ASPIRIN Buiteeiland veei teeie tear vasthouden, daar zij zeer Aade doen aar. de producten. De afdeeling viil itidien „De oekomstbesluit inede -e jvillett werkcii, dat het bestuur zich dan in .^rbinciing stelt met de aid. L. T. B., om de redactie van een request sainen te stellen en dan aan de gemcenteraden te zenden. Hetb estuur rneende. dat de eenden wel nu. doen, dock cc schade is grooter. Wel bestona ncf dat de eeiwe*' hier een gemeepte-verordening, wedurende t.n paar maanden moeten vast- wehouden worden. Echter is hiertn de sleur gekotnen en thans besiaat er blij-kbaar geen verordening. Hierover ontstond een tamelijk lange be- sprcking, waaruit bleek, dat men van de scha de van de eenden overtuigd was, zooals tevens de ervaring leerde. Besloten werd om aan het verzoek van aen L T B. gehoor te geven; en daarbij eveneens te behandelen de groote schade welke aok van de duiven ondervindt. Planten wor den verwoest, oeulvruchten opgepikt enz enz. Het volgende was een voorstel van den heer Th. Biom, die het bediener. van den ijs- boeier liever zag behandeld door de bouwers zelve dan door werkloozen. Bij de besprekingen hierover bleken de mee ningen verdeeld, doch uit de gehouden stem ming bleek toch vcrreweg de groote meerder- hekf te staan aan de ziide van het bestuur, dat den bestaanden toestand liever gehand- haafd zag, waarom wij de besprekingen ach terwege iaten. f Op voorstel van den beer J. de Geus wera goedgevonden, dat het bestuur deze aange- legenheid ook bij het bestuur van de aid. L T B. zal bespreken, daar men nu toch ten confereeren moet. Behandeling Beschrijvingsbriej Alg Vi'rg. L. G. C. feestuursvoorstd punt A. werd algemeen goedgevonden. De heer Jb. Verkroost deed hierbq opmer- ken, dat hij aangaande de entree-gelden ver- nomen had, dat de boeren 4 en de kooplie- den 3 betaalden. De hec-r Jn. de Geus meende, dat de Uggei- den van de vaartuigen minder moesten wor den of geheel verdwiinen. De voorzitter zeide in zijn antwoord aan den heer Jb. Verkoost, dat het weEicht eens gebeuren kan, dat de koopman iets mindei be betaalt, doch dat dit dan zijn ocrzaak vindt dat de vereeniging „De Koophandei en bloc betaalt op verschillende veilingen, en den hveeden spreker vroeg hij: is een clubbeltje nog te veel? Verder werd op deze zaken maar met mge- Sfaan. met De aid. Heer-Hugowaard L. T. B. wil in het middaguur de verlading der producten laten doorgaan. Het prae-advies wil het middaguur der arbeiders niet opeischen. De heer Jn. Klingeler sprak den wensch uit, dat het marktbestuur zich in deze met de ar beiders zal verstaan. De prae-advies werd goedgekeurd en met den wensch van Jn. Klingeler zal rekening ge houden worden. Rondvrvag De heer D. de Geus wilde rafiia en bollen- manden coooeratief aankoopen. De wenschelijkheid van het eerste werd niet zoo ingezien, doch met het laatste zal het geschieden. De heer Jb. Kramer wilde ook de telefoniste doen pensionneeren. De voorzitter verwees naar het voorstel dat de gelegenheid daarvoor in zich heeft. De heer Jan de Geus vroeg hoe het gaat ter L. G. C.-vergadering met de stemming over het oensioen. De voorzitter antwoordde, dat het agenda- ount de meerdcrheid had, dat dus voorgestemd wordt en splitsing van s'emmen niet mo- gel ijk is. De heer P. de Geus Jz. vroeg of mctoren mo gen varen in de z.g. „Slof". Geklaagd werd, dat de motor van de firma Jan de Wit van Broek op Langendijk er maar op los vaart en de vaarder zich aan niets stoort. De besprekingen hadden tot resultaat, dat men voor verhet'j"ing van d=zen toestand zich zal wenden t Polder- en Gemeentebesfuren De heer Jan Mulder bracht een woord van dank aan de Vd-n —m dm 1.. T. B. aan het Noordeinde, die flink geholpen hebben met den ijsboeier. De heer P. de Geus deed hierbij opmerken, dat het zoo jammer is, dat hier twee tuin- bouwvereenigingen zijn. De voorzitter deelde nu mede, dat de po- gingeti om snoorwagens te krijgen voor het vervoer onzer producten, tot resultaat had. dat per dag een trein gaat in een richting: n.l.Broek op I.angendijk alleen Kranen- burg, Warmenhuizen alleen Oldenzaal, Nocrd-Scharwoude alleen overige stations De treinen gaan direct door, wat een gi'oot voordeel is. Hierna sluiting. iBPII, TABLETTEN Voelt gy U vermoeid en loom in de beenen Neem een ASPIRIN en be! i& zoo verdwener?. De punten B, C. D en F. vermochten even eens de goedkeuring. Punt F ondervond een iiinke besprekmg. De heer Jb. Kramer wilde het voorste1, dat over de pensionmering der beambtcn van de L. G. C. gaat, als volgt geademen- teerd zien: Recht op pensioen hebben zij, die rninstens 15 jaar in dienstbetrekking zijn ge- weest. De heer Jn. de Geus is niet voor het vooi- stel, daar het ten koste vooral van den min- deren bcuwer gaat. De heer P Kosteliik is we! principieel voorstandcr, doch noornde practische bezwa- ten, o.a. zal een beanibte bij eventueele min- dere? eschikthe'd voor zijn functie kans heb ben eerder c:itslagen te worden. De voorzitter deed cpmerken, dat pen- siccngerechtigden met name ter Alg. Verg^ worden voorgedragen en tevens genotuleerd worden. Na nog een poosie over en weer praten werd het voorstel in stemming ge- braoht en staakten de stemmen met 18—18, voloens de afroepiim van de oresentielijst Een lid, dat na het teekenen van deze lijst was binnengekomen had dus niet gestemd De voorzitter vroeg de vergadering nu of dit lid alsnog mocht medestemmen. Nadat dit algemeen goedgevonden was, mocht bedoeid lid stemmen en stemde voor, zoodat het voor stel met 1918 stemmen was aan'renomen Nu kwam het amendement van den heer Kramer in stemming en werd met 35 stem- men voor aangenomen. Punt G betreffende stichting van een bioembollenveilinu werd aangenomen en het daarmede verband houd nde punt H onder vond een meer breed"oe"ig? besnreking, voor al het aanvragen van een crediet van ten hoogste 200.000. De heer Jb. Verkroost vroeg o.a. wat voor crediet de vereeni.ging van bloembollenkwee- kers geeft, en de heer fn. de Geus vestigde de aandacht op de Grondkapitalen Bank, die on- der de auspicien van de Centrale Bank te Utrecht staat. De voorzitter zeide. dat de veiling absomut geen risico draagt. Het crediet bedoelt de tuinder aan geld, te heloen, vooral de begin- nende bollenkweekers, die gaarne binnen een paar maanden geld willen hebben: tot Oct 75 en met Mei 25 tegen den geldenden koers. Vocrstellen van. de vereenigingen. Het prae-advies van het bestuur op het voorstel van de afdeelingen om het bonnen- stelsel te doen verdwijnen, werd aangenomen. Het prae-advies ondersteunde de voorstellen Punt 2 van „De Toekomst" betrof het strafbaar stellen van leden die in strijd han- delen met het reglement. niet bij de aid besturen, maar bij het bestuur van de F. G C. onder te brengen. Het prae-advies van het L. G. C.-bestuur, dat 10 wil heffen van de som, waarvoor uit de hand of op andere veilingen is ver- kocht, werd aangenomen. Het voorstel van „De West", beoogende op- heffing van het Provinciaal Tuinderscrediet, vond geen steun en goedkeuring werd gehecht aan het prae-advies, dat zigt, dat dit particu- liere zaken zijn. Het volgende punt is van „Groentecultuur" en wil goede kwaliteitsproducten van het 11. C. B. merk doen voorzien ter veiling. Voor eenige afwijking wenscht de vereeniging een mildere keur. De heer Muller was cekant tegen het woordje „eenige", dat hij door „belangrijke" liever zag vervangen. Dc voorzitter zegde, dat het wel de bedoe- ling zal zijn: vrudh^en die cpn kwaal hebben, en "dat de vruchten die goed zijn of goed ge maakt kunnen worden, onder het U. C. B. merle gaan. flet prae-advies, drat volkemen voorstel accccrd sraat. ondervtrnd keuring wan, dc vergdc'erijjg. De bezwaren tegen het Raadsbe- shut door mr. Kusters verdedigd voor Ged. Staten. (Van onzen specialen verslaggever). Gistermiddag zijn in een openbare verga dering van Ged. Staten ie Haarlem door mr. H. A. J. M. Kusters de bezwaren verdedigd, ingebracht tegen het Raadsbesluit, waarbij van de Stichting Centraal Neutraal Zieken huis de som van 150.000 als leening door de gemeente wordt aanvaard. De burgemeester, mr. W. C. Wendelaar was aanwezig om hex standpunt van het ge- meentebestuur toe te lichten. Deyoorzitter, de commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Roell, gaf aan de hand van de stukken een uitvoerige uiteenzet ting van de zaak. Op 1 Aug. 1928 is door B. en W. van Alk maar ter goedkeuring aan Ged. Staten inge zonclen het Raadsbesluit om een geldleening van 150.000 te sluiten voor het Cenir Neutr. Ziekenhuis, onder voorwaarde o.a. dal een rente van 4 Mi zal worden betaald (welke rente echter weer aan de gemeente wordt terugbetaald) en dat het geheele be drag der leening aan de stichting zal worden terugbetaald, wanneer door een later besluit van den Raad het ziekenhuis zijn neutraal karakter mocht verliezen. In een begeleidend schrijven wezen B en W. op het eigenaardige karakter van deze overeenkomst. De beslissing van Ged. Staten is verdaagd in verband met bezwaren tegen het raadsbe sluit ingebracht door mr. Kusters e. a. Recla manten achten het besluit in strijd met een ■met bet cfe goed- vrceger besluit, dat het bedrag van f 150.000 ten geschenke wordt aanvaard. Het gemeentebestuur voert hiertegen echter aan, dat de Raad het bedrag van 150.000 destijds aanvaardde „hetzij in den vorm van schenking, hetzij onder ander beding". Er- kend wordt, dat aanvankelijk alleen aan een schenking is gedacht; later is echter geen be- zwaar gemaakt tegen een leening. Ook een der reclamanten stemde toen in den Raad voor het besluit. De voorwaarden betreffende de neutraliteit van het ziekenhuis liggen vol- gens B. en W zoo in de lijn van de schen king, dat ze practisch voor het aangaan var. de leening geen bezwaar zijn. Uiteenzetting van mr. Kusters Mr. K u s t e rs, het woord verkrijgende, noemde dit een van de laatste stadia in het drama van het ziekenhuis te Alkmaar. Dit drama za! nu wel zijn einde naderen; maa; deze zaak zal toch eerst moeten worden uit gemaakt. Het Raadsbesluit om tot de stichting van een ziekenhuis over te gaan is destijds voor waarde'ijk genomen. Er was door particulie ren f 150.000 bijeengebracht, welk bedrag ten geschenke zou worden gegeven aan de gemeente; de buitengemeenten zouden f 15.000 per jaar betaien als bijdrage in het jaarlijksche tekort op de exploitatie. Niette genstaande het een voorwaardelijk besluh was, werd overgaan tot uitvoering Als men toen gezegd had: die 150.000 moeten op tafel iiggen, dan waren ze er gekomen. Er was een comite opgericht dat dit bedrag wil de geven; van voorwaarden is nooit gespro ken. Het comite heeft later echter gezegd: wij willen waarborgen. Dat comite heeft zich toen omgevorm-d tot een „Stichting Centraal Neutraal Ziekenhuis", en deze is aan de schenking van het bedrag van 150.00C voorwaarden gaan verbinden Daartoe hac zij niet het recht; het geld had aan de ge meente onvoorwaardeiijk moeten worden ge geven. In het eerste raadsbesluit is de absoluR- restrictie gemaakt, dat geen leening zou worden gesloten. Er zou dus een nader be sluit moeten zijn of het geld zou worden aan vaard als schenking of als leening. Spr. heeft toen in den Raad gezegd, dat het geen leening moest zijti, omdat d'aaraari ronsenuentieis vasizjtien Spr's bezwaar tegen de leening is, dat niet alleen rekening moet OEANJE Weiqer namaak sn let er op oat op elke tablet het woord „BAYER" staat. Prijs75cts worden gehouden met het huidige geslacht. De gemeente heeft ook eens gekregen een le- gaat-Van der Oord, groot ongeveer /75.000 voor een ziekenhuis met klasse-verpleging. De Ziekenhuis-commissie en B. en W. heb- l>en nu gezegd, dat op die bedragen van 150.000 een 75.000 niet behoeft te wor den gereserveerd, want die werden gegeven a fonds perdu voor de stichting en niet voor de exploitatie. Dit noemt spr. onjuist Als er een ziekenhuis moet komen, dan moeten wij niet alleen zorgen voor de oprichting, maar ook voor de instandhouding. Natuurlijk nam het gemeentebestuur dat standpunt in, omdat als men was gaan reserveeren de exploitatie veel te zwaar zou zijn geworden. Maar nu heeft de Raad besloten toch een leening te sluiten. Neem aan, zegt spr., dat dit juist is (hetgeen hij betwist), dan moet er gereserveerd worden. Spr. neemt het stand punt in, dat het tegenwoordige geslacht dit ziekenhuis „verbruikt", en hij houdt rekening met de mogelijkheid, dat de leening moet wor den afgelost. Volgens dit raadsbesluit zal de gemeente tot in der eeuwigheid verplicht zijn het zie kenhuis in stand te houden. En als Alkmaar over een aantal jaren moet gaan betaien, dan is er het geval, dat het dan levende geslacht moet opbrengen voor leeningen, die ten bate van dit geslacht zijn gesloten. Spr. komt daar tegen op en hij hoopt, dat Ged. Staten het raadsbesluit niet zullen goed keuren. Als dat zoo is, gelooft spr., dat be reikt wordt, wat er moet zijn: dat het geld zal worden geschonken, dus dat het zal wor den aangewend zoo als het is gegeven. Toelichting van den burgemeester De burgemeester maakte in de eer ste plaats bezwaar tegen de opmerking van mr. Kusters dat dit het laatste stadium is van het ziekenhuis-drama. Het laatste stadium van het drama als men het zoo noemen wil is gelukkig al geheel overwonnen Spr noemt het merkwaardig, dat het con flict, dat nu Ged. Staten bezig houdt, niet gaat tegen het gemeentebestuur. maar tege het comite en vooral tegen de stichting, waarin het is omgezet. In zoovei is spr nu in een moeilijke situatie, omdat hij, in alle waardeering voor hetgeen het comite heeft gedaan, zich toch niet geheel kan vereenigen met hetgeen de Stichting deed Als de zaken gegaan waren zooals spr. had gewenscht, dan zou men hier nu niet tegenover elkaar staan Maar spr. vraagt nu, als anderen een- maal iets willen, moet dan het gemeente bestuur zich jaartegen verzetten? Het is een niet gemakkelijke zaak: Schen king of leening? De situatie is zoo, dat het comite in den vorm een leening heeft gekozen, die in een wezen een schenking is Spr. zal nu iets recht moeten praten, wat hij niet redd acht, en waartoe hij dan ook niet bereid zou zijn. a.s er niet zoo weinig versdul was tus- schen het een en het ander Er zal bijv wel rente van de leening moe ten worden betaald. maar de Stichtine zal de rente onmiddellijk terugstorten in de ge- meentekas, zoodat het een regeling is met gesloten beurzen. Bij een schenking behoeft het bedrag nooit te worden terugbetaald bij een leening wel. In dit geval is er dus de mogelijkheid, dat het geld terugbetaald zou moeter. worden. De Stichting heeft nu eenige voorwaarden gestekl, die het gemeentebestuur heeft aan vaard. Spr. is van meening, dat het gemeentebe stuur ten aanzien van deze leening nooit var. standpunt zal veranderen. De voorwaarde be treffende de neutraliteit van het ziekenhuis is dus niet van overwegend belang. Omdat tier- halve het verschil tusschen leening en- schen king zoo gering is, heeft de Raad geen be zwaar gemaakt. Men moet niet vergeten, zegt spr., dat het thans toch maar alleen kan gaan over goed keuring of niet van het raadsbesluit. Mr. Kusters meent, dat het besluit is in strijd met de wet, omdat volgens de wet de middelen moeten worden aangegeven. waar uit rente en aflossing van de leening moeten worden betaald. Dit is echter volkomen en regie geschied Zoo ook ten aanzien van de aflossing Maar op de eerste begrooting na het sluiten van de leening behoeft geen post voor te komen voor aflossing, omdat dit eerst noodig is in het elfde jaar. Voor dit geval kan niet anders worden gedaan dan deze zeer bijzondere af lossing te boeken op den buitengewonen dienst Volgens mr. Kusters zou nu ook moeten worden afgeschreven. Maar afschrijven is for med i<ds heel anders dan aflosisen. Dit is overigens, naar spr's meening, een vraag van beleid, die thans niet in discussie is. Spr wil echter wel meedeelen, dat B en W meenen dat afschrijving niet noodig is, omdat het geval van terugbetaling zich niet zal doen. Het is verstandig zich te is bijeen gebracht. Komt de Raad, vraagt spr., niet in een eigenaardige moeilijkheid als reclamanten in het gel ijk worden gesteld? De Raad heeft des tijds gezegd: schenking of leening. Het co mite koos een leening. Nu kan de Raad toch moeilijk zeggen: dan doen wij 't niet! Maar welk gemeentebelang is eigenlijk bij deze zaak betrokken, dat men een actie voert als die van reclamanten? In de situatie, waarin men nu is, zal, als het ziekenhuis wordt betrokken, het geld er toch moeten komen Het is daarom goed als de gemeente zoo spcedig mogelijk beschikking krijgt over het bedrag. Door deze actie is dat nu al 8 maanden verschoven. De Stichting heeft in- tusscben natuurlijk rente gekweekt en van die rente zijn aan de gemeente voor het zie- xenhuis geschenken aangeboden, die het zeer goed gebruiken kan. Door nu de zaak nog langer aan te hou den, maakt men dat er weer eenigen tijd voor- bij gaat, voordat.de gemeente het geld ont- vangt. Dat is voor geen enkel deel van de >evolk:ng van eenig belang. Vragen De voorzitter merkte op, dat uit de raadsbesluiten voor Ged. Staten niet blijkt, dat de goedkeuring een schenking omvat. Mr. Kusters meent, dat het in de over- wegingen wel voorkomt. De v o o r z i 11 e r: In het dictum is daar geen sprake van. Anders hadden Ged. Staten ook de schenking goedgekeurd. Hierover ontspon zich eenige discussie tus schen den voorzitter en mr. Kusters. De v o o r z i 11 e r: „Maar als Ged. Sta ten het raadsbesluit nu niet goedkeuren, wat gebeurt er dan?" Deburgemeester: „Dat kan ik niet met zekerheid zeggen. Het geld moet wel ge geven worden". De voorzitter: „Maar als het geld geschonken wordt, welke waarborg hebben dan de gevers? Hebben zij niet den vorm van een leening gekozen juist om waarbor gen te hebben, dat geschiedt hetgeen zij wil len?" Mr. Kusters merkte op, dat er van waarborgen vragen geen sprake mag zijn. Nadat nog enkele vragen waren gesteld sloot de v o o r z i 11 e r de besprekingen. De beslissing van Ged. Staten volgt later Lantl- en TiiinhoiEW. MAATREGELEN OP DEN AKKER NA DEZEN STRENGEN WINTER. Men schrijft ons: Na dezen strengen en langen winter zal men ervaren, dat vele wintergewassen gele den hebben; o.a. de rogge heeft op sommige plaatsen van ons land het erg te verduren. Men maakt zich in zulke gevalten in den regel te snel ongerust, en men ziet vaak ak kers omploegen, die met een goed toegepaste overbemesting in den vorm van salpeterstik stof nog gemakkelijk te redden zijn. Deze bemesting in den vorm van salpeterstikstof nog gemakkelijk te redden zijn. Deze bemes ting bewerkt een sterke uitstoeling en de planten ontwikkelen zich dan bij ruimen stand zeer sterk. Meestal blijkt de toestand nog mee te val len en zelfs blijkt dikwijls onjuist op die ak kers, welke van den vorst geleden hebben, uitsluitend salpeterstikstof te geven. Wil men legering door toediening van sal peterstikstof voorkomen en tevens profiteeren van de lagere prijzen der synthetische stik- stofmeststoffen, dan komt Leunasalpeter in aanmerking, die 1/4 salpeier en 3/4 ammoni akstikstof bevat. Ook de Kalkammonsalpeter IG, die sinds korten tijd in Nederland ver- krijgbaar is, zou hiervoor in aanmerking kun nen" komen. Een punt, dat hierbij verder nog in aan merking genomen moet worden, is het feit, dat verliezen door uitspoeling van stikstof, b.v. bij sterken regenval, bij gebruik van am- moiakstikstof niet behoeven te worden ge- vreesd. Op te kalkarme zandgronden make men bij voorkeur van kalkhoudende mesfstoflen gebruik, zooals Kalkammonsalpeter en Kalk- salpeter. Door den strengen en langen winter zou den enkele landbouwers allicht geneigd kun nen zijn, met het oog op de vorstschade, meer gebruik te maken van de duurdere salpeter stikstof dan noodig is. Dit zal vaak overbo- dig zijn, v/ant de goedkoope zwavelzure am- moniak en Leunasalpeter zullen nog ruirn ge legenheid hebben, om tot voile uitwerking te komen. Immers steeds blijkt uit vele bemestingproe- ven, dat ammoniakstikstof als overbemesting voor wintergewassen tijdig genoeg tot uit werking komt. voor zal doen. net is dekken tegen normale risico's, maar het is on- mogelijk zich te dekken tegen risico s, die zich plotseling kunnen voordoen. Spr. stelt de vraag of de schenking van het comite na bijv 80 jaar weer op tafel moet worden geiegd Hij meeni dat dit niet hO geval is Over 80 jaar za! niemanc naar dat bedrag vragen: evenmin als wij nu vragen naar het geld, dat voor het oude ziekenhuis VOLKENBOND. DE 54E RAADSZITTING. De funizitting te Madrid? Er worden officieuze besprekingen ge- voerd betreffende het denkbeeld om de juni- zitting van den Raad te Madrid te doen houden. Overeenkomst tusschen de Kleine Entente, Polen en Griekenland in- zake het minderheidsvraagstuk In de kringen der gedelegeerden is thans de inhoud bekend geworden van een overeen komst, die gesloten is tusschen de drie regee- ringen der Kleine Entente, de Grieksche en de Poolsche reegering, en waarin deze vijf re- geeringen een uniforme houding aannemen ten opzichte van de kwestie der minderheden. Naar verluidt zou deze overeenkomst eenigen tijd geleden door den 1 ijecho-Slowaakschen gezant te Parijs aan de Fransche regeering zijn overhandigd. De overeenkomst houdt de volgende punten in: 1. De thans gevolgde procedure der com- missie van drie van den Volkenbondsraad is in strijd met den geest en den tekst van de minderhedenverdragen, welke slechts voor zien in een ingrijpen van den Raad van den Volkenbond op speciaal verzoek van een lid van dien Raad en onder zijn speciale verant woordelijkheid. De staten, die tot de onder- teekenaars van de minderhedenverdragen be- hooren, hebben deze procedure slechts uit lijd- zaamheid tot nu toe geduld 2. Het is in strijd met deh geest van de minderheden-verdragen wanneer de Volke-n bond bezwaren ontvankelijk verklaart, die worden ingediend door buiteniandsche re- geeringen of door regeeringen van landen. die door gelijkheid van ras verbouden zijn met de minderheden in andere staten 3. Een eventueele wijziging der minder heden-verdragen is geenszins afhankelijk van de mee,rderheid van den Volkenbondsraad maar in de eerste plaats van de toestemming der staten, die het verdrag onderteekend heb ben. 4. De onderteekenende staten zullen slechts hun toestemming geven tot een wijziging van de hun opgelegde verplichtingen, speciaal wat betreft het uitbreiden dezer verplichtin gen tegenover de minderheden. evenals tot let tot stand brengen van nieuwe bepaiin- gen of tot het in het leven roepen van een permanente commissie voor de minderhe den. evenals tot het tot stand brengen van nieuwe bepalingen of tot het in het leven roepen van een permanente commissie voor de minderheden, onder voorwaarde, dat de minderheden-bescherming een algemeene wet wordt. die geldt voor alle staten zonder on- derscheid. 5. Indien de Volkenbond tot een nieuwe procedure besluit, zullen de staten der min derhedenverdragen hun gereserveerde hou ding iaten varen en de eenvoudige en onbe- perkte toepassing eischen van de in deze verdragen voorziene procedure, volgens wel ke de Volkenbond zich slechts mag mengen in minderheden-kwesties op voorstel van eec lid van den Raad en onder diens eigen ver- antwoordelijkheid. 6. Wanneer door den Volkenbondsraad vraagstukken betreffende de minderhelen be handeld worden, behooren de staten. die de minderhedenverdragen onderteekend hebben, tot deze beraadslagingen toege'aten te wor den. niet slechts op grond van artikel IV van het Volkenbondshandvest, maar ook in hun hoedanigheid van onderteekenaar van het minderheden-verdrag TEGEN VERVALSCHING VAN DOCUMENTEN. Een actie van de jcurnalisten bij den Volkenbond. Het bestuur van de internationale vereeni ging van bij den Volkenbond geaccrediteerde journalisten heeft met het oog op het groote aantal publicaties van valsche documen- ten, waardoor de goede verstandhou- ding tusscnen de vo1keren bedr.hgd zou kunnen worden en op grond van de resolutie van de persconferentie van den Volkenbond tegen de verspreiding van tendentieuze pers- inlichtingen besloten de stndie te ondernemen van de beste middelen om aan dergelijke voor den wereldvrede en de waardigheid van de journalistiek schadelijke practijken te bestrij- den Het bestuur zal zich in verbinding stel len met de algemeene internationale journa- listenfederate, wier zet°l te Parijs gevestigd is, om met deze de mogelijkheid en wensche- ijkheid te over-.v-'gen van h°t instelien vxn een internationalen raad van discipline voor jour nalisten. EEN BRIEF VAN HET N.V V. AAN DE ONTWAPENINGSCOMMISSIE TE GENEVE. DE VATICAANSCHE STAD. Het aantal ingezetenen blijft to\ het strikt noodzakelijke beperkt. Ingevolge het verdrag van het Laferaan heeft de commissaris van politie van de Bor- go, de stadswijk bij het Vaticaan, aan de be- woners van het kleine stukje, dat bij de Vati- caansche stad zal worden ingelijfd, laten aanzeggen, dat zij dit binnen een bepaalden termijn moeten hebben verlaten. Zij krijgen dus niet het burgerschap van het Vaticaan, dat trouwens stipt beperkt zal blijven tot hen, die krachtens hun functie daar gevestigd moe ten zijn. Zelfs zullen zij, die thans op Vati- caansch gebied wonen, zonder daar bepaald noodig te zijn, dit moeten verlaten. In het Vaticaan is een bekendmaking opgehangen van kardinaal Gasparri, dat alleen zij, die opnieuw daartoe vergunning krijgen in de Vaticaansche stad zullen mogen blijven wo nen. Zij mogen alleen hun echtgenoot, kin- deren en eventueele bloedverwanten, die ver der geen familie hebben, bij zich hebben in- wonen. De vergunning om in de Vaticaansche Stad te blijven wonen, houdt niet in, dat de betrokkenen mogen blijven wenen in het huis, waarin zij thane onderdak zijn. Het bestuur behoudt zich het recht voor hen een andere woning aan te wijzen. Degenen, die geen aan- spraak kunr.en maken op verblijf binnen de muren van de Vaticaansche stad zullen met het inwerkingtreden van het verdrag onmid dellijk hun tegenwoordige verb!ijven moeten verlaten. E>e Pans heeft een commissie ingesteld, welke voorloopig de bestuursfunctie in de stad zai vervullen. Zij bestaat uit mgr. Pizzardo. onder-staatsseoetaris, mgr. Bor- goncini Dtica, secretaris van de concegratie van buitengewone godsdienstige zaken, mgr. Domenico Marian!, secretaris van de com missie van beheer der eigendommen van den Heiligen Stoelmarkies Sacchetti, kvvartier- meester-generaal van de Panselijke paleizen, en prof. Francesco Pacelli, den juridischen ad- visenr van het Vaticaan. Voorts is een commissie ingesteld van drie ingenieurs om toezicht te houden op de open- bare vverken, die welstra ter uitvoering zullen komen. Men zegt verder, dat de Pans mettertpd een specialen goevernetxr voor de Vafeaan- sche Stad zal aansteilen. Het dagelijksch bestuur van den Neder- iandschen Bond van Vakvereenigingen heeft, naar „Het Volk" meldt, den volgende brief gezonden aan de voorbereidende commissie voor de ontwapening: Het bestuur van het nederlandsch ver- bond van Vakvereenigingen, in vergadering bijeen op Vrijdag I Maart 1929 te Amster dam spreekt de verv chting uit, dat de voorbereidende commissie voor de ontwa pening, van den Volkenbond haar werk ten spoedigste tot een goed resultaat zal bren gen, opdat de belofte van ontwapening die zoo plechtig aan alle natien ter wereld is gegeven, eindelijk door een algemeene in- ternaiionale overeenkomst in vervulling moge gaan. Iiet N. V. V. verklaart, dat het hevig be gem en der volken naa wereldvrede bij de regeeringsafgevaardigden in Geneve tot ui- ting moet worden gebracht opdat de orga- nisatie van den vrede waarlijk tot stand za' komen, ITALIe.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7