INFLUENZA FORMA Keelifssskeffi wedclen door het Rijk worden vergoed. Krach tens besluit van Uwe Vergadering van V. Juli 1928 hebben wij aan bovengcnoemde be sturen cen voorschot op laatstbedoelde ver goeding toegekend. Thans kan de gemeentelijke vergoeding, be- doeld in artikel 101 der wet, en -de bijdrag bedoeld in artikel 102, over het jaar 1926, worden vastgesteld, zoowel als het voorschot op de gemeentelijke vergoeding over het iaar 1929. Ingevolge het derde lid van artikel 103 der wet verleent de gemeenteraad in aiwachting van de eindbeslissing omtrent het bedrag, over dat jaar verschuldigd, aan een bestuur, indien het dit verzoekt, een voorschot op de gemeentelijke vergoeding tot ten hoogste tachtig ten honderd van hetgeen terzelfder zake voor de overeenkomstige openbare la gere soholen in de gemeente is uitgegeven over het laatste dienstjaar, waarover de reke- ning door Gedeputeerde Staten is gesloten ■dat is thans het jaar 1926. Over 1926 bedroegen bedoelde kosten voor ;wat betreft de openbare scholen voor gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs resp. W 36011.24 en /6S47.56. Het gemiddelde aantal leerlingen voor de ppenbare scholen bedroeg over 1926: voor gewoon lager onderwijs 1749 en lb. voor uitgebreid lager onderwijs 112. Het gemiddelde bedrag per leerlingen van de kosten van instandhouding over 1926 be draagt dus: a. voor de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs 36011.24 1749 J 20.5896 of afgerond 20.69, vermeerderc met 0.50 voor administratiekosten (wel- - ke laatste vergoeding door U is vastge steld bij besluit van 26 Maart 1925, nr 7), alzoo in totaal 21.09; b. voor de openbare scholen voor uitgebreid lager onderwijs 6847 112 61.1389 of afgerond 61.14, vermeerderd met I 0.50 voor administratiekosten, alzoo in totaal 61.64. Het aan de besturen der bijzondere lagere scholen uit te keeren voorschot over het jaar 1929 bedraagt 80 van bovenstaande be dragen Komt de voorgenomen reorganisatie van bet uitgebreid lager onderwijs tot stand, dan is het vrij zeker dat het als voorschot voor 1929 per leerlingen uit te keeren bedrag (80 van 61.64) hooger zal blijken te zijn dan de werkelijke kosten van het openbaar uitgebreid lager onderwijs over dat jaar, waarnaar de definitieve vergoeding moet wor den berekend. Een zelfde mogelijkheid bestaat voor wat betreft het bt-drag per lesuur voor vakonderwiis voor het openbaar uitgebreid lager onderwijs. Wij zullen bij de mededeeling van Uwe be- slissing de aandacht der schoolbesturen op een en ander vestigen. Het gemiddelde bedrag per leerling van de exploitatiekosten over 192*5 voor de openbare scholen voor gewoon lager en uitgebreid (lager onderwijs bedroeg respectieveliik 22.14 en 67.58; over 1926 bedragen deze dus minder respectievelijk 1.05 en 5 94 Met betrekking tot het voorschot over 1929 voor de Vereeniging tot bevordering van Christelijke Schoolonderwijs hebben wij den voigenden maatstaf aangenomen, t.w.: Wilhelminaschool (g. 1. o.) (Doelenstraat) over Januari 1929, 1/12 gedeelte van het be drag over een vol jaar, berekend naar het gemiddelde aantal leerlingen over het jaar 1928 en 11/12 gedeelte van het bedrag over een vol jaar, berekend naar het aantal leerlin gen op 1 Februari 1929; Julianaschool (g. 1. o. en u. 1. o.) (Palinc- straat), geopend 1 Februari 1929, 11/12 ge deelte van het bedrag over een vol jaar, be rekend naar het aantal leerlingen op den dag de opening. Bij de vaststelling van het bedrag der defi nitieve vergoeding over het jaar 1929 zal voor wat betreft de Julianaschool (g. 1. o. en u. 1. o.) rekening worden gehouden met het aantal leerlingen op het einde der maand, volgende op die waarin de school gecpend is, i. c. 31 Maart 1929, zooals ook wettelijk is voorgeschrevenbij de vaststelling van het voorschot is dit thans niet mogelijk. Behalve de uitkeering in de z.g. exploitatie kosten (artikel 101, le lid, der Lager Onder- wijswet-1920) behoort de gemeente, ingevol ge het 9e lid van dat artikel, indien zij ten be- moeve van een of meer openbare lagere scho len vakonderwijzers heeft aangesteld, boven- dien jaarlijks aan de besturen der bijzondere lagere scholen, die ook vakonderwijz.ers heb Het aan de besturen der bijzondere lagere scholen uit te keeren voorschot over 1929 be draagt SO van de hiervorcn genoemde be dragen per lesuur. Het totaal-aantal in 1928 gegeven lesuren bedroeg voor openbaar gewoon"lager onder wijs 268 en voor het openbaar uitgebreid la ger onderwijs 572, respectievelijk gegeven aan 1 (de Gemeenteschool nr. 5) en 2 scholen (de beide U. L. scholen). Per school kan dus voor het bijzonder ge woon lager en uitgebreid lager onderwijs als voorschot over 1929 ten hoogste worden uit- gekeei d een vergoeding, berekend- naar respec tievelijk 268 en 286 (572 2) lesuren. Ingevolge artikel 102 der Lager Onderwijs- wet-1920 stelt iedere gemeente waar open baar vervolgonderwijs wordt gegeven, een bij- drage beschikbaar in de kosten van het bij zonder vervolgonderwijs, mi-ts dat onderwijs aan de gestelde eischen voldoet. Daar in 1926 in deze gemeente zoowel openbaar- als bij zonder vervolgonderwijs is gegeven, behoort de bijdrage te worden vastgesteld. Over 1926 bedroegen de kosten van het openbaar vervolgonderwijs f 2848.81. Het gemiddelde aantal leerlingen bedroeg in 1926 aan den Cursus voor openbaar Ver volgonderwijs 70, zoodat het gemiddelde be drag per leerling over dat jaar bedroeg 2848.81 70 40.6972 of afgerond 40.70, vermeerderd met 0.10 voor admi- stratiekosten (ingevolge besluit van Gedepu teerde Staten van 16 Maart 1927 nr. 118 A), alzoo in totaal 40.80. De bij Koninklijk besluit van 4 September 1923, Staatsblad nr. 432, gestelde vereisch- ten tot waarborging van de nakoming der verbintenis tot ierugbetaling van het even- tueel bij dit voorschot te veel genotene, zijn door alle betreffende besturen in acht geno- men. De uitbetaling van dit voorschot geschiedt overeenkomstig artikel 14, alinea 2 van bo- vengenoemd Koninklijk besluit, volgens door Uwe Vergadering te stellen regelen. Even- als vorige jaren zouden wij de uitbetaling ook thans in twee termijnen willen doen plaats hebben, en wel de eerste verschillende 14 da- gen na den datum van Uw besluit, en de twee- d 1 Septembr a.s. Ten slofte merken wij op, dat op de thans voor de bijzondere scholen definitief vast te stellen bedragen in mindering zal worden ge- -n'acht hetgeen reeds bij wijze van voorschot krachtens Uw besluit van 17 November 1927 (bijlage nr. 107) werd uitbetaald. B. en W. geven den Raad te overweging de desbetreffende besluiten te nemen. Verdachte bemoeide zich met deze „aan- rijding" en voegde Koralijnslijper bekedi- gende woorden toe. De hee Koralijnslijper deed klachte. Verdachte is van hem in de rij- wielbranche een concurrent. Eisch f20 boete of 20 dagen. Vonnis f 15 boete of 15 dagen. MISHANDELING OP HET IJS. Daarop verscheen als verdachte de wink*1- lier Frederik M. te Enkhuizen die op 17 Fe bruari den getuige Koralijnslijper uit de vori ge zaak zou hebben mishandeld. Bedoelde winkelier bevond zich oolc met zijn vrouw op schaatsen. Zij kwam indirect door toedoen van Koralijnslijper te vallen en in drift ht,ft M. toen Koralijnslijper een slag toegebracht. Gerequireerd wordt f5 boete of 5 dagen. Vonms conform eisch omdat veel verzachten- de omstandigheden voorkwamen. Verdachte betalade direct. ERGERL1JKE DIERENMISHANDEL1NG. De 57-jarige landbouwer Corn. K. uit Win- kel staat terecht wegens een hem ten laste gelegde dierenmishandeling. Hij zou op 4 Febr. zijn hond aan een touw om den hals gebonden over de leuning van een brug heb ben geslagen en het dier daarbij op schan- delijke wijze met een zweep hebben afgeran- seld. Werklieden, die aanmerkingen maakten op dit onwaardig bedrijf, voegde verdachte toe: Daar hewwe jullie niks mee noodig. Volgens de eerste getuige heeft verdachte den hond niet over de leuning van de brug geslagen, doch is het dier, dat aan de leu ning was vastgebonden, in zijn angst voor de kastijding aan het touw over de leuning gevlogenen werd het door verdachte ruw weer teruggetrokken, waarna de mishande- ling weer aanving. De getuigen Bakker en Pool beschouwden de behandeling den hond aangedaan, niet als een bestraffing, doch als een mishandeling. De officier vordert f 40 boete of 40 dagen Vonnis conform eisch. Bescherm U tegen neem FORMAMINT Formamint wordt door dor.toren en verpleegsters zelf gebruikt, omdat zij weten, dat zij op For-: mamint kunnen vertrouwen. Het ontsmet mond en keel, doodt de influenza-bacterien en beschermt U tegen besmetting, zelfs wanneer gij voortdu-/ jend met inrluenza-patienten in aanraking komt> Wacht niet tot het te laat is, doch koop vandaag •nog een fleschje. Verkrijgbaar in alle Apotb. en Drog. a f 1.— per flesch. De Keelontsmettende Tabletten. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 4 Maart 1929. DUBBELE MISHANDELING. De heer Jac. Corn. Kl. niet aanwezig, wordt ten laste gelegd mishandeling van j. Liefhebber en A. Kooger in den nacht van 19 op 20 Januari te Wieringerwaard, welke heeren hij ieder een stomp zou hebben toege bracht. Verdachte was aangesteld als rijwielbe- waarder in het cafe „Schenk" en omtrent het recht van stalgeldheffing ontstond tusschen de heeren eenig meeningsverschil, waarop hij eerst schipper Liefhebber, uit Kolhorn, met cen voorwerp een stomp in het gelaat toebracht, waardoor deze bloed- de en later den arbe ider A. Kooger met een steen tegen zijn gelaat gooide. Hij reeft ook nog naar Kooger geslagen, doch hem niet geraakt. Later kreeg verdachte nog moordzuchtige adspraties en trok hij een mes, maar het bleef toen gelukkig bij dreigen. Jac. Kl. is een driftige k.rel en reeds we gens mishandeling gestraft met f'40 boete. Hij is geen drinker, maar oploopend en on- verschillig. Eisch f 50 boete of 50 dagen voor zijn on- iiebbelijk optreden. Vonnis f 30 boete of 30 dagen. NIET VERSCHENEN. De militieplichtige Joh. S., te Alkmaar, heeft geen gevolg gegeven aan de hem her- haaldelijk toegezonden oproeping om zich te melden voor den militairen dienst. Verdach te is principieel anti-militairist. Ook op de zitting is hij niet verschenen. Eisch f 25 boe te of 25 dagen. Vonnis f 15 boete of 15 da gen. MISHANDELING VAN EEN AGENT VAN POLITIE. beh aangesteld een zelfrie fv>draV"A2r"Lc",7,Tr X001'' dit feit moet terecht staan de ver- onderwijzers heeft uitgegeven. Deze vergoeding wordt niet voor een groo- ter aantal lesuren toegekend dan daarvoor aan de (naar de onderscheidingen van arti kel 3, tweede en viercle lid der wet), overeen komstige openbare school in het onmiddellijk voorafgaande kalenderjaar vakonderwijzers werkzaam zijng eweest. Indie naan meer dan een overeenkomstige openbare school vakon derwijzers werkzaam zijn, wordt de vergoe ding toegekend voor ten hoogste het gemid delde aantal lesuren. dat in het onmiddellijk voorafgaande kalenderjaar, aan die scholen door vakonderwijzers werd les gegeven Volgens de gemeente-rekening over 1926 is door de gemeente voor de vakonderwijzers hi, het gewoon lager en uitgebreid lager onder wijs uitgegeven een bedrag van resn 3634.56 en 201.55. Het totaal-aantal in 1925 gegeven lesuren bedroeg voor het openbaar gewoon lager on derwijs 1820 en voor het openbaar uitgebreid lager onderwijs 52, resp. gegeven aan 4 scho len (de Gemeentescholen nrs. 2, 3. 5 en 7) en 1 school (de U. L. School voor Meisjes) Het bedrag per lesuur is alzoo voor net openbaar gewoon lager onderwijs .1 1634.s6 1829 f 1.997 of afgerond 7 2.en voor het openbaar uitgebreid lager onderwijs 201.55 52 f 3.8759 of afge rond 3.88. Gedeeld door het aantal scholen van elke soort waaraan vakonderwijs is gegeven komt ■dit op een gemiddelde per jaar voor wat be treft het gewoon lager onderwijs van 455 lesuren per school ('1820 4) en voor wat betreft het uitgebreid lager onderwijs van 52 lesuren per school. Per school kan dus voor het bijzonder ge wnon lager en uitgebreid lager onderwijs over l|ifge.\eerd een ver i avnnaiwiuijucii, waaioij tcora- n M r«kevfrl^ 455 ai hjnslijpcr feetetnt kwam met «n andereh jgjmmk jgder, - digde uit Egmond aan Zee, die in den avond van 3 Febr. van wege zijn onrustig gedrag uii het danslokaal „Amicitia" moest worden verwijderd, zich althans bemoeide met de uitzetting van twee zijner vrienden en bij die gelegenheid, den agent S. Agricola heeft mishandeld, door hem in het gelaat te slaan. Gevorderd wordt 1 maand gev. Vonnis f 40 boete of 40 dagen. DIErSTAL VAN EEN PAAR SCHAATSEN De voddenkoopman Melchert o., oud 21 jaar en opereerende te Alkmaar in den onge- regelden handel, verwijdert op verzoek van den Politierechter eerst een siuk kauwgom uit zijn mond, om zich vervolgens te verant- woorden tcr zake diefstal van een paar schaatsen ten nadeele van mej. Neeltje Lier, huisvrouw van C. Roodenburg, welk feit is gepleegd op 5 Februari toen hij bij bedoelde dame aan de deur kwam ten einde te infor- meeren of er nog wat te handelen was. Daar hij tocli niet ongetroost wilde ver- trekken, st.lde hij zich tevreden met die schaatsen, die toevallig bij de hand lagen. Verdachte heeft de schaatsen, die door de dochter van mej. Roodenburg werden ge bruikt, later nog verminkt ook, zeker om ze onherkenbaar te maken. De schaatsen had 't meisje cadeau gekregen van haar juffrouw. De familie R. is zelf arm en kan geen schaatsen aanschaffen. De politierechter acht een nader onderzoek naar den persoon van verdachte noodig en de zaak wordt geschorst tot 25 Maart a.s EENVOUDIGE BELEEDIGING. De Enkhuizer inwoner Willem L. is niet verschenen om terecht te staan wegens belee- diging van den koopman Meijert Koralijn slijper, op 5 Februari toen beiden zich amu- seerden met schaaisenrijden, waarbij Kora- OPENBARE SCHEN'NIS DER EERBAARHEID. De arbeider George S., te Alkmaar, staat terecht ter zake het plegen van oneerbare handelmgen op 21, 22, 23, 24, 25, 26 Febru ari j.I. Eenige vrouwelijke getuigen en 2 getuigen a decharge werden in deze zaak gehoord. Mr. Haars, van N. Niedorp, is aan ver- dachte toegevoegd als raadsman en verdedi- ger.' De zaak werd met gesloten deuren behan- deld. Sluiting. NIEUWE ZAKEN. TEGENWOORDIGHEID VAN PUBLIEK ONGEWENSCHT. Hierna volgt een zaak, vermoedleijk een re- dassant betreffend, die met gesloten deuren wordt behandeld. FEN MAKKE EEND GESCHOTEN EN TOEGEelGEND? De 3-jarige jager Dirk V. te Ursem stond terecht als verd. van diefstal van 'n eend, die toebehoorde aan den veehouder K. Schouten van Grcshuizen. Verd., die werd verdedigd o-oor mr. de Groot, had deze eend geschoten en toen de eigenaar, die zich met V. in een cafe bevond, dit boutje nader inspecteerde, kwam hij door de merken tot de ontdekking, dat die eend zijn eigendom was. Verdachte zeide dat het „zuiver" een wilde eend was. Getuige merkt wilde eenden, voor zij kunnen vliegen, dat kan verdachte door getuigen, collega's van verdachte. bewijzen. Rijksveidw. Korver heeft 7 van die gemerkte wilde eenden geschoten, ddch daar heeft ge tuige Schouten geen werb van durven maken. Verdachte, die de eend open en bloot had neergelegd, heeft zelf aangedrongen bij Schouten om de politie te halen. De officier hield zich aan de opinie van den vehbalisant en getuige de Groot. Oo-k heeft verdachte getracht de eend onkenbaar te ma- ken. Eisch 25 boete of 25 degen hcMenis. Verdachte legde omstandig uit hoe Schou ten aan wilde eenden komt en waar hij nooit weer uitkomt. Mr. de Groot trachtte uitvoerig aan te toonen, dat de -dagvaarding en de conclusie van der. officier er naast zijn, hetwelk hij dis til leert oak uit het ongedwongen optreden van verdachte. Pleiter wenschte voorts dat een deskundige wordt benoemd en wilde den ver- balisant ass getuige hooren. Hij verzocht dus aarthouding subs, vrijspraak. De officier foonde zich eveneens voor aan- houding en stel-de voor de zaak over een maand verder te behandelen. Op 9 April komt de zaak weer op de rob DIEFSTAL VAN EEN GABARDINE REGENJAS. De aangehc: den zaak tegen C. P. M. te Hoorn, thans gedetineer-d, betreffende dief stal van een regenjas in een cafe te Hoog- woud, in den ..acht van 18 op 19 Nov. 1928 werd thans voortgezet. Verdachte zeide de jas bij vergissing te hebben medegenomen. De officier had op 22 Jan. 4 maanden ge- vangenisstraf gevorderd, doch verkeert thans in twijfel en vraagt vrijspraak. BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering van de Tuinbouw-Vereeni ging „De Groentencuituur" op Vrijdag 1 Maart's avonds 7 uur in cafe „Marktzicht''. De voorzitt-er, de heer H. Gias opende de vergadering met een woord van weikom aan de aanwezigen. Hij sprak over de moeilijke iijden, die over- al worden doorgemaakt door de koude, maar waartegenover voor ons nog weer staat de prijsstijging onzer producten Terwijl thans ook weer meerdere wagons komen voor de verzending der groente. De heer Pasterkamp merkte op, dat inzake de zetkoolregeling drie akkers ten Zuiden der banscheiding niet met zetkool mogen worden beplant. In bespreking kwam thans de beschrij- vlngs"brief voor de algemeene vergadering van d-e ..Langedijker Groentencentrale". Punt A inzake het beachikbaar «tellen van 1/10 pCt. van den om»t voor reclame, werd zonder stemming aangenomen. 8: fSe't lustesr stelde jgpsr <w bji tu-eel streng optreden der ziekte in de vroege aardappelen het veilen en het laden van het product geheel stop te zetten. Deze hande- ling zal alleen uitgevoerd woixten als de kooplieden er hun voile medewerking aan willen verleenen. Hierover ontstond een breedvoerige dis- cussie. Algemeen was de vergadering van oor- deel, dat de zaak heel moeilijk is uit te voe- ren. Vele bezwaren wercen naar voren ge- bracht. Op de medewerking van alle kooplieden zal men niet kunnen rekenen. Het is mogelijk dat er in de eene plaats ziekte optreedt, terwijl de andere nog vrij is Vooral de voorziening, der binnenlandsche markt is een groot bezwaai'. Als we hier de veilingen stop zetten, zul len toch aardappelen van een andere plaats op de markt komen. De heer S. Wage naar stelde voor, aan het voorstel toe te voegen: „Met dien verstand-e dat de handel voor het binnenland geregeld voortgang hebbe'Het voorstel werd met deze aanvulling aange nomen. C. Het bestuur stelde voor dat de alge meene vergadering hare goedkeuring hecht aan den koop van het perceel van wii en den heer D V/agenaar. Dit werd met een korte toelichting van den voorzitter aangenomen D. Het bestuur vroeg bij aanneming van het bovenstaand voorstel machtiging om dat perceel geheel productief in te richten Hiervoor zal het noodig zijn dat het ge heel bebouwd wordt, en het bestuur vroeg de goedkeuring van de Algemeene Vergade ring, om daarvoor ten hoogste f 35000 be schikbaar te stellen. De heer de Groot vroeg of er ook een autogarage komt, waarop de voorzitter ant woordde, dat dit niet de bedoeling is Het voorstel werd aangenomen. E. Het bestuur stelde voor om een door- vaart te maken achter de Dubbele Buurt om en daarvoor een paar stukjes akker -.'.an te koopen, welke daarvoor wegge°raven moeten worden. Het koopen van land moet kosten 800, waar dan nog bij komt, de kosten van weggraven en het plaatsen van een schoeiing Dit werd zonder discussie aangenomen F. Het bestuur stelde voor om zijn vaste beambten een pensioen te verstrekken i.an 2 pCt. per jaar van hun salaris, tot een maximum van 70 pCt., waarvan de vereeni ging zelf het risico draagt. De voorziHer zeide, dat het bestuur van oordeel is, dat de beambten zelf de bijdragen voor hun pensioen moeten betalen, "al zou dan misschien het loon moeten worden ver- hoogd. Dit is voor de positie van de beambten beter en in de toekomst voor de organisatie ook. De leeftijd van de beambten is echter te fccog om ze bij een Maatschappij zekeren. De premie zal zoo hoog worden dat de - G. C. beter zelf de risico kan dragen. Met mogelijke aanstelling van lieuwe be ambten kan hiermede rekening worden ge houden. Enkele leden merkten op, dat ze moeilijk hun stem aan dit voorstel kunnen geven, omdat de financieele gevolgen hier- van niet te overzien zijn Over hetgeen de organisatie hier voor in de toekomst zal moeten betalen, is geen berekening te maken. Opgemerkt werd hierover nog dat op de organisatie de plicht rust haar beambten te Jensionneeren. Aan het financieele bezwaar can misschien worden tegemoet gekomen door vorming van een pensioeufonds. Het voorstel werd aangenomen G. Het Bestuur stelde voor om over te gaan tot het stichten van een bloembollen- veiling en vrc-eg machtiging om op beschei den voet de zaak daarvoor in te richten. De voorzitter zeide, dat het de bedoeling is een gedeelte d-er overkapping voor bloem- bollenveiling in te richten. Dit werd aangenomen. Het bestuur vroeg machtiging van de Al gemeene Vergadering om het gewone crediet. dat thans 15000 bedraagt, te brengen tot hoogstens f 50 000, en bovendien een crediet a an te vragen voor het uitbetalen van bloembollen van ten hoogste f 200 000. Door verschillende leden werd bezwaar ge- maakt om een crediet te verleenen van f 200.000. Zij achten het risico voor de L. G. C. te groot, te meer daar niet alle leden bloembollenkweekers zijn. De voorzitter zeide, dat voor dat de L. G. C. met dit voorstel is gekomen, het be stuur in overleg is getreden met het bestuur van de afd. Langedijk, van de- vereeniging voor Bloembollencultuur. De afdeeling wenschte zelf de veiling niet ter hand te nemen, en ook geen risico te dra gen. Wil men een zaak uitvoeren, dan is er geld noodig. Of de voile 200.000 noodig zijn weten we niet. Hoe het met de veiling zal gaan, weten we vooruit niet, maar we moeten ons aanpassen bij het bestaande en dat is: 75 pCt. uitbetalen aan de verkoopers van bloembollen. De heer G. Glas zeide, dat bij uitbreiding van de bloembollencultuur de teelt var' an dere producten zal verminderen, en daardoor de veilingomaet zal data. Blijft de bloem- bollenveiling op onae veflicg, dan zal daar- siji&sa, Alk V \m 4® L. G. C. hebben belang bij de bloembollen- veiling. Beginnen we er nu niet mee, dan zijn wij te laaf. Het voorstel werd aangenomen met 22 tegen 15 stemmen. Inzake de voorstellen over de afschaffing van het bonnenstelsel. werd besloten zich te houden aan het voorstel van „Groentencul- tuur'. geen bonnen meet te verstrekken na 20 Jan Het voorstel van „De Toekomst" om de straf- bepaling voor leden, die handelingen plegen in strijd met het reglement, te doen uitvoeren door de L. G C werd verworpen met 28 stemmen tegen 6 stemmen. Op het voorstel van „De West" voor op- heffing van het Provinciaal Tuinderscrediet werd niet nader ingegaan. Het voorstel van Groentencuituur om pro ducten van goede kwaliteit te veilen onder het U. C. B,-merk, terwijl dan voor producten met eenige afwijking een mildere keur moet gelden, zal op de Algemeene Vergadering worden verdedigd. Een voorstel van de L T. B H.-Hugowaard om ook in het midd-aguur door te gaan met het veriaden der producten, achtte de ver gadering niet voor uitvoering vatbaar. Na de behandeling der voorstellen bracht de voorzitter in bespreking, het jaarverslag van de L. G C Naar aanleiding van het ver- slag vroeg de heer C. Slot: welk nut schuilt in de verschillende reizen, die gedaan worden naar het buitenland, voor het algemeen belang? De heer C. Spaan antwoordde, dat als er niet direct nut van wordt geziert, dit in de toekomst toch wel zal blijken Hij was van oordeel. dat door onze sorteering reeds de voordeelen gezien worden. D-e h-eer K Kruk vroeg over de ontvang- sten van de uiensorteering, waarop de voor zitter antwoordde, dat het voor den tegen- woordigen prijs 0.20 per 100 K G niet uit te voeien is. mede in verband met de capaci- teit dex machine, die lager is dan is opge- geven. Op voorstel van S. Wagenaar werd be sloten d-e nummers, afgegeven door den heer T. Keizer, in d-e gelegenheid t-e stellen, de Jaarvergadering te bezoeken. Een woord van lof voor ijvei'ige plichtsbe- trachting achtte de voorsteller hier op zijn plaats. De heer K. Kaas vroeg naar de mogelijlc- heid om in Januari en Februari meer wagons te krijgen. De heer C. de Groot wees op den onhoud- baren toestand in het veilingsgebouw, en achtte het noodzakelijk, dat aan de buiten- zijde der banken knoppen worden aange- bracht De heer S. Kossen stelde voor, den voor zitter en penningmeester een vergoeding te geven van f 50. Dit werd met applaus aan genomen. Met een woord van dank sloot de voorzitter de vergadering. De Veiling In een sportblad werd in een der nummers van recenten datum een minder vleiend ge- tuigenis afgelegd omtrent Broek op Langen- dijk, omdat een autorijder een bekeuring had opgeloopen, dewijl hij zijn vervoermiddel aan den rechterkant van den weg had gestation- neerd. Broek heeft een wereldberoemde markt en men zag er toch wel eens iets anders dan... een ierkar! Wie deze week een kijkje aan den Langendijk had genomen, zou hebben opge' merkt, dat het oordeel onbillijk was. Een drukte heerschte er als nooit tevoren. De scheepvaart lag stil en dus moesten, bij de beperkte gelegenheid, om onze tegenwoor- dig zoo gewaardeerde stapelgroenten te ver- voeren naar de talrijke plaatsen in het bin nenland, allerlei andere vervoermiddel en dienst doen om dit doel in vervulling te bren gen. Den trelen Langendijk langs, stonden overal autobussen, wagens, karren, trans- portauto's enz. om aan de levendige vraag naar onze wintergroenten te voldoen, die ge vraagd werden door tal van handelslicden in verschillende plaatsen van ons land Had men in het begin der week een zwaar hoofd in de uitkomsfen van de u. interkoolcampagne door de streng orst (Maandag kon zelfs niet geveild worden), in den loop der week nam de vrees nog toe, omdat het aantal be- schikbare spoorwagens op verre na niet toe- reikend was, om aan de groote vraag uit bin- nen- en buitenland te voldoen, langzamer- land begonnen de vooruitzichten niet gun stiger te worden, toen eensdeels de strenge vorst wat afnam en anderdeels het aantal wagens, dat disponibel was, grooter. Donder- dag en Vrijdag toch waren er klein 80 wa gens alleen voor Broek, zoodat flinke hoe- veelheden konden worden opgertiimd Toen bovendien groote zekerheid werd verkregen dat de Duitsche Spoorwegen per dag em 90 spoorwagens afstond om onze stapelgroenten naar heinde en ver te verzenden, en de prij- zen al meer en meer opliepen, zoodat van zeer hooge koolprijzen kon worden gespro- ben, toen was de vrees in hoop veratiderd en waren er ongetwijfeld velen, die, gezien de omstandigheden, de zekerheid hadden, dat deze winter een goed resultaat zou op>vereti voor den Langertdijkex tuinbouw Het sal on gehvijfeld weer niet lang meer duren of in de ated_ep, mqo ooze kool v&tsmfo iM

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6