AGENDA. Buifenland Liuefif waart hetTjs m eie EmrsEREK. Woensdag 27 Februari. 7.15 uur, Cinema Americain, De ijzeren divisie. 7.15 uur, A. B. T., De gevaarlijke Bruid 7.15 uur, Victoria Theater, De Magier. 8 uur, rem. kerk, Fnidsen, tentoonstelling Bijbelsch museum. Donderdag 28 Februari. I uur, Nat. hardrijderij te Grootschermer 7.15 uur, Cinema Americain, De ijzeren divisie. 7.15 uur, A. B. T., De gevaarlijke Bruid. 7-15 uur, Victoria Theater, De Magier. 8 tot 10 uur, Rem. kerk, Fnidsen, tentoon Stelling Bijbelsch museum. 8 uur, Central, evang. samenkomst, spr de beer Jan Sevensma. 8 uur, Leger des Heils, vertelavond over Ned. Indie. 8 uur, Rustende Jager te Bergen, rede Nine Minnema. Vrijdag 1 Maart. II uur, Volharding te Oudkarspel, na- tionale wedstrijd 500 en 1000 M. Zaterdag 2 Maart. 8 tot 10 uur, Rem. kerk Fnidsen, tentoon stelling Bijbelsch museum. 8 uur, Bovenzaal van Gijzen, D. M. K. Zang en Vriendschap. 8 uur, Rustende Jager te Heiloo, uitvoe- ring fanfarekorps Eensgezindheid. Zondag 3 Maart. 2—5 en 8—10 uur, rem. kerk, tentoonstel ling bijbelsch museum. zal echter argwaan en wantrouwen gaande gemaakt hebben in richtingen waarin het ge- wenscht is vertrouwen en welwillendheid te bevorderen. De Daily News (lib.) «chrijft: Indien de overeenkomst authentiek is, moet zij een zeer verontrustende uitwerking op de openbare gemoederen hebben. Wij hopen dat er geen zweem van waarheid in de stellige bewering is dat Engeland rechtstreeks of middel-lijk be- trdkken is bij deze cynische paging om den wereldvrede te toipedeeren. De Times heeft geen hoofdartikel, maar noemt het tractaat (bedoeld is blijkbaar: de inhoud, zooals deze openbaar is gemaakt. Red.) apocrief en zegt dat men zich in welin- gelichte kringen er rekenschap van geeft dat het gepraat over een nieuwe en geheime over eenkomst louter een glosse is op het alge- mene bekende feit dat Frankrijk en Belgie in 1920 een verdedHend bo'.dgenootsehap tegen Duitschland hebben gesloten. De „Daily Herald", het Labour-blad, noemt de officieele ontkenning niet zeer over- tuigend, en, zoo schrijft het blad verder, het is inderdaad aan weinig fwijfel onderhevig, dat de gepubliceerde documenten in hoofd- zaak echt zijn. In strijd met art 18 van het Volkenbondspact werden de bijzonderheden van de militaire overeenkomst tusschen Bel gie en Frankrijk in 1920 gesloten, geheim gehouden, onder het voorwendsel, dat deze van zuiver technischen aard waren. Zij zijn echter bekendgemaakt aan de Engelsche re geering. Wat de herziene mffitaire plannen aangaat zoo gaat het blad voort, vastgelegd in de in- terpretaties van 1927, de aanvalslijn door het Nederlandsch grondgebied in Zuid-Lim- burg zou het groote Duitsche industrieele centrumrond Crefeld en Munchen-Gladbadi onmiddellijk treffen en een aanvals'eger een goed eind op weg naar de Rhur brengen. Van zuiver-militair standpunt beschouwd, waarbij geen rekening wordt gehouden met kwesties van neutralite:t, zou dat zeer zeker de juiste lijn zijn voor een aanval op Duitsch land. De vraag blijft nu of een dergeliik plan, dat een schending van de Neder'andsche neu- traliteit meebrengt en een ontkenning is van het geheele denkbeeld van Locarno, inder daad besproken is door de Engelsche, Fran- sche en Belgische generale staven, en zelfs wanneer de details niet correct zijn, moet ge- vraagd worden, of er eenigerlei bespreking heeft plaats nehad c'oor de Bntsehe militaire attache's te Brussdl of te Parijs, of door Engelsche militaire vertegenwoordigers om- trent be jaren vdor den ooFog, de kwestie king tusschen bet Engelsche leger en het Fransche en het Belgische 'eger in een oorlog Dat, en niet of er eenig formed verdrag be- staat, is, met het oog op wat wij weten cm- trent de jaren voor d enoorlog, de kwestie we'ke zonder dubbelzinnig'.eid en zonder om- wegen dient te worden opgehelderd." Fransche persstemtnen. De Fransche bladen bespreken uitvoerig de publicatie van het zoogezegde Fransch-Belgi- sche verdrag. „Le Journal" meent, dat de Duitsche oor- sprong van de zaak niet twijfelachtig is en maakt de opmerking, dat de aan Engeland toegeschreven rol voldoende zou zijn om de ongerijmdheid der coimbinatie aan tc toonen. Want nooit hebben de Engelschen zelfs niet op het oogenblik, dat de oorlog dreigde zich op een precies omschreven manier wil- len binden. Le Journal zegt nog, dat de Duitsche makers van het valsche stuk bewij- zen, dat eerbied voor internationale verbin- tenissen nog steeds onbekend is bij de Duit- schers. De „Echo de Paris" beschouwt de publica- tie als een pers-manoevre, waarvan de be- doeling is Belgie bang te maken, de Neder- landsch-Belgische betrekkingen te bederven, de Britsche openbare meening op te zetten cn het defensieve stelsel, door Frankrijk en Bel gie tegen een mogelijken aanval georgani- seerd, te vernietigen. De „Gaulois" wijst er op, dat zij, die de artikelen hebben gemaakt, Zaterdag den tekst aan de Engelsche en Duitsche nieuws-agent- schappen hebben medegedeeld om Zondag te worden gepubliceerd, wetend, dat zij al- dus een antwoord der kanselarijen met 48 uur vertraagden. De „Petit Parisien" legt nadruk op de pro- Duitsche en anti-Belgische houding van het Utrechtsch Dagblad en zegt, dat dit het apo- kriefe dokument tegelijk publiceerde met de Montag Post, het orgadh van de Hugen- berg-pers. De „Matin": de tekst is er zorgvuldig op berekend om wantrouwen tusschen Duitsch land en Frankrijk te zaaien op het oogen blik, dat de besprekingen te G.neve hervat worden. Het blad maakt nog de opmerking, dat het verdrag Nederland welks eerlijkc vredesgezindheid boven elke verdenking staat gigt behoeft te verontrusten en spreekt de veronderstelling uit, dat de makers van het valsche stuk ook de bedoeling hebben gehad den voortgang van de onderhandelingen be- treffende de kanalen en het Schelde-beheer te beletten. De herkomst van den tekst. De „Soir" weet het. De „Soir", die een onderzoek h eft inge- steld, meent, dat de tekst. van de gepubliceer de Belgisch-Fransche militaire overeenkomst dezelfde is, dien het blad op zekeren dag aan- geboden kreeg, doch afwees. Het document zcu zijn gezonden, of liever verkocht aan een rijke en invloedrijke groep Nederlanders, die cTchten het als wapen in den v.rkiezings- strijd te gebruiken. De houder van het docu ment' was een bekend lid der Frontpartij, wiens heen en weer reizen tusschen Neder- k.nd en Belgie niet ongemerkt was gebleven De groep Nederlanders zou eveneens docu menten hebben gekocht van een te Mulheid, in het Roergtbied opereerenden Duitschen spionnagedienst. Tenslotte nemen we nog enkele stemmen op uit Fransch-Belgische bladen. De „Nation Beige" zegt, dat de man, die de valsche dQCumenten, door het Utrechtsch Dagblad gepubliceerd, samenstelde, een bij- zonder groote verbeeldingskracht moet heb ben en betreurt het verder, dat deze docu menten door de Nederlandsche pers aux se- rieux „ijn genomen. Volgens de Antwerpsche „Metropole" is't gepubliceerde verdrag een „traite apocryphe" bestemd om ieder Nederlandsch-Belgisch ac- coord te torpedeeren. De „Independance Beige", het Brusselsche blad, zegt, dat de onthulling van het Utrecht- sche Dagblad niet andcrs zou kunnen doen dan in Belgie een algemeen gelach uitlokken, vafe het met, dat men daarin een nieuwe po ging ontdekte om de buitenlandsche politiek van de Belgische regeering in verdenking te brengen. Wanneer men de documenten van het Utr. Dagbl. leest, vervolgt het Fransch- Btlgische blad, heeft mon den indruk terug te zijn in den vollen oorlog, op het cogenblik waarop de Duitschers, de documenten in de Belgische ministeries opsporend, zich op de Bernadiston-conventies beriepen om te bewe- ren, dat Belgie, lang voor de oorlogsverkla- ring, zelf met zijn onzijdigheid had gebroken to.n het met Engeland verplichtingen van militairen aard op zich nam, die tegen Duitschland waren gericht. Wat het docu ment van het Utrechtsch Dagblad betreft, wij hebben den indruk, dat dit blad, dat in betrekking staat tot de veerspannige activis- ten, zich zoozeer door zijn haat tegen Belgie heeft laten verblinden dat het tot publicatie van een protesk valsch stuk overging. Wat den vervalscher betr.ft, hij hoopt ongetwij- feld aldus in Nederland een campagne te gen Belgie te ontsteken. Wie zou er van zulk een campagne voordeel hebben? Is fecit, qui EEN SAMENRAAPSEL VAN BEDROG EN LEUGEN. Hoe er in de Belgische Kamer ge- sproken werd over het verdrag De Belgische Kamer heeft zich gistermid- dag met de sergente kWcstie bezig gehouden en de interpellaties van de Kamerleden Vos en Van Cauwelaert behandeld. Er was zoowel van de zijde der Kamer leden als van het publiek zeer groote belang- stelling. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Hijmans, nam eerst het woord voor een verklaring. Hij betoogde, dat de door het „U D." gepubliceerde tekst een reeks bevatte van fantastische bepalingen en vermeende ver plichtingen, die Belgie ten aanzien van Frankrijk op zich zou hebben genomen en dat verder het hoofdstuk, dat betrekking had op de maatregelen in verband met den oorlog tegen Spanje, Italie en Nederland, in verband ook met een overrompeling van Limburg een samenraapsel is van bedrog en van leugen. Ondanks schreeuwende onwaarschijnlijk- heden werd die tekst door sommige bladen in Nederland overgenomen en van die dagbla- den schijnen enkele aan de echtheid ervan te hebben geloofd. Daarop is zoowel van Brus- sel als van Parijs en Londen een nadrukke- lijk dementi gekomen. Minister Hijmans zeide verder, dat hij bij het bezoek van den Nederlandschen gezant vanmorgen op het departement van buiten landsche zaken een besliste tegenspraak heeft gegeven op de vraag of de gepubliceerde tekst echt v/as. De minister had den Nederlandschen ge zant gewezen op de vijandelijke campagne dif sedert eenigen tijd in Nederlandsche kringen wordt gevoerd. Het verdrag geldt alleen voor het geval eener agressie van de zijde van Duitsch'and Er is geen sprake, en kan geen sprake zijn van Holland. Spanje of Italie De publicatie is een nieuwe en stoute list, die krachtens de publieke eerlijkheid gebrand- merkt dient te worden De bedoeling is de atmosfeer te vertroebe- len, juist op het oogenblik dat Belgie zich met Nederland op vredesvoet bevindt en on derhandelingen aangeknoopt zijn omtrent in derdaad kiesche punten, die echter in vriend- schappelijken geest opgelost kunnen worden Hij betreurt het. dat de pers een document grif aanneemt dat door een misdadigen geest opgemaakt is Daaruit blijkt. dat tegeno-'er Belgie in Nederland een systemntische geest van vijandschap bestaat. voorai in kringen, die met de Vlaamsche activisten in betrekking staan. De minister hoopt ten slotte dat de Neder landsche regeering zich bij de Belgische zal aansluiten om de aangeklaagde verva'sching aan de kaak te stellen en hii rekent op het ge- zond verstand en de eerlijkheid van de open- bare meening van Belgie en van het buiten- land om den laster te niet te doen die tot de Belgische regeering we, d gericht (Algemeen handgeklao, behalve vanwege de leden der frontpartij). Het Kamerlid Bps heeft geen vertrouwen in de verklaringen van Hijmans. Het Kamerlid Vos herinnerde eraan. dat juist minister Hijmans, die thans zooveel van eerlijkheid spreekt, er de schuld van is dat toen de onderhandelingen met Nederland be- gonnen, zooveel moeilijkheden tusschen Bel gie en Nederland zijn gerezen, tengevolge van zijn dubbeizinnige houding. Wat de echtheid van den gepubliceerden tekst betreft. wenscht hii echter met ziin oor- deel te wachten. Hij kan voorloopig alleen maar zeggen, dat zij, die hem hebben gepu bliceerd, van de echtheid overtuigd zip: Inr tusschen, zoo besluit de heer Vos, zal het moeilijk vallen weer een gezonden toestand te scheppen. Om de lucht te zuiveren stelt hij een motie voor, waarbij wordt verklaard, dat Belgie ook indien het document echt is, nooit het voornemen zal hebben, de politiek te volgen, die uit dit document blijkt. Alleen het aan- nemen van die motie kan weer de lucht zuive ren, want zegt Vos ten s'otte, echi of onecht. het document heeft minder waarde dan het feit te weten of de daarin aangeklaagd politiek doorgevoerd zal worden. Vandervelde spreekt van „een enorme opsnijderij Na het Kamerlid Vos kwatn de oud-minis- ter v. Buitenlandsche Zaken Vandervelde aan het woord. Hij had de gepubliceerde tekst in het „U D." gelezen: het was, zoo zeide spr., een enorme opsnijderij. De gepubliceerde inierpretatie van 1927. waarin sprake is van een verdrag met Enge land nopens een mogelijken oorlog met slechts drie mogendheaen en de overrompe ling van Limburg, is uit de lucht gegrepen Hij zelf was op dat oogenblik, n.l. in 1927 minister van buitenlandsche zaken en zijn verleden staat er borg voor, dat hij zeker niet een oorlog tegen drie landen tegelijk wilde voorbereiden. Een onderzoek naar den oor- sprong der publicatie gevraagd. Van Cauwelaert sprak het laatst. Dadelijk had hij het lasterlijk karakter van de publica tie ingezien. Hij meende verder, dat de Neder landsche dagbladen omzichtiger hadden moe- ten te werk gaan en rekening hadden moeten houden met de vraag, hoe zulk belangrijk stuk in handen had kunnen komen van een tweede rangs-dagblad, waarvan de hoofdre- dacteur bekend staat voor zijn anti-Belgische drijveiijen. Spr. vraagt zich af, indien men morgen in Nederland de vergissing moest erkennen, er niet geschreven zal worden 'dat als de tekst valsch is er toch iets niet in den haak is Daarom moet de Belgische regeering een stap verder gaan dan het document valsch te ver- klaren. Een onderzoek naar den oorsprong moet worden ingesteld. Ten slotte meent Van Cauwelaert. dat ook de Nederlandsche regeering tot een derge- lijk onderzoek moet overgaan, want de waar heid moet triomfeeren. Een motie van orde aangenomen. Na nog een interventie van den communist Jacquemotte, stelt het Kamerlid Vos een mo tie van orde voor, waarbij in verband met de publicatie in het .Utrechtsch Dagblad" wordt verklaard, dat Belgie geen contractu- eele kracht kan verleenen aan een verbonds- politiek zooals die zou blijken uit het ver meende verdrag over het algemeen en voorai uit de artikelen 1 en 2 en uit de interpretatie aan dien tekst gegeven door het accoord der staven der Belgische en Fransche legers in het algemeen en speciaal uit de interpretatie van de bovenbedoelde artikelen 1 en 2. De Kamer vereenigt zich echter met een motie van orde, voorgesteld door den katho- liek Vandervijvere, den liberaal Masson en den socialist Vandervelde, waarbij eenvoudig acte genomen wordt van de verklaring van de regeering. Vier Frontisten en een communist stemden tegen. CHINA. STEDEN GEPLUNDERD EN VERWOEST. Naar uit Peking gemeld wordt, zijn in de provincie Sjantoeng 6 steden door benden volkomen uitgeplunderd en verwoest. DUITSCHLAND. ZELFMOORD VAN EEN SCHOLIER. Te Harzburg (Bad) heeft in de badkamer van de woning van zijn pension-vader een 18-jarige scholier uit Berlijn door middel van lichtgas zelfmoord gepleegd. 1 DOODE, 3 GEWONDEN BIJ BRAND IN EEN AUTO. Dinsdagavond raakte te Dusseldorf een rijdende auto, waarin 4 passagiers zaten door nog niet opgehelderde oorzaak in brand 3 der inzittenden konden zich, hoewel zij al ien gewond werd uit het, in geweldige vlam- men gehuld, rijtuig redden. De vierde slaag de hier niet meer in en verbrandde levend. MOORDENAAR TER DOOD VEROORDEELD. Gisteravond even i negen uur is in het proces tegen den moordenaar Hopp conform den eisch van het Openbaar ministerie de doodstraf uitgesproken, onder de volgende motiveering: verdachte wordt wegens roof-, moord ter dood veroordeeld, met levenslang verlies der burgerliike rechten. Hopp hoorde het vonnis gelaten aan. BELCIe. „HET VROUWTJE VAN STAVOREN". In den Vlaamschen Volksschouwburg Fo- lies Bergere te Brussel, waar de directeur, de heer Kindermans, reeds menig Vlaamsch componist de gelegenheid gaf, met nieuw werk uit te komen (men denke daarbij slechts aan Emiel Hul'ebroek's „Seppl", „Cupido- dictator" en „Miranda") is, voor een uitge lezen publiek, waaronder naast vele Vlaam sche 'etterkundigen en musici ook verschillen de autoriteiten werden gezien, de eerste ver- tooning gegeven van „Het Vrouwtje van Sta- voren", oorspronklijk Vlaamsch zangspel van Jac. Ballings en Marcel Poot. Het succes was groot AFGHANISTAN. DE STRIJD OM DEN TROON. De rol van Nadir Khani: geen pre- tendent naar bemiddelaar. Generaal Nadir Khan, oud-opperbevel- hebber in Afghanistan en voormalig gezant te Parijs, is Zaterdag uit Bombay naar Pes- jawar vertrokken. Voor zijn vertrek heeft hij aan den correspondent van de „Daily Tele graph" verteld, dat hij naar Djellalabad ging waar naar men weet moeilijkheden zijn gerezen en men het fort onlangs in de lucht heeft doen vliegen. Daarna is hij van plan naar Kandahar te gaan om zich bij ex-koning Aman Oellah te voegen. De generaal was op- timistisch gestemd over den toestand. Hij ge- looft, dat de vrede zonder veel strijd kan wor den hersteld en met dit doel is hij voornemens een conferentie van de tegenover elkaar staande partijen te beleggen waarin hij de rol van bemiddelaar zal spelen. Te Bombav is men van meening, dat de generaal genoeg invloed heeft om de meerderheid der stammen aan zijn zijde te krijgen of de schaal te doen deorslaan ten gunste van de partij, aan welke hij zijn steun en zijn militair talent ter be- schikking stelt. Hij heeft reeds te kennen gegeven niet van plan te zijn den troon voor zichzelf op te ebchen en decide den correspondent van de ,,D. T." mede zoo noodig zijn leven te willen geven voor het herstel van den vrede. Dit was, meent de correspondent, waarschijnlijk een toespeling op bet feit, dat hij in Afghani stan veel viianden heeft. In het onderhoud besprak Nadir Khan ook de hervormingen van den laatsten tijd; hij meende dat Aman Oellah de zaak overhaast had. Nadir Khan is zelf sterk voor onderwijs Als dit eenrranl verwezenliikt is, zullen an dere maotregelen tot verwesterling volgen. maar de vraag om hervormingen moet spontaan zijn. Berichten, welke te Nieuw Delhi zijn binnen gekomen, bevestigen, dat te Kaboel een kent-- ring ingetreden is ten gunste van Aman Oel lah. Te Kandahar tracht men dezen te be- wegen, niet naar Herat te gaan. daar men daarvan een periode van gevaarlijke vers^ap- oing als gevoig vreest. In aansluiting on het vertrek van den Engelschen gezant uit Ka boel, zullen ook zoo spoedig mogelijk de En gelsche consuls uit Kandahar en Dzjella labad teruggetrokken worden. TUFKTTE. BENDE DRINGT TXJRKI TE RINNEN, DOCH MOET WIJKEN. Over de Turksch-Syrische grens is een ben- de van ongeveer 100 man getrokken en eerst na een gevecht van vijf uren met de Turksch? politietroepen teruggeslao'en. De leider en 12 bandieten konden worden gearresteerd. ITALIe. VATIKAAN EN QUIRINAAL Mussolini stelt den Orooten Raad van de overeenkomst in kennis. De Groote Raad der Fascistische Partij is Maandagavond bijeengekomen. Mussohni heeft in deze zitting den volledi- gen tekst van de overeenkomst tusschen Itabe en het Vatikaan voorgelezen. De Raad bleef tot middernacht bijeen. Dit is de eerste maal, dat de Raad als staatslichaam bijeen is geweest. Het Vatikaansche station. Het zal achttien maanden duren aleer het nieuwe sooorwegstation, dat op de terreinen van het Vatikaan zal worden gebouwd, ge- reed kan zijn, aangezien er een nieuw viaduct voor moet worden gebouwd. De Paus schijnt echter niet voornemens te zijn, zoolang te wachten om het Vatikaan te verlaten. Waar schijnlijk zal hij voor dien tijd gebruik maken van den specialen trein, welke de Italiaansche regeering hem zal aanbieden. EEN GIFT VAN DEN LEIDER. Mussolini heeft een bedrag van 20 000 lire, dat hij van den uitgever Ferlutti had ontvan- gen ais auteursrecht, geschonken aan het werk van liefdadigheid van de fascistische partij. RUSLAND. TROTSKI. W elk land zal hem gastvrijheid ver leenen. In verband met een bericht in de Oprechte Haarlemsche Courant van Maandagavond, dat een aantal linksstaande personen plan nen hadden ontworpen om Trotski in Ne derland huisvesting te verleenen, heeft het In- ternationaal persagentschap gister een on derhoud gehad met den voorzitter der Revo- lutionair-Socialistische Partij, den heer Snee- vliet. Deze zeide van het besprokene op de Haarlemsche conferentie niets te weten. Wei deelde hij mede, dat op 17 Februari te Aken op initiatief van den Duitschen Leninbond, een internationale bijeenkomst heeft plaats gehad, waar vertegenwoordigers uit Duitsch land, Belgie, Frankrijk en Nederland aanwe- zig waren. Voor Nederland waren vertegen- woordigd de groepen, behoorende tot de Re- volutionair-Socialistische Partij, het Natio- naal Arbeidssecretariaat, en het tijdschrift Dc Nieuwe Weg. Besloten werd te onderzoe- ken, welk der aanwezige landen het best ge- schikt is om Trotski tot verblijfplaats le strekken. Niet uitgesloten is dus, dat wan neer men tot de conclusie komt, dat Neder land aan de gestelde voorwaarden voldoet, onze regeering te eeniger tijd, het zij van Trotski persoonlijk of van andere zijde, het verzoek bereikt de grenzen voor hem open te zetten. AMERIKA. EEN NICARAGUA-KANAAL. Er komt schot in de zaak In den Senaat te Washington is Maandag het plan behandeld om een kanaal aan te leggen tusschen den Atlantischen en den Stil- len Oceaan, dwars door Nicaragua. •Het crediet voor 'n traceering van het ka naal werd toegestaan. Bovendien werd de president van de Vereenigde Staten gemach- tigd onderhandelingen aan te knoopen over het kanaalproject met de regeering van Nica ragua; deze onderhandelingen zullen echter niet bindend zijn. Voorts werd een onderzoek verlangd naar de mogelijkheid om het Pana- ma-kanaal te verbreeden. EEN BOMAANSLAG IN MELBOURNE Maandagavond heeft een bomontploffing twee huisjes in het Noorden van Melbourne vernield. De bewoners van de huizen, o w drie Italianen, zijn als door een wonder on- gedeerd gebleven. Twee mannen, die de bom hadden gelegd, zijn op een motorfiets ontko men. ORKAAN IN MISSISSIPPI. Vele dooden. Blijkens een Reuter-telegram uit New York, d.d. Maandag, heeft boven Duncan, een plaats in den staat Mississippi, een geweldi ge orkaan gewoed. Er zijn daar 20 dooden Een nader bericht behelst nog, dat van de c.a. 600 inwoners van Duncan, behalve die 20 dooden er honderd of meer menschen ge- kwetst zijn. Biina de helft van het aantal hub zen is vernield. Ook Missouri en Texas geteisterd. Wolff me'dt nader uit New-York; Doordat de telefoon- en telegraafverbindin- gen verbroken ziin, komen de berichten over de cafastrofe, welke de tornado in Missouri en in het Noordoosten van Texas veroorzaakt heeft, slechjs bij stukjes en beetjes binnen. Daar talrijke plaatsen door de tornado ge- troffen zijn is het aantal dooden. vermisten en gekwetsten waarschijnlijk veel hooger dan eerst werd gemeld Het aantal gewonden moet ettelijke honderden bedragen. In de aan- grenzende plaatsen worden uitgebreid" maat regelen genomen tot steunverleening De tor nado had overigens zonderlinge nukken: een boer die aan het melken was zag hoe zijn huis weggevaao-d werd, terwijl zijn dochter onTedeerd door de open staldeur vloog. Een ander werd uit ziin bed opgelicht en onge- kwetst op het erf gezet. Groote petroleumtanks ziin als papier in- eengedrukt en dit veroorzaakte in den wijden' omDek een regen van nHro'eum. DE KOUDE m HET BUiTENLAND. Aan de Elbe Door den doni en het daardoor veronrzaak- te stiigen van den waterHand in de Flbe bij1 Hamburg, is het zware ijs op de beneden- F'be tusschen Prun^hausen en Pagen aan het drijven gegaan. D° jismassa's waren zoo zwaar, dat de binnenkomende en uitgaande reesrlmnen sterk jn het nauw gedreven wer den. Vele srhepen hebken schade bDoopen Intus^ohen is de wind weer van het Westeu naar het Oosten teruomeWrd en heeft dp dopi een einde genomen. met het gevoig, dat de waterstand sterk is gedaald. Aan den Riin. Aan den Roven-Riin strakt het iisvlak -zich uit van Philiosburg tot Mannheim. Ook van den middenloop der rivier zit over groote uite-e**rpVtheden het iis nog vast. De Moezel bij Trier stijgt met 4 c.M. per uur. Oeen gevaar voor Nederland ver- wacht. A an gezien bij lichten sneenwval de temp?- ratuur om het vriespunt blijft, bestaat er voor'oonig ge°n gevaar voor hoog water, zoo me'dt men uit FronHort a. d. Main Daar het iis door den doni reeds brokkelig is geword°n, denkt men in deskundio-e kringen dat het af- driivende ijs uit de Rover Rijn voor Neder land geen gevaar zal opleveren. Schepen in het ijs De Duitsche veerboot Preussen die al eeni- ge danen bij Riigen in het iis zat, is Maan dag door den Zweedschen ITsbreker II vlot gemaakt en heeft de reis naar Trellehorg voortgezet. Herhaaldplijk is het scbip onder- weg nogmaais vastgeloopen, maar heeft zich telkens met eigen kracht weten vrije te maken Gisfernaoht werd het te Trel'eborg verwacht De Zweedsche veerboot Drowning Viktora is met hulp van ijsbrekers te Sassnitz aange- komen. Hulp aan ingevroren srhepen De vlieg-hulpdienst voor schepen die in de Oostzee vastzitten is Maandag voortgezet De vliegers hebben waargenomen dat in d: Oeresund 36 stoomschepen in het ijs zitten, o w. de Duitsche booten Ganter uit Bremen en Victoria. Aan boord van eenige schepen heerscht waarschijnlijk gehrek aan levensmid- de'en, wafer en hrandstoffen. Het ijs is 6 M. dik. HET IJS OP DEN RIJN. Het ijs op den Rijn bij de Lorelei en boo- gerop is nog steeds vast. Men rekent er niet op; dat het reeds in de eersfvolgende dagen losraken zal. Ook op den Moezel handhaaft het ijs zich. De top van het in den Rijn af- gedreven Moezeliis heeft Dinsdagmiddag Bonn bereikt. De ijsbarriere op den beneden- Rijn is nog niet verbroken. Men vreest, dat men rekening zal moeten houden met her- nieuwden vorst. De thermometer is gedaald tot 7 graden onder nul. BYRD'S ZUIDPOOLEXPEDITIE. De „City of New York" van hoar basis weggedreven. Uit Wellington (Nieuw Zeeland) komt het draadloos bericht, dat de „Eleanor Boiling" (die van de Walvischbaai was vertrokken, na er voorraden te hebben gelost, en te Dunedin aangekomen) met grooten spoed de „City of New York" te hulp stoomt, die van haar basis aan de Walvischbaai is weggedreven. Het schip zal zoo mogelijk een lading voorraden lossen aan de Discovery-baai, waar Byrd's mannen het volgende (Zuid- pool) voorjaar zullen worden opgehaald. Een onderhoud met ir. Lely. Om zich op de hoogte te stellen van de werkzaamheden die in het belang van de opruiming van het ijs in de rivieren moeten worden verricht, heeft het Hbld. een onder houd gehad met den hoofdingenieur van den rijkswaterstaat te Nijmegen, ir. C. W. Lely. Deze deelde over de werking der natuur bij ijsgang o.m. het volgende mede; „Het ergste wat ons overkemen kan, is dat het in Duitschland gaat dooien, terwijl het hier nog vriest. Een vast verschijnsel is, dat in de winters, v/aarin de rivieren dicht waren, het ijs in den boven-loop het eerst in beweging kwam, ter wijl het in den benedenloop sp.ciaal op ons gebied nog muurvast bleef zitten. De verkla ring daarvoor is eenvoudig, dat bij strenge vorst de benedenloop (Nieuwe Merwtde en Merwede) het eerst vast gaat zitten. Het drijfijs dat van boven komt, wordt hr onder er op en er tegenaan geschoven. En zoodoen- de ontstaat een hechte massa, die zwakker wordt, naarmate ze zich meer in den boven- loop uitstrekt. In den bovenloop zit het ijs ook den kortsten tijd vast, zoodat een regei- matig verschijnsel in alle strenge winters is, dat het ijs altijd in den bovenloop het eerst gaat werken. Dat kan het gevaar opleveren, dat in de'n benedenloop ophoopingen ont-

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2