Radiosrafisch Weerhericbt. AGGUDA, Buitenland <T- yy g^iwsn«3d'9*p tier If en JMarktberi h 10 n Dinsdag 5 Maart. 7.30 uur, Cinema Americain, De tnodeme tien geboden. 7.30 uur, A. B. T., Het jacht der zeven zonden. 7.30 uur, Victoria Theater, De prins-stu- dent van Heidelberg Woensdag 6 Maart. Half 3, cafe N. Holland bij de Friesche brug, jaarverg. Federatie van vereenigingen voor vrije ziekenhuisverpleging. 7.30 uur, Cinema Americain, De moderne tien geboden. 7.30 uur, A. B. T., Het jacht der zeven zonden. 7.30 uur, Victoria Theater, De prins-stu- dent van Heidelberg. 8 uur, Rustende Jager, Bergen, Opvoering door het Rotterd. Hofstadtooneel van „Mensch en Oppermensch". Donderdag 7 Maart. 10.30 uur, St. Pancras, lokaal van den hr. Gerritsen, Alg verg. L G. C. 7.30 uur, Cinema Americain, De moderne tien geboden. 7.30 uur, A. B. T., Het jacht der zeven zonden. 7.30 uur, Victoria Theater, De prins stu dent van Heidelberg. Zaterdag 9 Maart. 2 uur, Landbouwhuis, alg. verg. N. V Alkm. Exportveiling. Zondag 10 Maart. S uur, Rustende Jager, Bergen, Bal- Masque. gen, gesteld door de redactie van genoemd blad en antwoorden van den heer Van Beu- ningen. In verschillende bladen is uw naam ge noemd in verband met het militaire verdrag tusschen Frankrijk en Belgie. Hebt u met de publicatie te doen gehad? Ik kan u ten stelligste verklaren, dat ik noch direct, noch indirect iets te maken heb gehad met de publicatie in het Utrechtsch Dagblad, noch ook met eenig artikel of eeni ge mededeeling, die in deze aangelegenheid in andere bladen is verschenen. Ik heb er part no.ch deel aan. Weet u dan niets van de zaak af? Er is mij een en ander van bekend. Mij ziin stukken aangeboden, vvaarvan de be- langrijkheid voor Nederland mij aanstonds bleek. Ik heb den inhoud ter kennis gebracht van degene, die naar mijn meening daarvan behoorde te weten, namelijk de Nederland- sche regeering. Was er maar een stuk, te weten datgene, dat het Utrechtsch Dagblad in extenso heeft gepubliceerd? Neen, er waren meer stukken. Wat was de aard dier stukken? Daarover laat ik mij niet uit. Hebt u niet getwijfeld aan de echtheid der stukken? Voor twijfel aan de echtheid dier stuk ken was helaas niet de allergeringste twijfel overgelaten. Ik heb mij daarvan nog verge- wist. Dat is dan ook de reden, waarom ik de mij toegezonden stukken niet afgewezen heb. Daar heb ik geen verklaring .voor. Maar wat met de stukken gebeurd of verricht is voordat ze in mijn bezit kwamen, is mij uit den aard der zaak onfcekend. Zij zijn voor eenige publicatie niet meer uit mijn handen geweest. Zou de echtheid te constateeren zijn? Zeer zeker. Indien de betrokkenen dit zouden wenschen, zou er mijnerzijds geen en- kel bezwaar gemaakt worden tegen welk on- partijdig onderzoek ook. Ik zou daarover wel overleg moeten plegen met de regeering Zijn de handteekeningen juist? Er kan voor het door het U. D. gepu- bliceerde stuk slechts sprake zijn van een handteekeningdie van Michem, welke Bei- gische officier voor conform heeft geteekend. Er zijn klaarblijkelijk nog andere stuk ken. Staan daar de handteekeningen op van de andere door het U D. genoemde Fran sche of Belgische officieren? Fransche eigen handteekeningen lcomen op de stukken niet voor, wel nog de eigen handteeker-ing van den chef van den Belgi- schen generalen staf. Hebt u ooit contact met de Belgische activistische partij gehad? Nooit of te nimmer. Hebt u in ,,De Crt." van Maandag ochtend gelezen, dat uw naam (Franck Hei ne aan den correspondent van de ,.Soir") in verband is gebracht met een spionnenk'iek. Dat is te dwaas om een antwoord op te geven. Hoe verklaart u de tegenspraken van de diverse regeeringen? Het zou mij niet in het minst verwonde- ren, als de ministers Briand, Chamberlain en Hymans inderdaad niet van den inhoud der bedo-elde stukken op de hoogte zouden ziin. Immers, het gaat hier om zuiver militaire do- cumenten. En juist daarom achf ik de zaak zoo ge- vaarlijk, omdat naar miin oordeel de wereld- oorlog in 1914 welliclit nog vermeden had kunnen worden, als niet juist zulke militaire regelingen bestaan hadden. Mag ik u ten slotte vragen, of u aan het voorgaande nog iets hebt toe te voegen? In deze niets anders. dan dat ik over tuigd ben als re^htgeaard Nederlander te hebben gehandeld. Tenslotte schrijft genera?1 Sniiders na de laatste publicaties in het U. D in H e t V a- d e r 1 a n d: Ten aanzien van de eerste publicatie van het Utrechtsch Dagblad heb ik mij in miin vorig artikel van een uifspraak omtrent echtheid der stukken onthcuden. Hoezeer ik neigde foe te geven aan den indruk van authenticiteit, weerhie'den mii kieschheid en voorzichtigheid een bes'>st oordeel uit te sore- ken, zonder nader bev/ijs. Het proces-verbaal houd ik voor echt. Ik kan dit niet bewiizen, maar de indruk dringt zich onweerstaanbaar op Dit is een stuk van verpletterende realiteit. Men zal natuurlijk de echtheid betwisten; maar dit zal niet baten Zoo'n stuk verzint men niet! Zoo aanvaard en handhaaf ik dan ook de meening omtrent de Fransch-Belgische plan- nen tegen ons land, zooals ik die in miin vo rig opstel nog onder voorbehoud heb uitge- 6proken. En met meer weerzin dan ooit tevo- ren keer ik mij af van de vredeshuichelarij der groote politick. In mijn vorig artikel bepleitte ik volledige openbaarmaking van het Fransch-Belgisch accoord, ten einde het opgeschrikt en veront- rust Europa gerust te stellen. Van dit denk- beeld kom ik na de bestudeering van het pro ces-verbaal terug. Publicatie is overbodig, Want ieder kent thans het accoord. Publica tie zou ook geen enkelen waarborg schep- pen, dat niet achter de schermen een accoord werd gemaakt en uitgewerkt. Zelfs registratie bij den Volkenbond is een ledige vorm, waar onoprechtheid in internationale verhoudingen de staten-samenleving verpest. „Voorzichtig met sensatie." „Is thans, zoo vraagt „H e t V a d e r- 1 a n d", het raadsel van de Sphinx opge- lost?" En het antwoordt: „Zoo goed als we op onze hoede waren voor de sensatie, die om de publicatie van het U. D. werd gemaakt, zijn we voorzichtig met de sensatie, die verspreid wordt in het verhaal van Heine's gevangen- neming en verhoor. Die sensatie is een wolk van traanverwek- kend gas, welke het juist gezicht op de zaak zelve kan beletten". Verder lezen wij: „Zoodat wij maar zeggen willen, dat met de arrestatie van Heine, die zich vrijwillig en wetend wat hem te wachten stond, in het hoi van den leeuw heeft gewaagd, de zaak nog niet uit is. De woorden van zijn bekente- nis hooren wij wel, maar het geloof eraan ontbreekt ons. Lui, die hem kennen, verze- keren trouwens, dat hij zijn heele leven lang nog geen waar woord heeft gesproken". ENGELAND. DE ZIEKTE VAN KONING GEORGE Weder een officieel bulletin gepubli- ceerd: bevredigende vooruitgang. Een officieel bulletin meldt, dat de koning de laatste veertien dagen op bevredigende wijze is voortuitgegaan. De krachten en het gewicht namen toe. Hij kan zich thans gedu rende korte perioden aan geestelijken arbeid wijden. In herinnering moet echter worden ge- rbacht dat een der saillante en meest ver- ontrustende factoren van de ernstige ziekte van den koning de groote uitputting was ten- gevolge van de langdurige bloedvergiftiging Daarom moet gedurende een langdurige periode zorgvuldig iedere lichamelijke en geestelijke inspanning worden vermeden, ten- einde een volledig herstel te verzekeren, waar- op de geneesheeren rekenen, hoewel het nog eenige maanden zal duren. ADMIRAAL SIR EDWARD SEYMOUR, f Op negen-en-tachtigjarigen leeftijd is over- leden Sir Edward Seymour, „admiral of the fleet", de oudste admiraal in ancienniteit en de oudste drager van de Orde van Verdien- ste. Ruiin 58 jaar had zijn maritieme loopbaan geduurd. In 1900 voerde hij bij het ontzet van de legaties te Peking bevel over de strijdkrach* ten van acht verschillende naties. FRANKRIJK. DE ZAAK BLIJMENSTEIN. Afstempcling Hongaarschc effeden Voor de rechtbank voor sira'zaken te Parijs is het proees-Blumenstein begonnen. Joseph Blumenstein en zijn dertien medebeklaagden worden er van beschuldigd, Hongaarschc effecten onrechtmatig te hebben doen afstem- pekn om ze ter valorisatie in "te dienen Blu- menstein, die Zaterdag gehoord werd, betuig- de zijn goede trouw en verklaarde dat zijn Fransche ar'vocaat, senator Ravmal, hem ge- garandeerd had dat het afstefnpelen zijner pTec-ten aan de gestelde regelen beantwoord de. Op de vraag van den president, waarom hij de zes millioen gulden aan Hongaarschc effecten, die hij na het sluitcn van het ver drag van Trianon verkregen had, niet in Duitechland, waar zij zich in een bankdepot zouden bevonden hebben, had laten afstem- pelen, verklaarde Blumenstein, dat hij ver- zuimd had ze in Duitschland schrifteliik aan te geven en dit daarom te Parijs had ge- daan. De verdere behandeling werd tot Vrijdag verdaagd. De voorgeschiedenis In verband met het te Parijs begonnen oroces-Blumenstein c.s. herinneren wij "heel in het kort aan de voorgesclr'edenis dezer zaak: Volgens het verdrag van Trianon konden dc Hongaarsche staatsstukken tot 35 van hun goudwaarde gevaloriseerd worden als waar gemaakt was dat zij voor het sluiten van het verdrag behoorden aan onderdanen van ge- allieerde nationaliteit en bovendien het stem- pel droegen van een Parijsche credietinste! ling, han-delende voor rekening van het comi- fe van houders van Hongaarsche stukken te Parijs, De verdachten zouden groote hoeveel- j heden dezer stukken verworven hebben be- hoorende aan onderdanen van de centrale mogendiheden en ze op frauduleuze wijze bin- nen Frankrijk hebben gebracht. Vervolgens zouden zij met behulp van Fransche mede- plichtingen, die zich voordeden als eigenaars der stukken, de afstempeling en op grond daarvan de valorisatie in goud der coupons hebben verkregen. Er zijn in het geheel niet minder dan 27 verdachten. BELGIg. VREEMDELINGEN EN VLAAMSCH- NATIONALE BETOOGINGEN. De correspondent van de N. R. Crt. weet uit Brussel te melden, dat de regeering be- sloten heeft in verband met de Vlaamsch nationale actie den toegang tot Belgisch ge- bied te verbieden aan vreemdelingen, die op Vlaamsch-nationale betoogingen het woord komen voeren. Reeds is een dergelijke beslis- sing genomen ten aanzien van mr. de Koning, voorzitter van den Dietschen bond te Am sterdam en den Zuid-Afrikaner Roos, wegens hun deelneming aan de Borms-hulde te Ant- werpen op 3 Februari. BORMS-BETOOGING TE ISEGHEM. Te Isephem in West-Vlaanderen had Zon dag, trots het verbod van den burgemeester, de aangekondigde betooging ter eere van dr Borms plaats. Verscheidene duizenden per sonen namen er aan deel. Trots eenige char ges, uitgevoerd door de bereden gendarmerie, trok de betooging toch door de stad Dr. Borms zelf droeg op een gegeven oogenblik de Vlaamsche Leeuwenvlag en stak ze onder daverend gejuich van zijn medestanders in de lucht. Na d-e straatbetooging had een volks- vergadering plaats in het Vlaamsche Huis Verschillende sprekers, waaronder het Ka- merlid Joris van Severen, mr. Spincemaille en dr. Borms zelf voerden het woord. Andere incidenten hebben zich niet voorgedaan. ITALIe. DE ONDERGANG VAN DE ITALIA. Het rapport van de commissie van onderzoek. Een verkeerde manoeu vre van Nobile en een verkeerde sa- menstelling van de bemanning de oorzaken. De commissie van onderzoek inzake den noo-dlottigen afloop van de Noordpool-expe- ditie van Nobile heeft haar v-erslag bij den minister-president ingediend. Zij komt tot de eenparige conclusie, dat het verlies van het luchtschip Italia veroorzaakt is door een ver keerde manoeuvre en door de wijze van sa- menstelling van de bemanning en de haar verstrekte opdrachten, waarvan de comman dant de verantwoordelijkheid draagt. Inzake de redding van generaal Nobile kwam de commissie tot de conclusie, dat zijn houding (zich het eerst te laten redden) on- gerechtvaardigd was en alleen verklaarbaar uit een lichamelijke en geestelijke inzinking. Het gedrag van de kapitein-luitenants ter zee Mariano en Zappi verdient lof. Inzake de reddingspogingen is de commis sie van oordeel, dat al het mogelijk is gedaan voor het opsporen, het bijstaan en het red den van de scheepbreukelingen. liet red- dingswerk, dat met bewonderenswaardig elan van Italiaansche zijde en met doeltref- fende hulp van andere nationaliteiten vol- bracht is, vormt een schitterend voorbeeld van menschelijke eendracht, welke haar hoog- tepunt bereikt heeft in den kruistocht van de Krassin en in de ridderlijke en edelmoedige zelfopoffering van Amundsen. De minister-president heeft kennis van het verslag genomen en admiraal Cagni, den voorzitter van de commissie, zijn dank betuigd voor het werk der commissie, die zes- tigmaal heeft vergaderd, tallooze stukken heeft onderzocht en de verdachten en de red- ders heeft gehoord. Behalve uit admiraal Cagni, den Poolvaar- der, die in'dertijd de exepeditie van den hertog der Abruzzen geleid heeft, bestond de com missie uit twee officieren van de luchtmacht, twee zeeofficieren en twee officieren van ge- zondheid. DE „VRIJHEID" DER PERS. Hoofdredadeur geschorst als lid der fasaslische pdrtij. Volgens een officieel communique is de hoofdredadeur van het blad „A. Z.", Setti- melli, geschorst als lid van de fascistische partij, wegens een artikel in dat blad, waarin critiek werd geoefend op een bekend fascist uit de provincie, zonder dat deze genoemd werd. Settimelli treed-t voorloopig af als lei- der van de „A Z." BUI.GARIJE. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 5 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.3 te Isafjord. Laagste barometerstand 751.0 te Vardo. Verwachting, geldig tot den avond van 6 Maart: Matige tot zwakke Westelijke tot Noord-Westelijke of Noordelijken wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen of natte sneeuw, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag lichte dooi. COOLIDGE ALS PRESIDENT DER VER. STATEN. Gisteren dan is Cooliage afgetreden als president der Ver. Staten en hteft hij het hoogste ambt in de Repubiiek aan Hoover, den voormaligen internal'onai en mijnmge- nieur, die als voedselregelaar -voor het geteis- terde Europa ir en na den oorlog een wereld- reputatie verwierf en die sindsdien als Ameri- kaansch minister van hancel een knap admi nistrator en regeerder bteck, overgtgeven. Coolidge was na den plotselingen dood van president Harding abtomatisch pre sident der Unie geworden, en, na den ambts- termijn van Harding te hebben uitgediend, berkozen voor een tweeden, ditmaal eigen termijn. Hij heeft het er schitterend afgebracht. Oorlog en behoudems dan de „politie-maat- regelen" in Nicaragua en nog enkele kleinig- heden van dezelfde orde zijn er onder zijn be wind voor de Ver. Staten niet geweest. De invloed van de Ver. Staten in de poli- tieke wereld der groote mogendheden is nog gestegen. Een voorgenomen Fransch-Britsch v'ootverdrag, p'ofte in elkaar toen de Ver. Staten er op tegen bleken te hebben. De wel- vaart van de groote massa, de fenomenale rijkdom 'van enkelen in de Unie namen nog toe En Coolidge zelf, die geen dictator heeft wil len spelen, wien zuch: naar glorie vreemd, die niet gaarne op den voorgrond stond, is er in ges'aagd in niet geringe mate den eerbied en dte genegenheid van de landgenooten te verwerven, misschien juist omdat hij er geen moeite voor deed, en hij als mensch tot de stille, schuwe naturen behoort. Coolidge heeft zijn eigen opvatting van zija taak in' een ai- scheidsinterview met de pers aardig en ty- pisch juist gek?:akteriseerd met deze cene op- merking: ,,Ik heb als President beijverd mij enkel met mijn eigen zaken te bemoeien." Tot die eigen zaken heeft ook behoord de hardhandige hand-having van zuinigheid in de openbare financien. Nam het Congres wet ter! aan, die niet verantwoord waren omdat zij de Amerika-ansche financien zcuden ont- wrichten, dan was de President onverhiddel- lijk met zijn veto Ook de be'astingverlaging door den President bevorderd voor zoover hij het verantwoord a:l;tte, werd door Coolidge onverbiddel-lijk gehouden hitmen de grenzen van het mogelijke, zooals hij het inzag Op de creditzije; van de regeeringsbalans mag nog worden geplaatst dat de betrekkin- gen tusschen de Ver. Staien en Mexico thans zooveel beter zijn. Daarentegen zijn er twee leelijke posten te boeken: de demoralisatie en de crimina'iteit als gevolgen van het d-rank- verbod, en de hand ever hand toenemende driestheid van de c-andieten in een .aanta-1 groote steden. Alles en alles is het bestuur van Coolidge een inooie en zegenrijke periode geweest voor de Unie, en in ieder geval een apotheose van vcorbeelde'oozen stoffelijken blcei. Eenvoudig, maar waardig, voorzichtig maar waar het noodig was moedig, niet brii'-liant, masr degelijk en betrouwbaar heeft Coolidge het bewind gevoerd. Hij heeft geen harfstochten ontketend, geen slaafsche vrierden en geen dold'riftige "vijanden ge- maakt. Maar hij is een voortreff-eliike Presi dent geweest. Het bcreikbare had hij zich tot doel gesteld; dit heeft hij dan cok bereikt. DIAMANTSMOKKELAAR AANGEHO-UDEN. Voor een warde van 24.000 gulden in din bezit. De hofmeester James Puieo van het s.s. ..Pennla-nd" van de Red Star-lijn is te New York aangehouden onder b-eschuldiging in het bezit te zijn van ges'epen diamanten ter waarde van, in Nederlandsch geld, 24.000 gulden. De boot kwam uit Antwerpen, Southampton en Halifax (Nieuw Schotlnnd) Puleo werd tc-en een borg-ste!ling van 7500 dollar vrijgelaten. (f. r Kg) I I QgJ- lie lekkere, sapplae VOETBAL. OM DEN ACHTERSTAND IN TE HALEN. noq m'em "Dat is zoowaar een qroot germ's Draai deze annonce dan eens.om en Oe z/'et ;gj joojinjd usjdpa usp In de doopsgezinde kerk te Leidenheeil de predikant ds. L. Bonga gisteren een preek in het Fri.sch gehouden. Llij heeft gesproken oyer Mattheus 8 vers 23—27; de heer Braak uit Ternaart (Fr.) zong eenige liederen in het Friesch. ALKMAARSCHl exportveiling ALKMAAR, 4 Maart 1929. In de heden gehouden veiling werd betaald -voor: Boe- renkool per 100 struiken f 1—/ 2.40; Gele Kool per 100 K.G. 2.30—/ 8.40; Roods Kool per 100 K.G. j 7.90—/ 19.80; Selde- rie per 100 bos 15.80—/ 20 20; Spruiten per 100 K.G. 15.20—/ 37; Uien per 100 K.G. 0.603.60; Willof le s. per 100 K.G. 42—/ 46; Witlof 2e s per 100 K.G. 36. - - WARMENHUIZEN, 4 Maart 1929 Roo- de Kool le s 8.20—/ 21.30; Roode Kool 2e s. 6.10-17.70; Roode Kool (uitschot) 5.306.70; Gele Kool le s. 6 90 10.90; Gele Kcol (uitschot) 3 40; Witte Kool le s. 11.70—19 80; Witte Kool 2e 10.9013 50; Drielin.?en 15; Uien 18.20; Peen 5.40—/ 8.30. Aanvoer: 72700 K.G. Roode Kool; 210-0 K.G. Gele Kool; 54000 K.G. Witte Kool; 325 K.G. Uien; 1250 K G. Peen. BEVERWIJK, 5 Maart. Coop. TuinbouW Vrije Groenten- en Fruitveiling. Boere- kool 3—5 ct., roode kool 816 ctgele kool 10—14 ct. per stuk, hout 514 ct p. bos, spruiten 1525 ct., witlof 2342 ct. PURMEREND, 4 Maart 1929. „Afslag- vereeniging Beemrter, Purmerend en OmUre- ken". Wit'of 0.25-/ /Q.45 pa K G.Roo de Kool 16.3020.60 per 100; Savoye Kcol 3.3014 80 per 100; Spruitkool 0.305.50 perlS K G.; Boerenkool 0.30—/ 0.50 pe 10 K G.; Rabarber 23 per 100 bos; B.eten 7—/ 16 per 10-00; Wortelen 1.301 65 per 25 K G.; Uien f 5—/ 15.40 per 25 K.G." Prei 10-/ 40 per ICO bos. NOORD3CHARWOUDE, 4 Maart 1929 Roode Kool 8.2019.70; Doorschot f 11—/ 16.30; Gele Kool j.20—10 70; Doorschot >.80—/ 8 80: Deensehe Witte Kool 10.70—/ 1J.60; Doorschot 10.30— 13.90, alles rer 100 K G. Aanvoer: 169500 K G Roode Kool58200 K.G. Gele Kool; 160200 K.G. Deensehe V, itte Kool. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Maart '29. Laneediiker Groentenveiling. Wortelen le s. f 7.50; Roode Kool le s f 9.30— f 20 20; Gele Kool le s. f 6 60— f 10.40; Gele Kool 2e s. 5—/ 8.40; Deensehe Witte Kool f 8 60—18.80; Uien f 10 60—/ 20 70; Kl. Peen f 3.104. alles per 100 K.G. Aanvoer: 2700 K.G. Wortelen; 100 000 K.G Roode Kool; 220.000 K.G Gele Kool; 90 000 K.G. Deensehe Witte Kool; 1800 K.G. Uien. PURMEREND, 5 Maart 1929. Op de he den gehouden weekmarkt waren aanvoer en prrzen a!s volgt: Kaas. 16 st. kl. Fabriekskaas met riiks merk 47 50; 6 st. kl. Boerenkaas met rijks merk 52, in totaul 22 stapels, wegende 18000 K.G. kaas. ha "del vlug; 895 K.G. boter 2—- 2.25 per K.G. f 105; 164 melk- en geldekoeien f 120 350; 10 Stieren. handel matig; 24 iPaarden 100-f 20-0, handel stug; 11 vette kalve- ren f 1.401 60, handel vlug; 1154 Nuchtere kalv v. d. slacht 7f 36; voor de fok 12f 24, handel matig; 350 vette varkens v. d. zout f 0 68—/ 0 70; voor de slacht 0 70f 0 76 handel vlug; 74 Ma- gere Varkens 2044. handel matig; 96 Biggen f 1624, handel matig; 608 Scha- pen vette) 30f 42; Overhouders f 24 30 handel matig; Bokken 15; Kippen- eieren 9 50f 10 50; Eendeieren f 9 50 en Piepkuikens f 1 25f 2 25 Eierveiling 495 Eendeieren a 9.50, 1999 Kippeneieren b f 1010.11. EXPLOSIE IN EEN ARSENAAL. Gistermiddag is in het Arsenaal van Wool wich een hevige ontploffing geschied, gevolgd door een zwaren brand, Uit Londen werden zeer veel blusschingsmaterialen gezonden, des schillende personen zijn gewond. avonds was de brand nog niet gebluscht. Ver- GANDHI GEARRESTEERD. Na afloop van een betooging van de Swara- jistenpartij te Calcutta zijn gisterav. de beken- de leiders dezer partij Gandhi en dr. Karin, Sankar Roy, secretaris van het provinciaal congres van Bengalen, door de politie gearres- teerd. Gandhi bad, overeenkomstig de grondbegin- selen van de Swarajisien voor de boycot van Europeesche kleeren betoogd. Groote bundels kleeren werden opgestapeld en in brand gesto- ken. Toen de poliUe zich met de betooging ging bemoeien, werd door de menigte met steenen gegooid, waardoor verschillende politiemannen werden gewond. Een inspecteur van politie ontruimde het plein en arresteerde Gandhi en Roy. ZWARE EXPLOSIERAMP; 28 DOODEN. Gister ontstond in het arsenaal te Sofia ten- gevolge van onvoorzichtige handelingen van een arbeider een ernstige brand die een groote voorraad springstoffen tot exp'osie bracht. Het ingebouwde fabrieksgebouw werd geheel ver- woest, Het personeel, dat grootendeels uit vrouwen bestond, trachttc tevergeefs door de brandende uitgangen en de met tralies voor- ziene vensters het leven te redden. Tot nu toe is bekend, dat 28 persor-en, meest vrouwen de verstikkingslood vonden of verbrand zijn. Het mocht ten slotte geluken 12 min of meer ern- stig gewonden uit de ruines te voorschijn te halen. Naar hun rerklaringen is een arbeider op onverantwoordelijke wijze met kruit te difht bij cen kachel gekomcn, met het geme'de noodlottig gevolg. CHINA. OVERSTROOMINGSRAMP. Het water van de Gele Rivier is zeer geste- gen. Tien dorpen zouden overstroomd zijn, zoo de Japansche consul-generaal uit Shantoeng meldt, zouden driehonderd personen den dood in de golven hebben gevonden. AMEMKA. DE OPSTAND IN MEXICO. De censuur laat niet voldoende berichten door om nauwkeurig te kunnen nagaan, hoe de omvang van den opstand in Mexico eigenlijk is In berichten, zoowel van de Amerikaansch- Mexicaansche grens als uit Vera-Cruz, wordt er op gewezen, dat de opstandelingen niet alleen over belangrijke strijdkrachten beschikken, maar ook, dat ze in de andere districten onder de bevolking grooten aanhang hebben. De regeering in Mexico-City beschouwt den toestand als zeer ernstig, hoewel verklaard kan worden dat zij er niet aan twijfelt, den opstand te onderdrukken, en dat het overgroote deel van het leger achter haar staat. dat de rebellen 8 van de 28 staten geheel in handen hebben. Uit Vera-Cruz wordt gemeld dat een deel der opstandige troepen op marsch zou zijn om naar Mexico op te trekken. Uit New-York meldt men: De telegrammen uit Texas, volgens welke president Portes Gil en oud-president Calles door de opstandelingen zouden zijn gevangen genomen,worden van alle zijden tegengespro- ken. Volgens de laatste berichten zouden de op standelingen thans in tien staten de macht in handen hebben. Om Washington gerust te stel len hebben zij medegedeeld, dat de Ameri- kaansche belangen in Mexico door hen niet ge- schaad zulen worden. Hun voornaamste doel is de uitwijzing van Calles uit Mexico. Het bestuur van den N.V.B, heeft, in overleg met de afdeelingsbesturen verschillende maat- regelen getroffen, aldus lezen wij in de „Sport- kroniek, om den achterstand in te halen. Allereerst zal aan de vereenigingen, die nog uit en thuis tegen elkaar moeten spelen, wor den verzocht zulks op een op elkaar volgenden Zaterdag en Zondag te doen. Dan zullen Paaschmaandag, Hevelvaartsdag en tweede Pinksterdag worden gebruikt om competitie- - wedstrijden vast te stellen. Als het kan zullen wedstrijden worden vast- j gesteld op Zaterdag- en Woensdagnamiddag. J CUOVf|9M Voor Engros KARL MARXSTRAAT 12, ALKMAAR, Mits natuurlijk de betroken vereenigingen er mede accoord gaan. Belangrijk is nog dat aan de technische Com missie zal worden verzocht om bij de keuze van internationale spelers rekening te houden met het belang der competitie. Door b.v. geen re- servespeler* te nemen uit vereenigingen, die o- verigens geen spelers aan het Nederlandsch elftal afstaan. Omtrent het afkeuren van terreinen zullen consuls en scheidsrechters een bijzondere op- dracht ontvangen, De bedoeling hiervan is, hen er op te wijzen, dat afkeuring alleen dan zal mogen plaats vinden, indien de gesteldheid van het terrein voetballen onmogelijk of levensge- vaarlijk maakt. Besloten is de bekercompetitie geheel stop te zetten, gedurende dit seizoen. DE WEDSTRIJD NEDERLANB-NOORWEGEN, De wedstrijd Nederland—Noorwegen op 3 November a.s, zal waarschijnlijk te den Haag worder gespeeld, Dit zal dus na 1913 de eerste internationale landenwedstrijd worden, die niet te Amsterdam wordt gespeeld. \f T*0 r>l'-t.Q'-oiq yy q r)-r)^\

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2