DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd sen en dertigste laarganjj 1929 Hit het Fapiement Het militair verdrag. Buitenland No- 57 Dit nmnmer besfaat nif 3 bladett Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven, 'Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaai 2.-, franco door bet geheele Rijk 2.50. Aizonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel f 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs, COSTER ZOON, Voordam C 9. Directenr: C. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redacfie 33. Postqlro 37060. Hoofdredacfear: Tj. N. ADEMA. 8 MAART VRIJRAG Den Haag, 7 Maart '29. Het vlot nog niet erg met de algemeene beschouwingen der Eerste Kamer over de Rijksbegrooting voor dit jaar. Heden hebben slechts vier sprekers het woord gevoerd en het zal wel de volgende week worden eer de Regeering aan de beurt komt tot beantwoor- ding der sprekers. Eerste spreker was. heden de heer Wibaut (S. D. A. P.), die zijn gister aangevangen rede voleindigde en in het bij- zonder op zeer krachtige wijze protesteerde tegen het ontwerp betreffende de financieeie verhouding tusschen Rijk en Gemeenten Naar zijn overtuiging deugde de geest van het ontwerp niet omdat het aan de gemeenten alle vrijheid op financieel gebied ontrooft Zij dienen juist op dat punt elastisch te zijn willen zij haar cultureele taak naar behoo- ren vervullen. De volgende spreker, de heer Mr. P. Rink (Vrijheidsb.) heeft een uitvoerige beschou- wing gewijd aan den politieken toestand en onder meer uiteengezet, hoe het niet meer mo gelijk zal zijn een zuiver parlementair kabi net te vorrnen, hoe er steeds zooal geen za ken- dan toch coalitiekabinetten zullen zijn en hoe de Vrijheidsbond in beginsel niet te gen coalitie is gekant mits het samengaan met andere partijen geen afbreuk doet aan eigen beginselen. De heer Mr. Mendels (S. D. A. P.) heeft uiteengezet hoe een coalitie tusschen Vri] heidsbonders, Katholieken en Christelijk Historischen volstrekt niet tot de onmoge lijkheden behoeft te behooren Na de Regee ring verweten te hebben, dat zij zich voor armer heeft uitgegeven dan het de werkelijk- heid overeenkomt, getuige de groote over- schotten der laatste jaren heeft de spreker zeer uitvoerig stilgestaan bij het bestaan van de Burgerwacht en den Vrijwilligen Land storm. Hij ziet de noodzakelijkheid daarvan niet in, maar hij toornde op heftige wijze te gen het onwettige karakter van deze instel- lingen, en hare organisatie. Met klem van redenen drong hij er op aan te vememen, op welken rechtsgrond die lichamen zijn geba- S€6fd. De laatste spreker van hedenmiddag was de ing. Koster (Vrijheidsb.), die in een uit voerig, eigenlijk veel te uitvoerig betoog de wenschelijkheid uiteenzette, dat ons land zich niet liet verleiden om zoogenaamde actieve handelspolitiek te gaan voeren, daar dit slechts een verkapt protectionisme is. Hij doorspekte zijn rede met talrijke cijfers en statistische gegevens maar juist daardoor was het toehooren zoo vermoeiend, dat ten slotte zijn medeleden hem in den steek lieten, wat in de Eerste Kamer niet gauw geschiedt. Morgen komt nu de derde sociaal-democra tische spreker, liever spreekster, mevr. Pot huis—Smit aan het woord. Alvorens met de behandeling van de Ziekte wet te beginnen heeft de Tweede Kamer he den eerst afgerekend met drie moties welke nog van de discussie over de Postbegrooting waren overgebleven. Zij heeft ze alle drie verworpen. In de eerste plaats twee moties van den hi L. de Visser (Comm.), een ten gunste van een vaste aanstelling van hen die 1 anger dan een jaar op cotract werkzaam zijn geweest, een tweede voor een achturigen werkdag vooi het lagere personeel. Alleen de sociaal-democra- ten stemden met den communist mede. (54 tegen 18 stemmen). De motie van den anti-revolutionnairen afgevaardigde den heer Van den Heuvel waarin de openstelling van kantoren op 4on- dag werd afgekeurd, werd verworpen met 49 tegen 23 stemmen. Voor stemden de antir., de°Chr. Hist, en ds. Kersten. De Kamer is daarop overgegaan tot de algemeene beschouwingen over de Ziektewe Namens zijn fractie heeft al dadelijk de heer Bakker (C. H.) verklaard, dat zg er tegen zou stemmen, de volgende sprekers, o.a. de heeren Veraart (R K.), Snieenk A. R.) en Van Gijn (Vrijheidsb.) stemden wel met het ontwerp in, al hadden zij bedenkingen, zoo- dat er wel kans schijnt te bestaan, dat het ontwerp door de Kamer wordt aanvaard Morgen voortzetting. ©w©3*z:icht« 2. de Raad verzoekt aan de vertegenwoor- digers van Engeland en Spanje den rappor teur hierbij medewerking te verleenen; 3. - deze commissie van drie heeft het recht van alle zijden informatics in te winnen, mits het secretariaat voor 15 April hiervan op de hoogte zij 4. de Raad, die zich als een special® com missie vormde, zal een proefonderzoek van het rapport houden, waartoe hij voor de J unl etting nog bijeenkomen zal; 5. het secretariaat van den Volkenbond zal aan alle leden van den Bond alsmede aan alle staten, welke minderheden-yerdragen hebben geslote", de genomen besluiten mede- deelen. c. Zoo zall dus aan het verzoek van Strese- mann, dat een grondige studie van het min der hedenvraagstuk worde gemaakt, gevolg worden gegeven, al moeten we hier dadelijk opmerken dat de samenstellmg van de com missie van drie voor de Duitschers wel weinig bevredigend zal zijn. Sensationeele voorstel- ten zal men van dit Raadscomite dan ook niet moeten verwachten, ten hoogste zail worden voorgesteld, iets meer openbaarheid aan de besluiten der Raadsco mite's voor de mmder- hedenbesluiten te geven en men mag aanne- men, dat het bezwaar, dat de minderheden in voortdurende onzekerheid worden^ gelaten inzake het lot hunner verzoekschriften, uit den weg zal-worden geruimd. Van het rap port der studie-commissie, zooals dit drie- manschap genoemd wordt, zal na de bespre- king in de Juni-zitting' van den Raad aan de Assemblee een afdruk worden toegezonden, zoodat deze de zaak dan r.og eens grondig onder de oogen zal kunnen zien. Met het nemen van dit besluit is men dus een kleinen stap nader gekomen tot een oplos- sing van het minderhedenvraagstuk. Eveneens is gisteren de opium-kwestie weer in den Raad besproken. Er zal nu 'n enqucte- commissie benoemd worden. Dat lean, omdat de benoodigde gelden, engeveer 249.000 francs, thans bijeen zijn gebracht. De Volken bond geeft zelf 100.000 francs, ons land 35.000 (dit zou eerst 25.000 francs zijn). Binnenkort zal men dus eindelijk eens een grondig onderzoek kunnen instellen naar het opiumschuiven in het verre Oosten. Laten we hopen, dat de commissie zooveel kan verrichten, dat het opium-gebrutk wel- dra tot het verleden zal behooren UIT DEN VOLKENBOND Een commissie van drie benoemd 1 1 inzake de minderhedenkwestie. Het opiumvraa'gstuk. Gistermiddag heeft de Raad van den Vol kenbond met algemeene stemmen en zonder discussies een 5-tal voorstellen van den Ja- panschen geddegeerde Adatsji aangenomen inzake het minderhedenvraagstuk. Deze 5 punten zijn de volgende: 1. de Raad draagt aan den huidigen rap porteur, Adatsji, op, om voor de Junizitting verslag uit te brengen van de door Duitsch- land en Canada lngediende voorstellen, waarbij rekeni poet worden gehouden met de verschiilenae standpunten van andere Raadsleden; Naar aanleiding van de regeeringsverkla- ring publiceert het U. D. een artikel, waar- aan we het volgende ontleenen: De volgende door ons beweerde feiten, er- kent de Regeering thans als juist: 1. Dat de Regeering reeds weken voor de publicatie in het bezit was van een afschrift van het document, dat haar bovendien in originali was vertoona, en dat de Regeering aanstonds een deskunlig onderzoek naar de echtheid heeft gelast. Of, zooals onze Hoofdredactie haar we- tenschap formuleerde: ,.dat de bevoegde Ne- derlandsche Overheid voor de publicatie in de gelegenheid is gesteld,, om zich, desge- wenscht, van de authenticiteit vtn het docu ment te vergewissen of te doen vergewissen 2. Dat de Regeering voor de publicatie tij- dig genoeg geweten heeft dat afschriften van dit document ter publicatie aan de Ne- derlandsche bladen werden aangeboden, en dat als het „Utrechtsch Dagbiad" voorne- mens was, het document openbaar te maken Regeeringsingrijpen mogelijk ware geweest. Of, volgens onze formuleering: dat men moet aannemen, dat de Regeering moet ge- acht worden, volkomen op de hoogte te zijn geweest van de mogelijk gemaakte perspubh- oatie, en zij op welke wijze dan ook' bij machte was te doen weten, dat de pers-pu- blicatie haar onwelgevallig was. Zeer opvallend is, dat de Regeering in haar verklaring met egen enkel woord te ken- nen geeft, dat hare deskundigen het docu ment valsch hebben geoordeeld, noch dat zij in haar oordeel van dat harer deskundigen at- week. Ten slotte deelt de Regeering thans vooi het eerst, als nieuw feit mede, dat de Minis ter-President en de minister van Buitenland sche Zaken de publicttie in hooge mate be- treurden, en dat zij van die publicatie „een schadelijke werking" verwachtte. de resfeerincf, die blijkens hare verklaring wist dat de publicatie m ons blad zou ge- schieden, aan ons blad een wenk had laten geven, dat zij van die publicatie voor het land geen schadelijke werking verwachtte. Die wenk is uitgebleven. Waarom dan, heett de Regeering nagelaten, wat zij had kunnen doen? Omdat zij, zoo verklaarde zij, „over- tuigd" was, „dat geen ingrijpen van de re geering, publicatie had kunnen vooikomen. Die overtuiging steunde op niets. Ook al zouden wij, onthouding der publicatie in sGijd hebben geacht met onze opvatting van 's lands belang, eene waarschuwing van de Regeering hadde, wij zeiden dat reeds, publi catie in ons blad voorkomen. En indi'en de Regeering nu van meening is, dat zulk een wenk niet ware gevolgd? De Regeering is verplicht dit is haar taak schade voor het volk te voorkomen, doch slechts voor zooveel dat in haar macht ligt. Heeft zij gedaan wat in haar macht ligt, dan gaat zij vrij uit. Daarom had zij juist in- dien zij overigens zonder den minsten grond meende, dat het U. D. haar wenk in den wind zou slaan, dien wenk behooren te geven. Hoe ontzaglijk sterk zou zij thans tegenover het Nederlandsche volk staan, in- dien zij kon aantoonen, onze hoofdredactie tegen de schade der publicatie te hebben ge- waarschuwd. Die waarschuwing zou hare zedelijke verantwoordelijkheid hebben ge- dekt, en zou ons vonnis geweest zijn. En zelfs wanneer die waarschuwing niet zou zijn opgevolgd, zou de mededeeling daar van aan de overige pers heel wat bekr dan vragen te Brussel en Parijs de „schade- lijke gevolgen" van de publicatie tot een mi nimum hebben herleid. Of meent men, dat de Nederlandsche pers onze publicatie zou hebben ondersteund,, zoo de Regeering hoe dan ook haar had ingelicht, dat zij de publicatie schadelijk achtte? Dit artikel heeft in geen enkel opzicht de bedoeling onze verantwoordelijkheid af te wenden van eigen schouders. En te minder gevoelen wij ons daartoe geneigd, omdat on- zes inziens de publicatie geen schadelijke, maar zuiverende gevolgen heeft gehad. Maar nu de Regeering ons het ongegrond verwijt naar het hoofd slingert, dat hare waarschuwing niet zou hebben gebaat, nu meenen wij er op te moeten wijzen, dat in zulke hoogst ernstige aangelegenheiden als deze, de methode van contact zoeken door de overheid met de pers, geen onverschillige zaak is, en de verantwoordelijkheid die het betrokken persorgaan welbewust op zicn neemt, aan de Regeering niet het recht geeft om, naar eene uitdrukking van Beets: doen door te laten". Wat heeft de Regeering gedaam, zoo vraagt het Nederlandsche volk, om die scha delijke werking te voorkomen? Niets. Wat had zij kunnen doen, om die schadelijke werking te voorkomen? Gebruik maken van de juist daartoe te harer beschikking gestelde organen. Immers, aan het mimsterie v. Bui- tenlandsche Zaken is een bizondere pers-ai- deeling, waarvoor d ,,Volks ve r t eg en w o o 1 d i- diging aan de Regeer -^arlijks de noodige gelden ter beschikking*?^ let doel dier af- deeling is o.a. juist contad|i/te zoeken en te houden met de pers, ten eindjfi- in s lands belang, de goede samenwerking van Regee ring en pers te bevorderen. Niets was natuurlijker geweest, dan dat Verklaring van minister Jaspar in de Kamer. In de zitting van gistermiddag heeft de eerste minister, Jaspar, in de Belgische Ka mer namens de Belgische regeering een ver klaring afgelegd, wtarin hij den eisch van den Procureur des Konings uiteenzette. Blij kens dit stuk staat vast, dat Frank Heine en hij alleen het bewuste document vervaardigd heeft. Jaspar deelde voorts mede, dat tal van agenten van den Belgischen veiligheidsdienst van het bestaan van dit document hebben afgeweten, zonder evenwel hun superieuren daarvan in kennis te stellen. Na de ver- vaardiging is het geheime stuk ter hand ge steld aan Ward Hermans, die het naar Ne- derland bracht. De premier eindigde zijn re de met de verzekering, dat de eenige wil van Belgie is: vrede met de naburige ltnden De heeren Vandevijvere (Katholiek), Deveze (Liberale Partij) en Mathieu (Socialist) ver- klaarden alien, dat zij met de verklaring van minister Jaspar tevreden waren. Desondanks zal Mathieu Dinsdag 19 dezer een interpel- latie tot de regeering richten over de kwestie van een buitenlandschen spionnagedienst in Belgie. De heer Brunet (Soc.) heeft daarna een motie ingediend, waarin verklaard wordt, dat de Kamer zich accoord verklaart met de re- geeringsverklaring. Deze motie werd met al gemeene stemmen goedgekeurd. De „Nation Beigegeeft nadere bij zonder heden. De „Nation Beige" geeft in de zaak-Frank nog nadere details, ontleend aan de instruc- tie Voordat Frank Heine naar Belgie terug- keerde telgrafeerde hij Zaterdag aan een vriend of hij door de justitie gezocht werd; het telegram werd echter onderschept en Frank ontliep zijn arrestatie niet. Nadat het document gererd was, had Frank een ont- moeting met Ward Hermans en den chef van den Duitschen spionnagedienst Hauser, die het stuk ontving en er Hermans 40.000 franc voor uittelde waarvan Frank er 10.000 kreeg Later ontving Frank van Hauser nog 1000 Mark. Zooals Jaspar ook in de Kamer ver klaarde hebben employe's en ook hoogeren van den Belgischen veiligheidsdienst een on- tii'digen ijver aan den dag gelegd, hetgeen dan ook de reeds bekende sanctiemaatrege- 1 len heeft uitgelokt. DUITSCHLAND. EEN ANDER LEGER VERLANGD. De oud-chef van de rijksweer, generaal v. Seeokt, die sinds zijn pensioneering zich nogal roert en in het geheel niet meer beant- woordt aan zijn vroegeren bijnaam van zwij- gende sfinx, heeft thans weer te Koningsber- gen het woord gevoerd over de positie van de Duitsche weermacht en de Duitsche buiten- landsche politiek. Volgens hem beteekenen de permanente militaire beperkende bepalingen van het vre- desverdrag- (een vrijwilligersleger van 100.000 man zonder zware artillerie, tanks enz.) een grooter druk dan de bezetting van het Rijnland. Het leger, zoo verklaarde gene raal v. Seeckt opnieuw, behoeft geen absolute tegenstander te zijn van bewapeningsbeper- king, maar het komt veeleer aan op een eyen- wichtstoestand in de bewapeningen der ver- schillende landen. Het doel van de buitenlandsche politiek van Duitschland moet zijn, aldus concludeer- de de generaal, toestemming tot de vorming j van een leger, hetwelk in overeenstemming is met de grootte en de beteekenis van het Duit sche volk en dat in staat is het land te ver- dedigen. HET IJS IN DE OOSTZEE. De vlieger Hubrich heeft gisteren van War nemuende uit een vlucht gemaakt naar de Duitsche veerboot Schwerin, die in -het ijs vastzit, om proviand te brengen. Het schip bleek in Oostelijke richting te zijn afgedre ven. Een poging van een andere veerboot en het Finsche stoomschip Mira om de Schwerin te hulp te komen, moesten wegens het zware ijs worden opgegeven. Beide schejren keerden naar Warnemuende terug. Hubrich ontdekte op zijn vlucht, dat op de route Warnemuen de—Gjedser ook nog het Bremer stoomschip Saym en de Russische ijsbreker Truwer in het ijs vast zitten, welke schepen eveneens in Oostelijke richting afdrijven. Sinds eergis- teren is het heele verkeer tusschen Denemar ken en Mecklenburg gestremd. DE~KOUDE. Terwijl in midden-Duitschland de tempe ratuur onveranderd is gebleven, wordt uit het Noord-Oosten van het land weder nieu we felle koude gemeld. Te Koningsbergen in Oost-Pruisen daalde het kwik tot 16 graden onder nul, in het Westen en Zuiden van Duitschland varieerde de temperatuur gister- ochtend tusschen nul en 2 graden onder nul Te Berlijn zijn de prijzen van groenten en aardappelen in den laatsten tijd aanmerkelijk gestegen. De gemiddelde prijs van aardappe len bedroeg volgens een mededeeling van het Berlijnsche bureau voor statistiek op 27 Fe- bruari 17.4 pfennig per pond, tegen 11.1 pfennig per pond op 30 Januari. De pi ijs van witte kool steeg in hetzelfde tijdperk van 97 tot 42 pfennig, ook de prijzen van brand- hout, kolen en cokes zijn gAiegen, terwijl de prijzen van briketten onveranderd bleven. ren van de tweede expeditie van Nobile. Hij gaf zijn tegenstand eerst nadat Nobile hem door zijn onderhandelingen met Duitschland voor een fait accompli had gesteld. Nobile is ten slotte schuldig aan den dood van zeven- tien merisohen, waaronder Amundsen en Malmgren. Dat de generaal zich het eerst liet redden gaf den doorslag voor het strenge vonnis. De verklaringen van de overige ge- redden, die verzekerden Nobile zelf te hebben aangespoord de tent het eerst te verlaten, hebben het oordeel over den generaal niet kunnen verzachten. Over het verdere lot van Nobile zal de krijgsraad beslissen. ENGELAND. EEN VROUW IN MANSKLEEREN. Groote opschudding is te Louden veroor- zaakt door de inhechtenisneming van ,,kolo- nel Barker", drager van de orde voor uit- nemende diensten. De in hechtenisneming ge- schiedde in verband met een beschuldiging wegens bedriegelijke bankbreuk, nadat het door „kolonel Barker"' gedreven restaurant mis was gedaan. De „kolonel" had nu een baantje in het Regent Palace Hotel, waar hij de gasten ontving en terecht hielp. Na de inhechtenisneming protesteerde „de kolonel" toen men hem aan het gebruikelijke geneeskundige onderzoek wilde onderwer- pen. Hij achtte, dit een beleediging „voor een man van zijn rang en stand". Tenslotte kwam „de kolonel" ervoor uit dat hij een vrouw was. „Hij" zou een weduwe zijn, wier man vijf, zes jaar geleden gestorven is en haar met een jong kind achterliet. Toen zij moeite had om behoorlijk betaald werk te krijgen, moet zij besloten hebben zich voor man uit te geven. Het kind verkeert in den waan dat de vrouw die zijn moeder is, zijn vader is! Ter wijl een vreemde vrouw met wie „kolonel Barker" samenwoonde, voor zijn moeder doorging. ce GRIEKENLAND. RESTAURANT INOESTORT. Acht dooden. Te Athene is een in den oorlogstijd bekend geworden restaurant, Panhellenion, ingestort, waarbij aoht bezoekers onder de puinhoopen werden bedolven, terwijl 30 personen zwaar gewond werden. De instorting, aldus wordt aan de „Koln. Z geseind, is te wijten aan de lichtvaardig- heid van een architect, die belast was met het plaatsen van een groote ijsmachine in den kelder. Reeds des morgens bemerkte men scheuren in de muren, zoodat zelfs de bezoe- k'-rs in allerijl het gebouw verlieten. De archi tect stelde de menschen gerust, zoodat de klanten weer terugkeerden. Een paar uur later echter weerklonk plotsehng een ontzet- iend gektaak, terwijl een groot gedeelte van het restaurant in elkaar stortte. De brandweer was spoedig ter plaatse om de sfachtoffers te heipen De architect sloeg, loen de ramp gebeurde, de handen voor de cogen en rende daarna de straat op de man is nog niet teruggevon- den. Het restaurant was vooral bekend gewor- j den gedurende den wereldoorlog, toen het he. centrum was van de internationale propagan da en de spionnen. Het cafe en het cabaret vormden de plaatsen van bijeenkomst van alle diplomaten. ITALI8. DE ONDERGANG VAN DE ITALIA. Het vonnis over Nobile. Uit Rome wordt aan de Vossische Zeitung gemeld dat het vernietigende oordeel over generaal Nobile van de hand van Mussolini zelf zou zijn, die alle stukken aangaande het drama van de Italia heeft bestudeerd en het resultant van het onderzoek vervolgens heeft samengevat. Mussolini zou overigens steeds een tegenstander zijn geweest van het op dilettantische wijze voosrbereiden eh doorvoe- ZU1D-SLAVI8. Uit Belgrade wordt gemeld, dat de twe» laatste beruchte Montenegrijnsche roovers, Droga en Rador Bulatowitsj in een gevecht met gendarmen bij het dorp Ravin gevallen zijn. Op beider hoofd stond een prijs van 50.000 dinar. Daar bovendien een vrouwelijk rooverhoofdman, Heidicica Stoja, naar Rus- land is uitgeweken waarheen zij den bur- gerlijken stan'd van Podgoritsa verzocht heeft haar papieren te zenden in verband met trouwplannen is Montenegro thans gehee1 van roovers gezuiverd. Officieel tenminste. BENADEELING VAN DEN FISCUS. Meer dan een jaar geleden heeft het Sen vische staatsgerechtshof de leden van den raad van beheer van de Standard Oil Co. te Belgrado van vervalsching van balansen be- schuldigd. Het hof van cassatie heeft thans de zaak in handen. Er is een aanklacht opge- steld, waarin de directeuren beklaagd. wor den in 1925 een storting van 50 millioen di nar als kapitaalverhooging te hebben ge- boekt, terwijl in werkelijkheid slechts 31 mil lioen is gestort. Bovendien heeft men in 1923 en '24 den stand van het vermogen van de onderneming onjuist opgegeven, terwijl ook voor twee a drie millioen te wenig salarissen werden geboekt, waardoor de fiscus nadeel heeft geleden. Het proces zal een der volgen de weken beginnen. De wet op de naamlooze vennootschappen laat een boete van 5 milli oen dinar en een gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaar toe. RUSLAND. DE BROODKAARTEN TE MOSKOU. De Sovjet-regeering heeft al het mogelijke gedaan om de wederinvoering van broodkaar- ten te Moskou te voorkomen. Dit bleek echter onvermijdelijk en de boekjes zullen ook te Moskou 15 Maart ingevoerd worden. Zulke bo-Tjes krijgen alleen de arbeiders en de groe pen, welke met arbeiders gelijkgesteld worder (invaliden, studenten, werkloozen enz.). D< bourgeoise krijgt geen boekjes. Deze paria's van de sovjet-maatschappij zullen hun brood op de vrije markt moeten koopen en veel hoo- gere prijzen moeten betalen dan de bevoor- rechte groepen, aldus de „Prawda". DENEMARKEN VULKANISCHE UITBARSTING OP IJSLAND. H<*t IJslandsche gezantschap te Kopen- hagen deelt mede, .dat op Zuid-Oostland een vulkanische uitbarsting plaats had gevonden De vulkaan is nog in werking. De uitbarsting kan van Noord-IJsland duidelijk waargeno- men worden. Er zijn geen menschenlevens in gevaar, aangezien de strook, waar de uit barsting plaats vindt niet bewoond is. PORTUGAL,. DE RAMP OP MADEIRA. Nader wordt gemeld, datbij de groote aardstorting op Madeira reeds meer dan honderd personen om het leven zijn geko men, terwijl er ontelbare gewonden zijn. De &LRMAARSGHE GOQRANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1