IBoekesi Provinciassl niewws Kerk en school IngezontSen sl&ikken fossil- en TusnSumw. van rijke Langendijker tuinbouwers worden gesproken. De hooge prijzen, die de huis moeders daar moeten betalen, leidt onwille keurig tot dit oordeel, en het is ook niet te ontkennen, dat een prijs van 30 tot 35 cent voor een kool, zeer hoog moet worden ge- noemd. Doch men vergete niet, dat voor an dere prducten soms lage prijzen worden ge- maakt en dat er jaren zijn geweest, waarin zelfs regeering van land en provincie moes- ten steuncn, om den noodlijdenden tuinbouw uit zijn achteruitgang op te lieffen. De roode kool zette in met een prijs van 7.10 tot 16.70, alzoo ruim 7 voor de groote exemplaren en bij de 17 voor kleine, 3 tot 4 pond. In den loop der week liepen de- ze prijzen nog op en werd voor groote kool tot bij de 9 per 100 Kg. betaald en 19.40 als maximum voor de kleinere soort. Voor dezen tijd zijn dit zeldzaam hooge prijzen. Wij zagen er verkoopen voor 13 50, waar- van de koolen een gewicht van ruim 5 pond hadden. Wie nu wat gunstig lieeft geteeld, zal een buitengewoon hooge opbrengst per snees lialen. Er zijn er echter ook verschil lende die weinig hebben geteeld, voor hen is het gelukkig, dat de prijzen zoo zijn opgeloo- pen. De tuinbouwers, die in de polders kool op contract hebben verbouwd voor een prijs van 200 tot 250, zullen dus ook wel rijk uitkomen. De aanvoer van roode kool bedroeg ongeveer 28 spoorwagens. Gele kool is naar evenredigheid niet zoo duur als de andere. Wel zijn de prijzen goed, doch ze verschillen aanmerkelijk van die van witte en roode kool. Voor groote soort werd 5.50 tot 6 betaald; kleinere van 3 pond brachten aanvankelijk 9.60 op, doch op her eind der week werd /II besteed De vraag naar gele kool laat het hee'e jaar al te weu- schen over Het gebeurt meermalen, dat die eerst laat in het seizoen komt. De aanvoer bestond uit rond 67 spoorwa gens Witte kool was duur; groote Denen werd-rn Dinsdag voor 10 tot 11 verkocM, kleine voor 16.80. De groote onderging in den loop der week weinig verandering, de kleine werden Zaterdag voor 18-70 als maximum verkocht. Een gemiddelde prijs van 13.50 is voor witte kool zeer goed. De aan voer beliep ongeveer 48 spoorwagens. Niet alles, wat verkocht werd, passeerde echter de veiling. Vele partijen werden op monster geveild. Uien hadden nogal van de vorst te lijden gehad, andaar de aanmerkelijk lagere prij zen voor sommige partijen 5 60—/ 7.60 Zaterdag werd echter nog 18 besteed voor gave uien. Grove brachten 1 tot 2 min der op. De aanvoer was gering evenals die van wortelen, die f 6 tot f 8.50 golden. ten kor.den na 't hartelijke applaus niet uit- blijven. Maar ook't groote koor rnaakte zich zeer verdienstelijk, vooral met 't laatste nummer: „0 Gulden Hoofd", terwijl „Du Hirte Israels" weder een zeer waardige ver- tolking vond. Vooral was deze avond zoo mooi, doordat alles met eigen krachten werd gegeven. We willen nog even memoreeren, dat ook nu weer mevrouw Van den Burg zich zeer verdienstelijk maakte met hare hulp bij de koorklassen. Een gezellig bal besloot den avond ter om RUr1- NBURG. Zaterdag 2 Maart werd de sluis te Rusten- burg, gemeente Ursem voor 3 jaren ver- pacht. Er waren 3 biljetten op tijd inge- leverd en een biljet kwam te laat. Na opening bleek de hoogste inschrijver te zijn de heer E van Mol te Ursem voor 1907.55. De tegenwoordige pachter S Byman had ingeschreven voor f 1500 en een zekere V. voor f 1755. Gegund aan den hcogsten inschrijver, den heer E. van Mol. OUDE NIEDORP. Zondagavond gaf de tooneelvereeniging „Moliere" alhier in het lokaal van den heer Balk een openbare uitvoering. Opgevoerd werd „De schaduw van het verkden" too- neelspei in 3 bedrijven naar Ernst Zahn door Jaap van der Poll. Dit nogal dramatische stuk werd best opgevoera en viel wel in de smaak van het publiek. Het werd met de grootste aandacht aangehoord. Het dave- rend applaus dat aan de spelers ten deel viel was dan ook wel verdiend. Gezellig bal was het slot. SGHERMERHORN. srhikkinV testellen Zondag 3 dezer hield de afdeeling Scher- schikking te stelien merhorn van den Bond voor Staatspension- sneering een propaganda-avond. De zaal was goed bezet. !n zijne inleiding wees de voor- zitter, de heer J de Groot er op om vooral dit jaar, nu de kamerverkrezingen zullen wor den gehouden, eendrachtig te stemmen op voorstanders van staatsper.sioen. Hierna hield de heer H. Bruin uit Alkmaar eene gioedvolle rede, waarin hij vooral deed ■uitkomen, dat staatspensioen is een zaak van rechtvaardigheid en dat de Chr partijen de schoone spreuk: Hebt Uw naasten lief als U zelven" al heel slecht in toepassing brengen. Na het zing en van een lied uit het bekende liederenbo-ekje werd door de tom.eelvereeni- ging „Hoop doet Leven" opgevoerd het too- neelspei ,,Eene Boete". Op schitterende wijze werd dit moeilijke stuk vertolkt; de rollen waren dan ook in goede handen. Vooral de hoofdrol, waarin mej. D. de Jong als Lize van Hoek den inwendigen strijd speelde om voor haar kind als zuster door te gaan, haar optreden tegenover den voogd van Dora en de boete die zij zich oplegde, was schitte- rend. Ook werd de rol van Dora dqor mej !J. Boekestein xeurig weergegeven Tusschen de pauzes zorgde de heer Stevers van Pur- merend voor heel mooie muziek. zoodat het geheel een goed geslaagde avond mag heeten. De voorzitter dankte ten slotte alien, die hunne medewerking hadden verleend voor het welslagen van dezen propaganda-avond VEENHUIZEN. Maandagavond waren ingezetenen vergadering opgeroepen met het doel, een buurtcommissie te vormen in verband met de feesten ter gelegenheid van het 300- jarig bestaan van de Heerhugowaard in Sep tember a.s. De heer J. Liefhebber nam de lei- ding der vergadering op zich. Hij vertelde, dat hij met de heeren A. Appel, C. Zuurbier en P. Borst voor Veenhuizen in de optocht- comm. zitting had. In de jongst gehouden ver gadering dezer commissie was het voorstcl gekomen en algemeen goedgevonden om in't geheel geen optocht te houden, vooral met het oog op de groote uiigestrektheid van de Heerhugowaard. Men moest rekening hou den met de groote onkosten er aan verbon- den, met de afhankelijkheid van het weer enz. Op de vergadering was een nieuw idee naar voren gekomen, om de geheele Waard (n.l. den Middenweg) electrisch te verlichten en te versieren. Het voordeel ervan is, dat men er dan 3 avorden genot van heeft, terwijl het veel volk i. kt. Nu was aan den heer J. Lief hebber en de drie andere heeren opgedragen, de Veenhuizers bij elkander te roepen, of zij er wat voor voelden, om een buurtcommissie te vormen, welke op eigen kosten te Veenhui zen verlichting en versiering zou aanbren- gen, bijv. een eerepoort bij den ingang van Veenhuizen, brug bij de Buurt, verlichting der kerk enz. De heer J. Liefhebber vroeg wie hierover het woord verlangde. De heer C. van Twuiver informeerde wat de bedoeling is van het comite van de Waard. Wil men alleen verlichting aanbrengen te Veenhuizen en te Heerhugowaard feestvieren, of zullen te Veenhuizen meteen feestelijkheden plaats hebben onder medewerking van de feestcom- missie te Heerhugowaard. Spreker vreesde, dat voor een verlichting alleen, waaraan voor ons hooge kosten zijn verbonden, niet de noodige mederking zal gevonden worden. Alleen als volksvermakelijkheden, kinderfees- ten enz., het cachet der verlichting zullen verhoogen, verwachtte hij, dat het plan zal slagen. De heeren Scheer, Rentenaar en Vis- ser onderstreepten deze woorden, zoodat uit de discussie bleek, dat men alleen aan't werk wil gaan, wanneer naast de verlichting te Veenhuizen ook feestelijkheden plaats zullen hebben. De afgevaardigden van Veenhuizen beloofden de zienswijze der vergadering in de hoofdeommissie kenbaar te maken en in de hier gewilde richting werkzaam te zijn. Hierna werd een buurtcommissie gekozen van 7 personen, bestaande uit de heeren J. Liefhebber, A. Appel, P. Borst, C van Twui ver, H. Scheer, A. Visser en A. Rentenaar. Het hangt dus van de zienswijze van het feestcomite te Heerhugowaard af, of deze commissie krachtig zal medewerken. Van den heer C. Zuurbier was bericht ge komen, dat hij wegens huiselijke omstandig- heden liever niet in de commissie wilde zitten. „schoonen" zijn. Op de een of andere wijze trachten ze hun aanwezigheid kenbaar te maken en tenslotte komen ze binnen. Het gevolg laat zich denken: ieder zoekt zijn uitverkorene op en een vrijpartij kan niet uitblijven! Vele paartjes zijn op deze ma- nier bij elkaar gekomen. Het g.spin is dan ook niets anders dan wat de dansclubs feestjes in de steden beteekenen: het samen- brengen van beide geslachten met als ge volg het huwelijk. Welnu, er was een gespin en Harm stond met zijn collega's bij het boerenhuis. Ze woll'n eerst ies loer'n, wie en hoeveuie of 't'r waar'n. Baov'n in de bliend'n, die veur de raam'n waar'n, was 'n halve maone uut- lemfldomm'n op de vensterbaanke, aand'ren siutt'n hum van acht'r'n, en toe kun hi'j daor deurkiek'n. 't Gunk alles zachies, ze muss u binn'n niet weet'n, dat ze beloerd werd'n. „Iene, twijje, drijje, vere, vieve, zesse, zeu- v'n, ja zeuv'n bint t'r", zee hi'j flustr'nd nao beneed'n teeg'n zien steunpoal'n. Toe lott'n z'hum stillegies weer zakk'n, en holl'n z'e- v'n raod. ,Zow d'r in gaon?" vrdg'n ze menare. Ja, det was goed. Wie veurop Gien ieneduurd'n 'I best an, mar Beer'nd wol wel. Met de jasse ov'r de kop, de deure zachies 'n en- tien los edaone, keek hi'ij nao binn'n toe. „Piep Jan Knelus", rep hi'j nao de deems toe. „Krultebak", gicheld'n ze weeromme. Det was ien goed taek'n: ze mugg'n d'r in koom'n. En ge gingen naar binnen; het spel kon beginnen. Zie, dergelijke dingen komen er veel in het boek voor. Wat de menschen doen bij de ge- boorte van een kleine, bij een huwelijk, een sterfgeval, enz., enZ En telkens weer treft't, dat de goede toon behouden blijft en - dat alles zoo zuiver is weergegeven. Hoe dikwijls herinnerde het boek mii (ook mijn wieg stond op Overijselschen bodem!) aan voorvallen, die ik zelf meermalen gezien of meegemaakt heb en telkens weer zei ik bij me zelven: „Net zoo als het bij ons was!" De schrijver kan dan ook met rechtmati- gen trotsch neerzien op zijn werk, dat niet alleen door het verhaal zelf hoe boeiend ook en hoe eenvoudig en pakkend maar ook door het weergeven in het zangerige, heerlijke dialect een bijzondere waarde heeft. Voor ieder, die van folklore houdt, is deze roman een juweeltje. En als men de eersie paar bladzijden gelezen heeft, levert het dia lect ook voor den niet-Overijselaar geen moeilijkheden meer on. W. WARMENHUIZEN. Een collecte voor de behoeftige gezinnen bracht hier ruim 1400 op. aan borstvederen of vleugels heeft vastgezet, te ontdoen. Dan is dadelijk een brugwachier er bij, om met een schepnet het arme diertje op te visschen, dat dan, na van ijs gezuiverd te zijn, een plaatsje krijgt in het hospitaal, dat is een beschut, vorstvrij vijvertje op het terrein van een vischhandelaar te Kampen Zwaar hebben het ook de foerdompen te verduren. Een groot aantal van deze eigen- aardige, fraaie moerasvogels is al omgeko- men; slechts enkelen hebben nog het leven er afgebracht, maar verkeeren in deerniswaar- digen staat van uitputting en missen de kracht om te vluchten. Ook voor deze wordt gezorgd. Op de groote houtwerf der firma Cramer is een groote voltere ingericht, waar zij een beschut verblijf en voedsel (visch) vinden en zich al spcedig volkomen op hun gemak voelen. Als straks de lente komt zul len zij, na door dr. Ten Kate geringd te zijn, de vrijheid herkrijgen. BESPUIT UW BOOMEN MET EEN CARBOLINEUM-OPLOSSING. De inspecteur, hoofd van den planfenziek tenkundigen dienst, N. van Poeteren schrijft ons: Vele land- en tuinbouwers zullen waar- schijnlijk hopen, dat de zeer strenge vorst, die in Februari geheerscht heeft, een groot aantal insecten op vrucht- en andere boomen gedood zal hebben en in verband hiermede zullen zij geneigd zijn een bespuiting met een carbolineum-oplossing, die het gebruikelijke bestrijdingsmiddel tegen vele insecten is, dit jaar achterwege te laten. Te gemakkelijker zullen zij dit doen, doordat de langdurige vorstperiode een achterstand in de werk- zaamheden heeft veroorzaakt, die er toe kan leiden, dat men een minder noodzakelijk ge- acht werk geheel achterwege laat. Ik wil echter aan alle belanghebbenden, vruchten- en boomkweekers en tuinbezitters mededeelen, dat de strenge vorst een flinke bespuiting van vrucht- en andere boomen met carbolineum geenszins overbodig heeft ge- maakt, omdat insecten en insecteneieren zeer goed tegen lage temperaturen bestand zijn en het dus zeer onwaarschijnlijk is, dat zij door de vorst zijn gedood. Men beschouwe een carbolineumbespui- ting op dit oogenblik dus niet als een over- bodige werkzaamheid, maar als even noodza kelijk voor het verkrijgen van gezonde boo men en een goeden vruchtenoogst als in an dere jaren. De heer Ds. C. Boerendonk, Ned. Herv. Predikant te Schermerhorn komt voor op het drietal te Ureterp (Fr.) De Ned. Herv. Gem. te Westzaan-Zuid zal, nu zij vacant is geword'en, gecombineerd worden met Westzaan-Noord. Ds. M. Onnes aldaar zal nu predikant van beide gemeenten worden. CCHAGEN. In de afdeeling der S. D. A. P. is een mo- tie van afkeuring aangenomen tegen het ge- meenteraadslid F. Willertise, vooral op grond van zijn houding inzake steunverleening aan behoeftigen tijdens de felle vorst. Tevens werd hij uitgenoodigd zijn mandaat ter be- EOORN. B. en W. stelien den raad voor de gasle- vering van Hoorn uit ook te doen plaats vin den naar de gemeente Zwaag. De condities zullen dezelfde zijn als waarop de gemeenten Blolcker, Venhuizen en Wijdenes gas van de ze gemeente betrekken. BROEK OP LANGENDIJK. De bazar, gehouden op 27 en 28 Febr. en 1 Maa.t ten behoeve van de Chr. Harmonie- vereeniging heeft opgebracht de som van iweeduizend en negentig gulden bruto. SCHQORL. Ook de tweede avond, welke het „Schoorls Gemengd Koor" Zondagavond in de zaal van den heer Schuijt heeft gegeven, is voor de uitvoerende vereeniging een suc- ces geweest. Eerstens doordat ook nu weder een groote belangs'elling was te bemerken, doch ook vooral, doordat de zang weder •zoo in alle deelen goed is geslaagd, zoowel de gegeven nummers van 't groote koor, als de aaruige nummertjes van de koorklassen Dit slagen van de zang is natuurlijk voor ten groote gedeelte te danken aan de goede llessen, weiken door den heer Cornelis Jon- ker uit Alkmaar als directeur worden ge- gtven. Th vwal slos? fa en toegfr HarmBoer '/z lev 'n an dc Riest, door L. Jonkeraitgave N. V. de Erven J. J. Tijl, Zwolle. Nadat bovenstaande roman eerst als feuil- leton in de Prov. Ov. en Zw. Crt. had ge- staan, is het in boekvorm verschenen. En thans is reeds de tweede druk daar; wel een bewijs dus, dat er nog vele Nederlanders zijn, die een roman, in het dialect geschreven en handelende over zeden en gewoonten van 'n bepaalde landstreek, weten te waardeeren. Deze roman is waard gelezen te worden, niet alleen omdat men gemakkelijk een prach- tig inzicht krijgt over de eenvoudige boeren- menschen in Overijsel, maar ook om het ver haal zelve. Het is den schrijver dan ook bij- zonder goed gelukt om in 'n boeienden ver- teltrant alle mogelijke typeerende bijzonder- heden van den Overijselschen boer wter te geven. De hoofdpersoon van het verhaal is een eenvoudige boerenjongen van arme komaf. Door ijver en vlijt weet hij zich van knecht op te werken tot boer met een eigen boerderij. Die periode, waarin Harm van jongen een volwassen kerel wordt, heeft voor hem al- lerlei moeilijkheden enplezierigheden, zooals ieder inensch die heeft. En juist door dat weer te geven is het den schrijver gelukt, de zeden en gewoonten van het Overijselsche volk ongemerkt te doen uit komen. Om een typisch voorbeeld te noemen, Harm gaat naar 't „gespin". 't Gespin is eigenlijk niets anders dan een koffievisite van jonge boerendochters, die den huwbaren leeftijd bereikt hebben. Overai kende men dit gebruik en nog zijn er vele tuurtschappen, waar men het gespin in eere houdt. Het verloop van een gespin is meestal als volgt: een aantal meisjes komt bij elkaar op visite. Het eerste uur wordt er druk gebreid, gehaakt en gepraat. Maar als dan papa en mama ter ruste zijn gegaan, begint het spel. Uit den omtrel hebben verschillende Jong ens zich verzameld om hot hois, waar de PSEUDO-WACHTGELDSTER BENOEMD. Men schrijft uit Schagen aan het Hbil.: Aan de o. 1. school alhier moest worden voorzien in een vacature van onderwijzeres, die reeds 11 maanden besiond, doch waarin was voorzien door de benoeming van een tij- delijke onderwijzeres. De gc-meente kreeg geen toestemimng om buiten de lijst der wachtgel- ders een definitieve benoeming te doen en met uitsluiting van alle andere sollicitanten d'roeg de inspecteur van het 1. o. te Alkmaar voor mevr. Kriek—Boas te Sint-Maartensbrug. In- dien de Raad deze waehtgeldster niet benoe- men zou, dan zou de rijkssubsidie in gevaar komen. Met dezen stok bij de deur benoemde de Raad in haar zitting van 7 Febr. jl. de door den inspecteur aanbevolen waehtgeld ster. Achteraf blijkt nu, dat genoemde onder wijzeres niet benoemd behoefde te worden, omdatze nog geen waehtgeldster was Op zijn vroegst wist men op 14 Februari in Den Haag aan het betrokken ministerie, dat zij voor waehtgeldster in aanmerking kwam, dus kon zij van af dien datum op zijn aller- vroegst op de wachtgelderslijst gepiaatst worden. Aangezien de Raad om verschillende rede nen, deze onderwijzeres niet zou hebben be noemd, indien de beweringen van den inspec teur niet zoo positief waren geweest, word! met belangstelling de verdere afwikkeling van deze kwestie tegemoet gezien. B. en W. hebben reeds een onderhoud gehad met den inspecteur. (Buiten verantwoordeliikheid van de Re- dactie. De opname in deze ruhnek, bewiist geenszins dat de redad'e ermede instemt). EEN BOUWVALLlGE H. B. S. De redactie van het „Deventer Dagblad" heeft te'egrafisch de aandacht van den minis ter van Onderwijs gevestigd op den desola- ten, voor personeel en leerllngen zelfs levens- gevaarlijken toestand van het gebouw der Rijks H. B. S. te Deventer, waarin eenige vloeren verzakken en plafonds met instorting dreigen, terwijl de voorgenomen bouw eener nieuwe school nog drie jaren zou moeten wachten. Het b'ad stelt de vraag, of de ouders wel verantwoord zijn met hun kinde- ren langer te zenden naar dit „schoolkrot", dat bovendien aan geen enkelen redeliiken eisch va-n hygiene, verlichting, verwarming en outillage beantwoordt. PROPAGANDA-BUREAU VOOR DE VERFBRANCHE. Het Propaganda-Bureau voor de Verf- branche neemt de vrijheid, op het volgende Uw aandacht te vestigen. Reeds van ouds bestaat de gewoonte dat opdrachtgevers van schilderwerk hun uit- voerders eerst geruimen tijd na voltopiing van het schilderwerk het hun toekomende be talen. Waarschijnlijk is dit een gevolg van de omstandigheid, dat bij den nieuwbouw de schilder eerst na de andere ambachtslieden zijn werk verricht, en ook na hen betaling ontvangt. Uit coulance en beleefdheid tegen over zijn clienten, en door onderlinge con currentie gedreven, presenteert hij ook buiten den nieuwbouw eerst laat zijn rekening, ook al zijn in andere zaken de crediettermijnen verkort, en heeft zelf vaak dringend geld noo Ijit dezen toestand spruiten voor de schil ders zelf ernstige nadeelen voort. De wis sels van hun leveranciers vervallen meesten tijds, wanneer zij uit bovenomschreven motle ven Hun kwitanties nog niet hebben kunnen presenteeren. Zij hangen nu af van den goe den wil van hun leveranciers, daar zij ge- woonlijk het kapitaal missen, om daaruit hun materialen te betalen. In vele gevallen leidt dit tot beslag, executie, soms zelf tot gijze- ling of faillissement. Aan den anderen kant is het eigenbelang van den opdrachtgever nauw aan de zaaK verbonden. Weet de schilder, dat hij zijn kwi tantie vroeger kan presenteeren, dan kan hij zijn materialen voordeeliger inkoopen, en ook zijn klant voor het geleverde schilder werk een lager prijs berekenen; een prijsver- sehil, dat voor den client tegen het rente gemis zeker dubbel en dwars zal opwegen. Het Propaganda-Bureau richt daarom het vriendelijk verzoek tot U het bedrag van Uw schildersnota spoedig aan den schilder te willen voldoen, dan wel hem toe te staan zijn kwitantie spoedig te mogen aanbieden U steunt daarmede ons doel, den schilders- stand op een hooger peil te brengen, terwijl U tevens eigenbelang bevordert. U gelieve in dit verzoek derhalve uitsluitend te zien een streven van ons Propaganda-Bureau om de maatschappelijke positie van den schilder te verbeteren. Namens het Propaganda-Bureau, Mr. D. EGGINK, Secretarls het punt toegewerkt waar de Waal zicl splitst Zwaar ijs in de R'damsche haven Op de rivier voor Rotterdam wordt het ij: zwaarder, nu men boven aan het breken is Tot dusver heeft het ijs op de rivier zelf nie veel last veroorzaakt. Het drijft echter tell kens de haven in, van waar het niet terug- diijft naar de rivier, zoodat het zich daai dreigt op te hoopen. De havendienst heeft dc handen vol werk. In de Waalhaven zijn drie van zijn booten onophoudelijk bezig met he! verwijderen van ijs. Ook in de Maas- en de Rijnhaven moet het zware ijs, dat komt bin- nendrijven, voortdurend bestreden worden. Een der booten van den havendienst, die Zon dag boven het Maasstation de zware ijsvel- den trachtte kapot te varen, is daarbij let ge- varen en moest clientengevolge buiten dienst gesteld worden. De havendienst heeft eenige sleepbooten gehtiurd, om behulpzaam te zijn bij het ve'e en zware werlc, dat in de komende dagen zal komen. In de kolenhaven heeft zich bij het opkcmen van den vloed veel ijs verza'- meld voor de brugpen, maar hinder heeft hei daar niet veroorzaakt. De vaart Amsterdam—Rotterdam. Met het breken van het ijs op het Merwede- kanaal is gister weer, onder leiding van den havenmeester Van de Poll, begonnen. Gezien het groote belang van de spoedige herope- ning van de vaart naar Utrecht, Vreeswijk, Rotterdam en het Zuiden, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam bes'oten de aan het werk verbonden kosten voor haar rekening te nemen De Merwede is tot Vreeswijk reeds open. De jsbreker „Daniel Goedkoop" is gistermiddag om half zes te Vreeswijk aangekomen en is om 6 uur weer naar Amsterdam terugge- keerd. De diensen der Alkmaar Packet. De dienst der Alkmaar Packet van Zaan- dam op Amsterdam wordt heden weer hervat. De dienst Amsterdam—5 Jfnuiden zal mor een weer worden hervat. s De Waal wast. De Waal is bij Tiel in het laatste etmaal c M gewassen. De stand is nu momenteel 5 81 boven N. A. P. Het ijs zakt. Het verkeer over het iis kan niet meer plaats hebben. Ook bij Eck en Wiel is de Waal 10 c.M. ge wassen. Het voertuigverkeer is gestremd. De Rijn valt. Het ijs in den Rijn is beneden de Schipbrug nog ongeveer 100 M. opgeschoven, zoodat een heel eind, tot voorbij tie petroleumberg- plaats, open water is. Aan den was van net water is een einde gekomen, er is nu eenige val. Bovenstrooms is de toestand van het ijs geheel onveranderd. Aan de Schipbrug vaart nu niet alleen de brugpont, maar daarnaast is ook de oude veerpont in de vaart gebracht. Deze laatste vervoert, behalve voetgangers, ook lichte auto's en karren. De zwaardere wagens gaan met den schipbrugoverhaal. Er is door dezen maatregeL die mogelijk werd omdat er meer water kwam, een aanzienlijke verbetering in den verkeerstoestand tusschen de Rijnoevers ingetreden. Het veer te Vreeswijk. De overtocht voor auto's is hier thans niet meer mogelijk. Het veer te Vianen. De overtocht voor auto's over de Lek bij Vianen is thans eveneens gestremd. De Maas loopt. De Maas van Venlo tot bij Nijmegen loopt. Aangezien op dit gedeelte de ponten den VELE WATERVOGELS OMGEKOMEN DOOR DE KOUDE. Onder de watervogels van velerlei soort, welke in grooten getale de omstreken van Kampen bevolkten, heeft de langdurige en felle winter op droevige wijze opruiming ge houden. Slechts weinigen hebben tot nu toe het leven er af gebracht en vriendelijke zorg doet het mogelijke, om althans deze overblij- vers te redden. Zoo vertelt de Te- legraaf, wordt het wak onder de IJselbrug, een der weinige open plekken in wij den omtrek, door de brugwachters gere- geld ijsvrij gehouden, terwijl zij den guren Oostenwind hebben geweerd door om het wak een beschutting van rietmatten aan te brengen. Voor overvloedige voedering wordt gezorgd door het belangstellende publiek. Doch ondanks al deze voorzorgen ziet men telkens een waterhoentje of meerkoet teeke- nen geven van uitputting of vergeefsche po- gingen doen om zich van het ijs, dat zich HET OS in OE RIVIEREIV iJsbrekers op de Lek. Aan het Hbl. wordt uit Rotterdam gemeld dat de „Van Hogendorp" en de ijsbreker I, die Maandag Dordrecht hebben bereikt langs den Noord, daar den toegang tot deze haven hebben opengebroken. Gistermorgen zijn de 2 booten bij Krimpen hun aanval op de Lek begonnen. Zij hebben opdracht, die open te breken tot Vreeswijk. Verondersteld wordt dat, evenals in den Noord, het ijs in de Lek aan den ingang der rivier den meesten weerstand zal bieden, on uat de van boven af- drijvende scho-Hen daar zijn tegengehouden door het vloedtij van den zeestroom en daar op elkaar geschoven en aan elkaar gevroren zijn. De Hollandsche IJsel wordt eerst onder handen genomen als de Lek open is. De „Siberie", de „Bruniiigs" en de ,,I Jsel", die Maandag op de Nieuwe Merwede ge- werkt hebben, zijn 's avonds naar Moerdijk teruggekeerd. Gister zijn zij met het inva'len ■van de eb opnieuw van Moerdijk naar Har- dinxveld gevaren. De vloed verhindert op de Nieuwe Merwede in sterke mate de afvloei- ing van het losgewerkte ijs naar zee. De „Belge" en de „Spaarne" zijn gister morgen van Dordrecht uit aangevangen met het breken van het ijs op de Beneden-Mer- wede. Van twee kan ten wordt derhalve naar dienst konden hervatten is de verbinding van Oostelijk Noord-Brabant met Noord-Lim- burg en Zuid-Gelderland weer hersteld. Schepen in het ijs bekneld. Uit Wemeldinglr wordt gemeld dat het mo- torschip „Nieuwe Zorg", geladen met stuk- goed en met ot> sleeptouw het zeilschip „Eli- sabeth", geladen met kali, gistermorgen van Dordrecht zijn gekomen met best;mining Terneuzen, vergeefs hebben getracht door de zich hier voor cle haven opgestapelde ijsber- gen te komen. De schippers waren van mee- ning, dat de Rijkshaven alhier reeds openge broken was. Waar beide schepen zich in z.g. neering bevinden, bestaat er voor hen ge vaar. Pogingen worden in het werk gesteld hulo te verleenen door Smit's Bergingsbe- drijf. Velrdienst R'damsche Tramwegmi;. De veerdienst van de Rotterdamsche Tram- wegmaatschappij tusschen Middelharms en Hellevoetsluis is weer hersteld, met uitzon- dering van den avonddienst. HET IJS OP DE WADDENZEE. Wordt onbetrouwbaar geacht. Gister zijn een paard en wagen, op weg van Hoiwerd naar Ameland, en die van der gewonen Wcg afgeweken waren, door het ijs gezakt. Nadat de koetsier geruimen tijd op hulp moest wachten, gelukte het toch nog paard en wagen weer op het „droge" te brengen. Hoewel het ijs onbetrouwbaar is zijn giste- ren nog verschillende voetgangers van en naar het eiland gegaan. De post werd ech ter niet eneer vervoerd. Ook is men gister nog te voet of met paard en slede van Schiermonnikoog over het ijs naar het vaste land gegaan. Heden is de dooi zoover ingetreden dat een tocht over het Waddenijs onbetrouwbaar wordt geacht. STEUN VOOR SCHIPPERS. Van den Amsterdamschen handel. De strenge .winter heeft allerwege groote stagnatie gebracht. De binnenschippers zijn weken tot werkloosheid gedoemd. Velen van Len hebben niet voldoende middelen om zelfs het noodzakelijkste dat zij behoeven voor het onderhoud van hun gezin, te kunnen koo- pen. De voortreffelijke hulp van „Maatschappe- lijk Hulpbetoon" is voor de in Amsterdam gedomicilieerde schippers daarin voorzien, terwijl een comite uit de schippers aan de niet-Amsterdammers zooveel mogelijk steun heeft verleend, uit bijdragen van schippers die daarvoor in staat waren. Nu is er echter in de Amsterdamsche ha ven een groote groep schippers die de lading aan boord hadden. Deze menschen hebben het voorschot op de lading opgebruikt en als zij straks moeten varen, zitten velen zonder financien om hun reis te bevorderen. Het is voor deze menschen dat een comitS van negen schippers een beroep doet op den Amsterdamschen handel, om linancieelen steun, opdat het in staat gesteld worde de hiervoor in aanmerking komende schij^nerfc te helnea

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7