lUiiimtli Cmimnl. De Plaatsvervanger KKIII.I.IITON. No. 49 1929 i snderd een en dertigste Jaargang. Woensdag 2« Fcbruari. Radio-hoekje Donderdag 28 Februari. Hilversum, 1071 M. 10.10.15 Morgen- Wijding. 10.30—10.45 Gramofoonmuziek. 10.45—11.45 Concert. Kling-Trio. 11.45— 12.Gramofoonmuziek. 12.152.Con cert door het A. V. R. O.-Trio. 2.3.— Praatje over gas in de huishouding door P. Hydelaar. 2.30—3.— Gramofoonmuziek. 3.-4— Kniples. 4.-5.— Ziekenuurtje. 5.— 5.30 Sportpraatje door H. Hollander. 6.— 7.15 Concert door het Omrcep-orkest. 715 7.45 Engesche les. 8.15 Concert. Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam onder leiding van W. Mengelberg. 10.15 Persbe- richten. 10.30—11.30 Dansmuziek. Huizen, 336.3 M. (Na 6 uur 1852 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 11.—11.30 Korte ziekendienst. 12.301.45 Concert. Me] A. Stijger, sopraan. Mej. H. v. d. Molen, piano en pianobegeleiding. 2.2.30 Schooluitzen- ding. Dr. W. J. van Heteren: Fabricatie van cnze munten. 6.-7.— Orgelconcert door Cor Kes. 7.30 Concert. A. J. Mooy, orgeL Mej. A. van EsrenVenneman, zangeres. Sprs.: Ds. G. van Zaal: De aanval. P. C. Tyssen: De verdtediging. Ds. P. Prins: De nederlaag. Ds. J. P. van Heest: De overwin- ning. Daverdryy, 1562 M. 10.35 Kerkdienst 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert, vioo', alt en piano. 1.35—2.20 Orkestconcert. 2.20—2.45 Beeld-uitzending. 2.50 Spraakles. 3.10 Muziek. 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.05 Voor de over- zeesche luisteraars. 4.20 Concert. Carlton Masen sextet. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Vas- tenmeditatie. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Voor don landbouwer. 6.55 Muziek. 7.05 Pianomuziek van Beethoven. 7.20 Lezing; Thatermuziek. 7.35 Muziek. 7 45 Lezing: Indie. 8-05 Variete en dansmuziek. 9.20 Nieuwsberichten. 9.40 Gedichten van Lau reate. 10.10 De Wireless Singers onder lei ding van S. Robinson. A. Samnions, piano. J.0.50—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 12.20 Pro test. causerie. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Symphoniemuziek, zang en dans. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.50—11.10 Concert. Orkest ondr leiding van Hr. Biget. Langenbrg, 462 M. 9.35 Gramofoonmu ziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.05—5.50 Uit nieuwe opera's. Werag-orkest. 7.508.20 Het Duit sche volkslied (10). Werag-koor. C. Stempel Nottebohm, sopraan. L. Mann, alt. H Wocke, bariton. 8.40—9.50 Concert Klein Werag-orkest. Daarna tot 11.20 dansmuziek. Zeesen, 1649 M. 11.20—3.50 Lezingen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.50—7.05 Lezin gen. 7.20 Concert door het radio-orkest van Brlijn. Emmy von Stetten, sopraan. Daarna: Concert door Cecilia Hansen, viool. Michael Raucheisen, piano. Daarna tot 11.50 Dans muziek. Hamburg, 395 M. 10.2011.20 Gramo- fconp'aten 4.20 Concert door Alice Fliegel. Aan den vleugel: Rud. Johndorff. 5.20 Or kestconcert. 8.35 Koor-concert. 10.20 Orkest concert. Brussel, 511.9 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trioconcert. 7.20 Gramophoonplaten. 8.35 Orkestconcert. den en wij meencn can ook te rpoeten aanvan- gen met een woord van oprechte en warme hulde aan Philips en zijn mannen voor deze prestatie! Van half acht tot half tien a kwart voor tien was de uitzerding schitterend: de ge- luidsterkte bijzonder krachtig, nu en dan eeni- ge fading, veel diepte van modulatie, prach- tige kwaliteit van het uitgezondene, in het bijzonder de soli op den vleugel. Met betrek- king tot het laatste zij als aardige bijzonder- heid vermeld, dat een Semarangsche luiste- raar de muziek op den luidspreker nam en dat de buren dachten, dat hij piano speelde!" Vermoedelijk zal nu ook de voorw. strafEisch f 30 boete of 30 dagen. Vonnis t 23 boe- worden ten uitvoer gelegd. te o? 25 dagen DIEFSTAL. j 3ELEEDIGING. De 22-jarige Petrus Mart. A. uit Limmcr, De beer Job. K., 'n 40 jarig tuii tier aan en tuinder aldaar staat tereclit wegens diet- 1 Ecu Heilooerdijk staat terecht ter zakc belee- stal van 2 heerenpetten, benevens dames- f diging van den landbouwer Job. de V., me- GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Lan- gestraat en aldaar te bevragen op alle werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 23, 25 en 26 'Februari 1929: Paar hand- schoenen; fabriekspenning A. 27; port'emon- naietje met inhoud; zakmesje; stuk touw; hondenpenning; handschoenen; sleutels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen. als gevonden aangegeven op 23, 25 en 26 Februari 1929: Lange handschoen, G. v Elburg, Druivenlaan 50; paar lange hand schoenen, B. Troost, Lindelaan 69; schaats, J. v. d. Gulik, Hulststraat 7; ledige zak, v. d Waal, Kanaalkade 35; geel herdershondje, C. Oudes, Eikelenbergstraat 60; kinder- taschje met inhoud, B. J. Hilbrand, Boezem- singfel 13; ring met sleutels, P. Blankendaal. Wogn.imschebuurt 3; damesportemonnaie met inhoud, P. v. d. Wal, Overdiestraat 62; kinderportemonnaie met inhoud, A. v. d. Veer, Prins Hendrikstraat 28; wollen sjaal, juffr. K. Wit, Kerkstraat 1paar dameshand- schoenen, G Hoebe, Gedempte Baansloot 7; kinderportemonnaie met inhoud, Dirk Veld, Kweerenpad 7; rijwielbelastingmerk in etui, J. Groen, Omval 16. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. HOE DE PHOHI-ZENDER IN INDIe GEHOORD WERD. Over den indruk door de eerste proefuit- 2ending van den Phohi-zender te Huizen, in Indie g^vekt, bericht een uitvoerig verslag in „De Locomotief" van 23 Jan. j.l. Het blad schrijft o.m. „Onder de vele golf engten, die de laatste weken de zeer bijzcndere en geconcentreerde belangstelling van den Indischen radio-luis teraar hebben gehad, heeft zonder twijfel die van tegen de zeventien meter de allereerste plaats ingenomen. Want Indie had groote verwachtingen van wat er straks op zestien komma-acht-acht speciaal voor ons, verre va- der'anders, uit Holland door de lucht zou ko- men aantrillen. Nu de eerste groote proefuitzending achter den rug is, mag men niet alleen constateeren dat men in zijn verwachtingen niet is teleur- gesteld, doch tevens dat hier zonder overdrij ving kan worden gesproken van een radio- evenement voor Holland en Indie en een har- telijk enthousiasme. zoowel bij zenders als bij fuisteraars. Het is een eclatant succes gewor- Door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door C. M. G. de W. 5 „Er is iets met de straat gebeurd hij is weg ik voel niets met mijn voeten. Hij hielp haar weer naar boven; terwijl zij op het raamkozijn zat, streek hij weer een lucifer af om te zien wat er gebeurd was De aardbeving had een wonder veroorzaakt De igrond beneden het venster had zich geopend; er gaapte een diepe kuil, waarvan hij den bo- dem niet kon onderscheiden. „Het schijnt dat wij hier niet door kunnen; laten wij het aan den anderen kant van de deur beproeven. Misschien is daar niets ge •chied". Ditmaal waren zij gelukkiger. Toen hij het glas had weggeruimd, keek hij over den rand en zag dat de straat er nog uitzag als ge- woonlijk. „Ik zal er maar eerst uitgaan, a's ik zie dat illes in orde is, kunt u ook komen". Hij klom naar buiten. „Het schi'nt hier vrij stevin te zijn, in ieder gcval op dit plekle. A's de jo"ge dame nu ook zoo goed wil zijij te komen". Een oogenb'ik daarna stond zij naast hem SH'zwiigend. Geen enkel ge'"id verstoorde de •tilte. Het leek wel een doodenstad. Toen hit sprak ww5 zijn «teaj gedempt. Rechtszaken taschje met een beursje, een etuitje met kam- metje en een rozenkrans, toebehoorende aan mej. Blankendaal. Deze diefstalletjes zijn door hem gepleegd op 26 Dec. op de boven- zaal van den heer Jheo v. Gijzen aan de Breestraat, P.lwaar een bal werd gegeven. Door verdachte worden de feiten toegege- ven. Hij beroept zich op zijn dronkenschap, die hem het verschil tusschen mijn en dijn minder schern deed zien. Hij is indertijd veroordeeld tot f 60 boete of 60 dagen. Hij meent nu dat hij daaro<n door het Hof is vrijgesproken, doch de poli- tierechter deelt hem mede, dat zulks niet het geval is. Eisch 2 maanden gev. voorw. met 3 jaar proeftijd en oplegging van bijz. voor- waarden. Vonnis overeenkomstig eisch. Bijzondere voonv. 1 jaar verbod cafe-bezoek. 'N RUW HEERSCHAP. Een 31-jarige transportarbeider heeft zich op 14 Januari te Oudkarspel nog al ruw aan- g.steld ten opzichte van den autobuschauf- feur Cornelis Glas, die zijn ontevredenheid had opgewekt. Hij roste hem duchtig af door slaan en schoppen, greep hem in het haar, -vaarmede hij het hoofd van het slachtoffer duchtig heen en weer schudde. Voorts heeft hij de fietsbanden van Glas' rijwiel met een mes kapot geritst. Hij was zoo verbolgen, omdat Glas, ziende dat bij niet in frisschen tcestand verkeerde, hem een plaats in de autobus had geweigerd, zulks overeenkom stig zijn instructies. Verdachte staat niet bijzonder gunstig be- kencl en wordt beschouwd als de schrik van de Langedijkers. Eisch f 60 boete of 60 dagen, vonnis f 30 boete of 30 dagen. VERDUISTERING. De 45-jarige reiziger Albert D. te Alkmaar verkeert in oe minder gelukkige positie van verdachte, op grond dat hij volgens dagvaar- ding, in de maand Juni 1928 een bedrag van f 41.80 door hem ontvangen van den heer C. Blauboer te Schagen, ten einde dit kr hand te stellen aan den autohersteller J. C. Met, in de Nieuwpoortslaan, niet verantwoord en ten eigen bate heeft aangewend. Verdachte erkent deze fraude en zegt dat hij wegens fi- VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 25 Febr. DIEFSTAL VAN STRANDGOEDEREN. De eerste verdachte Albert D., ingezetene van Schoorl, heTt op nancieelen tegenspoed tot dit feit is gekomen. jutten gespeeld en een zwaren paabMoor de De officier%eqi\isitoir nemend> vofdert f 35 zee aangespoeld, in de wacht gesleept Albert D. voornoemd heeft van geenerlei belangstelling blijk gegeven. De verbalisant P. Strooker, verklaart dat bedoeld strandgoed was een oude paal, voor welke waardelooze rommel gewoonlijk straffeloosheid is gewaai- borgd. Op grond van dergelijke omstandigheden vordert de officier f 3 boete of 3 dagen. De verdachte wordt echter vrijgesproken. NOGMAALS IETS DERGELIJKS. Voorts staan terecht A. M. O. en P. D., 'n tweetal jeugdige arbeiders uit Schoorl, ver- dacht vap strandjutterij, op 21 Nov. waarbij een aantal aangespoeide schoten werden buitgemaakt en later ontdekt in de schuur van P. D.'s vader. Beide yerdachten hebben zich present ge- meld, voor P. D., die den leeftijd van 18 jaar nog niet heeft bereikt, wordt als raadsman en verdediger geassisteerd door mr. v. Lo.o- ckeren Campagne. Eiscii, tegen A. M. O. f 10 boete of 10 da gen hechtenis en tegen den minderjarigen P. D. f 10 boete of 10 dagen tuchtschool. Verdediger wijst op het vrijgesproken von nis van de vorige zaak en refereert zich ook voor zijn client aan dit vonnis. Vonnis conform eisch. Verdacliten nemen daarmede genoegen. OPLICHTING. De sigarenmaker C. J. W., thans wonen- de te Oudorp die 4 Febr. terecht stond ter za- ke oplichting gepleegd te Grootebroek, waar bij de landbouwer Broertjes werd benadeeld voor f 25 is in persoon verschenen om de voortgezette behandeling zijner zaak bij te wonen. De heer Wiggers geeft omtrent de- zen verdachte een met bepaald ongunstige recensie. Hij stelt den moeilijken toestand van het gezin in een schril licKt en merkt daarbij op, dat W zijn uiterste best doet om zijn gezin, dat eerstdaags zal worden ver- meerderd, te onderhouden. De officier zegt geen motieven te hebben iets anders dad gevangenisstraf te vorderen, een straf die verdachte door zijn bedriegelijke handelingen, achter den rug van de reclas- seeringsvereeniging om, tenslotte heeft v'er- diend. De eisch luidt dan ook 3 weken gev. en de officier neemt daarbij nog verzachten- de omstandigheden in acht. Verdachte wordt daarop veroordeeld tot den straf door het O.M. gevorderd. „Tot zoover gaat alles goed, maar heel ver is het nog niet. Wat zullen we nu doen. Ale lantaarns schijnen uitgegaan te zijn, wij kunnen niet best den weg vinden met behulp van lucifers; daarenboven, naar welke veilige haven zouden wij onze schreden wenden? Zou het niet beter wezen te wachten tot de zon opgaat en er het beste van hopen?" Hij voelde dat zij wat dichter bij hem kwam; alsof zij zich veiliger voeide in zijn nabijheid. „Ik weet het niet ik weet niet wat ik zeggen moet. Wij wij zijn in Gods hand; dat is alles wat ik kan zeggen". „Wil dat zeggen Hijven staan waar wij zijn en wachten op Gods hulp?" Plotseling greep hij haar hand en hield die stijf vast. „Wat is dat?" Daar was niet gemakkelii'k antwoord op te gevenhet was het geluid van een vreeselijk geweld. „De aardbeving!" riep zij. „Daar komt de aardbeving weer terug". „Het is niet alleen een aardbeving; het is ook nog iets anders. Wat zou dat geluid beteekenen? Het doet mij denken aan rui- schend water". Hij luisterde. „Kan kan het de zee wezen? Hier op dit punt waar wij staan; moeten wij nog wel een kwartmij! van do zee verwijderd zijn. Wat zou er gebeurd zijn?" Zij gaf geen antwoord en zij heeft daar nooit op geantvoord, er was geen antwoord, er was geen tifd voor. Toen zij gezegd had dat de aarde weer begon te beven, begon de groH'd, waarop zij stonden zoo ge wel dig te boete of 35 dagen. Mr. A. Prins Jr. verdediger van Albert D. deelt een en ander mede omtrent het leven van verdachte, die aan lager wal is geraakt. Hij houdt thans in een volkslogement verblijf. Pleiter verzoekt aanhouding tot nader onder- z"k om te l:omen tot een voorw. straf. De politierechter voelt voor dit vcorstel en handelt dienovereenkomstig. Over 3 weken hcrvatting van het onderzoek. PORTEMONNAIE MET f3.1 IK GESTOLEN. De 21-jarige arbeider Adriaan H. te H.H.- Waard was blijkbaar nog handig genoeg om te Berkhout van de Kolibaan van Koopman, alwaar een uitvoering werd gegeven en de zaal dus in duisternis verkeerde, uit de zak van den mede-aanwezige. bezoeker W. J Tromp diens portemonnaie met f3.11K te halen. Hij liep echter spoedig tegen den lamp en de op hem bevonden portemonnaie werd door den rijksveldwachter IJpma in beslag genonien. Verdachte erkent schuld. Hij ver- dient f9 per week boven de kost en verkeerde destijds ir. tijdelijke,. geldnood, omdat hij zijn belasting had moeten betalen. Het jonge mensch staat onder toezicht der R.C. Reclasseeringsvvreenig'ng als reclas- sant. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Uit- spraak 2 maanden gevangenisstraf. HIJ WOU GRAAG NETJES ZIJN. De verdachte Hartu de J., niet verschenen, heeft in Aug. 1928, toen hij logeerde in de keet van Jaspes te Den Oevdr op Wieringen ten nadeelt van zijn mede-kostganger Pieter Beun wederrechtelijk ontvreemd, een scheer- apparaat met mesjes, in etui. Verdachte, die thans bromt wegens rijwiel- diefstal, heeft inmiddels het apparaat alweer g uild. Gevorderd wordt 2 maanden gev. Vonnis 1 maand gev. DIEFSTAL VAN" SIGAREN. De niet aanwezige verdachte Martinus de J. uit Egmond aan Zee heeft zich op 14 Jan. te Alkmaar in een sigarenwinkel en coiffeurs- zaak in de Doelenstraat te Alkmaar schuldig gemaakt aan diefstal van eenige sigaren. Dank zij het flinke optreden van de bedien- de, den heer Hart Kamp, gelukfe het de poli tie dezen brutalen snaak, die zich in gezel- schap van nog eenige Egmonders zeer onheb- belijk Lad gedragen. op te sporen. Verdachte staat overigens niet ongunstig bekend. de in die buurt wonend, die hij op Zondag 29 Januari zou hebben toegevoegd in t woord ,,Ploert". Verdachte zegt voortdurend door d Vries te zijn geplaagd. Op bewusten datum weigerde de Vries volgens verdachte, die zich in een auto be- vond, met zijn paard en rijtuig volcloende ruimte te geven tot voorbjjrijden. De heer K. zegt toch wel het paard van de V. bij den teugel te hebben gegrepen, maar de Vries niet te hebben beleedigd. Hij overlegt voorts een geschrift geteekend door 30 bewoners van den Heilooerdijk, waarin gezegde heer de Vries als een lastig persoon wordt gesignaleerd. De Vries zegt dat K. het woord wel heeft gebezigd, ook heeft hij zijn paard geslagen. Voorts beweert getuige dat verdachte hem dikwerf lastig valt. De auto heeft getuige niet opgemerkt, anders zou hij wel gelegenheid gegeven hebben om te passeeren. Getuige N. Vader heeft verdachte "t woord „ploert" hooren bezigen. Hij zegt voorts ge- heel onpartijdig te zijn. Verdachte K. blijft ontkennen. Hij zal eer iemand een klap geven dan dit scheldwoord te bezigen. De heer Groen, kippenbroeier en pluimvee- fokker aan den Heilooerdijk, heeft niet kun nen hooren wat er tusschen de heeren is ge zegd. Hij heeft alleen gezien, dat K. het paard van de Vries greep. Het signaleeren door K. heeft Groen wel gehoord. Hij reed met zijn gespan achter de auto van verdachte Voorts zeide getuige, dat de Vries niet ge- makkelijk is en illustreerde zulks nader. Verdachte stond gunstig bekend. De offi cier achtte de beleediging bewezen, doch nam verzachtende omstandigheden in acht, omdat de Vries bekend stona, ook bij spreker als een lastig mensch en vorderde 7 boete of 7 dagen. Vonnis, waarin getuige de Vries ook nog een veer moet laten, 5 boete of 5 dagen hechtenis. STEVIGE STOMP UITGEDEELD. Als hekkesluiter fungeerde de 18-jarige boerenarbeider Piet G. uit Wervershoof, die op 18 December aanwezig zijnde in het cafe van Konijn te Opmeer dan getuige Piet Schouten zoo'n stomp in het gelaat heeft toe- gebracht, dat Piet Schouten door een ruit van het cafe heen vloog. De verdachte gaf het feit toe, doch kende de kracht van dien opstopper een aanmerlce- lijk inindere waarde toe. Piet Schouten is ge- struikeld en toen door de ruit gevallen. Ge tuige Piet zeide aan verdachte gevraagd te hebben of hij wat tegen hem had en ontving als afdoend antwoord den hierboven genoem- den opstopper. Twee getuigen a decharge beweren dat Piet Schouten niet door de kracht van Piet G.'s klap door de cafe-ruit is gedreven. Eisch 20 boete of 20 dagen. Vonnis 15 boete of 15 dagen. Slutting. Dat dit niet zonder gevaar is, bleek ons uit de mededeeling, dat verschillende per- sonen, die in schuren werkzaam waren, door geheele of gedeeltelijke bedwelming werden oyervallen. Gelukkig schijnen zich geen ge vallen te hebben voorgedaan met ernstige gevolgen. _De Februari-inventarisatie der nog aan wezige voorraden stapelproducten bij de leden van ..Nieuwleven" gaf de volgende cijfers, uitgedrukt in wagonladingen van 10000 K.G.: Roode koo! 42, Gele 50, Deen- sche witte 74, Uien 1.5, Peen 1.50. Bij de overeenkomstige inventarisatie van 1928 waren deze cijfers respectievelijk: 22, 26, 90, 0.05, 05 en bij die \*n 1927 waren ze: 64. 47 89. 5, 0.6. Werden in het noordelijk deel van ou- zen polder door belanghebbendeu een paar overhalen gelegd, teneinde met vaartuigeu naar de veiling te kunnen komen, in hot zui- delijk deel heeft men daartoe sluisjes ge- bouwd. Deze schijnen beter te voldoen, al- thans gingen voor den polder Atnerswid stemmen op om de overhand door een sluisje te doen vervangen. Ten einde deze zaak te bespreken hield de overhaalvereeniging ..Amerswiel" een leden- vergaaering, welke goed werd bezocht. De voorzitter, de heer P. de Jong, meende hieruit te mogen afleiden, dat voor de zaak wel belangstelling aanwezig was, en hij hoopte op een zakelijke bespreking met gun stig resultaat. Door den secretaris, den heer Hoebe. wer den de notulen gelezen, welke, nadat enkele vragen naar aanleiding daarvan bevredigend waren beantwoord, werden goedgekeurd. Aan de bespreking van het sluisplan werd door vele leden deelgenomen, doch uit de bespreking bleek al spoedig, dat veel voor de verbetering gevoeld werd. Het voorstel om een voorloopig plan te doen ontwerpen, werd dan ook met op een na algemeene stemmen aangenomen. Voor de afwikkeling hiervan werd aan het bestuur toegevoegd een com- missie van bijstand. waartoe werden aange- wezen de heeren P. Groen, J. Hink, J. Plak en C. Langendijk. Na afdoening van nog eenige huishoude lijke aangelegenheden werd de vergadering door den voorzitter met een woord van dank voor opkomst en medeweking gesloten. Provincial nieuws BEEMSTER. De heer J. F. Rijswijk alhier slaagde dezer dagen voor het eind-examen aan de Middel- baar Technische School te Amsterdam. De vroeger te Midden-Beemster gesta- tionneerde Rijksveldwachter Brigadier titu- lair ]b. Bood is benoemd tot Majoor Brigade- Commandant der Rijksveldwacht, standplaats Schagen. schudden, dat zij van e'kaar werden geschei- den. Nu eens ging de grond omhoog, dan om- laag; het was of aan alle kanten gebouwen ineenstortenstofwolken werden voorbij ge- zwiept door den wind. Toen riep hij: „Waar ben je? Geef mij je hand? Laat je niet meesCeepener gebeurt iets vreeselijks, veel erger dan alles wat geschied is. Wat be- teekent die vochtigheid in de lucht? Wat be- teekent dat geruisch van water? Groote God! Geef mij je hand. Dat is de zee". Het was de zee, het was of de geheele Oce- aan zich over het land had uitgestort. Hij volde haar hand in de zijne, ja beide handen; plotseling was hij zich bewust hoe iets vree selijks naderde en toen greep hij haar beide handen en trachtte ze vast te houden, maar het was tevergeefs. Hij had evengoed kunnen trachten een locomotief in voile vaart tegen te houden als haar vasthouden tegen het woe- dend geweld der zee in. Hij verloor den grond onder zijn voeten, draaide rond en nog eens rond, als een kurk in een maalstroom van water. Hij werd meegesleept nu eens naar de oppervlakte, dan naar de diepte. Voor hem was alles gedaan, meende hij, de wereld verging. En het jonge meisje ach, wat ging het hem aan, hij verdronk immers en verdween aCs een rat in een gat. HOOFDSTUK III. Het meisje op het balkou. flet w«s klaarllchte d«g m hij leefde nog; dew tw»s dlngen was hlf zich bewust, maar SINT PANCRAS. Tot bode van het Ziekenfonds, de Begrafe- nisverteniging en Ziekenverpleging alhier is benoemd A. Stammes en tot plaatsvervanger J. Wever. Op initiatief van enkele inwoners van het Zuideinde (gem. Kcedijk) werd, met toes lem ming van den burgemeester Vrijdag een in- zameling gehouden ten behoeve van de min der gegoeden. Op de lijst werd ruim getee kend, zoodat een bedrag van 252,50 ter be- schikking van de commissie kwam. Aan een 5-tal inwoners werd 1 H.L. eierkolen en 100 briketten uitgereikt, terwijl aan 30 van de armsten bovendien nog een bon ter waarde van f 4 aan levensmiddelen werd verstrckt. Een woord van dank aan de milde gevers is hier zeker op zijn plaats. HEERHUGOWAARD. Dat onze tuinbouwers veel moeite hebben gehad om hunne winterproducten in de schu ren tegen de strenge vorst zooveel doenlijk te beveiligen, is licht te begrijpen. Niet alleen werd gelet op nauwkeurige sluiting, doch met allerlei verwarmingsmiddelen trachtte men een te lage temperatuur te keeren. verder wist hij nog niets, hij kon zich niet bewegen. En dafkwam omdat hij tusschen de bouwvallen lag van wat waarschijnlijk een huis geweest was of vele huizen; hij kon haast niet denken, dat alles wat hij zag de overblijfselen konden wezen van een enkel huis. Het was of een houten balk over hem heen gevallen was, zoodat zijn lichaam eenigszins vast zat aan iets dat onder hem lag, dat in beweging kwam wanneer hij zich bewoog. Deze ontdekking bracht hem tot na- denken. Wat zou er gebeuren, als hij zich bleef bewegenh voelde dat de balk hem pijn deed; hij gaf een ruk, iets anders kreeg ook een duw en hij viel, niet ver af. Hij was die houten ba;'k tenminste kwijf. Hij begreep nog iets: hij was nat; alles om hem heen was nat. Toen herinnerde hij zich het ruischende water en hij kwam tot de con- clusie, dat de aardbeving achter den rug was. Welke onheilen hacf die aardbeving ver oorzaakt? Zoover hij het kon beoordeelen, had de ramp Messina getroffen. Hij leek wel in een soort kelder te liggen, of in een gat door de aardbeving gemaakt. Indien hetgeen hij zag slechts een staa'tje van de ramp was, dan behoorde de stad Messina tot het verle- den. Waar diende het toe daar te blijven liggen? Hij zou trachten er uit te komen Maar wel- ken kant moest hij uitgaan? Gisteren pas was hij te Palermo aangekomen. Dat was het ee nige, wat hii er van gezien had. Waarschiin- lifk bevond nlj zich nu in een van de hoofd- straten, maar van een straat was niet veel te b«9peuren, Aan den eenen kant was een door-1 ZUID-SCHARWOUDE. De Ziekenkasvereeniging „Helpt Elkander" hield Maandagavond haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer C. Kramer, opende in het kort de niet druk bezochte vergadering. De voorzitter deelde nu mede dat enkele met name genoemde leden, schriftelijk mede- deelden, dat zij niet aanwezig konden zijn. Het eere-lid, wijlen den heer W. v. d. Mo len, zeide de voorzitter, is ons dit jaar door den dood ontnomen. Te zijner gedachtenis wijdde de voorzitter eenige waardeerende woorden. Hierna gaf hij een zeer duidelijk verslag van de gehouden N. V. Z. vergadering te Utrecht, en eindigde met de mededeeling dat de vereeniging in haar tegenwoordig sta dium gerust kan doorwerken, wel is niogelijk dat wellicht enkele vaste arbeiders zullen kunnen bedanken. Waarschijnlijk zal dit plaats hebben indien het nieuwe ziektewet ontwerp werkelijk wet wordt. Waar de voorzitter mededeelde dat onze vereeniging hooldzakelijk uit zelfwer- kende menschen bestaat en dus valt buiten de eventueele wet, vroeg de heer Bouman of de vereeniging dan niet in gedrang komt, in dien zij vaste arbeiders als leden heeft inge- schreven, waarop de voorzitter antwoordde, dat ook hiervoor niets te vreezen is. Uit het jaarverslag nemen wij over dat he* ledental door vertrek en overlijden werd ver- minderd met 8 leden en nieuw ingeschreven 19. Het totaal ledenaantal bedraagt thans 285. Drie leden trokken de voile 26 weken. Een schrijven van de Rekenkamer was inge- komen met verzoek om de statuten en huis- houdelijk regelement, waarop antwoord was binnengekomen dat de vereeniging .,Helpt Elkander" niet onder de bepalingen der wet behoeft te worden ondergeb^acht. De heer Jb. Kramer kreeg nu gelegenheid als penningmeester zijn financieel verslag u't te brengen. De eind-cijfers hiervan waren: Ontvangsten f 3278.46 Uitgaven 2427.64 850 82 De vorige stand was I 1873.98 De tegen- woordige stand der kas is dus 2724.70. Er hadden 251 uitkeeringen plaats gehad. Ook de heer Jb. Kramer wijdde eenige waardee rende woorden aan het ontvallen eere-lid, daar hij in het bestuur de eenige is, die van- af de oprichting met den heer v. d. Molen tot zijn vertrek naar Broek op Langendijk zit ting had. De voorzitter zeide den heer Jb. Kramer hartelijk dank voor zijn uitgebreid en accu- raat beheer. Daar hij zelf een paar maanden loopende groeve of diepte, maar aan den kant, waar hij zich bevond, waren een menig- te diepten of kuilen, kleine en groote, sommi- gen een heel eind van elkaar verwijderd, sommigen zeer weinig. Tusschen de groeve aan den eenen kant en de gaten aan den an deren, bevond zich als het ware een smal kronkelend pad, dat de straat op liep. Maar zelfs dit was moeilijk te volgen door al het puin, waaronder het hier en daar bedekt was. Nadat hij misschien tien of twaalf minuten met de grcotste moeite had doorgeloopen, kwam hij aan den hoek van een straat, want daar zag hii een voet of 15 boven den grond een bordje met den naam Via San Camillo. Toen ging het loopen gemakkelijker. De hui zen aan beide zijden waren bouwvallen, maar de straat zelf was slechts hier en daar gescheurd. Hij hoorde stemmen: het eerste levensteeken in Messina. Hij ging wat verder. De stemmen schenen uit een straat te komen. Hij kwam aan een plein, waarop vier straten uitkwamen. Een van die straten inkijkende, ontwaarde hij op kleinen afstand een open ruimte, misschien een marktplaats. Vanaf het punt waar hij stond zag hij een inenigte men schen, de mee^ten heel vreemd uitgedost, sommigen met heel weinig kleeren aan Er zaten groepjes menschen op den grond, die onsamenhangende jammerklachten uitten, anderen maakten vreemde gebaren schreeuwden door elkaar. (Wordt vervolgd.) i

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5