minis Cfiiist. Dc Plaatsvervanger 11 i n i.irroN. 4t; 1929 No. 54 i-sndsrd m sn dertigsts Jaargang. llinsda^ 5 laart. Radio-hoekje Woensdag 6 Maart. Hilversum, 1071 M. 10.10.15 Morgen- wijding. 12.15—2.— Concert door het A. IV. R. O.-Trio. 2.-3.— Kindermatinee door H. Nodes. 3.-4.— Cursus. Maak het zelf! '4.5.Lezing door Prof. W. v. d. Pluym: >fiet oude Griekenland. 5.—5.15 Gramofoon- jmuziek. 5.45—6.15 Landbouwhalfuurtje, door lr. N. van Poeteren. 6.15—7.15 Concert idoor het A. V. R. O.-Trio. 7.15—7.45 Ge- zond'heidshalfuurtje door Dr. F. S. Meijers. 8.8.30 Tuinbouwhalfuurtje door R. Buis- man: Rozen in den hof. 8.30—9— Viooleon cert door H. Leydensdorff. 9—9.50 Een yroolijk programma. 10— Persberichten. 10.15 Aansl. v. d. Grooten Schouwburg in Rotterdam. Stedenavond. Het Omroep-orkest cnder leiding van Nico Treep. H. Cals, so- jpraan. Lotti Muskens—Sleurs, sopraan. Chr. Jde Vos, tenor. Huizen, 336.3 M. (Na 6 uur 1852 M.) j(Uitsluitend N. C. R. V.) 11.11.30 Zieken- tdienst onder leiding van Ds. A. G. Barkey- Wolf. 12.30—1.45 Concert. Mevr. J. Hekkert —.van Eysden, sopraan. I. MulderBelser, 'alt. F. Uyttenboogaard, or gel en piano. 5 Lp._ Kinderuurtje onder leiding van Mej. S. fGroeneweg. Mej. C. v d. Voorde, zang. 6. !i6.30 Declamatie door B. Forsten Azn. 6 30— 7.Fransche les. 7—7.30 Engelsche han- Idelscorrespondentie. 7.30—8— Causerie over bluimveeteelt door J. Sluis. 8.Concert, phr. Mannenkoor „Laus Deo", Groningen. J Everts, orgel. Sprs.: Ds. M. ten Broek: Van strijd en overwinning. Dr. J. C. Roose: Christendom en spcrt. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Causerie voor de vrouw. 11.20 Gramofoon- imuziek. 12.20 Balladenccncert, alt en bari- jton. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.202.20 Or kestconcert. 2.20—2.45 Beelduitzending. ',2.50 Voor de schclen. 3.15 Muziek. 3.20 Ge- dichtenvoorlezing. 3.50 Lezing: Food. 4.05 jLicht klassiek concert. A. van Zec'h, piano. fStratton strijkkwartet. 5.05 Concertorgeibe- epeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoon muziek. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Tuin- praatje. 7— Muziek. 7.05 Mozart's piano- sonaten. 7.20 Lezing. 7.35 Muziek. 7.45 Le zing. 8.05 Orgelconcert door H. Goss Cus tard. 8.30 „Madame Butterfly" (2e aete). ,9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing: Cinema. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Squirrel's cage", radiotooneel. 10.35 „How dare we". 11.20— 142.20 Dansmuziek. Parijs „Radic-Paris"1744 M. 12.502.10 rFrioconcert. 4.05—5.05 Orkestconcert.7.05 —7.50 Gramofoonmuziek. 8.20 „Midzomer- nachtdroom", Shakespeare. Daarna sympho- nieconcert. Langenberg, 462 M. 9.35 en 11.30 Gramo foonmuziek. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.05 —5.50 Orkestconcert. 7.20—8.15 Concert. Klein Werag-orkest. 8.20 Oude suitedansen iEuropa Palast-orkest. R. Neumann, crgel. Zeesen, 1649 M. 11.20—3.50 Lezingen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.50—7.05 Lezin gen. 7.20 Tooneelutzendmg „Das Fest der Handworker". Daarna: Oikestconcert, cau serie en tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 391.6 M. 10.20—11 20 Gramo- foonplaten. 3.50 Opera-concert. 5.20 Concert. 7.20 Militair concert. 9.45 Orkestconcert. Brussel, 511-9 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trioconcert. 8.35 Gramofoonplaten. 8.50 Or kestconcert. Oh. Bogaerts, bariton. Koor „Arti Vocali". Stafllsitleisws ONTBINDING HUUROVEREEN- KOMSTEN MET DE VEREENIGING VOOR ALGEMEEN VOORBE R EI DE ND LAGER ONDERWIJS. In bijlage nr. 22 schrijven B. en W.: Het Bestuur der Vereeniging voor Alge- meen Voorbereidend Lager Onderwijs decide ons bij brief van 12 Februari j.l. mede niet be- reid te zijn bij toekenning van de extra-bijdra- ge in de exploitatie-kosten, in uitzicht gesteld bij Uw besluit van 31 Januari j.l. nr. 6, de exploitatie zijner school aan de Doelenstraat met daaraan verbonden parallel-klassen in Gemeenteschool nr. 9 na 31 Maart a.s. voort te zetten, omdat ook dan nog geen sluitende exploitatie-rekening kan worden verkregen Het bestuur heeft mitsdien besloten, krachtens een door de buitengewone leden-vergadering van 21 December j.l. verleende machtiging, de school met ingang van 1 April a.s. op te heffen. In afwachting van het met betrekking tot deze aangelegenheid te houden overleg be- sloot Uwe Vergadering den 31sten Januari j.l. de beslissing op het verzoek van het Be stuur d.d. 31 December t.v. om ontbinding der huurovereenkomsten voor het schoolge- bouw Doelenstraat 15 en de lokalen in Ge meenteschool nr. 9 met ingang van 1 April a.s. aan te houden. Deze beslissing zal thans kunnen worden genomen. Artikel 1, 2e lid, der overeenkomst voor het perceel Doelenstraat 15 houdt o.m. in, dat op zegging ten minste zes maanden te voren most plaats hebben, tenzij partijen met onder ling goedvinden de huur eerder wenschen te doen eindigen, in weik geval de huur eindigt met ingang van een nader overeen te komen datum. De voor het tijdvak van 1 Augustus 1928 tot en met 31 Juli 1929 aangegane overeenkomst voor de lokalen in Gemeente school nr. 9 houdt met betrekking tot het tus- schentijds eindigen der huur geen andere be- paling in dan voor het geval, dat de gemeente voor 31 Juli 1929 zelf de beschikking over een of meer van die lokalen zal behoeven. In de gegeven omstandigheden meenen wij niet anders te kunnen doen dan U voor te stellen het verzoek ten aanzien van beide overeen- komsten in te willigen, zij het dan onder voor- waarde, dat het Bestuur bij sluiting der school op 1 April a.s. de meubelen en leer- middelen, die bij eerste inrichting zijn aange- schaft met uit de gemeentekas beschikbaar gestelde gelden, voorzoover thans nog aan- wezig, aan de gemeente terug geeft. Wij hebben tegen tusschentijdsche ontbin ding te minder bezwaar nu ons inmiddels een verzoek om besohikbaarstelling van het ge- bouw heeft bereikt van een nieuw opgerichte vereeniging, die blijkbaar bereid is, de exploi tatie der algemeene -bewaarschool voort te zet ten. Over het door die vereeniging ingediende adres brengen wij' een afzonderlijk prae-ad- vies uit. Wij stellen Uwe Vergadering op grond van het vorenstaande voor, te besluiten: ons te machtigen met het Bestuur der Ver eeniging voor Algemeen Voorbereidend Lager Onderwijs alhier overeen te komen, dat met ingang van 1 April a.s. worden ontbonden de tusschen de gemeente Alkmaar en die Ver eeniging aangegane overeenkomsten van ver- huur en huur: d.d. 24 Januari 1927, gewijzigd bij over eenkomst d.d. 3 October 1927, ten aanzien van het perceel Doelenstraat Wijk B Nr. 15; d.d. 23 Augustus 1928, ten aanzien van de drie lokalen in de benedenverdieping van het gebouw der Gemeenteschool nr. 9 aan de Bleekerskade, een en ander onder voorwaarde, dat de ver eeniging aan de gemeente teruggeeft de meu- belen en leermiddelen voorzoover thans nog aanwezig, die bij eerste inrichting zijn aange- schaft met uit de gemeentekas beschikbaar ge stelde gelden. strooken kosteloos aan de gemeente Alkmaar af te staan onder eenige weinig bezwaarlij- ke voorwaarden. Alleen C. Slot Kizn. te Broek op Langendijk, die behalve een gedeel- te sloot en greppel een klein gedeelte van zijn bouwland zal moeten afstaan, te zamen groot 54 H M2., vraagt voor dezen afstand van eigendom f 65. Van het bestuur van den polder de banne St. Pancras is vergunning verkregen om de sloot, loopende langs de Zuidzijde van den weg, welke toebehoort aan de gemeente St. Pancras, te dempen. De Raad van St. Pan cras verleende daartoe eveneens reeds mach tiging. Overdracht van die te oempen sloot aan de gemeente Alkmaar is niet noodig, omdat het toch in de bedoeling ligt, den eigendom van den weg, na oplevering, aan de gemeente St. Pancras over te dragen. aanmerkelijk verlaagd is, en de genomen proef zich in tusschen over eenige jaren heeft uitgestrekt, zoodat ook uit dien iioofde verlenging niet noodzakelijk is, in er alle re-1: den om de droge closets zoo spo'edig mogelijk te vervangen door ciosets met waterspoeling. Wij hebben daartoe reeds opdracitt gegeven aan den Directeur van het Bouw- en Wo- ningtoezicht, die daarmede een aanvang zal maken, zoodra dit tnogehjk is. De kosten hfervoor zullen worden bestreden uit het fonds voor onderhoud van de 35 woningen. Daarmede zal dus voldaan worden aan het verzoek van adressanten. Wij geven U daarom in overweging, met verwijzing naar de terzake ingewonnen ad- viezen, welke bij de stukken ter inzage zijn gelegd, het adres van C. J. Koeman c.s. in onze handen ter verdere afdoening te stel len. a. b. BENOEMING LID COLLEGE VAN CURATOREN VAN HET GYMNASIUM. B. en W. schrijven in bijlage nr. 28. Ter voorziening in de vacature van lid van het college van curatoren van het Gymna sium, ontstaan door het aan den heer A M CONIJN als zoodanig verleend eervol ont- slag, zond dat college de volgende aanbe- veling in: 1. J. G. A. KERSSEMAKER, arts,alhier 2. Dr. R. R. L. M. BROMBERG, arts, alhier. B. en W. zullen van onze bevoegdheid om aan deze aanbeveling nog twee personen toe te voegen, geen gebruik maken, en stellen den Raad voor tot de benoeming over te gaan, welke zal gelden tot 31 December 1929, het tijdstip, waarop de heer Conijn moest aftre- den. Door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door C. M. G. de W. 10 „Ik zal u naar de haven brengen, of de kade; dat is niet meer dan vijf minuten hier vandaan. Maar het zal u niet veel helpen". „Denkt u van niet? A1 weer een verschil van meening. A!s u mij naar een van die twee plaatsen brengt, dan do?t u meer voor mij dan u zich eenigszins indenken kunt. Maar wacht even heel even maar, voordat wij op weg gaan. Zooa's u zoo even zei: wij ston- den als vreemden tegenover elkaar, maar dat been wij niet meer; vrienden zijn wij mis- schien nog niet; ile weet niet of ik een persoon ben waarmee u ooit viiendschap zou willen sluifen" „Waarom zegt u dat?" „Nu is u het niet met mij eens?" „Hoe kan ik dat nu met mogelijkheid zeg- fen? Ik ben niet zuik een goed karakter- eoordeelaarster als schijnt te vermo-eden. Ik kan met cvenveel g~md zeggen dat ik wet de persoon ben waarmee u graag vriend- schap zou sluiten". „Dat zou u nooit zeggen, ste'lig nietu is veel verstandiger. Maar la-ten wij dat punt vriendschap sluiten nu maar laten rusten; ik geloof dat het de beste vrienden zijn die er het miast over praten. W|j ziiu dan toch keo- VERBETERING TWUYVERWEG. In Bijlage no. 17 schrijven B. en W.: In den loop der maand December 1928 hebben de Raden van St. Pancras en de ge- meenten van den Langendijk zich evenals Uwe vergadering vereenigd met het voorstel cm aan Gedeputeerde Staten machtiging te vragen tot het aangaan van een gemeen scnappelijke regeling betreffende de verbete- ring van den Twuyverweg. Deze machtiging is thans verleend, zoodat de overeenkomst thans zal kunnen worden gesloten. Intusschen verdient het aanbeveling met de voorbereidfende werkzaamheden ver- der te gaan, opdat onmiddellijk nadat de goedkeuring op de te treffen overeenkomst zal zijn verleend, met de verbetering een be gin kan worden gemaakt. Tot deze voorbe- reiding behoort de overdracht van eenige kleine strookjes grond en water aan de ge meente, aangezien daarover bij de wegver- bre.ding moet kunnen worden beschikt. Alle eigenaren op een na zijn bereid deze nissen en wij moeten hier samen vandaan zien te komen. Vindt u niet dat wij elkaars naam moesten weten? Hoe heet u?" „Ik? Wou u mijn naam weten?" Het was duidelijk dat zij aarzel-de; met een snelheic die een eigenaardig'heid van hem was, maalcte hij daar dadelijK iets uit op. „Mijn naam is Hal'am". „Hallam? Alleen Hallam? Juffrouw Hal- lam?" „Kate Hallam". „Kate Ha'lam? Een aardige naam; toch zou ik u dien naam nooit gegeven hebben maar het is een aardige naam Kate Hal lam". Er was weer iets in zijn toon in zijn manier van doen, in den blik waarmee hij haar aan zag, dat haar het bloed naar het gelaat -deed stijgen. Zij keek hem aan met een zonderlin ge uitdrukking in haar oogen. Die blik had iets uitdagends. Durfde hij som-s aan haar te twijfelen? ,Tk heb u mijn naam genoemd, hoe heet u?" Hij aarzelde geen oogenbiik met zijn ant- woord; het was of hij den schiin wou vermij- den een enkel oogenb'ik te weifelen. „Ik heet Talbot Percwal Talbot". Zii keek hem verba? sd aan. „Talbot? dat is heel vreemd; ik dat wil zeggen, vrienden van mij lcenden een familie van dien naam." Hij keek haar otUerzoekend aan, heel scherp zelfs, alsof hij ies in haar oogen wou kzen, ..Het is niet zulk o<n zahtemw naam, Tal AANKOOP TERREIN NABIJ POPEL- MANSLAAN. B. en W. schrijven in bijlage no. 18: Teneinde te zijner tijd een verbinding tot stand te kunnen brengen tusschen de Land- straat en Pop.lmanslaan eenerzijds en het Rochdale-kwartier anderzijds is het ge- wenscht, dat de gemeente de beschikking krijgt over een terrein, groot ongeveer 80 A. 7 c.A. in hoofdzaak als tuingrond in gebruik en toebehoorende aan M. R. Versteeg, alhier. Dit terrein zal, nadat de verbindingswegen tot stand zijn gekomen, ruimte bieden voor den bouw van pl.m. 40 woningen, zoodat het mogelijk is den grond zonder verlies te exploiteeren. Wij leggen voor Uwe vergadering ter in zage een schema voor een bebouwingsplan, waaromtrent wij U te zijner tijd nadere voor- stellen zullen aanbieden, benevens een ex- ploitatierekening voor het in bouwriipen toe- stand brengen van dezen grond. De heer Versteeg vraagt voor dr-u grond f 2 per M2., welke som wij niet te hoog ach- ten. Ook de Commissie van bijstand voor het grondbedrijf, wier advies wij ter zake hebben ingewonnen, kan zich met den aankoop voor dezen prijs vereenigen, onder voorbehoud dat het bouwplan aan een nadere beschou- wing wcrdt onderworpen. Het is onze be doeling hieromtrent nader met cle commissie overleg te plegen. Met verwijzing naar het bij de stukken overgelegde advies der Commissie geven wij Uwe vergadering in overweging den aange- boden grond te koopen. CLOSETS GEMEENTEWONINGENJ OUDORPERDIJKJE. In bijlage no. 21 schrijven B. en W.: Bij adres van 1 Mei 1928 liebb n C. J. Koeman en eenige andere bewoners van de gemeentewoningen aan het Oudorperdijkje en de Dijkgraafstraat zich tot Uwe vergade ring gewend met het verzoek om in deze wo ningen ten behoeve der closets voor zooveel noodig reservoirs voor waterspoeling aan te brengen, welk adres op 10 Mei j.l. in onze landen om bericht en raad werd gesteld. Bij uw besluit van 4 Maart 1926, no. 29, werd b.sloten tot den bouw van 35 wonin gen aan en nabij het Oudorperdijkje. In on ze betrekkelijke voordracht (bijlage no. 27 van 1926) is uiteengezet, dat de inrichting van z.g. droge closets, welke in sommige do zer woningen vcorkomen, als proef is be- doeld. Deze proef was noodig om ervaring van de werking van de septic-tank te ver- krijgen en daarvan gebruik te maken bij de afschaffing te zijner tijd van het tonnenstei sel, aangezien veel bestaande privaat-inrich tingen van oude huizen in verband met de ligging geen waterspoeling kunnen krijgen. Het was gewenscht, dat deze proef zich over een paar jaren uitstrekte, alvorens om- trent deze zaaic een definitief oordeel zou kunnen worden uitgesproken. Inmiddels was er nog een andere reden, waarom z.g, droge closets waren gekozen, n.l. om de exploitatielcosten wegens vermin dering van de kosten voor watergebruik te arukken. Over de rangschikking van het tarief voor z.g. droge closets konden wii echter niet tot overeenstemming komen met de Directie van het Provinciaal Water leidingbedrijf van Noord-Holland. Dit meeningsverschil is on- langs opgelost, doordat met ingang van 1 Januari 1929 nieuwe tarieven in werking zijn getreden. Het tarief voor closets met waterspoeling is met ingang van 1 Januari 1929 terugge- bracht van f8 op f5 per jaar, terwijl dat voor droge closets op f 6 per jaar werd bere- kend tot dusver. Zoolang het bovenbedoelde verschil in op vatting over de toepassing van het tarief voor watergebruik niet tot oplossing was geko men, moesten wij ons onthouden van een ad vies op het onderwerpelijk adres. Thans, nu het tarief voor closets met waterspoeling .BESCHIKBAARSTELLING LOfcALITEIT EN TOEKENNING SUBSIDIE AAN DE VEREENIGING A L K Mi A AR SCHE FR6BELSCHGOL". B. en W. schrijven in bijlage nr. 30: Het voorloopig bestuur van de op 27 Februari j.l. alhier opgerichte Vereeniging Algemeen Voorbereidend Lager Onderwijs), van welter statuten, waarop de Koninklijke goedkeuring wordt verzocht, het een -:-xem- plaats inzoVid, va-zocht ons bij adres, ingeko- men 28 Februari j.l., te mogen beschikken over het gebouw, dat tot nu toe voor het Al gemeen Voorbereidend Lager Onderwijs wordt gebruikt en toekenning van een subsi- die uit de gemeentekas volgens de geldende bepalingen. In bijlage nr. 22, betrekking hebbende op de ontbinding der met -de Ver. voor algemeen voorbereidend lager onderwijs gesloten huur- overeenkomst, vvezen wij er reeds op, dat eeu nieuw opgerichte vereeniging zich heeft aan- gemeld om de exploJatie voort te zetten, ten behoeve waarvan zii' jegens dc gemeente zai moeten treden in dc rechten der bestaande vereeniging, voorzoover zij daarop prijs stelt. De gemeente zal haar daartoe, naar ons voofkomt, de noodige medewerking moeten verleenen. aangezien, zooals wij reeds in ons voorstel d.d. 17 Januari 1929 (bij 1nr 13) opmerkten, er ook de gemeente veel aan ge- leg-en moet zijn, dat de school in de Doelen straat in stand blijft.. Onder voorbehoud, dat de nieuw opgerichte vereeniging zal voldoen aan de daaromtrent ij verordening gestelde c-ischen, geven wij U derhalve in overweging, aan haar met in gang van 1 April a.s. te verhuren het door haar aangevraagde gebouw in de Doelen straat. Voor de huur zullen dezelfde bepalingen kunnen blijven gelden als met de thans nog bestaande Vereeniging zijn overeengekomen. waaronder o. m. een huurprijs van 1975 per jaar. Zoolang de nieuwe Vereeniging nog geen rechtspersoonliikheid bezit, zal de huur- overeenkomst zijn aan te gaan met de leden V2n het voorloopig bestuur. Wij stellen Uwe Vergadering voor te nemen het volgtnde besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Gelezen een aan B. en W. gericht, op 28 Februari j.l. ontvangen, adres van het voor loopig bestuur van de op 27 Februari t. v. op gerichte Vereeniging „Alkmaarsche Froobel- school" (School voor Algemeen Voorberei dend Lager Onderwijs), houdende het ver zoek, te mogen beschikken over het gebouw dat tot nu toe voor het Algemeen Voorberei dend Lager Onderwijs wordt gebruikt, als- mede toekenning van een subsidie uit de ge meentekas volgens de geldende bepalingen Gezien het voorstel van B. en W. opgeno- men in bijlage nr. 30 tot het verslag van 's Raads handelingen; besluit onder voorbe houd, dat aan alle voorschriften der thans geldende of nader vast te stellen desbetreffen- de verordeningen zal worden voldaan: I. aan de Vereeniging „Alkmaarsche rro- belschool" (School voor Algemeen Voor bereidend Lager Onderwijs) alhier of, zoolang deze Vereeniging nog geen rechtspersoonlijkheid zal hebben verkre gen, aan de leden van het bestuur dier Vereeniging met ingang van 1 April 1929 tot wederopzeggens te verhuren het perceel Doelenstraat Wijk B nr. 15, tegen een huurprijs van 1950.-— per jaar, te voldoen in vier gelij-ke termijnen, verval- lende op 30 Juni, 30 September, 31 De cember *en 31 Maart van ieder jaar, onder voorwaarde, dat het perceel uitsluitend mag worden bestemd voor het geven van voorbereidend lager lager onderwijs, be- houdens een gedeelte, dat mag dienen voor woning van het gezin van een in dienst der Vereeniging zijnd persoon, en verder op de nader door B. en W. vast te stellen voorwaarden; aan de onder I genoemde Vereeniging het in de desbetreffende verordening ver- meld subosdie uit de gemeentekas met in gang van 1 April 1929 te verleenen. VERKOOP VAN GROND AAN HET ZEGLIS. In bijlage No. 31 schrijven B. en W. De N. V. Alkmaarsche Bouwmaterialen liandel gevestigd alhier, heeft gevraagd te mogen koopen een perceel grond, gelegeu aan het Zegiis, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie F nr. 2648 gedeeltelijk, ter grootte van pi. m. 480 M2., voor den prijs van f 12 per M2. Dit perceel maakt deel uit van de bij de boerderij „Oostwijk" behoorende landerijen, welke krachtens raadsbesluit van 8 Novem ber 1928, nr. 10, goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Noordholland bij besluit van den 28sten November 1928, nr. 112, met ingang van Kerstmis 1928 aan den heer M Dekker zijn verhuurd. Met den betrokkene, die zich bij de geldende huurovereenkomsfc verbonden heeft, in vehnindering der ver-i huurde oppervlakte toe te stemmen, zoo de gemeente die vermindering noodig oordeelt, zal derhalve een contract tot wijziging van- de bestaande overeenkomst van huur en ver- huur gesloten moeten worden, waarbij met dezen verkoop rekening wordt gehouden. De leer Dekker heeft zich reeds bereid ver- klaard, hiertoe te zullen medewerken. Daar met inachtneming van het boven- staande noch bij ons, noch bij de Commissie van bijstand voor het Grondbedrijf, tegen den gevraagden verkoop bezwaar bestaat, stellen wij U voor het desbetreftend besluit te ne men. bot, is't wel?" „Het schijnt van niet, maar ik meen, dat een van die Talbots wel een heel zeldzame man was". „Zeldzaam? In welk opzicht? Ik hoop, dat ik niet iets heel zeldzaams heb, in de on- gunstige beteekenis van het woord? Waar woonden die Talbots waarvan u spreekt, en in welk opzicht waren zij zoo ongewoon?" „Zij woonden in Cornwallis". Nu schrikte hij, dat was boven twijfel verheven. „In Cornwallis? Nu komen wij op een heel eigenaardig terrein, want weet u, een lid van mijn familie van dien naam woont ook in Cornwallis. Maar laat mij daar wat meer van hooren. In welk gedeelte van Cornwallis wonen de Talbots waarvan u spreekt?" „Aan de rivier de H-elford, vlak bij het dorp Helford in een huis genaamd „De Mon- nikshand". Zijn blauwe oogen sperde hij wijd open. Hij maakte een zonderlingen indruk, die blau we oogen, overschaduwd als het ware door't donkere haar boven het bruine gezicht. „Het schijnt dat ik regelrecht terecht ben gekomen in het wonderland. Ik woon aan de rivier de Helford, vlak in de buurt van het dorp Helford in een huis genaamd „Mon- ninksland". Het beg-int er uit te zien of ik een van die Talbots ben waar die vrienden van u iets van wisten. Nu won ik wel eens weten wat zij van hem wisten dat zij' zoo vreemd of zonderling vonden". Het jonge meisje seheen bepaald versclirikt te zijn. Zii was achteruit gegaan totdat zij II. OP EXCURSIE DOOR WELDADIG NEDERLAND. Niet geld, maar liefde in de eer ste plaats noodig voor Arnienzorg Dit was eigenlijk het motto van de zeer in- teressante rede, waarover in de bioscoopzaat van de handelsschool gisteravond gesproken werd door den heer G. van Roekel, secretaris van den Armenraad te Arnhera. De avond was uitgeschreven door den Ar menraad hier ter stedfe en een uitgelezen ge- zelschap van dames en heerer., alien werk- zaam op het uitgebreide terrein van armen- zorg, had aan de uitnoodiging om de lezing bij te wonen, gehoor gegeven. De heer mr. W. C. W e n d e 1 a a r, voorzitter van den Armenraad, sprak er zijn voldoening ovei" uit, dat de oproep voor deze vergadering zooveel' weerklanlc had gevonden in liefdadig Alk maar. De heer vanRoekel ving aan met te constateeren, dat ons Nederlandsche volk groot is in zijn weldadigheidszin, die zich herhaaldeiijk spontaan heeft geuit bij groote rampen en nooden: storm en watersnood hier te lande, honger in Rusland, aardbevingen in Japan, enz. Millioenen werden daarvoor bijeengebracht, en met trots mogen wij con stateeren, dat Nederland vooraan staat in de rij d-er naties, waar armenzorg wordt be- oefend. Het maatschappelijk hulpbetoon is hier goed geoutilleerd, wij hebben gespe- cia-liseerde annenzorg, en dit alles is voortge- komen uit vaak primitieve hulpmi-ddelen. Bij een heele serie lantaarnplaatjes werd dit nader aangetoond en te zien gegeven op welk hoog peil de zorg voor do armen en de onvolwaardige arbeidshrachten zich bevindt; Vooral op dit laatste, cle zorg »-'oor de mis- maakten, de blinden en de dooven, legde de spreker meermalen den nadruk als zijnde een zeer belangrijk onderdeel van het maat schappelijk werk, omdat dit immers tot doel heeft die ongelukkigen in staat te stellen later, in de maatschappij een eerlijk stuk brood te ver dienen. Van wat er in dit opzicht reeds bereikt is door liefde en toe wilding, financieel ge- steund door liefdadig Nederland, heeft de heer van Roekel veel verteld. Wij kregen een kijkje in de grootsche stichting te St. Mi- chielsgestel, waar aan dooven en stommen onderricht wordt gegeven in verschillende ambachten en zagen in beelden weer gegeven met hoeveel geduid den kinderen spreken wordt geleerd. Dat ten enquete heeft uitgewezen, dat on geveer 80 van deze ongelukkigen „goed terecht" komt, is iets wat zeker nog lang niet iedereen weet en dat wel in staat zal zijn aan te sporen tot voortgaan op den ingeslagen weg" De Carnelia-stichting te Beetsterzwaag is een van de instellingen. waar voor de mis- maakten wordt gezorg-d en ook daarmee woi'den schitterende resultaten bereikt. Meer malen moeten patienten operatief behandeld worden of bestraald, alvorens tot het leeren van een beroep kan worden overgegaan. Er zijn immers van die stumpers, die zoodanig: misvormd zijn, dat zij b.v. niet kunnen loo- pen. In de verschillende afdeelingen worden allerlei ambachten geleerd, zelfs machine precies tegen den wantelen muur aanstond Haar oogen waren wijd opengesperd zooals de zijne zooeven, zij keek bepaald verschrikt. Het was duidelijk dat zij opeens bang voor iets was; wat dat iets wezon kon was niet zoo duidelijk. En hij scheen niet van plan te trachten daar achter te komen, liever te doen of hij er geen nctitie van nam. Met een snel held die zij natuurlijk moest opmerken stapte hij van het onderwerp af. „Welnu juffrouw Hallam, nu wij ons aan elkaar zooals het hoort hebben voorgesteld en wij tenminste iets van elkaar afweten zou u mij veel genoegen doen mij naar een van die plaatsen, die u daareven noemde, den weg te wijzen." - HOOFDSTUK VI Wanneer vrienden elkaar outmoeten. Geheel Messina scheen naar de kade ge- loopen te zijn. Het was een zonderlinge, maar tragische verzameling menschen. Mannen, vrouwen en kinderen van allerlei stand en zoo vreemd mogelijk uitgedost. Sommigen hadden haast geen kleederen aan, anderen de zonder- lingste kleedingstukken. Vrouwen in mannen- kleederen, mannen in vrouwenrokken. Rijken waren niet genrakkelijk van armen te onder- scheidenmen had wel den indruk, dat de ar- •men de ineeste drukte maakten. Het was niet onwaarschijnlijk, dat er negen van de tien alles verloren hadden wat 2ij bezaten. Jot fa- milieleden toe. Verscheidetie van die iirilia- nen, die een leyeii maakten als een oordeel. waren misschien naar bed gegaan, rijk niet alleen in familieieden, maar sommige mis schien ook in aardsche goederen. En nu? De nacht had in dat alles verandering gebracht. Het was niet te verwonderen dat zij, een beet- je te luid missch.ien, hun bitter lot bejammer- den. Het was een tooneel van verwarring, met de ineengestorte gebouwen op den achter- grond, de weg haast onbegaanbaar door hir.- derpalen van allerlei aard, de zee, die niet alleen over den havenmuur was geslagen en tot nu toe geen plan scheen te hebben het ter rein te veriaten waarop zij beslag had gelegd en heen en weer bruiste, als't ware toomig en aangevuurd door een onbekende macht, dreigde met schriken verwoesting. De menig- te liep heen en weer, gillend en gebaren ma- kende. Ambtenaren en politie-agenten, verre van tot kalmte en rust aan te manen, vermeer- derden eerder de verwarring door hun ver- keerde maatregelen. Op eenigen afstand van het land lagen de schepen, die het doelwit vonnden van al deze menschen. Hier en daar werden booten afgezet. Kwamen zij aan land, dan hoiden zij er naar tee. Wanneer ze hun zin hadden gekregen. zouden de sloepen veel te vol zijn gel ad en en zonder twijfel zijn om- gestagen. Dit tooneel van verwarring scheen Talbot te amuseeren, maar zijn gezellin geenszins. Zij scheen er alleen de droevige zijde van op te merken; het dwaze en ongeriim.de maakte indruk op hem. (Wordt vervolgd).\

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5