GRIEF if INFLUENZA e@LI.M3SCiie GISTTABLETTEN wmmimmmmmmmitm Radiostrafisch Weerhericht, AG Elf DA, GEES BETES MODEL BuitenSand Donderdag 28 Februari. 7.15 uur, Cinema Americain, De ijzeren clivisie. 7.15 uur, A. B. T., De gevaarlijke Bruid. 7.15 uur, Victoria Theater, De Magier. 8 tot 10 uur, Rem. kerk, Fnidsen, tentoon- Stelling Bijbelsch museum. 8 uur, Central, evang. samenkomst, spr. de heer Jan Sevensma. 8 uur, Leger des Heils, vertelavond over Ned. Indie. 8 uur, Rustende Jager te Bergen, rede Nine Minnema. Vrijdag 1 Maart. 11 uur, Volharding te Oudkarspel, na- tionale wedstrijd 500 en 10000 M. Zaterdag 2 Maart. 2 uur, Landbouwhuis, alg. verg. N. V. Alkm. Erportveiling. 8 tot 10 uur, Rem. kerk Fnidsen, tentoon- stelling Bijbelsch museum. 8 uur, Bovenzaal van Gijzen, D. M. K. Zang en Vriendschap. 8 uur, Rustende jager te Heiloo, uitvoe- ring fanfarekorps Eensgezindheid. Zondag 3 Maart. 2—5 en 8—10 uur, rem. kerk, tentoonstel- ling bijbelsch museum. Harmonie, Alkm. Tooneel, opvoering „De Tante uit Indie". de Belgische en Fransche regeeringen nu eenmaal niet in hun werk gestoord. Nederland heeft er recht op om dit te weten. Is er bij de besprekingen tusschen die Fransche en Belgische militaire staven, wanneer ook, ooit gesproken over de moge- lijkheid van een miiitair optreden tegen Ne derland? En heeft men ciaarbij ooit Neder land tot „aanvaller" geconstrueerd? De K a as ho de (r.k.) vindt, dat de ver- klaring van den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken aangaande het ge- ruchtmakend verdrag niet in staat is ons vol- komen gerust te stellen. Omdat zij eenvoudig de hoofdzaak niet raakt. De hoofdzaak zien wij niet in het eigenlijke verdrag. Dat Nederland daarin niet met name ge noemd wordt, behoefde men niet te verklaren Dat konden wij alien in het Utrechtsch Dag- blacl lezen. En of Nederland genoemd wordt is van tweede-rangs-beteekenis. Voornamer is, of ook op Nederland gedoeld .werd. Maar het allervoornaamste is, of van een dergelijk verdrag door de generate staven der betrokken landen een intepretatie kan worden gepubliceerd. En of dit geschiedde met goedkeuring of althans met voorkennis van de respectieve regeeringen of zonder en buiten deze. Men weet haast niet, wat het ergste is. Als men ons op het punt der „interpreta- +1 e's" gerust kan stellen, dan laat het eigen lijke verdrag ons betrekkelijk koud. Maar „officieele" heeren lcnnen of weten alleen het „officieele"daar alleen praten zij over. Het officieele i? echter vaak minder be- la: Tijk dan het „officieuze" of zelfs geheel persocnlijke. In dit geval interesseert het laatste ons 't meest. „Een bedenketijke zaak". De N. Rotter d. Courant neemt in een openingsartikel de feitelijke onjuist- heden in's heeren Hymans' betoog onder de loupe, om verder in haar overzicht de vraag te stellen: „I<an iemand verwachten, dat een regeering, die van het begin af aan haar le- vensbelang gemoeid heeft geacht bij de strikte geheimhouding van den inhoud van een oorlogsovereenkomst, indien dit stuk plotseling onthuld wordt, grif zal toegeven, dat de onthulling juist is? Dit maakt het ver- klaarbaar, waarom bij zich bedreigd voelen- de partijen de ongerustheid niet zoo maar weg te nemen is". „Te Parijs, waar onze gezant verwezen werd naar het communique (der Fransche re geering), spreekt men de hoot) uit, dat de op- winding bij ons spoedig bedaren zal, maar men verheelt er zich niet, dat „van zulke ge- ruchten altijd iets blijft hangen". Zeer zeker van ware en onware geruchten. Zoo is de leugen nog altijd niet dood dat Nederland in 1914 en 1918 door de Duitschers zijn grenzen heeft laten schenden, want de „Etoile Beige" dorst daar gisteren weer mee voor den dag te komen. Gewoonlijk neemt men zulke be- ■denkelijke middelen alleen te baat, conclu- deert het blad, als men een bedenkelijke zaak moet goedpraten". Niet voldaan. Het Vaderland is met de negatieve verklaringen te Brussel allerminst voldaan en -verlangt drie positieve tegenspraken: lo. de bekendmaking van den waren tekst van het verdrag; 2o. de verklaring, dat de Belgische regeering nimmer eenig directief gegeven heeft aan de samenkomende stafoificieren, om zich met politieke zaken in te laten, en dat zij het zou betreuren, als dit ooit het geval ware geweest; en 3o het bewijs, dat van den aan- leg van spoorwegen, die geallieerde troepen door ons Limburg moeten voeren, geen sprake is. Weinig waarde van het debat. „Tot ons genoegen", zoo zegt H e t V o 1 k, „is in het debat (in de Belgische Kamer) van verschiilende zijden uiting gegeven aan den dringenden wensch om met Nederland op goeden voet te komen. Niets zou echter zoo- zeer in staat zijn dat ook door ons vurig be- geerde resultaat te bereiken, als volmaakt openhartige en volstrekt duidelijke Belgische verklaringen op alle onrustwekkende punten, die in de Utrechtsche publicatie zijn vermeld Dat die verklaringen in de Kamerzitting niet zijn gegeven, ontneemt voor ons aan bet daar gevoerde debat veel van zijn waarde Flet blad is verbeugd, „dat de Nederland- sche regeering aanstonds te Brussel en te Parijs cpheldering gevraagd heeft" en hoopt, „dat zij zich niet met het kluitje eener for- meele tegenspraak in het riet zal laten sturen. De zaak is van te hoogst ernstigen aard, dan dat niet alle verantwoordelijkhelen in deze volkomen vast zouden moeten komen te staan In wat tot dusver uit het buitenland werd medegedeeld. zien wij een streven om die ver- antwoordelijkheden te verdoezelen". -De regeeringen zijn de eenige op wie men verhaal heeft Wijzen zij de verantwoordelijk- heid voor de samenspanning der generate staven af, dan behoort gevorderd te worden, dat zij het resultaat van dat miiitair overleg verloochenen en afwijzen. Met minder dan een verklaring der regeeringen, dat zij nooit of te nimmer de Nederlandsche neutraliteit zullen schenden en nimmer een opmarsch over Nederlandsch gebied zullen toelaten, kan de Utrechtsche publicatie niet ongedaan worden gemaakt", Belgische persstemmen. Le Soir heeft een berichtgever naar Nederland gezonden, wien werd bevestigd, dat de Nederlandsche regeering inderdaad reeds kennis had van het document en wist, dat de publicatie aanstaande was. De valsch- heid van het document kon niemand ontgaan. Het ware volgens het blad voldoende ge weest, het stuk aan den Nederlandschen staf ter inzage te geven. Daartegen deed men den redacteur opmerken, dat het voor de Neder landsche regeering moeilijk was in deze zaak op te treden. Verder wijst de „Soir"-redacteur er op, dat ht document alien ten goede komt, die tegen Belgie zijn, activisten, Duitsche spionnen, Nederlandsche anti-socialisten enz. Op dit oogenblik, zoo gaat de redacteur verder, houdt men nog in Nederland vast aan de legende van de authenticiteit van het stuk, dodh volgens den journalist zal een kentering binnen enkele dagen, ja zelfs binnen enkele uren, plaats hebben. Doch intusschen is een nieuw blijk gegeven van de gezindheid van Nederland ten aanzien van Belgie. De Nation Beige v. Woensdagavond publiceert onder den titel „Assez!" een gewel- dig hoofdartikel tegen Nederland, waarin het ohauvinistische blad beweert, dat de Neder- landers wel degelijk inzien, dat de gepubli- eeerde documenten valsch zijn, maar hun eerste opvatting staande houden, omdat zij door mid-del van deze valsche stukken alle hechte en hartelijke betrekkingen tusschen de twee vo'keren definitief onmogelijk willen maken. Zij zijn er bijna in geslaagd, zegt het blad, maar ditmaal zijn zij te ver gegaan Tegenover zooveel kwaadwilligheid, schijn- heiligheid, kwaden trouw en blinden haat wordt de Belgische openbare opinie echter wakker en schreeuwt nu: Assez! Uit de Fransche pers. De bladen blijven zich geprikkeld toonen over de mededeelingen van het Utrechtsch Dagblad en de daaruit getrokken conclusies. Deze geprikkeldheid uit zich op verschillende manieren. Men let hier vooral op de reactie in Duitschland. Verder wordt een zekere ver- ontwaardiging.getoond of voorgewend jegens de stappen door de Nederlandsche gezanten te Parijs en te Brussel gedaan. Deze zouden op zijn minst een ongewoon karakter gedra gen hebben. 'De Intransigeant gaat zoover, den heer Loudon persoonlijk in de zaak te betrek- ken, zonder echter eenige beschuldiging te for- muleeren. Men weet, welk een achting de ge zant hier algemeen geniet. Verscheidene bla den stellen het voor, alsof de Nederl. ge zant zich met looden schoenen van die op dracht g-ekweten heeft. Op die manier probee- ren zij den heer Loudon te scheiden van den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken. Een enkel blad verbindt daaraan een schimpscheut aan het adres van den laatste, wegens diens optreden te Geneve. De In transigeant leidt uit die stappen af, dat „de Nederlandsche diplomatic op grond van kran- tenpraat twee groote volken van dubbelhar- tigheid beschuldigt, welke volken tegen zoo'n verdenking niet verdedigd behoeven te wor den". Het blad miskent daarmede natuurlijk het karakter van die stappen. Stellig inge- volge een wachtwoord van de Quai d'Orsay verklaren de bladen het incident gesloten na de bekende officieele tegenspraken. Van de tegenspraak van het Utrechtsch Dagblad zelf maakt geen enkele courant melding. Het hoofdartikel van de Temps wil de Nederlandsche regeering wel bezadigdheid en tegenwoordigheid van geest toekennen Deze erkenning verhocgt echter de verbazing over die stappen. Het kabinet in Den Haag zou veeleer een onderzoek na?r die publicatie moeten instellen evenals de Belgische regee ring zelf. De „intrige", aldus de Temps, heeft haar doel geheel gemist. Italiaansche persstemmen. Volgens een bericht uit Rome heeft de Ita liaansche pers zich over die publicatie vol strekt niet opgewonden, ofschoon Italie uit- drukkelijk erin genoemd werd. Wel hebben de b-aden uit de betrokken landen uitvoerige be- richten en commentareu opgenomen. De Ita liaansche pers zelf echter heeft daarover geen oordeel uitgesproken. De publieke opinie in Italie is in het alge meen erkentelijk voor het feit, dat het „U. D." ten tekst van de geheime Fransch-Beigische militaire overeenkomst heeft gepubliceerd, seint V. D. uit Rome. In hun eommentaren laten zij ziqh scherp uit over de heftig-heid van de dementi's van de Fransche en Belgi sche regeeringen, welke doen vermoeden. dat de publicatie inderdaad niet van juistheid ge- speend is. Alfredo Signoretti schrijft in II T e v e r e, dat een gentleman, als iemand hem op een dergelijke minderwaardige manier een in sinuate naar het hoofd slingert, hoogstens zijn schouders zou ophalen, maar niet pro- beert terug te trappen, wat hier het geva' schijnt te zijn. „Wij kunnen het niet met ze- kerheid zeggen", schrijft hij, „maar wij dur- ven toch wel te beweren, dat deze documen ten niet gefantas-eerd kunnen zijn. Wij geloo- ven dat zelfs wanneer alleen maar het Fransch-Belgische verdrag van September 1920 zou bestaan, het miiitair karakter daar- van reeds twijfelachtig is, aangezien de term „verdedigingsoorlog" te vaag is. Militaire maatregelen, die genomen worden ten behoo ve van een verdedigingsoorlog kunnen al heel gauw het aanzien krijgen van offen- sieve voorbereidingen". Vergaderingen en acties. De S. D. A. P. Naar wij vernemen, houdt de federatie Amsterdam der S. D. A. P. Zondagmorgen een openbare vergadering in het gebouw Car re over het gepubliceerde geheime verdrag TER VOORKOM1NQ VAN DAN in roode verpakking, ook speciaal aanbe- volen bij Hootdpijn, Zenuwpijnen en Rheu- matische aandoeningen. Alom verkrijgbaar h, SS cents per flacon van 25 tabletlen. N.Y. Pliarm. Chem. Pabriek „LABONAN", Ben Maag. tusschen Frankrijk en Belgie. Als spr. is uit- genoodigd de heer Kamille Huysmans, oud- minister van Onderwijs in Belgie. De communistische partij. De Tribune van gisteravond bevat het vol- gend bericht: „Naar aanleiding van de publicatie van het geheime Fransch-Belgisch-Engelsch ver drag heeft het presidium van de Communis tische Partij in Nederland (sectie van de Communistische Internationale) in zijn ver gadering van 26 Februari j.l. besloten, zich onmiddellijk in verbinding te stellen met de partij-leidingen der Belgische, Fransche, En- gelsche en Duitsche Communistische Partij, voor het organiseeren van een campagne te gen het oorlogsgevaar, dat door de ver- scherpte tegenstellingen tusschen de kapita- listische staten onder ling acuter wordt en door de publicatie van het geheime verdrag duidelijk in het licht werd gesteld. De Communistische Partij richt zich heden door mi-ddel van een manifest tot het Nederl. proletariaat en roept de arbeiders op, met de Communistische Partij te strijden te gen het wereld-imperialisme en in de eerste plaats tegen het Hollandsche imperialisme: als inzet van deze anti-imperialistische cam pagne, zal te Amsterdam op Zondag 3 Maart een groote demonstratieve vergade ring worden gehouden". Ook een communisten-vergadering in den Haag. Met betrekking tot het Fransch-Belgisch miiitair verdrag zullen morgenavond in het Volksgebouw te Den Haag in een vergade ring, belegd door de Communistische Partij Holland, de heer L. de Visser en eenigen an- deren het woord voeren. Een internationale bijeenkomst te Antwerpen. Het B. T. A. meldt uit Antwerpen: De socialistische partij te Antwerpen zal tegen 8 Maart een groote internationale bij eenkomst organiseeren over de kwestie van de verdragen, waarop Belgische en Neder landsche sprekers, die echer nog niet aange- wezen Zijn, het woord zullen voeren. Onze minister van bait, zaken uit Engeland teruggekeerd. De minister van buitenlandsche zaken is gisteren van zijn bezoek aan de tentoonstel- ling van Ned. Kust te Londen teruggekeerd en heeft des middags zijn ambtsbezigheden hervat. VOLKENBOND. CHINA WIL UIT DEN VOLKENBOND TREDEN. Volgens een bericht uit Nanking heeft de regeering bij den Centralen Raad het uittre- den van China uit den Vo'kenbond verklaard, door er op te wijzen, dat al-'e onderhandelin- gen over den permanenten zetel van China vruchteloos zijn gebleven. De regeering heeft het partijcongres ter bevestiging voorgelegd. De staatsraad onder voorzitterschap van Maarschalk Tsja-ng Kai Sjek heeft het Kel- logg-pact geratificeerd. CHINA. DE HON-GERSNOOD. In de zooeven verschenen Februari-afleve ring van de Annalen van Scheut is opgeno men een brief van den Nederlandschen pater M. Vermeulen, missionaris in Soei-Yuan, waaraan het volgende ontleend is: Strekt de hongersnood zich uit over een h-eele bevolking? Ja! dat is te zeggen 9 op 10, om de eenvoudige reden, dat hier van de 10 Chineezen 9 boeren zijn. Andere bronnen van inkomsten? Er zijn groote zakenmannen en kleine zakenmannen. De groote zitten in Kwei hoa, Keou loan, Paol'eou. De kleinere ook wel heel kleine kunt u op onze dorpen ook vinden maar hun zaakje is een appeltje tegen den dorst, zij zijn daar nog boer bij ook Ambachtslui zijn tevens boer ook. Ze kunnen immers op het platteland geen geld genoeg verdienen om rond te komen.. Daarbij in een slecht jaar als nu laat niemand metselen of timmeren. Ik kan u de simpelheid van een Chineesch huishouden moeilijk beschrijven; het grenst aan het uiterste, zoo weinig zaken hebben ze noodig. Ze kennen niets en hebben er geen behoefte aan. Om het eens in een paar worden te zeggen Hun huis bestaat uit: een bed-oven, een kast, 3 of 4 potten, om groenten in te doen, en een ketel om in te koken. Daarbij wat tas- schen en eetstokjes, en zij zijn klaar. Een deur en een venster. Hun hokje is 4 meter breed en 5 meter lang; 't is in aarde-steenen opgetrok- ken en met aarde bedekt. Ook onze residen ces en kerken zijn zoo. Hoe zoo een ambachts- man daar zijn kost kunnen verdienen? Ze moeten dus leven van den oogst. Hebben ze geen oogst dan hebben ze geen eten; ze kun nen niets verkoopen en kunnen geen kleeren koopen. U zoudt willen, dat ze iets anders aanpakten. Ja wat handel drijven, maar ze hebben geen geld. Het beetje overschot van graan kunnen ze toch hniet gaan verkoopen, of ze gaan heelemaal ten gronde. Het eenige, wat ze doen kunnen is roover worden, ongelukkig genoeg, maar daar er nu goede soldaten in de streeks zijn, zal dat ook moeilijk gaan Vooraleer een Chinees van honger sterft, zouden wij Europeanen met hun voedsel al tien keer dood gaan. En toch gaan er dood van honger, 't moet dus nog al erg zijn. Een bewijs? Een mud vogeltjeszaad, dat in gewone tijden 3 gulden kost, kost nu al in de uvintig Er zit wel volk met geld, maar er is geen eten. En willen wij onze Christenen helpen, dan moeten we van dat dure graan koopen^ daar is nu eenmaal niets aan te doen. Maar dit is een geluk, ze kunnen het, als het er op aan komt goed met een mud doen, een heels familie zelfs, en dan redden zij zich wel Maar er zijn hier over de 100 families. Begrijpt u de zorgen? En dan, ze moeten nog zaaigraan overhouden voor 't volgend jaar. Geloof nu vrij, 't is uiterst erg en droevig en U zoudt ter plaatse moeten zijn om het te weten; brieven zeggen niet veel. Vele families eten nu maar tweemaal daags meer en zelfs geen vogeltjeszaad, maar „hou-hou", zooals ze dat noemen. 't Is eigen ijk paardenvoer; ze malen het fijn en koken het in water en zoo gaat het naar binnen. Wat gaan ze binnen twee maanden eten? ENGELAND. BUITENLANDSCHE VLIEGTOCHTEN Het verlof voor een Zeppelin geweigerd. In het Lagerhuis deed Locker Lampson, onderminister van Buitenlandsche Zaken, bij afwezlgheid van den minister van Buiten landsche Zaken, uitkomen, dat den minister van Buitenlandsche Zaken van Duitschland officieus was medegedeeld, dat de regeering van Groot-Brittam ie bezwaar had tegen een voorgencmen -vlucht van een Zeppelin boven Egypte. De regeeringen van Egypte en Gr - Brittannie waren overeen gekomen, dat geen buitenlandsche vliegtuigeu over Egypte zul len vliegen zonder overeenstemmingYusschen beide landen. In antwoord op een andere vraag, of de weigering geen groot nadee1 kan toebrengen aan de betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland, zeide Locker Lampson, dat vreemde landen het begrijpelijk zullen vin den dat dergelijke vluchten niet kunnen plaats hebben zonder overeenstemming tus schen de Egvptische regeering en die der vreemde landen. ENGELAND EN AMERIKA. Joynson-bhcks zegt: Amerika ga geust uw gang. Joynson-Hicks, de minister van Binnen- landsche Zaken, die te Londen het woord voerde, betoogde dat de regeering vier en een half jaar lang den vrede had bewaard en meer dan eenig ander land had ontwapend. De regeering had achthonderd millioen pond sterling aan oorlogspensioenen uitgegeven Hij zeide dat de Engelsche regeering er geen enkel bezwaar tegen had, dat de Vereenigde Staten nieuwe kruisers op stapel zetten Ik kan mij niet voorstellen, aldus Joy ison-Hicks, dat Amerika ooit ande:s zcu optreden dan als bonugenoot van Groot Brittannie. Ik kan mij niet indenken in d, mogeliikheid van de stupiditeit van een oorlog tusschen de groote Angelsaksische nabes der wereld Wij zeg gen tot Amerika: Wij zijn te/rtden, wij zijn vo'daan. Gij moet doen precies zooals u goed- dunkt. CHAMBERLAIN ZIEK. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Sir Austin Chamberlain, heeft koude gevat en moet zijn kamer houden. Nader meldt men: De huisarts van Sir Austen Chamberlain verspreidde gisteravond een bericht. tnelden- de dat de toestand van den minister van Bui tenlandsche Zaken reeds zeer veel verbeterd is. De minister had geen koorts en hoewel nog niets met zekeiheid te zeggen valt gelooft men toch wel, dat Chamberlain in staat zal zijn om Zaterdag naar Geneve te vertrekken teneinde daar de zitting van den Vo'.kcn- bondsraal bij te wonen. FRANKRIJK. HET PACT VAN KELLOGG IN DE KAMER. Voor de ratificatie De Kamer is gistermiddag het debat over de ratificatie van het pact van Kellogg be- gonnen. Nadat de rapporteur Cot het belang- rijke aandeei van Briand in de totstandko- ming van het pact had geschetst, verklaarde hij, dat Frankrijk een voorbehoud moet ma ken, n.l. dit, dat het pact van zuiver moree- le beteekenis is. Voor het werd aangegaan was oorlog een veroorloofde handeling, thans is hij tot een misdaad verklaard Men zal nu een ander middel dan oorlog moeten vinden, een middel, dat veelomvattend genoeg is, om tusschen de volken conflicten te ver- hinderen, die niet langs vreedzamen weg te beslechten zijn. In den Duitschen Rijksdag heeft minister Stresemann ongeveer hetzelfde gezegd en zulks is een verblijdend bewijs van toenade- ring tusschen Duitschland en Frankrijk. Men zal mitsdien internationale geschillen voor- taan door arbitrage, maatrege'en van veilig- heid\ en ontwapening moeten regelen. Het pact van Kellogg begunstigt ontwapening. Na den rapporteur voerden nog enkele Ie- den het woord. Vervolgens werd de discussie tot een volgende zittipg verdaagd. DALADIERS ONTVOERING. De daders hebben zich aangemeld. De fascisten. die Zondag j.l. Daladier, den voorzitter der Radicale Partij, aan het sta tion van Saverne opwachtten, hem „ontvoer- den" en gedurende vijf uren in een auto rond- reden om hem te beletten in een vergadering te Straatsburg het woord te voeren, hebben zich uit zich zelf bekend gemaakt. Het zijn twee omstreeks twintig iaar oude studenten, Jacques Bernhard en Rene Wetzel, beiden 'eden van de Elzasser afdeeling der Fransche Fascisten Federatie. Zij waren van oordeel dat de betoogingen der radicalen in den Elzas tegen den wil van het land geschieden, en wilde daarom Dala- diers sprekersbeurt verhinderen. HET VROUWENKIESRECHT. Een concessie van Poincare Een gewichtige stap vooruit op den weg naar de verwezenlijking van het vrouwen kiesrecht is thans gedaan door de briefwisse ling tusschen Poincare en de z.g. Staten-Ge neraal van het Feminisme, het „parlement" van vrouwenorganisaties, dat dezer dagen vergaderd heeft. Aan het slot dezer bijeen komst deed een deputatie aan Poincare een naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 779,8 te Aber deen. Laagste barometerstand 755.1 te Mar seille. Verwachting: Zwakke tot matige noorde- lijke tot westelijken wind; gedeeltelijk be- wollct; wellicht lichte sneeuwbuitjes; nog ma tige tot lichte vorst in het Zuiden; in't Noor- den om het vriespunt tot lichte dooi. resolutie toekomen, waarin het kiesrecht voor de vrouw werd gevraagd. Poincare heeft op deze resolutie geant- woord. in een brief, waarin hij den steun der r'geerin? toezegt aan het thans bij het parle- ment aanhangige wetsontwerp, waarbij de vrouwen alleen kiesrecht erlangen voor da gemeenteraden. Eeniee jaren geleden reeds nam de Kamer eeo ".etsontwern aan. waarbij den vrouwe" vclledig kiesrecht werd orp-pven. Het ontwerp werd toen echter door den Senaat verworpen. Thans verwacht men dat het ontwerp in- zake het uerr>penteraadskiesrecht er wel door zal komen, daar het zooveel „onschuldiger" is. NIEUWE GR ATIE-VERI EENING. Vier van de vijf ter dood veroordeel- de vrouwen thans begenadigd. Thans heeft de president der repub'iek eveneens oratie verleeod aan Berthe David en Tidiette Brucy, beiden ter doo-d veroor- deeld, de eerste we°'en-s het vermoorden, uit wraakzucht, van de babv van haar buren. de tweede wegens den moord on haar man. dien rif den ver«tikkino=doid deed sterven. Haar beider straf is in levenslangen dwangarbeid veranderd. Zona's men weet heeft de nresident dezer dagen pratie verleend aan Blanche Vabre, die haar stiefzoontie vermoordde, en aan Tunka Kures. die in het Bois de Boulogne een meisie worgde. Thans is er nop een vrouw. wier doodvon- nis nog niet is o-ewiizigd, Valle geheeten. Zij docdde haar minnaar. EEN „SCHOONHEIDSOPERATIE" Met noodlottige gevolgen Men herinnert zich de zonderlinoe aescbie- denis van de behaaozieke Suzanne Oeoffre, verkoonster in een modezaak te Parijs. die 'wee iaar ne'eden. toen zij op trouwen stond, naar een chiruro- liep om een stukje van haar ietwat olomne kuiten te lafpn afnemen oodat deze meer in orereenstpmminp zouden zu'n m«t de aesthetbrhe eischen. welke haat .fiance" aan meisieskuiten plarht te stellen De chiruro too<r aan het werk. doch kwam niet verder dan een kuit. daar zich een infectie voordeed wrike epn nmputatie van het rech- tprhpen pondiT maakte. De onnelukkicre vrouw. wkr to-p''Omst vrii- wel vprwo-ep' was. klaatrde dsn ehirurg aan en pischte 50iA.0ob francs schadevpro-oed'nsj De eerste civie'e kamer hee't thans uit- snnaak in deze zaak npdaan. Zii heeft den ehirurg 'o' bet k°ta1en eener schadeloosstel- 'in<z van 200.900 francs veroordeeld op nrond der overwecingr. dat hii zich aan een prove fout heeft schn'dig cemaakt door een onerabe te verriehten op een gezond l.ichaamsd'el. terwijl ztilk epn cp-erah'e niet stri'T noodzake'iik was. Wil de wetenschap een heilioe zaak b'ijven, dan moet z'i dienen om mensche'ijk liidpp te cenezen of te ver- aach'en, maar niet om aan de eischen van de trmdf fp vo'doen. De ehirurg had zich verdedigd met de mo- tiveering dat de onera';e morep) noPdzakeli'k was daar ziin nat:snt had redreiod ^ich van het leven te zul'en H°roovpn ind'en hii haar niet zou verriehten D" rechthank oinn hier evenwel nipt mee acroord, overwenende dat in d't geval vee'eer een n=vrtio-analyticus had moeten ingrijpen dan een ehirurg. AMERIKA. EEN AMOK MAKFR GEARRESTF.ERD Nadat hii 4 nersonen gewond had In New York fstadl zijn aan het station aan ds Times Souare hondprd°n menschen ;n «chrik en ontzeftinor gebracht to«n daar amok werd gemaakt door pen piotsehng krankzin- nip geworden rnetaa,Hewe*"ker, een reusachti- gen kerel. een Duibrh immigrant. Nadat hij met een groot mes drie mannen en een ionnen kad gekwefst o w. twee ernstig werd hij door de poiitie overmand. MEVP COOIIDGE. Een gecchenk voor de on si vrouw. De vrouw van den nresident heeft als „eer- °'p dame van het land" en gastvrouw van het Witte Huis velen aan 'zich verp'mht, door vlotte en hon'sche gastvriiheid Thans heb- bpn velen van hpn, die nedurpude hpt verbliif van mevr Conlidor on het Witte Huis daar werden onrvangen, hun erkenteliikheid ge- toond door aan de gastvrouw een geschenk aan te bieden. Het is pen diamanten broche, dip r-iet minder dan 200 steenen telt De bro- che is .gezet on platina en ha"gt aan een pla- tina kettincr die met 170 steenen gesierd is. De namen der gevers het ziin er velen ziin niet bekenf gemaakt. behalve aan mevr. Cool'doe zelf en aan het denartpnient van Staat. Het geschenk was vergezeld van een album, waarin de namen der schenkers en schenksters waren ormeteekend. Epn d'inli- caat van de Hist dier nersonen is aan het dent, van Staat geomven ter opneming in het ge- he'me archief. Enkel persoon'iike vrienden en vriendinnen van mevr. Coolidge hebben aar het cadeau meegedaan. GRREJK^NLAND. CAFe INGFSTORT. Talrijke slachtoffers. Het groote cafe Panellinion te Athene, het drukst bezochte der stad, onder hetwelk zich een variete bevindt, is gister plotseling ingestort. Ettelijke personen werden bedolven onder het puin. Tot dusver werden 10 lijken te voorschijn gehaald.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2