DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd eer. en dertlgste Jaargang 1929 Dagelijksch overzicht. Het geheim militair verdrag. Met nlHtair verdrag. Protestvergadering Belgisch-Fransch verdrag. tiO. Dit Bnmmer bcsfaaf off 2 blades. Deze Coarant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 'Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk 2.50. Aizonderlijke en bewijsnnmmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEIft Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsrnimte. Erieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs COSTER ZOON, Voordam C 9. Directeur: C. KRAK. IHAAA'DAG Teld.nr. Administrate 3. TeleT^nr. Redacfie 33. Postqiro 37060. Hooldredacfear: Tj. N. ADEMA. 4 HI A ART Een vervalscher gearresteerd; een interview van de „Soir" met den ver- dachte; is hij inderdaad een verval scher? Zaterdagavond meldde een telegram, dat de Belgische regeering den ^vervalscher" van he Fransch-Belgisch militair verdrag op 't spoor was. Het zou een zekere Albert Franck Heine zijn, zoon van een Hollandschen vader en een Duitsche vrouw uit Dusseldorp, die reeds lang spionnenwerk verrichtte. De procureur-generaal, graaf Haioit de iTericourt gaf last tot een arrestatie, die gis- ternacht geschiedde. Op het Zuiderstation te Brussel werd hij gearresteerd. Hij kwam met den trein uit Nederland. Politieagenten waren op't station aanwezig en namen den verdachte onmiddellijk na- dat hij uit den trein was gestapt, in arrest. Ook zijn echtgenoote, die Franck Heine op het station opwachtte werd door de politie aangehouden.. Beiden zijn naar het Paleis van Justitie overgebracht. Op Franck Heine werd bevonden het origineele document, dat hij aan het „Utrechtsch Dagb.ad", naar hij zelf bekend heeft, had verkocht. Bovendien werd bij fouilleering een belangrijke som gelds op hem bevonden. De rechter van instructie Mr. Van Laeken heeft Franck Heine over het gebeurde onder- vraagd en hierbij heeft verdachte bekend val- sehe documenten betreffende een Fransch- Belgische militaire overeenkomst te hebben gemaakt. Het eerste verhoor heeft vier uren gednurd. Een verslaggever van de „Sair" heeft Za- terdag in Amsterdam gelegenheid gehad om met Franck Heine te spreken. Franck Heine verklaarde in het onderhoud het docu ment betreffende het Fransch-Belgisch Ver drag zelf gemaakt te hebben. Reeds vroeger was hij, zoo deelde hij verder mede, met een Duitscher, een zekeren Kurt B. in kennis gc- komen, die hem in December 1927, naar de ze beweerde, namens den leider der Duitsch- Nationalen, den heer Hugenberg, geld aan- bood voor de levering van Belgisiche docu menten. Ook met andere Duitsche spionnen kwam hij in contact en in den loop van het jaar 1928 heeft hij aan de Duitsche spionna- ge diensten kleine documenten, overigens van slechts geringe beteekenis, verstrekt. Franck Heine vertelde verder, hoe hij het valsche document had gemaakt. Met den bekenden Belgischen teekenaar Wad Herman werkte hij dikwijls samen. Met hun beiden waren zij de beste vrienden van voornaamste personen uit de Stahlhelmbeweging en Jong-Conser vatieven in Duitschland. Nadat Franck Hei ne enkele bijzonderheden omtrent de wijze, waarop hij de valsche stempels, alsmede de nagebootste handteekeningen op het docu ment had weten te brengen, had medege- deeld, zeide hij, dat hij en zijn medeplichtl- gen, die het stuk aan het „Utrechtsch Dag blad" verkocht hebben, er hartelijk om ge- lachen hebben, dat door de publicatie van het valsche document de parlementen in rep en roer zijn gebracht en de diplomaten de laat ste dagen voortdurend in actie moeten zijn. Het is, zoo verklaarde Franck Heine, na- drukkelijk zijn bedoeling geweest om de Duitsche en Nederlandsche spionnen een goede poets te bakken, en hij zeide er ver- heugd over te zijn, dat hij door zijn machina- tie's de spionnen van verschillende landen in een net heeft gevangen. (Franck Heine isi 11 Augustus 1896 te Schaerbeek geboren en tot de Belgische na- tionaliteit overgegaan. In 1914 heeft hij als spion dienst genomen bij de Duitsche marine, is vervolgens te Buenos Aires gedeserteerd en naar Europa teruggekeerd. Wegens dief. stal van een paspoort is hij in Londen tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld en uit het land gezet. Als onderofficier ver- schijnt hij daaxop weer in het Belgische le ger, waarna hij door een Fransch hi ad ver- raden wordt en het Belgische leger verlaten moet. Hij keert naar Engeland terug, waar hij door de re.htbank van Folkestone tot drie maanden gevangenis wordt veroordeeld. Na overal opgejaagd te zijn, wordt hij aange- steld tot bibliothecaris van Leuven Weger.s diefstal van boeken over de geschbdenis der 'Joden krijgt hij ook daar zijn conge Hij gaat naar Anhverpen, brengt het aldaar tot archi- varis van het Paleis van Justitie. Hij pleegt daar opnieuw een diefstal, wordt ontslagen, brengt eenigen tijd bij verschillende bladcn door en provoceert ten slotte een incident tus schen den afgevaardigde Hubin en de Ver- eeniging van oud-strijders. Hij vindt vervol gens emplooi als tolk aan een groot hotel, daarna als zoodanig aan de Duitsche am- bassade. In de bladen maakt hij zich schulchg aan pro-Duitsche propaganda, speciaal te- gen Belgie gericht en weet dank zij den steun van Duitsche zijde zijn artikelen te versprei- den in het erbied van Euoen en Malmedv). Over het eerste verhoor, dat de rechter van instructies den „vervalscher" afnam, lezen we in „de Crt.", dat hij een oud verdrag ge- bruikt had, dat lang voor den oorlog tusschen twee landen was gesloten. Deze twee landen waren niet Frankrijk en Belgie. Eenige wijzigingen waren voldoende om het bij de speciale situatie van Frankrijk -en Belgie aan te passen. De notulen der bespre- kingen tusschen de generale staven vond ik eveneens in de bijlagen van een oud verdrag" „Ik geloof niet, zeide Franck Heine, dat ik een groot misdrijf begaan heb. Ik verried Belgie noch Frankrijk. Ik heb slechts mijn kooper beet gehad, en dat is ten slotte slechts gewone oplichting". De gebeurtenissen van de twee laatste da gen hebben dus een belangrijke verandering gebracht ten opzichte van het verdrag. Is al les inderdaad zoo, als het weergegeven wordt, dan is het U. D. de dupe geworden van een grove oplichterij. Echter komt bij ons de vraag op, of deze Heine werkelijk de vervalscher is, of de arrestatie niet een nood-maatregel van de Belgische regeering is, om zich te rehabiliteeren. Vooral een ge- zegde komt ons eenigszins vreemd voor: het oude verdrag, dat hij gebruikt had, zou geen betrekking hebben op Frankrijk of Belgie. En juist eenige dagen gelederi publiceerden wij de opmerking van generaal Snijders, die een merkwaardige overeenkomst zag in dit verdrag en dat tusschen Frankrijk en Rus- land in 1892. Verder zegt Heine, dat de handteekenin gen zeer duidelijk vervalscht zijn Toch kun- nen we niet aannemen, dat het U. D. die handteekeningen niet gecontroleerd heeft Als die handteekeningen werkelijk zoo veel verschilden met de orgineele, dan moest dat opgevallen zijn. We willen dan ook liever nog geen positie- ve meening zeggen over de gebeurtenissen van Zaterdag en Zondag, maar eerst eens nadere bijzonderheden afwachten. Laten we echter hopen, dat het stuk inder daad vervalscht is. Dat zou de rust in Euro- pa zeer zeker ten goede komen. De onthullingen van Franck Heine. Uit Berlijn meldde men hedenmorgent Van welingelichte zijde wordt medege- deeld, dat van Duitsche zijde een onderzoek zal worden ingesteld naar de in de Belgi sche pers gepubliceerde mededeelingen van Franck Heine betreffende de vervalsching van de in het U. D. gepubliceerde documen ten, welke hij, naar zijn zeggen, ook in Duitschland zou hebben aangeboden. Verwacht wordt, dat in den loop van den dag nog een officieele verklaring zal wor den gepubliceerd. Uit de Belgische pers. Het Antwerpsche blad De Schelde (Herman Vos) schrijft: „Toen wij kennis namen van de in het „Utrechtsch Dagblad" gepubliceerde stukken, was onze eerste indruk dat ten minste niet alles echt kon zijn. Vooreerst was het een eenigszins ongewoon dispositief: het verdrag werd zonder preambule en zonder handteeke- ning gegeven en wij vroegen ons af, waarom men juist die onbedrieglijke teekenen der waarachtigheid zou weglaten, wanneer men in staat was ze te toonen. Er kwamen verder uitweidingen voor in het verslag over de bespreidngen der generale staven, die ons al heel onwaarschijnlijlc klon- ken. Toen wij o.a. den passus lazen over de verregaande verplichtingen van Frankrijk om op te treden aan de zijde van Belgie in zake het Nederlandsch-Belgisch verdrag, zei- den wij onwillekeurig tot ons zelf: „dat gaat te ver, dat paste in 1927 al moeilijk, zelfs in de politiek van Poincare" Over de technische militaire aanduidingen konden wij, en kunnen wij nog niet oordeelen om ze op hun waarde te schatten. Nu is de volledige publicatie gekomen en wij erkennen dat van onze argumenten nog weinig overblijft. Intussehen beschikken wij ook over gesrevens, die ons sedert naar de veronderstelling van de authenticiteit van het stuk doen overhellen. Wij lazen de interviews van Huysmans en de Brouckere. Wij kunnen niet anders dan vaststellen dat ze van een schreeuwende op- pei-vlakkiirheid zijn. Meer dan dat, er komen daarin bewerin- gen voor, die wij onmogelijk kunnen aanne men. Wanneer Huvsmans beweert, dat, Van- dervelde, Anseele, Wauters en hij het verdrag lcennen, dat kan dit niet juist zijn, of wel moe ten andere even geloofwaardige persoonlijk- heden ons voorgelogen hebben. Bedoelt Huysmans, dat Vandervelde hem den inhoud van den tekst op het geheugen af heeft meege- deeld, dan is dat wel aannemelijk maar zoo kennen wij hem ook en dergelijke wetenschap uit de tweede hand niet de minste waarde Er is de verklaring van Minister Vander- yelde, dat hii den tekst onder ooaen heeft ge had, en zijn beweringen zijn troeblant. Nog troeblanter voor ons, wanneer wij in „Le Paiple" een logenstraffing lezen van een on- gedwongen onderhoud, inderdaad geen inter view, maar een gesprek dat met hem werd ge- o-erd en waarvan wij den inhoud kennen Een grove vervalsching, roept men. Wij hebben voor ons zelf een proeve van vergelijkende tekstkritiek gedaan, en er de verzameling van diplomatieke stukken in den „Europaischen Geschichtskalender" op nage- slagen. Wij kwamen tot het besluit, dat de redartie van het eigenlijke verdrag naar taal- en vakkennis, onberispelijk moet heeten. Wat generaal Snijders blijkbaar ook is opgevallen, de gelijkluidendheid van zekere bepalingen met die van het Fransch-Russische verdrag, en waarop wij in onze interpellatie reeds doel- den, was ons ook niet ontgaan. Wij haalden er een expert bij, in wiens vakkunde wij vertrouwen stellen; de uitslag van zijn onderzoek luidde: Het verdrag als diplomatieke akte is on berispelijk. Er valt, als zoodanig, niets op af te dingen. Het is opgemaakt door een man van het vak, zij het dan ook een „schoft" De grofheid van de vervalsching kan dus zeker niet slaan op den vorm; veeleer dus op den inhoud. De technische militaire beschouwingen en gegevens, kunnen wij niet controleeren. Maar wat politiek zoo onwaarschijnlijk klonk in de eerste geresumeerde versie, namelijk Frank- rijks hulp aan Belgie naar aanleiding van de maatregelen door Nederland genomen op het gebied der waterwegen, is het nu niet langer: de veelzeggende reserves van generaal Debe- ney, komen integendeel op verrassende wijze onze opvatting bekrachtigen. Er is een soevereine instantie, waarbij het gerechtelijk onderzoek waarvan de heer van Cauwelaert repte kan en moet aanhangig ge maakt worden: de Volkttibond. De Belgische regeering steeds handelend naar zij beweert in den geest van Geneve en Locarno, kan daarvan nu metterdaad getui- genis afleggen. Intussehen is het woord aan den minister van landsverdediging. Charles de Brocque- ville, die de vermeende notulen zou hebben onderteekend, om na de heeren Hijmans en Vandervelde op zijn beurt aan de volksver- tegenwoordi.?ing inlichtingen te vertrekken. Verleden Dinsdag kon men hem wonder genoeg op de banken niet ontwaren. Toekomende Dinsdag moet hij er zijn." De stemming in Belgische kringen. Een der medewerkers van het V a d e r 1 a n d meldde uit Antwerpen: Bij het eerste contract met de politieke we- reld in Belgie treft het, dat men ook in deze kringen de zaak van het geheim verdrag door de officieele dementi's niet als afgedaan be- schouwt. Men blijft hopen, althans in katho- liek-democratische, socialistische en Vlaamsch- gezinde kringen, dat de zaak volledig opge- helderd zal worden. Een bekend katholiek zeide: „Wanneer ze echt zijn, dan zijn de stukken voor Belgie-zelf nog veel erger dan voor Nederland. Er zou dan een soort ge- heime nevenregeering bestaan, wat echter on- denkbaar is. In ieder geval zouden dan de acht artikelen van het verdrag het militair accoord moeten zijn, dat een aantal minis ters beweren te kennen, althans gezien te hebben Gelegenheid tot verdere bespr-eking door het parlement is reeds gegeven door een nieuwe interpellatie van het Kamerlid Vos, ditmaal gericht tot de Broqueville, die Dins dag niet aanwezig was. Socialistische kringen hechten groote be teekenis aan de verklaring van Huysmans te- genover een redacteur van Het Volk. De ver klaring, dat Huysmans, Wouters, Anseele en Vandervelde het verdrag kennen, is echter in strijd met het feit, dat Vandervelde destijds als eenig ingewijde een veelbespro-ken brief over de zaak aan de Brouckere heeft geschre- ven. Van Cauwelaert meent, dat men op den goedtn weg is met de volledige publicatie. Men geve nu spoedig een facsimile om de kwestie op grond van echte stukken te doen beslisstn. Hij zelf acht den overvloed van bij zonderheden nog geen bewijs van echtheid. Het uitblijven van een duidelijke beslissing zou hij echter zeer betreuren. Hij hoopt, dat de Nederlandsche regeering de zaak krachtig zal aanpakken. De schuldige moet bekend worden. In ieder geval, wanneer het stuk echt is; en wanneer het niet echt is, bestaat er een schuldige. Brussel doodverft een zekeren H., oud- redacteur van het links-radicaal weekblad Jours Nouveaux als den maker der docu menten. Grappig is, dat deze H. thans als re porter van de Soir in Holland zou reizen. De correspondent van dit blad meldt merk waardige dingen. B.v. reeds veertien dagen voor de publicatie zou de Belgische regee ring gewaarschuwd zijn door een Neder- landsch regeeringspersoon. De Soir zelf tee- kent daarbii aan, dat dit feit bij informatie te Brussel juist bevonden is. Herman Vos in De Schelde van Zondag- morgen spreekt over de piinliike kwestie der bonding van Vandervelde, zoo het stuk echt is, wat door de laatste publicatie zeer aan waarschijnlijkheid wint. Volgens de inlichtingen alhier, zouden de stukken afkomstig zijn uit de nalatenschap van een overleden generaal. De naam kan voorloopig niet bekend gemaakt worden. Bij informatie bij een bevoegden persoon ver- neem ik, dat de genoemde officier zeer on waarschijnlijk, maar niet onmogelijk op de hoogte was van dergelijke geheimen. Elders kan men lezen, dat inderdaad een zekere H. (Heins) gearresteerd is- Uit de Duitsche pers. Naar aanleiding van den oificieuse ver klaring der rijksregeering over de onthullin gen van het Utrechtsch Dagblad schrijft de Lokal Anzeiger: De regeeringen die door de onthullingen het meest gecompro- mitteerd zijn besteld verbloemen met ver dere leugens hunne eerste verkiaringen die de geheele wereld in het gunstigste geval niet gelooft, maar welke niet veel minder veront- waardiging hebben verwekt dan de publi catie zelf. De Duitsche rijksminister van bui- tenlandsche zaken is gisteren naar Geneve ge- reisd, belast met den druk der openbare mee ning, niet alleen van Duitschland, maar van alle naties, die het werkelijk goed meenen met den vrede. Het blad vermoedt dat Strese- mann de nieuwe verkiaringen van de Fran- sche en de Engelsche regeering beschouwt als een geleidebrief voor zijn reis naar Geneve. De Lokal Anzeiger betreurt voorts, dat de rijksminister van buitenlandsche zaken door de verdaging van den Rijksdag welis- waar in staat is gesteld deze reis te onder- nemen, weer zonder het Duitsche volk te hebben gestaan in deze aangelegenheid, die de openbare meening van de geheele wereld in beroering heeft gebracht. De Duitsche ver- tegenwoordigers te Parijs en te Brussel heb ben zich met onvoldoende verkiaringen te- vreden gesteld en het is bij de be voegde in- stanties zeker niet onupgemerkt gebleven. dat zich Briand bij de tweede onthulling van het Utrechtsch Dagblad. die nog ernstiger was dan de eerste, in het geheel niet heeft uit- gelaten. De Federatie Amsterdam der S.D.A.P. be- legde gistermorgen in Theater Carre te Am sterdam een openbare vergadering, waar de heeren J. Oudegeest, J. de Roode en de Belgi sche oud-minister Kamiel Huysmans het woord zouden voeren. Reeds te 9 uur had zich voor het theater een lange file gevormd, en toen te 10 uur de zaal en de balcons tot aan den nok gevuld waren, moest nog een zeer groot aantal te- leurgestelden worden teruggestuurd. Toen te ongeveer kwart over tien het brand- scherm omhoog rees, begroette het publiek den achter den bestuurstafel gezeten oud- minister met luid applaus, waar tusschendoor in een hoek van een der balcons gefluit weer- klonk. De zaal rijst op en zingt „De Interna tionale". De opposanten op het balcon trach- ten het „Wien Neerlandsch Bloed" aan te heffen en zetten, als „De Internationale" ge- eindigd is, het „Wilhelmus" in. De voorzitter der Federatie Amsterdam de heeren S. R. de Miranda, opende de bijeen- komst en maande alle aanwezigen aan zich verstandig te gedragen. De eerste spreker, de heer Oudegeest, be- gint met erop te wijzen, dat, indien het waar zou zijn, wat gepubliceerd is, er een groot ge- vaar voor den oorlog is. Niet alle bronnen zijn echter te vertrouwen. E e n s t e m op het balcon„Het Volk" is niet beter!) Groote beweging in de zaal. Ge- roep: „Er uit"!) Na eenige drukte op het balcon gaat de heer Oudegeest verder. Er zijn groepen, die de goede verstandhouding tusschen de beide buurstaten trachten te bederven. Onze Neder landsche Napoleon, generaal Snijder Een stem: „Hoera, voor Snijders!" Groote beweging in de zaal. De voorz. roept: Gooit al die menschen er uit!" De heer Oudegeest onderbrak zijn rede en gedurende 'n vijf- tal minuten is men op het balcon klaarblijke- lijk op min of meer handtastelijke wijze bezig de orderverstoorders, ongeveer 25 in getaL te verwijderen. Dit schijnt wel goed gelukt te zijn; tijdens de rest van de vergadering werd althans de orde niet verder verstoord. De ordeverstoorders bleken te zijn een 25 tal propagandisten voor het actualistisch or- gaan „De Bezem", die op deze wijze een vaderlandslievende betooging hadden willen houden ten eunste van de publicatie's in het Utrechtsch Dagblad. De heer Oudegeest, zijn rede voortzettend, zegt. dat Nederland het ar.ti-militarisme in het bloed heeft en niet weet wat oorlog is. De sociaal-democraten hebben geen vertrouwen in verkiaringen van militaire en burgerlijke ministers, noch in eigen land, noch in andere landen. Maar als partijgenooten van over do grens zeggen, dat zij de verantwoordelijk- heid op rich durven ncmen voor elke militaire overeenkomst, die er tot stand kan komen, dan hebben we daar meer vertrouwen in dan in alle officieele dementi's. Voor den oorlog zijn er wel eens overeenkomsten gepubliceercl tusschen generale staven. De pers en het pu bliek zwegen dan, alsof het hen niet aanging. Het is verheugtnd, dat dit thans niet rnoge- lijk is. De officieele dementi's worden door niemand meer geloofd. Maar als de partijge nooten in andere landen zeggen, dat het niet waar is, dan is dat geen officieel dementi, maar een sociaal-democratisch. Het is zelfs zoo ver, dat ook de bourgeoisie meer waarde hecht aan het woord van den soc. dem. mi nister dan aan de officieele dementi's. Kamiel Huysmans wordt met daverend applaus en de Internationale ontvangen. Spr heeft de uitnoodiging der Federatie Amster dam onmiddellijk aanvaard, ten le als soc.- democraat, die wenscht dat de verhouding tusschen zijn land en Nederland door niets wordt bedreigd. Ten tweede verschijnt spr, hier als Vlaming, die strijdt voor de gelijkbe- rechtigheid van twee culturen. Spr. wil verklaren, waarin in 1920 den mi litair tractaat voor Belgie voordeelig was. Er werd een verdrag gesloten, dat geregistreerd werd bij den volkenbond Daarin staan slechts bepalingen betreffende het plaatsen van troe- pen ter voorkoming van een nieuwen inval in Belgie. Het verdrag is dan ook volkomen eenzijdig. Het sprak vanzelf, dat ter uitvoe- ring van dit verdrag uitvoerende militaire be palingen moesten worden gemaakt. Ook ter uitvoering van het Loearnoverdrag zullen dergelijke maatregelen getroffen dienen te worden, als men niet wil, dat een dergelijk verdrag slechts een papieren overeenkomst zal blijven. De Belgische soc-dem. ministers moesten in deze functie wel kennis nemen van het ver drag. Spr. is er van overiuigd, dat er niemand op de Belgische regeeringsbanken zit, die tegea Nederland zou willen intrigeeren. Het heeft bij de soc.-dem. oud-ministers ver- bazing gewekt, dat men in Nederland ook maar gelooft heeft, dat zij de hand zouden hebben gehad in deze intrige, in deze mis- daad. Men kan nu wel zeggen: „Misschien heb ben die generale staven wel achter de ruggen der ministers de zaak bekonkeld." Maar dat is in Belgie onmogelijk. Het duurt misschien nog slechts eenige uren of het geheele geval zal opgehelderd zijn, ging spr. voort, en de schuldige mis schien bekend. Spr. wijst er op, dat het ver drag van 1920 een eenzijdig verdrag was, dat Belgie eenige waarborgen gaf. Thans heeft Belgie den waarborg van Locarno, en daarna is de waarde van het verdrag van 1920 eigenlijk vervallen. Het heeft spr. ver- wonderd, dat een Nederlandsch dagblad be- reid was, een dergelijk stuk op te nemen Eveneens heeft het in Belgie verbazing ge wekt, dat het Nederlandsch publiek geloof heeft gehecht aan de gepubliceerde documen ten en dat de Ned. regeering zelfs meende tot starrpen te moeten overgaan. Het moet wel opvallend zijn, dit behalve de communisten en de fronters de geheele Belgi sche Kamer in de valschheid van de docu menten heeft geloofd. De conferences tus schen de militaire afgevaardigden, waarover zoo druk gesproken wordt, hebben niet plaats gehad, deze conferenties tusschen de Gene rale staven zijn nooit gehouden. Er zijn geen Belgen, die vijanden van Nederland zijn. Men wil slechts de broederschap der beide landen. De soc.-dem. in Belgie strijden teza- men met hun breeders in Nederland voor da vrijmaking van het proletariaat en tegen het militairisme en voor de ontwapening, al vo'gt men in Belde misschien een anderen weg dan in Nederland. De internaionale bevrijding der arbeidersklasse en de bevestiging van den vrede in beider doel. (Langdurig applaus). De laatste spreker, de heer J. J. de Roode, wil Huysmans' vraag beantwoorden, hoe het mogelijlc was, dat men in Nederland zelfs in soc. dem. kringen door de publicatie veront- rust was. Spr. gelooft, dat dit komt, doordat men in Nederland zulk een groot wantrou- wen heeft tegen de militaire.kliek. Na Locarno kunnen de geheime verdragen vervallen. Maar ook de militaire waarborgen van den Volkenbond moeten weg. Wanneer de yolkeren telkens als er een misverstand rijst zelf alles in het werk stellen om den oor- sprong te vindeir om het misverstand uit den weg te ruimen, wordt de vrede het best ge- waarborgt (Applaus). De voorzitter brengt thans dte volgende re- sol utie in stemming: De groote openbare vergadering, bijeen- geroepen naar aanleiding van de publicatie van het Utrechtsch Dagblad, constateert dat de algemeene onrust, door deze publicaties in hef Nederlandsche volk gewekt in hoofdzaak haar verklaring vindt in het diepgewortelde wantrouwen tegen het stelsel der militaire bondgenootschappen, dat den wedstrijd in wapening en dientengevolge het oorlogsge- vaar draagt in zijn schoot. Zij is van oordeel d.at <Je geschiilen tui- ALRMAARSC1B COURANT. H i i

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1