Alknarsclie Ciirnt. De Plaatsvervasiger FSSriif*3*™ nieuwe bru§dek 8 M- *1 FKli 11, I.ETON. No. 55 1929 HBRdgrd een en deriigsts Jaargang. Woensdag 6 RIaai't. Radio-hoekje jr Donderdag 7 Maart. httversum, 1071 M. 10.~10.15 Morgen- 12.302.Concert door het A. V. vernieuwing der drug zou moeten worden overgegaan, op het oorsprcnkelijk ingediende plan, waarvan de kosten f 42.500 beliepen, nog wel viel te bezuinigen. Deze bezuiniging werd gevonden door een eenvoudiger plan, waarbij van de bestaande gemetselde landhoofden gebruik wordt ge- maakt. In dat geval zal de as van de nieuwe brag samenvallen met de as van de bestaan de Rootorenbrug en kunnen de opritten aan weerzijden van de brag smaller worden ge- maakt. Weliswaar komt de nieuwe brug aan niet geheel te liggen in het verlengde van de Bierlcade, maar de afwijking bedraagt slechts 2 M., waartegen o. i. weinig bezwaar zal be- ons toch het prijsgeven van dergelijke bedra- gen onverantwoordelijk voor. Wij hebben daarom getracht, met behoud van het progressieve systeem van de tabel der verordening, een aftrekregeling te vinden. die geen hooger verlies oplevert dan met in de begrooting aanwezige middelen kan wor den gedekt. Hierin meenen wij geslaagd te zijn door let ontwerpen van de navolgende schaal, waarnaast is gesteld de tabel van art. 3 der verordening. Ontworpen regeling laar: Gas in de huishouding. 2.303. Gramofoonmuziek. 3.4.Kniples. 4. 5.Ziekenuurtje. 5.—5.30 Sportpraatje door H. Hollander. 6.7.15 Concert door het Omroep-orkest o.m. operettemuziek van Kal- man. 7.157.45 Engelsche les. 8.15 Aanslui- ting van het Concertgebouw te Amsterdam. Concertgebouw-orkest onder leiding van Dr. Will em Mengelberg. Daarna persberichten. [Vervolgens dansmuziek tot 12- Huizen, 336.3 M. (Na 6 uur 1852 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 11.—11.30 Korte Ziekend.ienst onder leiding van Ds. J. J. van Petegem. 12.301.45 Concert. Mej. E. San- dow, piano en orgel. P. de Vries, fluif. J. Richters, viool. 2.2.30 Schooluitzending. Zendingsles door J. H. Blinde. o.7.— Or- elconcert door H. P. R. Huygens. 7.7.30 oekhoudles. 7.308.Muziekpraatje door G. van Ravenzwaay: De symphonieen van Beethoven. 8.Concert. Mevr. E. ter Brake Sandemann, zang. Mevr. v. Tuyll van Serooskerke, viool. Koor en Fanfarecorps, sa- mengesteld uit verpleegden. Mevr. J. Neu- manLeeflang, begel. Br. Lagas, leider volkszang. Sprs.Ds. C. J. van Paassen Ds (J A- van Leeuwen, C. F. Bierens de Haan en Dr. J. v. d. Spek, welke over de verpleging van lijders aan vallende ziekten spreken. Davetitry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Con cert, sopraan, cello en piano. 1.202.20 Gramofoonmuziek. 2.20 Beeld-uitz-ending. 2.50 Voor de scholen. 3.10 Muziek. 3.20 Ves per in de Westminster Abbey. 4.05 Causerie 4.20 Concert. J. Miirella, alt. Brown's kwin- tet. 5.35 Kinderm.rtje. 6.20 Vasten-meditatie. 6.35 NieuwsbericLten. 6.50 Voor den land- bouwer. 6.55 Muzieh. 7 05 Mozart's piano- sonaten. 7.20 Novellenbespreking. 7.35 Mu ziek. 7.45 Lezing. 8.05 Albert Sandler Trio Dansorkest en variete. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Speech van den Spaanschen Ambassa- dteur. 9.55 Nieuwsberichten. 10.Concert De militaire Lapel. F. Phillips, bariton. 10 5512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 12.20 Pro test. causerie. ..502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Klassiek concert 8.20 Liter, cau serie. 8.50 Concert. Orkest. Mme. HaTem- boure, zang. Langehberg, 462 M. 9.35 en 11 30 Gra mofoonmuziek. 5.055.50 Phonola-concert 7.20 Duetten uit Ital. opera's (Caruso). Gra- mofoonplaten. 8.05 ..Candida", mysterie in 3 acten van Shaw. Daarna tot 12.20 Dans muziek. Zeesen, 1649 M. 11.20—3.50 Lezrngen. 3.50_4.50 Orkestconcert. 4.507.05 Lezin gen. 7-20 Concert voor viola en piano, ge- volgd door vocaal concert van Finsche Volks- wiizen. 8.20 Piano-recital door Wiatschezlaw Witkowsky. 8.50 Vocaal concert. Fe'icie Huni— Mihcsek, sopraan. Vervolgens tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 391.6 M. 10.20—11.20 Gratno- foonplaten. 5.20 Concert. 7.20 Orkest- en Icoorconcert. 10.40 Orkestconcert. Brussel, 511-9 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trio-concert. 7.20 Gramofoonplaten. 8.35 „De Regimentsdochter", fragmenten. Opera- comique van Donizetti. Sfaslsiiieuws VERNIEUWING ROOTORENBRUG. In bijlage nr. 26 schrijven B. en W.: Op de gemeente-begrooting voor 1927 was onder volgno. 545 een bedrag van 42.500 uitgetrokken voor het maken van een nieuwe Rootorenbrug. De plannen daarvoor zijn in den loop van 1927* achtereenvolgens behan deld in de Commissies van bijstand voor Openbare Werken en voor de Financien. Eerstgenoemde Commissie kon zich met de plannen voor vernieuwing vereenigen, doch laatstgenoemde Commissie opoerde het denk- beeld om de brug te herstellen en te verzwa- ren. De kosten hiervan werden, wanneer de be staande breedte van de brug, n.L 13 5 M., blijft gehandhaafd, geraamd aanvankelijk op f 9200, later op 8350. Wii waren van meening, dat indien tot worden. Door deze vereenvoudiging van het oor- spronkelijk plan wordt 5500 bezuinigd. In- middels leerde een nieuwe opzet van de be- rekening, dat met het oorspronkelijk plan 40.150 gemoeid zou zijn, terwijl bij ge- bruikmaking van de bestaande landhoofden het plan van vernieuwing f 34.650 zou kos ten, in verband waarmede op de begrooting voor 1929 onder volgnr. 587 een bedrag van f 35000 werd uitgetrokken. Wanneer wij dus resumeeren, zijn er met betrekking tot de verbetering der Rootoren brug drie plannen: a. verzwaring van de brug en bet aanbren- fen der noodzakelijke herstellingen. Brag- reedte 3.5 M. Kosten 8350; b. vernieuwing der brug in het verlengde der Bierkade. Brugbreedte 8 M. Kosten 40.150; c. vernieuwing der brug met behoud der tegenwoordige landhoofden. Deze brug ligt 2 M. meer westelijk dan die onder b ge- noemd. Brugbreedte 8 M. Kosten 34.650. Wij hebben over deze plannen opnieuw het oordeel gevraagd van de reeds eerder ge- noemde Commissies van bijstand. Met de Commissie van bijstand voor Open bare Werken zijn wij het eens, dat het plan onder c genoemd de voorkeur verdient Ook wij meenen, dat een herstelling als de Com missie voor de Financien op het ook had, geen afdoende oplossing kan geven. Als derhalve tot vernieuwing moet worden overgegaan, zou het in verband met de tegenwoordige ver keerseischen niet goed zijn, de afmetinger van de bestaande brug te handhaven. De Commissie van bijstand voor de Finan cien heeft zich tenslotte bij het advies der Commissie voor Openbare Werken neerge- legd, waarbij zij zich op het standpunt heeft gesteld, dat, als de laatstgenoemde Commis sie inderdaad van meening is, dat de toe- stand van de Rootorenbrug den bouw van een nieuwe brug dringend nobczakelijk maakt, de fiancieele Commissie de verantwoordelijkheid voor de door haar bepleifc herstelhng niet oo zich wii nemen, hoewel een uitgaaf van rend 35000 voor dit doel haar v<-or de gemeente- financien zeer bezwarend voorkomt. Onder overlegging der adviezen geven wij den Raad in overweging te besluiten tot ver nieuwing der Rootorenbrug, overeenkomstig h»t plan hiervoor onder c verm rid WIJZIGINO DER VERORDENING OP DE HEFFING VAN EEN PLAATSELIJKE INKOMSTEN- BELASTING. In bijlage nr. 27 schrijven B. en W.t In Uwe vergadering van 9 November j 1. is aangenomen eene motie van de heeren Keesom e. a., houdende de uitnoodiging aan ons College om „tijdig voor het belastingjaar ,,1929/1930 de noodige voorstellen den Raad „te doen bereiien tot wijziging der verorde „ning op de heffing van eene plaatselijke in- „komstenbelastinig, waarbij de kinderaftrek „word-t verhoogd." In verband daarmede heeft de genieente controleur een drietal berekeningen gemaakt; waarbij als grondslag hebben gediend de ko hieren 1928/29. Hoewel dit belastingjaar nog niet geheel is afgesloten, vormen toch de reeds vastgestelde aanslagen, ten bedrage van 764.000, het grootste gedeelte der op brengst, zoodat het nog met definitief ge- regeld zijn van sommige voorloopige aansla gen op de uitkomst der berekeningen geen overwegenden invloed kon hebben. De eerste regeling, welke werd uitgewerkt, betrof een aftrek per kind van 100. De la gere opbrengst, welke deze aftrek tengevolge zou hebben, bedraagt 24.800. Bij de tweede berekening werd toegepas de aftrek, welke geldt voor de regeling van de rijksinkomstenbelasting en oploopi van 100 per kind bij een belastbaar inkomen van minder dan 1400 tot 200 per kind bij een belastbaar inkomen van 3000 of meer Het bleek, dat deze regeling zou kosten 66.400. Hoezeer nu ook wij aan verlichting van den belastingdruk willen medewerken, komt 10 en meer. kind kinderer Door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door C. M. G. de IV. Ill __,,Een mooie, practische troepen menschen lijken ze mij toe! Ik heb zulk volk wel eens meer bij een paniek gezien; ze zijn dadelijk hun hoofd kwijt. Ik zou wel eens willen wet-en of er iemand onder die menigte is met een greintje gezond verstand! We moeten hem wel met een lantaarntje zoeken; laten we hopen, dat we hem spoedig vinden." Het jonge ineisje keek hem aan met een blik dien men lang niet vleiend kon noemen „Waarom zegt u dat? U begrijpt die men- sdhen zeker niet. Ze hebben honger en hebben geen brood. En dan die kinderen, die arme kleine kinderen, kijk dan eens hoe ze schreien Denkt u niet, dat het voldoend is een moeder krankzinnig te maken wanneer ze haar kind hoort schreien van honger en ze kan het niets eten geven." Op zijn beurt zag hij haar aan alsof hij haar hard oordeel afkeurde. „Het spijt mij, dat ik het uitgesproken heb; ik meende er geen kwaad mee. Ik heb hardop mijn gedachkn uitgesproken. Het kwam bij ■mij op, dar iemand, die kalm blijft, er zeker het besw afkomt. Als ik hun taal kon spreken zou ik eens met hun praten. U moet mij niet zoo scherp beoordeelen, ik ben niet onvatbaar yoor raedelhden met de menschen. maar mil dunkt dat dit een geval is waarop een per soon met tact er goede woorden en die het goed met hen meende heel veel invloed op zulk een volksmenigte zou kunnen hehben He, wat is dat? Ik gel oof, dat ik daar En gelsch hoorde praten, Heidaar, mijnheer Zou ik, die alleen Engelsch en geen enkele andere taal kan spreken, u even iets mogen vragen? Op mijn woord, ik ge oof werkelijk, dat u zeeofficier is. Dat is net gelukkigste mooiste wat ik nog gezien heb sedert ik weet niet hoe lang." De persoon, tot wien hij zich wendde, was een jongmensch in de uniform van een En gelsch zeeofficier. Hij had een jong gezicht en blond haar en was de eenige kalme pey soonlijkheid, voorzoover zij konden beoordee len. Hij wendde zich met een glimlachje tot hen; toen hij een dame opmerkte groette hij beleefd, „Neem mij niet kwalijk, ik heb haast. Ik geloof, dat iedereen op het oogenblik haast heeft Maar is er iets waarmee ik u van dienst kan zijn?" „Ja zeker, geef ons eenige inlichtingen waar wij een schip of een bootje of iets van dien aard kunnen vinden, om van hier ergens anders naar toe te kunnen gaan. Ik spreek daar liever niet over, maar of het wat geld kost komt er niet op aan, en als het wel helot om over geld te praten, doe het dan zooveel als u wilt." .De zeeman begon te lachen. ,,Ik zie we! mijnheer, dat u een Amerikaan is." Neen, daarin ver gist u zich toch. Ik ben wel een heelen ti}d in Amerika geweest eh in kind kinderen 2 3 4 5 6 7 8 9 (10 55. 60. 65.—) 70.—) 75—) 80.—) 85.—) 90—) 95—) Bestaande regeling 2 3 4 5 6 7 8 (9 (10 X 30—) 35—) 40—) 45—) 50—) 55—) 60—) 65—) 70—) 50— 110— 180— 260— 350— 450— 560— 680— 810— 950— 25— 60— 105— 160— 225— •300— 385— 480— 585— 700— 10 en meer. De mindere opbrengst van de ontworpen regeling is berekend op f 10300.Dit be drag is grootendeels te vinden door den post ,,50—70 opcenten op de hoofdsom der perso- neele belasting", welke werd geraamd op f 78000.te verhoogen tot het bedrag der door den Inspecteur geschatte opbrengst ad 85.950, derhalve met rond 8000; het restant ad 2300 kan, zoo noodig, geput worden uit den post voor onvoorziene uitga- ven. Moge de voorgestelde regeling niet op een lijn zijn te plaatsen met die, welke in sommige andere gemeenten gelden, te ontkennen valt niet, dat zij althans eenige verbetering in- houdt, terwijl overigens moet worden bedacht, dat de financieele gesteldheid van de gemeen ten niet gelijk is zoodat wat elders mogelijk scbiint, hier onbereikbaar kan zijn. Wij stellen U derhalve, met overlegging van het advies der Commissie van bijstand voor de financien, voor de verordening oo de heffing van een plaatselijke inkomstenbelas- ting te wijzigen, gelijk hierboven is aange- geven en daartoe te nemen het volgende be- sluit: De Raad van gemeente Alkmaar besluit vast te stellen de volgende verordening tot wijziging der Verordening op de heffing van een plaatselijke inkomstenbelasting. Art. I De tabel, volgende op het tweede lid van art. 3 der Verordening op de heffing van eene plaatselijke inkomstenbelasting (Ge- meentebladen nrs. 815 en 896) wordt vervan- gen door een nieuwe tabel, luidende: f 50 voor een kind; 110 voor twee kinderen; 180 voor drie kinderen; 260 voor vier kin deren; 350 voor vijf kinderen; 450 voor zes kinderen; 560 voor zeven kinderen, f 680 voor acht kinderen; 810 voor negen kinderen; 950 voor tieti of meer kinderen. kinderen. Art. II. Deze verordening treedt in werking op Mei 1929. 1 WIJZIGING U1TBREIDINGSPLAN BERGERWEG C.A. B. en W. schrijven in bijlage nr. 24: Gelijk Uwe Vergadering bekend is, wordt de laaiste hand gelegd aan de voorbereiding van het uitbreidingsplan voor het westelijk deel der gemeente. Van spoedeischenden aard is in het bijzonder de vaststelling van het deel, dat besloten ligt tusscben den Berger- weg, de Houtvaart en de grens tusschen Alk maar en Bergen, well? gedeelte omvat het z.g plan-Apeldcorn en waarbij bovendien ter sprake komen de verbreeding van den Berger- weg en de omlegging van de Houtvaart. Met het oog op de wenschelijkheid, spoedig tot uit voering van deze werken te kunnen overgaan, hebben wij gemeend. U het voorstel te moe ten doen, een partieel plan van uitbreiding vast te stellen. Op het bij de stukken overgelegde ontwerp tot herziening; is vooreerst een verbreeding van den Bergerweg ontworpen op 20 M., in aansluiting aan den toegangsweg tot de stad aan de Oostzijde van den spoorwegovergang. Bovendien is een weg geprojecteerd, loo- pende van den Bergerweg bij de grens der ge meente langs de Bergervaart naar den Hel- derschen weg, welke in de toelcomst kan die- nen voor een verbinding met het Noordelijk deel der gemeente en waarbij tevens de spoor- v/egovergang in den Bergerweg vermeden wordt. Tusschen deze beide wegen komen op list plan de noodige secundaire verkeerswegen en woonstra.en voor. Verder zullcn dc Bergervaart en de Hoe- ver- of Houtvaart, die samen de verbinding vormen met de beide Egmonden, verbreed worden tot 20 M. Laatstgenoemd vaarwater zal gedeeltelijk omgelegd worden, opdat t. z. t. eenige verbetering zal kunnen worden tot stand gebracht in de tunnel onder den spoor- weg en althans een groot deel van het verkeer door die tunnnel zal kunnen worden geleid. Wij wijzen er in dit verband op, dat door de toekomstige verbreeding van den Berger weg niet wordt beslist omtrent het plan voor de nieuw te maken brug over de verlegde Houtvaart. Ten aanzien van dit plan zullen wij U te zijner tijd nadere voorstellen doen toekomen, zoodat dit thans buiten bespreking kan blij- ven. Oostelijk van de Houtvaart, buiten de grens van het overgelegde partieele plan tot herziening, liggen terreinen in de toekomst voor industriewijken bestemd, terwijl op het plan zelve niet anders dan een woonwijk is geprojecteerd. De wijze van bebouwing hiervoor is aange geven, zoowel naar den aard der bebouwing (open, half open, gesloten) als door voor- gevelrooilijnen. Waar mogelijk zijn voortui- nen ontworpen om het wonen te veraangena- men. De heer Apeldoorn gaat, voor wat betreft den aanleg der straten op de door hem bouw- rijp te maken terreinen, accoord met het ont- werp-plan. Zoodra met dezeti aannemer een modus is gevonden over de uiivoering der werken en de kostenverdeeling van den aanleg van de stra- ien en bijkomende werken, zullen wij de na dere voorstellen voor de uiivoering van het plan-Apeldoorn aan Uwe Vergadering voor- leggen. De Commissie van bijstand voor de publie* ke werken heeft zich al geruimen tijd geleden met hc-t plan tot herziening van het uitbrei dingsplan 2e gedeelte, waarin het onderhavi- ge partieele plan is begrepen, vereenigd Haar advies van 2 Juni 1927 no. 113, zoo mede dat der Gezondheidscommissie alhier van IS Augustus 1927 leggen wij bij de stuk- k v ter inzage. De vaste commissie voor uitbreidingsplan- nen in Noordholland, wier advies wij omtrent het partieele plan tot herziening hebben inge- wortnen, maakte eenige opmerkingen, waar- aan wij voor een deel zijn tegemoetgekomen of later gevolg zullen geven en voor een an- der deel niet kunnen voldoen. Wat het verzoek dezer Commissie aangaat om enkele rijwielpaden op gelijke hoogte te leggen, als de voetpaden en de boomenrijen op de grens van beide te planten, dit kan later zoodra het plan tot uitvoering komt in nadere overweging worden genomen. Dat de rijwielpaden en daardoor ook de wegprofielen E en E1, die beide op 13 M breedte zijn ontworpen, te smal zijn kunnen wij niet toegeven. Hierbij is door de Commis sie waarschijnlijk uit het oog verloren, dat aan de overzijde van de Bergervaart een paralielweg is ontworpen, zoodat in de toe komst beide wegen het verkeer naar en van den Helderschen weg zullen leiden Even tueel zou voor deze wegen, wanneer dit mocht blijken noodig te zijn, het eenrichtingsverkeer kunnen worden ingesteld. Het ontwero-plan heeft van 29 Mei tot en met 26 Juni 1928 ter secretarie ter visie ge- legen overeenkomstig art 31 der Woningwet en artt. 10 en 11 van het Woningbesluit. Bezwaren tegen het ontwerp-uitbreidings plan 2e gedeelte, voor zoover betrekking heb- bende op het gedeelte, begrensd door den Ber gerweg, de Bergervaart en de Houtvaart, zijn naar aanleiding van de ter visieligging niet ingekomen. Wel zijn er reeds vroeger eenige adressen van Uwe Vergadering gericht n.L: a. een adres d.d. 7 Maart 1921 van de N. V v/h. W. Hoogenstraaten en Co. te Leiden, houdende verzoek de Houtvaart niet te dempen. geen tunnel te maken onder den spoorwegovergang in den Bergerweg en den z.g. Fabrieksweg te verlengen tot het Noordhollandsch kanaai; b. een adres d.d. 20 April 1921 van de Af- ders van Bergen d.d. 28 Juni 1921. ad- haesie betuigende met het zooeven vermei- de adres; e. een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar d.d. 9 Mei 1921 van dezelfde strekking als het, adres onder a genoemd, met uitzondering van het ma ken van een tunnel, waarvan zij een spoe- dige uitvoering verzoekf. Deze adressen werden onderscheidenlijk door Uwe Vergadering op 17 Maart, 21 April. 21 April, 21 JuLi en 10 Mei 1921 in onze handen om bericht en raad gesteld. Volgens het overgelegde ontwerp-plan zal de Hoevervaart zoodanig worden verlegd, dat de fabriek der N. V Hoogenstraaten en Co. aan het vaarwater blijft liggen en dit vaarwater zelfs nog verbreed wordt. Hoewel omtrent den tunnel niet beslist wordt bij deze herziening van het uitbrei dingsplan wordt dit work, gelijk wij reeds op- merkten. in het bijzonder door het verleggen van de Houtvaart vergemakkelijkt. In elk ge val zullen wij U ook daaromtrent nadere voorstellen doen. Het doortrekken van den Fabrieksweg naar den Helderschen weg sta^t buiten het aan- hangige ontwerp tot herziening. Niettemirt ligt het in onze bedoeling deze doortrekking te bevorderen, zooals U uit het plan aanslui- tende aan de onderwerpelijke herziening kan blijken. Wij zouden U daarom willen voorstellen ons te machtigen adressanten overeenkomstig het vorenstaande te berichten, het ontwerp van het plan tot herziening van het uitbrei dingsplan vast te stellen, zooals dat ter visie heeft gelegen, met toepassing van artikel '1 vierde lid sub a, b, c en d van het Woningbe sluit. buien van opgewondenheid komt dat mis- schien voor den dag. Maar ik ben een En- gelschman evengoed als u en daar ben ik even trotsch op als u. Maar om op dat vaar- tuig terug te komen?" „Ik vrees, dat ik persoonlijk niets voor u doen kan, maar misschien ben ik hi staat u naar iemand toe te brengen die het wel kan." Indien u dat doet zal ik u zeer dankbaar zijn". Weder glimlachte de jonge man en begon zich een weg te banen door de luidruchtige menigte, en op hen duidend zeide hij tot het jonge meisje. „Arme drommels! Ze maken er veel lawaai bij, dat is hun gewoonte. Maar ditmaal zijn ze wel wat te verontschuldigen de mees- tsn hebben alles wat ze hadden verloren, tot hun laatsten cent toe en hun vrienden even eens „Denkt u dat ik het niet begrijp? Ik ken ze en begrijp ze misschien beter dan u. Alles wat ik voor hen doen kan is lien aanhooren. Hoe kan men ze helpen? Wat kan men er aan doen? Het is om krankzinnig te worden." Haar woorden schenen den jongen man te verbazen. „Ik had geen idee dat u ze begreep. Ik daoht, dat uw uw vriend zei, dat u al leen Engelsch verstaat." „Ik geloof, dat hij alleen Engelsch spreekt; ik wou dat ik ook niet anders verstond". De jonge man keek wat verbaasd; het was of hij zich afvroeg hoe de verhouding mocht wezen tusschen die twee menschen. Hij bracht hen bij een man In de zcndsrlinge kleedij, die sOiT.rftlge o'fffciei-en der kooovaardij at op na houdeti. d. deeling Alkmaar der Vereeniging „Schut- tevaer", adhaesie betuigende met vorenge- noemd adres; een adres van de vereeniging tot by orde ring van het vreemdelingenverkeer te Bergen, d.d. 15 April 1921 verzoekende een tunnel onder den spoorwegovergang aan te brengen; een adres van Burgemeester en Wethou- BIJZONDER LAGER ONDERWIJS. GEMEENTELI IKE VERGOEDING 1926 EN VOORSCHOT 1929. In bijlage nr. 23 schrijven B. en W.: Uwe Vergadering stelde op 27 Januar: 1927 en 3 Maart d. a. v. om bericht en raad in onze handen aanvragen van de besturen van de Vereeniging „St. Joseph" alhier, de ..Onze Lieve Vrouwe-Stichting", gevestigd te Amcrsfoort en de Vereeniging tot bevorde- ring van Christeliik Schoolonderwiis alhier om resp. voor de R.K. Tongensscholen A, R en C., voor de R.K. Meisiesscholen A, B en C en voor de Ghristelijke School, de gemeen- telijke vergoeding van de .kosten van instand- houding", bedoeld bij artikel 101 der Lager Onderwijswet-1920. te ontvangen over het jaar 1926, benevens eene aanvrage van het bestuur der Vereeniging „St. Joseph" en der R.K. Jeugdvereeniging ,,St. Fidel is van Sigmaringen", beiden te Alkmaar, om de in artikel 102 dier wet bedoelde biidrage in de kosten van hun cursussen voor bijzonder ver- volgonderwijs, eveneens over het jaar 1926. Voorts stelde Uwe Vergadering den 24en Januari j.l. en den 31 en Januari d. a. v. om bericht en raad in onze handen de aanvragen van de besturen der alhier gevestigde bijzon- dere lagere scholen om een voorschot te mo gen ontvangen op de over het jaar 1929 uit te betalen gemeentelijke vergoeding, bedoeld in artikel 101 der Lager Onderwijswet-1920, en de aanvragen van dezelfde besturen om die vergoeding over het jaar 1928, benevens een aanvraag van het bestuur der Vereeniging „St. Joseph", om de in artikel 102 dier wet bedoelde biidrage in de kosten van zijn cur sussen voor bijzonder vervolgonderwijs over het jaar 1928, terwijl inmiddels een zelfde aanvraag inkwam van het bestuur der R. K. Jeugdvereeniging „St. Fidelis van Sigmarirt- gen" voor zijn cursus, alsmede aanvragen van de bestureR der „Onze Lieve Vrouw - Stichting", de Vereeniging „St. Joseph" en de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs om de vergoeding, bedoeld in artikel 100 der wet, voor boventallige on- derwijzers over 1928. Inmiddels kwam op 27 Februari j.l. van het bestuur der Vereeniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs nog in aan vragen om een voorschot te mogen ontvangen op de over het jaar 1929 uit te betalen ge meentelijke vergoeding, bedoeld in artikel 101 der Lager Onderwijswet-1920 voor de door dat bestuur op 1 Februari j.l. geopende scho len voor gewoon lager en uitbreid lager on- derwijs (Julianaschool). Op de aanvragen om de vergoeding, en de bijdragen in de kosten van het vervolgonder wijs, over 1928, kan Uwe Vergadering eerst eene beslissing neinen, wanneer de gemeentc- rekening over 1928 is gesloten, omdat eerst dan de werkelijk toe te kennen bedragen kun nen worden vastgesteld, terwijl met de beslis sing' omtrent de vergoeding voor boventallige onderwijzers moet worden gewacht op de Ministerieele beschikkingen, waarbij wordt vastgesteld voor welke onderwijzers de jaar- ..Dit is kapitein Briggs; zijti schip de ..Bella Jonas" ligt daar ginds. Als ik het wel heb neemt hij passagiers voor Napels aan boord. Misschien heeft hij nog plaats voor twee personen". De jonge mau groette en vertrok. Kapitein Briggs, een kleine man met ros- sige bakk-ebaard en waterige oogen, keek den man en de vrouw t-egenover zich aan. Hij sprak met eeri sterk Londensch accent. „Wou u naar Napels? U bent de eenigen niet. Ik kon geen ton lading krijgen gisteren en geen passagiers ook. Nu wii de heele stad in eens aan boord, en vooral menschen die geen cent op zak hebben. Vrij-e overtocht klee- ren en kost verlangen ze. maar daar moeten ze zich in v-ergissen. Ik ben bereid om de menschen te helpen zocveel ik kan. maar de ..Bella Jones" behoort niet aan mij en ze is niet alleen voor de liefdadigheid bestemd. Hebt u een van beiden wat geld, of, als ik u op crediet meeneem, kan ik er dan op reke- nen later wat te ontvangen". ..Crediet is niet noodig, kapitein Briggs en liefdadigheid evenmin. Ik kan u betalen geld bij de visch zooveel als u vraagt: re- delijkerwijze natuurlijk, als u deze dame en mij passage kun-t geven naar Napels. Wan neer is u van plan te vertrekken?" „Zoodra ik kan. Ik heb al iemand de kust langs gezonden om te kijken of er ergens een telegraafkantoor is; die aardbeving kan toch niet alles meegevoerd hebben. Ik dien be richt te zendtn aan mijn maatscftappij in Lon- den. De Jones" was bier met ewh be- paalde opdraclri* iraar tee gezonden en rm Iwn ik toast ?enoodaa«kt :«fn iets heel an ders te zien. Er zijn bijzondere r-edenen, waardoor ik niet graag iets anders doe en de gegeven bevelen niet uitvoer, en dat geheel op mijn eigen verantwoordelijkheid. Zoodra ik hoor, dat ik tijding kan zenden, ga ik weg en misschien al eerder." ,,Ik geloof, dat er veel op aan te merken is". „Ja, de ..Bella Jones" is niet zoo goed meer als hij geweest is; als wij storrn krij gen, dan zal het moeite kosten Napels te be- reiken met alien die wij aan boord hebben. Als ik hier blijf liggen zullen er nog meer mee willen en ofschoon ik de goedhartigste man van de wereid ben, dat wou ik .toch lie ver niet". Talbot wendcc zich tot het jonge meisje. „Ik geloof dat het zaak is dadelijk aan boord te gaan". Zij ging een weinig achterait, alsof zij iets wou zeggen dat de ander niet hooren mocht „Ik vind het niet prettig. Mij dunkt dat kan niet. Waarom zou u misschien een massa geld moeten betalen om mij naar Napels te bren gen? En als ik eenmaal in Napels ben, wat dan? Ik heb u al gezegd, dat ik geen cent op de wereid heb. Hoe kan ik het u ooit terug- betalen? Ik wii u niet tot last zijn". Hij legde zijn vingers zachtjes op haar arm en glimlachte. ,,Praat daar nu niet over. U moet mij hel pen. Ik zai den fiuancieelen taut van de zaak met u bepraten als u wilt en alle andere kwesties als wij aan boord zijn van de „Bella Jones". Het eenige wat u nu kunt doan is aan boord gaan. das niet meer pra- t«3". (Wordt vervoigd), 8 X X X X X X X X X

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5