liltmnlit Conrait. De Plaatsvervanger Gemeenteraad van Alkmaar. FKU1ITKTON. Radio-hoekje No. 57 1929 Hinderd een en dsrtigste Jaargang. Vrijdag- 8 Maart. Zaterdag 9 Maart. Hilversum, 1071 M. 10.10.15 Morgen- wijding. 12.15—2.— Concert door het A. V. R. O.-Trio. 2.-4.— Aansluiting vail het Theater Tuschinski te Amsterdam. Orkest onder leiding van Max Tak. 4.5.Ita- liaansche lessen. 5.6.Fransche lessen. 6.6.45 Concert door het A. V. R. O.-Trio. 6.457.45 Duitsche lessen. 8.15 V. A. R. A. Aansluiting van het Con- certgebouw te Amsterdam. „Die Jahreszei- ten oratorium van Haydn. Arb. Zangver. „De stem des Volks" te Amsterdam, onder leiding van F. Rigter. Di Moorlag, sopraan. J. van Kemp en, tenor. H. Konings, bas. Het Utr. Sted. Orkest onder leiding van Evert Cornells. In de pauze persberichten en V. A. >R. A.-varia. Huizen, 336.3 M. (Na 6 uur 1852 M.) (Uitsluitend K. R. O.) 11.3012.Gods- dienstig halfunrtje. 12.151.15 Concert door het K. R. O.Trio. 1.15—2.— Gramo- 'i'ioonmuziek. 3.4.Kinderuurtje onder lei- cling van Mevr. S. Nuwenhuis v. d. Rijst 5.30_6.30 Gramofoonmuziek. 6.306.50 Spr. Fr. van Spaandonk: R.K. Studenten- Missie actie. 6.50—7.— Kath. berichten 7.— 7.30 Engelsche les. 7.30—8.Kniples. 8. 8 20 Spr. Dr. W. b. Huddleston Slater te Rotterdam. 8.20 Concert. R.K. Strijkorkest „Stephan Partos" onder 'leiding van M. v. d. Ende. Mej. J. Bacilek, zangeres. 9.30 Nieuwsberichten. i Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 11.20 Huishoudel. causerie. 1.202.20 Carlton Hotel Octet. 2.20—2.45 Beeld-uitz. 3.20 School-muziekfeest in Londen. Koor- zang. 3.50 Concert. Callender's orkest. F. Townson, mezzo. Ph. Rotte, tenor. 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsberich ten. 7.—Muziek. 7.05 Mozart's pianosona- te's. 7-20 Omroepmuziek-causerie. 7.35 Sport- praatje. 7.50 Een verrassing. 8.05 Populair concert. Roosters Concert partij. O.m. een schets „Defautters". 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing: Experts and how to use them. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Variety uit het Palladium, Londen. 10.5512.20 Dansmu ziek. Rarils „Radio-Paris", 1744 M. 12.50 2.10 Dansmuziek door „Les Ixes". 4.05 5.05 Dansmuziek. 7.05—7.50 Gramofoonmu ziek. 8.35—11.10 Zang. Dansmuziek door „Les Ixes". Langenberg, 462 M. 9.35 Gramofoonmu ziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.05—5.50 Gramofoonmuziek 7 20 Vroolijke avond. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. (9.50—10.20) Uitzending van de Dortmunder 6-dagenrennen. Zeesen, 1649 M. 11.20—3.50 Lezingen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.50—7.05 Lezin gen. 7.20 Concert met medewerking van Curt Schoenert, tenor. Daarna: Vroolijke avond. Vervolgens tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 391.6 M. 10.20—11.20 Gramo foonplaten. 3.50 Grekst-concert. Lutz Pros- kauer, piano.) 4.50 Concert. 7.20 Loabitag— Leuwagen und Lorbasse. Vroolijke dialecten- avond in woord en lied. 10.20 Orkestconcert. Brussel, 511.9 M. 5.20 Orkestconcert. 7.05 Piano-recital. 7.40 Gramofoonplaten. 8.35 Orkestconcert. Mile. Suzanne Parijs, Mme Watte Nijsten, den heer H. Koch, viool GRAMOFOONPLATEN OF „ECHTE" MUZIEK? De leiders van bet station Radio-Toulouse (hebben een zeer interessante proef genomen, cm te bewijzen, hoe uitstekend de weergave van gramofoonplaten is. Toen de zangeres Ninon Vallin rn Toulou se vertoefde om er enkei'e concerten te geven, heeft dit station een uitzending georgani- seerd1, waarin deze artiste medewerking ver- leende. Zij zong aria's uit de opera's „Loui- se" en „Werther". Dezelfde aria's waren eeni- gen tijd tevoren op gramofoonplaten vastge- fegd en hierbij was een orkest van dezelfde samenstelling opgetreden. Telkens nadat de zangeres zelf voor de mi- crofoon een nummer ten gehoore had ge- bracht, Het men een gramofoonplaat met het- ze'fde muziekstuk afdraaien Het oordeel van de luisteraars werd nu gevraagd over de kwa- liteit van de weergave door gramofoonplaten. Vele luisteraars waren van opinie, dat het verschil zeer gering was. Doch verbluffend was het resultaat, dat men bereikte met de volgende proef. Weer werd een muziekstuk twee maal achtereen ten behoore gebracht. Maar de omroeper deelde thans niet mede, we'k van de twee nummers voor de microfoon werd uitgevoerd en welk Door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door C. M. G. de W. 13 „Ik wist niet, mijnheer Tarrell, dat u zoo- veel belang stelde in mijn lot. Hoe is u hier gekomen „In een motorboot, geen notendopje, maar een echten snelstoomer. Toen het bericht te Palermo aankwam, kon niets mij weerhou- den Ik ben met de eerste gelegenheid geko men en ze hebben mij er door laten kom°n Ik had nooit gedacht, dat ik zooveel belang stelde in uw lot. Ach, u weet wel beter; er is maar een persoon op de wereld, in wien ik nog meer belang stel, en dat is de Jongen Het schijnt, vriend, dat je er best bent afge- komen. Gaat het hem ook goed?" Er was een uitdrukking in Tarrell's roode oogen, toen hij den ander aankeek, die niet getuigden van zijn warme gevoelens, waar- van hij zooeven gesproken had. En de oogen van den ander waren ook al niet heel vriend- Bcbappedjk, neen, absoluut niet. De kle<ur van Talbot's oogen was van een blauw. dat els een sluier de gevoelens yerbergt, maar een weergave van een gramofoonplaat was Een groot deel van de luisteraars, vergiste zich in hun antwoorden! Dit is een triomf voor de weergave van gramofoon-platen door middel van den „pick- up"! DE RADIO IN AUSTRALIA De omroep gaat in Australie met groote schreden voorwaarts. De proeven, welke men gedurende de laatste jaren heeft genomen met het uitzenden van Australische program ma's naar Amerika en Europa en het on!- vangen en her-uitzenden van de Europeesche en Amerikaansche door Sydney, hebben goe- de resultaten opgeleverd1. Het is niet langer een nieuwtje voor de Australiers, een gedeelte van de Londensche uitzendingen te ontvangen. Sydney heeft eveneens de programma's van Nederland, Rusland, Java, Japan, Nieuw-Zeeland en de Ver. Staten doorgegeven. De maatschappij, welke de radio in Aus tralie verzorgt, staat onder controle van de regeering. DIENSTPLICHT. Bekertdmaking van uitspraken inzake vrljstelling. Omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwintierschap be- treffende den hieronder genoemden persoon is de uitspraak geschied, achter zijn naam ver- rneld: G. ALDERS, lichting 1929. Uitspraak: Voor een jaar vrijgesteld. Tejgen deze uitspraak kan uiterlijk den tienaen dag na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegen- woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven perso- nen of door diens wettigen vertegenwoor- diger. j Het verzoeksehrift, daartoe aan de Konin- gin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, ter Secretarie dezer gemeente, afdeeling Mi- litaire Zaken, die voor de doorzending zorgt. Alkmaar, 7 Maart 1929. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR, (Reeds in een gedeelte enzer vorige oplaag gem eld1). SUBSIDIE-VOORSTEL AAN DE STADSTRAM. (Vervolg.) De heer Westerhof stelde voor de ver- gadering een oogenblik te sohorsen, opdat de raad zich kon beraden. Men oordeelde dit niet noodig. De heer Westerhof: Als wij doen wat mr. Leesberg voorstelt, komt de bus er niet Spr. oordeelde, dat er waarborg moet komen, dat de bus er minstens 2 jaar komt. De voorzitter. Hoe mat dat? De heer Westerhof: Door de bus des- noods de eerste jaren de 1000 van de tram te geven. De v o o r z i 11 e r: Dit zal de raad niet willen. De heer Westerhof: Er komen tekor- ten als het vervoermiddel zich zelf niet zal kunnen bedruipen. Zonder een vervoermiddel, komen wij er toch ook wel. Wij behoeven niet te zeggen „dat wij altijd een vervoermiddel moeten behouden". De tram kan zich niet uitbreiden en een bus kan overal komen en daarom is de toe- komst aan de bus. Spr. stelt voor aan de tram tot 1 Juli /250 per maand te geven en dan geen cent meer. De heer B o n s e m a gevoelde er niets voor. Spr. had geenszins gewild, dat de gemeen te met een dienst was gekomen. Hij oordeel de, dat B. en W. wisten, dat wij na het opge- bruiken zonder vervoermiddel zouden zitten Wij hadden een connectie met een busonder- nemer moeten maken. Dat de tram nog rijdt komt omdat het personeel van 15 tot 16 diensttijden maakt en 70 uren per week. Spr. ziet liever het ding verdwijnen, dan het met deze loonen te laten voortbestaan. De tram heeft geen reden van bestaan. De heer Westerhof oordeelde, dat men er zoo niet uitkwam zonder schorsing. De heer K 1 a v er: Wij zijn het met u eens. De heer S i e t s m a besprak nader zijn voorstel, doch ging accoord met het voorstel van den heer Westerhof, mits van 1 Jan 1929 tot 1 Juli. De heer Westerhof deed daartoe het voorstel onder bepaling, dat daarna geen gel- den meer zouden worden gevoteerd. De heer Woldendorp sloot zich bij dit voorstel aan. Mr. Leesberg vond, dat de raad zich overdreven bond. Spr. hoopt, dat het niet tot einde Juni noodig is, doch gesteld, dat de bus- sen niet met 1 Juli klaar komen, wat dan? op dat oogenblik v/as de blik, waarmee hij Tarrell aanzag, verre van vriendschappelijk. „Hij maakt het best". „Zoo?" Tarrell stak de vette vingers van zijn twee groote handen in zijn vestjeszakken; wijdbeens en met zijn hoofd een weinig opzij begunstigde hij den ander met wat misschien een welwillend glimlachje moest beduiden „Vriend, wat meen je eigenlijk met: hij maakt het best?" „Ik meen precies wat ik zeg. Wat zou ik anders meenen?" „Nu, als je vraagt wat je anders zou mee nen. dan had ik je kunnen antwoorden, want als het den Jongen betreft, dan zou je kunnen meenen dat hij dood was. Ik zou niet weten of het niet best voor je zou wezen als hij dood was". „Dat is hij nu eenmaal niet; hij is even levend als jij en ik". „0 ja? Is het werkelijk waar? Je bent al tijd een gelukkig man geweest, maar het heeft er den schijn van of het geluk nu wat ver- stoord wordt op je". „Ik begrijp niet, wat ge meent". „Nu is het mijn beurt om te zeggen wat ik meen Je begrijpt mij trouwens best Hij leeft dus? Op dit oogenblik? Hij is er goed afgekomen met die aardbeving Waar is hij?" De ander aarzelde geen seconde met ant woorden; het antwoord volgde onmiddellijk op de vraag. Behoudt de vrijheid voor B. en W. om op- nieuw met voorstellen in den Raad te komen? De vdbrzitter vond den tijd redelijk Hij had geen bezwaar het voorstel-Westerhof door B en W. te doen overnemen. Mr. S1 u i s wilde liever een uitspraak van den Raad. Het voorstel-Westerhof werd met aanteeke- ning, dat de heer Bonsema geacht wenschte te worden te hebben tegen gestemd, aange- nomen. VOORSTEL TOT ONTBINDING VAN DE MET DE VEREENIGING VOOR ALGEMEEN VOORBERE1DEND LAGER ONDERWIJS AANGEGANE OVEREENKOMST VAN HUUR EN VERHUUR. B. en W. stellen den Raad voor te beslui- ten: hen te machtigen met het Bestuur der Vereeniging voor Algemeen Voorbereidend Lager Onderwijs alhier overeen te komen, dat met ingang van 1 April a.s. worden ontbon- den de tusschen de gemeente Alkmaar en die Vereeniging aangegane overeenkomsten van verhuur en huur: a. dd. 24 Januari 1927, gewijzigd bij overeenkomst dd. 3 October 1927, ten aan- zien van het perceel Doelenstraat Wijk B Nr. 15; b. dd. 23 Augustus 1928, ten aanzien van de drie lokalen in de benedenverdieping van het gebouw der Gemeenteschool nr. 9 aan de Bleekerskade, een en ander onder voorwaarde, dat de ver eeniging aan de gemeente temggeeft de meu- belen en leermiddelen voorzoover thans nog aanwezig, die bij eerste inrichting zijn aan- geschaft met uit de gemeentekas beschikbaar gestelde gel den. Conform besloten. Voorstel tot verhuur van het schoolgebouw in de Doelenstraat aan de Vereeniging ,.Alk- maarsche Frobelschool" (school voor Alge meen Voorbereidend Lager Onderwijs) en tot toekenning van subsidie aan die vereeni ging- In bijlage nr. 30 wordt voorgesteld te be- sluiten. onder voortehoud dat aan alle voorschriften der thans geldende of nader vast te stellen desbetreffende verordeningen zal worden vol- daan I- aan de Vereeniging „Alkmaarsche Fro belschool" (School voor Algemeen Voorbereidend Lager Onderwijs) alhier of, zoolang deze Vereeniging nog geen rechtspersoonlijkheid zal hebben verkre- gen, aan de leden van het bestuur dier Vereeniging met ingang van 1 April 1929 tot wederopzeggens te verhuren het perceel Doelenstraat Wijk B nr. 15, tegen een huurprijs van f 1950 per jaar, te voldoen in vier gelijke termijnen. vervallende op 30 Juni, 30 September. 31 December en 31 Maart van ieder jaar, onder voorwaarde, dat het perceel uitsluitend mag worden bestemd voor het geven van voorbereidend lager on derwijs, behoudens een gedeelte, dat mag dienen voor woning van het gezin van een in dienst der vereeniging zijnd persoon, en verder op de nader door B. en W. vast te stellen voorwaarden; II. aan de onder I genoemde Vereeniging het in de desbebeffende verordening vermeld subsidie uit de gemeentekas met ingang van 1 April 1929 te verleenen De heer Westerhof betoogde, dat het vorig bestuur het bijltje er bij tieer had ge- gooid, omdat de raatakie schriel was ge weest. Men had een gen^ bestuur, dat thans weg is. Men staat nu voor een nieuwe organisatie, waarvan de baleermat ligt in de afd. van den Vrijheidsbond. Spr. vroeg den secretaris naar de namen, en deze wist het aanvankelijk niet. De namen zijn Mr. C H Bosman, Hare- maker, Lutterot, PrinsVlessing, Mr. Moens en Stoutjesdijk. Om een school te beheeren, doet dit vijftal denken aan de fiiosophische eieren. De ver eeniging was zoo goed op de hoogte, dat ze niet wisten dat er een 2e school was. De vereeniging heeft het kenmerk van een stichting. Leden zijn n.l. de oprichters en al ien die, door het bestuur uitgenoodigd, als lid toetreden. Mr. K u s t e r s: Hetzelfde als bij ons. De heer Westerhof: Wat bij de R. K gewoonte is, waag ik niet te beoordeelen. Mr. Leesberg: Als ik mij bij de S. D A. P. aanmeld, neem je mij dan ook aan? De heer Westerhof: Tegen verhoogde contribute. Spiv betoogde, dat hier de heeren van be stuur zullen uitnoodigen, wie lid zullen wor den. Dit is zoo ongewoon, dat spr. er niet mede in zee wil gaan. De ouders der kinderen zijn blijkbaar uit- gesloten van het lidmaatschap. Spr. oordeel de, dat B. en W. deze menschen er fihancieel in laat loopen. Als men hetzelfde personeel houdt kan men niet goedkooper uit Ook vraagt men al- leen overname van de school Doelenstraat. De voorzitter: Er is een nadere „Op de stoomboot in de haven, die zoo aanstonds naar Napels vertrekt. Zijn zenuw- gestel is niet in een heel besten toestand zoo- als je weet en hij heeft rijkeliik genoeg van Messina." „Dat zou mij niet verwonderen, neen zeker niet, na ailes wat hij ondervonden heeft. Zoo- als je zei, ik weet dat zijn zenuwen altijd wat zwak waren". Hij knipte met een van zijn met bloed beloopen oogen. Mijnheer Tarrell keer- de zich om en wees op een dik boek op een plank, die eenmaal een stuk van den vloer ge weest was. „Hier is de hotellijst. Ik keek hem juist door toen u binnenkwam. Daar staan uw beide namen, de zijne eerst, dan de uwe; beide door hem geschreven. Kijk, hoe vreemd uw naam daar staat, door den jongen ge schreven. Ik denk altijd dat hij net schrijft als een dronken vlieg over het papier loopt. Waarom teekende hij voor u?" „Dat begrijp ik ook niet. Dank u, tarrell, voor uw vriendelijke belangstelling, maar nu moet ik gaan. Ik kwatn even kijken toen ik hier passeerde, of er nog wat van het hotel over was. Maar ik moet de straat op en een bezoek brengen aan wat het pension Bianchi geweest is". „0 ja? Dan ga ik met u mee; dan loop ik later mee naar de boot waar u van sprak, dat schip in de haven. Hoe noemde je dat setup ook weer, het schip waar „hij" aan boord is", brief ingekomen, waaruit blijkt, dat ook de lo kalen in het Rochdalekwartier blijven. De heer Westerhof Men zal in dienst gaan met hetzelfde personeel en dan kan het niet goedkooper en zal er meer geid noodig zijn. Spr. is daar niet tegen, doch laat men dit van te voren onder de oogen zien. De vereeniging is feitclijk nog niet eens op- gericht. Kunnen wij na maar zoo met zoo'n losse vereeniging in zee gaan? Wij hadden een neutraat bestuur met menschen van ver- schillende riehting. Spr. gaf B. en W. in over- weging met de vereeniging te spreken, dat iedereen lid kan worden. Ook mr. Kusters was lid en moet het kun nen zijn. Mr. Kusters: Ik ben nog lid om de zaak te steunen. De heer Westerhof: Dat maakt men nu onmogelijk. Mr. Kusters: Volstrekt niet. U kunt donateur worden. De heer Wester hof:Wij moeten be zwaar maken, dat het bestuur de vereeniging vomt. Spr. hoopt dat B. en W. met het bestuur in overleg willen treden om te bereiken, ai les wat links is bij elkander te houden. Als wij geweerd worden, zouden wij er over moe ten denken zelf een school op te richten. De voorzitter: Dat kunt u gerust doen. De heer Westerhof: Ik verwacht van u, dat u niet kunt goedkeuren, dat het be stuur kan besluiten om geen leden aan te ne- men. Wij willen redelijk bezuinigen en splitsing van het onderwijs maakt het duur- der en brengt het onderwijs in gevaar. Spr. verzocht ook te overleggen of ouders geen lid kunnen worden. Het bestaat nergens, dat men lid en tegelijk begunstiger is, Mr. K u s t e rs: Bij ons is dit wel zoo. Ook bij het lyceum. De heer Westerhof: Dat lijkt mij vreemd en het is goed daarover inlichtingen in te winnen. Spr. vraagt of B. en W. be- reid zijn met het bestuur te spreken. Mr. K u s t e r s is het niet eens met den heer Westerhof. Hij oordeelt, dat het bestuur lessen heeft getrokken uit het verleden, dat leert, dat de ledenvergaderingen voor politie- ke doeleinden werden gebruikt. Het bestuut- van de bijz. bewaarschool bestaat maar uit 5 leden. De Jongensscholen worden bestuurd door een vereeniging van 11 leden. Het Lyceum wordt bestuurd door 9 personen Men wordt lid omdat men wordt uitge noodigd en krijgt den plicht begunstiger te worden als men zijn kinderen op de school doet. Wanneer men alle bijzondere scholen be- ziet, worden die op dezelfde wijze be stuurd. De heer Westerhof vindt het zon- derling om met zoo'n vereeniging in zee te gaan, doch men heeft dit al lang gedaan. De heer Westerhof: Dat hebben wij nooit geweten. Mr. Kusters: Dan weet u het nu en u zult er niets aan kunnen doen. Wij hebben de lager onderwijswet. Spr. wijst er op, dat de leden van de Volksuniversiteit ook geen ander recht hebben dan een college van toezicht te kiezen. Spr. heeft geen bezwaar om ook met deze vereeniging in zee te gaan De heer Bonsema vroeg Mr. Kusters te staven, dat de vergaderingen van de be waarschool voor politieke doeleinden worden gebruikt. Spr. vond dit een insinuatie en vor- derde bewijzen. Hij vroeg welke plichten de nieuwe ver eeniging krijgt. Mogen alleen bevoegde leerkrachten worden aangesteld? Het bezwaar van spr. is, dat een handje- vol liberalen bestuur gaat spelen over de school van onze. kinderen. De financieele offers zal de gemeente heb ben te brengen. Voor ons is het bezwaar, dat men alles wil uitsluiten van het lidmaatschap. De voorzitter stelde voorop, dat hij het betreurde, dat de oude combinatie haar werk niet heeft doorgezet. Wij hadden gaarne gezien dat de oude combinatie doorgezet had en deze zich had geschikt naar de besluiten van den raad. Voor ons gaat het er om te voorkomen, dat de school wordt stop gezet. Spr. heeft gezegd, dat hij er voor zou zorgen, dat de school niei ten gronde zou gaan en hij is verheugd, dat er een combinatie is, die de school wil voort- zetten. Deze doen het en de anderen doen het niet. De vragen van den heer Westerhof raken ook de inwendige organisatie. Het zou veel ellende brengen ons te be- moeien met de manier waarop de vereenigin- gen van bijzonder onderwijs zich organisee- ren. Spr. laat zich daarover niet uit. Hij be- geeft zich daar niet in. Ieets andei's is het wat de heer Westerhof vraagt over de exploitatie van de school. Voor zoover spr» weet, wordt niemand ge weerd. 'Hij wil gaarne, dat het blijft zooals het is en dat alle kinderen worden toegelaten. „Ik heb den -naam niet genoemd". ..Neen? Nu, in ieder geval ga ik met u mee en misschien kunt ge mij ook een plaats- je daar aan boord bezorgea Ik wou wel eens praten met den jongen, daar heb ik meer dan een reden voor. Het is een heele tijd geleden dat ik hem voor het laatst gezien heb en in dien tijd is er vrij wat voor hem veranderd. We hebben nog een kleinigheid samen, een zaakje dat hij misschien wil af- doen". „Het is nu geen geschikte tijd om over zaken te praten. En ik ben bang, dat ik u toch geen plaats daar aan boord kan bezorgen. Als u het niet kwalijk neemt, ik had liever dat u niet meeging. Ik heb haast; ik moet zelf een zaak afdoen. Ik heb u dat al gezegd, geloof ik. Ik zal hem vertellen, dat ik u ge zien heb". Toen Talbot zich omkeerde om been te gaan, legde de man met het roode haar een hand op zijn schouder. „Neen vriend, dat gaat zoo niet. U weet dat ik een afstand van zes of zevenduizend mijlen heb afgelegd om die zaak met dien jongen man te bespreken, een zaak, die al heel veel jaren op aidoening wacht. Ik wil mij niet opdringen of onbescheiden wezen. Zoo u mij den naam van de boot maar wilt noe- men, dan zal ik den jongen man wel vinden. Ik zal u mijn gezelschau niet opdringen en er dadejijk op afgaan", Ten dien aanzien zal hij met het bestuur spreken, ook over wat de heer Bonsema ten aanzien van de plichten zeide. Oujuist zou zijn de nieuwe combinatie voor de schulden van de oude te zetten. Hij denkt dat daarover met den Raad te spreken is om "sehoon schip te maken. Spr. weet niet waarvoor de schulden zijn en hoeveel, doch hij heeft de neiging voor te stellen, de schulden van de oude Vereeniging voor rekening van de gemeente te nemen. Men mag niet vergeten, dat de oude com binatie handelde in het algemeen belang. De heer W esterhof: Toen u dus in den Raad zoo hoog van den toren blies, wist u reeds, dat er waren, die de school zouden overnemen. De voorzitter: Zoo moet u het niet zeggen. Ik zou het desnoods zelf gedaan hebben, want ik wil die school niet weg heb ben. De heer Westerhof kan zich moeilijk indenken hoe het aan den anderen kant is, doch er bestonden vroeger geen organisa- ties waar het bestuur de leden aanwees en daarom heeft het hem teleurgesteld, dat het bestuur de leden aanwijst. Spr. gelooft niet, dat B. en W. de voorstellen niet willen wijzi- gen. Volgens de verordening moet men de on- vermogenden op de school toelaten, doch er is geen openbare controle en ter verantwoor- ding roeping en de mogelijkheid is er dus om er toch een standenschool van te maken. De Vrijheidsbond doet dus aan een dompers- systeem. De heer Gov ere: Als het maar goed uitkomt. De heer Westerhof Dan is nog het systeem niet goed. Spr. wil de verantwoor- ding niet, dat eenig kind dit ondeiVijs niet zal krijgen en zal dus niet tegen de bijlage stemmen. Spr. vroeg of de premiebetaling voor het tegenwoordig hoofd al of niet stop gezet wordt. Spr. doet het voorstel om voor haar, als ze al of niet wordt overgenomen, de premie voor haar pensioen te beta!en. De voorzitter Dat heeft de Raad al besloten tegenover de oude combinatie. Het spreekt dus van zelf dit ook tegenover de nieuwe te doen. De heer S c h a t s vroeg of dit niet vast- gelegd behoefde te worden. De voorzitter: Als ik de Raad daar- voor noodig hco dan zal ik het doen, doch ik geloof niet, dat het noodig is De heer Westerhof had dan niets meer te zeggen. De heer Bonsema had geen antwoord op zijn vraag tot Mr. Kusters. Spr. trok zich dat persoonl,jk aan. Mr. Kusters: Het is mijn uitgesproken subjectieve meening van ail dat soort vergade ringen. Ook van de onze. Het voorstel werd hitrop z. h. st. aangeno- men. VOORSTEL TOT HERZ1ENING VAN HET UITBREIDINGSPL^N VOOR ZOOVER BETREFT DE TERREINEN GELEGEN TUSSCHEN DEN BERGERWEG, DE HOUTVAART EN DE GRENS TUSSCHEN ALKMAAR EN BERGEN. Het in bijlage no. 24 gedane voorstel pit- bliceerden wij Dinsdag in extenso. De heer K lave rherinnerde er aan, dat in 1927 bij de werkverschaffing dat onder- werp naar voren kwam. Spr. heeft er toen op gewezen, dat de Houtvaart een onnoodig ding was. De toestand waarin de vaart zich bevindt 'heeft zijn overbodigheid reeds bewezen. Aan de scheepvaart worden b>j opheffing geen bezwaren in den weg gelegd. Voor waterschapsbelangen is de vaart ook niet noodig. Spr heeft de voor- en nadeelen van het voorstel overwogen. Ook de belangen van de fabriek worden z. i. niet geschaad. Bij omlegging moet bouwgrond geofferd worden en een duur kunstwerk in den weg gemaakt. De bouw grond wordt dan noodeloos duurder en wij hebben juist a! wat mogelijk is te doen, om de bouwkosten van de huizen en dus de huren niet noodeloos hoog te maken. De voordeelen aan het omleggen ver- bonden zijn, dat in een enkel geval bij hoog water de Houtvaart nog voor scheepvaart gebruikt wordt. Op het gebied van den landbouw is het hebben van de Houtvaart van geen belang. Spr. heeft dit onderzocht. Ook is hem medegedeeld, dat de scheep vaart zich zonder het omleggen ook vol- doende kan behelpen. Het hebben van industrieterreinen leek spr. daar al bijzonder ongeschikt. De Industrie gaat zich daar niet vestigen. Die vestigt zich langs de groote waterwegen. In de commissie van Bijstand sprak hij hierover ook reeds. Op een andere wijze kan men veel goedkooper hetzelfde bereiken wat men zich voorstelt en spr. zal dan ook niet voor de bijlage stemmen. Het antwoord kwam weder onmiddellijk. „Het schip heet „de Amstel" en is uitge- zonden door Amsterdam; ze schijnen het aan boord nog niet zeker te weten, maar ik geloof dat zij naar Genua gaan. Talbot, met zijn vluggen blik, had de woorden Amstel en Amsterdam op een boot, die in de haven lag, zien staan. Tarrell zag hem nauwlettend aan, zooals hij een stuk geld zou aankijken, aan welks echtheid hij twijfelde. „Er is een ding, dat ik altijd in u gewaar- deerd heb: u is geen leugenaar zooals zoo- velen, over 't algemeen gesproken. Amstel, Amsterdam? Toevallig heb ik dat op een schip zien staan en het leek mij een oude, ver- sleten bak. Weet u wel zeker dat hij daar aan boord is?" „Ik kan alleen zeggen, dat hij daar aan boord was toen ik hem voor het laatst gezien heb; ze waren op het punt uit te zeilen. Ik zou denken, dat hij al weg was. In dat geval zult gij uw man missen en. zult gij die zaak tot later moeten uitstellen. En nu ga ik weg, als ge't mij niet kwalijk neemt" Nogmaals keerde hij zich om om been te gaan; nogmaals hield de andere hem terug. •~%r 1 Wordt vervolgfd -U-.J—1 i' i r 1 1 i II l i

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5