INFLUENZA FORMAMINT PUROL J Binnenland De heer B o n s e m aHet is toch 200. De heer Woldendorp: Dan beleggen wij de volgende week Maandag weer een ver- gadering en dan kun je op mijn stem reke nen. De heer Bonsema hoopte niet, dat het noodig was, maar de mogelijkheid bestaat, omdat het B. A. volgens de wet autonoom is. Spr. betoogde, dat het B. A. nog niet de ad- viezen van de vertrouwensmannen opvolgt, maar eerst een armbezoeker zendt. De heer VanSlingerland: Indivi dueele beoordeeling is noodig. Het spijt spr., dat hij dit moet zeggen, maar het is hem be- kend, dat een vertrouwensman op het lijstje van menschen, die voor brandstof in aanmer- king kwamen, drie vrijgezellen had ge- .plaatst. Wij moeten dan 00k met beide bee nen in de werkelijkheid blijven staan. De heer Bonsema: In 011s voorstel komt dit niet voor. Spr. bleef erbij, dat iemand, die werken wil en niet kan werken, Shet vernederend vindt aan iemand van het B A. te moeten vertellen, hoe het er bij hem voor staat. De heer VanSlingerland: Dat zal toch 00k tegenover iemand van de gemeente moeten gebeuren. De heer Bonsema: Dat vind ik niet zoo vernederend. Via het B. A. heeft het stempel van armlastig. Welk bezwaar heeft men er tegen, om de 40 meer van de ge meente te geven? Spr. maakt zich sterk, dat 00k de R. K. arbeiders de gang naar het A. B. een zware gang vinden, 00k al krijgt nen het via den vertrouwensman; men krijgt loch den armbezoeker thuis en dat is vernede rend. Als men in de bijeenkomsten van de werklooze arbeiders kwam, dan zou men kunnen hooren, dat men het geld liever rechtstreeks van de gemeente had. DeVoorzitter zeide, dat het aan het College niet bekend was, dat de nog trekken- de werkeloozen geen toeslag hebben gekre gen. De Voorzitter van het B. A. had hem wel anders hieegedeeld. Wanneer het voor stel van den heer Van Slingerland wordt aangenomen, dan krijgen zij het echter in ieder geval. Spr. vond het volkomen begrijpelijk, dat 'n College, dat toch al zooveel geld kost, uit den aard der zaak tracht zuinig te zijn en tot op zekere hoogte aileen in den ergsten nood voofziet. Wanneer er een aandrang komt uit den Raad om tot 40 te verhoo- gen, dan zal dat College, dat niet wist, das het zoo royaal kon zijn, dit zeker met genoe- gen doen. Men moet de zaak niet zoo voor- stcllen, dat het B. A. bestaat uit menschen, die erop uit zijn om de armlastigen en de werkeloozen te beknibbelen, al ligt het in den aard van het beestje, dat het niet royaal mag zijn met gemeentegeld. Het spreekt van zelf, dat het B. A., als de Raad. de baan vrij geeft, zelf niets liever zal doen, dan de men schen meer te geven. Spr. wilde hierop het voorstel van den heer Van Slingerland als het verststrekkenst in stemming brengen. De heer Bonsema oordeelde de voor- stellen van de S. D. A. P. en bloc het verst- strekkenclst en vroeg daarvoor stemming. De Voorzitter had daartegen geen bezwaar. De heer Schats deelde nog mede, dat het B. A. aan de nog trekkende werkeloozen, die zoo nu en dan een paar dagen werkten en dus minder van de werkeloozenkassen kregen, wel een toeslag had gegeven. Het voorstel van deS. D. A. P wercl hierop verworpen. Alleen de Soc. Dem stemden voor. Z. h. s. werd hierop de motie van den heer Van Singerland aangenomen. De Voorzitter sloot hierna de ver- gadering. Winterteenen Winterhielen Prowinciaal nieuws SINT PANCRAS. Een avondje speciaal bestemd voor onze huisvrouwen, met een voor de vrouw zeer ac- tueel en belangrijk onderwerp, ziedaar een onderneming welke voor onze gemeente zeker iets nieuws genoemd mag worden. Het was de bekende firma van Nelle, welke Dinsdag avond een filmdemonstratie van hare artike- len koffie en thee gaf in de zaal van den hr. Gerritsen alhier. Verscheidene hoewel niet alie huisvrouwen hadden aan de'vriende- lijke uitnoodiging gevolg gegeven, om met van Nelle's produkten eens nader kennis te maken. Nadat de vertegenwoordiger der firma de aanwezigen een hartelijk welkom had toe- geroepen, werd aan alien een heerlijke kop koffie geoffreerd welke attentie door de da mes zeer op prijs werd gesteld, zoodat door alien uit voile borst werd gezongen uit van Nelle's liederenbundel, onder muzikale bege- leiding van den heer Crefeld. Hierna werd aangevangen met de filmver- tooningen. Nadat daarna nog 'n heerlijken kop koffie was geserveerd en de inleider nog 'n gezellige speech had afgestoken natuurlijk over van Nelle's koffie en gebroken thee volgden nog een tweetal komische films, alles opge- luisterd door muziek van den heer Crefeld. Alie aanwezigen waren over het gegevenc ten zeerste voldaan, zoodat wij niet twijfe len, of van Nelle heeft 00k hiermede weder bij onze huisvrouwen een goeden indruk ge maakt. Maandagavond gaf de gymnastiekver- eeniging Sport Staalt Spieren" alhier, on der leiding van den heer G. de Rie uit Alk- maar, een uitvoering in cafe „De Drie- sprong". De opkomst van het publiek had grooter kunnen zijn. De verschillende oefeningen werden met lofwaardigen ijver uitgevoerd. Een schitte- rend effect maakten de vrije oefeningen voor heeren onder de veelkleurige belichting, be- krooncl door eenige fraaie groepsstanden. Ook de dames-afdeeling gaf schitterende prestaties te zien, terwijl de kleine adspiran- ten, jongens en meisjes, bij het publiek veel bijval vonden. Een en ander werd afgewisseld door eeni ge aardige voordrachten, zoodat het reeds ver over twaalven was, toen het publiek vol daan huiswaarts keerde. NOORDERMARKTBOND. Inventarisatie stapelproducten op 16 Februari 1929. Vereeniging: Tuinbouwbelang, Noordscharwoude N. NiedorpWinkel L.T.B., 't Veld L.T.B. Heerhugowaard L.T.B. Langedijk Nieuw Leven, Heerhugowaard Waarland en Omstreken De Eendracht, Oudkarspel Sint Maarten Harenkarspel-Oost Rocxi Geel Deen Uien Peen Wagens 103 411/0 74 53 149 42 38 162 611 163 120 7K 7 32 71 50 3 92 22 23 234 IS 23 K 72 y. 144 74 34 210 60 93 Totaal 8871/2 427 963 14 1 1 15 1% 1 12: 9 5 59 15 IA Yz 14 l'A 4 7 4 13 60'A 10.000 K.G. HEILOO. Ter aanvulling van het verslag van de vergadering van het Witte Kruis verzoekt men ons nog te zeggen, dat de doctoren last geven voor het vervoer per auto naar het Ziekenhuis te Alkmaar. Het zelfde geldt voor het ontsmetten van goederen. Niet altijd is er tijd om het bestuur met een en ander In kennis te stellen en de rekeningen worden bij het bestuur der afdeeling ingediend. De ver gadering heeft niet beweerd, dat de doctoren niet vrij uitgaan, doch overleg is (zoo mo- gelijk) wel gewenscht, opdat men niet de dupe wordt van hen die wel kunnen doch niet wil len betalen en zich (ten onrechtel be- roepen op hun lidmaatschap van het Witte Kruis, dat in bovengenoemde gevallen alleen zijn bemiddeling verleent aan hen die het niet kunnen betalen. Voor een goed bezette zaal gaf de Rede rijkerskamer ,,'t Ontluikende Roosje" een uit vo-ering in „De Rustende Jager". Opgevoerd werd „Hun Kind", tooneelspel in 3 bedrijven door joh. van Eckel en, bewerkt door J. Grosfeld. Het stuk verplaatst ons in de huiskamer van Max van Holmen, die gehuwd is met een hem opgedrongen meisje, terwijl zijn liefdi een meisje van gefinge afkomst was. De ge- volgen van die liefde zijn niet uitgebleven en het kind is een struikelblok voor de innige verhouding der echtgenooten. Het huwelijk is opgedrongen, omdat de vader van Max op den rand vail den afgrond stood en alleen een rijk huwelijk hem kon redden. De fabri- kant heeft nog een lieftallige dochter, Tilly genaamd, die liefde heeft opgevat voor den blinden Henk, doch ook zij is door den hard- vochtigen vader voor een ander bestemd. Jeanne, de vrouw van Max heeft de liefde voor het c'rechte kind ontriekt en hem ge- vonden. Hij bekent hgar dat hij haar nooit heeft begrepen. Zij gevoelt de moeilijkheid in welke hij geplaatst was, vraagt of zij de moe der voor zijn kind mag zijn en het einde is dat grootmoeder en kind in hun huis komen. Dan is hun huwelijksgeluk gevonden. Ook Tilly bekent haar liefde aan den blin den Henk en hierdoor zijn twee menschen gelukkig gemaakt. Ten slottt geeft ook de conservatieve vader zich gewonnen en bekent zijn ongeiijk. De inhoud is mooi, haast te mooi om waar te zijn. In de niet gemakkelijk uit te beelden rollen had men zich vrij goed ingeleefd. De fabrikant van Holmen werd door den heer J. Krom goed weergegeven. trouwens de rol was voor hem geknipt. Max werd door den heer A. Greeuw Jr uitmunfencl ve.tolkt, het was te zien dat hij zich in die moeilijke rol genee! had ingewerkt Jeanne, zijn vrouw, vond in mevr. RenesVan Gemeren een goede vertolkster, vooral in het tweede be drijf. Tilly werd door mej. M. van Gemen goed uitgebeeld, maar toch hebben we haar wel eens beter gezien. Henk, de blinde, werd door den heer C. Vennik, mooi weergegeven, toch had hij momenten, waarin hij niet geheel in zijn moei- lijke rol opging. De rol van Franken werd door den heer D. de Jager gespeeld. Geheel af was zij niet, 0. i. moet meer bezieling in het spel gelegd worden. De rollen van onder- geschikt belang droegen bij om het geheel goed weer te geven. We zeiden reeds, dat het stuk niet gemakkelijk was, doch alien, en niet het minst de onvermoeide regisseur, de heer P. van 't Veer, hebben hun best ge- daan om te doen wat gevraagd werd. De tooneelaankleeding van den heer Bakker uit Alkmaar was uitstekend verzorgd. Voor de grimeering verdient de heer Ridderikhof uit Hoorn, een compliment. We zouden onvol- ledig zijn, als we de mooie entree-muziek niet vermeldden. Resumeerende kunnen we verklaren, dat de Kamer op een goed geslaagden avond kan terugzien. TWEEDE INVENTARISATIE VAN STAPEL-PRODUCTEN IN NOORD-HOLLAND. De tv/eede inventarisatie van Stapelpro ducten van de bij den Noord-Hollandschen Bond van Veilingen aangesloten Vereenigin- gen, gehouden op 15 Februari j.l. gaf aan, dat nog aanwezig zijn: 18614 wagons roode kool, 1525 wagons gele kool, 1681 wagons Deensche witte kool, 161 wagons uien en 106 wagons peen (wor telen) totaal 5335 'A wagons produkten a 10.000 Kg. Bij de eerste inventarisatie, gehouden op 15 December 1928, waren aanwezig 3625 wagons roode kool, 256114 wagon gele kool, 307514 wagon Deensche witte, 392 wagon uien en 163 wagon peen (wortelen) totaal 9817 wagons produkten, zoodat valt te con- stateeren dat de voorraad is verminderd met 448114 wagon. Op 15 Februari 1928 waren aanwezig to taal 336614 wagons, waaruit blijkt, dat thans 1115 wagons produkt meer aanwezig zijn. CASTRICUM. Steunregeling aan werkloozen. In verband met de steeds aanhoudende vorst is door Burgemcester en Wethouders 'n steunregeling ontworpen zoowel voor geor- ganiseerde als ongeorganiseerde werkloozen. Tevens is daarbij een regeling gemaakt voor de georganiseerde werkloozen die uitgetrok- ken zijn uit de werkloozenkassen. Nog deze week zal een raadsvergadering worden be- legd ten einde dit ontwerp te behandelen. De bedoeling is aan georganiseerden in de tweede week van werkloosheid uit te keeren f 8 per week, in de derde f 10 en in de vier- de en volgende week f 12, welk laatste be- drag ook uitgekeerd zal worden aan uitge- trokkenen. Aan ongeorganiseerde is de rege ling aldus ontworpen dat in de tweede week wordt uitgekeerd f 6 per week, in de derde f 8 en in de vierde of volgende week f 10. Deze regeling is bedoeld voor de huidige vorstpcriode, zoodat nadien wederom zal gelden de bestaande toeslagregeling op de uitkeeringen uit de werklooze kassen Voorts is een bepaling ontworpen dat bij wcrkzaam- heden deze uitkeeringen een vermindering on- dergaan. Gezondheidscommissie. Door den Commissaris in dit gewest is tot lid van de gezondheidscommissie benoemd gezeteld te Beverwijk de heer J. M. de Casse- res, architect in tijdelijken dienst dezer ge meente belast met de opsteliing van het uit- breidingsplan. Ziekenhuis- en operatieverzekering. Maandag werd de jaarvcrgadering ge houden van bovenstaande plaatselijke ver-- eeniging. Niett /enstaande het zeer koude weer waren meer dan 40 leden opgekomen. De voorzitter, de burgemeester, de heer Lommen opent op de gebruikdijke wijze de vergadering, er op wijzende, dat door de werking van de vereeniging veel financieel- misere in tijden van ziekten is die moet worden gelenigd, waartoe dan ook de ver eeniging is opgericht. Straks zujt U kunnen hooren uit het jaarverslag wat al is gedaan, dus hij wil er thans niet verder op vooruit- loopen. Vervolgens brengt de secretaris-penning- mecster zijn financieel verslag uit en't blijkt dat in 1929 is ontvangen voor de kas van ziekenhuisverpleging f 2715.6014 waaronder f 300 opgenomen van de boerenleenbank uit het reservefonds terwijl de uitgaven hebben bedragen een even groot bedrag terwijl de kas bedroeg f 2.24. De operatiekas heeft gunstiger gewerkt en heeft ontvangen f 1433.8 terwijl er meer be- legd is clan op 1 Januari 1929 f 425, terwijl in kas is f 213.1014. Er is thans op de boe renleenbank aan het einde van het verslag- jaar belegd voor de ziekenhuiskas f 1145.58 en voor de operatiekas f 1572.33y2. De commissie voor nazien van boeken en kas brengt bij monde van den heer Spaan- sen verslag uit, dat alles keurig in orde is bevonden, waarop de voorzitter dank aan haar brengt, voor haar arbeid en den pen* ningmeest.r voor zijn gehouden beheer. Ver volgens stelt hij voor een bedrag van f 150 aan den penningmeester aan te bieden als bijdrage in zijne vele werkzaamheden. Hier- tegen bestaat geen bezwaar. Onder dank wordt hem decharge verleend. Hierna brengt de secretaris een uitgebreid verslag uit, waaruit blijkt dat niet minder dan 156 dagen ad f 1 per dag, 145 dagen ad f 2 en 660 dagen ad f 3 per dag aan ver- plccggelden zijn uitgegeven. Alles bijeen ge- nomen kan de kas het nog wel lijden, doch men zal of de contribute moeten verhoogen indien de uitkeeringen zoo hoog blijven loo- pen, of een andere maatregel moeten nemen. Doch hierover straks. Hij brengt in zijn verslag een woord van dank vooral aan de Commissarissen die zoo uitstekend hebben bijgedragen tot het innen van contribute enz. Dit woord onderstreept de voorzitter ten voile en hij stelt voor, hun ook ditmaal iets rookbaars te doen aanbieden. De bestuursverkiezing geschiedt onder ap- plaus en bij acclamatie worden herkozen de heeren Lommen en Hemtner. Hierna onfspon zich een discussie omtrent de bijeenvoeging van beide fondsen, wat geen bezwaar oplevert, waarna sluiting. BROEK OP LANGENDIJK. Woensdagmiddag vond hier een ongeluk plaats, dat gelukkig goed is afgeloopen. Een vrachtauto, be ad en met groenten, kwam de Prins Hendrikkade inrijden. Het 4-jarig d-ochtertje van den gemeenteveldwachter Nieuwenhuis begaf zich plotseling over den weg, waardoor zij voor de auto terecht kwam. De chauffeur remde met alie kracht, maar kon niet verhinderen dat de auto nog door- zeulde vanwege de sneeuw, zoodat het meisje er onder kwam. Eenige omstanders kwamen haastig toe.'oopen. 't Bleek gelukkig dat al leen maar een paar vingertjes van de k'eine geschramdi waren. Den chauffeur treft in de ze geen schuld. Toen de transportarbeider J. Zut, werk- zaam bij de firma Kramer, bezig was met het afdekken van een wagen groenten aan de laadplaats, had hij het ongeluk op de straat terecht te komen en zijn schouder te kneuzen. Dinsdagavond kwam de Bijz. Vrijw. Landstorm in vergadering bijeen ten huize van den heer J. de Boer. De heer Schelhaas die deze vergadering leidde, wegens ontstentenis van den burge meester, heette alien hartelijk welkom, inzon- derheid de plaatselijke commissie en den heer Oolders, seer, van het verbond Alkmaar. Hierna wijdde spr. nog een woord van waar- deering aan de nagedachtenis van wijlen den heer R. Slot, voor al hetgeen deze als lid der plaatselijke commissie heeft gedaan voor den Bijz. Vrijw. Landstorm. Verder memoreerde spr. dat straks de prij- zen zullen worden uitgereikt van de gehou den schietwedstrijden; hij hoopte dat het voor de winnaars een aansporing moge zijn, om de »schietoefcningen weer trouw te volgen en dat het voor de niet-winnaars geen ontmoediging moge zijn om weg te blijven. Daar ons insti- tuut een insteliing is tot bescherming van het wettig gezag en van communistische en socia- listische zijde hierop steeds gereageerd wordt, hetwelk beteekent een omverwerpen van het wettig gezag desnoods door revolu- Bescherm U tegen neem FORMAMINT Formamirit wordt door doctoren en verpleegsters zelf gebruikt, omdat zij weten, dat zij op For^ mamint kunnen vertrouwen. Het ontsrnet mond en keel, doodt de influenza-bacterien en beschermt U tegen besmetting, zelfs wanneer gij voortduv rend met influenza-patienten in aanraking komt: Wacht niet tot het te laat is, doch koop vandaag nog een fleschje. De Keelontsmettende Tabletten. tionnair geweld, daar moeten wij steeds pa- raat blijven. Hierna vond uitreiking der prijzen plaats: lste prijs G. G'as; 2e pr. P. ae Hartigh, 3e pr. A. de Bree; 4e pr. G. Ven; 5e pr. J. Kos- telijk. Door den heer Oolders werd meegedeeld dat er een andere klasse-indeeling ingevoerd zal worden, betreffende de schietoefeningen en wel koningsschutters, schutters le en 2e klasse en gewone schutters, zoodat in den vervolge in 4 afdeelingen geschoten zal wor den. Verder werd door spr. de dank der auto- riteiten overgebracht-aan deze afd. voor de groote deelname welke deze afdeeling heeft betoond bij den gehouden Landstormdag Van het saldo der gelden van den Landstorm dag zal een gedenkboekje uitgegeven worden, bevattende tevens de rortretten van het Ko- nink'iik huis en verschillende foto's der ver- bonden. Verder werd door spr. medegedeeld dat er plannen bestaan voor een verbondsvaandel. De kosten zullen bedragen 15 a 20 cent per lid, hetwelk geheel vrijwillig is. Door den heer Giltjes, p'aatselijk comman dant, werd aan het gemeentebestuur en alien die daartoe hebben medegewerkt, de dank overgebracht voor de medewerking verleend bii het doen slagen der afdeeling van den Landstormdag. Verder werd nog medegedeeld dat de schiet oefeningen dit jar.r zullen gehouden worden in de maanden Aug., Sept. en October. HET ONTWERP-ZIEKTEWET. Aanmerkingen van het N. V. V. Het bestuur van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen heeft aan de Tweede Ka mer een adres gezonden met aanmerkingen op het aanhangige wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet. Onchr de gewenschte wijzigingen komen o.a. de volgende voor: het bestuur heeft ern- stig bezwaar tegen de beperking van den kring der verzekerden, waardoor groote groe- pen arbei ders buiten de wet vai l en als huis- personeel, huisnaaister, werkvrouwen, chauf feurs in particulieren dienst en dergelijke groepen; ook tegen de beperking van den verzekerden-kring door de loongrens te bepa- len op 3000 per jaar; voorts dringt het be stuur aan op wijziging van art 60, eerste lid volgens welke de helft van de premie door den verzekerde verschuldigd is door de bedrijfsvereenigingen met de voile premie te belasten. Wat de uitvoeringsorganen betreft, meent het N. V. V., dat in de wet had moeten worden voorgesteld, dat naast de ziekenkas- sen van de Raden van Arbeid, al'een bedrijfs vereenigingen, berustende op het verplichte lidmaatschap van arbeiders en werkgevers in het betrokken bedrijf, met de uitvoering der ziekteverzekering zouden worden belast Hierdoor, meent adressant, zou ook worden fegemoetgekomen aan het bezwaar, dat in het ontwerp niet geeischt wordt, dat de bedrijfs vereenigingen wed en opgericht door ver- eenigingen van werkgevers en van arbeiders, die eenzelfde of aanverwant bedrijf uitoefe- nen. Ook kant het bestuur zich tegen de nieuw voorgestelde bepaling van art. 90, 2e lid, vol gens welke als bedrijfsvereeniging ook zal kunnen worden erkend een vereeniging van werkgevers; het acht principieel elke bedrijfs vereeniging, welke niet is opgericht door de arbeiders- en werkgeversorganisaties uit het betrokken bedrijf verwerpelijk. De eisch, in art. 90 ad 5o gesteld1, dat het verzekerde loonbedrag, noodig voor de erkenning als be drijfsvereeniging 2}4 millioen per jaar zal bedragen, zal er toe leiden, dat het aantal be drijfsvereenigingen veel te groot wordt. Dienovereenkomstig heeft het N. V. V. eveneens ernstig bezwaar tegen de afdee'ings- kassen, welke volgens art. 93 zullen kunnen worden opgericht en waardoor versnippering bereikt wordt. Toejuichend de vorming van een fonds ter voorkoming van ziekte acht het bestuur evenwel noodig de storting in het prophylaxe-fonds van 24 procent op 5 pro- cent te verkoopen. Frnstig bezwaar maakt het adres ook tegen de bepaling in art. XVI dat staking en uitsluiting als beeindiging der dienstbetrekking zullen ge'den; na afloop van het conflict moet de werknemer de achterstal- lige premie kunnen aanzuiveren. Tenslotte meent het bestuur dat voor hen, die verzekerd zijn bij bedrijfsvereenigingen, de mogelijk heid moet geopend worden om hun verzeke- ring na het beeindigen der dienstbetrekking vrijwillig voort te zetten. del van verhoogde subsidies gelegenheid te geven aan haar reglementaire verplichtingen tegenover haar leden te kunnen voldoen; 2e. Om den termijn van tijdelijke verlen- ging van den uitkeeringsduur voor uitgetrok- kenen, die ooispronkelijk op twaalf dagen was gesteld, en waarvan deze week reeds de helft was verstreken, op eventueele ver- zoeken van ae besturen der werkloozenkas sen te verlengen; 3e. Om tijdig zoodanige maatregelen te treffen, dat de financieele toestand van de werkloozenkassen.- inbegrepen het ver- niogen, op 1 Januari 1929 zooveel moge- lijk stationnair wordt gehouden, waardoor in de naaste toekbmst de zoo noodig zijnde verbeteringen alsnog bereikt kunnen worden. BRANDEN. Te Molten is het cafe met woonhuis en stallen van den heer H Voswau door onbe- kende oorzaak afgebrand. De eigenaar, die ernstig ziek is, kon nog tijdig de woning ver- laten. De brandspuit 'was defect. Gisterochtend is achter de Hoven te Leeuwarden de woning van den kleermaker D. Bottinga uitgebrand. De bewoners waren afwezig. STEUN AAN WERKLOOZEN KASSEN. Op het departement van binnenlandsche zaken had gister een spoedvergadering plaats van de rijkscommissie van advies voor de werkloosheidsverbetering onder voorzit terschap van prof. dr. W. H. Nolens, ter be spreking van de wijze, waarop werkloozen kassen door de regeering kunnen worden geholpen in verband met de moeilijkheden, welke zijn ontstaan door de langdurige werk loosheid. Naar de Tel. verneemt heeft de commissie op voorstel van prof. Nolens met a'gemeen^ stemmen besloten den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid te adviseeren: le. Om den werkloozenkassen door mid- HET TRAMONGELUK BIJ KWADIJK. Een passagier van de tram, die Woensdag bij Kwadijk ontspoorde, vertelde aan het Hbld. dat hij in een der ontspoorde wagens had gezeten. In dien wagen zat de noodrem aan den buitenkant van de portieren. De wagon hei- de. Aan den „lagen" kant leek het hem te ge- vaarlijk het portierraaimpje te openen en aan den „hoogen" kant kon hij er door de helling niet bij komen. Hij is van oordeel, dat zulke noodremmen aan de buitenzijde ondoelmatig zijn. Wagens van het oude type met zulke nood remmen worden weinig meer gebruikt, en zij verdwijnen geleidelijk. In het onderhavige ge val had het trekken aan de noodrem geen doel meer, de machinist remde reeds. Maar het kon toch een zekere ongerusthad wekken als -de noodremmen niet gemakkelijk bereik- baar zijn. Vandaar ook, dat zij nog weinig in gebruik zijn. DE ZONDAGSDIENST BIJ DE TELEFOON EN TELEGRAAF Op de vragen van den heer Van den Heu* vel in zake uitbreiding van Zondagsdienst voor den telefoon- en telegraafdienst ant- woordde de minister van Watei'staat: Van de ongeveer 1000 hulpkantoren voor den P.T.T.-dienst zijn er thans ongeveer 400 des Zondag voor den telefoondienst geduren- de eenigen tijd opengesteld, oa uit o/erwe- ging, dat het ongewenscht moet word°n ge- acht, het plat'eland van Zaterdagavond tot Maandagmorgen, d w.z. gedurende onge veer 36 uur, zonder telefonische gemeen- schap te laten. Het is, wanneer het telefoni- t sche verkeersmiddel aanwezig is. noodzake- j lijk, dat althans gedurenoe een korten tijd de gelegenheid bestaat om in dringende ge vallen, zooals het inroepen van geesteliiken bijstand, geneeskundige hulp of hulp bij brand, van dat verkeersmiddel gebruik te maken. Deze overweging geldt evenwel niet alleen ten aanzien van de plaatsen waar de evenbedoelde thans reeas opengest-elde hulp kantoren zijn gevestigd, maar ook ten aan zien van die, waar die kantoren tot nu toe Zondags voor den telefoondienst zijn ge- sloten. In het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer betreffende de begrooting van het Staafsbedrijf van de P. en T. en Telefonie voor 1928 hebben sommige leden er op aangedron- gen, de uren, waarop op het platteland des Zondags van telegraaf en telefoon gebruik gemaakt kan worden, uit te breiden. Zij ach- ten het overdreven, dat in het algemeen ten plattelande op dien dag na 9 uur des och- tends niet meer kan worden get-elefoneerd, en wezen op de dringende behoefte aan telefo nische gemeenschap. die b.v. in gevallen van ernstige ziekte of ongeval kan bestaan De minister antwoordde in de Memorie van Ant- woord hierop, dat de omstandigheden. als in het Voorloopig Verslag aar.geduid. voor- ziening. zoo eenigszins mogelijk, wenschelijk maken.'Tegenover dit belang van telefonische gemeenschap achtte hij evenwel te staan dat van handhaving van het beginsel van de Zondagsrust en deelde mede, dat tegenover dit laatste belang a?n den wenscb voor het tegenwoordige slecnts in beperkte mate zal kunnen worden voldaan. De thans getroffen maatregel is de uitvoe ring van het in de genoemde Memorie van Antwoord in uitzicht gestelde. Uit het voor- gaande blijkt, dat deze maatregel niet anders #s dan het verder toepassen van een aanvaard beginsel op een wijze, die aan de belangen der Zondagsrust zoowel als aan die der tele fonische gemeenschap naar vermogen recht doet wedervaren. De minister acht op grond van het voren- staande geen termen aanwezig, de uitvoe ring van den maatregel op te schorten. De maatregel houdt geen principieele wij ziging van siandpunt ten aanzien van de Zondagsrust in. Het afkeurend oordeel des- wege van den heer Van den Heuvel kan de minister derhalve niet deelen. De dienstduur van hulpkantoorhouders zal, volgens de bestaande regelen in het ongun- stigste geyal beperkt blijven tot 9.30 Moch- 72 Verkrijgbaar in alie Apoth. en Drog. a f X.— per flesch.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6