ITALIAN 0 geneeskrachtig en lekker nieuwe auto liet bouwen, €61) nieuvv con- tract wilde aangaan. Diens tarief was 0.40 per K.M.. per 3>.°- en per nacht met een mi nimum van 6 Met ingang van 1 Mei a.s. had men het contract met den vorigen ondernemer opge- zegd, op grond van inbreuk op dit contract. Door enkele aanwezigen werden nog wen- schelijkheden, waarin het nieuwe contract moet voorzien, naar voren gebracht Alge meen' werd het gewenscht geac'ht, dat nen van het gebruik van een bepaalde auto vrij Mijft en een goede controle mogelijk is. Bespr eking ontwerp nieuw regie ment. De voorzitter leidde dit punt in met de opmerking dat de uitbreiding der federa- tie een nieuw contract noodig maakt. Verschillende aanwezigen achtten het gewenscht, dat het bestuur eerst een concept-reglement klaar maakt, dit aan de diverse afd. toezendt, waarop deze hun amendementen kunnen indienen, met welke opl'ossing de vergadering accoord ging. In de nu volgende pauze werden door de afd. Oudkarspel de rekening en verantwoor- ding van den penningmeester nagezien. Hierna gaf de s e c r e t a r i s een inleiding over een met 1 Mei a.s. te stichten Operatie-kas der federatie met vrije deelname voor de leden van aan- gesloten afdeelingen. Sommige plaatselijke afdeelingen, aldus spr., vormden reeds een operatiekas, andere stuitten bij de pogingen om tot stichting hier van te komen op onoverkomeiijke bezwaren. Vooral de vaststelling van een tarief leverde moeilijkheden. Het bestuur meende nu steviger stappen in deze rich-ting te moeten doen. Hoofdpunt was wel en hierover was men het algemeen eens, dat een operatiekas een op zich zelf staande instelling moet zijn. Verschillende gegevens had spr. verzameld en deze hebben er toe geleid, dat hij kwam tot bepaalde inzichten. Spr zou 3/4 deel van de operatie-rekening tot een maximum van 150 willen ver- goeden In elk geval zal dit maximum per ka- lendexiaar niet mogen worden overschreden. Bij deze maximum-uitkeering achtte spr. 6 ots. contributie per week per lid vol- doende Hiema deed spr. voorlezing van de wijze, waarop hij meende, dat de operatiekas diende te worden ingericht. De voorzitter bracht in de eerste plaats den secretaris dank voor het vele werk, dat de voorbereiding van het voorstel en de samenstelling van het concept-regle ment hem hadden gekost. Deheer Jn Kramer achtte het den aan- gewezen weg het voorstel en het concept- reglement in de afdeelingen ter sprake te brengen met de person-en, die er aan deel zullen nemen, daar men hier toch geen defi- nitieve besluiten kon nemen. Verschillende opmerkingen werden nog naar voren gebracht, waarop door den secre taris werd geantwoord. De heer Schoorl (Schagen) bracht de federatie dank voor de ontvangen uitnoodi- ging en had met genoegen vernomen, dat de federatie tot stichting van een operatiefonds wilde overgaan. Ook de vereeniging te Schagen vergoedt de operatiekosten en de verschillende uitkomsten stelde spr. ter be- schikking van de federatie. Hi] gaf tenslotte in overweging 100 uit te keeren, wat een iets geringer heffing per lid toelaat. De secretaris besloot de discussies met een woord van dank voor de gemaakte opmerkingen en mededeelingeo stelde zich voor deze te gebruiken bij de herziening van het reglement. Allereerst zou spr. de uitkeering en vooral de contributie verlagen. Spr zou een maximumvergoeding van 100 verwerken, met een contributie van per jaar ongeveer f 1.50 1.75. Het ontwerp zal daarna wo* ven vermenig- vuldigd en aan de afdeelingen gezonden, die het in hun vergaderingen kunnen bespreken De federatie zal dan in den nazonier een de- finitief ontwerp kunnen samenstellen, opdat de operatie-kas met ingang van het volgend- tear in working zal kunnen treden. RP'tdvraag. De heer B o o ij (St. Pancas) bracht de in stelling van schoolartsen ter sprake. De heer Hart (Koedijk) drong crop aan, dat van de federatie aandrang zou uitgaan tot de instelling van schoolartsen. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank voor de aange- name besprekingen. AFDEELING ALKMAAR VAN MER- CURIUS. Woensdagavond vergaoerde deze af dee- ling in ,,De Graanhandel" alhier. De op- komst goed te noemen, waarover de voorzitter in zijn openings woord z'n tevre- denheid ud"prak, en de aanwezigen harte- lijk welkom heette. Vervolgenc waren aan de beurt de jaar- verslagen, ic- eerst dat van den seer, dat in opgewekten geest was samengesteld, en sprak van opbloei en vooruitgang. Onder meer werd gememoreerd, dat het ledental met 25 pCt. was toegenomen. Met een word van dank aan den samen- steller werd dit verslag geaccepte*vd, even- als dat van den penningmeester, dat hierna werd voorgelezen, er waaruit bleek, dat de finantien der afdeeling er met kwaad voor- stenden, al was het saldo dan ook voor een deel geslonken, med* door de stevlge propa ganda, welke in 1928 was gevoerd. De kascontrole-commissie bracht haar rap port uit, lietwelk ten opzichte van den pen ningmeester vol lof was, en waarin voorge- steld werd hem te dechar"?^'-?:, De correspondent der v?z«kerings-instel- lingen bracht hierna bevSadingen uit over 1928. Ook deze was V'eden en kon als slot niededeelen, dat bij den aanvang dezes jaars niet een lid Werkloos w«f, Al met al waren de rapporten dus zeer gunstig. Vervolgens kregen we vr.'rjrz.ng v*n een secretaris, vice-voorzitter w Cv4#urshd, die VToor engros bij: J. F. v. LIESHOUT en G. KUIJPER, Alkmnar te stelien door het V.V.H. In principe was de vergadering voor de oprichting van een der- gelijke instelling. SUBSIDIE N. V. ALKMAARSCHE STADSTRAM. In bijlage nr. 32 schrijven B. en W.: Het Bestuur van de N. V. Alkmaarsche Stadstram zond ons bij1 brief van 7 Januari j.l. ter goedkeuring toe de balans en veriies- en v/instrekening van die onderneming over 1926) een jaarlijksch subsidie van /1000 is verzoek U voor te stelien, het gemeentelijk subsidie voor 1929 en volgende iaren te bren gen op 3000. Het Bestuur herinnert eraan, dat indertijd (bij Raadsbesluit van 29 April 1929) een jaarlijksch subsidie van 1000 is toegekend met een bijdrage ineens van f 3000. De poging om daarmede de exploita- tie gaande te houden is mislukt. De N. V. kemt thans voornainelijk de middelen voor het onderhoud tekort. Tenzij alsnog het subsidie tot 3000 wordt verhoogd, zal het Bestuur zich tot zijn leedwezen genoodzaakt zien de exploitatie stop te zetten. Het naar aanleiding hiervan ingesteld on- derzoek heeft ons duidelijk gemaakt, dat de financieele toestand der N. V. zorgwekkend is. Niettegenstaande zij is ontheven van de verplidh'ting tot rentebetaling en aflossing van schuld en bovendien op de bezittingen niet wordt afgeschreven, is er over 1928 een verliessaldo van 449.11. Gebrek aan mid delen is o.m. oorzaak, dat verschillende drin- gende uitgaven van tractors en spoorbaan niet gedaan kunnen worden. Verschillende onderdeelen en ook de carosserieen der trac tors zijn versleten. De vernieuwing hiervan kost per tractor rond f 500. Verde r is er een tekort aan reserve-materieel. Een reserve-trac tor is niet voldoende om extra-diensten te kunnen uitvoeren, zoodra er van de drie trac tors, waarover de onderneming geschikt, een wegens herstelling buiten dienst is gesteld Ook is er gebrek aan reserve-rails, waardoor het, mede tot schade van het rollend mate- rieel, niet mogelijk is de noodige verbeterin- gen aan den weg aan te brengen. Op de balans komt een belangrijke crediteurenpost voor. waartegenover zoo goed als geen voor- iaaen zijn aan te wijzen. Uit ten en ander volgt, dat het bestuur een bedrag van 3000, waarmede het zegt gehol- pen te zijn, zelfs bij voortzetting van een uiterst zuinig beheer, zeer noodig heeft om de exploitatie gaande te houden. Het is de vraag, of de gemeente dit bedrag al dan niet zal toe- staan. Het antwoord hierop hangt uiteraard af van de mate van waardeering, die men voor de tram als plaatselijk vervoermiddel heeft. Wat dit aangaat, is het naar onze mee- ning moeilijk te ontkennen, dat de tram, waarmede in de jaren 1924, 1925, 1926, 1927 en 1928 respectievelijk 155334, 145579, 145396, 150511 en 147738, dus rond 150.000 reizigers per jaar worden vervoerd, in de bestaande omstandigheden in eene be- hoefte voorziet en niet, althans nog niet, als schakel in het stadsverkeer kan worden ge- mist, vooral wanneer daarbij in aanmerking wordt genomen, dat binnenkort de bezoekers van de beide ziekenhuizen van de lijn groot gerief zullen hebben. Uit dit oogpunt be- schouwd en wanneer men let op de bedragen die elders aan het stadsverkeer worden ten koste gelegd, komt ons een everhooging van het subsidie met 2000 gerechtvaardigd voor. Wij stelien U derhalve, onder overlegging van bovengenoemden brief met bijbehoorende stukken, voor, aan de N. V. Alkmaarsche Stadstram over 1929 een subsidie uit de ge- meentekas te verleenen van ten hoogste 3000 per jaar. Wij achten het intusschen van belang, Uwe Vergadering er mede in kennis te stelien, dat bij ons is ingekomen een aanvrage van de firma van Geelen en van den Berkhof, exploi- tanten van een autobusdienst HaarlemAlk- maar, om concessie voor een stads-autobus- dienst. Het overleg omtrent deze aanvrage is nog niet geeindigd. In afwachting van het resultaat van dit overleg, waarvan wij U zoo spoedig mogelijk op de hoogte zullen stelien, geven wij U in overweging. de aanvrage van de N. V. Stadstram voor 1929 in te willigen, zij het dan onder voorbehoud, dat het toe U kennen subsidie van 3000 slechts zal wor den uitgekeerd naar belang van den duur der exploitatie, zoodat, mocht het overleg met de boMngenoemdc firma leiden tot het ver- leenen van concessie voor een stadsautobus- dwnst en daarvan het gevolg zijn dat de stadstram de exploitatie stop zet, het subsidie naar evenredigheid wordt berekend. SINT FANCRAsT" Vergadering van „De Tuinbouw" op Maan- dag 4 Maart in cafe „De Driesprong" al hier. Aanwezig waren 98 leden, terwijl me de aanwezig was de heer J. Kroonenburg, burgemeester van St. Pancras. De voorzitter, de heer C. Kloosterboer. constateerde, dat de vergaderingen zich in stn laatsfen tijd telkens mochten verhcugen in een groote opkomst der leden. Waren wij, aldus spr., op onze vorige vergadering niel p.riodiek moesten aftr*A«r. drie werden i erg tevreden over de marktprijzen, thans is er gelukkig een schepje op gedaan. Hij hoop- le van harte, dat dit zoo mocht blijven gaan, met, zoo mogelijk nog een schepje er bo ven op. De secretaris, de Steer A. Hoogland, keeritfg van zSsbaisjeRl, een ftj®tefIsT£ ajBpadieehfe mecfe. dat de vertop®5Jg der „Ttftn- bij acclamatie herkozen en aanvaardden hun functien. Als volgend punt van beepieking kiegen we: opricliting van Verzekering tat yit- bouvvfilm" door verschillende oorzaken niet door kon gaan op den voorgenomen datum. Ingekomen waren dankbetuigingen van D. en S. Stammes voor ontvangen uitkeering Verbindingsweg Koediik St. Pancras. Ingekomen was een schrijven van het Ge- meentebestuur van St. Pancras vermeldende, dat overeenstemming was bereikt inzake dc verbetering van het Koedijkerpad tusschen beide gemeenten. In een gemeenschappeliike vergadering van B. en W.'s is goedgekeurd een plan voor een rijwielpad van betontegels, tei breedte van 2 Meter, waarvan de kosten worden geraamd op 16 tot 17000, waar- voor de L. G. C. bereid is, zoo noodig /4000 te voteeren. Het aandeel voor beide gemeen ten zal worden bepaald in verhoud'ing tot het zielenaantal. Teneinde het aandeel voor de gemeente St. Pancras te verljchten, wordt steun gevraagd aan de vereeniging „De Tuin bouw". De voorzitter decide mede, dat het bestuur dienaangaande een vergadering had helegd, waarin een en ander door den burgemeester was toegelicht. Als gevolg hiervan wenschte het bestuur voor te stelien een bedrag van 750.— te voteeren als bijdrage in de'kosten Gaame verleende hij het woord aan den bur gemeester tot het geven van nadere toelich- tmg. „Het was mij, aldus Z.E. aangenaam in uw bestuur gelegenheid te vinden ons schrij ven nader te mogen bespreken. De onderhan- delingen aangaande deze kwestie toch dttren reeds veel te lang. In de eerste vergadering van de betrokken colleges van B. en W. met de L. G. C. werd reeds definitief uitgespro- ken, dat verbetering dringend wenscheliik was. Het pad verkeert in zeer slechte condi- tie, hetgeen vooral dezen winter is gebleken. Meermalen was het totaal onbegaanbaar, zoodat zelfs"kinderen woonachtig in de Daal meer om die reden de schoo>l niet konden be- zoeken. Menig ingezetene zal de verzuchting hebben geslaakt, dat hierin toch verbetering mocht komen. Als gemeentebestuur staan wij het a! lie me en belang was der gemeentenaren, misschien zullen enkele leden uwer vereeni ging hier eenigszins anders tegenoverstaan, doch bedenkt, dat't overgroote deel der inge- zetenen bestaat uit tuinbouwers. Werden aan vankelijk bij de besprekingen de wederzijd- sche belangen breed1 uitgemeten en tegenover elkaar uitgespeeld, zoodat alles op niets dreigde uit te loopen, ten slotte werd over- eengekomen de kosten, geraamd on 16000 gulden in verhouding tot het zielenaantal van iedere gemeente om te slaan, na aftrek van het door I,. G. C. gevoteerde bedrag. De ze verhouding staat ongeveer als 20 tot 14 voor onze gemeente. Doch aangezien dan nog het bedrag voor de gemeente een onover komeiijke hinderpaal zou kunnen blijken, zal uw steun in deze voor alien belangrijke zaak van groote moreele waarde zijn. Het bedrag komt dan in mindering van het aandeel on- zer gemeente. Bovendien zijn in denzelfden geest aangeschreven het bestuur der Boeren- leenbank en de Banne St. Pancras en spr. heeft wel eenige gegronde hoop, dat ook deze corporaties gunstig zullen beschikken. Air meene wegenverbetering, aldus spr., Is algemeen belang, laten wij dus meewerken tot het verkriigen van goede wegen van- en naar de gemeente, zoodat wij dit jaar, behalve den Twuijverweg, die binnen twee weken wordt aanbesteed, straks ook kunnen profiteeren van een fietspad, dat aan alle eischen vol- doet, een goede verbinding met Koedijk e. a. gemeenten, ook in het belang van ons zelve. (Applaus). De Voorzitter dankte voor de toelichting en gaf het woord aan den heer K. Lek. Deze achtte het belang van Pancras niet kleiner als dat van Koedijk. Pancras heeft veel land in de Daalmeer. Des voorjaars ziet men „heele regimenten" langs het pad naar het land trekken. Zeker, bij vriezend winterweer is het belang van Koedijk weer grooter, doch ook in verband met de z.g. Noorderwegplan- nen, wilde hij zich doen kennen als een voor- stander van het voorstel. De heer T. Bakker verklaarde zich tegen het voorstel. Z.i. was dit geen zaak voor den „Tuinbouw". De heer A. Bakker (best.) sloot zich hier- bij aan en deed een tegenvoorstel, hetwelk door enkele leden werd gesteund. De heer Jb. de Vries pleitte voor aanne- ming van het bestuursvoorstel. Hij had gaarne op den beschrijvingsbrief der L. G. C. een voorstel geplaatst van veel ver- dere strekking, omdat door hem terdege het groote belang voor de tuinbouw in het bi- zonder bij deze verbinding wordt ingezien. Tot in de vroegste tijden heeft er reeds be- hoefte bestaan aan dezen weg. Duizenden ma- len is er gezegd: was er maar een goede weg, hetgeen de ouderen onder ons wel zullen be- amen. Thans wordt de behoefte nog drin- gender, aangezien de Daalmeergrond voor kascultuur geschikt blijkt te zijn. Gezien het kassaldo kan ..De Tuinbouw" zonder eenig bezwaar het bedrag beschikbaar stelien, trouwens dit is hier niet de hoofdzaak, doch men wil weten hoe de tuinders er over den- ken. Het gaat hier om uw moreelen steun waar veel van afhangt en daarom, aldus spr., plcit ik voor het bestuursvoorstel. In gelijken zin spraken nog de heeren Schuur en A. Hoogland en enkele andere leden. Door den heer T. Bakker e. a. werd stemming verlangd. Het bestuursvoorstel werd aangenomen met 78 stemmen voor, 11 bianco en 9 tegen. De Burgemeester verklaarde, dat deze uit- spraak voor den Raad van groot belang was De raadsleden hebben nu een flinken steun, nu zij weten hoe de tuinders er over denken. Hij sprak de hoop uit, dat het pad nog dit jaar tot stand zou komen en dankte voor de gunstige beslissing. Hierna kwam ter tafel een bestuursvoorstel om 150 beschikbaar te stelien voor de al- gemeene behoeftigen, hetgeen na eenige be- spreking werd goedgevonden. De beschrijvingsbrief der Alg. Verg. der L. G. C op 7 Maart alhier, werd daarna aan een uitvoerige bespreking onderworpen. Het punt Stopzetting der veiling bij aard- appelziekte. werd na eenige opmerking goed gevonden. De oprichting eener bloemboilen- veiling gaf aanleiding tot uitvoerige bespre kingen, evenals punt F pensioenregeling be- ambten. In verband hiermede werd aan de afgevaardigden opdracht verleend. De voorstellen tot afsehaffing van ver- koopvergunningen konden algemeen go«d- keBrrng verwerven, terwijl omtrent verdere punten nog verschillende opmerkingen wer den gemaakt.- Voor de verdeeling van het beschikbare bloemkoolzaad gaven zich 15 gcgadigden op. Hierna sluiting. WARMSNHUIZEN. Gisterenavond te 7 uur werd in het Patro- naatsgebouw een lezing gehouden door den heer Ir. Bles, leeraar te Voorhout aan de r.-k. Landbouwsciiool over de „Landbouw en Be- mestingsleer". Deze uitnoodiging was door den l iandeisraad L. F. B. geschied. De op komst was zeer bevredigend. De heer H. P. Kager, directeur, opende deze vergadering met den bekenden groet en heette alien welkom in't bij zonder den heer Bles, die bereid was dezen avond naar hier te komen om het een en ander aangaande de bemesting uiteen te zetten wat van een groot belang is, om de juistheid, soort en hoeveel- heid te gebruiken, die men noodig heeft. Hierna werd het woord verleend aan den heer Bles die in zeer uitvoerige besprekingen de verschil'ende soorten van bemesting uit een zette. Spr. gaf ook te kennen, dat men van het land ve i meer moest halen dan voorheen. De pachten zijn hooger, 't arbeids- loon is hooger en de uitgaven zijn grooter. Met de kunstniest bereikt men daardoor vee! meer. Het inkomen wordt verhoogd wat zeer nood- zakelijk is. Ook, ging spr. verder voort, dat niet alleen de hulpmeststof voor den bouw- grond noodig is, maar ook voor het weiland Het zou te veel gevraagd zijn, om deze lezing in zijn geheel, of ten naasten bij te vermelden, dit zou te veel ruimte in beslag nemen, doch de mededeelingen aangaande verschillende soorten van bemesting voor de planten was interessant en zeer leerzaam voor de bouwers. Dit bemerkte men ook, daar de lezing met aandacht werd aange- hoord. Na een kleine pauze werd de tweede lezing voortgezet. Daarna werd gelegenheid gegeven tot het stelien van eenige vragen, waarvan door de heeren A Tesselaar, P. Tesselaar en W. Dekker gebruik gemaakt werd, welke op bevredigende wijze werden beantwoord. De ii-er Kager dankte daarna den heer Bles voor de nuttige leering, welke wij daar- uit mochten trekken, en sloot met den beken den groet en danlc aan de aanwezigen voor de flinke opkomst dezer vergadering. NOOKB-SCHARWOUDE. Maandagavond werd in de Ned. Herv Kerk alhier een Propaganda-KunstavonJ voor den Nederl. Blindenbond gehouden jammer was het, dat er niet meer belangstel- ienden waren voor dezen mooien avond Het kerkgebouw was maar matig bezet. Na een kort openingswoord gehouden door ds. Dragt, daar ds. Staal plotseling verhinderd was, werd met het programma, dat geheel door blinden werd uitgevoerd, begonnen. Aller- eerst werden een paar orgelsolo's gegeven door den heer Willem Cieman van Amster dam. Deze muziek maakte zeker indruk op de bezoekers, temeer daar men wist, dat het or gel toch op gevoel af bespeeld werd. Men kan hieraan reeds zien wat blinden kunnen presteeren. Mooi, heel mooi was de zang van mevr. Riek SternFraak, sopraan, van Haarlem. De bezoekers hebben hiervan voloo genoten. Daarna werd een vlotte, vloeiende rede gehouden door den heer Joh. v. d. Berg, propagandist N. B. B. van Oosterbeek. Deze schetste wat het doel was van de Nederl. Blindenbond en wat men wilde. Allereerst leerplichtwet, waardoor iedere blinde in staat zal zijn het onderwijs te volgen en daar- naast nog andere dingen kan leeren, waar- dooT hij in staat zal worden gesteld later in zijn eigen onderhoud te kunnen kunnen voor zien, en niet afhankeliik te zijn van de publie- ke liefdadigbeid. Spreker haalde vele voor- beelden aan, van wat blinden kunnen prestee ren. Voor eenige jaren heeft de gem. Am sterdam een proef op dit gebied genomen en de resultaten waren, dat een viertal blinden opgeleid zijn tot masseur en masseuse, twee slaagden voor telefonist, zes voor marconist, anderen bekwaamden zich in het schoenma- kers- of rijvielvak, terwijl vorig iaar een blinde te Nijmegen slaagde voor Middelbaar Duitsch. Den blinden komt wel degelijk een plaats in de Maatschappij toe. Medelijden helpt niet, krachtigen steun moet de N B. B. hebben. Spr. eindigde met een oowekking aan alien om dichter bij de N. B. B. te komen te staan en door zich te abonneeren op „dc- Blindenbode" of den Bond een jaarl. bij drage toe te zeggen. den Bond getdelijk en moreel te steunen. Na nog eenige orgel- en zangnummers sloot ds. Dragt met een woord van opwekking om den Nederl. Blindenbond zooveel mogelijk te steunnen, dezen avond. In de pauze hebben velen zich geabonneerd op de Blindenbode of een jaarlijksche bijdrage toegezegd. KOEDIJK. Dinsdagavond had in ons kerkgebouw het 2de Concert plaats vanwege den Ned. Blin denbond. De leiding van dezen avond was bij mej. J. Haumersen, die de bijeenkomst opende met het welkom toe te roepen aan de tairijke aanwezigen en medewerkenden. Voor den Blindenbond waren aanwezig mevr. Riek SternFrank, sopraan van Haarlem, de heer Piet Visser, piano, van Koedijk, de heer Joh. v. d. Berg, declamatie, van Oosterbeek en de heer Willem Creman, piano-sol ist, van Amsterdam, terwijl onze plaatselijke vereeni ging „Zanglust" haar gewaardeerde mede- werking verleende. Ditmaal was het een eenigszins bijzondere avond die voortge- vloeid was uit den vorigen. De blinde concert- tisten wilden n.l. gaarne hun mede-lotgenoot uit Koedijk in de gelegenheid stelien zich een piano aan te schaffen waardoor hij door ijve- rige studie misschien eens in eigen onder houd zou kunnen voorzien. Er is veel liefde voor dit doel aan den dag gelegd, zich uitende in belanglooze hulp en medewerking van vele zijden. Er kan dns niet alleen van een zeer mooien avond gesproken worden, maar ook van een mooi resultaat. De opbrengst van het concert bedroeg f 290, zoodat er een begin is, waarop naar wij ho- pen, zal worden voortgebouwa. De vele aan wezigen hebben genoten van het pianospel, den zang en de declamatie der blindan, en al ien waren er weder van onder den indruk dat deze mens?hen zromeel knrrnen tot stand bren gen. Nadat iiet program was afgewerkt werd er in de consistoriekairuer een demonstrate gehouden van leermiddelen der blinden waar- bij de heeren P. Visser en Willem Creman eenige toeiichting gaven, waarvoor ook veel belangstelling en aandacht was. Een woord van dank aan't comite dat dezen avond heeft voorbereid, aan de vereeniging „Zanglust" en voor de belanglooze medewerking van an deren is zeker op zijn plaats. HENSBROEK. GemeenteraaA Na afloop van de openbare aanbesteding en gunning der O. L. S. vergaderde de ge- meenteraad, onder voorzittersehap van bur gemeester Kooiman. Afwezig was de heer Kamp wegens ziekte. Besloten werd voor de volgende postende som van 36750 tot bouw van de nieuwt school, uit te trikken, n.l. voor Aankoop bouwterrein f 2950.-» Aanleg Centrale Verwarming 2000.— Inrichting School 1800.— Architect1761.— Bouwsom27600.— Post dagelijksch opzichter 639.— De termijn van aflossing zal gesteld wor den op 35 jaar, te beginnen met de le aflos sing in 1930. Elke aflossing is 1050.—. Daarna kwam aan de orde het voorstel tot opheffing van de O. L. S te Spierdijk. Daar men thans voor het feit wordt ge steld van een vast hoofd inplaats van het tij- delijke hoofd, den heer de Boer, aan de school te verbinden, en daar genoemd hoofd, wacht- gelder en wonend te Hoorn, niet in de ge meente Spierdijk wil wonen, moet men naar veranctering omzien, naar een nieuw hoofd (die moeilijk te vinden zal zijn voor Spierdijk) of de school zal opgeheven moeten worden. 12 kinderen bezoeken ihans de school waarvan 2 uit deze gemeente en 10 uit Obdam. Het voorstel was op de vergadering van 20 Febr. 1.1. door degeconmikerden, t.w. Obdam, Span broek, Berkhout en H curb reek geopperd, de school op te'heffen. De wethouder, de heer D. Wit, was een voorstander tot het belioud van de school wanneer daar ter plaatse een hoofd der schoo' zou willen komen wonen. De ouders der kinderen waren tevreden met het onderwijs wat daar gegeven wordt en voor- standers tot liet belioud der school. Beter sihoolpad dan naar den ,,Vleeschweg" is er niet. Ook behoudt men zoodoende nog eenigszins het verband. Om deze redenen wilde spreker een af- wachtende houding aannemen en was daar om tegen de opheffing. De heer Visser vroeg welk financieel voor- deel er aan de opheffing verbonden is. Wan- neer de ouders er zoo voor zijn dat de school behouden blijft vvas spr. er ook voor, hoewel, by mindere deelname de school toch automa- tisch opgeheven zal worden. De voorzitter kon over de financieele voor- of nadeelen r g niet veel verklaren. Of het z.g.n. Kwakeipad al dan niet een schoolpad zou zijn, ligt ook nog in het duister. Of daar- door, bij opheffing hoogere kosten voor ver- voer komen, ook daar kon spr. geen verkla- ring van geven. De heer Oudejans was, wat de opheffing betiett van een tegenovergestelde meening. Spr. noemde een een-nians-school een onding. Dat de ouders uit de Wogmeer er voor zijn. kan spr. best begrijpen, maar het onderwijs is zeker met opheffing gebaat. Na heel wat heen en weer gepraat, waarin ook de voor zitter zich een tegenstander van een een- mans-school verklaarde omdat het bijna niet mogelijk is, om de leersfof voor 7 klassen door 1 persoon, al is hij nog zoo bekwaam, te laten verdeelen, wc-id tensiotte tot stem ming overgegaan, waarna met drie tegen drie de stemmen staakten. Bij de rondvraag, verzoclit de heer Schroo- der den voorzitter, inlichtingen te verschaf- fen omtrent het door de kinderen van de hee ren Wiitman en Nierop bezoeken van de O. L. S. te Ursem. De voorzitter verldaarU dat het juist is, dat bedoelde kinderen "~hr de school van Ursem gaan. Maandagmornen zijn de ouders van bedoelde kinderen ter secretaric versche- nen, met he> verzoek in deze De voorzitter verklaarde hun, dat ze daarin vrij waren, maar dat de kosten, daaraan verbonden, niet direct door de gemeente gedragen zullen worden. Dat komt in de eerste plaats aan de betrokken gemeente, alwaar de kinderen thans schoolgaan. Daarna volgde sluiting. Aanbesteding O. L. S. Dinsdag heeft ten gemeentehuize de open- bare aanbesteding der nieuw te bouwen open- bare lagere school plaats gehad. Bij de opening deelde de voorzitter, burge meester Kooiman mede, dat 12 inschrijvings- biljetten waren ingekomen, n.l. van de N. V. Technisch Bouw-Bu- reau Joh. Verberne te Alk- maar voor29.943.— P. Scheepbouwer alhier en W. Gilties van Broek op Lan- gendijk voor28.611.— IJsbrand Kroonenburg, Alk- maar, voor29.870. R. K. Koppen en Zoon, Alk- maar, voor 32.100. J. Bakker, Alkmaar, voor 31.700. L. Groot, Hensbroek, voor 29.925. S. IJsbrand Bakker, Avenhorn, voor 28.870. J. Moejes, Ob voor 29.525. Jac. Zijp, Zuid-Scharwoude, v. 27.600. J. Huiberts, Alkmaar, voor 27.710. K. Bakker, Bobeldijk, voor 31,833. H. Tauber, Oudorp, voor 37 112. Het werk is gegund aan den laagsten in- schriiver, den heer Jac. Zijp, van Zuid-Schar woude, voor den som van 27.600. ZUIDSCHARWOUDE. De tuinbouwvereeniging „De Toekomsf vergadei'de Maandag ter lokale van den heer P. de Geus. De heer S. de Boer, voorzitter, verwelkora- de de niet druk bezochte vergadering. Deze geringe opkomst betreurde hij wegens de be langrijke punten. Medegedeeld werd, dat het fanfare-corps Kunst na Arbeid een dankbetuiging had inge- zonden voor de ontvangen bijdrage voor de bazar. Van de afdeeling T. T B. was een verzoek ingekomen mede te willen wer ken om te trach- ten, dat eendenlionders hupne vogels het ge-

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6