ITALIAN® geneeskrachtig lekker iJsspofirrT" Onaee B€g>8ogfgen. Provinciaal n*euw8 OPLICHTING. Gisteren is te Maastricht aangehouden de 35-jarige J. N., afkomstig uit Roermond Hij wordt verdacht van oplichting met valsche vtrzekeringspolissen. Een groot aantal bewo- ners van het platteland van midden-Limburg zijn hiervan de dupe geworden. STAATSBOSCHBEHEER. Een nieuwe orgadsatie. Bij kon. besluit is bepaald, dat het beheer van de aan den Staat toebehoorende, onder het Dep. van Binnenl. Zaken en Landbouw xessorteerende fcosschen, bebosschingen, ont- ginningen en woeste gronden, die bestemd zijn om te worden beboscht of ontgonnen, met al wat daartoe behoort, is afgescheiden van het beheer der overige domeinen en vormt een afzonderlijk Staatsboschbeheer. De goederen, tot dit Staatsboschbeheer be- ihoorende, worden, voor zoover zij daarvoor in aanmerking kunnen komen, veraeeld in be- heersobjecten, houtvesterijen en boschwachte- rijen genaamd. Aan het hoofd van iedere ihoutvesterij staat een houtvester; aan het hoofd van iedere boschwachterij een bosch- wachter. De dienst van het Staatsboschbeheer wordt uitgeoefend onder het oppertoezicht van den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw en omvat: het volledig beheer der tot het Staatsbosch beheer behoorende goederen; voor zoover niet aan andere Rijksorganen opgedragen: a. de uitvoering der wettelijke bepalingen den boschbouw betreffende; b. de bescherming van het natuurschoon, waar- onder begrepen het toezicht op de bosschen en andere houtops anden, voor weaker bewa ring een bijdrage ingevolge art. 12 der bosch- wet 1922 is verleend; den boschbouwvcorlichtingsdienst in den meest uitgebreiden zin. BRANDEN. Te Haaften is zonder bekende oorzaak brand ontstaan in het achterhuis van den herbergier C. van Bruchem Het geheele pand met den inboedel ging iri vlammer, op De naastbij gelegen nieuwe woning van de weduwe van Diggelen trof hetzelfde lot Het huis van A J. van Herreveld, ook in deze buurt gelegen, verloor door dezen brand het rieten dak Door watergebrek was blussching onmogelijk. Te Langenboom (N-.Br.) is de boerderij van H. van Boxtel tot den grond afgenrand Een paard, twee koeien, een hokkeling en eenige varkens kwamen in de viammen om De oorzaak van den brand is onbekend. DE VIER-DAAGSCHE IN 1929 Door den Nederl. Bond voor Lichamelijke Opvoedmg uitgeschreven vier-daagsche af- standmarschen zullen dit jaai worden ge- houaen op z3, 24, 25 en 26 Juli. Aan deze afstandsmarschen Kan worden deeigenomen door miidairen en burgers (ook vrouweli]ke personen kunnen deelnemen). VERVALSCHING VAN POSTWISSELS. Eenigen tijd geleden is gerrield, dai een Duitscher in ue Wijnstraat te Rotterdam een tkamer had gehuurd en daai had vertekh dat- hij ver-egenwoordiger was van een levens- verzekeringsmaatschappij in Keulen. Hij had die kamer op een Zaterdag gehuurd en is ioen s Maandags teruggekomen, waarna hi] •iniormeerde of er ook in dien tusschentijd postwisseis voor hein uit Keulen gekomen waren. De kosibaas antwoordde dat er in- derdaad twee posiwisseis waren gekcmen ten bedrage van f 450 en 470 maar dat deze wisseis met aan den Duitscher, maar aan hem geadresseerd Waren, en dat hij zon der verdere infoimatie de postwisseis niet wenscme at te geveti. Gelijk toen is geme.d., is de Duitscher verdwenen en is bij onder- zoek gebleken, dat de postwisseis valsch waren. Thans is het aan recbercheurs van den vreemdelmgendienst gelukt. den Duitscher op te sporen. Hij vertoe'de nog steeds in Rot terdam onder een anderen naam en heeft be kend, eerst een postwissel aan zichzelt te heb ben gestuuid voor een klein bediag, en daar- na 's nachts op zijn kamer de stempe.s en verdere aidrukken op ue gefingeerde postwis seis van 450 en J 470 te heboen nagetee- kend. Naar hij verdei mededeelde heeft hij nog een medeplichtige gehad, naar wien de poiitie thans nog zoekt. De Duitscher is aan gehouden en opgesloten. TEGEN DE AANHANGIGE ZIEKTEWET Prot est ve; g uder-. ng Te 's-Gravenhage is gisteravond een pro tesivergadering gehouden tegen de aanhan- gige Ziektewet, uitgeschreven door de Zie kenkassen van Den Haag en omstreken De opkomst was niet bijzonder groot. Eerste spreker was de heer Visser burge meester van Nieuwe-Niedorp, onaer-voorzit- ter van het Nederl Verbond van Ziekenkas- sen. Spr. zeide dat, wanneer alle ziekenkassen in Nederland aangesioten waren geweest bij het Ned Vemond. een zoo groote mmht zou zijn gevormd dat de regeering zich wel itweemaal zou hebben bedachi voor zij een on twerp indiende als het thans aanhangige Voigens door spreker ontvangen gegevens zijn er thans in Nederland ongeveer 1650 zie kenkassen met een ledental van ongeveer 290.000 leden Dit zijn alleen ziekenkassen van vrijwillige deeln-emeis, en door deze kas- sen werd per jaar ongeveer drie millioen gulden uitgekeerd In het begin dezer teuw ging de regeering zich met deze aangelegen- heid bemoeien. De strijd ten aanzien van een ziektewet is nu geeindigd in een com p nun is tusschen werkgevers-organisaties en vakcentrales Door het thans ingediende ontwerp wordt echter, betoogde sprekei, het particulier ini- tiatief geheel weggenomen. Bij spreker staat het dus vast dat het voor de arbeiders een ramp zou zijn indien de thans aanhangige Ziektewet werd aange- nomen. De h-er Nooteboom de Bruin, sprel.end nam ens de R.K. Fed-eratie van Ziekenkassen, wees erop dat het gevaar van het verdwijnen der kassen dcor het ontwerp zeer groot is en daarom dient een ernstig protest daartegen op te gaan Spreker hoopte dat de minister aisnog de bijzondere kassen zou willen ei'- kennen. De heer J F Kuier secretarie vac h-el Ned Verbond van Ziekenkassen, tnerkte op, dat Voor engros bij: Fa. J. F. v. LIESHOUT eu Fa. G. KUIJPER, Alkmaar. de verzekering voigens het wetsontwerp uit- sluitend rekening houdt met den loondienst Is dit voor den vasten arbeider reeds zeer on- zeker, voor den lossen arbeider heeft het ontwerp in het geheel geen beteekenis Dit is geheel anders bij de ziekenkassen, want daar- bij wordt alleen rekening gehouden met het feit of de premie is betaald en niet met de vraag of iemand losse of vasfe arbeider is of hoe lang iemand achtereen in loondienst is geweest. Wel is een wettelijke regeling nood- zakelijk ma:.r dan moet dat zijn een regeling waarbij voo: alle verzekerden onder alle om- standigheden een voorzitning wordt getrof- fen. Dit nu geschiedt niet door het aan hangige ontwerp, wel echter door de be- staande ziekenkassen. Daarom is het thans voorgestelde ontwerp verd-erfelijk. kade te Rotterdam zijn ten nadeele van een expediteursfirma van de Boompjes 65 kisten nootmuscaat gestolen. De gestolen partij vertegenwoordigt een waarde van f 2500. DOOR HET ZOLDERLUIK GEVALLEN. In den nacht van Dinsdag op Woensaag is in de St. Elisabethssteeg te Utrecht een 73- jarige man omgekomen. Hij leed aan asthma, en verkoos daarum het frissche zolderveitrek boven de kleine gemeenschappelijke slaap- kamer van hem en zijne vrouw Toen hij zich nu 's nachts naar beneden wilde begeven is hij misgestapt en door het zolderluik naar beneden gevallen, met het gevolg, dat hij den nek brak. De oude man was onmidriellijk dood. DE RING VAN f 12.50) TERECHT. Uit Brussel is bericht ontvangen dat de ring, die verleden week uit een juweliers- zaak in de Kalverstraat door een Italiaan ontvreemd is. daar in beslag is genomen. De Italiaan is eenige dagen geleden te Brussel gearresteerd en gisteren met den g-edupeer- den juwelier geconfronteerd. De Italiaan heeft ontkend te Amsterdam geweest te zijn. De ring is echter op hem gevonden. NEDERLANDSCHE REIS- VEREENIGING. Het totaal aantal leden der Nederlandsche Reisvereeniging bedroeg op 1 Jan. j.l. 66.055, ■van wie 61.382 in 79 afdeelingen vereenigd en 4608 niet in afdee ingen veremigd. De .afdeelingen telden: Alkmaar 918, Amersfoort 70S, Amsterdam 15.831, Apel- doorn 574, Arnhem 1556, Breda 314, Bus- sum 874, Deft 496, Deventer 434, Dordrecht 999, Eindhoven 250, Gouda 419, 's-Graven hage 11.820, Groningen 1804, Haarlem 3948, Hilversum 850, Hoorn 213, Leeuwar- den 864, Leiden 1264, Maastricht 385, Nij- mtgen 734, Rotterdam 8518, Sneek 209, Twenthe 1883, Utrecht 2931, Walcheren 70'0, Zaanstreek 862, Zutphen 540 en Zwolle 502 leden. Prof, van Baren te Wageningen heeft zich bereid verk'aard zitting te nemen in de lei- ding van de reis naar de Engelsche Riviera en Wight, die de Nederlandsche Reisver. met Paschen organiseert met de „Oranje- Nassau" van de stoomvaartmaatschappij „Zeel?nd". De Wageningsche hoo-g'eeraar zal, op de wijze als hij deed op de reis naar Noorwegen, aan boord van de „Oranje-Nassau" voor- drachten houden over de aardriikskundige gesteldheid en den zeer bijzoncere geologi schen bouw van Engelands Zuid'kust. MAGNETISCHE STORINGEN EN NOORDERLICHT. Het Kon Ned. Met. Instituut te de Bildt dee't mede: Gisteravond en hedennacht werd te de Bildt een zeer sterke magnetische storing geregiUreerd, die met Noorderlicht gepaard ging. Waarnemers van het Noorderlich* worden uitgenoodigd, hun waarnemingen aan het Kon. Ned. Met. Inst, te de Bildt in te zenden. KORTE BER1CHTEN. Grsieravond heeft in de Chineezenwijk op Katendrecht te Rotterdam een Chinees op een landgenoot geschoten. zondei hem cven- wel te raken De dader is aangc-houden en op gesloten. Prinses Juliana heeft gisteren de ver- tooning van de bekende tennisfilm b'ijge- woond die vanwege het Leidsch Tenmspark in het Luxortheater te Leiden draaide Op den Boscherweg te Maastricht is een met een paard b-erpannen wagen waarin man, vrouw en kind zaten, in de Zuid-Wil- lemsvaart gereden De menschen zijn gered het paard is verdronken. In 1930 zal weer een veetelling worden gehouden De laatste had plaats in 1911. Gisternacht is de 21-jarige W H Waals in een loods aan de Rijuhaven te Rotterdam met zijn hoofd beknefd geraakt tusschen de diehtschuivende deur van een wagen Hij liep een schedelbreuk op en was vrijwel direct dood Aan het politiebureau Singel te Amster dam is aangifte gedaan dat in een theater in de Reguliersbreestraat ten nadeele van een dame een platina halskettmg met briljant ter waarde van 4000 is ontvreemd. Ingediend is een wetsontwerp, houden- ele wettelijke voorziening in verband met het door den brand van het raadhuis dei ge- meente Leiden op 12 Februari 1929 verloren gaan van de op dien daium aanwezige ge- gevens noodig voor het opmaken van de kiezerslijst diei gemecnte Uit de loods „Neptunus" aan de Perk- OK KOUDK, HET IJS OP DE RIVIEREN. Het ijs op den Rijn in werking. Gistermiddag is in den Rijn voor de stad Arnhem een enorm groot stuk ijs losgeraakt en stroomafwaarts gedreven, ten gevolge waarvan de nog aanwezige stukken van den schipbrug ernstig in gevaar werden gebracht Het "stuk ijs zette zich vast juist voor het drukste kadegedeelte, daar waar de stoomboot- onderneming „Corcordia" haar opslagruim- te voor goederen heeft. Voortaurend braken van het groote stuk ijs groote schollen af en deze beukten tegen de brugstukken, die men in allerijl met eeni ge zware kabels aan den wal vastlegde. Intusschen moest de veerdienst worden ge- staakt, daar het brugstuk waarmede een veer dienst werd onderhouden niet bestand zou zijn tegen de groote ijsschollen, die in vrij snelle vaart afdreven. Het werkvolk van de Arnhemsche Stoom- sleephelling kon niet naar den scheepswerf, zoodat de directie besloot het werk stop te zetten. Een gedeelte van de arbeiders werd ge- bruikt als „ballast" op de stoomboot Concor lia VI, waarmede getracht werd door de ijs- massa heen te breken, hetgeen verschillende malen gelukte. Een behoorlijken doortocht kon echter niet worden gemaakt. Inmiddels groeide het aan tal menschen en wagens, dat over den Rijn moest n^et den minuut aan. Aan de stad'zijde sfonden' 's middags zeker 40 a 50 auto's en karren te wachten op het moment, dat de veer dienst zou kunnen worden hervat. Om 5 uur stonden ze daar nog. Slechts een enkele maal voer het brugstuk over en dan konden slechts enkele wagens mee. De belangstelling voor het gebeurde was groot. rbreken op de benedenrivieren ge- staakt. De vorst belemmert op de benedenrivier het ijsbreken. Waterstaat heeft afgezien van het voornemen om gister het ijs in den Noord te gaan breken. Bij dit weer h°eft de ijsverwij- dering niet het minste resultaat. Gistermor- gen was er voor Rotterdam on de rivier reeds weer veel nieuw gevormd driifijs, dat ont staan is op het ooengebroken rivierdeel. Toen de Maas boven de Oude Plantage dicht lag, werd er geen nieuw ijs op de rivier beneden de Maasbruggen van boven aangevoerd, maar thans is dit wel het geval. De sleepboo- ten van den sleepdienst van P. Smit Jr. zijn evenwel gistenror^en voortgegaan met het geven van uitvoering aan het voornemen om den Holl. I Tsel ijsvrij te maken tot aan de werf van Vuvk en Zn. te Kapelle. opdat het ingevroren stoomschip ..Farmsum" van de Stoomvaart-Mij. ..Oostze°" te Amsterdam uit het ijs kan worden bevrijd. De overtccht ovr de Merwede Tusschen Aiblasserdam en Ridderkerk be- staat overtocht over de Merwede voor auto's enz. tot een gewicht van 2000 Kg. Het ijs bij Lobith. Gistermiddag hebben genie-soidaten het ijs in de. haven van de scheepswerf,, Be Hoop" laten springen om de schepen. die nog gedeel- teliik buiten liggen voor de haven, in veilig- heid te brengen. Het Rhenensche veer. Het Rhenensche veer is thans weer toegan- kelijk voor a"to's tot een maximum gewicht van 3000 K.G. Hoog water in de Waal. Dadebjk na het bekeud worden van den uit Keulen geme'den Snellen was van 92 c M zijn voorbereidende maatrege'en genomen om zoo noodig door kistingen de twee coupures in den Waaldiik voor de stad te kunnen slui. ten. Hier is de Waal sinds Dinsdagmorgen ono-eveer 10 c.M. gewa=sen. Overtocht over het veerpont wordt niet toegestaan. Weer vradvauto's over de rivier. Te Eck en Wiel is gister het verkeer over het ijs ook met vrachtaMo's tot een maximum gewicht van 3000 K.G. toegelaten. De op- ritfen zijn zeer sterk (rebleken. Dinsdag bad de Rijn te Eck en Wiel een was van 5 c.M Des nachts bleef de stand onveranderd. De over gang Nijmegen—Lent. De door de oemeente Nijmeo-en ingesteldf overhang naar Lent is wegens het gevaar op- geheven. Doesburgsche schipburg weggenomen Gister is de schipbrug weggenomen. De overtocht vindt plaats per motorboot, doch is niet mogelijk voor voertuigen. Doesburgsche schipbrug weggenomen. Hoewel de weersgesteldheia er zachtcr blijft dan bij ons, is de temperatuur in het Zwitsersche en Duitsche Rijngebied toch da lende. Voigens de waarneming van gister- morgen 8 uur siond de temperatuur te Basel Gp het vriespunt, in Straatsburg stond zij juist een graad daarboven. In Mannheim vroor het echter vier graden, in Bingen vijf, in Coblenz drie, in Keulen vier en in Ruhrort zelfs tien graden. De beweging, die de dooi hier en daar in het ijs gebracht heeft, heeft Dinsdag nog aangehouden en zoo wijzen dan ook bij Hu- ningen, bij Basel en Kehl resp. 39 en 28 c.M was aan. Te Coblenz, waai de Moezel in den Rijn valt, was de waterstand gistermorgen 59 c.M., te Keulen 92 c.M. hooger dan Dinsdag. Hier en daar doet zich echter ook reeds de vertraging in den waterafvoer door den terugkeer van de vorst oelden. Zoo meldt men van den Boven-Rijn: Mannheim 4 cM val en in Ruhrort, waar veel ijs is afgevoerd, werd 2 c.M. val genoteerd. DE EILANDEN. Oeregclae posiverbu:ding met Urk Het eiland Urk heeft thans een dagelijk- sc^e verNnding met auto's op Xampen. Gis- tereu werden 21 zakken post aangevoerd. Verschil lende sleden met levensmiddelen gaan dageiijks naar Kampen en Enl uizen. Het eiland werd gister bezocht door twee luxe autos uit Enkhuizen en een auto uit Amsterdam. Vcorts door een 'djftal schaat- sennjders uit Sneek en Lemmer. Postverbinding per vrachtauto met Ameland. Uit Nes op .Amelacd wordt gemeld, dat hedenmorgen voor de eerste maal de post per vrachtauto van den heer Ekkers ovey het 1 Waddenijs van Holwerd naar AmUand ge- bi-'cht is De auto is reeds weder vertrokken met de post van Ameland. De schepen warden uit het ijs losge- maakt. De meeste binnenvaartuigen in de hoofd- stad liggeii reeds van tien tot twaalf weken vast, voornamelijk doordat de vaart over de Zuiderzee zoo gauw gestremd was. Djentengev'olge is er onder de schippers 'n noodtoestand ontstaan. Een groot aantal schippers moeten gebruik maken van de goed- koope maaltijden, die dageiijks door het ge- meentebestuur van Amsterdam op verschil lende plaatsen in de stad beschikbaar wor den g.steld. De schippers vinden voor het nuttigen dezer maaltijden gelegenheid aan boord van het Instructievaartuig „Prins Hen- drik" van het Onderwijsfonds voor de Bin- nenvaart, dat in het Westerdok gemeerd ligt. Uit de schippers heeft zich dezer dagen n commissie gevormd om maatregelen te bera- men om de schippers, die steun nood'g heb ben, te helpen. De schippers zelve, die daar- in staat zijn, hebben voor hun financieel zwakkere collega's reeds gelden tot leniging van den eersten nood bijcengebracht. Aan den anderen kant werden pogingen in het werk gesteld de schippers, die met leege schepen in het ijs vastliggen, aan i'lkocnsten te helpen. Door bemiddeling van den heer G de Jong, directeur van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, hebben de schippers met leege schepen, die zulks enschen, de toezegging gekregen van de Graan Silo My, dat, wanneer de schepen voor de silo worden gebracht lading zullen krijgen om zoodoende de schepen als opslagplaatsen te gebruiken. In verband hiermede heeft de bavenmees- ter, de heer W. N. van de Poll gistermorgen maatregelen genomen om te trachten de voor deze ladingen in aanmerking komende sche pen uit het ijs in de Burgemeester de Vlugt- huven te bevrijden Fenige iisbrekers hebben onder persoonlijke Ieiding van den haven- meester het ijs tot in de haven dezer sche pen gebroken. Daarna moesten de schippers zelve met houw elen en zagen het zeer dikke ijs, dat zich tusschen de sehepen had vastge- zet, losmaken. De schepen konden niet zoo door de seepbooten uit de Burgemeester de Vlugthaven worden getrokken, daar het dan zeer waarschijnliik zou ziin, dat de schepen zouden worden stuk getrokken. GOED AFGELOOPEN. Woensdag wilden dr. Dwarshuis, de ge- meente-secretaris de Koning. de bouwdirec teur v. d. Goor, al'en te Zwarisluis en de veearts Dalhof te Meppel met een auto een ritje maken naar Schokland Ongeveer 1 uur van de kust kwam de auto in gescheurd ijs en zakte er tot de treep'anken in weg. Gelukkig konden de inzittenden zich nog redden en zich te voet naar Stad-Vollenhove begeven, waar zij na een uur verkleumd aan kwamen. De auto werd later opgehaald. KON. NED. SCHAATSENRIJDERS- BOND Vastgestelde wedstrijden De Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond heeft de volgende wedsirijden uitgeschreven: Te Oudkarspel nationale wedstrijd voor amateurs in het hardrijden; afstanden 500 en 10,000 meter op Vrijdag 1 Maart a.s. op de IJsclub „VoIharding" Aanvang 11 uur. Te Zaandijk nationale wedstrijd voor ama teurs in het hardrijden; afstanden 500, 1000 en 3000 M. op Zondag 3 Maart 1929 op de IJsvereeniging „Willem Barentsz". Aanvang 11 uur. Te Heiloo invitatiewedstrijd voor amateurs in het schoonrijden voor dames, gevolgd door een wedstrijd voor paren, op Zondag 3 Maart op de „IJsbaan Heiloo". Aanvang te 11 uur. IJSFEEST OP DE WADDENZEE. Voor Holwerd Gister vond op de zee voor Holwerd een grcot ijsfeest plaats. Er was heel veel publiek en het feest is schitterend geslaagd. O.m. werd een hardrijderij gehouden met paard en arreslede. UIT DE OMGEVING. Bwtengewone wedstrijden te Oudkarspel. De beste rijders uit genoodigd. Ook mej. Brouwer verwacht. Op de banen van de IJsclub „Volharding" te Oudkarspel zal zooals hierboven reeds ge meld morgen (Vrijdag) een nationale wed strijd in het hardrijden worden gehouden op afstanden van 500 en 10.000 Meter. De meest bekende Nederlandsche rijders, t w. v; d. Scheer, Heiden, Hooftman, Kos, Pronk, Jongert, Kaan en Westra, zijn tot deelneming aan dezen wedstrijd uitgenoo digd, terwijl de bekende kunstrijdster me] Brouwer te Hilversum verzocht werd tijclens den wedstrijd een demonsfratie in kunstrij- den te geven Zooa's men weet behaalde mej Brouwer dit jaar te Davos haar diploma. Er valt niet aan te twiifelen, of het actieve bestuur van ,,Volharding", biigestaan door ijverige commissarissen, zal al het mogelijke doen dezen dag schitierend te do-en slagen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van ALI< MAAR br-"gen ter algemeene kennis dat zij bij hun b it van heden vergunning hebben verleend aan GEBR. HOED, firma J. Hoed alhier, tot het oprichten van een ondergrond- sche benzine bewaarplaats met aftappomp voor en ten behoeve van het perceel Scharloo nr. 9. Alkmaar, 27 Februari 1929. Burgemee^er en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. HONGAARSCHE FLESSCHENTREKKERS. Vier Hongaren, zich noemende A. SchalL H. Schall, Ch. Krause ei. L. Katz, die vermoe- delijk op een valsch paspoort Java varen binneng«drongen. zijn door de poiitie in een hotel te Weltevreden aangehouden, nadat uit Ween en telejyafisch voor deze personen was gewharschuwci Zij worden daar beschouwd als flesschentrekk^-s (hcehstapler). Deze Hongaren zdjen Indie worden uitge- zet. Hun bagage zal i.*<jer worden onder- zocht. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis dat zij bij hun besluit van heden vergunning hebben verleend aan den heer W BAKKUM te Alk maar tot't- oprichten van een schilderswerk- plaats, met p'aatsing daarin van een electro motor van 3 P.K., tot aandrijving van een exhauster in het perceel Koningsweg nr. 26 A'kmaar, 27 Februari 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDEI A AR, Burgemeester. A. KOELMA. Secretem BERGEN. Door de Kroon is aan het bestuur <v yer. eeniging van den Handeldrijvenden en |n. dustrieelen Middenstand alhier medegedee.i dat er geen aanleiding bestaat het Raadsbe- siuit van 12 December 1928, houdende vast- stelling t-ener verordening op de winkelslui- ting, wegens strijd met het algemeen belang te vernietigen. Onder voorzitterschap van den heer B. H. Gorter, hieid de afd. Bergen der Noord- Holl. Vereeniging „Het Vitte Kruis" Dins- dagavond in het Oranje-Hotel, haar alge meene veigadering. Behalve de Besiuursleden, de heeren Gor ter, Dr. Blok, H Blank en J. Vrasdonk, was een tiental leden aanwezig. De secretaris Dr. Biok oracht het jaarver- slag over 1928 uit Hieruit mocht blijken dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging een gunstig jaar was geweest; de opbrengst con- tributi. steeg tot boven f 1500, net aantal le den bedroeg 688. Een 4-tal kinderen werd naar vacantie-kolonies uitgezonden, doch eene uitzending van 4 weken per kind werd te kort geacht. Van de verplegingsmiddelen werd een ruim gebruik gemaakt. Het aantal ligtenten werd met 2 vermeerderd en be- draagt thans 7. In het afgeloopen jaar werd de heer Blank als bestuurslid herkozen, ter wijl in de plaats van wijlen Dr. Dekker, tot secretaris werd gekozen Dr Blok. De secre taris wijdde hierna zeer waardeerende woor- den aan den ovcrleden secretaris, die zoo- veel voor de vereeniging had gedaan. Er werden 2 algemeene en 4 bestuursvergade- ringen gehouden. Aan het einde des jaars werd een Tuberculose-Commissie benoemd, die de bestrijding der t.o.c. in handen nam ra aan den Gemeenteraad een adres richtte om subsidie ten behoeve van de aanstelling van een zuster voor huisbezoek van t.b.c.-pa- tienten. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat Mevr Bastert bericht van verhinderiiif, had ingezonden en ook dat de eigendommcn der vereeniging tegen brand waren verzekerd. In verband met het feit, dat de toestand j van de hoogtezon van dien aard is, dat hier- aan hooge reparatiekosten :ouden moeten worden besteed of overge^aan tnoet worden tot aanschaffing van een nieuw apparaat, werd na toelichting van den secretaris, waar- uit bleek dat nu de drie geneesheeren alle 'n hoogtezon hebben en deze een hoogtezon in het wijkgebouw niet meer noodig oorc'eelden bcsloten, het bestuur te muchtigen de hoogte zon van de hand te doen. Naar aanleiding van een aan de Noord- Hollandsche Vereeniging Het 'Vittc Kruis" gezonden schrijven waarbij gewezen werd op de hooge tarieven voor ontsmettingen, deelde de voorzitter mede dat bericht was in- gekomen, dat deze zaak onderzocht zal wor den en hieromtrent nader bericht zal worden gedaan. Vervolgens bracht de Commissie, belast met het nazien der rekening- en verantwoor- ding van den penningmtestei over 1928 en besiaande uit de heeren Nederveen en Ver- vveel verslag uit en geadviseerd werd de re- kenmg goed te keuren en den penningmees- ter onder dankzegging voor het accurate be heer te dechargeeren, waartoe werd besloten. De ontvangsten hebben bedragen f 3180.22, de uitgaven f 1271.60, sluitende de rekening alzoo met ten batig saldo van f 1918.62. De voorzitter gaf een kort overzicht van den financieelen toestand der vereeniging. Sinds 1922 is het batig slot geklommen van Pi.m. f 330 tot f 1918.62. De contnbutie, vo- rige jaren pi m f 1400 bedragende, yaf in 3 afgeloopen jahr een opbrengst van f 1520.50 Voor uitzending van 4 kinderen naar de va- cantiekolonie's werd uitgegeven f 199.55. Voor aanschaffing en vernieuwing van ma- terialen werd besteed f446 en is sinds 1922 hicrvoor totaal uitgegeven ruim f3300. Voor verpleging in „Heideheuvel" en Bosch en Heide is uitgegeven f 742 tegen b.v. pl.m. f 500 in 1925. Hierna komt aan de orde de vaststelling der begrooting voor 1929, en worden de verschillende posten door den voorzitter toe- gelicht. Wegens uitbreiding van het aantal contri- buanten is de post „belooning voor kwitan- tie-inning" verhoogd en van f 65 gebracht op f 80. Voor beheer der magazijngoederen is uitgetrokken f 100, voor huur van net wijk gebouw f 150, meer in verband met de van de gemeente gehuurde woning boven het wijk gebouw voor opberging van materialen; voor onderhoud, assurantien enz. wordt thans uit getrokken f 350voor ontsmetting van goe deren der vereeniging f 40. Voor verplegings- kosten ten behoeve van „Heideheuvel" en „Bosch en Heide" f 250. Voorts voor eventu-. eele subsidie aan de op te richten vereeni ging voor kraamverpleging en huisverzorging f 250voor de tuberculosebestrijding even- eers f 250; en voor bijzondere steunverlee- ning f 190. De totale uitgaven bedragen f 1900. De ontvangsten zijn geraamd op f 3480, waaroa- der batig saldo f 1918.62; contributie's f 1500; rente kasgeld f 40 sluitende de be grooting met een voordeelig saldo van f 1580 De heer Krans maakte bezwaar tegen den post subsidie voor kraamverpleging en huis verzorging", en lichtte dit nader toe, waarna de voorzitter voorstelt de begroo.ing nog even aan te houden, totdat de heer Vas Dias in de gelegenheid is gesteld het woord te voeren over de t.b.c.-bestrijding, de huisver zorging en kraamverpleging; en het vast- stelien van statuten en huishoudelijk regie- men t. De heer Vas Dias wijst op de plannen die in de gemeente bestaan tat het oprichten van een tweetal vereenigingen, die beiden be- oo£en de kraamvernleaini? en huisverzor- L/oui ui I'LiXO LIN DE VORST.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7