Tildssshriften t Sport 'te sjacherpartij hebben gedekt of vergoehjkt Zoo dit document echt is, dan eischen we, net meer klem en reden dan ooit, de dadelijke >n duidelijke opzegging van dit monster- accoord Wantrouwen is gezaaid! Niet enkel in Ne- derland, maar ook in Duitschland, in Enge- iand en in al de staten! De Belgische regeering moet dat wantrou wen opheffen. De Belgische regeering mag aan den oe- jchuldiger vragen zich te verantwoorden en te verduidelijken, maar de bevolkingne heb ben het recht te weten wat waarheid is en wat Een ontkenning hoe officieel of formed dan ook zal de beroering niet bedaren! Belgie kan de halve wereld rust schenken, door het verdra? met Frankrijk te publicee- ren, verdrag dat naar de uitspraken van zoo- veel staatslieden als Broaueville, Poulle., Huysmans, Deveze, Hijmans, e.a., alleen maar defensief is, en met het oog op een mei uit^elokten inval van Duitschland. Belgie kan de halve wereld rust schenken, door punt voor punt te weerleggen, wat het bewuste document aanhaalt. Doet Belgie dat niet, dan houdt het de In ternationale atmosfeer ttoebel. De gevolgen daarvan zijn niet te voorzien Wii willen „fair" blijven. Wii hebben het geheim militarr accoord met Frankrijk bekampt, omdat het ,,g'y was, omdat het ..militair" was, omdat het Fransch" was. Die houding hebben diuz^n 'den Vlaamsche oud-strijders, duizenden anti- militaristen met ons aangenomen. Die hou ding zullen we nog en steeds aannemen! Weg met de gehdme diplomatic! Weg met het mi- litarisme! Weg met de serviliteit tegenover Frankrijk! We hooen oprecht en vung hier te staan tegenover een „valsch document", maar eenige middel om die overtuiging te scheppen in te vestigen, is de publicatie van net echt geheim" accoord. Nu wachten we af lJ§SPOKT. DE INTREDE VAN LENTEMAND EEN BELOFTE. De eerste Zondag van lentemaand is als 'n bliide verrassing over het stijf toegevroren la- ge land aan de Noordzee gekomen. Als een Dlijde verrassing, ja, als een groote belofte. Een belofte van verlossing uit den killen, welhaast doodenden greep van dezen bar ren, fellen winter, als een belofte van een spoedige lente. Weldadige, koesterende zonnestralen, die uit 'n verren, strak-blauwen hemel schuin om- laag stonden om de in ijsban gevangen we reld verkondigden de intrede van d- maand, die haar naam ontleent aan het jaragetijde, waarin de wedergeboorte der natuur ge- schiedt. Al te lang duurde deze ongekcnde strenge vorstperiode, al te veel leed bracht zij in laar starre felheid. Zij scheen onvermurw- baar en haar wreedheid bijna gruwehjk. Maar thans, een blijde, vroolijke zonne- dag een dag met een belofte, een lentedag. De°belofte, die de dag van gister bracht, mag en kan niet onvervuld blijven; we beiden vol verwachting het nieuwe jaargetijde, dat ons bevrijdt uit den verstarrenden greep van den ongenadigen wintervorst. Een teleurstelung zal nu niet volgen, de derde dag van Maart eindigde in een druilerigen, dooienden mot- regen, de barometer daalde met vluggx sprongen. Niettegenstaande het feit, dat de ze winter reeds verschillende malen een ein de scheen te nemen en even onverwacht en heftig weerkeerde, verwachten we dat nu net vertrouwen van een ieder niet nogmaals be- schaamd zal worden. Laten we hopen, dat de dag van gister de laatste ijssportdag is geweest van dit al te lange seizoen. Dan zal hij als een waardig besfuit van dezen buitengewonen winetr nog lang een prettige herinering zijn. En des te meer genoegen zullen zij dan terugzien op gister nog gehouden wedstrijden. van Neder- 5TEUN AAN DE SUIKERINDUSTRIE De heeren Van den Heuvel Kortenhorst Weitkamp en Bierma hebben bij de Tweed Kamer ingediend een initiatief voorstel van wet tot st'eun aan de suikerindustrie. de om HEIDEBRANDEN BIJ EDE. Zondagmiddag ontstonden op een drietal plaatsen bosch- en heidebranden in geving van Ede. Tusschen Wekerom en Otterlo brando ongeveer 2'5 H. A. bosch en heide af, hoofdzaak toebehoorende aan de famine Kroller. Ongeveer tegelijkertijd ontstond een groo,e heidebrand nabii de Sijsselt. Deze heide be- hoort aan het Departement van Oorlog a.s oefenterrein voor het garmzoen te Ede. Me' moeite wist men hier de aangrenzende bos- schen te behouden. Ongeveer 100 H A heide werd een prooi der vlammen. Ook over de spoorlijn Ede—Arnhem ont stond nog een brandje, dat evenwel spoedig gebluscht was. De Crt. meent dat de brander. zijn ontstaan door een achteloos weggewor- pen lucifer, of brandende sigaar of sigaret. iHET CONTRACT IN HET SCHILDERS- BEDR1JF. Wijl tusschen de besturen der werkgevers- bonden in het schildersbedrijf en van de drie gezellenorganisaties nog meuwe besprekm- genzullen plaats hebben, zal de loooende co,- lectieve overeenkomst nog voorloopig met een maand en wel tot 1 April a.s. worden voortgezet. De r.-k. en christelijke patroons- bonden hebben zich bereid verklaard voor de betaling van loon op chr. feestdagen en ya- cantie een fonds te vormen, op voorwaaide, dat een tweejarig contract tot stand komt, en verder voor zeventien plaatsen een hoogere loonklasse in te voeren. GRIEP. De openbare lagere school te Koekange is wegens griep van leerlingen en personeel voorloopig gesloten. BOSCHBRAND. Een groote boschbrand heeft gewoed te Loenen bij de Woeste Hoeve, gemeente Apel- doorn. Een Heine honderd bunder heide- grond. waaronder 3 H.A. grond, beplant met 17-jaricre dennen, is een prooi der vlammen geworden. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een arbeider een vuurtje had gestookt om zijn eten warm te maken. Voor het grootste gedeelte is de afgebrande boschgrond ei^endom van mr. Delcourt van Krimpen, te Wassenaar; een klein gedeelte, pl.m. tien bunder, was eigendom van de ge meente Apeldoorn. In de eerste plaats geldt dit wel voor de op de „IJsbaan Heiloo" gehouden Invitatie-wedstrijd in het schoonrij- den van dames. waarvoor den K.N.S.B. de 18 besti rijdsters uit ons land waren uitgenoodigd. Het schoonrijden te Heiloo 't Was gistcron voor de ijsbaan Heiloo n.l. een heel belangrijke dag. De imntatie schoonrij-wedstrijden van den K.N.b B., die den vorigen Zondag moesten worden uitge- steld, konden thans doorgang vinden, al was dan ook de toestand van het ijs niet ideaal. Het werd nat en zacht en zeer zwaar te be- rijden, wat natuurlijk de prestaties der rij- ders en rijderessen niet op het allerbest deed uitkomen. Het was anders 'n keurcorps van rijdende dames en paren, dat aan de spe- ciale uitnoodiging van den Bond gevolg had gegeven. Ook aan de beoordeeling was bijzondere aandacht gewijd. De Bor.d had de heeren Dr. v. Linden Tol, mr. Thiebout en P. J. Kamm als jury aangewezen, terwijl verder een'groot aantal juryleden eveneens waren uitgenoo digd hun beoordeeling op schrift te zetten De algeheele lijst van beoordeelingscijfers wordt opgenom-n in de IJsbode. Aan de wedstrijd schoonrijden voor da mes werden door dertien dames deelgenomen waaronder de beste rijdsters uit 't land, wat blijken kan uit de volgende lijst: 1. Mej. v. d. voorn, Utr-cht2. Mevr. Berlage, Amster dam; 3. Mej. Maandag, Arnhem; 4. Mevr Vogelenzang, Groningen. 5. Mej. J. Kooy, Bergen. 6. Mevr. Duysberg-Crooswyck, Den Haag. 7. Mej. G. Koster, Berkhout. 8. Mevr. Schoorl-Keetman, Barsingerhorn. 9. Mej. J. J. v. Wijngaarden, Utrecht. 10 Mevr. de Boer-Blauboer, Amsterdam; 11. Mej. A. Kap- tein, Naarden12 Mevr. Ryke-v. d. Stoel, Am- stelveen13. Mevr. v. Zalinge, Bussum. De heeren van Laer en van Zalinge waren t genwoordig als Bonds-officials. Nadat de dertien dames hadden gereden, werden hieruit de 6 hoogst geplaatsten aan gewezen om opnieuw te rijden. De volgende was: no. 10, 9 en 8, 6, 2, 12, 11, 3, 5, 4, 7, 1 en 13. De eerste zes reden opnieuw en de uit- slag was daarna als volgt: 1. Mevr. de Boer-Blauboer, Amsterdam; 2. Mevr. Schoorl-Keetman te Barsingerhorn. 3 Mej. J. G. van Wijngaarden, Utrecht. Mevr. Dusberg-Crooswijck kwam op de vierde plaats. Mevr. Berlage op de vijfde ea Mevr. Rijke-v. d. Stoel op de zesde plaats. Rotterdam, eenmaal kampioen land, een uitstekende partner. Ook Mevr. Schoorl-Keetman heeft in bei- de wedstrijden uitnemend gereden. Dat men hier Mej. v. Wijngaarden op haar best heift gezien gelooven wij niet. Zij reed buvendien voor dit ijs op te kleine schaatsen. Een groote attractie voor de bezoekers der wedstrijden was het kunstrijden van Mej. Jo Brouwer uit Naarden, die dit seizoen voor den K.N.S.B. zich geoefend heeft in Davos. Zij wist daar het diploma C. te verwerven, wat echter nog maar een begin is. Zij reeo gisteren op de Heilooerbaan prachtig en haar demonstraties genoten aller belangstelling. Wat er nu noodig zal zijn om zich op dit ge- biec onder de allereersten te plaatsen, kan men wel begrijpen. Ook dr. v. Willigen uit Krommeme trok door zijn kunstrijden veel belangstelling evenals een rijder uit Nijmegen en Mej. Velt- fan uit Alkmaar, die zich ook kranig op dit gebied begint te ontwikkelen. Na afloop der wedstrijden werden de prij- zenn uitgereikt door den heer v. Foreest, voorzitter der IJsclub Heiloo, waarbij hij te- vens dank bracht aan den Bond, de deelne- mers, de juryleden en alien, die tot het sla- gen van dezen wedstrijd hadden medege- werkt. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen zilveren mand, oud koperen doofpot en prui- menkan voor de dames. Lepeltjes en sigarettenkoker, schemerlamp en kaarsenkroon en theeblad en ets voor de paren. Aan mej. Brouwer v. :rden door den voor zitter bloemen aangeboden. Namens de deelnemers sprak de heer Lau- tenbach woorden van dank voor de ontvangst en namens de K.N.S.B. voerde de heer van Laer nog het woord. t Was een mooi besluit van de ijsperiode N-ATIONALE LANGEBAAN- WEDSTRIJDEN. Hooftman winnaar. Keetman eerste op de 1000 M. Gister had te Zaandijk nationale wedstrij den plaats, georganiseerd door de ijsclub „Willem Barenfz" in samenwerking met de Zaansche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer. Het aantal deelnemers was buiten- gewoon groot. In totaal verschenen 54 per- sonen aan den starte terwijl het aantal toe schouwers op 3000 werd geschat. Door den ingevallen dooi moest de 3000 De auto door het ijs gezakt. Een inzittende verdronken. Nader wordt gemeld: De auto, die gister- morgen uit Heerenveen op Terschelling arri- veerde, is gistermiddag op den terugweg tusschen Terschelling en Friesland door het ijs gezakt, waarbij een der inzittenden, de heer E. Bakker, onderwijzer te Oudeschoot, is verdronken. De chauffeur Th., van Heerenveen, heeft tot vijfmaal toe getracht den heer Bakker door duiken uit den auto te halen, doch dit mocht hem door de diepte van de geul, ca. 2 Meter, niet gelukken. Er heerscht in de dorpen gister groote on- gerustheid over personen, die gisteravond nog niet van het eiland aan de Friesche kust waren teruggekeerd. De overtocht verboden. Wegens den plotseling invallenden dooi heeft de burgemeester van Terschelling alle overtocht over het ijs verboden en zich met verschillende plaatsen van Friesland in ver- binding gesteld met het verzoek om dezen zelfden maatregel toe te passen, omdat de toestand van het ijs den overtocht niet meer toelaat. Enkhuizen—Harderwijk per fiels over het ijs. Gistermiddag is te Harderwijk aangeko men de heer J. W. Faust van Andijk, die de tocht per fiets vanaf Enkhuizen over zee maakte in 3 Yt uur. Verkeer tusschen Learner en Urk Gister vertrok uit Lemmer een groot ge- zelschap met zeven auto's naar Urk. Op den terugweg kwam men een autobus, waarin 17 personen zaten, tegen. Vrachtauto op den Zuidcrzeebodem. Zaterdagmiddag is een vrachtauto, gela den met goederen, komende van Enkhuizen, bij de Val van Urk door het ijs gezakt en in de diepte verdwenen. De bestuurder, de heer C. Slijper, uit Enkhuizen, wist zich tijdig te redden. Een breeder van hem is echter ern- stig aan het been verwond te Urk binnenge bracht. Het voertuig ligt in 22 voet water en moet als verloren worden beschouwd. Hej ongeval had plaats naar de Crt. meldt, bij een scheur die bij vloed een opening van een meter vormt. Kolen voor Urk Zaterdagmorgen half acht zijn van Lem- uoor aen mgevauen aooi moesi ae ouuu - T T wrH-ntlfPn rte wbr Meter-baan vervallen en werd alleen gereden m-,vip vrarhtaiito'a. m- over afstanden van 500 en 1000 Meter. Door den minder goeden toestand van het ijs werden meerdere goede rijders danig ge- handicapt. De uitslagen waren als volgt: 500 M. 1. T Hooftman (IJselmonde), 51 sec., 2. W. Kos (Oudkarspel) 52 1/5, 3. T. Boot, (Purmerend) 54 2/5, 4. C Jongert (Edam) 55 1/5, 5. C. Kos (Oudkarspel) 55 1/5, 6. W. Keetman (Winkel) 56 1/5, 7. K Schenk (Wieringerwaard) 56 1/5, 8. H. Peereboom (N Niedorp) 57 sec. 1000 M. W. Keeman, 2 min. 11 sec., 2. T. Hooftman, 2.15, 3. T. Boot, 2.17, 4. C. Jongert, 2.17 2/5, 5. W. Pronk, 2.18 4/5, 6. K. Schenk, 2.20, 7. K. Kaan, 2.20, 8. W. Coehoorn met twee groote vrachtauto's, ge- laden met die ton steenkolen voor de Electri sche Centrale aldaar, waaraan groote be- hoefte bestond. Na op Urk gelost te hebben, keerde men om half twaalf behouden te Lem mer weer terug. Sleepbooten door hit ijs De sleepbooten „Volharding" en de „Born- rif" die Zaterdag door het ijs zijn heenge broken naar Harlingen, zijn gistermiddag geladen met levensmiddelen in de haven van Terschelling teruggekeerd. Gojnga (Beemster) Ruit (Amsterdam) Panorama herdenkt Justus van Maurik, die voor vijf en twintig jaar is overleden en die een populair schrijver is geweest, al had hij dan ook geen litterair talent. Naast ver schillende ijskieken prijkt een foto, die aan een warmer klimaat herinnert, nameliik de iciek van den nieuwen recent van Madioen, die gei'nstalleerd werd. Er zijn interessante oonamen van de installatie van den burge meester van Deventer, van de gasontploffing te Berlijn, van de cellen in een Amerikaan- sohe gevangenis, van New Yorksche Bios- cooppaleizen en de opvoering van nieuwe tooneelwerken. Herman Moerkerk schreef voor dit nummer een aardige novelle. Frans Merry vertelt een gruwelijke geschiedetiis, v/aarin een haai de hoofdrol sneelt en John Habberton geeft een prettige schets getiteld „Het gebed van den goudwasscher". Lectuur op elk gebied, w.o. een uitgebreide dames-rubriek, vullen dit nummer aan. Licht uitgave W. de Haan te Utrecht heeft een bijdrage van onzen oud-stadgenoot, den heer H. P. Geerke, over Rasputin en de Czaar, waarna een korte biidracen volgt over -Johan van Oldenbarneveldt. W. A. P. Smit geeft het eerste deel van ziin beschouwing over geboorte en dood in het volksgeloof. waarna C. L. Janssen ovtr snectraal-analyse schrtjfi. Bij vela foto's werdf ten slott# een interessante b«5d»flvjjp ysfi Aan den parenwedstrijd namen tien paren deel en wel de volgende: 1. Mej. G. Koster te Berkhout en J. J. de Waal te Amsterdam. 2. Mevr. Rijhe-v. d. Stoel, Amstelveen en C. Botbyl, Heemstede. 3. Mej. J. J. v. Wijngaarden, Utrecht, en G. P. van Balen, Ouden Rijn. 4. Mevr. Schoorl-Keetman, Barsingerhorn, en G. P. Timmerman, Schagen. 5. Mevr. Duysberg-Crooswijck en K. A. Wermeskerker, Utrecht. 6. Mevr v. Zalinge, Bussum, en J. J. de Boer, Amsterdam. 7. Mew. A. C. Berlage, Amsterdam en T. Verbree, Bussum. 8. Mej. C. v. d. Vooren en J. v. d. Vooren. 9. Mej. J. Kooy, Bergen, en J- Kuperus, Alkmaar. 10. Mevr. de Boer-Blauboer, Amsterdam, en E. LauLnbach, Rotterdam. Lag het aanvankelijk in de bedoeling om ook in dezen wedstrijd de zes noogst ge plaatsten te laten overrijden, dit moest we gens den slechten toestand van het ijs verval len. Nadat alle paren driemaal hadden ge reden werd de officieele uitslag opgemaakt met als resultaat: 1. Mevr. de Boer-Blauboer en E. Lauten- bach. 2. Mevr. Schoorl Keetman en C. P. Tim- merman. 3. Mej. J. J. v. Wijngaarden en G. P. v. Balen. Hierop volgden de paren no. 9, 5, 1, 7, 6, 8 en 2. Mevr. de Boer-Blauboer uit Amsterdam, vroeger in geheel Noord-Holland bekend als Trien Blauboer uit Wieringerwaard heeft zich dm na eenigt jaren afwezigheid op- m eumw twn i nfeuw geplaatst aan de spits der schoonrijd- MaroMfO ge* I sters. Zij reed weer kranig, en van den pa- renwedatrijd was de heer Lautenbach hit Kos, 2.20, 9. Tj. v. 2.22 1/5, 10. L. v. d. 2.22. De Zaansche V. V. V. had voor dezen wed strijd 10 Zilveren Molens beschikbaar ge steld, die achtereenvolgens werden gewonnen door: T. Hooftman, T. Boot, W. Keetman, C. Jongert, W. Kos, N. Pronk, R. Schenk, C. Kos, T. Gooienga, L. v. d. Rijk. Aan C. Jongert werd een beker overhan- digd voor zijn prestatie bij de gehouden Elf- stedentocht. UIT DE OMGEVING. Jswedstrijden „Nut en Vermaak" te Noord-Scharwoude De uitslagen van de gister gehouden ijs- wedstrijden in hardrijden op het Waardje zijn als volgt Jongens en meisjes: lste prijs D. Brum en T. Stoop, 2de prijs F. Leek en R. Bruin, 3de prijs P. Beemsterboer en C. Bruin, Jongens: lste prijs Jb. van Hout, 2de pr. J. Kostelijk; 3e prijs P. Tromp. Meisjes: lste prijs G. Meludr, 2de prijs M. Drost, 3de prijs T. Kamp. De prijzen beston en uit kunstvoorwerpen. Hoewel er voor heeren boven 30 jaar ook een wedstrijd in hardrijden plaats zou vin den, werd deze door te geringe deelname ook voor jongeren opengesteid. Hiervan was de uitslag: lste prijs Jb Tromp, f 10; 2de prijs H. Slcor f 5; 3de pr. A. Doodeman f2.50. Troostprijzen werden toegekend aan C. Jongsma, P. Dekker en F. Hink. Hardrijden voor dames te War menhuizen. Hardrijderij op schaatsen voor dames alhier. De le pr. 6 werd behaald door mej Trui Quant, de 2e pr. f 4 door mej. Cath Jonker, de 3e prijs 3, door mej. C. Slijker man, de 4e pr. door mej. D. Pastoor. Er waren 30 deelneemsters. IJSBERICHTEHi. TOCHTEN OVER HET ZEE-IJS. Van Friesland naar de Wadden tilanden. Ui Harlingen meldt men dat gistermor- gen van Terschelling verscheidene clubjes personen per fiets over het ijs van de Wad den vertrokken om de Friesche kust te berei ken. Ook in omgekeerde richting vertrokken enkele personen naar Terschelling. Er waren te Harlingen ongeveer 60 personen aangeko- men. Door de opgekomen mist was het voor hen onmogelijk om over het ijs terug te kee- ren, zoodat zij gelegenheid per boot zullen moeten afwachten, om den terugreis te aan- vaarden. rr Het ijs in de haven van Harlingen is Za terdag gebroken. Gistermorgen arriveerden op Terschelling ongeveer 500 personen per fiets uit Fries land. Om die uur koerste men over het Wad- denijs weer naar de Friesche kust terug. Sinds 126 jaar is de overtocht weer op deze wijze g'eschied. Per auto naar Terschelling. Gistermorgen arriveerde op Terschelilng om 11 uur voor het eerst een auto uit Hee renveen, welke de tocht over het ijs had ge- maakt- HET IJS m DE RIVHEREN. Er komt werking in het ijsdek De plotselinge omslag van het weer heef! te Lobith zijn uitwerking op de rivier gehad Nadat dagen lang de vorst de ijskorst ver sterkte, is het plotseling met een Z.W.-wind gaan regenen. Zoolang het droog bleef was er niets te merken dat er daar onder die zwa- re ijskorst nog een sterke stroom zich naar zee wekte. Maar dadelijk na den regen is het water reeds gaan wassen en gaan stuwen en wer ken onder het ijs. Van alle zij den langs de boorden begint't water over de blanke ij korst te vloeien en meteen is de rivier gaan steunen en kermen. Reeds schijnt de zware laag het opstuwen- de water niet meer te kunnen houden. Spookachtig gaan de geluiden door den stil- len nacht. De schippers, die nog niet veilig liggen, luisteren er angstig naar. De mannen staan gereed, de vrouwen zullen niet aan boord blijven. De spreuk „Toch zal het eenmaal weer lente worden" staat op het punt verwezenlijki te worden. Langzaam maar zeker wordt de ijsban verbroken. Thans gaat het spannen aldus de Crt. en het geheele dijkleger in Nederland zal zich weldra naar de dijken spoeden tot tegenweer van den aanval. Enkhuizen—Kampen v. v Zaterdag heeft de bekende exporteur C. v Kleeff uit Grootebroek met zijn personeel per schaats den tocht volbracht van Enkhui zen naar Kampen. 's Morgens 8.30 vertrok men en arriveerde om 2.30 te Kampen, van- waaruit om 3.30 den terugtocht werd aan vaard, tenslotte gedeelteliik per vrachtauto afgelegd. Behalve van Schokland naar Kam- pen'was het ijs slecht te berijden; zelfs moest nog een gedeelte te voet worden afgelegd Om 6.30 uur arriveerde men weer te Enkhui zen. Zeker mag hier van een flinke prestatie worden gesproken. De Noord met ijsbrekers open- gebroken. Naar uit Papendrecht wordt gemeld, heb ben gister een drietal ijsbrekers van de Roode St-er Maatschappij" te Rotterdam de Noord gedeeltelijk opengevaren. Van de richting Rotterdam is men gister tot Alblas- serdam gevorderd. De belangstelling was enorm. De ijsbreker Siberie lag gistermiddag voor de Dordtsche wal en sed-ert 4 uur heeft de boot in den rivier tusschen Papendrecht en Dordrecht een geul gemaakt, waardoor de pont weder in dienst gesteld kon worden De genie aan het werk. Den geheelen dag hebben te Hardinxveld genie-soldaten stukken ijs van de ruim 2 K M lange ijsdam laten springen. i Ondanks de groote hoev-eelheid spnngstot vorderde men slechts z-eer langzaam. De ont- ploffingen zijn tot ver in den onii.ek hoor- baar. OP EEN IJSSCHOTS IN ZEE GEDREVEN Een moedige redding Vrijdagmiddag liep een zestal jongeman- nen op het ijs in de Eems in Noord-Groningen toen dit plotseling afbrak en de zes menschen met de eb in de richting van zee wegdreven Van terugkeeren was geen sprake; snel dreef het ijs vae de kust, al grooter werd de afstand die hen van den wal scheidde. De constemaiie aan land was groot; ieder oogenblik konden de schotsen vaneen gaan en dan gingen ze een wissen dood tegemoet. De Haven- en Loodsdienst liet de provin ciate waterboot-ijsbreker en de stoomloods- boot klaar maken en onniidd-ellijk werd ge tracht de haven uit te stoomen, wat door het vele ijs niet gemakkelijk ging. Toen werd met vereende krachten een vlet op de schouders genomen en te water gebracht. De vlet werd bemand door: P. Greiff. eerste officier van het zeilschip „01denburg". Fried rich ma- troos van genoemd zeilschip en Ridderbos, schipper te Delfzijl. Men roeide tusschen de schotsen door naar de zes menschen. Eindelijk had men hen bereikt. Vlug sprongen ze in de „red- dingboot" en de terugtocht werd aanvaard. Na veel inspanning gelukte het behouden aan wal te komen. ALKMAAR, 4 Maart 1929. Op de hedeti gehouden weekmarkt waren aanvoer en prij zen als vo'gt: 39 vette koeien 210360; 2 vette kalveren 65—/ 95; vette kalveren per ned. pond 1.30f 1.60; 219 Nuchtere kalv. (slacht 6—/ 22; 481 Vette varkens zware0.72—0.76; Zouters per ned pond 0.71—/ 0.72. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 4 Maart 1929. Op de he- den gehouden aarciappeier.markt waren de prijzen onveranderd. Geen aanvoer. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 4 Maart 1929. Op de he- den gehouden veemarkt waren aanvoei en prijzen as volgt: 591 vette koeien, le kw. 1—/ 1.10; 2e kw. 080-/ 1; 3e kw. 0.63—/ 0.80, per K.G. slachtgewicht; 100 melk- en kalfkoeien 278350 per stulc: 86 vette kalveren le kw. 0.88—/ 0 94; 2c kw. 0.70—/ 0.88 per K G. levend gewicht; 134 Nuchtere kalveren 15; 30 Schapen 3840; 600 Varkens. Holl., Overz. en Geldersche le kw. 85—86^ cent; 2e kw. 84 85 cent per K G. slachtgewicht; Vette var kens 0.82—0.84 per K.G.80 Paarden 100—/ 200. BROEK OP LANGENDIJK, 4 Maart 1929. Langedijker Groentenvtiling. Roode Kool le s. 9.50—/ 20.10; Ge'e Kool le s. f 6.50—11.40; Deensche Witte Kool le s. 11.40—/ 19.30; Uien 619; Drielin- gen 11.10; Grove Uien 16 70, alles per 100 K G. Aanvoer: 76000 K.G. Roode Kool; 170000 K.G. Gele Kcol; 117000 K.G Deensche Witte Kool en 1600 K.G. Uien. NOORDSCHARWOUDE, 2 Maart 1929. Roode Kool 7—/ 20; Doorschot 9— 16 70; Gele Kool 6.30—/ 11 90; Door- schot 6—10.50; Deensche Witte Kool 11—/ 20.70; Doorschot 11 6013.60, alles per 100 K G. Aanvoer: 165500 K G Roode Kool; 82oOO K.G. Gele Kool; 135400 K.G. Deensche Witte Kool. WARMENHUIZEN, 2 Maart 1929 Roo de Kool le s 7.9020.10; Roode Kool 2e s. 7.701 .10; Rocde Kool (uitschot) 5—/ 6.60; Gele Kool lc s. 6.1011; Gele Kool 2e s. 6.208 80; Gele Kool (uitschot) 3 705 10; Witte Kool le s. 1120.50; Witte Koo! 2e s 10.70— 13 70; Witte Kool (uitschot) 4 20. Aanvoer: 12330c k.G. Roode Koo'; 34025 K.G. Gele Kool; 43525 K G. Witte Koo!. BOVENKARSPEL, 2 Maart 1929 „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Roo de Kool f 5 —f IsWitte Kool 12 50; Gelf Kool f 5t-/ 11; Uien 3.50-/ 5; Spruit- kool 3. V o e t b a 1. ALCMARIA IIBLAUW WIT III 4-1 Zoo is er dan eindelijk in 1929, toen de ka- lender reeds 3 Maart vermeldde, op het Alc- mariaterrein weer gevoetbald. Er werd voor de competitie reserve 2e Idas A gespeeld door Alcmaria's tweede elftal tegen het derde elf- tal van Biauw Wit uit Amsterdam. Het veld was maar juist bespeelbaar en natuurlijk deed bij de spelers de ongeoefend- heid zich duidelijk kennen. Verschillende mooie kansen voor de doelen gingen door ze- nuwachtig spel verloren. Blauw Wit speelde heel aardig, doch wist niet tot doelpunten te komen. Kooge in ?t Alcmaria-doel was uit- stekend op dreef en hield alles. Alcmaria was gelukkiger. Zij wist vier maal te doei- punten, waarvan een uit een straf9chop. Biauw Wit stelde er slechts een puntje te genover. Zij kreeg ook een penalty te nemen, doch ook die werd gehouden. Het volgende elftal kwam voor Alcmaria uit: Kooge, Janson en Jaspers, Nijman, Pors- sius en Langhorst, Th. Bos, Schokker, v. Wie- ringen, Roozendaal en Michels. De voetballiefhebbers hopen, dat met de zen eersten wedstrijd en overwinning voor Alcmaria II een reeks van interessante ont- moetingen op voetbalgebied op ons Sport- terrein zal zijn ingeluid. Misschien dat we a.s. Zondag Alcmaria I weer ears in a.ctie kan zien. PfggBvifieaaals nl©ifiws in AKEU3L00T. In den nacht van 1 op 2 Maart is in deze ge meente op 2 plaatsen ingebroken. Bij N. Hollenberg op Boekel was een raam opengeschoven maar toen de bewoner wakker werd°hebben de dader of daders de vlucht ge nomen. Bij de wed. P. de Lange aan het Schouw is door openschuivinvan een raam in de kamer in kasten alles overhoop gehaald en ontvreemd twee gouden ringen, een gouden collier, een gouden heerenhorloge en een rijksdaalder. Doordat een zoon die beneden sliep ietl hoorde en degenen die boven sliepen wekt* kozen de dader(s) het hazenpad. Ook aan de sprit' alien hadden ze zich oof »e goed gedaan. Door de politie wordt een uitgebreid onder« zoek ingesteld. Op de biezerslljst 1939-1930 komen root de naman van 930 kiezers voor de Tw. Kamer, 928 voor de Pwrv, Staten en £9? TPS* meenteraads - 7 v v

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7