TUINDERSOLAS I jPUROL Noord-Hollandsche Siashandel, I Luchtvaart BinnenMand BRarktberichten DE IiOUDE. MAATREGELEN. Het ijs op de rivieren. Maatrege len van de regeering. /Naar wij vernemen worden door den Rijks waterstaat alle noodige maatregelen getrof- fen om bij den invallenden dooi zoo spoedig mogelijk het ijs op de rivieren te breken, ten einde dit zoo snel mogelijk naar zee af te voe- ren. Ook worden voorzorgsmaatregelen geno men om bij eventueele moeilijkheden gereed te zijn. Versdiillende gfoote ijsbrekers zijn door den Rijkswaterstaat gecharterd. Wij vernemen dat o.a. deg roote ijsbrekers „Siberie" van de NV. Ned. Stoomsleepdienst v/h. van P Smit jr. te Rotterdam Vrijdagochtend vroeg naar den Moerdijk zal vertrekken om in dienst van den Rijkswaterstaat het ijs 00 het Hollandsch Diep te breken. Ook de ijsbreker „Bejgie" van dezelfde firma vertrok gister met hetzelf de doel naar den Moerdijk. Ten slotte vernemen wij, dat het Neder- landsch Roode Kruis maatregelen treft om ,n geval van hood gereed te zijn. Antwoord van den minister aan het kamerlid Bulten. Op vragen van het tweede Kamerlid den heer Bulten luidende: 1. Kan de minister mededeelen, of door de betrokken autoriteiten reeds besprekingen ge houden en maatregelen genomen zijn in be- irekking tot het ijs- en overstroomingsgevaar, dat voor de streken en de foevolking langs on- ze groote rivieren bij sterk invallenden dooi dreigt? 2. Zoo dit niet het geval is, is de minister dan bereid te bevorderen, dat zulks met be- kwamen spoed geschiedt? heeft de minister van waterstaat geant- woord 1. De in deze vraag bedoelde maatregelen zijn genomen. Zii vinden hun grondslag in artilcel 17 van de Waterstaatswet 1900 en de voorschriften, die ter uitvoering daarvan zijn gegeven 2. In verband met het antwoord op vraag 1 is beantwoording van deze vraag overbodig Maatregelen bij ijsgang in Zuid- Hclland. Ged. Staten van Z.-Holland hebben aan de tyaterschaps- en polderbesturen, met de zorg voor zee- en rivierwaterkeeringen belast, doen weten dat aangezien bij invaPenden dooi ijsgang en wellicht buitengewoon hoge water standen 00 de rivieren in deze provincie te wachten zijn het in hooge mate gewenscht is, dat deze besturen tiidig alle vereischte maatregelen nemen, om zoo goed mogelijk aan de gebeurlijkheden, welke zich daarbij kunnen voordoen, oogenblikkelijk het hoofd te kunnen bieden. Koude en watervoorziening. De buitengewone koude heeft voor velen het ongerief veroorzaakt van bevroren toe- voerleidingen en wat nog erger wellicht is, bevroren afvoerleidingen. In verband hiermede worden hierna eenige vragen behandeld. Welke verschijnselen zijn te wachten bij in vallenden dooi en kunnen er maatregelen worden genomen om het ongemak te voorko- men? Bij de bevriezing van aan- en afvoerleidin gen, ook closetpotten, kan een breuk of een scheur optreden. Zoolang de inhoud bevro ren is, is de toestand zonder gevaar; zoodra edhter de inhoud smelt en de aanvoer van wa ter weder p'aats heeft, zal dit met groote kracht uit de scheur snuiten en moet water schade worden gevreesd. Om eventueele lekkage te voorkomen, is in de allereerste plaats noodig, dat de stop- kraan nabij den voorgevel goed functionneert 'Het is mogelijk, dat daarin ijs aanwezig is, waardoor het op- en neerdraaien van de klep wordt belet. Men onthoude zich ervan de kruk met geweld te willen draaien; slechts kan hiermee een breuk worden veroorzaakt, waardoor de kraan geheel onbruilcbaar wordt Wordt men door lekkage verrast en zou men de stonkraan niet afsluiten, dan drukke men de looden leiding dicht door zachte sla- gen met een hamer. Wanneer closetreser- voirs bevroren zijn, bestaat er kans dat deze gescheurd zijn; tevens kan de afvoer van water nog niet mogeliik ziin, wanneer reeds de aanvoer weer mogelijk is geworden. Het aanvoerkraantje nabij het reservoir dient dus gesloten te worden. waardoor ontdooii'ng daarvan allicht noodig zal zijn, op de wijze als voor de stopkraan aangegeven. Het ontdooien van closet-valleidingen is zoolang het nog sterk vriest vrijwe! onmo- gelijk door de betrekkelijk groote afmetingen van de piip en haar inhoud. Wanneer de ont dooii'ng intreedt kan het ontdooiingsproces wel worden verhaast door het ingieten van warm water. Men bedenke, dat de geregelde afvoer van faecalien niet mogelijk is, voordat de ijsorop radicaal is opgeruimd. Indien closetpotten kennelijk bevroren en gebarsten zijn, is het aan te bevelen, onver- wijld tot vernieuwing te doen overgaan en de stankafsluiting met pekelwater te vullen. Men is dan gereed tegen het tijdstip. dat de staan- de leiding ontdooid raakt en rioolstank naar boven zou kunnen voeren. Extra uitkeering vcor kostwinners In verband met de strenge koude heeft de firma J. ten Bos. wolspinncrij, weverii en ver verii te Almelo, deze week aan de op hare fa brieken te Almelo en Wierden werkzame ar- beiders, voor zoover deze gehuwd of kostwin- ner zijn, een extra uitkeering van 10 ver- strekt. Een mcoie gift Te Groningen heeft het Noodcomite Febru- ari 1929 van de bakkerspatroonsvereeniging „Oroningen" 16.000 brooden ontvangen ten einde deze in de eerstkomende 14 dagen aan de daarvoor in aanmerking komende nood lijdenden uit te reiken. Werkloozen demonstratie te Rotter dam. Donderdagmiddag is een groot aantai werkloozen voor het stadhuis tezamen geko- men om een demonstratie te houden, in ver band met het aanhangige voorstel tot een extra-uitkeering. Men riep, dat als men niets zou krijgen, men dat bij den dienst voor maatschappelijk hulpbetoon wel zou gaan halen. Er was veel oolitie ter plaatse. Een toeslag voor ambtenaren ge vraagd. Het dagelijksch bestuur van de Cenfrale van Vereenigingen van Personeel in's Rijks dienst heeft een adres tot de Regeering ge- rigbt. waarin wordt .verzocht aan de vaste en tijdelijke ambtenaren en werklieden, alsmede aan het personeel op arbeidscontract, met een inkomen van 1800 of lager, een gratifica- tie te verleenen in verband met de grootere uitgaven welke de strenge winter vorderen Gevraagd wordt, voor gehuwden een week loon met een minimum van 20 en voor on- gehuwden een halve week loon met een mini mum van 10, een en ander niet te verhalen op een eventueele salarisverhooging. Wlnterooren JUuwe Mjippen IJttHPOHT. WEDSTRIJDEN EERSTE GEMEENTESCHOOL. Gistermorgen kwam bij het personeel van de eerste Gemeenteschool, hoofd de heer Zwarteveen, het plan op, voor de leeningen een wedstrijd in elkaar te zetten, die den- zelfden middag zou gehouden worden. Om twee uur konden de wedstrijden een aanvang nemen op het gedeelte van de Oudegracht, tusschen Ridderstraat en Brille- steeg. 60 jongens en 22 meisjes namen aan den wedstrijd deel Doo: de jongens werd hard gereden, ter- wijl voor de meisjes een behendigheidswed- strijd werd gehouden. Tal van prachtige prij- zen waren beschikbaar. Wat is er door de jongens kranig gereden. Een groot aantai belangstellenden volgde langs de kanten de spannende ritten. Enkele ritten moesten driemaal gereden worden voor er een resultaat was behaald. In elke afd. waren vier of vijf prijzen en enkele troostprijzen. De eerste prijzen waren meest- al prachtige boeken. De uitslagen waren: 1. Jongens 3e klas: 1. D. Saal, 2. G. de Jong, 3. H. Nierop, 4. H. London. II Meisjes 3e en 4e klasse (gee.): 1. G Huisman 2. A. Krijns, 3. B. Boll, 4. Lies de Wolff, 5. C. Luiten. III. Jongens 4e klas: 1. Jo Keyman, 2. B Butter, 3 F. de Boer, 4. B. v Schaick. IV. Meisjes 5e en 6e klas (gee.): 1. J. v. d Vegt, 2 Lien de Wolff, 3. A. Ackermann, 4. M. Pie. V Jongens 5e en 6e klasse: 1. P Keyman, 2. T. de Lange, 3. C. Hillenius, 4. K. Dekker. VI. Hoogste afdeeling: 1. H. Reijgers 4e klas, 2. W. v. Buren Lensinck, 6e klas, 3. S Krom, 6e klas. 4. D de Hoop, 5e klas. In een van de lokalen der school werden na afloop de prijzen en troostprijzen uitge- reikt. Elk der deelnemende kinderen kreeg nog een reep chocolade. Door den heer Zwarteveen werd dank gebracht aan ouders en anderen, die hadden meegeholpen om het feest te doen slagen. 't Was voor alien een heel prettige middag. WEDSTRIJD AMBACHTSSCHOOL. Onder zeer groote belangstelling had gis- termiddag de aangekondigde wedstrijd plaats voor de leerlingen der Ambachtsschool alhier. Er hadden zich hiervoor 215 jongens en 12 meisjes aangemeld. De wedstrijd, die precies half twee aan- ving, had een zeer vlot verloop, zoodat te ongeveer vier uur de finales werden verreden Sommige ritten waren buitengewoon span- nend en velen gaven blijk, over uitstekende hardrijders-capaciteiten te beschikken. De uitslag was: 1. Jongens van 13—15 jaar: 1. Leguit, 2. Wit, 3. Waker, 4 P. Kuiper, 5. Stam, 6. Schreuder, 7 Tauber, 8. Jansen. 2. Jongens van 15 jaar en ouder: 1. Wie- ring, 2. A. Smit, 3. Mijts, 4. Dammes, 5. Kok, 6. Jonker, 7. Duif. 3. Meisjes van 1315 jaar: 1. G. Nicolai. 4. Meisjes van 1516 jaar: 1. J. Hoogland Na afloop werden in het schoolgebouw de prijzen uitgereikt door den directeur, met hartelijke gelukwenschen aan de winnaars. UIT DE OMGEVING. Het schoonrijden te Heiloo Voor de morgen op de „IJsbaan Heiloo" te houden wedstrijden in het schoonrijden voor dames en paren, zal ook de bekende schoonrijdster uit Bussum, mej. J. Brouwer, naar Heiloo komen. Ongetwijfeld zal deze kunstrijdster, die dezen winter in Davos oefende, den schaats- liefhebbers van fraaie kunst op het gladde ijs laten genieten. Wedstrijden te Groot-Schermer. Het ijsclubbestuur organiseerde Donder- dag een wedstrijd met hindernissen. Uitslag: 1. J. Kieft Gzn., 3; 2. P. Zee, 2; 3. A. Kieft Pzn., f 1.50; 4. H. Kieft Jnz„ 0.75. Te Zuid-Scharwoude. Vrijdagmiddag hield de iisclub „Ons Genoegen" een wedstrijd in het hardprikken. Uitslag: Jongens van 1213 jaar: C. Kostelijk, le pr.C. Kuilman, 2e pr.; S. Het- tes, 3e pr.; J11. Klengeler, 4e pr. Meisjes van 1213 iaar: A. Schrijver, le pr.; C. v. Twuijvei', 2e pr.; T. Commandeur, 3e pr.A. Scheffel, 4e pr. Hardprikken voor dames: Mej. Kostelijk, le pr.; mej. Leek. 2e pr.; mej Blom, 3e pr. Idem voor heeren: C. Balder, le pr.; Kl. Kostelijk, 2e pr.; Jb. van Twuijver, 3e pr.; P. v. d. Welle, 4e pr. Te St. Patter as. De uitslagen van de door het hoofd der openbare school georganiseerde wedstrijden luiden le en 2e klasse (hardprikken). Meisjes: le prijs, Annie de Geus; 2e prijs, Maartje Deutekom; 3e prijs, Wiggie Hoog land; 4e prijs, Aagje Verver. Jongens. le prijs, Piet Koning; 2e prijs, Cor Nol; 3e pr., Klaas Roos; 4e prijs, Klaas v Graft. 3e en 4e klasse (hardrijden op schaatsen). Meisjes.. 1e prijs, Wijnie Blok; 2e prijs, Ali Heuvel; oe prijs, Neli Bus; 4e prijs, Trien Hoogland. Jongens. le prijs, Piet Zeegers, 2e prijs, Wim Groen; 3e prijs, Gert Bobeldijk; 4e prijs, Dirk de Vries. 5e en 6e klasse (hardrijden met hindernis sen). Meisjes. le prijs, Annie Volkers; 2e pr., Grietje Koning; 3e prijs, Trien Heuvel; 4e prijs, Fietje Bafeker. Jongens. le prijs; Dirk Koning; 2e prijs, Cor Kloosterboer; 3e prijs, Roel Blok; 4e prijs, Dirk Jong. De wedstrijden voor de kinderen der Chris- tel. school hadden den volgenden uitslag: le en 2e klasse. Meisjes. Vlagjessteken. le prijs N. Kloosterboer Jd.2e prijs L. Madderom; 3e prijs N. Bruin KdL Jongens, houtjesrapen: le prijs Gert Bal der; 2e prijs Gert Gosinne; 3e prijs Klaas Ootjers. 3e en 4e klaese. Meisjes, bal op bordje. le prijs Neli Schuur; 2e prijs T. de Boer; 3e prijs Betje Balder. Jongens, hindernis-hardrijden. le prijs Piet Kloosterboer Jz.; 2e prijs Bram Srnit; 3e prijs Cor Tromp. 5e, 6e en 7e klasse. Meisjes, kleerenophan- gen. le prijs N. Gootjes; 2e prijs J. Glas; 3e prijs N. Visser Jd. Jongens, hindernis-hardrijden. le prijs Dirk de Boorder; 2e prijs Rens Smit; 3e prijs Piet Tromp. Deze prijzen zullen, wegens het korte tijds- bestek van voorbereiding, Maandag worden uitgereikt. Te Broek op Langendijk Woensdagmiddag werd een wedstrijd ge houden in harprikken voor behoeftigen in de gemeente. le A. Vroegop, 2e T. Kossen, 3e J Bak- ker, 4e J. Bak, 5e mej. W. Borsten en 6e mej A. BalderKossen. Aantai deelnemers(sters) 44. Donderdagmiddag werd deze wedstrijd voortgezet in harprikken met hindernissen Hieraan werd zoowel door heeren als dames deelgenomen. Heeren le K. Wagenaar Cz., 2e A. Smit, 3e A. Vroegop en 4e A. Molenaar. Dames le A. Glas, 2e H. Ootjers, 3de S. Wagenaar en 4e W. Borsten. Vrijdagmiddag werd een wedstrijd met hin dernissen gehouden voor dames en heeren, waarvan de heeren op de .schaats de dames trokken op de slede. 1. K. Huibers en Anna Huibers 2.50, 2. Jn. Vroegop en Ali Plugboer 2, 3. Albert van der Belt en Jo Treels 1.50 en 4. Tamis Kossen en Grietje Gootjes 1. Te Texel. Op de mooie ijsbaan bij Ceres in den Prins Hendrikpolder is een hardrijderij op schaat sen gehouden, waaraan 16 personen deelna- men. De prijzen werden gewonnen door de heeren Jan van der Vis, P. Boon en A. Looy. Te Schoorldam. Gistermiddag was er door wel willende me- dewerking van de dorpsgenooten een ijs- feestje georganiseerd voor de kinderen der O. L. school alhier. Onder leiding van het hoofd der school hadden de wedstrijden plaats, dig zoo waren ingericht, dat ieder kind een mooien prijs won. Te Winkel. Donderdagmiddag had vanwege de IJs- club Winkel een rationale wedstrijd schoon rijden voor paren plaats. le pr. mevr. N. BieebaardKaan te Winkel en de heer C. Kaan, Wieringerwaard. 2e pr. mej. A. Ho- ningh en de heer C. Honingh beiden te win kel, 3e pr. mevr. M. Keijz rDruif en de heer W. Honingh, beiden te Winkel. Te Stompeloren. Woensdagavond werd hier weder hard prikken voor dames gehouden, het aantai deelneemsters bedroeg 32. Uitslag: 1. Mej. A. Vriesman, 2. mej. Kamsteeg, 3.. mej. Krul en 4. mej. W. Plugboer Bd. Te Schermerhorn. Vrijdagmiddag heeft de IJsclub alhier een wedstrijd met hindernissen gehouden voor be- hoeftige gezinnen met 37 deelnemers. De uit slag luidt1. J. K'luft, 2. Jb. Blauw, 3. A. Dikkerboom en 4. D. Oostwouder. Het bestuur der IJsclub had een collecte gehouden, die 232.50 opbracht. Dit bedrag wordt in natura aan ongeveer 50 behoeftige gezinnen verdeeld. Wedstrijden te Schagen Aan den wedstrijd in schoonrijden te Scha gen namen 22 paren deel. De uitslag was: le prijs verguld gouden medaille, de heer A. Cuperus, Alkmaar en mej. Kooij, Bergen; 2e pr. zilveren medaille, de heer A. Bakker, Bussum en mevr. Koeman—Leegwater, Wog- num; 3e pr kleine zilveren medaille, de heer D. Kaan, Wieringerwaard en mevr. Schoorl- Keetman, Barsingerhorn. Hardrijden e. d. te Hensbroek. Bij de gehouden wedstrijden, uitge- schreven door de plaatselijke ijsclub alhier, werden de volgende prijzen behaald door de heeren K. Gelder Jz. le pr.; Jn. v. Lijen Kz. 2e pr.; G. Deen 3e pr. met hardrijden met hindernissen. Door de dames Geertje Bas le pr.; Anna Kolder 2e pr.; A. d. Vries—Leegwater 3e pr. met hardprikken, waaraan door 22 vrouwen vyerd deelgenomen. DE OCEAANVLUCHT VAN KOEHL EN FITZMAURICE. Het plan voor de non-stop vlucht Berlijn— New-York van de vliegers Koehl en Fitzmau- rice staat thans in zeer groote lijnen vast Zij willen, in begeleiding van nog twee pilo- ten in het begin van Juni in Berlijn starten Zij zullen een normaal verkeersvliegtuig ge- bruiken en wel de driemotorige Junkers G 24. Het vliegtuig, dat 3 Junkers motoren zal hebben van 350 P.K. elk, zal speciaal voor het gebruik op voile zee gecontrueerde dri vers krijgen. Koehl wil starten met slechts een geringe voorraad benzine en dan boven Berlijn met behulp van bijzondere tankvlieg- tuigen de brandstofhouders aanvullen. Daar- na zal de tocht over Lissabon en de zuidelijke route gaan. Boven Lissabon zal een tweede tankmachine nogmaals de noodige brandstof- voorraad aanvullen. In geval van nood zal een derde tankvliegtuig boven Horta aanvul len en een laatste brandstoftoevoer boven de Atlantische Oceaan tot stand brengen. LUCHTVAARTVERDRAG OPGEZEGD De Zweedsche Regeering heeft op 15 Febr. j.l. het op 21 Nov. 192'5 te Stockholm geslo ten voorloopig luchtvaarverdrag tusschen Nederland en Zweden opgezegd. Op grond van art. 16 lid 2 van voornoemd verdrag heeft dit door de opzegging terstond zijne werking verloren. DE TOCHT NAAR EGYPTE VAN DEN ZEPPELIN. Naar de Lokalanzeiger van goed ingelichte zeide verneemt, heeft de Engelsche regeering in het geheel niet doen weten, dat zij bezwa- ren had tegen een vlucht van den „Graf Zeppelin" naar Egypte. Wel had zij gevreesd, dat bii een landing, niet voldoende raanschap- pen en hulpmiddelen hiertoe aanwezig zou- den zijn. Dr. Eckener heeft echter geenszins het plan in Egypte te landen. Verder bericht de Lokalanzeiger, dat ook de toestemming tot het vliegen over het Turksche en Grieksche gebied nog niet aangevraagd is, ofschoon de aanvrage sedert den 8sten Januari gereed ligt. DE FILMKEURING IN HET ZUIDEN. Zooals gemeld, zal de bioscoop-exploitant te Sittard, wiens vergunning door B. en W. van genoemde gemeente voor e'n maand is geschorst, wegens het doen vertoonen van 'n film, welke niet voorkomt op een der lijsten van de Ver. van Noordbrabantsche en Lim- burgsche gemeenten voor Gemeenschappelij- ke Filmkeuring" bij Gcdeputeerde Staten van Limburg tegen het schorsingbesluit in beroep gaan. Het schorsingsbesluit zal eerst effect kun nen hebben op den dag, waarop het in kracht van gewijsde zal zijn gegaan. Daar op ad- vies van het hoofdbestuur van den Ned. Bios- coop-Bond beroep bij Gedeputeerde Staten zal worden aangeteekend, teneinde een prin- cipieele uitspraak cmtrent het geschil tus schen den Nederlandschen Bioscoop-Bond en de 24 gemeentebesturen in het Zuiden uit te lokken, zal een uitvoering van de schorsing vooralsnog geen sprake zijn. Zooals in art. 13 van de Bioscoopwet bepaald is, kan de vergunninghouder binnen een maand tegen de schorsing in beroep komen en hebben Ged. Staten twee maanden na den dag waar op de voorziening is gevraagd, den tijd voor hunne beslissingen. BRANDEN. Te Maarheeze is in het gehucht Gastel ge heel afgebrand de woning van J. van de Broek. Een groot aantai kippen kwam daar bij om. Alles was verzek.rd. De groentezaak van Bos aan den Lombok- weg te Glanerbrug is geheel uitgebrand. Een der paarden kwam in de vlammen om. AANRIJDING. Een surveilleerend agent van politie werd op den Utrechtschen straatweg nabij den Grintweg te Oosterbeek gepasseerd door een met groote snelheid rijdende automobiel ko mende van de richting Arnhem. Daar aanhouding niet mogelijk was no- teerde de politie-ambtenaar nummer en letter van de auto en hoorde kort daarop een bot- sing. Vervolgens zag hij dat de auto van richting veranderde en den Schelmschenweg opreed. Op den Utrechtschenweg werd daarop een 20-jarige meubelmaker aangetroffen, die kreunende van pijn voorov.r in de sneeuw lag en door bedoelde automobiel aangereden bleek te zijn. Hij werd in een nabijgelegen caie binnengebracht en onder beliandeling van een arts gesteld. Inmiddels werd de Arn- hemsche politie telefonisch van het gebeurde in kennis gesteld, aan wie het gelukte den bestuurder met de gehavende auto aan te houden. De auto bleek even te voren te Arnhem te zijn ontvreemd, zoodat dit vervoermiddel in beslag werd genomen. D: bestuurder, iemand uit Arnhem, werd aldaar in arrest gesteld. De aangeredene kon later op advies van den arts per auto naar zijn woning worden vervoerd. GASONTLOFFINGEN. Donderdagmiddag is door onbekende oor- zaak een gasmekx ontploft in de keuken van het cafe van den heer Kraneveldt, aan den Kleiweg te Gouda. Er ontstond een begin van brand, die echter spoedig was gebluscht. Op hetzelfde oogenblik ontplofte de gas- meter in het naast het cafe gelegen manu- facturenmagazijn van den heer Krimpenfort. Ook hier veroorzaakte de explosie een brand je. TOT TWINTIG JAAR VEROORDEELD. Men zal zich nog herinneren de sensatie, die hier te lande gewerkt is door het verhaal van de autocar op Corsika, waarin drie N derlandsche dames zaten en een Fransche handelsman, welke passagiers bij de „Col de Verde" uitgeplunderd zijn door een jongen roover, die daarna nog een der dames heeft willen belagen. Een B.T.A.-telegram meldt thans, dat de rechtbank te Bastia uitspraak gedaan heeft in deze zaak en den jongen roover Battesti heeft veroordeeld tot twintig jaar dwangar- beid. AFDEELINGSVOORZITTER AFGEZET. In de ledenvergadering van de afdeeling Hengelo der Landelijke Federatie van Bouw- vakarbeiders is de heer B. Huiskes, in ver band met de aan het licht gekomen moeilijk heden als voorzitter afgezet. Het hoofdbe stuur was ondanks telefonische uitnoodiging van de afdeeling niet op de vergadering ver- schenen. Het hoofdbestuur en het afdeelingsbestuur hebben een conferentie aangevraagd met B. en W. Dit is evenwel geweigerd. VERDEDIGING DER NOORDZEEKUST. Vanwege den Rijkswaterstaat is gister morgen te Haarlem aanbesteed het maken van werken tot verdediging van de Noord- zeekust in Noord-Holland benoorden strand- paal 9800. Laagste inschrijver J. de Vries te Heemstede voor f 599.980. DE STEENINDUSTRIE. De verlenging van het „extra rood contract Naar het bureau Vas Dias uit Arnhem ver neemt hebben de steenfabrikanten op een de- zer dagen gehouden vergadering besloten 't z.g. „extra rood contract" voorloopig te verlengen. Het doel van dit contract is het aanbod van de verschillende steensoorten in overeenstemming te brengen met de vraag, ma.w. het te veel van harde soorten om te zetten in het tekort aan zachte steenen. Deze maatregel ter saneering van de steen- industrie kost veel geld, doch de fabrikan- ten hebben gemeend zich deze offers te moe- ten getroosten, in de hoop dat de toekomst zal uitwijzen dat zij goed hebben gezien. Bij de verlenging van het contract is ech ter een belangrijke wijziging aangebracht Aan Art. 1 van het contract is n.l. een ali- nea toegevoegd, waarin de mogelijkheid wordt geopend om in plaats van het extra rood stoken, een aantai fabrieken stop te zetten. Een belangrijke groep onder de fa- brikanten is de meening toegedaan, dat stop zetten van tien of twaalf fabrieken veel goed- kooper is, terwijl toch hetzelfde resultaat wordt bereikt. Zooals bekend is, hebben de steenfabrikan ten reeds het vorig jaar stilleggen van een aantai fabrieken ernstig overwogen, doch is dit voorkomen doordat dr. Zimmerman op verzoek der Regeering den steenfabrikanten dringend heeft verzocht eerst nog de uiterste pogingen aan te wenden om langs anderen weg tot saneering te geraken. Het is derhalve te hopen, dat de z.g. rood- politiek moge slagen daar het stilleggen van fabrieken voor vele gezinnen een ramp zou beteekenen. HET KONINKLIJK PALEIS. 20.000 voor restauratie van de Burgerzaal. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk I der rijksbegrooting 1929, met f 20.000. De commissie tot onderzoek en voorlich- ting betreffende den staat van het uitwendi- ge van het Koninklijke Paleis te Amsterdam heeft n.l. medegedeeld, dat tengevolge van inwatering van de binnenplaatsgevels van de Burgerzaal ook de natuursteenbekleeding van deze zaal los was komen te zitten. Zif verzocht haar een crediet te verleenen van f 20.000, waarmede zij de meest hinderlijke beschadigingen dezer zaal met aangrenzendf galerijen denkt te kunnen herstellen met na- tuursteen en pleisterwerken. DE BOTERPRIJZEN. ALKMAAR, 23 Febr. 1929. Op de heder gehouden Botermarkt werd betaald voor Fa brieksboter les. 1.15—/ 1.25; Fabrieks- boter 2e s. 1.f 1.10; 13oerenboter le g, 1.151.27)4; Boerenboter 2e s. 1— 1.10; Eieren (groothandel) 6.75— 7.75; Eieren (kleinhandel) 5.508. Eendeieren, geen aanvoer. N.V. EIERVEILING NOORDHOLLANDS NOORDERKW ARTIER. ALKMAAR, 23 Febr. 1929. Op de heden gehouden eiei-veiling waren aanvoer en prij zen als volgt: Kipeieren: 56—58 7.20 7.40; 58—60 7.2()—f 7.50; 60-62 7.40—/ 7.80; 62—64 7.60—/ 8.10; Bruin 6065 7.608.10. Eendeieren: f 9. Aanvoer 153000 stuks kip- en 1000 st. eendeieren. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 22 Febr. 1929. In de heden gehouden veiling werd betaald voor: Boeren- kool per 100 struiken 0.505 10; Gele Kool per 100 K.G. 0.408; Knolselde- rie per 100 stuks 8.70—/ 13.40; Prei per 100 bos 24.90; Roode Kool per 100 K.G. 4.3015.30; Schorseneeren per 100 bos 613.40; Spruiten per 100 K.G. 5.50 47.10; Uien per 100 K.G. 2 90— 16.20; Witlof le s. per 100 K G. 38— 46; Witlof 2 es. per 100 K.G. 34—/ 36. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 23 Febr. 1929. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onverandtrd. Aanvoer 1 lading, 140 H.L. ZAANDAM, 22 Febr. 1929. Afslag Ver. „de Zaanstreek".Peen (winter) 1.70 per zak; Pietersalie 4246 cent per bos; Selderie 54—90 cent per los; Prei 34 cent per bos; Uien 7 cent per pond; Citroenen 3.50 per 100; Bravo's 4—f 4.10 per mand; Boere- kool 1.75—/ 2 per kist; Knolselderie 20— 21 cent per bos; Stoofperen 16 cent p. pond; Handappelen 18 cent per pond; Zoete appe- len 16 'A cent per pond; Roode Kool 22 cent per stuk; Spruiien 13—16—25 cent per pond. NOORDSCHARWOUDE, 22 Febr. 1929. Roode Kool 7.20—/ 17; Doorschot 6.60 15.60; Gele Kool 5.50—11.20; Doorschot 9.20; Deensche Witte Kool 9.7017-30; Doorschot 914.40, alles per 100 K.G. Aanvoer: 198600 K.G. Rood Kool; 108800 K.G. Gele Kool; 182100 K.G. Deensche Witte Kool. koopt U 't voordeeligst bij den Dir. ALKMAAR VISSER. ZAADMARKT 35. WARMENHUIZEN, 22 Febr. 1929. Roo de Kool 1 s. 5.7016.90; Roode Kool 2e 8. 6.10—/ 15.20; Roode Kool (uitschot) 4.706; Gele Kool le s. 6.10 10.60; Witte Kool le s. 9.60—/ 17.30; Witte Kool 2e s. 913 90; Uien 14.90 15.10; Grove Uien 12.3013.10; Stek 6—/ 6.80. Aanvoer: 60700 K.G. Roode Kool; 28000 K.G. Gele Kool; 76500 K.G. Witte Kool; 6675 K.G. Uien. ZWAAG, 21 Febr. 1929. Veiling Bangert en Omstreken. Witlof 3948; Wortelen 44.80; Spruiten 916.20; Rabar- ber 21. PURMEREND, 22 Febr. 1929. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Omstre ken". Witlof 25—/ 44 per 100 K.G.; Roo de Kool 3.10—/ 24 per 100; Savoye Kool f 1.30—/ 12.60 per 100; Spruitkool 0.40 6.25 per 15 K.G.Boerekool 0.35— 0.90 per 10 K.G.; Bieten 9.50 per 1000; Wortelen f 0.350.95 per 25 K.G.; Uien 6.50—/ 14.30 per 100 K.G.; Prei 15— 48 per 100 bos; Winterjan 0.30 per K.G. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Febr. 1929. Langedijker Groentenveiling. Roode Kool le s. 7.6017.20; Roode Kool 2e s f 8.50—/ 16.40; Gele Kool le s. /-4.80— 10; Gele Kool 2e s. 3.90—/ 8.10; Deen sche Witte Kool le s. 9.6017.20; Uier 6.30—15.90; Grove 4.60—14.10, alles per 100 K.G. Aanvoer: 38000 K.G. Roode Kool; 77000 K.G. Gele Kool; 86000 K.G. Deensche Witte Kool en 7000 K.G. Uien.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 10