llkiwistlit t'tniil. De Plaatsvervaoger Radio-hoefcje ondgrd een sn dertissle Jaargang. Reohtszaken KKIIIXKTON. No. ?0 1929 Uon^erda^ 28 Fcbi uari. Vrijdag 1 Maart. Hilversum, 1071 M. 10.10.15 Morgen- wijding. 12.152.Concert door het A. V. R. O.-Trio. 2.052.45 Voor de scholen. Prof Dr. A. Pule: Hoe word an nieuwe landstreken ontdekt. 2.454.Gramofoonmuziek. 4. 4.30 Huisvrouwenhalfuurtje. 5.—5.30 Gra mofoonmuziek. 5.306.Radiopraatje. 6. 7.15 Concert door het A. V. R. O.-Trio 7.15 —7.45 Schippersles door L. K. A. van Duu- ren. 8.Kamermuzi-ek door het Rose-Trio. Piano, viool en ceFo. 9.9.40 Lezing door Prof. Dr. B. G. Escher: De uitbarsting v. d Krakatau. 9.40—10.Hollandsche liedjes door G. Leenders, bariton. 10.Persberich- ten. 10.1010.30 Muziek. 10.30 Aansluiting van Haarlem. A. V. R. O.-Steden-avond. Het Gmroep-orkest onder leiding van Nico Treep. H. Cats en L. Muskens Sleurs, zang. Huizen, 336.3 M. (Na 6 uur 1852 M.) 11 11.30 N. C. R. V. Korte Ziekendienst. 11.30—12.— K. R. O. Ziekenhalfuurtje. 12.301.30 Concert door het K. R. O.-Trio. 3.4.Vrouwenuurtje door Mej. Kramer 4.5.Gramofoonmuziek. N. C. R. V 5. 6.45 Concert. W. Segboer, bariton. B. Po ak —Daniels, viool. Mevr. B d. RidderSpaan, pianobegel. 6.457.K. R. O. Radio praatje door W. Peters. Onderwerp: De Mexicaansche bond (Bestrijdingsmiddelen en toestelbediening in verband met het genereer- euvel). 7.7.25 Ir. H. Thunissen: Plaats en beteekenis v. d. Kerkgeb. in het stadsbeeld. 7.35 V. P. R. O. Sprs. Prof. R. Casimir: Practische opvoedkunde. Dr. D. Drijver: Wat gelooven en denken Vrijz. Protestan- ten. De Bijoel. Mevr. Lyssen, harp H. Bosmans, piano. Feltkamp, fluit. G De- vreeze, alt. Dr. P. H. Ritter, deciamatie uit eigen werk. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Keukenpraatje. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonatenconcert, viool en viola. 12.50 Orgelconcert. 1.20—2.20 Orkestconcert. 2.20 2.45 Beeld-uitzenamg. 2.5o Voor de scho len. 3.15 Muziek. 3.20 Lezing: The kaffirs. 3 40 Muziek. 3.45 Lezin^: Lister. 4.Mu ziek. 4.05 Voor de scholen. 4.50 Orkestcon cert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing: Omelet tes. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Muziek 7.05 Pianomuziek van Beethoven. 7.20 Muziek- critiek. 7.35 Muziek. 7 45 Lezing: Animals. 8 05 Des'ijs en Clark, syncopatie. 8.20 B. B. C Symphonieconcert. „La Damnation de Faust", opera van Berlioz. Halle-orkest Nat. koor. (9.35 Nieuwsbericnten). lo.45 Nieuws berichten. 10.50 Lezing. 11.05 Pianoconcert door Cecil Dixon. 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs ,J2(idio-Paris"1750 M. 12.50 2.10 Orkestconcert. 4.05—5.05 Solistencon- cert. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.50 11.10 Orkestconcert. Mme. de Montaud, zang. Langenberg, 462 M. 9.35 Gramofoonmu ziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Orkestconcert 5.055.50 Orkestconcert. 7.207.50 Uitzending v. h. straatverkeer en zijn gevaren. 7.50 Concert. Werag-orkest. 8.20 Lezing. Daarna tot 11 20 Dansmuziek. Zeesen, 1649 M. 11.203.50 Lezingen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.50—7 05 Lezin- fn. 7.20 Concert bii het 5-jarig bestaSn der itteldeutsche Rundfunk A. S. Leipzig. Hamburg, 395 M. 10.2011.20 Grama- phoonplaten. 5.20 Concert. 7.20 Orkestcon cert. 8.50 „Die tiefe Nacht". Hoorspel van Justus Leo. 10.40 Orkestconcert. Brussel, 511.9 M. 5.20 Dansmuziek 6.50 Trio-concert. 7.20 Gramaphoonplaten. 8.35 Orkestconcert. Emilio Perrea, tenor. DE V. A. R. A. De Minister van Waterstaat heeft beslist dat aan de V. A R. A. op grond van de re- geling omtrent den zendtijd voor het doei van extra uitzendingen tijd ens de opening van het nieuwe V. A. R. A.-gebouw te Hilversum ter beschikking moet worden gesteld de tijd van 25 uur op Zaterdag 2 Maart, buiten den gewonen tijd van 8 uur tot afloop en op Zon- dag den tijd van 8 uur n.m. tot afloop buiten den tijd dien de V. A. R. A- op Zondag reeds bezet, n.l. van 9—12 en van 5—6 uur. De officieele opening van het V. A. R A.- gebouw geschiedt Zaterdagmiddag om half 3 in het Palace-hotel te Hilversum. Behal-ve de minister van Waterstaat, de Directeur-Gene- raal van P. T. T., de plaatselijke autoriteiten, de verschillende vertegenwoordigers van de omroepvereeniging en de organisaties binnen de arbeidersbeweging, zijn nog een groot aantal personen, uitgenoodigd aanwezig te zijn. De plechtigheid wordt per radio uitge- zonden. Ongeveer halfvier zal Willem An- driessen in de studio een piano recital geven. Zondagmorgen zal de V. A. R. A. officieel door de arbeidersbeweging te Hilversum worden ontvangen, terwijil 's, avonds een bij- zonder concert wordt geg'even door het Utrechtsch Stedelijk orkest, waaraan Willem van Cappellen en Di Moorlag medewerken. Door RICHARD MARSH. Vrij near het Engelsch door C. M. G. de W. Hij aarzelde. Zou hij daarop afgaan? Waartoe zou dat dien en? Het waren waar- schijnlijk Italianen of Sicilianen, die geen woord verstonden van hetgeen hij zei en al verstonden ze hem, ze konden hem toch niet h el pen. Maar zij leefden tenminste in deze doodenstad. Hij was op het punt naar hen toe te gaan, toen hij p otseling van plan veran- derde hij hoorde een stem; de stem van een vrouw. En dat hoorende, kreeg hij zijn geheugen terug. Hij herinnerde zich het meis- je van den vorigen avond, het meisje, waar- mee hij met de grcotste moeite het hotel was uitgekomen; het meisje, dat door de woede der golven van hem was losgerukt. Zou het mogelijk wezen dat zij ook nog in leven was en dat dit haar stem was d'e hem riep? Hij stond stil om te luisteren; neen, het was stellig die stem niet. Hij zou die stem iherkend hebben; hij kende deze stem niet. Weder hoorde hij haar roepen. Waar kwam die stem vandaan? Ofschoon hij op het ge- luid kon afgaar, duurde het eenige oogenb'ik- ken voordat hij wist waar hij eyas Hij het de ©9gca gaan langs een hoc,;, gebouw, dat te- MEERVOUDIGE STRAFKAMER. ARROND1SSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 26 Febr. Nieuwe zaken. QjsITDUIKING TABAKSWET. De zitting stond heden in het teeken der belastingzaken, waarvoor speciaal mr. Asser Jr. de rijksadvocaat, was gearriveerd. De eerste zaak is al van bejaarden datum Zij betreft den 41-jarigen handelsreiziger, Th. de K., thans kellner te Utrecht, aan wien ten laste is gelegd, dat hij op 1718 Maart te Schagen als venter en siandwerker sigaren heeft verkocht zonder daarvan tabaksbelas- ting te hebben betaald, o.m. verkocht hij aan de Iandbouwers J. P. Schilder en P. Porte- gies aldaar eenige kistjes. Verdachte die de moeite heeft genomen heel van Utrecht te ko- men, ontkent de feiten niet, doch zegt onwe- tend te hebben gezondigd. De los-arbeider Bos, indertijd sigarenwinkelier heeft destijds de autoritenen op den sigarenkoopman at- tent gemaakt. In deze zaak werden nog eeni ge ambtenaren der directe belastingen als getuige gehoord. Verdachte is door hen te Schagerbrug aangehouden en gevisiteerd Hij zeide nu dezen handel bij toeval be oefend te hebben. De sigaren heeft hij uit- sluitend verkocht om zijn logementsgeld te kunnen voldoen. Zijn kameraad, van wien de sigarennegotie uitging, was plotseling naar Utrecht vertrokken en had hem zonder geld in het logement in den steek gelaten. De rijksadvocaat vorderde namens de ad- ministratie der dir. belastingen 100 boete met verbeurdverklaring der in beslag geno men sigaren. De officier bepaalde het getal vervangende hechtenisdagen op 100 dagen. Verdachte zeide dat bij hem geen sigaren in beslag zijn genomen, ze waren trouwens niet van hem maar van zijn vriend. De boete vondt hij vreeselijk zwaar en door verschil lende tegenslagen zal hij niet bij machte zijn zoo'n buitensporig bedrag te voldoen. Hij vroeg dus clementie. SIGAREN ZONDER BELASTING- ZEGEL. De 34-jarige cafehouder Marinus O. te Hoorn stond terecht op grond van het feP dat op 27 Juni 1927 de ambtenaar Smit in het lokaal van verdachte heeft aangetroffen een aantal sigaren zonder zegelbandje in een kistje met verbroken banderollezegel, terwijl de heer O. niet gerechtigd was deze sigaren in zijn lokaal op deze wijze te verkoopen. Verdachte bestreed het aantal en zeide nie* de bedoeling te hebben gehad deze sigaren tc verkoopen. De rijksadvocaat jammer genoeg, geheel onverstaanbaar, vorderde 100 boete met verbeurdverklaring der sigaren. De officier vulde aan met 100 dagen hechfenis. Verdachte vertoonde geen spoor van en- thousiasme en b'eef bij zijn verweer, deze si garen niet ten verkoop aanwezig te hebben gehad. DE VROUW HAD OOK NOG IETS TE VERREKENEN. Mevr. Anna Maria de G., de 42-jarige huisvrouw van den voorgaanden verdachten cafehouder O. stond daarop terecht ter zake dat zij op 29 Juni den ambtenaar Smit, die eenige sigaren in beslag wilde nemen, in de uitoefening van ziin ambtsplicht heeft belem- merd. door de kistjes uit ziin handen te ruk- ken en zich daarmede in een naburige kamer te verwijderen, zoodat het den ambtenaar niet gelukte de in beslag genomen sigaren in be- zif te krijgen. Verdachte zeide in zenuwachtige opwinding gehandeld te hebben. Zii heeft de sigaren niet uitgeleverd op vordering van den com mies, dat wil zij wel erkennen. Door den riiksadvocaat werd gerequireerd 100 boete De officier verzocht toewiizing der vordering en bepaalde het aantal subsidiaire hechtenis dagen op 100. Verdachte zeide dit niet te kunnen betalen. VERVQER VAN ONGEBANDE- ROLLEERDE SIGAREN. De 38-jarige sigarenmaker Leonardus Hub. S., Limburger van geboorte, woonach- tig te Alkmaar werd op 14 Juli 1928 op het Zeglis aangehouden door 2 ambtenaren der dir. belastingen op het noodlottige momenf dat hii per riiwiel vervoerde 11 kisties ieder gevuld met 100 stuks sigaren, die Weken na aanhouding van verdachte en visitatie van genover hem stond. Het was zeker wel zeven- Sg voet hoog. Heel in de hoogte, buiten een raam, was een klein balconnetje. Op dat bal- con zag hij vanuit de diepte een meisje over het smalle hekje hangen; hij meende een heel jong meisje, niet alleen heel jong maar ook heel mooi. Zij sprak een paar woorden in een vreem- de taal; hij meende in't Italiaansch. Hij antwoordde: „Ik ge'oof, dat ik te dom ben om te ver- staan wat u zegt. Spreekt u geen Engelsch?" Het antwoord kwam dadeliik: „0 jawel, zeker! Ik ben een Engelsche. Ik beb hier den heelen nacht gestaan. Kunt u niet iets doen om mij te he''pen?" Het was of er tranen waren in haar stem. „U helpen? Ja zeker. Maar wacht een oogenblik, tot ik even kan nadenken. Is er geen kan? om van binnen het huis uit te hulp te komen?" „Ik vrees van niet; ik vrees, dat alles is in- gestort, behaVe een gedeelte van mijn slaap- kamer en dit balcon, en iedere minuut, den heelen nacht door, was ik bang dat ook dit zou invaFen. Te'kens als ik mij even beweeg, schudt bet balcon en de heele boel" „0 ja? Beweeg u dan niet te veelhet moet sterk genoeg blijven voor u en mij samen; 'aat mij even kijken hoe het't best zal gaan, dan kom ik bij ,.Even rondkijkende, zag h'f. dat het sgt- ma!.ke''fj1'er g°zegd was dr.n gedaan Het heelp b(h%. jjitegzauderd de pakken, niet gebanderolleerd tc d dachte beweerde destijds geldelijk niet bij machte te zijn geweest, de sigaren van belas- tingzegels te voorzien. Hij stond thans in persoon voor deze ontduiking terecht. De heeren Jongkind en Schurer, ambtenaren der dir. belastingen werden als getuigen ge hoord. Door verdachte werd't hem ten laste gelegde erkend. Eisch tegen dit slachtoffer 2 X 100 en 1 X 50 gulden boete. Toewijzing en aantal subsidiair hechtenis dagen totaal 250. Dit kan ik onmogelijk be talen, kreunde de verschrikte sigarenmaker. EEN OUDE STRAFZAAK. De 27-jarige arbeider Willem Fred. H., wonende te Enkhuizen, die in 1927 bij ver- stek werd veroordeeld wegens kippendiefstai en toeeigening van een kralen beursje met zilveren knipje gepleegd op het eiland Texel, heeft na zijn veroordeeling naar het buiten- land de wijk genomen en is thans bij zijn terugkomst gearresteerd, teneinde de hem op- gelegde straf te ondergaan. Hij is ijlings te gen dit vonnis in verzet gekomen en stond nu in persoon terecht. Verdachte heeft destijds 4 kippsn verkocht aan de wed. D., welke kippen hij beweerde ter vervanging van loon te hebben gekregen van zekere Mandjes, bij wien hij had gewerkt. Juffr. D. heeft deze antiquiteiten nog steeds in haar bezit. Verdachte bleef ook nu bij zijn opgaaf dc kippen als loon te hebben ontvangen, doch Mandjes ontkende zulks ten stelligste. Verdachte zeide ongeveer 17 loon te heb ben moeten vorderen van Mandjes en deze was niet bij machte hem dit in contanten te voldoen. De heer Dirk Mandjes sprak dit tegen Hij had H. in geld betaald en niet in kippen De kippen behoorden trouwens aan zijn doch- ter die momenteel ongesteld is. Het loon be- droeg 26 en niet 17. Willem F. H. stond ook nog terecht wegens diefstal van voormeld beursje, dat hij ten geschenke heeft gegeven aan Dieuwertje B. bij wiens ouders hij in den kost was. Het beursje lag in de lade van de winkelierster Jannetje Bakker en is door een manspersoon in casu verdachte daaruit ontvreemd. Verdachte kwam voor den diefstal geregeld in het winkeltje om si- garetten, maar later zag men hem niet meer Verdachte beweerde het beursje te hebben ge von den. Getuige Eijsinga uit Zwaag Westeinde werkte destijds met verdachte op Texel. Deze heeft hem het beursje getoond, dat hij be weerde in den modder gevonden te hebben, doch zelf niet gezien, dat verdachte het beurs je opraapte. Verdachte heeft het beursje uit- gespoeld en getuige had hem 0.50 daar- voor geboden, op welk bod verdachte niet in- ging- Hij is thans gedetineerd in den Bosch. Hij ondergaat een straf van 3 maanden, hem door den Politierechter ter zake diefstal van een das opgelegd, zooals hij beweerde. Hij Is reeds meermalen wegens vermogensdelicten veroordeeld, o.m. te Alkmaar tot 6 en S maanden. De officier zeide dat verdachte morgen- ochtend 10 uur door den rechter-commissa- ris te den Bosch moet worden gehoord, ver- moedelijk voor een nieuw misdrijf. De officier is overtuigd van de schuld van den verdachte en vorderde bekrachtiging van het vonnis, 1 jaar gevangenisstraf. Verdachte houdt zijn onschuld vol. Uitspraak a.s. week. Daarna sluiting. DUISTERE STRAFZAAK VAN 10 JAAR GELEDEN. BehandeUng in revisie voor het Amst. Gerechishof Het Gerechtshof te Amsterdam heeft zich gistermiddag bezig gehouden met de behan- d-eling van een interessante strafzaak, welke ongeveer tien iaren geleden heeft gediend voor de rechtbank te Maastricht. Voor deze rechtbank heeft toen terechtgestaan de thans 43-jarige metselaar en rijwielhersteller J J. B Hem was ten laste gelegd dat hij op 30 Sep tember 1918 te Rumpen-Brunssum door het openbreken van een kast zich wederrechtelijk veertien duizend mark heeft toegeeigend, welk geld toebehoorde aan een zekeren Lodewijk Peters. Op 18 Juni 1918 veroordeelde de Maas- trichtsche rechtbank verd. deswege tot twee jaren gevangenisstraf, waarna het gerechts hof te Den Bosch zich in hooger beroep met de zaak bezighield. Het Hof verklaarde op 6 October 1919 verd. eveneens schuldig aan den diefstal, maar verhoogde de straf tot twee jaren en zes maanden gevangenisstraf Verd. ging in cassatie, maar de Hooge Raad verwierp het cassatie-beroep, met het gevolg dat P. zijn straf van 2% jaar volledig heeft uitgezeten. Maar B., die immer zijn onschuld had volgehouden, liet het er niet bij. Her- haaldelijk drong hij op herziening van het vonnis aan. En bijzonderheden, welke nader- scheen te zijn ingestort. De ruiten van de ra- men schenen er uitgevaFen te zijn, hij kon in de ledige ruimte zien. Hij merkte dadelijk op, dat het even onmogelijk voor haar was om neder te dalen, als voor hem om naar boven te klimmen. Hij zag twee manner, aankomen in de straat, die naar het plein leidde en hield ze voor politieagenten. Hij riep ze in de eeni ge taal' die hij kende. Zij schudden het hoofd en zouden door-geloopen zijn indien hij ze niet bij den arm had gepakt. Toen zij stil stonden trok hij zijn handen terug en wees naar het meisje op het balcon. Zij keken naar boven; de eene zei iets, dat door het meisje verstaan werd. Zij antwoordde vol vuur. De man zei niets meer tot haar, maar sprak met zijn met- gezel; beiden schudden het hoofd en trokken de schouders op. 't Meisje riep nog opgewon- dener dan te voren. Ofschoon de Engelsch- man de woorden niet verstond, begreep hij uitstekend wat dit alles' beteekende. Het meis je had om hulp gevraag en zij hadden ver- klaard, die onmogelijk te kunnen vereenen. Er kwam een einde aan het gesprek, zij rie- pen haar eenigen woorden toe, en voordat de Engelschman hen kon terughouden, maakten zij haastig dat zij weg kwamen. Trachten hen te weerhouden zou vruchteloos geweest zijn. Maar hij zond hen een paar niet zeer vleiende woorden achterna. „Heeren, of u soldaten zijt of politie»gen- ten, dat weet ik niet, maar ik weet w«l d»t ge lumr.iels zijt, zoowel als lafaards!" Zij lettcn er niet op, waarschijnlijk vesrstoc* tAWw>, M <r3e*.65c6 hand aan het licht kwamen, gaven den Hoo- gen Raad aanleiding revisie te bevelen Op 17 December van het vorig jaar verwees dit hoogste rechtscollege de zaak naar het Am- sterdamsche Gerechtshof. En het was gistermiddag president mr. Jolles, die, nadat de gebruikelijk-e formalitei- ten van naam, beroep, leeftijd, enz. opgeven, waren vervuld dadelijk het woord tot B richtte, daarbij het „hart" van de geheele ge- schiedenis aansnijdende. „Ik geef U thans ernstig in overweging, B.", aldus mr. Jolles, „om de geheele waar- heid te zeggen. U beweert in 1919 een partij platina ter waarde van 187000 mark aan Peters te hebben verkocht. U onfvangt voor- loopig maar 14000 mark en laat de geheele partij bij Peters achter! Geloove wie het ge- looven wil! Het is zeer onwaarschijnlijk, dat U een dergelijke groote waarde, tegen den koers van tien jaar geleden, toch nog 62000 vertegenwoordigende, aan iemand toevertrouwt, van wien u alleen maar weet dat hij goed voor zijn geld is!" Verd „Het betrof hiei een smokkelzaak en in dien tijd vertrouwden smokkelaars elkaar volkomen!" Pres.: „Uw onschuld in de onderhavige zaak zou veel waarschijnlijker lijken als U wilde toegeven, dat de platina valsch is ge weest. Voigens Peters waren het afgeknipte breinaaiden!" Uit het verder verlioor bleek dat de lezing van verd. hierop neerkomt, dat Peters de platina wilde behouden zonder de rest van de kocpsom te betalen en dat hij verd. daar- om wegens diefstal heeft aangeklaagd. Pres.: „U is herhaaldelijk veroordeeld, wel zeven maal. Eenmaal tot 4jaar wegens menschenroof een oorlogsdelict!" Gehoord werd vervolgens de hoofdin- specteur van politie te Amsterdam, de heer A van IJsendijk, die op verzoek van den procureur-generaal een onderzoek heeft in- gesteld naar aanleiding van een der vele revisie-aanvragen dooi verd. Get. heeft een viertal rapporten ingediend, zijn conclusie is dat er vele dubia in de zaak zijn. Hierna trad de kroongetuige, Lodewijk Peters, cafehouder en winkelier te Rumpen- Brunssum, voor het hekje. Uit den aard der zaak onderwierp de president hem aan een zeer scherp verhoor. Get. deelde mede, dat hij met verd. was overeengekomen om een partijtje platina voor 2000 mark over de grens te brengen en aan een Duitscher af te leveren Van koopen is nooit sprake ge weest, get heeft in 't geheel geen verstan.1 van platina. Inderdaad was get., voigens zijn zeggen. naar de grens geweest, maar onverrichter- zake teruggekeerd. Toen get. in zijn woning kwam, liep zijn dochter hem tegemoet, roe- pend: ,.Er wordt ingebroken!" Get. liep naar boven, waar hij voor een kast, die op de voorkamer stond, verd. ontdekte, die een bundel Duitsche bank"biljetten, welke in de kast gelegen had, in de hand hield. Verd. gai get. een stoot tegen de kin en sloeg op de vlucht Get. is hem nog achterna gesneld, maar verd. verdween in de duisternis. Pres.: „Maar U had in elk geval het pla tina, 'k had maar eens onderzocht wat dat waard was". Verd.: „Acht dagen later heb ik ze door een horlogemaker laten onderzoeken, die me toen vertelde, dat het stukjes van fietsspaken waren!" In verband met verschillende tijdstippen, waarop verd. op den dag van het gebeurde gezien zou ziin, werden verschillende getui gen gehoord, die zich echter vrijwel niets meer herinnerden. De procureur-generaal, mr A. Baron van Harinxma thoe Slooten, zeide dat het boven- menscbelijk is om van een zaak betreffende een strafbaar feit, dat tien jaar geleden is gebeurd, een positieven indruk van schuldig of on- schuldig te krijgen. Spr. weet niet wat hij van deze zaak moet denken. Er zijn tal van dubia. Zeer uitvoerig ging spr. de verschillende getuigenverklaringen na, om te concludeeren dat z.i. juist in verband met deze dubia het arrest van het Gerechtshof te Den Bosch niet kan worden gehandhaafd. Alles wat spr. om trent deze zaak zeggen kan is: ik weet het niet, ik twijfel. En waar spr. niet positief is overtuigd van verd.'s schuld, kan hij slechts vorderen, dat het arrest van het Hof te Den Bosch vernietigd en verd. alsnog zal worden vrijgesproken. De verdediger, mr. F. van der Kroon, uit Heerlen, liet in zijn pleidooi vooral het voile licht va'len op de z.i. absolute onbetrouwbaar- heid van den kroongetuige, om zich ten slotte den zij geen woord van hetgeen hij zei. Toen sloeg hij de oogen op naar het balcon. „Wat zeiden ze die Italiaansche rid- ders?" Haar stem was even sidderend als zooeven. Misschien nog droeviger. „Zij zeggen, dat niemand mij helpen kan, dat het zelfs levensgevaarlijk zou zijn het te probeeren; dat ik alleen met een heel hooge ladder gered- zou kunnen worden, maar dat zij niet zouden weten, waar ze die vandaan moeten halen, en al hadden zij er een, de mu- ren zouden naar beneden komen als zij pro- beerden er de ladder tegenop te zetten". Haar stem trilde nog erger dan te voren. „En ik geloof, dat zij gelijk hebbennie mand kan mij helpenik m-oet hier blijven tot- dat het balcon instort en ik naar beneden val". Hij lachte en riep terug: „Dwaas kindje. Als je een oude dame bent, zal ik mijn excuses maken, maar zoo in de verte lijk je mij een kind je praat onzin, evenals die mannen; ik heb vandaag wel moeilijker klimioeren ge- daan; wacht maar even, ik zal bij je wezen, gauwer dan je denkt". Hij had alles goed opgenomen en nage- gaan hoe het misschien mogelijk was bij haar te komen. De muren hadden geleden door den schok en hier en daar waren scheuren, groot genoeg voor een vluggen man om er teen en of vingers in te steken, terwij- op meer clan 6en plaats een stulc van den muur was afgevallen, welke openingqn men r.Is rust- i geheel bij den eisch van den procureur- generaal aan te sluiten Uitspraak 12 Maart a.s. EEN BRANDSTICHTINGSZAAK. T wijjel aan de schuld van verdachte. Behandeling der zaak in revisie. Op 13 December 1927 heeft de Rechtbank te 's-Gravenhage den thans 34-jarigen koop- man J. K. wegens opzettelijke brandstichting veroordeeld tot een jaar en zes maanden ge vangenisstraf. K. zou dezen brand hebben ge- sticht in den door hem gehuurden winkel van perceel Wagenstraat 54, door moedwillig op verschillende plaatsen in dien winkel met 'n brandende lucifer in papier of kaarten vuur te brengen. Subsidiair was ten laste gelegd, dat hij valschelijk en in strijd met de waarheid aan een Haagschen rechercheur heeft medege- deeld, dat op den avond van den brand gedu- rende zijn afw.zigheid in zijn winkel was ingebroken en dat daaruit 20 gros speelkaar- ten en eenige houten kisten gestolen waren. Verd. teekende tegen dit vonnis hooger be roep aan, maar op 4 April van het vorige jaar werd het door het Haagsche gerechts hof bevestigd. Hierna hield de Hooge Raad zich met de zaak bezig en dit hoogste rechtscollege ver wierp het cassatieberoep. De kwestie zou hiermede zijn afgeloopen, ware het niet dat er zich nieuwe gezichspunten voordeden, welke een herziening van het in kracht van gewijsde gegaan arrest rechtvaardigden. Op 10 December van het vorig jaar verwees de Hooge Raad de zaak naar het Amsterdam- sche Gerechtshof, dat zich gister met de be handeling in revisie bezig hield. Op vragen van president mr. Jolles, deel de verd. mede, dat hij aan deze brandstich ting absoluui onschuldig is. Op den bewus- ten avond van 17 Augustus had hij te onge veer acht uur den winkel, waar alleen speel- kaarten verkocht werden, verlaten en de buiter.deur op het Yaleslot gedaan. Hij had zich vervolgens naar zijn woning in Rotter dam begeven en was dien avond en nacht niet meer in Den Haag geweest. Voorts bleek, dat te ongeveer middernacht zekere Wdie den tweeden sleutel bezat, voor den winkel was gekomen. W., die den avond in Scheveninggn had doorgebrarcht hij kon daarvan later een volledig alibi opge ven vond de deur openstaan en toen hij naar binnenging, ontdekte hij den brand. Uit de verklaringen van een tweetal getui gen, dat hierna gehoord werd, bleek dat een paar heeren dien avond geprobeerd hadden, der, winkel na acht uur binnen te gaan, het geen hun niet gelukte, daar de deur blijkbaar gesloten was. De procureur-generaal mr. A. baron Van Harinxma thoe Sioten, meende dat het wet- tig en overiuigend bewijs van het ten laste gelegde is geieverd en vorderde bevestiging van het vonnis van het Gerechtshof te 's-Gra venhage. Uitspraak op 12 Maart. GEHEIME BRANDERIJEN. Bij een landbouwer te Nederhorst den Berg namen belastingambtenaren op ver schillende plaatsen in beslag: een melkbus, die zoodamg was ingericht, dat ze naar hun meening als distilleerketel kon worden ge- bruikt, benevens een zich in die melkbus Be- vindende vloeisfof, die op het punt "an gis- ting was en h.i. voor gedistilleerdbereiding geschikt was; ccn bus met gaten, die naar hun oordeel als koelbak kon dienen en ten slotte een stuk buisleiding. Ter zake van het onbevoegd voorhanden hebben van een en ander stond de landbou wer voor de Vierde Kamer der Rechtbank al daar terecht. Hij ontkende geweten te hebben, dat de in beslag genomen voorwerpen voor alcoholbe- reiding gebezigd konden worden. De melkbus gebruikte hij voov het koken van kippenvoer en de in beslag genomen vloeistof was het in rotting verkeerende restant van het kippen voer, dat hij indertijd aan zijn kippen toe- diende, teen ze de snot hadden. De zoon van verdachte was voigens een der gehoorde ambtenaren wel eens bij een clandestiene branderij betrorkken, maar daarvan zei verdachte niet op de hoogte te zijn geweest. De rijksadvocaat mr. J. T. Asser was van oordeel, dat bij verdachte de wetenschap heeft bestaan, dat de onderdeelen voor gedis tilleerdbereiding konden dienen en eischte twee gevangenisstraffen, door den officier v. Justitie te vorderen. Mocht niet worden aan* genomen, dat hij de wetenschap heeft gehad, dan vorderde hij voor het voorhanden hebben der onderdeelen f 1000 boete. Het O.M. mr. O. E. G. graaf Van Limburg Stirum, eischte voor het eerste feit f 100 boete en voor het tweede feit, dat hij niet bewezen achtte, vrijspraak. Uitspraak 13 Maart a.s. punten kon beschouwen. Maar eer. gemak- kelijke tocht was het toch niet. Ja, een aap of een dergelijk wezen kon het ondernemen zulk een ladder veilig en wel op te klimmen. Hij had er nu lang genoeg over gedacht, de om- standigheden zouden er waarschijnlijk niet beter op worden; hij aanvaardde dus den tocht. De eerste tien of twaalf voet waren niet zoo heel moeilijk, daarna begon de moeilijk- held pas. Maar deze man bewoog zich zoo vlug; hij hield zich aan een kleinigheid vast en het was of er een vlieg tegen een muur opliep. Het jonge meisje hield zich aan de ijzeren leuning vast en keek zoover mogelijk naar beneden. Ze durfde haasf geen adem te halen. Hij was bii een raamkozijn gekomen op de tweede verdieping. Daar stond hij niet zoo zeer om uit te rusten, maar om te kijken hoe hij verder zou komen. „Het is een goede oefening voor een aero- baat", riep hij haai toe. „Celukkig heb ik mij daar al meer geoefend. De kwestie is, wat nu? Het ziet er hier niet erg uitlokkend uit, ik geloof, dat ik het nu aan den binnenkant eens probeeren zal. Is er nog iets over aan den anderen kaut van het balcon? in de ka mer, bedoel ik". „Er ligt nog een stukje van den vloer, op sommige plaatsen misschien drie of vier voet breed, maar het is heel brckkelig Ik durf er haast niet op te gaan staan en ik vrees dat het u niet houden zou. Ga maar lkver terug en laat mij aan nu'in lot over. Het helpt toch niet of u hier komt". (Wordt yeryojgd.i 6i

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5