Beclitszaken HaadseKhoekie. x HENSBROEK. Door belanghebbenden bij de cultures van meer lijnere producten als kool, aardapptlen, etc. werd een bijeenkomst gehouden in net 'okaal van den heer K. de Boer. De bedoeling dezer vergadering was, te komen tot gezamen- liiken verbouw van augurken als tusschen- teelt, waartoe de heer D. v. Tiel, uit de Rijp, was uitgenoodigd, omtrent deze teelt inlichtingen te verschaffen. Op zeer gemoede- lijke wijze, hem eigen, heeft hij zich van deze taak gekweten, met als gevolg, dat ook in deze streek de teelt van augurken ter hand genomen zal worden. Een 15-tal personen zegden reeds een zeker kwantum toe Daar- door is het mogelijk,.dat reeds in Augustus een dienst naar de Purmerender veiling ge- opend zal worden, die hoogstwaarschijn- liik door de. tuinbouwvereeniging „Ons "ielang", a'hier, welks bestuur op deze ver- ■adering aanwezig was, ter hand zal wor- Sn genomen. LANGEREIS. Woensdagavond gaf voor een talrijk pu- bliek de Rederijkerskamer L, O. L. in het lokaal van den heer Galis een uitvoering. De vereeniging had wederom een zeer goe.ie keuze gedaan met het tooneelspel in 3 be- drijven. getiteld „Hun Kind". De ir.houd ervan is mooi en boeiend en bet stuk is wel waard en geschikt om door an- dere dilettantenvereenigingen in studie ge nomen te worden. Zooals wij dit nu van L. O. L. gewoon zijn, was de vertolking ervan zeer goed. zoo- dat de aanwezigen ten voile van het mooie tooneelspel genoten De jongedames hebben nu ook getoond, dat zij gevoelvol spel kun- nen leveren en het is te hopen voor L. O L dat zij deze leden lang moge behouden waar- door zij in samenwerking met de ervaren iieerenleden, nog menige welgeslaagde uit-. roering kan geven. CASTRICUM. Deze week hield de plaatselijke aideeling van het Witte Kruis een algemeene vergade- ring. Uit het jaarverslag bleek dat het aan- tal leden steeds toeneemt en bijna 500 be- draagt, voorwaar een {link aantal. maar toch, het kan nog beter. Ook de financieele toe- stand is goed te noemen. Na uitloting van 5 premieloten was nog een voordeelig saldo van J 68, terwijl er voor ruim 200.— aan verplegingsartikelen was aangeschaft Door den voorzitter, den heer Hcmmer, werd een keurig verslag uitgebracht van de a'ge- meene vergadering gehouden te Haarlem Uitgeloot werden van de schuld de nummers 5, 7, 58, 62 en 63. Het verslag van de T. B. C.-bestrijdmg vcrmeldt dat er vier draaibare ligtenten zijn, waaraan veel verbeteringen zijn aangebracht Door onze bemiddeling zijn twee patienten naar een sanator um uitgezonden, van wie een als hersteld is teruggekeerd terwijl de an dere patient nog verpleegd wordt. Als bestuursleden werden hierna herkozen de heeren Nijsen, Baas en Ih. Kuijs. Bij de rondvraag werd nog eens de aandacht ge- vestigd on de badgelegenheid voor de leden van het Witte Kruis aan het gesticht Duin en Bosch in het badhuis, waarvan nog maai al te weinig wordt gebruik gemar.kt HOORN. De los werkman Raver aan de gasfa- briek alhier, kwam in aanrakine met h-t kamrad of de drijfriem van den cokeskraker, waardoor de man gegrepen werd. Zijn kleeren werden geheel ver- niald, terwijl hij ook gewond werd Me- dische hulp werd ingeroepen, maar zijn toestand schijnt zich nogal gunstig te taten aanzien. p 2 B. en W. stelden voor, onder voorzitter- schap van een der raadsleden in elke wijk een coinmissie te benoemen, om te beoordeelen, wie voor uitkeering in aanmerking komen. In deze commissie zullen tevens leden van bur- gel. en kerkelijke armbesturen zitting heb- ben. In't prae-advies bi'achten B. en w. naar voren, dat deze uitkeeringen moeten geschie- den als gevolg van den buitengewonen nood- toestand, zooals dit b.v. bij een stormramp geschiedt, en ze moeten niet beschouwd wor den als bedeeling. De heer Henkes (Soc. Dem.) was er tegen, dat leden van armbesturen in de commissien zitting zullen hebben, omdat't dan voor de meesten toch de idee van armenzorg geeft. De heer Boon (Soc. Dem.) kon in't prae advies van B. en W. niet lezen, dat van Ar menzorg sprake is. Wij moeten, aldus spr. in de goede bedoeling gelooven. De heer Henkes zette in een zeer uitvoerig betoog nogmaals uiteen, dat de diaconie in deze commissies niet thuis behoort. De voorzitter zeide, we willen er geen ker- kelijk cachet aan geven, doch we beschouwen deze personen als deskundigen, die ons kun nen inlichten, welke personen al reeds van armenzorg genieten. De hr. Lap, gaf toen de heer Henkes weer 't woorh vroeg, in overweging de discus- sien te sluiten. Spr. had gedacht, dat dit pun! wel zonder eenige bespreking aangenomen zou worden. De heer Leber (R.K.), gaf in overweging bij de steur rleening, voor kinderen ook bo- ven de 4 toe dag te geven. De heer Epe oordeelde,.dat een tijd van 3 a 4 weken, voor dat tot uitkeering over wordt gegaan te lang is; voor sommigen. De voorzitter zeide in bijzondere gevallen, kan de commissie voor uitkeering advies ge- TEXEL. Vergadering van den Raad der gem. Texel gehouden op Woensdag 20 Februari 1929 ten raadhuize. Tegenwoordig zijn 12 leden. Door afwezigheid van Burgemeester Oort die in't buitenland vertoeft, en door een plotseling sterfgeval in de familie van den loco-burgemeester, wethouder Keyser, is wet- houder Vlaming voorzitter der vergadering. Ingekomen stukken, enz. Een schrijven van mej. A. Vermeulen te Oosterend, houdende aanneming benoeming tot onderwijzeres i. d. nutt. handwerken te Oost, wordt voor kennisgeving aangenomen Steunverleening aan werkloozen In verband met den langen duur van de vorst, waardoor vele arbeiders en visschers niet kunnen werken, heeft de loco-burgemees ter Vrijdag telegrammen gezonden aan den minister en aan den comm der Koningin in Noordholland. Den minister is gevraagd of 't rijk bereid is bijdragen te verleenen in uit keeringen aan bovengenoemde personen, in dien zij kostwinner zijn, uitgetrokkenen en on- georganiseerden. B. en W. stelden zich voor j 8 per week uit te keeren en, 50 ct. per kind. Aan ongeorganiseerden 1 per week minder. Aan den comm. der Koningin is gevraagd, of Ged. Staten bezwaren maken tegen recht streeksche uitkeering aan gen. personen door de gemeente. Minister Kan zond telegrafisch bericht, dat indien de gemeente onmachtig is de uit- gaven voor de werklooze arbeiders alleen te dragen, de minister bereid is nader vast te ste'len redelijke bijdragen te verleenen. De commissaris der Koningin van Noord Holland deelde mede, dat hij eerst na afloop der vergadering van Ged. Staten deze vraag beantwoorden kon. Heden (Woensdag) zond de comm. een telegram dat Ged. Staten geen bezwaar maken tegen rechtstreek«che uitkee ring door de gemeente. B. en W. stelden daarom den raad voor de uitkeeringen t; doen geschieden, zooa's in 't telegram aan den minister was gemeid, op voorwaarde dat, deze bedragen worden verminderd, indien het gezin in de week andere inkomsten heeft genoten of indien een der overige gezinsleden meer dan 500 inkomen heeft. Voor de uitkeering komen in aanmerking personen, die tengevolge van de vorst min stens 3 weken werkloos zijn. Niet in aanmer king komen, gezinnen die behalve in dezen noodtoestand, reeds fcedeeld worden. 't Ligt in de hedoeling. de uitkeeringen, zooveel mo- g^iik in loon voor arteid te doen o-esehieden B. en W. stelden zich voor, de uitkeeringen ■te doen geschieden van 17 Februari tot 16 Maart. ?l Aantal uitkeeringen wordt ge ven. De heer Henkes gaf in overweging, arbei ders die voor de uitkeering arbeid verrichten, een loon gelijk aan dat in den zomer uit te betaien. De voorzitter zeide, dat zal wel niet gaan. Zonder stemming werd vo'gens voorstei besloten, en't gevraagde crediet ad f 6500 verleend. De uitgaven zullen bestreden worden uit de piaatsel. inkomstenbelasfing, die hiertoe verhoogd wordt. De begrooting werd hierto? gewijzigd. Rondvraag. De heer Kikkert, verzocht den voorzitter, er aandacht aan te willen schenken, dat de gemeente-reiniging d°n ophaa^ienst van fae calieu-emmers door de vorst gestaakt heeft, zooals spr. in de Nieuwe Texeische Couranf had gelezen. Dit kan groot ongerief veroorza ken. De voorziHer zal de zaak onder oogen zien De heer Eoe infonneerde naar de opber ging van het gem. archief. Spr. is bevreesd, dat hij brand dit, evenais te Leiden, verloren za1 gaan. De gem. secretaris zeide, dat hiertoe groote kans bestaat. Hierna s'oot de voorzitter de vergadering met dank aan de leden voor hunne medewer- king. SCHAGFN, Het Sriiager marktfonds ter verzeke- rinn van ahgekeurd slachtvee verzekerde in 1928. 4079 koeien, waarvan in de openbare s'achthuizen 9 geheel en 736 gedeelteliik werden afgekeurd. Het grootst aantal verze kerde koeien kwam op naam van gebr. Baars te Schagen met ?57"stuks, daarop volgden gebr. Constant, Zijpe. De raad van Schagen, stelde aan B en W. een bedrag van 1000 beschikbaar voor werkelooze ingezetenen. Daarvan zal een huisgezin 3 "en een kwartje voor elk kind krijgen. Zeker niet te veel. Een raadslid wist uitkomst voor de werke- loozen: in het Heerenbosch moest een straat worden aangelegd, daar was dus werk. Du snuggere lid, had zeker nooit gehoord van bevroren wegen, die onbewerkbaar zijn. tuige J. Beentjes, verklaren, dat het gebeurde de schuld was van den verdachte, door zijn roekeloos rijden. De ambtenaar verklaarden dit dan ook niet bewezen, doch vorderde ter zake de sub sidaire tenlastelegging betreffende ondeugde- lijke remmen 40 boete of 40 dagen. Verdediger, mr. de Groot, zag gaarne de boete tot de normale properties terug ge- bracht. 8 Maart schriftelijk vonnis. DE DIERENBESCHERMING IS IN ALKMAAR GEEN JAN KLAASSEN. De 48-jarige arbeiders Cornelis de G. te Egmond Binnen, zou op 24 Dec. te PUT* merend wat soepkippen en vette konijnen „markten" en had het heele gezelschap, 9 kippen en 3 konijnen, meer practisch dan hu- maan in een veel te klein korfje bij elkaar ge- stopt op den bagagedrager van zijn fiets ge- plaatst en was al zoo naar Alkmaar geped- deld, teneinde aldaar de boot te pak,-;en. Op het Scharioo gearriveerd trok echter de volgeiaden korf al spoedig de aandacnt van een paar agenten, die Cornelis aanhiel- den en hem onderhield,en oyer de expeditie van het pluimvee en konijnen, Lie in stnjd was met het desbetreffenid artilcel van het Wetboek van Strafrecht, dat het vervoer van dieren op pijnlijke of kwellende wijze ver- biedt. Proces-verbaal werd opgemaakt en de veehandelaar gewaarschuwd er voor te zor- <ren, dat aanstonds op de boot den tco-stand niet werd bestendigd, daar andeis in bes.ag- name zou dreigen. Bevreesd voor controle zorgde Cornells ei dan ook voor, dat de konijnen in de stoomboot een ruimer iogies kiegen, doch de reeds opgeloopen bekeuiing werd na der u ewerkt en stond de G. heden ter zake de gep.eegde overtreding terecht. Gevorderd werd 10 boete cc 10 dagen hechtenis, wat verdachte aanleiding gaf om te vragen of het niet voor het helfje kon flux de bouche beroepende op de verkregen toestemming van den gepensionneerdt, die echter niet bepaald meer in helderen toestand had verkeerd. Voorts ontkende de verdachte, dat het rijtuig niet behoorlijk verlicht was ge- Daar de verbalisant gem. veldwachter Bornebroek niet als getuige was gedagvaard en zijn vcrhoor door de ontkentenis van de M. thans noodzakelijk was, werd de zaak aangehouden tot a.s week. De verdachte maakte wel bezwaren tegen het herhaalde tijdverlies en kosten, maar dit was eenmaal niet anders, hij mocht ook thuis blijven. indien hij geen lust had. GROOTE ONNOODIGE STADS-ALLURES IN BERGEN. De eenigszins hinderlijke belangstelling, die de gemeente gaat betoonen in het zaken- leven der burgers, is een hedendaagsche cpidemie, die nu ook doorgedrongen in het mooie, maar in zielental nog kleiile Bergen, alwaar men het noodig acht, de groote stads- allures vooral niet te verzuimen. Als laatsle nouveaute is ingevoerd de 8-urige winkelsluiting met '.ooveel conse- quenties, dat het naburige -JO zielen tal- rijke Alkmaar er zoo waar nog een puntje aan kan zuigen. Want daar mogen de sigarenwinkeliers hun artikelen nog na 8 uur verkoopen, ter wijl zuiks in Bergen niet is toegestaan. Het mag dan ook geen verwondering ba- ren, dat de beuefenaars van deze branche zich door deze middeneeuwsche dwang ge- dupeerd achtten en heden stonden dan ook twee van die slachtoffers terecht en wel de heeren C. A B. en W. F. K., die den moed hadden gekregen, om op 14 Februari hun winkel na 8 uur n.m. open te houden ten einde een proces-verbaal en een strafvervol- ging uit te lokken, in de hoop, dat hen recht zou wedervaien. In welk voornemen zij uitnemend gesiaagd in de dagvaarding slechts van een bedrag van ongeveer f2000 wordt gesproken, be- draagt het verduisterde wel f 15.000. Ver dachte wil het verder doen voorkomen alsof het hier geen verduistering betreft docli dief- stal van papieren. Dat bestreed de ambtenaar van het O.M. in zijn requisitoir. Hij was van meening, dat verdachte zal veroordeeld moeten worden wegens verduistering. Een rapport van den reciasseeringsraad concludeerde dat ver dachte niet voorwaardelijk moet worden ver- oordeela. De ambtenaar van het O. M. pcrsis- teerde bij zijn eerder uitgesproken eisch van I'A jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. L. G. van Dam, vroeg niet-ontvankelijkverklaring van het O M., op grond van een formed bezwaar in de dag vaarding Hij vroeg verder vrijspr^ak van verdachte op grond van de juridische kwes- tie, dat verdachte het geld niet doo" misdrijf heeft verkregen, dodi tengevolge van een voorafgaande verduistering. PKiter wees er verder op, dat er in het leven van verdachte omstandigheden waren, die het gebeurde met rechtvaardigen, doch er wel een bijzonder licht op wierpen. O.a. was de toestand op t kantoor waar hij werkzaarr was niet ideaal. Ook zijn huiselijke omstanc iieden dienen in aanmerking te worden genomen. Pleiter vroeg vrijspraak en de onmiddellij- ke invrijheidsstelling van verdachte. E)e rechtbank achtte .na in de raadkamer beraad- slaagd te hebben voor dit laatste geen ter- men aanwezig. U De kantonrechter spaarde de geit en de j ware, getuige hun verschijning als verdach- VOOR DEN KANTONRECHTER. Strafzitting van Vrijdag 22 Februari. DE OUD-BURGERVADER VAN DE SCHERMER ERNSTIG AANGEREDEN. De 24 November 1928 bleek voor den 67 jarigen heer C. de B., oud-burgemeester van N. en Z. Schermer, die thans aan den Rijks straatweg onder de gemeente Heiloo een wel- verdiende rust geniet, een noodlottigen dag. Omstreeks 12 uur v.m. nabij zijn woning uit de Wijkerbus van Gebr. Beentjes uitstap- pende, werd hij bij het oversteken van den straatweg aangereden door een van Alkmaar komende vrachtauto. De burgemeester, te laat het gevaar ziende, trachtte door een sprong over het rijwielpad te ontkomen, doch hij ge- raakte toen op het spatbord van den vracht auto, bonsde met het hoofd door de voorruit, brak een arm en bekwam nog eenige kwetsu- ren. De oude heer werd nog een 70 tot 90 M. door den auto meegenomen, raakte het be- wustzijn kwijt en werd in deemiswekkende staat zijn woning binnengedragen. Na het ongeval werd met den wagen een remproef gehouden en bleken de beide rem men niet behoorlijk te functionneeren. Nadat de zaak eerst een bedenkelijk aan zien kreeg voor den chauffeur en zelfs een instructie werd geopend alszijnde hij ver- dacht van het toebrengen van emstig licha- melijk letsel, werd deze verdenking als onbe- wijsbaar losgelaten en stond M. heden te recht ter zake het roekeloos voorbij rijden van stilstaande autobus, waaruit passagiers stap ten, subsidiair betreffende de niet werkende remmen. De heer de Boer als voornaamste getuige, was nog niet hersteld van het ongeval en droeg zijn gekwetsten linkerarm nog steeds in verband. Overigens had hij zijn bekende opgewektheid en humor weder herwonnen en gaf hij een komische beschrijving van het- geen hem was wedervaren. De sprong die hij deed, beschouwde hij als zijn reddinsr, want, zei de vrooliike oude heer, ik was er liever op dan er onder, want dan was er niet veel meer van mij overgebleven Dat was misschien wel niet zoo'n verlies voor de wereld, maar ik voor mij, wil toch liever nog wat blijven. Overigens kon de getuige, evenmin als ge- kool en veroordeelde den de'iquent tot j 6 boete subs. 5 dagen hechtenis. DE RENTEKAART WAS TABAK GAAN HALEN. De 18-iarige Piet D. uit Broek op Lange- dijk, factotum van den garagehouaer Mm- nema te St. Pancras bleek op 31 December, toen de commies van den Raad an Arbeid v. d. Val hem daaromtrcnt aan den tand voelde, niet in staat te zijn de hem verstrekte rentekaart te vertoonen, welke na.atigheid hem een procesverbaal bezorgde. Heden te- richt staande, trachtte hij zijn schuld te ver- aachten met de cpenbaring, dat de kaart thuis was zoek geraakt, maar de ambtenaar van meening zijnde, cat de adminisiratie thuis wel niet zoo omvangrijk zal zijn ge- weest, dat men wel op ee-- zoo helangrijk document had kunnen letten, toonde zich zeer ontsticht over deze afkeuringswaardige slordigheid en vorderde niet tninder dan f 10 boete of 10 dagen welke straf door den kan tonrechter werd gereduceerd tot f 6 boete of 6 dagen. DE KOP IN DEN WIND GEGOOID. De los-arbeider Max B. te Alkmaar, die we niet anders kennen dan als een ijverig en beleefd bezorger van waschgoed, had heden rekenschap af te leggen van het mrider eer- vohe feit,.dat hij op 20 Jnnuari in de Lange- straat door de politie was aangehouden en opgebracht, omdat hij in kennelijken van dronkenschap verkeerde. En het v«ias n.et de eerste maai ook, dat hij voor een dergelijke overtreding was veroordeeld, wat de zaak natuurlijk vererger- cri en den kantonrechter aanleiding gaf hem ernstig te waarschuwen voor den ,.krenten- tuin". De arme stuurman, die zijn roer niet recht had kunnen houden, gaf zijn onmatigheid grif toe, doch tevens een omstandige toelich- ting wat de oorzaken van zijn afdwaling wa ren gev/eest. Niet alleen was zijn oude moeder, die hij jarenlang met iiefde onderhouden en ver- zorgd had, overleden, doch ook ad een der patroons van de waschfabriek waar hij tal van jaren werkzaam was geweest, hem on der meer, niettegenstaande hij steeds zijn best deed, voor de voeten geworpen, dat men hem uit medelijden aan het werk hield, dat hij tegen een dergelijke vernedering was op- gekctnen en men hem daarop had ontslagen. Onder den indruk van deze tegenslagen had Max er 'n stevigen borrel over been ge- gooid, met het hierboven gereleveerde gevolg. De kantonrechter vermaande hem met deze onjuiste methode om zorgen te verdrijven niet voort te gaan en veroordeelde hem daarop tot f 4 boete of 4 dagen. EEN ONRUSTIG AVONDJE. De heer A. de M., n 36-jarig jong arbeider te Utgeest, niet geheel onbekend in de anna- len der justitie, verkeerde op 20 Januari in de minder aangename noodzakelijkheid, zich ge- durence den tijd van 1 maand uit de samen- leving te moeten verwijderen, teneinde een nog openstaand rekensommetje met den of- ficier van Justitie te vereffenen en had zich voor hij in retraite ging, zich cp dien avond nog een vroolijken avond gereserveerd, v/aar- aan zijn echtgenoote ook nolens volens deel- nam. In het cafe van v. Twuijver, waar het echtpaar zich bevond, vierde ook een gep. O. I. militair feest en deze heer was in het be- zit van een met een hit aangespannen voer- tuig, dat buiten op het vertrek van den voer- man stond te wachten. Volgens de M. kreeg deze toestemming van dezen oud-koioniaal om het hittenwagentje te gebruiken, teneinde er mede naar Heemskerk te rijden, alwaar hij nog wat proviand vooi het huisgezin wenschte op te doen, opdat het bij zijn gedwongen afwezigheid geen honger behoefde te lijden. En inderdaad raakte de M met het hitten- karretje op stap en gaf zijn „eigeste" vrouw, zooals hij haar noemde, hem nog 'n branden- de lantaarn in de hand, omdat een dergelijke noodzakeiijke verlichting aan het voertuig ontbrak en hij niet in conflict met de wet wilde komen. Ondanks echter die voorzorgen, werd d-e arme man dien avond niet minder dan twee maai bekeurd. In de eerste plaats omdat die lantaarn van de „eigeste" vrouw niet vol- doende werd geacht en in de tweede plaats, omdat de koloniaal pertinent ontkende de M de permissie te hebben verleend, er met zijn vehikel vandoor te gaan. Voor deze twee feiten stond de M. heden terecht, zich met waarlijk benijdenswaardige ten. De heer C. A B., het feit volmondig toe- gevenae, hield een uitnemend betoog ten be- hoeve van den verdrukten Berger sigaren- handeiaarsstand. Hij wees er op, dat hij sinds de lnvoermg van de Verordening beslist nadeel in zijn zaak onderviudt. Dat hij toch verplirht is voor zijn huisgezin te zorgen, dat de ge meente verlangt dat hi] behoorlijk zijn be- lastingen en aanslagen voldoet. Dat het geld voor waterleiding en eleitrischen stroom wordt voidaan. Spr. betwijfelt of die gemeente gerechtigd is om hem en anderen het biood te ontnemen. Voorst wijst hij op de arbeidswet, die hij nuttig acht en die is ingesteld ten behoeve van den arbeider. Maar de patroon blijft vrij om als het hem belieft. zelf het werk tei hand te nemen. ter wijl de sigai enwinkelier. die toch ook geen bediende laat arbeiden. wordt vervolgd voor datgene wat de patroon die geen winkelier is, blijft toegestaan. Op die gronden vroeg verdachte den kan tonrechter een principieele beslissing te wil- nen nemen en hem vrij te spreken. De heer ambtenaar, die geen sigaren be- hoeft te verkoopen, noemde het een prachtige maatregel, genomen in het volksbelang en had in beide gevalien 4 boete of 4 dagen hechtenis gevorderd. De heer W. F. K. refereerde zich volkomen aan netgeen zijn vakgenoot had opgemerkt. Uitspraak 8 Maart e. k. SCHRIFTELIJK VONNIS. De kantonrechter, schriftelijk vonnis wij- zende in de strafzaak contra den handels- reiziger Jan R-, voorheen te Zaandam thans te Arnhem, veroordeeld tot f 60 boete of 30 dagen hechtenis, benevens als bijkomende maatregel ontzegging v. rijbevoegdheid voor den tijd" van jaar wegens roekeloos rijden gepleegd te Bergen bij den Winderigen hoek op 19 Juni. heeft na gedane informatie bij den patroon van den veroordeelde. goed gevon- den de opgelegde boete te wijzigen en terug te brengen op 30 subsidiair 15 dagen hechtenis, doch overigens het vonnis van de eerste fcehande'ing bij verstek in zhn geheel bekrachtigd, ook wat betreft de ontzegging der rijbevoegdheid voor den tijd van 1 jaar. INBRAAK. In den nacht van 17 Augustus 1.1. verschaf- te men zich, blijkbaar door inklimining, toe- gang tot het Ar'beiderstehuis van de Marnix- straat te Amsterdam. De buit bepaalde zich tot een aantal servetten en handdoeken en aangetroffen vingerafdrukk.n leidden tot de arrestatie van twee jongemannen, die zich wegens diefstal in vereeniging te verantwoor- den hebben gehad. Beiden ontkenden. Maar de Vijfde Kamer der Rechtbank te Amster- itspraak over acht dagen. OPZETTELIJKE BRANDSTICHTING Het Gerechtshof te Amsterdam heeft vernietigd het vonnis van de Vacantie- kamer der Amsterdamsche Rechtbank, waarbij een cafdhouder op 11 September 1.1. drie jaren gevangenis werden opge- lcgd wegens opzettelijke brandstichting in perceel Hoogstraat 25 te Weesp, ge pleegd op 8 Mei 1.1. Opnieuw recht- doende, verklaarde het Hof den verdach te schuldig en veroordeelde hem tot 2lA jaar gevangenisstraf, onder aftrek van zes maanden preventieve hechtenis. 1. 1. 3. 1. dam verklaarde hen gistermiddag schuldig aan het ten laste gelegde en veroordeelde hen resp. tot ll/o jaar en tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf, met last tot ge- vangenneming van een der verdacliten. Het O. M. had tegen ieder 1 jaar gevorderd. ONEERLI1KE BOEKHOUDER. Voor de rechtbank te Haarlem is gister middag opnieuw behandeld de zaak tegen den 36-jarigen boekhouder J. H. v. d. R., die in het tijdvak dat hij in dienst was bij den bankier H. M. M. F., vijf wissels ten bedra- ge van f 804.72, f 234.50, f 584.61, f 284.82, en f 167.06 had geind en de ontvangen gel- den niet had afgedragen. In Aug. van het vorig jaar wird de diefstal ontdekt, waarop v. d. R. cle wijk nam naar Keulen, waar hij door de politie werd gearresteerd. Wegens gewijzigde samenstelling vroeg de rechtbank gisteren een nieuwe behandeiing van de zaak. Het zeer langdurige verhoor van den ge tuige, den bankier F., leverde weinig nieuwe gezichtspunten op. Er bleek uit, dat de wis sels gewoonlijk door den wissellooper wer den ge-ind, doch er werd wel eens onderling afgesproken, dat een ander voor incassee- ring zou zorgen. Volgens verdachte ge- schiedde dit echter altijd met medeweten van de patroon. Verdachte heeft de verduisterde wissels meegenomen, zonder ze in het wisselboek in te schrijven. Hij verklaarde tot het feit te zijn gekomen, omdat hij te weinig verdiende, n.l. f 100 per maand. Het geld had hij gebruikt voor zijn gezin. Doer speculatie had hij ge- tracht de ontvreemde bedragen weer aan te zuiveren, doch dit was hem niet gelukt. Hij was van kwaad tot erger gekotnen en hoewel OPRUIMG. De Haagsche Rechtbank heeft 'n los werk* man en een winkelbediende. beiden te 's-Gra- venhage, wegens het in het openb"ar aan- plakken van biljetten met de woordtn„Wei- gert militairen dienst", veroordeeld ieder tot veertieii dagen gevangenisstraf. De eisch was drie maanden gevangenis straf. Oplossingen der raadsels uit het vorige nammer. Voor gvooteren. Een ongeluk komt nooit alleen. Tom, Gooi, Lena, molen, Lek, teen Koningin, luit. Kast, anje (tier); kastanje. Afghanistan. Sambre, amber. Voor kleineren. Alle, want niet een Iegt bij het trom« mei en den neus ter zijde. Voor zijn staart. Kamp, er, foelie; kamperfoelie. Je kunt voor dezen taren de halve steenen evengoed gebruiken. (vest) Ga je dadelijk mee? Ja; Simon blijft echter thuis. (Jas). Onze hond Caro kan soms leelijke kuren hebben. (rok). De oude man telde tweemaal het geld na. (mantel). OM OP TE LOSSEN. Voor grooieren. Welk keizerrijk in Azie, wordt als men de laatste letter verandert, een fijne vrucht? Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een Indische vrucht. X X X XXXXXXXXr X X X X rij een medeklinker. een jong, viervoetig dier. een ieesteeken. een ander woord voor oneer. het gevraagde woord. een ander woord voor paal- werk. een peulvrucht. e enmeisjesnaam. een kiinker. 3. Wij zijn vijf zusters, maar heben alls vijf een verschillende stam. Ook ons uiterlijk wijkt heel veel van elkaar af. Een van ons wordt in glas gezet, en ander in edelge- steente, een derde in tin, een vier de in lood en de vijfde in zuur. Wie heeft ons herkend? 4. Maak plaatsen in Europa van: STOK BEER A KAST NON POEL TIN S1AL BEF AU LONG EEM KON BES RING EN G BEUL RAS Voor kleineren. 1. Wat ziet er uit als een pot en is toch geen pot? 2. Welke voet draagt schoenen noch kcusen? 3. Verborgen plaatsen in ons land. Wa( jammer voor Elly: ze is te laat gekomen om nog mee te kunnen doen aan den wedstrijd. Zullen Jaap en Hans laten om het mooie boek? Ik kan hem me niet goed meer voor- stellen. (2) Het arme, opgejaagde dier vluchtte in het hoi en kwam er niet meer uit. 4. Ik ben iets, dat ter verzorging van tuinen en planten gebruikt wordt. Neem mijn twee laatste letters weg en zet daar een blaasinstrumant voor in de plaats, dan krijgt je een plaats in Overijssel, bekend om haar natuurschoori. 1° 2° 3° 4° 5° 6° 9° W€6St. j - 4 I J Jn A rtll 4 1 /"I

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7