§jmvs(d- 1 mijdt den oorlog, huurbenden zijn de pest en soldaat is een oneervol beroep. Is er wel een rechtvaardige oorlog Mogen Christenen ooit tegen Christenen oorlog voeren? In het afgetrokkene kan men zich wellicht een rechtvaardige oorlog den- ken, maar de werkelijkheid is anders. De re geering heeft slechts zin als zij berust op den algemeenen wil d;s volks. Indien men de Turken gewapend bestrijdt, wordt men zelf '11 Turk of nog minder dan een Turk. In 1517 hoopt Erasmus in verband met 't verdrag van Kamerijk dat de koning van En- geland zich voegen zal bij dien van Frank- rijk en Spanje en bij den Duitschen Keizer om eindelijk vrede te stichten. Hij verwaciit veel, te veel, van dergelijke politieke maatre- gelen, maar vreest tegelijk van allerlei kan- ten gevaar. Daarom schnjft hij de „Querula Pacis" waarin hij al zijn anti-oorlogsopvat- tingen nog eens schitterend samenvat. Scherp bestrijdt hij vorsten en diplomaten, bewijst dat de vrede overal wordt verstooten, en dat de oorlog gevoerd wordt slechts in het be- lang van kleine groepen, waaronder leve- ranciers van oorlogstuig, en in strijd met het belang der volken. De Vrede is niet iets lafs of gemakkelijks, maar kan slechts worden verwerkelijkt doordat men hem met al zijn zielskracht wil. Het volk heeft het recht elken oorlog te onderdrukken, die niet rechtvaar- di.f is. De vereeniging van alien kan de ty- rannie der machtigen onmogelijk maken. De oorlog wordt al meer en meer een rui- neering door de menschheid van zichzelf. Welke overeenkomst is er tusschen een kamp en een kerk? In plaats van zich tegen zijn zonden te keeren, wordt men in den oorlog bondgenoot van zijn zonden. Als een Paus tot oorlog opwekt komen de vorsten aanloo- pen, als hij vrede stichten wil, zijn ze ver- dwenen! Het eenstammig besluit van een volk moet den slechten vorst in zijn harts- tochten bedwingen. Opnieuw beleefde Erasmus een groote te- leurstelling. „Onsterfelijke God" zoo riep hij eindelijk uit, „waarom verhindert de Paus niet. dat zijn kinderen elkaar den hals afsnij- den"? lot zijn dood in 1536 vermaande Erasmus vorsten, Paus en Keizer in vele brieven vergeefs tot gematigdheid, verdraag- zaamheid en vrede. Hij was zijn tijd ver, te ver vooruit. Evenals Thomas Morus behoor- de hij tot die Utopieten, die te veel hoopten op de hulp van een verlicht despoot. Toch zag Erasmus als laatste redding reeds het ingrijpen van het volk zelf. Zijn ideeen kon- den nog niet verwerkelijkt worden. Terecht heeft Domela Nieuwenhuis er op gewezen, dat de vrede slechts geboren kan worden uit de economische en zedelijke ontwikkeling van de massa's. Ten slotte wees spreker er op, hoe uit Erasmus' opvattingen dlrecte actie tegen oor log en oorlogsvoorbereiding volgde. Hij stel- de vast, dat de persoonlijke dienstweigering thans 00k in katholieke kringen meer en meer gewaardeerd wordt (pater Stratmann in Duitschland, prof. Ude in Oostenrijk). De bezwaren, die Erasmus tegen de houding van de Katholieke Kerk ten opzichte van den oorlog had, golden toch nog altijd, en met 'n Heine wijziging, kan men ze 00k uitspreken tegen de aanhangers van de tweede inter national. Wi, kunnen alien nog veel van Erasmus leeren. Indien men meent, dat hij niet moedig genoeg is gewcest, en niet con sequent genoeg, laat men dan zelf moediger en consequenter wezen. Erasmus als strij- der voor den vrede begint thans eerst recht te leven, nemen wij het vele goede en dappe- re, dat hij deed, in ons op, en zetten wij het door met nieuwe middelen voor den nieuwen tijd. HET WITTE KRUIS. (Vervolg.) Zuigelingenbescherming heeft een nadee- ng saldo van 271 74. Totaal zijn ing-e- schreven 167 kinderen tegen 113 in 1927 w.o. 152 uit Alkmaar en 15 uit buitenge- meenten. Het huisbezoek van de commissie voor Tuberculosebestrijding begeeft zich in stij- gende lijn. De huisbezoekster legde 1883 be- zoeken af bij 167 gezinnen met 204 patienten Bovendien legde zij 163 bezoeken af voor maatschappelijk werk. Inzake de woningverbetering werd veel goods bereikt. In de 4 lighallen werden 29 patienten ver- pleegd, met totaal 3078 verpleegdagen. Van de 16 ontslagen patienten werden er 12 als genezen of verbeterd ontslagen en 4 als te ernstig ziek zijnd ontslagen. Een radiotoestel bracht een aangename af- wisseiing in het lighallenleven. Met het consultatiebureau werd vrucht- baar samengewerkt. Via dit bureau werden 13 pabenten naar Sanatoria gezonden, met totaal 1689 verpleegdagen. De gemeentelijke provinciate subsidie steeg van 2600 tot f 3540. De commissie stelde f 250 voor uitzen- ding beschikbaar. De Emmabloemcollecte bracht op 533. Als opvolger van den heer H. Frese als penningmeester werd de heer H.. v. d Win- den als lid van de T B C.-commissie be- noemd, (welke benoeming voor de vergade- ring werd bekrachirgd). De ontvangsten en uitgaven sloten met een batig saldo ad f 346 01 op een bedrag van 11978.56. Het jaarverslag werd onder dank aan den samensteller goedgekeurd. De rekening van den penningmeester was door de commissie, bestaande uit de heeren Margadant. Nouwen en Schoorl nagezien en accoord bevonden. De heer Margadant werd in de vacature van mevr. Degenaar—De Lange als bestuurs- lid gekozen. Namens de magaziin-commissie bracht dr. Pameijer verslag uit Het magazijn verkeert in goeden toestand. Er werd door de leden 1839 maal aanvrage gedaan om 2598 ver- plesringsartikelen. Wederom moesten 10 ledikanten voor vol- wassenen worden aangeschaft. Er werd voor een bedrag van f 373 aan magazijn-artikc- len afgekeurd Het magazijn beschikt over 95 led'kanten voor volwassenen en 15 voor kinderen. De waarde van het magazijn werd eind December geschat op f 16.500. Opgemerkt werd, dat de artikelen door sommige leden niet met de noodige zorgen behandeld worden. De leden werden daarom diingend ver- locht de hun toevertrouwde artikelen, die in Bitter wreeki «kh de zorgeloosheid, wel ke velen bij de eerste rheumatische pijnen aan den dag leggen. Zeker, de pijnen gaan in het begin van- zelf weer over, om echter later des te he- viger weer terug te komen. uitstekenden staat worden uitgereikt, in den- zelfden staat terug te bezorgen. ^De voorzitter deelde mede, dat de afdeeling 25 April e.k. veertig jaar bestaat. Er zullen geen grootsche festiviteiten ge houden worden; getracht zal v/orden de noodige middelen voor een nieuw magazijn- gebouw te verkrijgen, hetgeen de mooiste herdenking van het 40-jarig bestaan zal vor- men. Een fancy-fair te houden ligt in de bedoe ling van het bestuur, tijdens welke de Witte- Kruis-film zal worden vertoond om de leden nader met dit instituut kennis te doen maken Na eenige bespreking werd besloten de herdenkingsplannen aan het bestuur ter uit- werking over te laten. Bij de rondvraag werd door me'vr Stam steun aan Huisverzorging bepleit. Het be stuur zal zoo noodig naar vermogen steunen. Hierna volgde sluiting der vergadering, welke in totaal door 7 personen bezocht was. Provinciaai nieuws NOGRD-SCHARWOUDE. „Witte Kruis" vergadering. De afdeeling Langendijk van deze vereeni ging vergaderde Vrijdagavpnd in „Concor- dia". Aanwezig met het bestuur 21 leden. De voorzitter, de heer Hart, opende met een woord van welkom, in het bijzonder aan zuster Leegwater, die voor het eerst op een vergadering van het Witte Kruis tegenwoor- dig was. Haar tegenwoordig werd op hoogen prijs gesteld. Medegedeeld werd, dat mej. de wed. C Paarlberg als penningm. gekozen is en de heer F. Moeies als secretaris. Dat van de be spreking die de voorzitter had met dr. Hoek- stra over een te geven cursus eerste Hulp bij Ongelukken, nog geen resultaten zijn bereikt, zoodat dit seizoen wederom geen cursus wordt gegeven. Dat de verzekering van den bode magazijnmeester door de afdee ling zelf geregeld zal worden. Bericht van overlijden is ingekomen van den heer Bieman, hoofdontsmetter van het Witte Kruis. Uit het jaarverslag bleek dat de toestand van de afdeeling gezond is. Enkele klachten over het badhuis zijn door een commissie on derzocht en tot een goed resultaat gebracht Door den bode-magazijnmeester is 251 keer verplegingsmateriaal uitgereikt, terwijl 3300 Kg. ijs is betrokken.1 De malariabestrijding werd weder ter hand genomen. Er zijn 6 bestuursvergaderingen en 4 le denvergaderingen gehouden. Het overlijden van de heeren Berkhout en Paarlberg, die beiden het secretaris- en pen- ningmeesterschap waarnamen werd gememo reerd. Uit het verslag van de Wijkverpleging bleek, dat door den Wijkzuster 2236 bezoe ken zijn verricht. Daar het aantal leden van de afdeeling Wijkverpleging aanmerkelijk minder is als het aantal leden van het Witte Kruis, werd in dit verslag den wensch geuit, dat het lenaantal mocht stijgen. Door den heer C. Slot werd een geani- meerd verslag uitgebracht van de gehouden algemeene vergadering. Door den heer S. Zeeman werd medege deeld, dat de rekening van den penningmees ter is nagezien en in orde bevonden. De rekeing van het Witte Kruis luidde als volgt: aan ontvangsten 4426,38, uitgaven 3641.53, alzoo een batig saldo van 784,85. De rekening van de wijkverpleging luidde: aan ontvangsten 2442,30, uitgaven 2808.78, alzoo een nadeelig saldo van 366,48. De ontvangsten van het badhuis waren 445, de uitgaven 980,30, met een nadee lig saldo van 535,30. De begrooting over 1929 werd vastgesteld en goedgekeurd. De rondvraag leverde niet veel op. Tenslotte kwam aan de orde het afscheid van Ds. O. J. Staal, die zich geheel terug trekt als bestuurslid van het Witte Kruis. De voorzitter, de heer Hart, sprak zijn spijt er erver uit, aat Ds. Staal uit de vereeni ging gaat. Gedurende 18 jaren heeft hij zijn beste krachten aan de afdeeling gegeven. Wij zullen hem missen zeide spr. Als een stoffeiijk blijk van waardeering werd Ds Staal aangeboden, ten eerste een mooie rle ten stoel, ten tweede een leeretui, bestaande uit sigarenkoker, portemonnaie en portefeuil- le, en ten derde een vulpenhouder. Ds. Staal dankte alien hartelijk voor de betoonde waardeering voor zijn werk in het belang van het Witte Kruis verricht. Nadat door de heeren Koeman, de bode- magazijnmeester en dr. Vogelenzang nog eenige woorden tot ds. Staal gesproken wer den, volgde sluiting. CASTRICUM. Vrijdag vergaderde de raad dezer ge- meente in voltallige zitting. Bij de ingekomen stukken deelde de voor zitter mede, dat de minister van onderwijs toegestaan heeft een onderwijzeres aan School II te benoemen in vrije keuze. ont- heffing is verleend van benoeming van een wachtgeldster Aan den heer Bregman, benoemd tot secretaris-ontvanger der gemeente Benne- broek, werd eervol ontslag verleend als ambtenaar van den Burgerlijken Stand en als secretaris van de Permanente Commissie voor Georganiseerd Overleg en van het scheidsgerecht. Behandeling van het voorstcl van Burg.. en Weth. tot invoering van een steunregeling voor de werkloosheid. De voorzitter gaf een korte uiteenzetting van de gronden, waarom Burg, en Weth. af- weken van hei voorstel der Commissie voor Werkloosheid. Het College heeft zooveel mogelijk de bil- lijkheid willen betrachten. De toeslag aan werkloozen en anderen, die daarvoor in aan- merking komen,. wordt hdoger naarmate de duur der werkloosheid. Ook ongeorganiseer- den worden in den steun betrokken, omdat het hier geen gewone werkloosheidszorg bc- treft, maar een noodtoestand, die ontstaan is door de buitengewone lange en strenge vorstperiode. Tevens worden in deze steun regeling betrokken kleine tuinders en andere geen loonarbeiders zijnde, die na onderzoek blijken in een noodtoestand te verkeeren De heer Aukes wees op de redactie van het voorstel. Spr. vond geen onderscheid ge- maakt tusschen deze twee zaken: steun bij gewone werkloosheid en bij den noodtoestand ontstaan door de vorstperiode. Wat is de bedoeling van B. en W De voorzitter zeide, dat het de bedoeling van Burg en Weth. is, steun te verleenen in den noodtoestand Deze heeft andere maat- regelen noodig gemaakt, dan tot nu toe door den raad getroffen waren. Daarom stelt het college van Burg, en Weth. voor het oude raadsbesluit in te trekken en een nieuwe re- geling in te voeren zoolang de buitengewone werkloosheid in verband met de vorstperiode heerscht. Buitengewone omstandigheden, zeide spr., eischen buitengewone maatrege- len. De heer de Vries zeide een vergadering van de Werkloosheidscommissie te hebben aangevraagd ter bespreking van den nood toestand. Hij sprak zijn voldoening er over uit, dat Burg, en Weth. de noodzakelijkheid van het in leven roepen van een steunregeling hebben ingezien. Spr. kan zich na eenige overder.king van de afwijkende regeling van Burg, en Weth van die van de Commissie. hiermede vereenigen. Deze regeling betee- kent voor de arbeiders geen achteruitgang. De heer Schipper meende, dat voor dit ge- val het verschil tusschen georganiseerde en ongeorganiseerde arbeiders niet aan den dag behoeft te treden. Degenen, die economisch het zwakste staan, voelen dezen noodtoestand als een ramp. Spr. zal hierover echter geen aanmerkingen maken, omdat hij meent, hce spoediger de menschen geholpen worden, hoe beter Spr. was het opgevallen, dat in het prae- advies niets te bespeuren valt vanwat er in den laatsten tijd gebeurd is. Spr. wil Burg, en Weth. vragen of zij de zekerheid hebben, dat in de geleden armoede van den laatsten tijd is voorzien. Wethouder Louter gaf een overzicht van hetgeen op kiesche wijze door het Burg Arm bestuur is gedaan en zeide mede, dat het voorstel van Burg, en Weth. tevens bedoelt ook hen te helpen, die niet direct arbeider zijn Indien daarvan ter secretarie mede- deeling wordt gedaan, zal waar noodig, voldoende worden ingegrepen en geholpen. Hi na kregen we een uitvoerige discussie over het tijdstip, waarop deze steunregeling zal ophouden alsmede over een voorstel van den heer Schipper om deze steunregeling zoodanig te amendeeren, dat met ingang van deze week voor twee weken steun wordt uit- gekeerd. B. en W. meenden, dat het tijdstip van het ophouden van deze steunregeling niet is aan te geven, dit zal afhangen van het aanhouden van de vorstperiode Het voorstel van den heer Schipper om het ophouden van deze steunregeling bij raads besluit vast te stellen, wordt ondersteund, waarbij een persoonlijk feit ontstaat tusschen den heer Aukes en den heer Schipper Ten slotte trok de heer Schipper dit voor stel in. Daarna kwam het voorstel van den heer Schipper om de steunregeling een week te vervoegen, in stemming en werd verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren Schipper. Hellinga, de Vries, Aukes en de Nijs Het voorstel van Burg, en Weth. werd z. h. st. aangenomen. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd in de plaats van den heer Bregman b* noemd met algemeene stemmen de heer C. H Essing, eerste ambtenaar ter secretarie Besloten werd een contract af te sluiten met de Ned. Thermo-Chemische Fabrieken tot het kosteloos verwerken van afgekeurd vee en vleesch uit de gemeente Castricum Tot derde genleente-werkman werd aange- steld: J Stroomer, wiens loon en pensioen- grondslag wordt vastgesteld op 1524. Bij de rondvraag informeerde de heer Aukes naar de strandexploitatie, waarop de voorzitter antwoordde, dat de stukken voor de eerstvolgende vergadering ter visie zullen worden gelegd. het van TEXEL (Oosferend). Donderdag vergaderden de leden van Begrafenisfonds „P. J. Bouma" en die de Vereeniging „Dorpsbelang". De opkomst was klein, hoewel het bestuur vrijwel voltallig was. De Voorzitter van het Begrafenisfonds, de heer M. Kikkert, sprak het welkom uit en wilde de kleine opkomst aan koude en an dere omstandigheden wijten. Met de mede deeling, dat het fonds in het verloopen boek- jaar goed heeft gewerkt, werd geopend. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental met 9 was toegenomen en nu 682 bedroeg. Voorgelezen werd een schrijven van Prof Keesom, als dankbetuiging op een felicitatie bij zijn zilveren jubileum. Mede was ingekomen een schrijven van den penningmeester, den heer K. Geus, dat hij zijn functie zou neerleggen, wegens vertrek naar Den Burg. De Voorzitter noemde dit een groote teleurstelling en prees den heer Geus als iemand, die bekwaam en actief was en veel met het fonds ophad. Namens be stuur en leden ontving Geus den dank des voorzitters voor alles, wat hij voor het foncs heeft gepresteerd. Hierna deed de penningmeester rekening, waaruit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 1686,29, waaronder 1419,86 aan contribution en 259,94 van het vorig saldo. De uitgaven bedroegen f 1358,58, waaronder aan uitkeeringen f 560, voor d; Boerenleenbank f 701,50 en aan bodeloon 80, zoodat de bezittingen stegeu met 935,30 en op 1 Januari beliepen 6582.75. De Penningmeester ontving decharge en dank voor zijn goed beheer. Het bestuur had a! eens rondgekeken naar een opvolger voor den heer Geus, en van den heer C. Timmer Az. de toezegging gekregen dat hij het voor een jaar zou willen probee' ren. Op voorstel van een der leden werd de heer Timmer bij acclamatie voor een jaar benoemd. De aftredende bestuursleden, de heeren A Vonk en C. Timmer Pz., werden mede bij acclamatie herbenoemd. De heer Timmer nam aan, de heer Vonk was niet aanwezig en zal kennisgeving ontvangen. Na het wenschelijke te hebben betoogd van jaarlijks twee rekeningopnemers te benoemen werden voor het loopende jaar aangewezen de heeren Jb. Drijver Tz. en A. Bakker Jbz. die accepteerden. Nadat de Voorzitter er op had gewezen dat de kosten in het loopende jaar hooger zullen zijn dan nu, daar er weder een wis' kundig verslag, op te maken door prof Keesom, moet zijn, dat 100 moet kosten werd het woord gegeven aan den heer Jb Burger, voorzitter van Do-psbelang. Deze wees er op, dat Dorpsbelang alleen nog bestaat voor de meikzaak en gaf daar om het woord aan den boekhouder, den heer S Keijzer. die rekening deed. Er was verhan deld 26491 Liter melk, die opgebracht heeft f 2968,71. Dit gevoegd bij het saldo vorig jaar, groot f 140,04 ll en een rente van 2,64, geeft een ontvangst van (3111,3914 De uitgaven bedroegen f 2973,73 waaron der f 2903,63 a?.n melkgeld, 198,55 voor de slijtster en 70 aan gratification. In kas was dus gebleven 138,ofct4. Er was ingekomen een schrijven van de mUkslijtster, dat zij de taak net langer k waarutmen en derhalve b-drr kte In ban plaats werd als slijter benoemd de eenige sol ii- harl de hjer W. de Haa-, Aan den boekhouder w.-l we do oni een gratificatie verleend van f 50 en aan de melkslijtster een van 20. Met dank voor de opkomst werd de verga dering geoloten Tenslotte deelde de voorzitter van het Be grafenisfonds nog mede, dat het jaarverslag gedurende de laatste week van Maart bij den Secretaris ter inzage ligt. OUDKARSPEL. Deze gemeente blijft ook dit jaar niet ach ter bij andere plaatsen, om aan de behoefti gen het noodige te verstrekken. Enkele jaren geleden is er een commissie geweest, die een collecte heeft gehouden, om brandstoffen enz. aan te koopen voor de arme gezinnen doch of dit jaar wederom zulk een commissie in het leven zal worden geroepen weten wij niet. Wel is het ons bekend, dat door het Burgerlijk Armbestuur aan behoeftige gezin nen brandstoffen worden verstrekt in den vorm van 1 H. L. eierkolen en 50 turven of 50 briketten, eenmaal per week. In sommige gezinnen zijn nieuwe dekens verstrekt, ter wijl zoo noodig aan alle ondersteunden een extra-uitkeering in geld zal worden uitge keerd. Iemand, die onbekend wenscht te blij ven heeft aan de Ned. Herv. diaconie f 100 voor de armen geschonken en de Boerenleen bank alhier f 300. Onzen hartelijken dank aan de milde gevers. Waren er nog maar en kelen, die dit mooie voorbeeld volgden, dan zouden vele menschen geholpen kunnen wor den. Alle gehuwde werkloozen en ongehuwde kostwinners zijn werkzaam op de banen van de IJsclub Volharding voor gezamenlijke re kening van ijsclub en gemeente. De overheid stelt dus alles in het werk den grooten nood te ledigen. De resultaten van de poterbewaar- plaats. Naar wij vernemen hebben de pootaardap- pelen aan den Langendijk veel geleden van de zeer strenge vorst van de vorige week, zoodat veel pootgoed allicht is verloren ge- gaan. Toen wij dit vernamen zijn wij eens gaan informeeren hoe het gegaan is met de nieuwe poterbewaarplaats, welke hier in De cember door de tuinbouwvereeniging „De Eendracht" is gebouwd. Men deelde ons mede, dat de inrichting ge heel aan de verwachtingen heeft beant- woord. De bouwers, die de poters aan deze inrichting hebben toevertrouwd, kunnen zich gelukkig prijzen, daar het pootgoed niets heeft geleden. Zij, die, nog eens de zaak wil- den aanzien, zullen nu wel overtuigd zijn van het recht van bestaan eener dergelijke inrichting en zullen den volgenden winter zeker niet aarzeler de poters naar deze in richting te brengen. Het bewaarloon is zoo danig gesteld, dat voor geen der bouwers een bezwaar behoeft te zijn. Hulde daarom aan het bestuur van de tuinbouwvereeniging voor zijn vertrouwd heid en de durf, welke het heeft getoond tot stichting van deze bewaarplaats over te gaan. Let eens op, heel spoedig zal het blij ken, dat de inrichting te klein zal zijn en daf een tweede zal moeten worden gebouwd. Nu, dit is geen bezwaar, de ruimte is er. Gasbuis gesprongen Bij den winkelier H. werd dezer dagen sen sterke gaslucht waargenomen, welke was ontstaan door een buisbreuk onder den vloer. Door de onmerkzaamheid van de bewoners, werd gelukkig erger voorkomen en de gasfa briek gewaarschuwd, die den toevoer afsloot. - Door de ernstige vorst van de laatste dagen zijn verschillende gasleidingen, ge heel of gedeeltelijk toegevroren, waardoor verschillende personen zonder gas zitten. Blijkens publicatie van burgem-eester en wethouders is de kiezerslijst voor 1929/30 vastgesteld en ter visie nedergelegd. SINT PANCRAS. Ook in onze gemeente begint de felle win ter meer en meer nijpend te worden. In de gezinnen van verscheidene minder met aard sche goederen gezegende medeburgers wordt schraalhans keukenmeester. Het moge dan oppervlakkig gezien nog niet zoo erg schijnen men loopt nu eenmaal niet gaarne met zijn armoede te koop. Inderdaad wordt ook hier stille armoe de geleden. Het Burgerlijk Armbestuur gaf al reeds een extra bedeeling, w.o brandstof fen. Thans is het den heer Jb. Jonker, sla- ger alhier, welke een goeden en navolgings- waardigen daad heeft verricht. Door hem is gratis aan het B. A. geschonken een hoeveel- heid van minstens 25 pond spek of vet naar keuze, met de bedoeling dat ieder der cedeelden minstens 1 pond ontvangt. Dit aan- bod is natuurlijk door het B. A met waar deering aanvaard. Bereids is een lijst opge- maakt van 35 personen, welke naar het oor- deel der Armvoogdij in aanmerking komen, waarop de heer Jonker de hoeveelheid tot dit aantal heeft volgemaakt. Hierbij wordt door het B. A. voor ieder nog een pond bijgegeven, zoodat ieder thans twee pond naar keuze kan ontvangen. Deze extra-gave is dus te danken aan het initiatief van den heer Jonker, en heeft de heer v. d. Hurk een waardig navol- ger gevonden. Hulde aan deze milde gevers. Wie volgt? KOEOIJX. Vrijdagavond werd door de Cooperatieve Boerenleenbank haar 24ste jaarvergadering gehouden in het lokaal van den heer Jb. Groot, onder leiding van den heer Jb. Vis- ser. De voorzitter opende met een woord van welkom en wees den heer W. de Geus aaa, om als secretaris op te treden. Medegedeeld werd, dat het betalen der rente op dezelfde wijze door gaat, dat door de inspeciie van de Centrale bank een gunstig rapport is uitge bracht en alles in de beste orde is bevonden, dat er tweemaal onverwachts kascontrole is gehouden en alles volmaakt in orde was Hierop volgde goedkeuring van de rekening en balans. Uit de rekening over het jaar 1928 zij vermeld, dat aan spaargelden is ontvangen 234447 64 en uitgegeven 172449.80, dat aan voorschotten is ver strekt 12922.50, en aan voorschotten is te- rugbetaald 34360.50. In loopende rekening is van de medeleden ontvangen 66676.81 en van de Centrale bank 99507.83 terwijl is uitgegeven in loopende rekening aan de mede-leden 56006 81 en aan de Centrale bank 192397 81. De rekening sloot met een totale ontvangst en uitgaaf van 459773.71. Uit de balans stippen wij aan dat de be zittingen onder meer omvatten 140193.93 aan uitstaande voorschotten, en aan te goed in loopende rekening 100795 22 De schuld aan de spaarbank bedraagt 233456.35, de schuld in loopende rekening, van reke- ninghouders 9100 en het reservefonds f 12052.66, terwijl de winst over 1928 1028.44 bedraagt. Het eindeijfer van de balans was 255637 45, het aantal leden bedraagt 155, er werden 14 nieuwe voor schotten verstrekt, terwijl 39 voorschotten werden afgelost. Er zijn 13 leden in loopen de rekening, 't,aantal spaarboekjes bedraagt 283 Geen enkele op- of aanmerking werd ge maakt. De bestutirsverkiezing gaf tot uitslag dat de heer Jb. Visser met 137 "stemmen werd herkozen tot lid van het bestuur en de heer K. Stam Mz. met 136 stemmen werd herko zen als lid van den raad van toezicht. Als plaatsvervangende bestuursVden werden ge kozen de her ?n K. Stam Mz en A. Mole- naar. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de voorzitter met dank voor de opkomst de vergadering. GROOTSCHERMER. Het mag als een gelukkig verschijnsel wor den opgemerkt. dat de werkloosheid, zich alhier ondanks de strenge vorst blijkt te Ac- perken tot enkele personen. Slechts rie*' -ar beiders meldden zich aan vooi de door de gemeente georganiseerde werkvrschaffing. Het werk bestaat in het uitdiepen van de sloot langs de Dorpsstraat, die daaraan met het oog op d-e oygiene al lang behoefte had. Het uurioon der te werkgestelden be draagt 0.30. BE VER WIJK. De groenteveiling „Tuindersbelang" dir. Chr. Duin Czboekte verleden jaar eene omzet van f 253 833 14. HOORN. De Jury voor de orijsvraag van een te Hoorn te stichten monument voor wijlen den zr.nger Johan Messchaert, heeft de prij zen als volgt toegekend: 1. Motto „Lier de heer Jozef Cantre te Oisterwijk. 2. Motto: „Gustav Mahler" Mej. Corry D.mmink te Laren (N.-H.). WIERINGEA. Van de generate commissie ingevolge de Zuiderzeesteunwet is bij den burgemeester be richt ingekomen, dat aan belanghebbenden, die in aanmerking komen voor een geldelijke tegemoeikoming ingevolge artikel 13 dier wet; voor de week van 17 tot en met 23 Februan een extra-uitkeering zal worden verstrekt, ge- lijk aan de gewone wekelijksche tegemoet- (oming. SCHOORL. Het gemeentebestuur van Schoorl doet oni mtdedeeling van het volgende: Naar aan leiding der ons in de openbare Raadsvergadering "an 20 dezer verleende opdacht kunnen wij U tot ons genoegen mede- deelen lo. dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ons Donderdag telegra- feerde. „Aan wegens vorst ontslagen volwas- sen losse arbeiders Staatsboschbeheer zal worden uitgekeerd zeventig procent van het dagloon", terwijl ook de directeur en de hout- vester van het Staatsboschbeheer hunne voile medewerkinp fonisch toezegden, zoodat wij, zoowel He,, .ns belanghebbenden als van- wege den Raad onzen wtlgemeenden dank voor deze rpoedige en gunstige besdhikking hebben befuigd; 2o. dat in de gisteren met ons gehouden samenkomst der beide Kerkelijke- en het Bur gerlijk Armbestuur, besloten is om geduren de 2 weken, ingaande Maandag 25 Februari a.s., aan de bij de gemeente „uitgevroren" 20 arbeiders-gezinshoofden ongeveer hetzelfde bedrag uit te keeren als zij tot dusverre ver- dienden, behoudens t.o.v. enkele waarvoor nog werk is, waarin de Kerkelijke Instellin- gen van Weldadigheid per gezin 5 bijdra- gen, terwijl het Burgerlijk Armbestuur het ontbrekende bij past 3o. dat in genoemde samenkomst voort» besloten werd om bij 44 andere gezinshoof- den vanwege het Burgerlijk Armbestuur dezer dagen 1 mud anthraciet te doen bezor gen, over een 10-tal dagen gevolgd door 1 mud eierkolen en 100 briketten, terwijl v<54r 10 Maart a.e wederom vergaderd zal wor* den. indien de strenee vorst aanhoudt. Het bciie li nog aliijd direct inwrijven met BAVtU optossinty Bij apothckers en drogisten verkrijgbaar.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6