beteren, dan toch in goe- den en meer op de moderne behoeften bere- kenden staat, „hetgeen door het geweld der ylammen werd gesloopt." DANSEN TE DORDRECHT. Een raadsvergadering aan den dans gewijd. ?n de Dinsdagmiddag gehouden vergade- ring van den gemeenteraad van Dordrecht interpel'eerde de heer Wolf (v.-b.) den burge- meester over diens nieuwe beperkende bepa- lingen voor dansclubs en uitvoeringen met bal, welke hij in strijd achtte met de Grond- wet en de opvattingen van den Hoogen Raad. Een christ-hist., een r. k. en nog drie ande- ren vielen den interpellant bij. De burgemeester gaf toe dat voorschriften als deze hem impopulair maakten, doch dit zou hem niet beletten krachtens zijn overtui- ging te blijven handelen. Ondanks de in den loop der jaren gegeven beperkende bepalin- gen was het aantal dansclubs thans bedui- dend hooger dan toen spr. in 1923 te Dor drecht kwam. De heer Wolf d'iende een motie in, waarin de Raad ontstemming uitspreekt over de houding van den burgemeester inzake dansvergunningen, welke motie later werd in- getrokken. De heer Pijleman (r. k.) stelde voor dat de Raad in de Politieverordening bepalingen op het dansen zal doen opnemen. Dit voorstel werd met 16 tegen 12 stemmen aangenomen. Over dansen en wat daarmede samen- hangt werd, zegt het Hbl., deze geheele ver- gadering volgepraat. BRANDEN. Te Heerenveen is brand ontstaan in de vee- ren- en kapokfabriek van den heer J. Snij- der, doordat in de pakkamer van het kapok een kooltje vuur uit de kachel viel. De brand breidde zich in het lichte goedje in een oogen blik snel uit en weldra stond het geheele ge bouw in vlammen. Gelukkig was er weinig wind en liepen de belendenae groote hout- loodsen van de firma Jarings geen gevaar Toch kreeg deze firma nog schade, doordat een deel van het dak van de fabriek op de loods viel, waarin deze firma machines voor houtbewerking geplaatst had, die beschadigd werden. DE WEGENFONDS-BEGROOTING. Weaken en wenschen van belang- hebbenden. In verband met de aanstaande behandeling en vasfcstelling van de Wegenfondsbegrooting voor 1929 hebben de besturen van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, en van de Kon. Automobiel Club een adres gericht aan den minister van waterstaat, waarin eenige wenschen naar voren worden gebracht. De eerste wensch betreft het hooren van be- langhebbenden bij den aanleg van nieuwe wegen. Een ander punt, waarop de aandacht van den minister gevestigd wordt, is, dat voor sommige doorgaande verkeerswegen tusschen be'angrijke plaatsen, bij de ontworpen verbe- teringsplannen een zeker gebrek aan eenheid valt te constateeren, vooral wanneer die we gen in meer dan .en directie van den Water staat zijn gelegen. In de derde plaats wordt gewezen op het bezwaar, dat van verschillende wegen, welke dit jaar zullen woraen verbeterd de rijweg- verharding op eer. breedte van niet meer dan 5 tot 5 K M. zal worden gebracht, terwijl voor een veilig snelverkeer de wegen van het Rijkswegenplan die hoofdverbindingen vor- men, een rijweg van ten minste zes M. breedte zullen moeten hebben, met daarnaast een af- zonderlijke baan voor wielrijders. Ten opzichte van de rijwielpaden wordt nog opgemerkt, dat deze bij sommige wegen zullen worden voorzien van een verharding, die minder geschikt is voor het rijwielverkeer dan de verharding van den rijweg. Will men door den aanleg van rijwielpaden bevorde- ren dat de rijweg zooveel mogelijk van wiel rijders wordt ontlast, dan zullen integendeel die paden een rijvlak moeten hebben dat beter of even goed, maar zeker niet minder geschikt is voor rijwielverkeer dan de verharding van den rijweg. Ten S'otte verzoeken adressanten, dat op die plaatsen waar de trams niet van de wegen kunnen worden verwijderd, de trambaan op afdoende wijze wordt afgescheiden van het voor het overige verkeer bestemde gedeelte. DOODELIJKE VAL OP SCHAATSEN. Een 9-jarig dochtertje van den heer J Steelen te Zuidbarge (Emmen) is bij een bot- sing op schaatsen met een ander meisje ge- vallen en bewusteloos opgenomen. Een haar- speldje was haar in den slaap gedrongen. Het kind werd naar het ziek:nhuis te Assen vervoerd, maar is helaas onderweg reeds overleden. Provenciaal nieuws SPOORWEGONGELUK TE KWADIJK. Vijf gewonden, waarvan een ernstig. Van den trein we'ke te 13.29 van Hoorn naar Amsterdam vertrekt, derailleerden gis- teren (gelijk nog door ons is gebulletineerd) door cnbekende oorzaak bij het station Kwa- dijk twee van de vijf wagens. D eerste twee wagens bleven staan, de twee volgende vielen om, de laatste wagen bleef weder staan Vier personen werden licht gewond, van een pas- sagier werden beide po'sen gebroken De passagiers van den trein bestonden hoofd- zakelijk uit leerlingen van de ambachtssehool uit fioom. De wagens hebben nogal wat schade opgeloopen. Met het weder in de rai's brengen der wagons werd door personeel uit Amsterdam spoedig een aanvang gemaakt. De treinenloop van en naar Amsterdam on- dervond weinig vertraging, aangezien de treinen langs een zijspoor geleid konden wor den. Nader meldt men nog: De passagiers in de beide gekantelde per- sonenwagens waren op het ongeval min of meer voorbereid, doordat ze het kantelen der wagons voelden aankomen. Hieraan was het te danken, dat het ongeval geen ernstiger ge- volgen heeft gehad. Al'le passagiers het waren er vijftien - werden spoedig via de in- middels stuk geslagen ruiten uit de gekan telde wagons bevrijd. NIEUWE NIEDORP. Alhier is gisternacht ingebroken op twee plaatsen; bij burgemeester A. Visser heeft men via een schuur toegang weten te krijgen naar diens kantoor. De brandkast werd ge- forceerd en men verwachtte daarin waar- schijnlijk de opbrengst der ijsfeesten op de Niedorper Rijd, waarvan de heer Visser de voorzitter en organisator is, maar de kast was leeg. Bij de Coop. Malerij werd ingebro ken en daar wist men een bedrag van 15 te bemachtigen. URSEM. Naar aanleiding van het bericht in ons blad van gister betreffende een auto-ongeval in deze gemeente, verzoekt de heer C. ons nog mede te willen deelen, dat de oorzaak van de aanrijding was gelegen in het feit, dat van uit de tegenovergestelde richting, links van den weg, een paard en wagen den auto van den heer C. naderde. Het voertuig week ver- volgens naar rechts, maar het paard Hep niet door. De heer C., die zich met zijn auto aan den berm van den weg bevond, remde, doch door de gladheid slipte de wagen, met ver- meld gevolg. Wat de aangifte der vernieling betreft, deze is door den 'heer C. zelf ter ken- nis van de betrokken autoriteiten gebracht. WINKEL. De heer L. H. E. de Ridder alhier, is aan- gesteld tot administratief ambtenaar bij de Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzee werken met als standplaats den Oevcr-Wie- ringen. BERKHOUT. De afdeeling van de Vereeniging voor Bloembollencultuur zal alhier een tentoon- stelling organiseeren in getrokken tulpen, hyacinthen en narcissen. WERVEESFOQF. De oudste inwoonster dezer gemeente de Wed. Kraakman is op 93-jarigen leeftijd overleden. WORMERVEER. Bij vonnis van den Krijgsraad der Land macht, is de dienstplichtige H. de W., uit de gemeente Wormerveer, wegens dienstweige- ring veroordeeld tot 10 maanden gevangenis- straf, onder aftrek der preventieve hechtenis Het is in den tegenwoordigen tijd noodzakeiijk om papieren van waarde Brand- en INBRAAK- vrij op te bergen. De FIRMA DE LANGE DE MORAAZ te Alkmaar verhuurt loketten vanaf f 6,— per jaar, die aan deze eischen voldoen. ijsspimT. AANSTAANDE WEDSTRIJDEN. De Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond heeft nog de volgende wedstrijden uitgeschreven: Te Amsterdam, op Zaterdag 23 Febr. Na- tionale wedstrijd voor amateurs in het schoonrijden voor dames, gevolgd door een wedstrijd voor paren;" Te Naarden, op Zondag 24 Februari: Nati- onale wedstrijd voor amateurs in het hard- rijden, afstanden 1000 en 3000 meter, voor juniores, leeftijd 15, 16 en 17 jaar, afstanden 500 en 1500 meter. UIT DE OMGEVING. Schoonrijden te Heiloo. A.s. Zondag een bijzondere invitatie- wedstrijd. Het Bestuur van de IJsbaan Heiloo te Heiloo heeft zooals we in ons nummer van gister reeds meldden, in overleg met den Koninklijken Nederlandschen Schaatsen rijdersbond, ijs en weder dienende. voor Zondag a.s. een bijzonderen wedstrijd in het schoonrijden voor dames, gevo'gd door een wedstrijd voor paren, uitgeschreven. Het bijzondere van dezen wedstrijd is hierin gelegen, dat het een invitatiewedstrijd zal zijn. Een 18-tal dames is uitgenoodigd aan dezen wedstrijd deel te nemen. Zij zelf kiezen voor den wedstrijd in paren hun eigen part ner. Als jury voor dezen wedstrijd zullen fun- geeren de heeren mr. C. H. Thiebout te Zwolle, C. D. Labots te Rotterdam en dr W. van Linden Tol te Amsterdam, terwijl tevens aan officieel erkende jufyleden van den Bond eene uitnoodiging is gezonden dezen wedstrijd te beoordeelen. Het eindresultaat van dezen wedstrijd, evenals de beoordeeling van de overige jury- leden, zal in extenso in het officieel orgaan van den Bond worden opgenomen. Ongetwijfeld zal deze zeer bijzondere wed strijd, waaraan uit den aard der zaak de bes- te Nederlandsche rijdsters en rijders deelne- men, groote belangstelling genieten, niet al- leen van Noord-Holland doch van geheel Nederland. Men verwacht Zondag a s op de midden in het bosch gelegen mooie ijsbaan te Heiloo, veel publiek. De wedstrijd Zal om elf uur aanvangen. Kortebaanwedstrijden te Winkel. Dinsdagmiddag werd een hardrijderij voor inannen gehouden alhier over een af- stand van 160 M voor geldprijzen. le pr. de heer J. Blaauw; 2e pr. de heer A. Veltman S2.; 3e pr. de heer U. Bilstra; 4e pr. de heer J. F. Hannema, alien te Winkel. Wedstrijden te Zuid-Scharwoude. De uitslag der wedstrijden gehouden door de ijsclub ,,Ons Genoegen" op Woensdagmid- dag, is als volgt: Hardrijden met hindernissen, jongens van 89 jaar. le pr Jb Kuiper; 2e pr. Jb. Veldman; 3e pr. G. Kramer. Idem van 67 jaar. le pr. P. Mettes; 2e pr. Jn. Dirks; 3e pr Jn. de Ruiter. Idem meisjes van 89 jaar. le pr. T. Metselaar; 2e pr. G. Kos; 3e pr. J. Kramer Idem meisjes van 67 jaar. le pr G. Balder; 2e pr. N. de Geus; 3e pr. E. Schrijver. Hardrijden voor heeren met hindernissen. le pr. A. v. d. Welle; 2e pr. P. van Twuijver; 3e pr. Kl. de Geus Wedstrijden te LangereisVeenhuizen. De ijsclub LangereisVeenhuizen heeft met hare avondfeesten op de verlichte baan wel succes. Zij ondervindt van de burgerij veel belangstelling. Dinsdagavond was er een wedstrijd in het hardrijden met een slee. Eerst moest de heer de dame voortduwen en daarna de dame den heer Er waren 54 deelnemers en deelneemsters De le pr. 4, werd gewonnen door den heer Barsingerhorn en mej. Annie Rezelman; de 2e pr. f 3, door den heer G. Silver en mej D. Gaayaard; de 3e pr 2, door den heer C. Schaafsma en mej. S. Benit en de 4e pr f 1, door den heer A de Vries en mej. B Benit. CORRESPONDENTIE. T. L. te Scherpenzeel, en „Verpleegster", alhier. Waar wij onze inzameling reeds ge- sloten hebben, zonden wij uw gift naar het bestuur der Burger Ijsclub, die haar onge twijfeld een goede bestemming zal geven. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Gerardus Fredericus Boon en Angenieta Maria van Beekum. GEBOREN Johan z.v. Roelof Mammen en Maria Bindels. Maria Theresia d.v. Petrus Keijsper en Johanna de Winter Hendrik Jan z.v. Dirk Wansink en Jannetje de Jong Petrus Johan nes Maria z.v. Cornel is Swager en Maria de Wit. OVERLEDEN: Marijke Heida gehuwd met Hajo Igesz 60 jaar. Staafssiieaaws ONS KLOKKENSPEL WORDT VERBETERD. Naar wij met genoegen vernemen heb ben B. en W. Dinsdagmiddag besloten dat het klokkenspel van den Waagtoren grondig gerepareerd zal worden. Op verzoek heeft de heer Vincent, de bekende carillonist van Amsterdam, zich bereid verklaard belangeloos als adviseur op te treden en het werk zal worden uitgevoerd door de bekende firma Addicks, stadsuurwerkmaakster te Amsterdam. Het speelwerk waaraan jarenlang zoo goed als niets gebeurd is, heefi, dringend een omvangrijke reparatie noodig. Twee gebarsten klokken zullen door nieuwe worden vervangen, een gedeelte der klokken zal naar het midden van den toren worden verhangen waarvoor een nieuwe balk wordt ingelegd. Het geheele dradennet wordt afgeno- men en een nieuw net aangelegd. Er wordt geen tuimelaarssysteem maar een broeksysteem ingevoerd. De buitendraden voor het automati- sche spel worden veranderd en alle klok ken krijgen nieuwe klepels. Het werk zal geruimen tijcl in beslag nemen en het is te verwacht.en, dat de Waagtoren daardoor in April zijn spel niet zal laten hooren. In Mei hoopt men met een en ander gereed te zijn en het speelweik zal dan zoo goed in orde zijn, dat uitvoering kan worden gegeven aan het reeds lang be- stu.ande plan hier zomersavonds, als in Alkmaar en omgeving vele yi'eemdelin- gen verblijven, zoo nu en dan eens een beiaardconcert te geven. OPGEPAST. Dat ondanks de strenge vorst het ijs hier en daai nog onbetrouwbaar is. bleek giste- ren toen een jongetje, zekere L. bij het schip van den heer Zwart op het Verdronkenoord door het ijs zakte en er tot den hals toe in- zakte. Door makkers werd hij uit zijn netelige positie verlost. VAN EEN LADDER GEVALLEN. Hedenmorgen omstreeks half negen is de 31-jarige arbeider W., wonende in het Rocli- dale-kwartier, bij zijn werkzaamheden op de scheepstimmerwerf der firma Stoel in een loods van een ladder gevallen. Aanvankelijk scheen het dat de man ern stig letsel had bekomen, daar hij veel pijn had. Nadat eerste geneeskundige hulp was ver- leend, werd hij per politie-brancard naar zijn woning vervoerd. Voor zoover was na te gaan heeft de man niets gebroken. Zijn toe- stand is redelijk wel. DE MASKERADE-OPTOCHT. Gisteravond was het aantal deelne mers aan den maskerade-optocht met twee groepen vermeerderd, n.l. de dames Smit en de Wit, voorstellende twee ge- luksventjes, en de heeren Melker, Kaajer en Hamburger, wier groep de stille armoede uitbeeldde. Verljcht als de stoet was door fakkels en lampions leverde hij een fantastisch effect op, in de maan-beschenen straten. Het bestuur van de Burger IJsclub besloot spontaan, aan alle deelnemers en deelneemsters een medaille uit te reiken, hetgeen ten zeerste gewaardeerd werd. Om negen uur was de maskerade ge- eindigd, waarna de heer Jb. Pels harte lijk^ dankwoorden richtte tot de deel nemers. Het resultaat van den optocht is bui- ten verwachting geworden. Heel veel hebben de Alkmaarders af- gestaan voor hun in moeilijke omstan- die:heden verkeere^de stad° nooten. Op- gehaald werden o.m. bonnen voor boter en voor brood, een zak aardappelen, 50 kop groene erwten en een flinke hoe- veelheid no? goede kleedin?stukken. Na sorteering zullen deze bij de „stille ar- men" worden thuis bezorgd. De collecte heeft het mooie bedrag van 1414 opgebracht, terwijl bovendien reeds tevoren voor 400 was toegezegd. In totaal heeft de maskeradeoptocht dus ruim I 1800 opgeleverd. naar waarnemingen verricht in den morgen van 21 Februari. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met Inst, te De Bildt. Hoogste barometerstand 784 0 te Praag. Laagste barometerstand 7508 te Isafjord Verwachting: Zwakke tot matige Oostelijke tot zuidelijken wind, helder tot licht bewolkt droog weer, des nachts matige vorst, des mid- dags lichte dooi. Het uitvoerend comit6 zegt dan ook hartelijk dank aan al degenen, die tot dit schitterende resultaat hebben mede- ge—orkt. Naast het ruime bedrag aan geld, dat de optocht opleverde, is ook een aanzienlijke collecte kleedingstukken ingekomen Dez# zullen met de nog steeds aanhoudende koude, zeker niet minder van pas komen dan de gif- ten in contanten. In een der opslagplaatsen van den voor zitter der B IJ. C., den heer Jb Pels, zijn de ideeren momenteel ondergebracht en het is verheugend, dat een zoo uitgebreide ver- zameling bijeen is gekregen. De meest uiteenloopende kleedingstukken, zoowel voor groot als klein, zijn aanwezig. Het viel op in welk een goeden staat alles verkeert. zelfs nog ongebruikte goee'eren werden afgestaar Meerdere woken dekens en ondergoederen zijn nog geneel nieuw. Ook schoeisel van allerlei soort en maaksel werd ingezameld, ,evenals een aanzienlijke hoeveelheid levensmiddelen. Hieronder bevinden zich o.m. eenige kisten cacao, verschillende vieeschwaren, verpakt meet. enz. Zoo spoedig mogelijk heeft de uitdeeling van de kleedingstukken plaats, die ongetwij feld menigeen een goede beschutting teger de heerschende kou zal geven WEDEROM EEN VOORBEELD TER NAVOLGING. De alhier vertoevende schippers Pilon, Post, Nieuwenkamp, Seinen, Scholten, Phaff, Veltman, Berkhout, Delver, Leegwater, Goedhart, Hooge- veen, Netel,. Slegtkamp en Stam hebben het goede denkbeeld gehad een flink kwantum brandstoffen, bestaande uit cokes, turven en briketten te doen ver- rijden onder de daarvoor in aanmerking komende leerlingen van le 4e gemeente- school. Twintig jongens en evenveel meisjes bonden Woensdagmiddag den strijd op scbaats' 1 tegen elkaar aan onder groo te belangstelling van ouders en school- kameraadjes op de Turfmarkt. Menige spannende rit werd te zien gegeven. Na afloop der wedstrijden kreeg iedere deelnemeiTst^') een versnapering en kon elk op vertoon van het rijnv.mmer een hoeveelheid brandstof in ontvangst nemen, terwijl de 4 prijswinners van elke groep extra werden belocnd. Ver schillende kinderen reden in de plaats van hun minder begunstiede kameraad- jes uit de lagere klassen, die zelve nog n;it al te best ter scb waren. Aan de schippers, die zelf nog echt met de kampritten meeleefden, en ^.1 het hun mogelijke hadden gedaan om de kinderen een prettigen en nuttigen middag te bezorgen, komt zeker een woord v" dank en wnt toe. EEN ZWERVERTJE. Mevr. Spaans, Bierkade, heeft in het Victoriepark een zwervend het'ders- hondje van 3 maanden gevonden, dat bijna bevroren was. Het beestje is nu ontdooid en mevr. Spaans wil graag den naam van den eigenaar vernemen. LOOP DER BEVOLKING VAN DE GEMEENTE ALKMAAR. In 1928 zijn alhier geboren 276 jongens en 295 meisjes, te zamen 571 kinderen, waarvan 5 jongens en 4 meisjes buiten huwelijk. 29 jongens en 19 meisjes wer den alhier geboren uit elders woonach- tige ouders, terwijl 4 jongens en 2 meis jes elders geboren werden uit ouders, die in deze gemeente woonplaats had den. Als levenloos aangegeven werden in- geschreven 11 jongens en 16 meisjes. Overleden zijn 60 ongehuwde mannen, 54 ongehuwde vrouwen, 91 gehuw ie mannen, 85 gehuwde vrouwen, 50 we- duwnaars, 67 weduwen, 1 van echt ge- scheiden man en 5 van echt gescheiden vrouwen, totaal 202 mannen en 211 vrouwen, of te zamen 413 personen.70 mannen en 65 vrouwen zijn alhier over leden, die elders woonplaats hadden, terwijl 5 mannen en 8 vrouwen, die hier woonachtig waren, in een andere ge meente overleden. Het aantal huwelijken bedroeg 174, te weten: 145 tusschen jonkmans en jonge- dochters, 7 tusschen jonkmans en van echt gescheiden vrouwen, 9 tusschen weduwnaars en jongedochters, 7 tus schen weduvvnaars en weduwen, 2 tus schen weduwnaars en van echt geschei den vrouwen, 2 tusschen van echt ge scheiden mannen en jongedochters, 1 tusschen van echt gescheiden man en weduwe en 1 tusschen van echt geschei den man en vrouw. 10 echtscheidingen werden ingeschre- ven. De bevolking, die op 1 Januari 1928 13238 mannen en 14271 vrouwen, totaal 27509 personen, bedroeg, vermeerderde door geboorte en vestiging in de ge meente met 1410 mannen en 1580 vrou wen, terwijl zij verminderde door over- lijden en vertrek uit de gemeente met 1255 mannen en 1397 vrouwen, zoodat zij op 1 Januari 1929 bestond uit 13393 man nen en 14454 vrouwen, totaal 27847 personen. WINANDO. Zondag 24 Februari zal de beroemde Fascinateur Winando ook Alkmaar met een bezoek vereeren, en wel des avonds 8 uur in ^Het Gulden Vlies". 3IIOIIC3UOIIOIIOIIC3IIC3IICDIIOII CD II CD IIC3II OII Oil Oil C3II Oil CD II Oil

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2