Geneeskurdige brieven. netMeisje, Dienstmeisje, Stadswieuw® Ariverategriiew staaij die tot ijsdamm.n kunnen groeien. Dan moet kunstmaug opgetreden worden met ex- plosies. Maar net eerste werk, wanneer er uitzicht op dooi is, moet toch waen het los- mcKen van de rivieren in den beneden-loop. Dat kan iiet best met ijsbrekers geschieden, wanneer het om min oi meer vlaK ijs gaat. Zijn er opiioopingen ontstaan, dan kunnen die beter met spnngstoffen bewerkt worden. Nu de vorst weer opnieuw is begonnen, heb ik de genie, voor Nijmegen bestetnd, weer afgemst, omdat ik in de eerste dagen geen reden zie, op de Waal verder met spimg- stofien op te treden. De genie voor Lobnli heb ik tijdig daarheen geroepen, omdat de toegang van het land van Herwen en Aerdt bij doo.weer en wassend water voikomen at- gesneden is. Sinds 1893 is Lobith aangewezen alsvaste standpiaats voor de gei.ie, in tijden, als wij nu beieven. Er is een magazijntje voor springmiddelen". De mannen zijn Maan- dagavdnd aangekomen en mgekwarterd. En hun taak iswachten. in den bovenloop met spnngstoffen werxen, dat zou trouwens geen zin hebben en zelis gevaarlijk zijn, zoo- lang de beneaenloop nog vastzit. Pas als er bij Lobith opstoppuigen zouden komen, wat bij het' Pannerdensche kanaal kan gebeuren, zouden de miliiairen daar moelen optreden. De N.euwe Merwede is opengebroken tot Werkendam, dat even voor Gonnchem ligt. Zaterdag zijn de ijsbrekers begonnen te wer- ken van het Hoilandscir Diep at. Zondag hebben ze met den mist niet v. el kunnen doen en Maandag zijn ze van den Moerdijk at (door de Biesooscn) tot Werkendam op de Nieuwe Merwede doorgedrongen, zoodat ze een kleine 15 K.M. heboen opengebroken. Nu het weer zoo is gaan vriezen, zulien de ijs brekers eerst wel moeten waken, dat de Nieu we Merwede, een- van de belangrijkste ai- voerwegen voor het drijfijs naar net Hol- landsch Diep en de zee, mei meer dicht vriest. Onder.Gonnchem bij Werkendam, zijn de ijsbrekers op een ijsdam gestuit, die een paar kilometer breed is. Op die hoogte eindigd n.i. de vioed van het zeewater zijn werking, zoo dat onder Gorinchm steeds in barre win ters op bepaalde uren van den dag het ijs, zoo\yel van uit zee als van bovenaf, wordt opgestuwd. Zoo'n ijsdam is intusschen met een geheeJ ondoordrmgbare massa, want zoo dik als 't ijs daar vast zit, het laat toch in kolken en geulen nog800 kub. meter water per seconde door. Het eerstvolgende werk zal^ nu wezen het opblazen van den ijsdam bij Gorinchem. Dat zal geen gemakkelijk karwei wezen, maar in samenwerking met de ijsbrekers kan er veel gedaan en snel gehandeid worden. En dan is verder mijn taak eigeniijk: Niets doen, aanaachtig toez.en, cm op hei juiste moment kunstmalig in te grijpen. De natuur moet eerst eens duidelijk maken wat zij met ons voor heeit. Wat er gebeuren zal, wat er zal moeten worden gedaan, daar- van weten wij op het oogenblik verder mets. Scherp opletten is de boodschap. En daarom krijg ik dagelijk rapporten van alle kanten. Direct gevaar bestaat nergens op het oogenblik, maar wij weten niet, wat ons bo- ven het-hoofd hangt. Een Voordeel is, dat de waterstand in de rivieren* middelbaar is,. hetgeen zeggen wil, dat wij nog vijl meter was kunnen velen, vcordat gevaar voor de dijken begint te ont staan. De dijken langs Maas en Waal zijn in or- de, maar de verbetering, ophooging. en ver- zwaring van den Waaidijk bij de Tieler Waard is nog niet geneel germed. Er wordt nog aan gewerkt. Maar dit behoeft niet te verontrusten. Het gevaar bij ijsgang is, ten- gevolge van de opiioopingen, meestal van plaatselijken aard. En dan moeien wij juist maken dat wij bij de bedreigue punten zijn. Bespremngen tusschen Duitsche en Nederlandsche autoriteiten. Bij de bespreldngen gisteren te Nijmegen met Duitsche waterstaatsautonteiten in vev- band met de ijsbezetting der rivieren gehou den, bleken de deskundigen van beide landen eensgezind ten aanzien van het inzicht van den toestand. De diensten van beide landen zulien voortgaan op denzelfden voet als tot dusver met ijsopruimingswerken in hun ge- bied, dus voor wat Nederland betreft met ijs brekers, voor zooveel nood:g gesteund door explosiemiddelen, teneinde tot wegruiming van het ijs van het benedeneinde der rivieren uit te geraken. In Duitschland kunnen voorshands geen andere wakzaamheden dan van geheel piaat- selijke beteekenis worden uitgevoerd. Het ijsdek bij Venlo opengescheurd. Tegen 10 uur Maandagavond kwam te Venlo van Belgie een sn-e'de driltige was van 45 c.M opzetten. Het geheele ijsdek barstte en spleet. Duizenden brckkeu van het com- pacte ijsdek werden opgengescheurd en be gonnen hier direct af te drijven Met zware knallen kondigde zich de komst van den ver- hoogden druk uit de verte aan en direct zette zich de gansche massa in beweging. Gistermorgen was ae Maas hier totaal ijs- vrij. De scho.sen worden door den sterken stroom onder gehouden. De scheepvaart ligt open. Het ijs in de Oude Maas onwrik- baar. Door een drietal ijsbrekers zijn er gister /en geheelen dag vruchtelooze pogingen ge daan om een vaargeui in het ijs te maken op de rivier de Oude Maas, ten einde de veerboot de dienst tusschen Zwijndrecht en Dordrecht te laten hervatten. Het ijs was zoo sterk dat de menschen naast de ijsbrekers op het ijs stonden om het werk gade te slaan Enkele der ijsbrekers hadden hun schroeven stukge- slagen. Het verkeer tusschen Zwijndrecht en Dor drecht is dus voor voertuigen gestremd. Het personenverkeer vindt over de spoorbrug plaats. Het verkeer DordrechtPapendrecht is weer mogelijk voor voetgangers over het ijs I jsbrekers op den Hollandschen IJsel Twee sleepbooten van den sleepdienst v h P. Smit Jr. te Rotterdam zijn gisternamiddag begonnen met ijsbrekers in den Hollandschen IJsel bij Krahngsche Veer, waar de IJsel zich in de N. Maas stort. De sleepbooten zul ien den IJsel ijsvrij maken tot aan de werf van Kuyk en. Zoneti te Capelle a d IJsel. De aanlegsteher van den veerdienst Kra'- lingscne veer—IJssEriionde is door groote ijsschcTen afgerukt en de riviei opgedreven, doch werd later weer oogepikt, Het veer te Vreeswijk Dezer dagen, zal, dank zij de genie uit Utrecht, de veerpont op het veer bij Vrees wijk in dienst worden gesteld. De Amstel opengebroken. Gistermiddag is een ijsbreker van de fa. Goedkoop, in gebruik bij den gem. haven- dienst, er in geslaagd het ijs in den Amstel, van de Munt tot aan den Omval, open te breken Het werk nam 4 uren in beslag. DE GEISOLEERDE EILANDEN. De verbinding tusschen I erschel- ling en Vlieland. De sleepboot „De Volharding" heeft gister middag een verbinding van Terschelling met Vlieland tot stand gebracht en een partij vrachtgoed, levensmiddelen en post afge- geven. „De Volharding" zal waarschijnlijk mor- gen trachten IJmuiden te bereiken om een lading meel en andere levensmiddelen te halen. Terschelling heeft de laatste 14 dagen »een verbinding door een boot met den vasten wal gehad Er begint meelgebrek en cebrek aan andere levensmiddelen te komen, die niet voldoende per viiegtuig kunnen wor den aangebracht. Een viiegtuig op Terschelling Gistermorgen kwart voor twaalf arriveer- de op lerschelling een viiegtuig der K. L. M met 22 zakken post. Om 12 uui vertrok het weer naar Amsterdam met 2 zakken post en 7 passagiers aan booru. Het ijs op de Wadden gevaarlijk. Van bevoegde zijde vestigt men de aan- dacht er op, dat het maken van wandeltoch- ten over de Wadden. vooral op het oogen blik, zeer gevaarlijk is. den eerevoorzitter van bet huldigings- comitd hulde te brengen voor de woor- den tot de jubileerende Kainer gespro- ken. HOORNSCHE CREDIET- EN EFFECTEN- BANK. Het jaarverslag, met baians, winst- en ver- liesreKening luim ais volgt: Het 25-jarig besiaan herdachten wij in in- tiemen knng op 1 Januari. Daarbij kwamen op auiuenjite wijze tot uiting de goede ver- scandhouaing en de aangename samenwer king tusschen ailen, die aan de bank zijn veroonaen. Wij hopen, en verwachten, dat ook in de toekomst alien vervuld zijn van den wensch om gezamemijk te werken voor den verderen bioei der bank. De resultaten van het verstreken jaar geven reaen tot tevredenheid. iotaal credieten op ultimo - December 19/7 Gesloten in 19z8 f 233.095. Aigelost -206034.20 f 1.099 267.84 Meer afgelost dan gesloten 32.339.20 f 1.066 928 64 December 1928 liep Voor dit bearag zijn promessen aigegeven, die op een klein deel na, discontabel zijn. F 500.345.— was in disconto gegeven bij De Nederlandsche Bank, zoodat f 566 583.04 in porteieuille was. Naar gelang der gestelde zekerheid zijn de credieten als volgt verdeeld: DE PRIJSVRAAG VAN DE FIRMA HAIJTEMA. Wist men wel dat er aan het einde van de Langestraat, in de schaduw van de Groote Kerk, een winkel staat, waa,rin allerlei verpakte artikelen te koop zijn Mochten wij nog onbekend zijn ge- weest met het bestaan van ,,De b l iesche Winkeldank zij 'n groote verzameling gedichten, die wij dezer dagen mochten doorworstelen, is de naam Haytema voo'-goed in onze hersenen opgenomea. In allerlei fraaie bewoordingen wer den de verpakte artikelen genoemd als hygienisch, van eerste kwaliteit, zuiver, goedkoop, enz. enz. Maar ook is ons gebleken dat de gelegenheidsdichters nog tang geen T,Catsjes" of „Vondeltjes" zijn, Het was dan ook zeer moeilijk om de beste ge dichten uit de verzameling te zoeken. Gelukkig bleek dat de rebus niet veel moeilijkheden opleverde. Slechts een verkeerde oplossing kwam bintleu en deze had zoow^ar nog een komisclien kant. De bekende zin: „De verkoop van onze verpakte artikelen nam in 1928 een groote vlucht" was veranderd in: „Onze verkoop nam in 1928 een groote vlucht van verpakte artikelen." We zouden bij - na vragen: „Zie je ze vliegen?" Om echter op de zaak terug te komen, na ernstige studie en zware overden- king, na schiften in goede, minder goede nog minder goede en enfin, na veel beraad zijn we dan tot een eindresultaat gekomen en is de /25 als volgt verdeeld: de eerste prijs van 10, winnaar Koppijn St. Anthoniusstraat 11; de tweede prijs van /5 winnaar G. Dijkstra, Voormeer, twee derde prijzen van /2.50, winnaars P. Raat Nieuwpoortslaan 86 en T. He- ringa, Kooimeer. Vijf vierde prijzen van fl, winnaars F. Klaassen, Stationsstraat 62; A. Bak- ker, Zonneduin Schoorl, mej. T. Smit, Heiligland 6; K. Wiggers, Pr. Hendrik- straat 38; Joh. van Dooren, Ramen 24. De dichters feliciteeren we met hun succes en dee'rn verder nog mede dat de prijzen door de firma Haytema zul ien worden toegezonden BILBERBIJK De Rechte Lijn. De Koninklijke Rederijkerskamer „Bilderdijk" heeft gisteravond haar tweede uitvoering gegeven ter gelegen- heid van haar iO-jarig bestaan. En laten we er dadelijk bijvoegen, dat de vereeni- ging een spel heeft laten zien, dat haar praedicaat Koninklijke' eer aan doet, want inderdaad, wat we gisteravond op tooneelgebied van dilettanten gezien heben, was van het allerbeste. Het ge heele stuk zat er goed in, alles „liep" en dank zij de uitstekendo regiewerd het e e,nvertooning, waarop Bilderdijk met rechtmatigen trots mag terugzien. Men herinnert zich, dat deze tweede uitvoering indertijd door droevige om- standigheden moest uitgesteld worden. Ook een later bepaalde datum moest vervailen, maar „drie keer is scheeps- recht", en zoo kon gisteravond dan de tweede vertooning plaats hebben. We hebben bij de eerste uitvoering uit- voerig stil gestaan bij spel, spelers en stuk en willen dus daar tlians niet weer over schrijven, omdat we een herhaling zouden moeten geven. Alleen zulien we een paar regeltjes wijden aan de vertol- king van de moeilijke rol van Dolly, nu gespeeld door mevr. G. Beeldman-Ren- sink. Deze dame, die „als gast" gister avond voor het voetlicht verscheen, gaf van die rol een biizonder goede vertol- king, een weergave zooals ook de schnj- ver (Jan Fabricius) ze zich moet hebben voorgesteld. En haar spel 6n haar toon Verstrekt tegen hypotheek Verstrekt tegen hypotheek met borgstelling Verstrekt tegen borgstelling Verstrekt tegen gemengde zekerheid (grootendeels in- pandgeving van hypothecaire vordenngen) Blanco f 710.610 277 940.— 24.428.64 23 400. 30 550.— f 1.066 928 64 De „debiteuren" zijn naar de onderpanden te onderscheiden als volgt; Tegen hypotheek f 155 508.16 Tegen borgstelling - 132 266.92 Tegen onderpand van effecten met borgstelling of hypotheek - 49 697 78 Tegen diverse zekerheid - 169 623 55 Tegen onderpand van effecten - 4.711 483 74 Blanco 124.379.04 f 5.342 959.19 Zooals gewoonlijk worden bianco credie ten alleen verleend aan publiekrechtelijke lichamen en ais seizoencredieten, die telkens voor korten tijd worden verstrekt. Van de deposito's is f 299.953.59 gegeven voor een jaar. 43.473.75 gegeven voor een half jaar. - 659.059 33 gegeven voor korter termijn f 1.002.486.67 Onze gebouwen bestaan uit de drie kan toorgebouwen te Hoorn, Alkmaar en Scha gen, benevens een aan het kantoor te Hoorn grenzend perceel. Zij staan tezamen met de safe-inrichtingen te boek voor 50 000. een bedrag dat lager is dan de getaxeerde verkoop waarde. Bij andere vaste goedereii anders dan door ons daarop Verstrekte crediet-hypotheken hebben wij geenerlei belang. De rekening Onkosten en Salarissen hooger, hoofdzakelijk als gevolg van de door ons betaalde hoogere salarissen. Wij stellen U voor om uit de behaalde winst een dividend uit te keeren van 7 pCt waarna f 19.902.93 ter beschikking blijft van de Algtmeene Vergadering van Aandeel houders. Na het opmaken van ons verslag, bereikte ons het bericht van het overliiden van den heer K O. Uhlenbeck, die in 1927 tot com- missaris der bank werd benoemd. Wij zulien aan hem de herinnering houden van een aangenaam en welwillend man. De Commissarissen hebben de Baians - en Winst- en Verliesrekening der Bank per Ultimo December j.l. met de boeken verge- leken en accoord bevonden. Zij vereenigen zich met het voorstel_ der Directie om het dividend te bepalen op 7 pCt en stellen voor de Baians met Winst- en Verliesrekening goed te keuren en decharge te verleenen aan de Directeuren voor hun be- heer en aan de Commissarissen wegens hun to-ezicht. Uit de Winst- en Verliesrekening blijkt, dat bet saldo winst f 101.771.96 bedraagt. De Baians geeft een totaal bedrag van 7.559.281,99 aan. VAN DE TRAM GEVALLEN. Toen gisteravond de tram Alkmaar— Am sterdam te Stompetoren arriveerde, kwam men tot de ontdekking, dat de condueteur niet meer aanwezig was. Bij onderzoek vond men den man, een zekere W. uit Amster dam, gewond langs de spoorlijn ter hoogte van den Omval liggen. Nadat eerste geneeskundige hulp was ver leend, werd geadviseerd tot opname in het ziekenhuis. De gewonde werd daarna naar het St. Elizabethgesticht overgebracht. Bij informatie aan dit ziekenhuis werd ons medegedeeld, dat de condueteur niet ernstig gewond is. Hij heeft eenige verwondingen aan het hoofd opgeloopen, waardoor het lin- keroog is opgezwollen. EEN AFD. ALKMAAR VAN DEN NED. CHRISTEN VROUWENBOND. Naar wij vernemen is hier ter stedc een cvoorloopig comite gevormd om te komen tot was uitsekend. Ze bewoog zich vlot oprichtiner van een afd. Alkmaar en Omstreken en gemakkelijk, en bleek over veel rou- van. Nederlandschen Christen-Vrouwen- tine te beschikken. Dat zij dan ook bloe- rnen kreeg aan het slot van het tweede bedrijf, was dubbel en dwars verdiend. Als geheel was de voorstelling door iets beter samenspel, sterker dan de vorig maal. Voor den aanvang van het derde be drijf, werd Bilderdijk gehuldigd door Alcmaria V.V.V. bij monde van Mr. C. Bpsman, die met harteiijke woorden van waardeering-een lauwerkrans aan- bood. De heer G. Cloeck bedankte en nam deze gelcgenheid tevens gaarne te. baat om een verzuim van de vorige uit- bond. De definitieve oprichting zal waarschijn lijk plaats vindeh in Maart a.s. Het voorloopig comity bestaat uit de dames Buijze, Dijkers, Finkehsieper, Hak, Meijer en Stokreef. CLXXII. DE KOUDE EN DE MENCSH. Wanneer het spreekwoord, dat strenge ook nu uit- 0meesters niet lang regeeren, ook nu voering goed te maken., door ihans aan komt, zal de actualiteit van dezen brief voor de lezers allicht niet meer bestaan. Terwijl ik dit schrijf, is er alle aanleiding om eens na te gaan, hoe het menschelijk lichaam op koude in het algemeen en in het bijzonder op strenge koude reageert. Alle levende wezens bestaan uit cellen, welke op bepaalde wijzen aan elkaar ver- bonden zijn. Die tusschenstof kan soms wei- nig of geen vocht bevatten, zooals bijv. voor het beenweefsel geldt, maar de eel zelf bevat altijd vocht. In den regel is het vochtige cellichaam door een wat drogeren celwand omsloten. Wanneer een eel aan groote koude is blootgesteld, dan zal deze, evenals met elk vochtig voorwerp het geval is, bevriezen. Daarom behoeft de eel nog niet te steiven. Sommige eencellige wezens kunnen zeer groote afkoeling ongehinderd doorstaan, zooals bijv. met vele ziektekiemen het geval is en wel in het bijzonder met die kiemen, welke zich door sporen voortplanien. Die sporen hebben een zeer groot weerstands- V£ 13ij °celien, waarbij het vochtige lichaam door een celwand is omgeven, ligt net ge vaar voor het leven hoofdzakelijk in het ont- dooien. Er gebeurt dan hetzelfde wat zoo ve len in den laatsten tijd aai hun waterleiding buizen hebben ondervonden. Door de uitzei- ting van het bevroren gedeelte barst de om- huliing. De waterleiding krijgt dan een lek, de cei gaat onherstelbaar verlorsn. Door zeer langzame en geleidelijke ontdooiing kan dat barsren scms voorkomen worden. Met oie bedoeling worden rozestruiken, andere bloempiariten en ook aardappelen met stroo turimoim oi iets dergelijits atgedvkt. Na eventueele bevriezing kan de hoogeie tem- peratuur slechts langzaam doordrmgen en wordt afsterven voorKomen. Koudbloedige dieren kunnen in hun geheel bevriezen en toch het leven beliouden. Een bekende laboratcriumproei is, iat men een kikvorsch stijf laat bevriezen, zoodat het dier den inaruk van een klomp ijs maakt, waai- aan geen enkel levensteeken kan worden waargenomen. Zet men dan het dier onaei de straal van de waterleiding, dan ziet men het leven langzamerhand terugkeeren en op een gegeven oogenblik springt net lustig den Warmoloedige dieren en dus ook de mensch zouden deze proef met doorstaan. Hun leven is aan een bepaa.de temperatuur, welke tus schen betrekkeiijk enge grenzen sclioumielt; gebonden. Om bij den mensch te bhjven, weet leder dat boven ongeveer 42 graden Celsius het leven onmogelijk is geworden I> grens naar beneden is met juist bekend. Er zijn waarnemers geweest, die 26 graden hebben genoteeerd bij patienten, die toch nog het leven tr af brachten. Maar de meesten zou den reeds gestorven zijn voordat deze lage temperatuur bereikt was. Wij weten dat de mensch, om het zoo eens uit te drukken, op temperatuur gehouden wordt door de in het lichaam door de stofwisseling ontstane warmte, terwijl door de werking der bloed- vaten in de huid een zoo nauwkeunge rega ling wordt onderhouden, dat de lichaams- temperatuur met slechts kleine afwijkingen om 36y2 a 37 graden schommelt. Hoe mooi dit mechanisme ook werkt, toch is het al leen in het warene klimaat voldoende. Daar- buiten moeten kleeren voor te groot warmte- verlies waken. Hoe noordelijker (of zuide- lijker aan den anderen kant) men komt, des te warmer kleeren zijn noodig. Deze uitdruk- king is eigeniijk niet geheel juist. De kleeren zelf zijn het niet die warmte geven. Warme kkeren noemen wij dezuike, welke het best in staat zijn om het venies aan warmte naar buiten tegen te houden. Als zoodanig zijn wol en dierenhuiden wel de werkzaauste. Bij lagere temperatuur ondersteunen wij het nuttig effect der kleeren nog gaarne door de ruimte, waarin wij verblijven, te verwar- men. Zoo zijn wij dan ingesteld op de als regel voorkomende temperaiuren. In den win ter alleen is in ons klimaat de kamerverwar- ming noodig, terwijl in den overgangstijd van winter naar zciaier en van zomer naar winter door andere of meer kkeding voor het behoud van de normale warmte gezorgd wordt. Slechts bij iiitzonderin<* komt het voor, dat op deze wijze niet aan de gestelde eischen wordt voldaan. Het groot aantal slachtof- fers in dezen winter van den invloed der directe koude bewijst ons, dat wij dikwijls niet eens zoo ver van de gevaarlijke grens verwijderd zijn. Onder welke omstandigheden kan nu de mensch bevriezen? Daarvoor is noodig, dat de koude zoo groot is, dat zij door de klee ren heen dringt in die mate, dat de door het lichaam geproduceerde warmte er niet te gen op kan. Wij mogen zoo iets dus in de eerste plaats verwacnter. bij zwakke, slecht doorvoede menschen, vooral wanneer hun bedekking aan docsmatigheid te wenschen overlaat. Maar ook bijzondere omstandighe- de zijn van invloed. Dreigt het lichaam te verkoelen, dan pntstaat een neiging tot be weging. Door spierwerking wordt veei warmte geprodticeerd. Als onwillekeurig zien wij den koetsier op den bok de armen in elkaar slaan, het klapprrtanden en huiveren mogen wij beschouwen als een poging om door meer beweging warmte op te wekken. Hoe meer men dus in beweging blijft, des te meer kans om bevriezing te voorkomen. On- gelukkig ontstaat bij afkoeling dikwijis juist een neiging om stil te gaan zitten en te sla- pen. Geeft men hieraan toe, dan blijft de noodiottige afioop zelden uit. Vooral dreigt dit gevaar na gebruik van alcohol, omdat hier nog een andere factor een rol speelt. Door alcohol verwijden zich de huidvaten. Het meerdere bloed, dat nu door de huid stroomt, geeft een aangenaam gevoel van warmtr. Inderdaad is dit het bewijs, dat de huid haar plicht verzaakt. Immers, als de bloedvaten samengetrokken gehouden wor den, is de gelegenheid tot warmte-afgifte zoo klein mogelijk. Het is mogelijk, dat een deel van't lichaam bevriest zonder dat de dood nog het ge volg is. Soms kan dan alles nog terecht ko men, als de ontdooiing, overeenkemstig het- geen ik boven schreef, maar langzaam plaats heeft In andere gevallen echter zien wij par- tieel versterf. Ooren, vingers en teenen val- len het gemakkelijkste ten offer. Maar ook grootere deelen van ledematen, voeten, han- den enz. kunnen zoo afsterven. De verschijn- selen welke hierbij optreden hebben groote overeenkomst met brandwonden. Zij genezen echter nog moeilijker. In elk geval kunnen ve le lichaamsdeelen gedurende geruimen tijd 'u lage temperatuur hebben zonder dat het lea ven gevaar loopt. Dit geldt echter niet voor het centrale zenuwstelsel, hersenen en rugge- merg. Daalt hier de temperatuur te veel, dan is het leven in een paar minuten uit- gebluscht. Ook wanneer men zich genoegzaam warm weet te houden, kan de groote koude nadee- lig op den mensch werken. Het is overbe- kend, dat ouden yan dagen in de winter- maanden grooter sterftekans hebben. Vol- gens onderzoekingen van wijlen prof. Saltet wordt het ziektecijfer regelmatig grooter naarmate er meer koude fyeerscht. Het is dus niet belachelijk, maar zeer verstandig om zich tegen de koude te wapenen, in de slaap- kamer zoowel als in de huiskamer en in de werkplaats. Het is eveneens nuttig, bij de keuze van het voedsel te zorgen, dat bij groo te koude met name overvloedig vet gebruikt wordt. Zoo stookt men de kachel van het Lchaam naast die van de woning. En dan kan men door flinke lichaamsbeweging er voor zorgen dat die kachel genoegzaam trekt en de voorradige brandstof ook inderdaad de noodige warmte geeft. Wij hebben thans weder kunnen opmerken hoe groot het aanpassingsvermogen van den mensch is. Toen de koude eenige dagen ge- duurd had, bleken velen er veel minder last van te hebben. Bij vorst van bijv. 5 graden wanneer men anders allerlei klachten hoorde, vond men 't over 't algemeen best uit te hou den, zelfs een aangename temperatuur. De mensch kan zich tot alles zetten en gewennen zei reeds Martinet. H. A. S. Inplaats van kaarten. G e b o r e n NEELTJ E, dochter van K. SCHOT Cz. N. SCHOTde Groot. Oudorperrlijkje 3. 27 Februari 1929. Heden overfeed potseling tot onze diepe droefheid onze geliefde Zoon, Broeder en Behuwdbroeder THEO SMIT, in den ouderdom van 22 jaren. Uit aller naarn, P. SMIT. Heiioo, Oostzijde. 26 Februari 1929. Eenige en Algemeene kennis- geving. Heden overleed plotseling te onzen huize, onze dier- bare, behulpzame Broeder THEO SMIT, in den ouderdom van 22 jaar. ARIE SMIT en Echtgenoote. Heiioo, 26 Februari 1929. Heden overleed mijn innig geliefde Moeder MAARTJE MEILIS, in den ouderdom van 58 jaar. Wed. van den Heer K. SCHAGEN. Haar liefhebbende dochter T. SCHAGEN. Alkmaar, 26 Febr. 1929. Stationsstraat 72. Voor de vele blijken van deel- neming, ontvangen na het overlijden van onze geliefde echtgenoote, moeder en behuwdmoeder ANNA MARIA HANNEMA, botuigen wij onzen hartelijken dank. Alkmaar, 27 Februari 1929. C. VAN LOOKEREN CAMPAGNHS J. N. VAN LOOKEREN CAMPAGNBJ L. VAN LOOKERElN CAMPAGNHS A.C.VANLOOKERENCAMPAGNE, BOLDINGH. Bij vonnis der arr.-Rechtbank t« Alkmaar d.d. 14 Februari 1929 i* verklaard in staat van laillissement NICOLA AS KOOPMAN, cafe, houder en fouragebandelaar wo. nende te Zwaagdijk, gemeent® Wervershoof, met benoeming va® den Rechter Mr. Dr. N. Mullertot Rechter-Commissaris en den onder. geteekende, advocaat en procureut te Alkmaar (Oudegracht 227), tot Curator. Mr. A. Schenkeveld, curator, BIEDT ZICH AAN EEN voor hulp in de huishouding, voor dag en nacht. Br. letter U 77 bur. van dit blad, GEVRAAGD tegen 1 April ir gezin z. k. Rink voor dag en nacht, goed kuuuend# koken. Zich aan te melden bij Mevr, BROERE Oudegracht 275 Alkmaar. 611 figSEBK

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 3