mmmm RadiofirafisGh Weerbericht. A GEMDA. Binnenland Rechtszaken TijdschHften Telegrammen Stadsnieuws AJtlSTiJfllD AMStlfil U II U II Zaterdag 23 Februari. f- 7.15 uur, Cinema Americain, De ijzeren divisie. 7.15 uur, A. B. T., De geheime koerier C 7.15 uur, Victoria Theater, De Magier. Zondag 24 Februari. 10 uur, Alkm. IJsclub en Ned. Reisvereeni- ging, clubtocht op de schaats naar Hoorn. 11 uur, ijsbaan Heiloo, invitatiewed- 6trijd schoonrijden vanwege K. N. S. B. J 1 uur, Alkm. meer, nat. hardrijderij. Half 2, nat. hardrijderij te Grootscher- mer. 2 uur, Rijper ijsclub, hardrijderij. 2 uur, IJsclub Schermerhom, Hardrijden om kunstvoorwerpen. 7.15 uur, Cinema Americain, De ijzeren divisie. 7.15 uur, A. B. T., De geheime koerier. 7.15 uur, Victoria Theater, De Magier. 8 uur, Harmonie, opvoering van „Het pantser" door de A. T. V. Falkland van Hei loo. 8 uur Gulden Vlies, de fascinateur Winan- do. het niet noodig achtte nieuwe stof tot .verweer te vergaderen en daarom ver- zocht hij de zaak tot Dinsdag a.s. aan te houden. Aan welk verzoek de Voorzitter natuui'lijk gehoor gaf. Dinsdag dus voortzetting van het debat. Provinciaal nieuws STOMPETOREN. De beide uitvoeringen, die de zangvereeni- ging „Crescendo" in deze week in de kolf- baan van den heer Kamsteeg heeft gegeven, waren door de koude en het ijsvermaak slechts matig bezocht. Dit was wel jammer, want het programma was zeer afwisselend en gaf veel te genieten. Nadat de voorzitter, de heer J. Blauw, de bijeenkomst had geopend en alien verwel- komd, werden enkele liederen gezongen, die afgewisseld werden door voordrachten van Gebrs. Haasbroek te Alkmaar, die zeer goed voldeden en veel hebben bijgedragen tot het welslagen van den avond. Deze eerste uitvoering onder leiding van den heer Zaal heeft duidelijk bewezen, dat Crescendo met haar nieuwen directeur een goede keuze heeft gedaan Wij willen dan ook gaarne den wensrh uitspreken, dat fi] onder zijn leiding moge groeien en bloeien en het Jedental zai toenemen. f BROEK OP LANGENDIJK. Brand. Hedenmorgen is brand uitgesproken in de koolsctiuur van den heer Jb. Glas aan de Sluiskade alhier. Door het aanwezige riet, dat ter beveiliging van de kool voor de vorst is aangebracht, greep het vuur gretig om zich been, zoodat spoedig de geheele scnuur in lichte laaie stond. De aanwezige voorraad- kool van den heer W Visser,, pi m. 20000 Kg., was niet verzekerd. De schuur echter wel. De vermoedelijke oorzaak wordt toegeschre- ven aan het stoken van een comfoor, waarop zeer waarschijnlijk riet is gevallen. BEVERWIJK. Iemand geen inwoner van Bever- tvijk die onbekend wenscht te blijven heeft aan het Roode Kruis-ziekenhuis eene schenking gedaan van 5000. NOODLOTTIGE TWIST. Zijn broeder gedood. Gisteravond heeft te Oude Pekela (Gr.) de 20-jarige Koolstra zijn 24-jari- gen broeder na een twist met een bijl de hersens ingeslagen. De verslagene had zijn broeder met een bijl bedreigd. Deze heeft in zijn woede hem het wapen af- genomen en den noodlottigen slag toe- gebracht. De dader stond, in tegenstel- ling tot den verslagene, gunstig bekend pn onderhield zijn breer. Het parket uit iWinschoten was spoedig ter plaatse. De ilader is naar Winschoten overgebracht. SCHOONHOVENS EURGERIJ MAG NIET OP HET IJS. De politie te Schoonhoven is er in geslaagd /Zoo ongeveer dc heele bevolking tegen zich in het harnas te jagen door een dwangmaatre- gel, die de verontwaardiging van schier alle iinwoners gewekt heeft. Van wat zich in de gemeente afspeelde vertelt de Te.. als volgt: Evenals elders heeft de felle vorst de nvier de Lek met een ijslaag van voeien dik be- dekt. Natuurlijk wilden de bewoners, toen de rivier reeds enkele dagen dicht zat en het ijs betrouwbaar was, profiteeren van de gelegen- heid, die zich maa heel zelden voordoet, om het ijs te betreden of ten minste het zeldzame Bchouwspel van de bevroren rivier van dicht- bij te zien. Doch de politie verbood zelfs dit laatste. Twee agenten posteerden zich bij de zoogenaamde Veerpoort, die toegang geeft tot de veerplaats en 't veerplansoen, welke men moet passeeren om aan de rivier te ko- men, en verboden ieder den toegang. Ter- wijl aan de overzijde, op het Groot-Ammer- sche gedeelte van de Lek lustig schaats gere- den werd en ze'fs een hardrijderij was geor- ganiseerd, mochten de Schoonhovenaren de Lek slechts op een afstand bekijken. DE GRIEP TE ARNHEM. De griep heerscht te Arnhem nog steedsjn znstige mate. In de week van 14 tot 21 Fe bruari overleden 62 ingezetenen tegen 17 in dezelfde week van 1928. EEN ZONDERLING. In het ziekenhuis te Almelo is overleden de 83-jarige J. Lammers uit Rijssen, die de vo rige week door buren gevonden werd terwijl hij in bewusteloozen toestand gedeeltelijk in 't open haardvuur lag. Hij stond bekend als een zonderling. Bij onderzoek in zijn ver- waarloosde woning werden onder een ijzeren plaat in den grond schuldbekentenissen en een ijzeren pot met ongeveer 4000 aan gul dens en rijksdaalders gevonden. DE VENLO'SCHE INBREKER GEVAT. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft de politie te Venlo den inbreker gevat, die de stad onveilig maakte. Het was een he- won?1' Kerkrade- De politie had verscholen post gevat in de Hendriksstraat, die, evenals de vorige stra- ten, waarin inbraak was gepleegd, eenigs- zins buiten-af ligt. Te ongeveer drie uur sloop een man naar een zijgang van een huis. Toen de politie voorzichtig naderde, had hij er al een ruit uit. Op heeterdaad zich betrapt ziende, ging hij op de vlucht, doch hij werd gegrepen. Hij bekende de inbraken in de laatste dagen te hebben gepleegd. BRANDEN. Onder Beetgum (Friesland) is de boeren- plaats bewoond door de families Postma en Dijkstra afgebrand. Van den inboedel kon niets worden gered. KORTE BERICHTEN. De zigeunerbenden, die op eenige plaatsen aan de Noord-Brabantsch-Bel- gische grens ons land trachtten binnen te dringen, hebben zich weer in het bin nenland van Belgie teruggetrokken. De grenswachtversterking is daarom ver- minderd. De konigin heeft een belangrijke gift doen toekomen aan het Algemeen Kleerenco- mite, Groote Markt te Den Haag. De prins is voornemens zich, in zijn functie van beschermheer der tentoonstelling van Nederlandsche kunst te Londen, Dins- dagavond 26 dezer per Batavier-lijn daarheen te begeven, teneinde aldaar de tentoonstel ling te bezoeken. CONTRoLE IN APOTHEKEN. Voor het kantongerecht te Den Haag is een zaak behandeld, die, als feit wei- nig beteekenende, toch een merkwaar- digen kant had, omdat er zeer principi- eele kvvesties mee gemoeid waren. De Haagsche Crt. vertelt daarvan o.m. het volgende: Een apothekers- assistente was een apotheek begonnen. Zij had tot dusver een drogisterij gehad, maar deze zaak met een apotheek uitge- breid. Daartoe had ze een apothekeresse verzocht, mevr. O., om als provisor op te treden. Mevrouw O., een dame op leeftijd, had een telefoon, zoodat ze elk oogenblik uit de apotheek kon worden opgebeld ten einde inlichtingen te ge- ven. Bovendien verscheen mevr. O. 66n of tweemaal per week in de apotheek, werkte dan het receptenboek bij, con- troleerde het bedrijf, keek de flesschen na, enz. Nu was er echter een klacht binnen- gekomen van den 'inspecteur van de volksgezondheid, dr. B. Er was in de apotheek een vergissing begaan. Men had een patient een recept afgegeven met teveel luminal. De vergissing was van zeer weinig beteekenis geweest, luminal, zooals ze in tuben in den han- del verkrijgbaar is, is sterker dan de do- sis die de apotheek toen verstrekte m&arhet was een vergissing. En de inspectie van de volksgezond heid maakte er werk van. Want de con- trfile in de apotheek liet veel te wen- schen over zoo zeide dr. B. Mevrouw O., als getuige gehoord, merkte op, dat het toezicht zeer behoor- lijk plaats vond. Er waren een paar z6er geroutineerde assistenten, die hun vak terdege verstonden. Daarbij kon men haar opbellen. Verschillende malen liet zij haar invloed gel den. Wat de vergissing met luminal be- treft, dit is inderdaad geschied, doch dit beteekent letterlijk niets. Dr. B., inspecteur der volksgezond heid, ontkende dat het toezicht voldoen- de zou zijn geweest. Een provisor, die eens in de week een half uurtje de krant komt lezen en de assistent de bereiding van alle recepten op eigen houtje laat uitvoeren, en daarbij af en toe eens in de flesschen kijkt, kan geen „toezicht" genoemd worden. Spreker noemde de vergissing in de apotheek zeer ernstig. Na het hooren van verschillende ge- tuigen en een dokter als getuige-des- kundige, eischte het O. M. 10 boete, omdat de controle onvoldoende zou zijn geweest. De verdediger betooede uitvoerig dat de controle in geen enkel opzicht onder deed voor die in elke andere apotheek. De kantonrechter decide deze laatste meening en vond geen ternien aanwezig om te veroordeelen. Hij sprak de be- klaagde vrij van het haar ten laste ge- legde. De plaatsbcspreking voor den Fascinateur begint morgeu om 10 uur uan het GULDEN VLIES. Aanvangvan deze interessante voorstellhis: ZONDAGAFOND 8 uur. In Luht uitgave W. de Haan te Utrecht wordt ditmaal een interessant en rijk geillustreerd artikel over de conferentie van Washington geschreven. H. P. Geerke ver telt van de West-Indische Compagnie en J. H Steinkamp over het Staatsmijnbedrijf in Lim- burg. In de rubriek „Het leven op aarde" worden gevechten met de reuzenvisschen der tropische zeeen beschreven en Frederik Poul- sen bes'uit deze af levering met een vervolg- artikel over stijl en handwerk. Het Tooneel. Het Februari-nummer van het Tooneel is nageroeg geheel ge- wijd aan de nagedachtenis van Dr. Willem Royaards. En dat kan, gezien de groote be teekenis van Dr Royaards, niet verwonderen Frits Lapidoth herdenkt den verscheiden kunstenaar in een fraai artikel. Johan de Meester schrijft over de Jonge Royaards Louis Saalborn over Royaards de leider ter wijl ook Edmond Visser en H. K. Teune aan hun groote bewondering voor het machtige kunnen van den kunstenaar uiling geven. Een negental foto's van diverse schitteren- de rollen' door wijlen Dr. Royaards gespeeld vindt men tusschen de tekst. Kieken van het stuk „de Vrouwenarts" (Holl Tooneel Louis de Vries) Paulus onder de Joden door C v. d. Lugt Melsert en de rubriek „Wat komen gaat" voltooien dit keu- rige uitgevoerde nummer, dat voor den ech- ten tooneelliefhebber van veel waarde is Gedeeltelijk gecorrigeerd. SPOORWEGONGEVAL BIJ DORTMUND. T wee dooden. DORTMUND, 23 Febr. Hedenmorgen 10 uur is bij het binnenkomen van den per- sonentrein 1757, komende van Wanne in het hoofdstation te Dortmund een 3de klas- rijtuig, die a!'s derde wagen in den trein reed, omvergeworpen. De beide volgende rijtuigen ontspoor- den 8 personen werden zoodanig gewond. dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. 1 passagier werd gedood en men ver- moedt dat eich nog een tweede slachtoffer in den wagen bevindt. Nog een aantal lichtgewonden kon de reis voortzetten. Het is in den tegenwoordigen tijd noodzakelijk om papieren van waarde Brand- en INBRAAK- vrij op te bergen. De FIRMA DE LANGE DE MORAAZ te Alkmaar verhuurt loketten vanaf f 6,— per jaar, die aan deze eischen voldoen. BERICHT. Overvloed van copie noodzaakt ons ver scheiden stukken w.o. ook eenige verslagen tot het volgend nummer te laten liggen. Red. Aim. Crt. HET WITTE KRUIS. In cafe „Centraal" vvrgadei'de gisteravond de Alkmaarsche afdeeling van de N.-H. Ver- eeniging „Het Witte Krnis". Na een opening met een woord van wel- kom, wijdt de voorzitter, Dr. J. Pameijer eenige waardeerende woorden aan de nage dachtenis van den heer J. Bieman, die steeds zijn beste zorgen voor hU magazijn heeft be- steed. De secretaris, de heer H. Frese, leest de no- tulen, welke onder dan!: worden goedge- la-urd. Ingekomen stukken. Bericht van verhindering wegens onge- steldheid was ingekomen van den heer Mr. H. Kusters. Van den secretaris van de Zuigeiingencom- miscie is bericht ingekomen, dat in April en Mei een Mo^dercursus gehouden zal vwden, voor welken cursus men zich kan opgeven bij den secretaris den heer Grese. Jaarverslag Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat het voorbije jaar voor de afdeeling gunstig is verloopen Het ledental, dat op 1 Januari 1928 be- droeg 5603, is in dit jaar gestegen tot 5712. De fmantieele toestand is gunstig. Er werd f 9561.75 aan contributies ontvangcn tegen- over f 9288.75 over 1927. Aan entreegelden f 130, dat wil dus z.ggen, dat er 52 gezinnen lid werden, orndat ze direct verplegingsarti- kelen noodig hadden, waarvoor f 2.50 en tree-geld betaald moest worden, boven de contributie. De rekening sluit met een vcor- deelig saldo van f 93.25 na reserveering van f 1000 in het r.servef.nds. ,,Stichting Magazijn" De vrijwilige bijdragen voor het aga- zijngebouw, bedroegen f 1720.68. terwijl bo vendien een bedrag van f700 is ingekomen d.t.v. Burgemeester Wendelaar, die be- schikking over dit bedrag had verkrcgen van de afd. Alkmaar van de Mij. van Landbouw. De vet plegingsartiketen verkeeren door de goede zorgen van d". Pa meijer in keurigen tcesiand. Aan nieuw materiaal en onderhoud werd f 2372.23 uitgegeven. Aan ontsmettingskos- ten van verplegingsartikelen werd f 970.28 uitgegeven. Aan 1839 zieken werden in 1928 2598 ver plegingsartikelen uitgereikt, tegen 2583 aan 1761 zieken in 1927. Bcvenclien werden 263 porties ijs afgegeven. Het badhuis h"eft een bijzonder gunstig jaar gehad, dank zij de aangebrachte verbeferingen. Er zijn totaal gebruikt 20886 baden t, o. 19314 in 1927. Voor de uitbreiding moest een geldleening ad f 15000 aangegaan worden. De ingezete nen worden aangespoord deze uitbreiding te waardeeren door een veelvuldige ge'oruikma- king van het Witte Kruis-badhuis. Door Huisverzorging werd in 130 gezinnen hulp verstrekt, en wel aan 75 protestantsche, 60 katholiekc, 1 Isra- elitisch, 5 gemengde en 7 tot geen kerkge- nootschap behoorende. Deze hulp heeft bestaan in 2164 heele en 1-9 halve en 118 waschdagen. Aan de verzorgsters werd uitbetaald f 2615.80. In totaal werd aan contributies enz. ont- vangen f 2826.61; uitgegeven f 2792.93; zoo dat de rekening sloot met een batig saldo van f 33.68. Het ledental vermeerderde met 30 en bedraagt thans 590. (Wordt vervolgd.) TENTOONSTELLING „BIJBELSCH MUSEUM". De volgende week wordt vanwege de afd. Alkmaar en Omstr. van den Nederl. Pro-tes- tanten Bond een tentoonstelling van het „Bij- belsch Museum" georganiseerd. Deze tentoonstelling zal gehouden worden van Woensdag 27 Febr. tot en met Zondag 3 Maart a.s., in de Remonstrantsche kerk aan het Fnidsen. De opening zal plaats hebben op Woens- dagavond ongeveer 8 uur, zeer waarschijnlijk met een toepasselijk woord ter in'ichting door ds. B. Nieuwburg uit Moordrecht. Voor alien, die eenig belang in kerk en godsdienst stellen, zal deze tentoonstelling ongetwijfeld de moeite van een gang naar het Fnidsen loonen; zij zullen kennis maken met allerlei belangrijke zaken, die in den loop der eeuwen van invloed zijn geweest op de wording, de ontwikkeling en den groei van het Christendom en de christelijke kerk. VONDELHERDENKING DOOR DE OPENBARE LEESZAAL. Met genoegen willen wij er nog even aan herinneren, dat Maandagavond te acht uur in de Dancing van de Harmonie een Vondel- herdenking zal worden gehouden, welke van de Openbare Leeszaal en boek.rij hier ter stede uitgaat. De heer G. C. Dun, districtsschoolopzie- ner hier ter stede, zal dan een inleiding over Vondel's leven en de beteekenis van zijn wer- ken houden en uit die werken zal worden voorgedragen door den burgemeester, die fragmenten van Vondels beste drama „de Lucifer" zal declameeren en door den heer Grondsma, die naast kleiner werk ook een fragment zal voordragen uit Joseph in Do- than. Naar wij ons meenen te herinneren, heeft de burgemeester als student medegewerkt aan een opvoering van het drama waaruit hij thans zal reciteeren, zoodat hij op Lucifer- gebied, om het in dezen verlichUnden term nu maar eens zoo uit te drukken, min of tneer een deskundig mag genoemd worden. Ook de declamatie van den heer Grond sma behceft geen aanbeveling. Men weet hoe zijn voordracht overal ge- waardeerd wordt en de heer Dun schijnt van naar waamemingen, verricht in den morger van 23 Februari. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst, te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.2 te HavA randa. Laagste barometerstand 749.6 te Valencia. Verwachting (geldig van den avond van 23 Febr. tot den avond van 24 Febr.) zwak- ke, matige zuidelijke tot zuidoostelijken wind; zwaar bewolkt tot betrokken; weinig of geen neerslag; lichte vorst des nachts; overdag lichte tot.matigen dooi. Vondel en zijn werken een bijzondere studie te hebben gemaakt Dat alles garandeert een bijzondcren avond en een avond, welke voor alle leden der Leeszaal gratis toegankelijk is, mits zij zich aan het uitleenbureau heden of Maan- dag even om een toegangskaart vervoegen. Wij willen er nog gaarne even op wijzen, dat in de Leeszaal zelf een aparte tafel aan de herdenking van onzen grootsten dichte.- gewijd is. Men vindt daar alles wat de Leeszaal aan lectuur op dit gebied bijeen heeft kunnen brengen. WIE IS DE EIGENAAR? Door de politie is op straat ar.ngelroffcn een klein, gevlekt hondje, dat voorloopig bij een dierenvriena is onaergebracht. De eige- naar gelieve zich aan het politiebureau te vervoegen. REGTIFICATIE. In het verslag van Maatsehappjj tot Nut van liet Algemeen in ons num mer van gister opgenomeu, staat dat verschillende costuums waren ontwor- pen naar vrouwenfiguren uit schilde- rijen van beroemde museums. Dit moet niet zijn museums mar" meesters, WAT HET LIEFDADIGHEIDS- COMITe DEZE WEEK VER STREKTE EN NOG WAT. Het reeds poplaire liefdadighoicls- comite dat warme maaltijden verstrekt aan arrne gezinnen heeft deze week een drietal uitdeelingen gedaan. Dinsdag werden verstrekt 648 porties ervvtensoep, Donderdag 812 porties hutspot met klapstuk en heden 934 van 23 Februari 1929 Opg-ave van Moord-llollantlsvli liaiHlboiavfrcdScl (Ontvangcn per draadlooze telefoon). INDUStR. AAND. BUITENL. V7 orige Koets to no pl.m. 11.15 13'Vic 453'/, 515.'/, 53IV, 51k nCt. heden 5'A pCf. Vorige koers ttti--I J 000 STAATSLEENINGEN. 5 1919 BANK-INSTELL1NGEN. Kol Bank Indische Bank Handel Mpij Cert. v. Resc. Fransche Banken (3) INDUSTR. OND. BINNENL. Centr. Suiker Aand. Holl Kunstzijde Jurgens Gew Aand. Margarine Unie v. Berkels Patent Int Viscose Maekubee Nederl Kunstzijde Philips Gloeilampen Gem Bezit Anaconda Beth v, Steel C. v. A. Steel comm. Zweedsche l.ucifers SUIKER MAATSCH. H V. A Java Cultuur Cult Vorstenl. Dito actions Poerworedjo „„.JNBOUW. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr Kon Petr. RUBBERS. Amsterd Rubber Bandar Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Lampong Sum Rubber Rotterd Tapanoeli Serbadjadi Silaui Wai Sum Rubber lnterc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Oude Vaart Gem Eig. Scheepvaart Unie Stoorovaart Mij Nederland Pakelvaart Oude Boot Holl Stoomboot Niev Goudriaan Rotterd l.lovd SCHiEPVA RT BUITENL. Marine comm Marine pret TAB A K KEN. Oostkust Oude Deli Senembah Deli Batavia AMERIKA. Southern Rails Union Pacific Wabash *F.xdividend PROLONGAT1E vorige 10015/, 24$ Ul'/s I. 5V C 18/Vi> 12 1 /fei/a 36^/4 ■(do 8 =/4 15 i/s 382 8(i21'2 8/0l/j 2C63/4 9 3U 1 2W/m a291/2 655t/2 3r5 159 148 154 377 3s 1V4 «92'/4 21 V, 20572 38 1731/4 12o 248 12 2 25 3/4 13"/,, SI 7/3/, 21 Vs 20' 25 3/4 91 1171/, 190 6»/w 443/4 2241/4 4^4 511 •>52 147 220i/2 7l'/s koers Koers van hcden^ te plm. 10.30 250 171 825 3f 0 33b 154 557 397 -1/2 293 10 205 f3/4 45 2241/2 451 >1 -8 551 221 pi. m 10 45 1861-4 60-2 154 8/0- 267 437 393-6 29 -4 225 4 1 1 -8 554 ill.ill. 11.- (t0i/s 1541/4 :69 96«/n -.57 186 1863/, 83U 3f 1 871 657 395-]- 2927 451 5M-6 554 3974 -8-' 292-3 215 204.5 247 254 2197, 224 •jExclaim. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen Berlijn Pai i' 111s Brussel (Belga) Baze! .i.e... Weenen p. Sch. 100 Kopenhagen Stockholm Oslo NIET OFF1C1EEL. New-York ..........i Italie lJ.08i/a 12 ID/4 59.25 s./61/4 34.07 48.02 35 10 66 0 6b .75 66.60 2.49U/,, Koers op neden 3 uur 12.11V, 59.26 9.75 34.67 48.01V, 35.10 6b 60 bb.727, 66.60 2.49U/,, 13.08 V,

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2