illiiiistlm CoaraiL Gemeenteraad van Alkmaar. No. 44 1929 Honderd esn en dertigsfe laargang. OoiMf^rdaji; 2 I Februari Binnen8ami SUIKERBIETEN EN KOOLRAPEN ALS VARKENSVOER. Het proefstation vou' landbouwkundige ohdefzoekingen aan de veeartsenij- en land- bouwhoogesci.ool t, Kopenhagen heeft de uitkomsten gepubliceerd van zijn proeven teneinde de waarde vast te steli.en van sui- kerbieten en koo rapen als varkensvoeder. De proefnemingen hebben tot de volgende con- clucies geleid: 1. Door de voedering van suikerbieten of koolrapen wordt de mesttijd langer, bij de voedering van suikerbieten echter eerst wan- neer meer dan 30 pet. wordt gevoerd. 2. Het rugspek v ordt dunner. 3. Het spek toont neiging om weeker te worden. OUDERLIJKZ MACHT EN VOOGDIJ. De regeering heeft op het wetsontwerp tot wijziging der bepalingen omtrent de ouder- lijke macht en de voogdij en de omtrent ont- zetting uit en he stel in de ouderlijke macht en de voogdij een nota van wijziging inge diend. De aangebrachte wijzigingen zijn een gevolg van het door de vaste commissie voor privaat- en strafrecht met de regeering ge- pleegd overleg. GASVERGIFTIGINO. De bejaarde werkman P v. Reursen werdt gisterochtend bewusteU os in zijn woning aan de Kalkhaver te Gorinchem gevonden, terwijl men een verstikkende gaslucht waar- nam. De man is bij een broer ondergebracht en pas in den middag bij kennis gekomen. De oorzaak was een lek in de gasbuis. DF GRIEP. De 2e openbare lagere school ;e Den Bom- me! is wegens de griep-gevallen gesloten. Wegens het heerschen van de griep en bof is de o. 1. school te Surhuizum (Fr.) tij- delijk gesloten. Van de 60 leerlingen lava- men er vier ter school. In verband met de er istige griep-epide- mie te Arnhem zijn de dienstplichtigen welke bij de 2de divisie tt Arnhem onder de wape- nen zijn voor herhalingsoefeningen reeds gis- ter met groot verlof gegaan inp.aats van op 28 Febr. a.s. Deze bekorting van diensttijd geschiedde vol- gens telegrafische opdracht 'van den minister van defensie. Ook gisteren was er geen merkbare verbe- tering wat betreft het aantal griep-patienten. De zickte vraart nog steeds nleuwe slacht- offers. Waar eerst het g.ootst acntal pa- tienten voorkwamen onder de arbeidende klasse d.w.z. in de volksbuurten, is thans ook het aantal patientni onder de andere kringen der bevolking grooter geworden. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag werd een driejarig knaapje fn de Laurierstraat te Amsterdam door een auto overreden en gedood. De jongen was van achter een stilstaanden auto komen aan- ihoopen en stak daarna in vrij snelle vaart de straat over, juist op het oogenblik dat een benzinetankauto voorbijreed. De chauffeur van laatstgenoemden auto had het knaapje niet gezien en was hierdoor niet in staat het ongeval te voorkomen. Een der wielen van den tankwagen ging over het lichaam van het knaapje. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN Dinsdagavond is bij Delfzijl een auto ie- gen een boom gereden. Voorts is de auto in aanraking gekomen met de 70-jari- ge heer F. uit Delfzijl, die daar wandelde. Hij kreeg een ernstige enkelbreuk en moest naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd worden. Ook de be- stuurder van den auto, welke behoort aan de N.V. Bergmann Electriciteitswerken te Am sterdam, bekwam eenige verwondingen aan het hoofd. De auto werd zwaar beschadigd NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. In verband met de winterdrukte worden in- gaande heden de leveringstermijnen voor be- ste'goederen (gewoon- en snelvervoer), ver- dubbeld. DOOR DEN TREIN VERMORZELD. Te Kethel (Z.-H.), waar al meermalen doo- delijke ongevallen bij de spoorlijn voorkwa men, is gistermorgen een tot dusver onbeken- de man door een uit Rotterdam komenden electrischen trein gegrepen en gedood. GEEN NIEUW GYMNASIUM IN UTRECHT. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben het besluit van den Raad der gemeente Utrecht inzake den bouw van een nieuw gymnasium aan de Zonstraat aldaar niet goedgekeurde vermoedelijk omdat de opzet van een en andere in verband met de finan- cieele moeilijkheden der gemeente op te kost- bare leest geschoeid is. Eveneens hebben zij hun goedkeuring onthouden aan het raadsbe- sluit inzake de verbreeding van de Croese- laan op grond van dezelfde redenen. DE AANNEMERSKWESTIE Te Rotterdam. Naar aanleiding van de toezegging, die de hoofdbesturen der Aannemersbonden aan den Minister van Waterstaat hebben gedaan. dat zij het besluit tot niet inschrijving zullen opschorten tot 1 Juni a.s., terwijl zij zich eveneens verklaarden een zelfde gedragslijn te zullen volgen ten aanzien van andere openbare lichamen, die hun standpunt nog niet hebben bepaald en die ten opzichte van de borgstelling hetzelfde standpunt innemen als de Minister, stellen B en W van Rotter dam den raad voor zich met betrekking tot laatst bedoeld punt geheel bij de regeling van het rijk aan te s'uiten. Derhalve wordt voorgesteld in, de aan- iangige bestekken de bepaling inzake borg- telling te schrappen. Met betrekking tot de arbitrageregeling ware voorts door de gemeente voorshands het resultaat van het overleg tusschen den Minister en de Aannemersbonden af te wachten. Deze toezegging van het gemeentebestuur heeft den Aannemersbonden reeds bereikt en hedenmorgen hebben zij laten mededeelen, dat zij het besluit om niet in te schrijven op aanbestedingen der gemeente Rotterdam tot 1 Juni hebben opgeschort De kwestie te Deventer. In de kwestie tusschen de gemeente De- venter en den Nederl. Aannemersbond terza- ke den bouw van een speelschool, waarvan wij in ons blad van gisteren hebb.n melding gemaakt, heeft thans het gemeentebestuur be- sloten, den bouw in eigen beheer te doen uit- voeren. Tegemoetkenung in Zwolle. B. en W. van Zwolle stellen den raad voor de borgstelling bij aanbesteding van bouw- werken door de gemeente af te schaffen. Zij kunnen echter niet voorstellen wijziging der bestekbepalingen wat betreft arbitrage in al- le geschillen. Tegen verlenging van den op- leveringstermijn, in geval van werkstaking of uitsluifing, heeft het college geen bezwaar. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag heeft prof. dr. C. C. Berg benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Leidsche uni- versiteit, om als opvolger van prof dr. G. A. J. Hazeu onderwijs te geven in de Javaan- sche taal- en letterkunde, zijn ambt aan- vaard met een rede in het Groot Auditorium van het acadctniegebouw aan het Rapenburg, over Hoofd'ijnen der Javaansche Litteratuur- geschiedenis. Aan den Terheidenschen weg te Breda, ter hoogte van de nieuwe brug, is gistermor gen een werkman met zijn fiets door het ijs gezakt en verdronken. Nabij „Vredehof" te Woerden is een 82-jarige man door een auto aangereden en gedood. In de mijn Laura te Eijgelshoven is een houwer door vallend gesteente gedood. De man was gehuwd en vader van drie kinde- ren. Dinsdag is de dienstbode van den pas toor te Bladel verdronken gevonden in een regenput achter de pastorie. Tijdschriften NEDERLANDSCH FABRIKAAT. De Februari-aflevering van het maand- blad „Nederlandsch Fabrikaat" bevat als naar gewoonte allereerst een opga- ve „Wat de Vereeniging in de laatste maand deed". Vervolgens trekt onze aandacht een zeer belangwekkend artikel „Houtge- bruik in Nederland' van de hand van den heer Ir. W. Malsch. Uitvoerig en zeer deskundig wordt in dit artikel uit- een gezet het groote belang, dat de ont- vvikkeling van den bo«ehbouw in Ne derland heeft ten aanzien van het eco- nomisch leven. De schrijver eindigt zijn bijdrage met de volgende behartens- waardige wenk: „Elk beschaafd land is er thans op uit om zijn boschoppervlakte door bebos- sching van woeste gronden te vermeer- deren en het beheer van de bestaand bosschen in betere banen te leiden. Ik noernde reeds hetggen Engeland thans doet en zou dat nog met meerdere an dere voorbeelden zooals Frankrijk en Spanje kunnen aanvullen. Nederland, dat een der boscharmste landen van de vereld is en nog over een groote op- pervlakte woeste gronden beschikt, die feitelijk uitsluitend geschikt zijn voor bebossching, mag hier niet achterbly- ven. Het is onze plicht, ons eigen be Iang, om hieraan krachtig mede te wer- ken. Van de gelden, daarvoor thans uitge- geven, zullen onze kinderen on kinds- kinderen de rente oogsten. Een rente die misschien in baar geld niet za! zijn, maar die de welvaart van ons volk, zoo- wel in materieelen als in geestelijken zin, aanzienlijk zal verhoogen. Vervolgens wordt de aandacht geves- tigd op de lOde Nederlaudsch Indische Jaarbeurs, welke in Juni— Juli as. zal worden gehouden en die wederom zeer belangrijk belooft te zullen worden. De heer H. F. R. Snoek. algemeen se- cretaris der Vereeniging, geeft een bij drage, getiteld: ,,Van achter de i-cher- men", waarin hij een en ander roede- deelt omtrent de wijze van propagania- maken voor het doel van de vereeniging door middel van lezingen c,n industriee- le filmvertooningen. De fihnafdeeling van de Vereeniging mag zich in zeer sterke belangstelling verheugen. De heer S. Kalff vervolgt zijn beiang- wekkende uiteenzetting omtrent Oud- Hollandsche Smeedkuust In de maandelijksche plaat stolt dit- maal Job De.eijs op treffende wijze voor wat de Nederlandsche Industrie tot stand heeft gebracht terzake van de radio-telefonische verbinding Nederland Oost-Indie. Frovinciaal eiieuws HEILOO. (Vervolg Gemeenteraadszitting) Voor stel tot intrekking van de verorlening tot heffing van pen- sioensbijdragen. De voorzitter stelde hierop aan de orde een voorstel van B. en W. naar aanlei ding van de in de vorige vergadering aange- nomen motie van den heer Van de Vail Het voorstel beoogt de intrekking van de verordening op de heffing van pensioens- bijdragen, wat dus neerkwam op een verhoo- ging met 814 pCt van de salarissen van alle gemeentepersoneel. Voorgesteld werd deze intrekking te doen ingaan op 1 Jan. 1.1. De heer Van de Vail was tot zijn motie gekomen door het voorstel van Ged Staten om den burgemeester, den secretaris en den ontvanger premievrij per.sioen te verzekeren. De heer O p d a m meende dat het voorstel Icon worden behandeld los van het voorstel van Ged. Staten. De heer V r ij b u r g vreesde, dat het voor stel zou voeren op een glibberig pad, want dan zouden ook de pensioensbijdragen van de hoogere ambtenaren moeten worden uit- gekeerd. Daarom stelde spr. voor met be- handeling van dit voorstel te wachten totdat Ged. Staten zich nader over hun voorstel in zake de salarieering der hoogere ambtenaren hebben uitgesproken. De heer V a n d e V a 11 constateerde, dat ook de vrijz.-dem. in dezen Raad zich ont- poppen als heel gewone reactionnaire mensch-. jes, die zich richten naar de politick van de straat en die politick in den Raad brengen Dat zijn naar spr's. inzicht niet anders dan schijn-democraten en daaraan heeft de we- reld geen behoefte. Van goede democraten verwachtte spr., dat zij hun personeel goed bezoldigen zoo als zij zelve toch ook liefst een salaris heb ben, waarvan zij fatsoenlijk kunnen leven Spr. ging na hoe de regeering een paar jaar geleden de pensioensbijdragen afschafre, roen er ruimer geld was en herinnerde te- vens, dat wijlen minister Talma zich in zijn wetsvcorstellen uitsprak tegen pensioenbe- taling door den werkman ze've en die zei, dat pensioen uitgesteld loon is, welke mee- ning later door vele anderen is herhaald. Verbaasd en verontwaardigd was spr dat van zich vrijzinnig noemende menschen een voorstel komt in dezen Raad om pensioens bijdragen te blijven eischen en, zij het langs een omweg, gepoogd wordt een voorstel tot opheffing door uitstel om hals te brengen. De heer V r ij b u r g was er irotsch op, te mogen zeggen, dat hij in alles zijn eigen opi- nie volgt en niet aan den leiband van den heer Kooiman loopt. Sterk meende spr. te moeten prptesteeren tegen het gezegde dat hij de politick van de straat in den Raad zou brengen. De heer S c h u ij t wilde gaarne mee- werken om de pensioensbijdrage voor lagere ambtenaren in te trekken. Voor hen, die meer inkoirieu hebben dan 2000, zal de bijdrage z. i. niet al te bezwaarlijk zijn. De heer Vrij burg kon best meegaan met het idee-Schuijt, al wilde hij liever uitstel van behandeling. De heer V a h 1 was geen tegenstander van de pensioensbijdrage. Wie geen ambtenaar is, moet immers ook zelf zorgen voor den ouden dag. 't Is verplicht sparen en dat is goed. Als de salarissen laag zijn, is spr. niet tegen verhooging daarvan, opdat de pensioensbij drage gemakkelijker kan worden worden be- taald De heer K o o m e n vond de loonen der lagere ambtenaren wel laag en wilde die her- zien, maar dan de kwestie van de pensioens bijdrage laten rusten. Hun salarissen worden ook na een geringe verhooging (b v met f 100) nog niet zoo hoog, dat men zich tegen intrekking der pensioensbijdrage zou moeten verzetten. De voorzitter wees er op dat het mo- gelijk is, dat Ged Staten toch de bijdrage voor hoogere ambtenaren afschaffen. De heer V a h 1 achtte het't allerbeste om de heffing der bijdrage dan maar voor alle ambtenaren af te schaffen. De voorzitter wilde de kwestie dan in een volgende vergadering brengen, desnoods met bepaling van terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1929. Hierop werd gestemd over het voorstel van den heer Vrijburg tot aanhouding totdat Ged. Staten zullen hebben beslist of de bur gemeester, secretaris en ontvangen zullen worden vrijgesteld van het bijdragen voor hun pensioen. Het voorstel werd aangenomen met alleen de stem van den heer Van de Vail er tegen. De heer V a n d e V a 11Gecondoleerd met uw succes, meneer Vrijburg. De heer V r ij b u r g Het bewijst dat het recht wel een beetje aan mijn kant was. Vrije geneeskundige hulp. De lijst van personen, die aanspraak kun nen maken op vrijc geneeskundige hulp, werd zonder hoofdelijke stemming vastgesteld, zooals zij was ingediend. ArbeidsbenuddeUng. Ingevolge een vorig raadsbesluit tot instel- ling van een conespondentschap voor Ar- beidsbemiddeling werd tot correspondent be noemd de heer F. J. Jonker, no. 1 der voor- dracht, met 9 stemmen, tegen 2 op den heer G. Blom^erg. Tot leden van de commissie van toezicht op de Arbeidsbemiddeling werden benoemd: als werkgevers de heeren G. S. Koomen met 8 stemmen (tegen 3 op den heer Korthouwer) en J. Gias met 7 stemmen (tegen 4 op den heer D. Harder Jx.)als wtrknemers de hee ren Kraakman en Keesman met resp. 10 en 7 stemmen (tegen resp. 1 en 4 op de heeren Rietmeijer en De Kruijff). Als voorzitter dier commissie werd aange- wezen de heer Maas Geesteranus met 7 stem- men (tegen 3 op den heer Opdam en 1 op jhr. N. van Foreest). Vergjeding, afrekening en voorschot voor de bijz. scholen. De vergoeding van de meisjesschool werd vastgesteld voor 1924 op 1813, 1925 op 1833 en 1926 op 1841.84; voor de jon- gensschool resp. op 656.13, 1857 44 en f 1796.99; het voorschot voor de meisjes school werd bepaald op 1721.24 en voor de jongensschool op 1518.92, alles naar de wette.ijk voorgeschreven regelen. De heer S c h u ij t vroeg wat de oorzaak ervan was dat dit punt nu pas op de agenda voorkwam. De voorzitter antwoordde, dat dit in verband stand met de gemeenterekening. Het destijds ingestelde beroep van den Raad op de Kroon inzake de leermiddelen was ook mee oorzaak van de vertraging. De heer S c h u ij t meende dat het rente- verlies voor de bijz. scholen nogal beteeke- nend is, nu de uitkeering zoo laat geschiedt. De heer Opdam ontkende dit. De voorzitter zegde voor het vervolg meer spoed toe. Een vraag van den heer Van de Vail. De heer Van de Vail had een verzoek ingediend om aan B. en W. de vraag te mo gen stellen waarom op de agenda niet voor kwam een verzoek van „Heiloo Vooruit" aan de gemeente inzake huur van het gebouw voor Kunst en Sport. De gevraagde vergunning werd verleend en de voorzitter antwoordde, dat be doeld verzoek nog niet op de agenda kwam in verband met de plannen tot verbouw van de woning van het hoofd der openbare school ter voorziening in de behoefte aan meerdere lokaliteit. Thans zijn die plannen zoo goed als gereed. Binnenkort zal een nieuwe raads- vergadering worden bijeengeroepen, waarin een voorstel zal worden gedaan in verband met de noodige schoolruimte. De heer V a n d e V a 11 vroeg of dan tegen de volgende vergadering prae-advies mag worden verwacht op het verzoek van „Heiloo Vooruit". De voorzitter zegde dit toe. Hij hoop- te de zaak tot een goed eir de te brengen. In de behoefte van schoolruimte moet voorzien worden. Hierna sluiting der openbare vergadering. KOEDIJK. Woensdagmiddag werd door de ijsclub 'n wedstriid gehouden in het hardprikken met hindernissen om prijzen in brandstoffen voor behoeftige gezinnen. Zij was daartoe in staat gesteld door met een inteekemijst door de nemeente te gaan. welke had oogebracht 229.25. De hardprikkers wisten niet voor wien zij kampten, daar dit bij loting, per nummer, was vastgesteld. Er waren 53 ge zinnen waar voor gestreden werd, doch elk gezin ontving een bon voor een mud brand- sto? en 1O0 briketten. Jb. Houtkooper, S. Koning Sr. en T. Visser die elk 100 briketten er bij ontvingen.. De heeren, die om de priizen gestreden had- den, waren N. Bos. lb. Hart Az., O. Otto, Toh. Hartland. A. Hart, Jn. Tjissema, C Visser en In. Nieuwenburg, die ontvingen elk 5, 4.50, 4, 3.50, 3, 2.50, 2 en 1.50. De pri'=uitreikino- had nlaats in het cafe van den heer Jb. Groot. De heer P Zwetsman reikte de priizen uit en bracht na- mens de ijsclub hartelijke dank a an de bur- gerij onzer gemeente, die haar in staat had gesteld dezen mooien wedstriid te hotiden en dankte ook de strijders voor hun heerliik werk Dit werd met luid applaus begroet, te meer omdat de burgerij weet dat alles door de ijs club gedaan wordt gefmel belangloos. BEVERWIJK. Dit wintertje gaat ook de trekkers van bol- bloemen geld kosten, daar de vorst tot in het hart der stookkassen is doorgedrongen en aanzienlijke partijen bloemen bevroren zijn. En iedoren dawordt de toestand ongun- stigei*. Wanneer de dooi intreedt ltrijgen wij ongetwijfeld eene oplevende handel doch de kassen zijn leeg omreden men met dit vors- tige weer onmogelijk verkuilen kan. Straks zitten wij nog zonder bolbloemen. De raad kwam heden een uur in buiten- gewone zitting bijeen. Deze zitting was aangevraagd door vier leden uer Soc -Dem in verband met de heer- schende koude en de voorziening ten be- hoeve van de werkloozen. (Men zie hiervoor ons nummer van gister). Afwezig wegens ongesteldheid de heer Westerhof. Voorts was afwezig mr. Kusters. De notulen werden onveranderd vastge steld. De tribune was geheel met belangstellenden bezet. Ingekomen zijn: a. Een brief d.d. 30 Jan. '29 nr. 31 van Ge deputeerde Staten, ten geleide van een af- schrift van een uittreksel uit het Kon. Besluit van 11 Jan. 1929 nr. 14, houdende goedkeu ring van het raadsbesluit van 8 November 1928 nr. 8a tot vaststelling van de verorde ning op de heffing van schoolgeld voor het L. O. b. Een brief d.d. 8 Febr. 1929 nr. 20, afd V H. M. O. van den Minister van Onderwijs, K en W daarbij goedkeurende de bij raadsbe sluit van 6 December 1928 vastgestelde wijzi ging der verordeningen voor de Handels- school en voor de Handelsavondschool c. Een brief d.d. 13 Febr. 1929 nr. 83 van Gedeputeerde Staten houdende machtiging tot het aangaan eener gemeenschappelijke re geling met er.kele gemeenten, ten aanzien van de verbeterig van den Twuijverweg. d. Een brief d.d. 13 Februari 1929, nr. 65 van hetzelfde College ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 24 Januari 1929 nr. 14 tot verkoop van het per- ceel Eikelenbergstraat nr. 2 I. c. Een brief d.d. 13 Februari 1929, nr. 77 van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 31 Januari 1929 nr. 7, tot verweer in rechten te gen de door A. van't Hoff ingestelde vorde- ring, zoo in eersten aanleg, als eventueel in hooger beroep. f. Een brief d.d. 13 Februari 1929, nr. 65 van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 24 Januari 1929 nr. 12 tot overneming van gronden ter toevoeging aan den openbaren weg, van de Vereen St. Joseph en van de Onze Lieve Vrouwe-Stichting. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. g. Een brief d.d. 16 Februari 1929, nr. 22.07.2 van het Bestuur der Vereen. St. Jo seph, met betrekking tot de vergoeding op grond van artikel 100 der L O.-wet 1920 over 1927 voor de R. C. Jongensschool aan de St. Annastraat. Om advies in handen van B. en W. h. Een besluit d.d 20 Februari 1929, nr. 35 van Gedeputeerde Staten, daarbij hunne beslissing omtrent het raadsbesluit van 24 Januari 1929 nr. 11 tot opheffing van de openbare U. L. O. school voor jongens en meisjes en die voor meisjes en oprichting van eene openbare U. L. O. school voor jongens en meisjes, verdagende. Voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deed mededeeling van het ingekomen verzoek om een spoedverga- dering bijeen te roepen. Volgens de wet is spr. verplicht de vergadering dan uit te schrijven, doch hij acht het zich niet verplicht om de vergadering op het gevraagde uur en dag te houden, al had hij ditmaal geen bezwaar. Spr. deed mededeeling van het schrijven. De heer Bonsema zeide, dat de heer Westerhof wegens een keelaandoening niet aanwezig kon zijn, zoodat spr, de verzoeken zal toeiichten, De vergadering was aangevraagd, niet om dat ze belust op de vergadering waren, maar omdat B. en W. de schriftelijk ver- zochte maatregelen niet hadden uitgevoerd. Voor het vraagstuk oordeelde men een diepgaande studie niet meer noodig. De fractie vraagt beschikbaarstelling van cokes aan alle werkloozen, 15 pCt. verhoo ging van uitkeering, uitbreiding van kinder- voeding en openstelling van verwarmde lo- kalen. Op dit verzoek kregen wij nul. De Bestuurdersbond stelde dezelfde eischen doch zag ook niets ingewilligd. Al leen wordt overwogen om in een school de kindervoeding toe te passen. In het N.-H. Dagblad wordt de S. D. A. P. beticht, spr vermoedt omdat Matthysen in „Het Volk" den hoofdredacteur nogal onder handen heeft genomen. Het slaat echter te- rug op de noodlijdende katholieken ook Spr. ging op het artike1 nader in en veronderstel- de, dat er in den Raad ook zijn, die met dit stemming maken tegen de S. D. A. P. accoord gaan. De voorzitter verzocht niet al te ver op het. artikel in te gaan. De heer Bonsema zou zijn best doen doch kon niet nalaten het orgaan, dat gedra- gen wordt door christelijke beginselen, on der handen te nemen. Spr. kon zich voorstellen, dat arbeiders beu worden van dergelijke christelijke beginselen. Dat onze beweging de menschen laat dood- hongeren is een bewering die erger'ijk is. Spr. verwees naar „Het Volk" van gisteravond waarin werd aangetoond wat de moderne vakbonden gedurende 7 weken deden. De bouwvaVarbeidersbond had in de werk- loozenkas in 7 weken een half millioen mitv der. Spr. gaf een opsomming van hetgeen de a^rWe ^Anr>pTi deden. f 1.238 900 had men in kas en daarvan is f 1.013090 uitgekeerd. De legende, dat men alles wil van de Staats- kas, wordt hierdoor reeds gelogenstraft. De heer Woldendorp: Dat doen onze kassen ook. De heer Bonsema: Daarom slaat het terug op de R. K. arbeiders ook. Het orgaan beweert, dat wij de arbeiders liever laten doodhongeren. De heer Woldendorp: Maar dat an dere treft geen onzer. De heer Bonsema betoogde, dat de fractie, op grond van de ^fwijzende brieven, naar het laatste middei. een spoedeischende vergadering, had gegrepen. U bent niet gebonden aan een datum, maar de interpretatie is, dat de aanvragers ook zeggingschap hebben over het uitschrijven. Spr. verwees naar Oppenheim. De voorzitter was het met de opvat- ting van Mr. Oppenheim niet eens De heer Bonsema voelde zich deson- danks met Mr. Oppenheim in goed gezel- schap. Spr. betoogde, dat al zouden al de moge- lijke wenschen vervukl worden, nog lang niet aan het noodige is voldaan. Wij propageeren, dat in dergelijke geval- len Rijk en gemeenten een taak moeten ver- vullen. Wij hebben ook waardeering voor het par- ticdiere initiatief en spr. meent dat't N.H D. alleen om onaangenaam te zijn de Alkm. Crt. ook gemis aan waardeering voor het particu- lier initiatief verwijt, waarschijnlijk omdat dit orgaan voor de verstrekking van 243 H.L. kolen zorg droeg en dagelijks kolommen vol schreef over wat het particulier initiatief dAed. Spr. beriep zich op het R.K. Orgaan „De Morgen" in welks gezelschap wij ons bevin- den met onze eischen. Zelfs van Slingerland liet het geluid hoo- ren: loop niet over naar de anderen, want wij doen toch ook wat. Spr. verzoekt van Slingerland mcde te deelen waar de verhoogde uitkeeringen, door hem genoeind, zijn gedaan. Wij vinden f 12 voor een gezin onvoldoen- de, evenals v. Slingerland, en wij hopen, dat hii voor onze voorstellen zal stemri.en. Het fiere woord door hem in het N.H.D. geschreven vordert dit. Spr. las hetgeen gevraagd wordt. lo. om aan alle werkloozen en aan alle van het Burgerlijk Armbestuur trekkenden, zoowel kostwinners als hoofden van gezin nen een H.L. anthraciet of twee H.L. cokes te doen verstrekken voor elk tijdvak van een week, ingaande met terugwerkende kracht op 11 Februari j.l. Hierbij in mindering te bren gen wat reeds van het B. A. is verstrekt en deze brandstoffenvoorziening te doen voort- zetten zoolang deze vorstperiode duren zal; 2o. om van gemeentewege op alle uitkeerin gen, zoowel van de vakbor.den als van het Burgerlijk Armbestuur een toeslag te ver strekken, en wel van vijftien procent op die boven de twaalf gulden, en op de lagere een zoodanig percentage dat de kleinste uitkee ring voor een gezin zonder inkomen 10 wordt voor man en vrouw plus 0.50 per kind; in te gaan voor de week eindigende 16 Februari en voor den duur dezer vorstperi ode; 3o. om aan de Vereeniging voor Kinder voeding een bianco crediet te geven voor. a. Uitbreiding der kindervoeding tot alle kinderen die het noodig hebben, en daar aan ruime bekendheid, ook door de pers, te geven; deze voeding, waar mogelijk, in de scholen te verstrekken; b. eenvoudige maaltijden tegen vijf cents per portie verkrijgbaar te stellen voor ge zinnen en alien die het verder aanvra- gen; 4o. De raad drage voorts B. en W. op om te zorgen dat maatregelen worden genomen waardoor verwarmde lokalen worden openge- steld voor alien die aan den weg hun brood moeten verdienen. Spr. begreep niet, dat de arbeiders met f 10f 13 uitkeering van het B.A. nog zoo kalm blijven. Wanneer B. en W. zich in de positie der menschen had gesteld, hadden ze zeker ge volg gegeven aan onze verzoeken. Spr. betoogde, dat wat gevraagd wordt, voor de gemeente dragelijk genoemd mag worden, en anders door belastingverhooging mogelijk moet worden. Wij vragen publiciteit van kindervoeding, opdat ieder weet dat men daar terecht kan. Ook de goedkoope beschikbaarstelling van porties eten is noodig. Met particulier initiatief kan in deze niet yi de behoefte .voorzien en her

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9