Radio?iaiisch Wmbericht, agTehba. Buitenland Zeetijdingen DE JOURNALISTENKRING EN HET FRANSCH-BELGISCH VERDRAG, Woensdag 6 Maart. Half 3, cafe N. Holland bij de Friesche {/rug, jaar verg. Federatie van vereenigingen voor vrije ziekenhuisverpleging. 7.30 uur, Cinema Americain, De moderne tien geboden. 7.30 uur, A. B. T., Het jacht der zeven zonden. 7.30 uur, Victoria Theater, De prins-stu- dent van Heidelberg. 7.30 uur, Stadhuis, verg. K. v. K. en F. 8 uur, Rustende Jager, Bergen, Opvoering door hef Rotterd. Hofstadtooneel van „Mensch en Oppermensch". Donderdag 7 Maart. 10.30 uur, St. Pancras, lokaal van den hr. Gerritsen, Alg. verg. L G. C. 7.30 uur, Cinema Americain, De moderne tien geboden. 7.30 uur, A. B. T., Het jacht der zeven eonden. 7.30 uur, Victoria Theater, De prins stu dent van Heidelberg. 8 uur, cafe Central, Evangelisatiesamen- komst, spreker de heer Sevensma. 8 uur, Gulden Vlies, lezing met lichtbeel- den voor de Ned. Reisvereen., spreker de hr. Duiker uit Den Haag. Zaterdag 9 Maart. 2 uur, Landbouwhuis, alg. verg. N. V 'Alkm. Exportveiling. Zondag 10 Maart. 8 uur, Rustende Jager, Bergen, Bal- Masqu6. Maandag 11 Maart. 2.30 uur, Modes-how firma Vroom en Dreesmann. 7.30 uur, cafe Central, H. M. v. L. afd. Alkmaar, praatavond; inleider ir. de Vries, jveeteeltconsulent. De handelwijze van den minister van buitenlandsche taken betreura. „Het Volk" deelt thans med-e, dat zijn par- lementaire redacteur begin van de vorige .week op het departement van Buitenlandscne Zaken te hooren kreeg, „dat het departement alieen enkele dagen voor de Utrechtsche pu blikatie kennis had gekregen van een Amster- damsch gerucht, dat er zekere publikatie i\verd voorbereid. Uit de regeeringsverklaring blijkt nu: le. dat den minister van buitenlandsche zaken reeds twee weken lang voor de publi katie het stuk bekend was; 2e. dat de minister wist, dat de heer Van Beuningen, in verband met de agitatie tegen het Nederlandsch-Belgisch verdrag van drie jaar geleden een hoogst verdachte bron, ach- ter de zaak stak; 3e. dat de minister van het voomemen tot publikatie door het „Utrechtsch Dagblad" op de hoogte is geweest, maar zelfs geen po- ging heeft gedaan om deze publikatie te voorkomen 4e. dat de minister het oorspronkelijke stuk, zooals dit Donderdag door het „Utr. Dagblad" gepubliceerd is, kende en dus wist dat wat het „Utr. Dagblad" Zaterdag te vo ren daarvan maakte, een schromelijke en gif- tige vervalsching er van was, terwijl hij niet- temin naliet terstond in het openbaar die ver valsching aan te toonen; 5'e. dat de minister na de eerste publikatie van het „Utr. Dagblad" bij de Fransche en Belgische regeeringen naar de juistheid daarvan liet informeeren, terwijl hij wist dat die publikatie een schromelijke en giftige ver valsching van het eigenlijke stuk was. Voor ons is dat alles voldoende. Wij sluiten ons volkomen aan bij den aan- drang der regeering om alle internationale wantrouwen weg te bannen. Maar daarom juist betreuren wij ten zeer- ste de handelwijze van den minister van bui tenlandsche zaken in dezen". Nog eens Frank Heine. Het feit, dat Frank Heine'voorloopig slechts in zake van vervalsching van geschrifte (n.l. paspoort) wordt vervolgd, is, naar het heet, hieraan te wijten dat het mandaat tot aan- ihoucling binnen 24 uur bekrachigd moet wor den en tot nog toe alieen de vervalsching van het paspoort zoozeer vaststaat, dat bekrachti- ging van de aanhouding niet kan worden getwijfeld. Vriidag verschijnt, Frank Heine ter raadkamer. Daarna zal hij ook wegens andere feiten terechtstaan. Toen Frank Heine Zondagnacht werd aangehouden riep hij zijn vrouw toe, drie personen, wier namen hij noemde, te waarschuwen. Twee van genoem- de personen zijn agenten bij de rechterlijke politie. Men vermoedt dat Frank, door bet noemen dier namen, indruk heeft willeri ma- ken op de politieagenten, die hem kwamen aanhouden. Ook gaat het verhaal dat Frank naar Am sterdam is gegaaa met het voornemen weer in het bezit te komen van het zoogenaamd origineele stuk, dat door het „U. D werd gepubliceerd. Dat origineele stuk zou hij voor grof geld verkocht hebben aan de „Soir" Frank had toen hi, gearresteerd werd eeni ge getypte bladzijden bij zich met het op- schrift: „Landverdediging". Als nu mr Rit- iter verklaart nooit Frank te hebben gezien, is de zaak zeer eenvoudig. Frank had een nieuw exemplaar van het origineele stuk gemaakt, dus een nieuwe falsificatie van de falsificatie en de „Soir" zou er in zijn geloopen, indien de politie niet tusschenbeide was gekomen. Dit verhaal brengt de „Derniere Heure". In verband niermede mag worden opge- merkt, dat alieen de verslaggever van de „Derniere Heure" met zijn collega van de „Nation Beige" de arrestable hebben bijge- woond En nu wil't toeval dat, naar het heet, de derde naani die door Frank werd genoemd Van Goethem luidt, een redacteur van de „Soir". Misschieu kwam hij te laat en de po litie te vroeg! Het Hbld. over de regeeringsverklaring. De minister-president heeft gisteren in de Tweede Kamer een verklaring afgelegd naar aanleiding van de publicatie van het zooge- naamde FranschBelgische verdrag. Wij kunnen on voorstellen, dat na al de ontroering, in binnen- en buitenland', de mi nister het noodig heeft gevonden, een gerust- stellende verklaring af te leggen. Vele dag- ibladen hebben thans ook verklaard, dat zij ihet betreuren, te spoedig geloof te hebben ge- hecht aan de echtheid van het gepubliceerde document, iets wat trouwens de minister in het midden laat. Men weet, wat ook wij giste- oyer deze zaak hebben geschreven. Wij hadden echter aan het slot van de mi- nisterieele rede werkelijk een anderen toon verwacht. Er wordt geen enkele verklaring gezoeht van het bij ons heersehend'e „inter- nationaal wantrouwen". De rede had o.i. mannelijker geklonken, indien de minister niet alieen gezegd had', dat hij betreurde, dat het Nederlandsche pubhek dit wantrouwen ge- toond had door te spoedig geloof te hechten aan een stuk, waarvan de echtheid niet bewe- zen was, hij had er uitdrukkelijk bij moeten voegen, dat bet onomstootelijk zeker bestaan van een geheim mi'itair verdrag tusschen Belgie en Frankrijk de eerste oorzaak moet genoemd worden van dien geest van wan trouwen. Indien er geen verdrag bestond of indien dat verdrag volledig bekend was ge maakt, zou het Nederlandsche volk reeds sinds jaren de cor.sequenties daarvan hebben kunnen overzien en zou het zich niet door de eerste de beste publicatie in opwinding heb ben laten brengen. Te meer had dit naar voren gebracht kun nen worden, nu het wel duideliik is, dat de falsificatie op buitengewoon handige wijze gesdhied is, waarschijnlijk met hulp van be- kwame deskundigen. Toen de minister de hoop uitsprak, dat het Nederlandsche volk hieruit geleerd zou heb ben, het buitenland niet te wantrouwen, ver- zuimde hij er bij te voegen, dat hij ook hoopte, dat het buitenland hieruit zou leeren, hoe licht een atmonfeer van wantrouwen ontstaat tusschen volken, wanneer men weet, dat er geheime militaire verdragen bestaan. De „onechte Heine". Oncfer bovenstaand opschrift vraagt de Oeuvre of het waar is dat de Belgische regee ring bereid is de beide militairen bij den vei- ligheidsdienst die ervan verdacht worden den vervalschter documenten van het Departe ment van Oorlog te hebben geleverd en teza- men met Heine de bekende sprookjes te heb ben verzonnen om de Duitschers en de Hol landers te schokken, te arresteeren. Voorts vraagt het blad of het waar is dat bij het ka- binet de indruk bestaat dat de chef van het betrokken ministerie zeer goed op de hoogte was van de onderaeming van zijn veiligheids- dienst. De communistische ..Humanite" schrijft over de arrestatie van Heine, dat alles zich afspeelde als in een goed voorbereid tooneel- stuk. Men heeft er reoht op te weten voor wiens rekening deze „door de voorzieniigheid gezonden" persoon ziin werk heeft verricht, dat zoo goed naste in het kader der Fransche en Be'gische politick. Tusschen de pijnlijke situaties, de aa.zelende bekentenissen van deze laatsfe weken, en de razernij van de pers, en deze simpeje oplossing bestaat een tegen- stelling. Het blad verklaart ten slotte dat het blijft gelooven in het bestaan van het geheim Fransch—Belgisch verdrag. In een voltallige bestuursvergadering van den Nederlandschen Journalistenkring zijn de Utrechtsche publicaties besproken. In zijn openingswoord heeft de voorzit- ter, de heer Hans, geconstateerd, dat Dr. Ritter het herhaald verzoek om een onder- zoek door bevoegden toe te staan geheel on- voldoende heeft beantwoord. In de regeeringsverklaring in de kamerzit- ting van gisteren heeft getroffen dat geen poging tot verhindering der publicatie is ge daan. Spreker heeft den Minister-President in een onderhoud er aan herinnerd, dat de re geering zich tijdens en na den oorlog her- haaldelijk tot het Kringbestuur wendde om publicaties al dan niet te doen plaats hebben, welke bemiddeling steeds gaarne en met goed gevolg is vejrleend. Ook thans zou het Kringbestuur desge- vraagd gepoogd hebben de publicatie te voorkocnen. De minister deelde spreker mee, dat de re geering de rotsvaste overtuiging bezat, ook steunende op een mededeeling welke haar had bereikt, dat een beroep op Dr. Ritter niet zou hebben gebaat. Uit de mededeeling van den minister van justitie, die het onderhoud bijwoonde, bleek spreker dat deze ook thans nog bereid is tot een onderzoek. Het Krinkbestuur nam, na discussie, een verklaring aan waarin het constateert dat Dr. Ritter onvoldoende heeft geantwoord op het verzoek een onderzoek door bevoegden toe te staan, zijn leedwezen en afkeuring over die houding te kennen geeft en uitspreekt ten eerste dat, zoodra na een dergelijke publi catie ernstige reden tot twijfel ontstaat, de betrokken journalist, met eerbiediging van het persgeheim, de meest volledige mede- werking dient te te verleenen aan een onder zoek en zelf op ten onderzoek dient aan te dringen, ten tweede, dat de volledige tekst der zoogenaamde notulen een voor Neder- land minder nadeeligen indruk maakt dan de eerste publicatie, ten derde, dat Dr. Ritter zich nog beschikbaar dient te stellen om volledige medewerking te verleenen aan een onderzoek door bevoegden naar de echtheid der documenten en de wijze waarop de eer ste publicatie tot stand is gekomen. De verklaring eindigt met een diligent-ver- klaring van het bestuur ter handhaving van de eer en het aanzien der pers en een beroep op de journalisten der betrokken landen ter bevordering van een goede verstandhouding en uitroeii'ng van den geest van wantrouwen. Wij vernemen dat tot het uitspreken der regeeringsverklaring eerst in den minister- raad van gisterochtend is besloten, terwijl dientengevolge eerst kort voor den aanvang van de kamervergadering de tekst definitiei werd vastgesfteld. De gebruikelijke voorafgaande mededee ling aan de pers, ter bevordering van een snelle vaspreiding, kon hierdoor niet plaats hebben, tenzij het afleggen van een verkla ring ware uitgesteld, waarmee een vlugge informatie van binnen- en buitenland uiter- aard nog minder zou zijn gediend. VOLKENBOND. HET NIEUWE VOLKENBONDS- PALEIS. Het contract geteekend. De secretaris-generaal van den Volken- bond heeft gisteren het contract met de vijf architecten, flegenheimer, Vago en zijn col- lega's onderttekend, waarbij hun officieel den bouw van het nieuwe Volkenbondspaleis wordt opgedragen. De bouwkwestie is dus thans definitiei geregeld. Wel zullen de architecten nog enkele detail- punten aan de goedkeuring van de door de Volkenbondsvergadering te benoemen com missie van leden onder voozitterschap van Adatsji mocten onderwerpen. Het bouwen is thans echter aan deze vijf architecten toe- vertrouwd. Men verwacht, dat in September tijdens de volkenbondsvergadering de eerste steenlegging zal kunnen geschieden Het aan- vankelijk het best geoordeelde ontwerp van Flegenheimer en Nenot schijnt eenige ver- andering te hebben ondergaan, zoodat het werkelijk te bouwen paleis misschien beter als het geesteskind van den in Rome wonen- den Hongaarschen architect Vago zal kun nen worden beschouwd. ENGELAND. ONTWAPENINGSVOORSTELLEN IN HET LAGERHUIS. De Labourpartij zal hedenmiddag bij de discussies over de luchtvaartbegrooting in *t Lagerhuis een ontwapeningsvoorstel indie- nen, waarin o,a. gezegd wordt dat bet La gerhuis met het oog op de groote ongerust- heid ten opzichte van de ontwikkeling der luchtstrijdkrachten zijn teleurstelling uit, dat de Britsche regeering tot nu toe naliet voor stellen te doen tot een internationale over- eenkomst betreffende ontwapening in de lucht. De regeering wordt uitgenoodigd een program uit te werken voor de afschaffing van de strijdkrachten te land en ter zee, en voor de oprichting van een internationale controle over de civiele luchtvaart. ARRESTATIES TE DUBLIN. In verband met geheimzinnige moarden. Gistemacht zijn te Dublin door recher- cheurs, onder leiding van een ambtenaar van de justitie, in verschillende particuliere hui- zijn 40 jonge mannen van hun bedden ge- licht en naar de Bridewell gevangenis over- gebracht. In den loop van den dag zijn er weer tien vrijgelaten, maar tegen de 30 an deren is de voorloopige hechtenis met een week verlengd. De commissaris van politie heeft den ouders of bloedverwanten der jon- gelui niets anders gezegd, dan dat zij ver dacht werden. Gisteravond heeft president Cosgrave, zon- der onmiddelliik over de arrestaties te spre- ken, in een rede te Dublin echter gezegd, dat den laatsten tijd verscheidene personen, die als getuigen of gezworenen in bepaalde pro- cessen vermoord waren geword'en, onder zul- ke omstandigheden, dat de regeering niet langer mocht twijfelen of die moorden waren geschied om de verklaringen dier personen te beletten. De regeering was besloten aan deze schan- delijke practijken een snel en afdoend einde te maken. Men heeft te Dublin deze verklaring na- tuurlijk in verband gebracht met de aanhou- dingen, die daardoor een vrij ernstig karakter hebben verkregen. DUITS CHL AND. GRAMOFOONPLATEN-WEE. In Duitschland bestookt men el- kaar met een z.g. „kampfplatte". De concurrentiestrijd in de Duitsche gra- mofoonplatennijverheid neemt scherpe vormen aan! Een sterk staaltje daaryan levert de thans door Polyphon en Lindstrom ingevoer- de „kampfplatte", waarmee de plaat van de Orchestra! a Vocation A. G. „dood" geconcur- reerd (nieder gerungen) moet worden. Met veel succes blijkbaar, had de Orches- trola indertijd een nieuwe 20 c.M. plaat uit- gevonden (met lang spel), welke tegen den standaardprijs van 2.25 M. werd verkocht. De plaat won het op de 25 c.M.-plaat van 3.50 M. De nieuwe „kampfplatte" nu zou ook 20 c.M zijn, doch tegen 1.50 M. worden aangeboden. Overigens zou deze 20 c.M.- plaat hetzelfde ten gehoore brengen als de 25 c.M.-plaat. Volgens Orchestrola is dit echter bezijden de waarheid. In kort geding heeft het concern nu bewerkt, dat de verkoop van de kampf- platte, op straffe van geldboete, niet verder plaats heeft met de aanbeveling, dat de plaat evengoed zou zijn als het 25-c.M.-model. Monde'ing zullen partijen nog over deze zaak worden gehoord. EEN PERS-PROCES. Onlangs had de Saarbriicker Ztg. beweerd, dat het pacifistische tijdschrift Die Mensch- heit, dat in Wiesbaden verschijnt, subsidie kreeg van Franschen kant. Het blad grondde die beschuldiging op een verklaring van een getuige in een ander proces (tegen een zeke- ren Mehrmann). Deze getuige, Redelsberger, verzekerde toen onder eede, dat hij in 1924 tegenwoordig was geweest bij een onder houd, waarin een adjudant van den Kabinets- chef van het Fransche commissariaat bij de geallieerde Rijnlandcommissie te Koblenz over prof. Forster en Die Menschheit had ge zegd: „I1 nous coute 50.000 francs par an, mais ?a vaut la peine" (het (tijdschrift) kost ons 50.000 franken per jaar, maar dat is het waard) De hoofdredacteur Rottcher, van Die Menschheit, had naar aanleiding van de ze beschuldiging bij de rechtbank te Saar- briicken een aanklacht ingediend tegen den verantwoordelijken redacteur Franke, van de Saarbriicker Ztg. De rechtbank heeft den be- klaagde echter vrijgesproken, uit de overwe- ging, dat Die Menschheit zich herhaaldelijk uitingen van landverraderlijken aard veroor- looft. Een blad, dat zich zoo uit. kan zich on- mogelijk beleedigd achten. als iemand zegt, dat het subsidie uit het buitenland krijgL FRANKRIJK. DE TOESTAND VAN MAARSCHALK FOCH. Het gaat met maarschalk Foch aanmerke- lijk beter. De longontsteking is vrijwel gene- zen en de geneeskundigen verwachten dat de oude heer, komt er niets tusschenbeide, spoe dig weer op de been zal zijn. ONDER EEN LAWINE BEDOLVEN. In de nabijheid van Grenoble zijn twee jongemannen onder een sneeuwlawine bedol- ven. DR. BOUGRAT. In Augustus van het afgeloopen jaar is dr. Bougrat men herinnert het zich moggelijk nQffontsnapt uit het bagno in Fransch Guyana, waar hij, veroordeeld tot levenslan- gen dwangarbeid wegens den te Marseille gepleegden moord, niet lang te voren was aangekomen Dr. Bougrat wist Venezuela te bereiken en heeft zich te Carupano metter- woon gevestigd. Naar wij in een buiten- landsch blad lezen is dr. Bougrat er weer ge- trouwd met een Italiaansche en heeft de uit- oefening van zijn prakfijk hervat Hij moet heel wat praktijk hebben en veel arme patien- ten gratis behandelen; hij heeft den naam 'n knap geneeskundige te zijn. HONGARIJE. DE NOOD DER VROEGERE RIJKEN Naar de „Magyar Hirlap" bericht, zond de kleindochter van Boedapest's beroemde bur- gemeester Leopold Rottenbiller, naar wien de Rottenbiller-utca (straat) genoemd is, mevrouw Wagner geb. Rottenbiller, onlangs een verzoekschrift aan den gemeenteraad, in verband waarmede de 69-jarige vrouw thans in het armenhuis is opgenomen. De schoon- zuster van een anderen beroemden burge- meester, naar .wien de Kamermayer Karoly- 'utca genoemd werd, verzocht een jaar gele den eveneens om opn-eming in het armenhuis Voordat echter het verzoekschrift den langen. officieelen weg had afgelegd, overleed de 90 jarige vrouw. AMERIKA. DE INTREE-REDE VAN HOOVER. Het oordeel van de Amerikaan- pers. De beoordeelingen van Hoover's rede zijn over het algemeen gunstig, ofschoon de op- positie-pers het betreurt, dat hij niet verder ging dan het goedkeuren van deelneming aan het Hof van Internationale Justitie. De Washington Post schrijft, dat het bui tenland gerustgesteld zal zijn door den vriendschappelijken toon, waarin de rede ge- houden was, waar sprake was van den we- reldvrede en de plichfen van de Ver. Staten in hun verkeer met andere landen. De blad'en zijn er mee ingenomen, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de toe- neming van de criminaliteit, speciaal dat in verband met het drankverbod. CHINA. DE MUITERIJ TE PEKING. Een wijdvertakte samenzwering ont- dekt. De muiterij van een regiment noordelijke troepen te Peking, waarvan wij dezer dagen melding maakten, brengt men, volgens be richt van den Pekingschen correspondent van de „Times", in verband met de gebeurtenissen in de provincie Sjantoeng, waar, gelijk men weet, maarschalk Tsjang Tsjoeng Tsjang, de vroegere toetsjoen van deze provincie, pogin- gen doet om de macht weer in handen te krij- gen. De muitende troepen, een duizend man in totaal, dienden vroeger onder Tsjang Tsjoeng Tsjang en waren sedert ingelijfd in het leger van Jen Hsi Sjan. Alle hoofdoffi cieren, die men ervan verdacht in verbinding te staan met Tsjang Tsjoeng Tsjang, werden gearresteerd en onmiddellijk daarop ook an dere officieren te Tientsin en Takoe, die bij hun' ondervraging erkenden dat er een samen zwering bestond om de plaatselijke overheid omver te werpen en een nieuwe regeering te vestigen in het belang van Tsjang Tsjoeng Tsjang. De officieren werden op staanden voet geexecuteerd. De berichtgever van de „Times" verzekert, dat de vrede in Noord-China op het kantje af bewaard is gebleven en dat er geen twijfel aan bestaat, dat een wijdvertakte en gevaar- lijke samenzwering tegen de regeering in de kiem is gesmoord. Tsjang Tsjoeng Tsjang zou intusschen over 50.000 man troepen in Sjangtoeng be- schikken. Het is duidelijk, dat de Japanners, met het vooruitzicht van nieuwe moeilijkheden en gevaar voor hun onderdanen en belangen, thans niet kunnen denken aan het terugtrek- ken hunner troepen uit Sjantoeng. Maar de Chineezen beschuldigen er de Japanners van, dat zij Tsjang Tsjoeng Tsjang hulp verlee nen teneinde een toestand te scheppen, die evacuatie onmogelijk maakt, doch de cor respondent acht het laatstgenoemde niet aan- nemelijk in verband met het belang, dat Ja pan erbij heeft, normale betrekkingen met China te hervatten. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. J. P. Coen (uitr.) 5 Mrt. v. Algiers. Christiaan Huygens (thuisr 5 Mrt. nam. 1 u van Southampton. Enggano (uitr.) 5 Mrt. te Batavia. Krakatau (thuisr.) 4 Mrt. v. Genua. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ Euterpe 5 Mrt. v.Amst. te Rott. Venus 5 Mrt. v. Rodosto te Cavalla. Venezuela (thuisr.) 6 Mrt. nam. te Amster dam verwacht. Eos 4 Mrt. v. Catania n. Catacoloo. Hermes 4 Mrt. v. Algiers n. Calamata. Meda 3 Mrt. v. W.-Indie te New York. Notos 4 Mrt. v. Carthagena n. .Malaga. Orestes (thuisr.) 4 Mrt. v. Havre n. Duin- kerken. Petworth 4 Mrt. v. Malta te Tarragona. Saturnus 4 Mrt. v. Smyrna n Piraeus. Tellus 4 Mrt. v. Napels n. Tarragona. Venezuela 4 Mrt. nam. 1 u. v. Plymouth n. Havre. Breda 3 Mrt. v. Cristobal n. Curasao. Crijnssen, Amst n. Barbados, gesign. 4 Mrt. op 240 mijl Z. v. Valentia. naar waarnemingen, verricht in den morger van 6 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste baromterstand 768.7 te Malin head. Laagste baromterstand 747.0 te Vardo. Verwachting, geldig tot den avond van 7 Maart. Zwakke tot matige Westelijke tot Noorde- lijken wind, meest zwaar bewolkt, waarschijn lijk eenige lichte regen, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag lichte tot ma tige dooi. Pluto 6 Mrt. v. Bordeaux te Amst Proteus 5 Mrt. v. Amst. n Kopenhagen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Andijk 4 Mrt. v. Rott. te Hamburg. Spaamdam, v. Rott. n. N.-Orleans, 3 Mrt te Tampico. Volendam 4 Mrt. v. W -Indie te New York. Drechtdijk v. Vancouver n. Rott 3 Mrt. te San Francisco. Gaasterdiik v Antw. n. Vancouver, 4 Mrt. te San Francisco. Eemdijk v. Antwerpen n. Vancouver, 4 Mrt. v. St. Thomas. Lochgoil, Pacifickust n. Rott 2 Mrt. te Co- Ion. Nebraska, v. d Pacifickust n. Rott., 4 Mrt. v. Londen. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. Aagtekerk 5 Mrt. v. Rotterdam n. Australia via Antwerpen. Grijpskerk (thuisr.) 4 Mrt. te Dar-es-Sa- laam. Klinfontein (thuisr.) 4 Mrt. v. Genua n. Marseille. Sprinefontein (uitr.) 4 Mrt v. Walvischbaai n. Kaapstad Sumatra 4 Mrt. v. Rott. n Kaapstad. Waaldijk 3 Mrt. v. Hamburg te Rott. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Diambi 5 Mrt. v. Rptt. te Batavia. Gorontalo (thuisr.) 5 Mrt. v. Tiilatjap. Kota In+en (thuisr.) 5 Mrt v Belawan. Patria (thuisr7 Mrt. 's midd. 12 u. te Marseille verwacht. Soekaboemi (uitr.) 5 Mrt. v. Suez, Tosari 3 Mrt. v Batavia n Rott Medan (thuisr.) 5 Mrt. Kaap der Armi. BmrBersla&nsl IN HET ST. F.LISAI1ETHSGESTICHT TE LEIDEN. Aangestoken? GRIEP. Scholen gesloten. Wegens de vele griepgevaleln in de plaat- sen Nes en Buren zijn met ingang van gis ter de openbare scholen aldaar geslotn. FRAUDE BIJ PUBLIEKE WERKEN TE AMSTERDAM. Van de afd. „bectratmgen" van den dienst der publieke werken in de hoofdstad zijn twee ambtenaren door de justitie in arrest gesteld, wegens het vermoeden, dat zij fraude zouden hebben gepleegd. Zij zouden meer asfalt hebben opgegeven dan was gelegd ea daarvan financieele voor- deel-en hebben getrokken. Naar aanleiding van die ontdekking is Maandag door de justitie een huiszoeking gedaan bij de Neuchatch-Asphalt-Company,. gevestigd op het Damrak. Deze huiszoeking heeft de justitie aan'eiding gegeven den di- recteur en boekhouder in arrest te stellen Een vervolging ir ingesteld' op verzoek van het college van B. en YV. (Reeds in een deel van onze vc ige oplaag gemeld). GESTRANDE EILANDBFWONERS. De sleepbootfn „Vo'harding" en „Bornrif* zijn gister op Terschelling aangekomen met rdim honderd, in Frieland nestrand* T«v Na een scherp en langdurig onderzoek heeft het vermoeden dat de brand in den kelder van het nieuwe gebouw van het St, Elisabethge- sticht te Leiden aan kwaadwilligheid te wijten is, vasteren vorm aangenomen In verband hier- mede is een der werklieden J.V. v. B. uit Lei den opgesloten. De Justitie heeft gistermiddag ter plaatse een onderzoek ingesteld. BRANDSTICHTING. Gisteravond laat kwam de 22-jarige schildef F. A. S. zich om onderdak melden op het poli- tiebureau aan den Bergsingel te Rotterdam. Hij- werd naar het nachtasyl aan den Boschhoek verwezen. De man ging weg en kort daarna werd brand ontdekt in den kiosk welke op den hoek van den Noordsingel en den Bergweg ge- plaatst is, Deze brand kon spoedig gebluscht worden. Enkele boeken en tijdschriften zijn verloren gegaan. Vlak bij de kiosk stond S., die terstond bekende den brand gesticht te hebben door een kam aan te steken en die in de brievenbus te werpen. Hij is opgesloten. EEN DOOS MET ZWARE VERGIFTEN GEVONDEN. Door een jongen werd gister bij de Heeren- gracht te Amsterdam een lang smal doosje ge vonden, dat door ieiri aan een agent van poli tie ter hand werd gesteld. Deze nam het mee naar het bureau, waar het bleek te bevatten een viertal zeer kleine fleschjes van een ku- bieke centimeter grootte, die door doctoren worden gebruikt voor het vullen van injectie- spuitjes. De inho d van deze fleschjes was zeer zwaar vergitt van verschilend soort. i Bij onderzoek is gebleken dat vermoedelijk door leerlii.gen van de kleermakersschool op de Heerengfacht 119 een pak me* deze doosjes is gevonden. Althans bij een aantal leerlingen waren deze fles hjes in handen gezien. Er wer den nog 27 gevulde doosjes in een pak op deze school leruggevonden,, Verondersteld mag wor den, dat er door leerlingen een aantal dezer doosjes of fleschjes mee naar huis is genomen. Het gevaar was dus zeker niet denkbeeldig, dat d" inhoud ervan in aanraking zou komen met de handen der bezitters, die doodelijke gevolgen zouden kunnen hebben. Maar even- zeer was de politie machteloos om in den a- vond deze fleschjes met hun levensgevaarlijken inhouu te achterhalen. Om echter zooveel mo- gelijk t gevaar te beperken is per radio gewe- zen op den gevaarlijken inhoud der fleschjes.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2