Radiosrafisch Waerhericht. A GE H D A. Boa it© n Band ttolonisrs. innenland Vrijdag 1 Maart. Half 8, Cinema Americain, hoofdnummer De moderne tien geboden. Hoofdrol Neil Ha milton. Tegang voor personen boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkm. Bioscoop Theater, hoofd nummer Ramona. Hoofdrol Dolores del Rio. Toegang boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria Theater, hoofdnummer De prins-student van Heidelberg (rom.) Hoofdrollen Ramon Novarro, Norma Shea rer en Jean Herholt. Toegang voor elken leeftijd. Zaterdag 2 Maart. De alg. verg. N. V. Allan. Exportveiling wordt gehouden op Zaterdag 9 Maart (ver- beterde opgave). 8 tot 10 uur, Rem. kerk Fnidsen, tentoon- stelling Bijbelsch museum. 8 uur, Bovenzaal van Gijzen, D. M. K Zang en Vriendschap. 8 uur, Rustende Jager te Heiloo, uitvoe- ring fanfarekorps Eensgezindheid. men er rekening mee houdt dat het Britsche contingent, sterk gemotoriseerd en een zeer talrijke ruiterij bevattende, over de geheele lengte van het front als manoeuvres-massa zal dienen gebruikt te worden, stelt kolonel Michem voor de zijdelingsche aanvallen in het noorden van Nederlandsch Limburg aan de Engelsche ruiterij toe te vertrouwen. Generaal Debeney stelt voor, deze sug- gesties op te nemen in het voor-ontwerp van het versiag aan den koping, waarvan hij ver- zoekt dat' hem bijtijds 6 ex. zouden worden itoegezonden. Hij bedankt generaal Galet te hebben bestudeerd en te hebben doen bestu- deeren, door de eerste en de derde afdeelin- gen, met zulke verregaande nauwkeurigheid de uiterst netelige maar onmisbare operatie die den dcortocht der Engelsch-Fransch- Belgische troepen door Nederlandsch Lim burg uitmaken. Art. VI. „De staven der beide legers zullen te al ien tijde het contact, dat noodig is ter voor- bereiding van de hierboven vermelde maat- regelen, handhaven De onderhavige over- eenkomst zal tenminste eenmaal 's jaars on- derwerp van overleg tusschen de betrokken staven zijn". Art. VII. „Deze overeenkomst wordt aangegaan voor »en tijdperk van 25 jaar. Elk der twee con- .racteerende partijen zal ze kunnen opzeggen een vol jaar voor ze afloopt. Het door beide partijen nalaten van het opzeggen beteekent de handhaving der overeenkomst voor een nieuw tijdperk van 25 jaren, ingaande on- middellijk nadat het eerste afgeloopen is Beide partijen verbinden zich geen enkel mi- litair accoord noch diplomatiek stuk te on- derteekenen, waarbij deze overeenkomst te niet wordt gedaan; in geval van oorlog, zul len ze afzonderlijk geen vrede sluiten". Art. VIII. „De bewoordingen dezer overeenkomst zul Jen stipt geheim gehouden worden". Hebben deze noiulen onderteekend De Chef van den generalen van het Fransche leger: (was geteekend) DEBENEY. De Chef van den generalen staf van het Belgische leger: (was geteekend) GALET. Gezien en goedgekeurd: de Minister van Landsverdediging: (was geteekend) CH DE BROQUEVILLE. Voor gelijkluidend afschrift: MICHEM. Generaal Snijdsrs over het verdrag. „De inhoud van het verdrag herinnert levendig aan dien van het FranschRussische; be'de hebben in mertig opzicht dezelfde strekking en bevatten overeenkom- stige, ten deele zelfs geliikluiden- de bepaungen". De oud-opperbevelhebber van het Ne- derlandsche leger, generaal C. J. Snij- ders heeft in Het Vaderland een be- schouvving gegeven over het berucht ge- worden verdrag. Aan deze beschouwin- gen, die door een deskundige op militair terrein geschreven zijn, kan zeer groote waarde worden gehecht, redenen, waar om wij ze hier overnemen. Generaal Snijders dan zegt: Wie aan de voorgeschiedenis van den wereldoorlog en de rechtstreeksche aan- leidingen tot dezen aandacht heeft ge- schonken, zal zich de besprekingen her- inneren, welke in het tijdvak voor den oorlog jaarlijks werden gehouden tus schen de generale staven van Frankrijk en Rusland, als uitvloeisel van het Fransch-Russische Militaire Tractaat van 1892. Vooral de bijeenkomsten van 1911, 1912 en 1913 waren van groote be- teekenis. Daar werden de plannen voor de gemeenschappelijke oorlogvoering tegen Duitschland overwogen en vastge- steld; daar werd Rusland door Frankrijk gestadig aangedreven tot versterking van zijn krijgsmacht en verbetering van hare bewapening, ten deele met hulp van de Fransche geldmarkt. Daar werd telkens van Fransche zijde aangedron- gen op verzekering van Rusland's steeds grootere gereedheid, versnelling van zijn mobilisatie, bevordering en bespoediging van zijn legerconcentratie, o.m. door uit breiding en verbetering van zijn strate- gisch spoorwegnet, waartoe Frankrijk zich bereid toonde geldeliik te steunen. Zoo werd het samengaan der beide rijken en de samenwerking hunner krijgsmachten, gelijk deze zich bij de crisis van Juli—Aug. 1914 hebben ont- wikkeld, voorbereid en verzekerd. De geschiedenis herhaalt zich! Zoo werd in 1920 weder een militair verdrag gesloten, ditmaal tusschen Frankrijk en Belgie. De inhoud werd zeer geheim ge houden en in strijd met het uitdruk- kelijk voorschrift van art. 19 van het Volkenbondspact noch bij het secre- tariaat van dien bond geregistreerd, noch door dit laatste openbaar gemaakt. Thans brengt ons het Avondblad van het Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk Dagblad van 23 Febr. j.l. den Franschen tekst (met vertaling in het Neder landsch) van het geheime verdrag, bene- vens dien van eenige toelichtingen bij de verdragsartikelen, welke toelichtin gen werden opgemaakt in de bijeen- komst van de Fransche en Belgische ge nerale staven in 1927. Aangezien deze belangrijke en opzienbarende beschei- den in alle Nederlandsche dagbladen van beteekenis werden overgenomen, meen ik den inhoud ervan als bekend te mogen beschouwen. De redactie van het Utrech Dagblad verklaart voldoende waarborgen te heb ben, om aan de echtheid der haar in handen gevallen stukken te gelooven. Ik ken den aard en de waarde dezer waarborgen niet. Ik geef mijn onder- staande beschouwingen dan ook in de onderstelling en onder het bepaalde voorbehoud dat het standpunt der ge- noemde redactie op deugdelijken grond- slag moge berusten. (Hier volgen de eerste vier artikelen van beide verdragen die merkwaardig veel overeenkomst hebben. Voor de curiositeit drukken wij hier artikel 1 af, resp. van het Fransch-Russische ver drag (1892) en van het Fransch-Belgi- sche verdrag: Fransch—Russisch verdrag. Art. 1. Si la France est attaqude par 1'Allemagne ou par l'ltalie soutenue par l'Allemagne, la Russie emploiera toutes ses forces disponibler- pour attaquer 1' Allemagne. Si la Russie est attaquee par l'Alle magne, ou par l'Autriche soutenue par l'Allemagne, la France emploiera toutes ses forces disponibles pour combattre l'Allemagne. Fransch Belgisch Verdrag. Art. 1. Si la France se trouve en etat de guerre avec l'Allemagne, ou avec toute autre puissance soutenue d'une fagon generalement quelconque par l'Al lemagne, la Belgique mettra toutes ses forces disponibles de la France. Si la Belgique se trouve en etat de guerre, avec l'Allemagne, ou avec toute autre puissance soutenue d une fagon generalement quelconque par l'Al- magne, la France mettra toutes ses for ces disponibles a la disposition de la Belgique. Bij al deze en nog andere punten van overeenstemming zijn er toch ook prin- cipieele verschillen; zoo o.m. dit: ter- wijl volgens het Fransch-Russische Ver drag (art. 1, zie hierbovfin) de casus foederis voor ieder der bondgenooten slechts zou intreden in geval van een aanval of van een bedreiging daarmee door mobilisatie van den politieken te- genstander, verplicht het Fransch-Bel- gische Verdrag (art. 1) elken bondgenoot met al zijn beschikbare strijdkrachten tot bijstand van den anderen, zoodra deze zich „in staat van oorlog" met Duitschland of met een door Duitsch- land ondersteunden staat bevindt. Hier blijft in het midden, hoe deze staat van oorlog is ontstaan; m. a. w. de weder- keerig toegezegde hulp w ~At ver- leencl worden, wann-er de oorlog door den bondgenoot zelf uitgelokt of gepro- voceerd is geworden. Hier blijkt dus de casus foederis niet slechts te gelden, waar het om „verdediging" van het eigen grondgebied gaat, doch zal de bondgenootschappelijke actie ook tot steun in een aanvallenden oorlog moe- ten intreden. Het bepaalde in art. 3 van het Fransch-Belgisch Verdrag is hier- mede niet in tegenspraak, omdat het slechts het uiterste tijdstip aangeeft, waarop in elk geval door de bond genooten zal worden gemobiliseerd en mobilisatie op een vroeger oogenblik of om andere reden niet uitsluit. Het is duidelijk, dat hierdoor het agressief karakter van het verdrag aan- merkelijk wordt verscherpt, terwijl te- vens de politieke beslissingsvrijheid van elk der bondgenooten in hooge mate er door aan banden wordt gelegd, wat uit den aard der zaak voor den kleineren en zwakkeren bondgenoot het bedenk'- lijkst is. Dit in aanmerking nemende, vraagt men zich in verbazing af, hoe het mogelijk is geweest, dat de regeeringen v '-vee 1? ,An, "e nog slech' *ee jaren geleden in den gruwelijksten aller oorlogen waren gewikkeld en onder de ellende, welke daarvan het gevolg was, nog ernstig gebukt gingen, zich hebben gewaagd .an een zoo verstrekkmde en gevaarlijke verbintenis, met volkomen veronachtzaming van de duidelijke les sen, welke uit de ervaring met het Fransch-Russische Verdrag in den cri- sistijd van 1914 waren te putten, toen deze verbintenis op zoo noodlottige wijze er toe heeft bijgedragen de politieke ge- bondenheid van partijen vast te leggen, haar vredeswil te verlammen en den oorlog onvermijdelijk te maken. Met niet minder bevreemding stelt men de vraag, hoe dit Fransch-Belgisch Verdrag, ge sloten in een oogenblik, waarop de inkt cler onderteckening van het Volken- bondsverdrag nauwelijks was opge- droogd, te rijmen is met de strekking en eerlijke aanvaarding van de Volken- gedachte en met de goede trouw tegen- over de Volkenbondsgenooter. EN met pijnlijke teleurstelling ziet men zich ge- neigd de uidruchtige uitingen van vre de en ontwapeningsgedrang welke in cle internationaal-politieke kringen en be- raadslagingen tot een gewoonte zijn ge worden voor een goed deel te beschou- wenals e enmasker voor inbetrouwbare en schijnheilige bedoelingen. Men moge van Fransche en Belgische zijde dit ver drag als onschuldig voorstellen, uitslui- tend gericht tegen een niet-uitgelokten aanval van Duitschland, reeds het ber staan van zulk een verdrag is in onzen tijd een schande en een gevaar. Laten Belgie en Frankrijk beide den volledi- gen tekst van het getroffen accoord openbaar maken, als dit zoo onschul dig is De inhoud van het Fransch-Belgische verdrag beantwoordt overigens vrijwel aan hetgeen men daarvan kon verwach- ten, toen het bestaan er van eenmaal was bekend geworden. Die inhoud op zichzelf kan, waar de spits van het ac coord kennelijk geheel tegen Duitsch land is gericht, niet geacht worden voor Nederland een bijzondere bedreiging of rechtstreeksch gevaar te beteekenen. DUITSCHLAND. DE ONDERHANDELINGEN OVER DE GROOTE COALITIE. Hedenmiddag zullen gemeenschappe lijke besprekingen worden gehouden tuschen de vertegenwoordigers der Re- geeringspartijen, met den Rijkskanse- Hermann Mtiller, waaraan ook het Cen trum zal deelnemen. Echter, gezien het resultaat van de gistermiddag gevoerde besprekingen, gelooft men niet, dat men vanmiddag vorderingen in de richting van de groote Coalitie zal maken. FRANKRIJK. DE STERKTE VAN HET LEGER. Toch sterker dan in 1924. Painleve zwijgt. In het najaar van 1928 is er, naar men zich herinnert, een door de geheele pers met belangstelling gevolgde poiemiek gevoerd over de sterkte van het Fransche leger. Het radicale Kamerlid Montigny had in het con- gres der Radicale Partij te Angers met cijfers aangetoond1 dat Frankrijk tengevolge van de nieuwe militaire wetten spoedig een grooter leger dan in 1913 zal bezitten. Painleve, mi nister van oorlog, sprak dit nadrukkelijk te gen en verklaarde aan de hand van andere cijfers dat dit onjuist was en dat Frankrijks leger thans belangrijk kleiner is dan aan den vooravond van den oorlog. De polemiek was daarmede niet geeindigd. Herhaaldelijk is nog gesproken en geschre ven over deze quaestie, we'ke thans eensklaps actueel is geworden door de categorische vra- gen, die het Kamerlid Guy onlangs tot den minister richtte: Wat was de feitelijke sterkte van het leger met inhegrip van alle Mas- sen en in het bizonder de kolcniale troepen op een Januari 1912, 1913 en 1914? Na vijf weken stilzwijgen pubdceerdc de minister de vorige week in het Staatsblad het volgende antwooid: „De minister van oorlog deelt den voorzitter der Kamer mede, dat een zeker respijt noodig is om hem in staat te stel- len de noodige elementen bijeen te garen voor zijn antwoord op de vraag. den 8en Januari door den heer Guy gesteld". Dit antwoord heeft eenige verwondering gewekt, daar in November j.l. enkele uren vo'doende waren voor Painleve om de cijfers van de sterkte van het Fransche leger op 1 Februari 1913 op te duiken. Thans, na veer- tig dagen zoeken, slaagt hij er niet in de bi- zonderheden te vinden om den heer Guy te antwoorden. De radicale Waden spreken dan ook het vermoeden uit dat de aanvallen van Montigny gerechtvaardigd waren en dat Frankrijk in vredestijd spoedig meer man on der de wapenen zal hebben dan op het hoogte- punt van den bewapeningswedstrijd voor den oorlog. DE DESKUNDIGEN-COMMISSIE. De „Matin" komt tot de conclusie, dat de deskundigen goed hebben gewerkt en een duurzaam gebouw moeten hebben opgericht waarin thans echter de getallen moeten wor den ondergebracht. De kwestie der eind-som- men, aldus stelt hij vast, is tot nog toe niet in openbare zitting aangeroerd, ook niet in de vertrouwelijke cctnmissies van vijf, waar- schijnlijk echter wel in de onderhanclelingen van dr Schacht en Stamp. Het eerste aanbod der Duitschers zou nauwelijks 1 milliard des jaars bedragen. De rekening der geallieerden daarentegen zou 3 milliard mark beloopen Het eindresultaat hangt af van het voorstel van dr. Schacht. ENGELAND. TREINONTSPORING. Op een locaalstation te Liverpool is gisteravonde en uit Wigan komende trein op den, even te voren uit Manches ter komenden trein geloopen. De achter- ste wagens werden zwaar beschadigd. Zes personen werden licht gewond. VOOR BE RE IDING E N VOOR DE ENGELSCHE VERKIEZING. Baldwin heeft, naar de Daily Telegraph meldt, besloten om vddr den komenden verkie zingstijd geen veranderingen meer in het ka- binet te brengen. Als waarschijnlijke datum voor de verkiezingen wordt de 12e Juni ge- noemd. Nadat onlangs de eigenlijke verkiezings- strijd reeds met een rede van Ramsey Mac- Donald begonnen was, heeft Woensdag Baldwin een verkiezingsrede gehouden, waar in hij de grondbeginselen der conservatieve verkiezingspolitiek uitvoerig toelichtte. Hij verklaarde o.a., dat de conservatieven na de algemeene staking van 1926, indien zij ge- wild hadden, nieuwe verkiezingen hadden kunnen uitschrijven. Zij zouden dan verzekerd zijn geweest van een zeer groote meerderheid maar hij en zijn collega's in het kabinet had den het beter geacht, zich eerst tot het land te wenden, als hun mandaat zou zijn afgeloo pen. Tegenover de verlokkende voorstellen van de arbeiderspartij en van de liberalen dient men de feiten te stellen. Hij vroeg den socia- listen of zij met het geld der belastingbeta- lers de industrie zouden willen nationalisee- ren en of zij werkelijk geoofden daardoor de Britsche industrie te kunnen doen concurree- ren met de buitenlandsche. Op den duur zou een dergelijke nationaliseering tot lagere loonen en slechtere arbeidsvoorwaarden of tot grootere werkloosheid leiden. Als politicus die in de werkelijkheid staat, zou Baldwin niet het risico durven loopen, het huidige stelsel op te heffen, zoolang hij voor de toekomst geen stevige fundamenten heeft. Sedert de mijnwerkersstaking van 1926 heeft de Brit sche regeering veel gedaan om het lot der arbeiders te verbeteren. Elk jaar heeft't land echter nieuwe verliezen gebracht. Niettemin zag de regeering kans een kleine verminde- ring der inkomstenbelasting in te voeren Ondanks de vele ontmoedigende verschijn- selen is Groot Brittannie in staat, elk jaar meer arbeid te vinden, verloren gegane mark- ten terug te winnen, langzaam van de oor- logsverliezen te herstellen en de meerderheid van het volk een hoogeren levensstandaard te verzekeren. Voor de liberalen zal Lloyd George den verkiezingsstiid openen. Een der voornaamste punten van de liberale verkiezingscampagne zal de werkloosheid zijn. Het bestuur der Britsche arbeiderspartij heeft besloten in 561 districten candidaten te stellen. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat dit aantal nog iets vergroot wordt, zoodat conservatieven en arbeiderspartij ongeveer met evenveel candidaten den verkiezingsstrijd zullen ingaan. ITALIS. DE KOMENDE VERKIEZINGEN. De candidaatlifsten door derC Groo- ten Raad goedgekeurd. In de gisteren gehouden zitting van den Grooten Fascistischen Raad heeft Turati de lijst der candidaten voor de a.s. parlemen- taire verkiezingen voorgelezen en medege- deeld dat alle vakorganisaties Mussolini can- didaat hebben gesteld. Daarop werd de volgende resolutie aan- genomen: „E)e Groote Raad heeft bij accla- matie de lijsten der politieke candidaten aan- genomen, welke den 24en Maart aan het volk zullen worden voorgelegd". CANADA. AANSLAG OP DEN CANADEESCHEN PREMIER. Uit Quebec meldt men: Een poging- is gedaan om het bu reau van den premier La Tascherau in de lucht te laten vliegen. De premier ontdekte den aanslag zelf. Toen hij Dins dagavond laat zijn bureau binnenkwam zagkhij de brandende lont van een dyna- mietpatroon. welke hij doofde. Hij gaf kennis aan de poBtie, overigens werd de zaak geheim gehouden. Toen deze ech ter uitlekte, bbevestigde de premier den toedracht der zaken. AMERIKA. Nieuwe ministers Hoover deed mededeeling van de benoe- ming van James Good uit Iowa tot minister van oorlog en William Mitchell (-en voorma- lig democraat) tot attorney-generaal. De andere portefeuilles zullen vermoedelijk als volgt worden bezet: Stimson, buitenl. zaken; Mellon, financien; Wilbur, binnenl. zaken; Adams, marine. EEN ZACHTZINNIGE SCHULD- EISCHER. Een beambte van de dessa-politie in het Goenoeng K.ndegsche had een dessa-genoot met een stok zoo'n flink pak rammel gege ven, dat het slachtoffer overleed. De vrouw van den verslagene was n.l. den politieman nogvier cent schuldig! DIEFSTAL IN EEN MUSEUM. Een Amerikaansch toerist heelt in het mu seum aan het Koningsplein te Weltevreden een Balineesch tnes gestolen. In een van de zaien werden verschillende kasten opgeruimd en schoongemaakt, en ver schillende voorwerpen waren daarom op ta fels gelegd. Drie bewakers waren bij de kostbaarheden op wacht gesteld. Nochtans wist een Amerikaansch student bij den rondgang door het museum zijn slag te slaan. Toen het gezelschap reeds eenigen tijd weg was, ontdekte men, dat ten mooi Balineesch mes verdwenen was. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 1 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 783.8 te Ham burg. Laagste barometerstand 748 4 te Jan Mayen. Verwachting, geldig tot den avond van 2 Maart: In het Noorden zwakke veranderlij- ke zuid-oostelijken wind, in het zuiden zwak ke wind uit oostelijke richtingen, helder tot licht bewolkt, droog weer Matige tot lichte vorst des nachts, overdag lichte dooi. Komen. In geval van opkomst voor eerste oefemng moet in het verzoekschrift ook de gemeente van inschrijving vermeld worden. Reeds in een deel onzer vorige oplaag ge- meld). DE VRIJHE1DSBOND. De Vrijheid meldt: In de vergadenng van den Partijraad van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" zijn de combinaties alleen in zooverre veran- derd, dat Maastricht gevoegd zal worden bij de kieskringen Rotterdam, Utrecht, 's Herto- genbosch en Tilburg, en in de plaats daar van Leiden zal gevoegd worden bij de groep Amsterdam, Haarlem, Den Helder en Zwol- le. De nrs een van de lijsten bleven dezelfde; overigens is op twee lijstengroepen, voor zoo- ver omtrent de namen der candidaten reeds eenige zekerheid bestaat, een verandering aangebracht." KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Het voor rekening der Kon. Ned. Stoom- bcot Mij. nieuwgebouwde passagiers- en vracbtstoomschip „BodegrAven" is na een met goed gevolg op de Noordzee gehouden proeftocht te Amsterdam aangekomen, om voor de eerste reis naar Chili te worden ge- reed gemaald. De „Bodegraven" is een zus- Lrschip van de stoomschepen „Barneveld" er. „Boskoop". LENTE KOMT! Bij Akkrum werd men Woensdagkie- vitten gewaar. De boden derLente! Het vroor ongeveer twaalf graden (Fahr.) PQKKEN TE PALEMBANG. Te Palembang moesten Woensdag negen personen geisoleerd worden, verdacht lijden- de te zijn aan pokken. Er is reeds een geval met doodelijken afloop. Zesduizend personen werden ingeent. Er is opdracht gegeven door de schoolcommissie, dat in de scholen de leerlingen en het personeel zullen worden in geent. Alle kampongs staan onder controle van den dienst van de volksgezondheid. MENSCHONTEERENDE MISHANDE- LING. De „Ind. €rt." ontving een bericht uit Bandjermasin volgens hetwelk te Tarakan een gruwelijk geval van mishandeling zou zijn voorgekomen. Een eerste luitenant die op patrouille was, bemerkte, dat een van de awangarbeiders uit zijn colonne zijn veld- flesch had leeggedronken. De luitenant heeft den dwangarbeider toen een touw aan de voeten laten binden en daarna door militai- ren door het bosch laten sleepen. Zoolang de patrouille duurde w.rd de dwangarbeider iederen middag aan zijn beide groote teenen opgehangen, totdat de man overleden was. Het legerbestuur ontving uit Tarakan be- vestiging van dit geval van mishandeling. De officier is overgeplaatst naar het garni- zoen Malang. Het is nog niet uitgemaakt of hij voor den krijgsraad zal terecht staan. (Is het niet vanzelfsprekend, dat een derge lijke officier de gevangenis in gaat?? Red. Alkm. Crt.) IN BRAND GERAAKT OP EEN WARME STOOF. In Rijk (Haarlemmermeer) is een 70-jarige vrouw, die met haar voeten op een warme stoof zat, in brand geraakt. Zij werd met ernstige brandwonden ov.rdekt en rnoest in de „Maria-Stichting" te Haarlem worden op- gennrnen. OPKOMST MILITAIREN. Uitstel wegens griep. Het uitstel van opkomst van dienstplichti- gen der landmacht, die 18 of 25 Febr. j.l. moesten opkomen ter inlijving, voor eerste oefening of voor herhalingsoefeningen, Wordt in verband met de nog steeds heerschende gevallen van griep onder de militairen, voor- loopig met 14 dagen verlengd. De opkomst van dienstplichtigen der land macht, die 4 of 11 Maart a.s. moeten opko men voor herhalingsoefeningen, wordt om dezelfde reden voorloopig veertien dagen uitgesteld. De hier bedoelde dienstplichtigen kunnen evenwel aan den Minister van Defensie het verzoek doen om zoo spoedig mogelijk op te komen. In dit verzoek, hetwelk ten spoedig- ste moet worden ingediend, behooren duide lijk te worden vermeld, de naani, de voorna- men, de lichting, het corps, het garnizoen van opkomst, het volledig adres, welke drin- gende reden voor het verzoek bestaat, als- m.de of de dienstplichtige voor eerste oefe ning of voor herhalingsoefenincen moet op- BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM. Tot burgemeester van de gemeente Schie dam is benoemd de heer H. Stulenieyer, thans burgemeester van Bergen op Zoom. Hij was vroeger werkzaam te Rotterdam als onderwijzer en voorts ook eenigen tijd in den „uiden- en lederhandel; voorts was hij enkele jaren wethouder van financien te Rot terdam en in de oorlogsjaren belast met de omvangrijke taak der levensmiddelen-distri- butie. Van 1918 tot 1925 was de heer Stulemeyer lid van de Tweede Kamer voor de R.K. S' ipartij. Hij trad af bij zijn benoeming tot burgemeester van Bergen op Zoom. Schiedam's nieuwe burgemeester werd ge- boren te Den Bosch op 27 Oct. 1867. DE PERS OVER DE PRINS STUDENT VAN HEIDELBERG. Hedenavond gaat in het Victoria-theater de Metro Goldwin Mayerfilm „Dc Prins-stu dent van Heidelberg. Wij vinden daarover in verschillende bla- den goede recensies waarvan we er enkele laten volgen Het „handelsblad": en niemand behoeft te betwijfelen of hij er zich mee amuseert, als Ernst Lubitsch in eigen persoon het matenaal bewerkt heeft en kamon Novarro en Norma Shearer ai- richtte tot er geen sympathieker prins en geen lievere Kathi te vinden waren in heel filmland. Ramon Novarro speelt deze prinse- lijke rol met een sympathieke schuchterheid, die den verstoksten r.pubiikein tot royalist zou maken en Norma Shearer is als Kathi als een blanke duif- Heel goed in dezen film is ook de creatie van Jean Hersholt als de brave dokter Juttner, die niet gezond was en niet sterk, maar die de kunst verstond zijn eigen kwaal te vergeten en de lasten van anderen te verlicnten De „Telegraaf": Wie kent Uud Heidelberg niet? Ernst Lu bitsch zet het ons toch weer nieuw voor oogen: zijn hooggehoede menschenmassa a die met automatiscne gelijkvormigheid eerbie- dig groeten voor den jongen prins, zijn mas- saregm die duizend parapluies op gelijke wij ze doet neigen voor den triesten koning-in- spcgeven aan dit spel van liefde en prinse- lijken pucht 'n Serenissimus-accent, dat met de hisiorische costumeering toch weer een ander Oud Heidelberg is. „Nieuwe Courant" en „Het Vaderland": Ernst Lubitsch is een heel merkwaardig man. Hier brengt hij den Prins Student en we staan pafMaar de groote in- nigheid van dit mooie nieuwe filmwerk, de buitengewone charme van deze rolprent zie, dat is kunst, dat is een genot om te aan- schouwen. U kent de idlle van Karl Heinz en Kathi, van dien eenen stralenden gelukszo- mer en het onafwendbare einde Maar het groote genot ligt hierin, dat al- les nog eens te zien opleven in zulk een stu- wend en meeslepend tempo, zoo tot in de p.rfectie gespeeld, en met zulk een begrip en met zooveel liefde in scene gezet. Hier niet 'n louter grootscheeps regisseur, die met een fabelachtige techniek een heel vorstendom voor U oproept, maar een man, die Meyex Forster geheel begrepen heeft Ja, ze hebben gespeeld, zooals ze zelf ab- soluut niet wisten dat ze 't kondenRa mon Novarro als een levende, rasecrte Karl Heinz, Norma Shearer als een Kathi op en top. En al de anderen!! Philip de Lacy, (Karl Heinz als kind): uitmuntend en uitmuntcd! Jean Hersholt als de prachtkerel Dr. Jutt ner, Gustav von Seyffertitz als Karel VII en al de overigen sluk voor stuk!! O, men kan deze film beeld na beeld bewonderen! De gretigheid waarmee de toeschouwer !t spel op het witte doek blijft voigen, hoe hij opgaat in het gebeuren en zich hi Heidei- berg waant, dien heerlijken zomer me&eeft, is de graadmeter van dit werk

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2