Mtaaisclt CouranL Wsstfriese verteilinpn Honderd een en dertigste Jaargang. Tijdschriften Bechtszaken Onze BCoienien. Luchtvaart BinnenSand 1929 No. 57 Viiida^r S JJlaart HET IJS IN DE RIVBEREii. Bij Lobith dreigt overslrooming. De rivier kruit snel. De toestand critiek. Gisteravond om 9 uur begon de Rijn bij Lobith te kruien met een snelheid van een meter per seconde. Dit duurde voort tot 12 uur. Op het oogenblik zit het ijs weer bijna vast, met het gevolg dat het water over de .kade stroomt. Met man en macht is men nu begonnen met het bergen van booten, kisten en vaten welke op de kade stonden, terwiji men in alle huizen druk bezig is met het leeg- fialen van den kelder. Men rekent hier, naar de Tel. meldt, zeker op overstrooming. Opruimingswerk op de benedenrivier De „Siberie" en de „Brunings" zijn Woens dag {link gevorderd met de opruiming van den ijsdam bij Hardinxveld. Zij hebben zich heengewerkt door het gedeelte, waar de dam vier a vijf M. dik was; er restte voor gister nog een stuk, dat vee! minder dik was, doch nog een vrij groote lengte had. Evenwel komt het doel: de haven van Gorcum, nu toch in zicht. De opdracht van Waterstaat is de rivier open te breken tot het uiterste punt, waar de inwerking van het zeetij' merkbaar is, oodat het drijfijs van de Waal straks den weg Tiiet zal versperd vinden door het ijs op de benedenrivieren, dat bij dooi, gepaard met sterken Westenwind, wel eens niet naar zee zou kunnen drijven. Zeer gunnstig weer. Hoewel het werk nog niet voltooid is, mag toch wel gezegd worden, dat Waterstaat tot dusver nog al gelukkig geweest is met het af- werken van het program. De weersgesteld- beid is, althans voor onze benedenrivieren, eeldzaam gunstig geweest. Velen zullen on- igetwijfeld sterkeren dooi begeerd hebben dan wij totnutoe gehad hebben, zoo schrijft het Hbl., maar ter inleiding daarvan zouden wij eeer waarschijnlijk den sterken Westen of Z.W. wind met regen hebben gekregen. Bij ,den hoogen stand, die het buitenwater in zoo'n geval krijgt, zou het ijs op de beneden rivieren heel veel last hebben kunnen veroor- zaken. Al is op dit oogenblik het werk nog niet voltooid en al zal er nog heelN veel ijs naar zee moeten drijven, wij mogen toch zeggen, dat tot dusver alles voorspoedig verloopen is. Men vordert reeds flink. De Noord is open en wordt reeds weer ge- regeld bevaren. De Lek was open tot Schoon hoven en vandaag hoopt men tot Vreeswijk te komen, waarna de binnenscheepvaart Am sterdam—Rotterdam hervat zal kunnen war den, zij het voorloopig tot slechts beperkten omvang. Het kanaal WemeldingeHans- weert is Woensdag door de sleepboot „Waal" gehee! opengebroken. Tot Schoonhoven was de Lek den heelen morgen geheel overdekt met ijs. Het is eehter overal los en zal waar schijnlijk spoedig gaan drijven. Verschillende veerdiensten tusschen de oevers van de Lek zijn weer hervat. De ijsbre'.ers hebben Woens dag ook voor het veer bij Schoonhoven den weg gebaand. De reederij „De Lek" heeft haar stoombootdiensten gedeeltelijk hervat. De sleepboot „Duitsch'and" is gistermor- gen voortgegaan met ijsjreken op de beneden- Merwede. Zii is aangevangen bij Sliedrecht, tot waar zij Woensdag gevorderd was. De be- richien, die van de bovenrivieren komen, dui- den erop, dat het langzamerhand tijd begint te worden om gereed te zijn met de ijsoprui- ming op de benedenrivieren. Toch zijn de ver- schuivingen van het ijs, die tot dusver ge- me'd werden, van plaatseliiken aard geweest, al is daardoor dan ook in Emmerik groote schade aangericht. De ijsdam beneden Gorcum ge forceerd. De ijsbrekers ,,Siberie" en „Christiaan Bin ning" van de N.V. Ned. Stoomsleepdienst v.h. P. Smit Jr. te Rotterdam en de ijsbrekvr „IJsel" van den Rijkswaterstaat hebben de ijsdam beneden Gorcum geforceerd en zijn te Gorcum aangekomen. Bij Woudrichem zit het ijs nog vast, Het ijs in de Waal en de Merwede voor Woudrichem zit nog vast. Aangezien de ijs brekers, die in de Merwede aan het breken zijn, reeds nabij Gorinchem zijn en van deze J gemeente uit goed zijn waar te nemen, kan worden aangenomen, dat deze binnen korten tijd ook nabij deze gemeente hun werkzaam- heden zullen verrichten. Wegens de onbetrouwbaarheid van het ijs zijn de voetpaden over de Merwede en over de Waal gesloten. De overtocht voor passa- giers is evenwel nog per schietsehouw moge- lijfc. Nu nergens overtocht voor auto's en an dere voertuigen meer kan plaats hebben, is het goederenvervoer even eens geheel op de schietsehouw aangewezen; er wordt een zeer druk gebruik van gemaakt. De Waal tusschen Gorcum en Lobith vast. Het bureau van den Rijkswaterstaat maakte bekend, dat de Waal van Gorkum tot Lobith nog vastzit. Het Hollandsch Diep ijsvrij. Het Hollandsch Diep te Willemstad is zoo goed als ijsvrij; alleen op de zandbanken worden hier en daar nog ijsblokken vastge- houden. De scheepvaart is sedert gisteren weer in vollen gang. Ook de veerdienst Wil lemstad^Numansdorp is weer normaal. Bij S telling dam nog weinig verander'mg. Er is nog weinig verandering gekomen in het ijs voor de haven van Stellendam. Tot 500 meter beneden Stellenaam zit het Zui- derdiep vast, verder naar zee is open water Met de geringe hulpmiddelen, die hier ter plaatse aanwezig zijn, is het nog niet gelukt, de rivier open te breken. De motorboot Nep- tun, van den heer M. Jansen, heeft gister over 80 meter lengte het ijs ge'broken en ver- volgens een geul door het vaarwater ge maakt. De boot heeft daarbij beide schroef- bladen verspeeld. Behalve de Stellendamsche vloot liggen ook eenige visschersschepen uit Moerdijk en Ni-uw-Beijerland hier ingevroren. Ook de motorreddingboot „Koningin Wilhelmina", die met het invallen van de vorst naar het ha- venhoofd verhaald is, deelt dit lot. Het ijs op den IJsel in beweging. Het ijs in den IJsel heeft zich gistermorgen circa elf uur in beweging gezet en drijft lang- zaam af. Het ijs is papperig, wat het gevaar voor kruien uiteraard vermindert. Alleen op den I'echteroeover is eenige schudding te be- merken. Boven Deventer moet het ijs nog vast zitten en verwacht wordt, dat het hier afdrij- vende ijs zich ook benedenstrooms weer zal vastzetten. De tall o oze vogels, meerkoeten en andere, die tijdens de vorstperiode hier zijn neerge- streken, drijven meerendeels met het ijs mee en gedragen zich allerwonderlijkst. De Maas ten deele ijsvrij. Gistermiddag is de Maas van een paar K.M. boven Grave tot de Maasbrug ijsvrij geworden, zoodat de gierpont weer gelegd is Terwiji het ijs nog aan het drijven was, kwam behalve een vrachtboot van de firma Jansen uit Lith, ook een groote Belgische motoraak rivier af. De boot zocht een ligplaats in den havenmond, terwiji de motoraak voor anker ging even boven de Maasbrug, om van daag, wanneer beneden-uit het ijs ook ver- dwenen is, de reis naar Rotterdam voort te zetten. De waterstand blijft ongeveer dezelf- de. De verbinding Noord-Brabant—Gelderland is thans hersteld. De scheepvaart Maastricht—LuXk hervat. Uit Maastricht meldt men dat de scheep vaart op het kanaal naar Luik hervat is, na- dat een ijsbreker Woensdag de vaargeul ver der heeft opengemaakt. De toestand in de Waal bij Tie] gunstig. Uit Tiel meldt men: De groote ijsverheffingen op de Waal zpn onder den invloed van het d'ooiweer vrij wel verdwenen. De ijsbedelcking wordt steeds zwakker, slechts enkelen wagen den overtocht De Lek bij Eck en Wiel. Met inspanning van alle krachten is men met het maken va.. een geul in het ijs, ten dienste van het verkeer met de pont, tot de halve breedte van de rivier gevorderd. Het ijs is nog 50 c.M. dik. In afwaehting van het tot stand komen van deze sleuf is alleen het verkeer voor person en mogeliik. De rivier is hier het laatste etmaal 1 c.M. gevallen. De rivier bij Niimegen. Het ijs is bij Nijmegen niet meer in be weging. Even ten Oosten van de ligplaats der sleepbooten is een breede, kronkelende strook open water ontstaan, over bijna de geheele breedte van de rivier. Ook om de het yerst van de kade liggende sleepbooten is nu een enkele meters breede ijsv'rije strook. Nu overal dooi in het Duitsche Rijngebied. De stijging van den waterstand, die langs den heelen Riin ijsgang zal veroorzaken. blijft nog uit Gistermorgen rneldde Constanz een, Bazel een, Straatsburg twee, Mannheim vijf, Bingen 26. Kaub 29, Coblenz drie, Keulen vier en Ruhrort 60 om val. Evenwel is de temperatuur nu overal ge- stegen, zoodat wellicht spoedig was kan worden verwacht. Meldden Constanz en Bazel gistermorgen een temperatuur van 0 gr., te Straatsburg stond de thermometer drie, in Mannheim twee, in Bingen een, in Kaub I vier, in Coblenz een, in Keulen twee en in Ruhrort twee gr. boven het vriespunt. Daar dit opnemingen zijn van gistermorgen acht uur, mag worden aangenomen. dat het op het midden van den dag overal sterk gedooid heeft. Hervatting van den dienst. De Texelsche boot, welke sedert 17 Febru- ari wegens ijsgang de haven van Oude Schild niet kon binnenloopen, heeft daar gistermid dag weer gemeerd. Met ingang van heden vaart de boot 4 maal per dag van Den Hel- der heen en weer. Weldra zal nu de zomer- dienstregeling, volgens welke 5 maal daags gevaren wordt, van kracht zijn. De haven van Oude Schild is thans nagenoeg ijsvrij. nes zelf zeide de minister nog, dat wanneer dit programma afgewerkt zou zijn, de ge-1 heele luchtmacht op 4 eskaders ma voorzien zou zijn van het nieuwste type machine. Op den Uitkijk, het veertiendaagsch tijd- schrift voor het Christelijk gezin, uitgave van Gebr. Zomer en Keuning's Uitgeversmij. te Wageningen komt weer met een welvoor- zien nummer uit. Na een artikel: Ons dagelijksch brood van prof, dr Van Veldhuizen, geeft prof. dr. J. Waterink weer een opvoedkundig schetsje, getiteld „Der Keerlen afgod", waarin op levendige wijze gewaarschuwd wordt tegen het gevaar van populariteit, speciaal van het kind. Ds. Velden vervolgt zi]n verhaal: Van een joodschen jongen, terwiji dr. Borks over ZuidpOol-expedities schrijft. Ds. Van der Hoeven schrijft in een belangwekkende bij- drage: Groeiverstoringen, over den dwerg- groei en ds. Van Veldhuizen schrijft over „Veertig jaren Poezie". Op den Uitkijk binnen en buiten onze grenzen bevat weer een overzicht van de be- rangrijkste actueele gebeurtenissen, verteld resp door dr. Veltkamp en ds. Boeikoei. Een stukje historic verhaalt J. Minderman in Uit oude Archieven. Dr. Van Veldhuizen brengt ons in de natuur door een bespreking van een boekje van R. Tolman over vogels. E. Jan schrijft een en ander over een deel van Berlijn: Een Boheemsch dorp in een wereldstad. Het wel- verzorgde nummer wordt besloten met het negende vervolg van Bittan de Meeder s verhaal: Voor ijzeren deuren. 'n ouwe kooi voor de aakster en 'n heele nuuwe beun was der komen; ze hadde zeker de hande inien sloegen. Nei maar zeg, die dokter kon toch toovere! En zuster Maria had 'n oud bock achter lei- ten, 'n mengelwerk van 616 bladzaide, heel erg oud; 't titelblad was der zeker uitskeurd. Deer stinge 'n houp mooie verhaaltjes in, die zuster Maria allegaar voorlezen had, want de Zoeker kon na- tuurlik niet leze of skraive en den most ie maar an de Bloedtoet vrage, of die hem veerder seivens teugen 's skemer- donker 'n uurtje kwam voorleze; 't rou- ke kon ie wel leite, maar asze je 60 jaar laag seivens teugen't skemerdonker uit- gaan binne, den was't 'n heele toer om thuis te blaive; maar de dokter had 't verboien. Deer lag 'n receptepampiertje bai, weer zuster Maria mit potlodd wat opskreven had: Vader en Zoon. Ie h. bladz. 113139 26 2e h. 3e h. 4e h.X 5e h. 6e h.X 7e h. 161—189 28 217—243 26 265—289 24 353—372 19 398—422 24 446—470 24 169 sting: Radboud, LICHTVAARDIGE IN-PAND-NEMING Eenige bij de firma Spanninga te Joure verduistcTde gouden ringen kwamen terecht in de gemeentelijke bank van leening te Leeuwarden, en het werd een proces over de vraag of de bankdirectie niet die ringen ter beleening had behooren te weigeren. De rechtbank te Leeuwarden beantwoord- de die vraag bevestigend en w.es derhalve den eisch der firma Spanninga tot betaling van schadevergoeding door de gemeente Leeu warden toe. Het hof te Leeuwarden heeft, zoo meldt het Leeuw. Nieuwsbl. gisteren ar rest wijzende, anders beslist. Het heeft con form de conclusie van den procureur-generaal den eisch der firma Spanninga ontzegd, om- dat, naar de meening van het hof, het in het algemeen niet op den weg van een lombard- houder ligt, zich te overtuigen van de her- komst der ter leening aangeboden goeden, en dat in casu die eisch ook niet was te stel- len. ONEERLIJKE BOEKHOUDER. De Vijfde Kamer der rechtbank te Amster dam heeft gister overeenkomstig den eisch aan een 43-jarig persoon, die als boekhouder werkzaam is geweest bij een firma in lijsten te dezer stede. Verd. had terechtgestaan ter- zake dat hij tusschen" 17 Sept. 1927 en 3 No vember 1928 in die functie door knoeierijen in de boeken een bedrag van ruim f 4700 uit de kas van zijn patroon heeft weggenomen. Verd.'s broer, die wegens opzettelijke of schuldheling had terechtgestaan hij zou f720 in verschillende gedeelten van den ver- dachte de vorige week ten geschenke heb ben aangenomen is bij vervroeging vrijge sproken. Het O.M. had een jaar gevangenisstraf ge- eischt. Wegens verduistering gearres teerd. De arrestatie is gelast van den heer Ja cobs, roud-hoofdadministrateur van Sinagar, wegens verduistering van ruim 1 ton. Het bleek dat de verduisteringen gepleegd zijn van 1 Januari 1928 af. DE LUCHTVAARTBEGROOTING. In zijn inleiding op de luchtvaartbegroo- ting, welke 16 millioen bedraagt, zeide de minister voor de Luchtvaart gisteren in het Lagerhuis o.a. het volgende. Er zijn in deze begrocting vier voomame punten. Ten eerste zal aan het eind van het jaar de luchtmacht gebracht zijn van 75 op 82 eskaders. Ten tweede zou binnen enkele weken de geregel- de luchtverbinding met Indie beginnen, ter wiji hij hoopte, dat hij in enkele maanden in staat zou zijn de noodige maatregelen te tref- fen voor een andere groote luchtlijn in het Empire, n.l. van Londen naar Kaapstad. Ten derde zijn definitieve maatregelen genomen voor vooruitgang in de technische ontwikke- ling, o.a. op het gebied van de metalen con- structie Verder werd groote aandacht gewijd aan de groote veiSigbeids uitvinding bekenc onder den naam „slotted wing". Ten vierde werd een nieuw voorstel gedaan ten einde de luchtvaart onder het volk aan te moedigen. Zoo zou het gemakkelijker gemaakt wor den voor jonge mannen en vrouwen om te leeren vliegen en zouden direct of indirect honderd nieuwe vliegvelden worden aange- legd. Betreffende de luchtverdediging zeide Hoare, dat er nog 21 van de als minimum be schouwde 52 eskaders moesten worden ge- vormd. Betreffende de luchtverbinding met Kaapstad zeide hij, dat de totstandbrenging hiervan met den besten wil en wanneer alle betrokken regeeringen medewerkten, niet binnen 12 maanden kon geschieden, weshalve hiervoor maar een betrekkelijk geringe som was uitgetrokken. Aangaande de vliegmachi- OVERTRED1NG VAN HET ARBEIDSBESLUIT. Een onvoldoende ingerichte werkplaats Gister stond voor den kantonrechter te Amsterdam terecht, A. de S., bestuurder van een zakkenstopperij, ter zake van een over- treding van het arbeidsbesluit. Op 10' Dec .1. was geconstateerd, dat de temperatuur in de werkplaats van verdachte omstreeks 0 graden bedroeg, en dat hij daar o.m. door enkele vrouwen arbeid deed verrichten, die weinig lichaamsbeweging vorderde. Ook de cagverlichting in de werkplaats was onvol doende, zoodat 'smiddags om 12 uur kunst- licht gebruikt moest worden. Hij was deswe ge verbaliseerd door de arbeidsinspectie. Uit het verhoor bfeek, dat verdachte her haalde malen is gewaarschuwd en zelfs na het opmaken van het procesverbaal was doorgegaan onder dezelfde omstandigheden te laten werken. De ambtenaar van het O. M. vond het feit zoo ernstig, dat hij 2 maal 2 dagen principi- eele hechtenis en bovendien een geldboete eischte. De kantonrechter dadelijk uitspraak doen- de veroordeelde verdachte tot 4 maal f 150 boete. 3. De dodd van de Bloedtoet. Zuster Maria was weer ofroisd mit heur handkoffertje, want de Teutjeszoe- ker had ommers weer baiteekend, 6k tot groote verwondering van de oude dok ter. Toe de zuster ofskoid nam, had de Zoeker de twei zonneblomme meegeven: ien voor de dokter en ien voor heurzelf. En de dokter was kome bedanke deer- voor. „Nou is moin rekening deermee be- taald" had ie zoid, „maar die aare groote rekening niet, want je begraipe toch wel dat onze Lieve Heer deer mee 'n bedoeling heb, dat je weer genezen binne., om je nag ien keer in de gelegen- hoid te stelle, dat je't goed make kinne, want in gien 60 jaar bin je in de kerk weest en je mag Zundagssochgens mit Grooteboer meeraie, asse je weer heele- maal beter binne en niet rouke en niet in de kouwe eivendlucht; over een week kom ik naggeres terug, ers hoore of je uithoest binne en ders luistere mit m'n toetertje, hoe't van binnen steld is". Tjcnge, tjonge, wat was de boerehut merakels opknapt in die toid, dat ie ziek weest was; van buiten 'n stik of wat nuuwe planke anbrocht en opnuuw teerd en van binnen: twei nuuwe hou- ten leuningstoeltjes en 'n hanglamp en An de achterkant bladz. 679719. Die twei verhaaltjes vond ie't mooist; deur 't oftige vorleze kon ie al heele brokstikke dervan uit z'n houfd op- zegge. "Iemeseivende vroeg de Zoeker om wat voor te leze uit Radboud (van F. W. v. Eeden)de aakster zat den bai de Bloed toet op z'n linkerhand, ok te luistere en mit z'n ouge te knippe; net 'n domenie mit 'n wit beffie voor. En de Bloedtoet begon weer van nuuws of an: „Radboud, de onverzettelijke, stijfhoof- dige, dappere Radboud, miskend, verge- ten, belachelijk gemaakt, zelfs als een kind des duivels verafschuwd! Maar hoe diep vernederd, nooit verloor hij zjjn standvastig en volhardend karakter. In het huwelijk van zijn dochter Theude- sinde met den zoon zijns grooten vij- ands, ligt een bewijs dat hij en zijn hof in beschaving en ontwikkeiing niet be neden de Franken stonden, en tevens zien we in zijne toestemming tot dat huwelijk zijn nooit uitgedoofde zucht naar wraak en bevrijding. Grimwald werd vermoord, volgens de overlevering door toedoen van Iheude- sinde: 'n daad, in een karakter als dat van Radboud geheel begrijpelijk. Mis- schien sluimert onder het stof der eeu- wen hier of daar nog een beeld van die Theudesinde, 'n vrouw, in karakter groo- ter, heldhaftiger, ontzettender dan Ju dith! Radboud en Theudesinde: twee edelen, die veel voor Frieslands vrijheid hebben geleden en gestreden, die alleen in Europa het vrije Noorden hebben ver- dedigd tegen het slaafsche en tirannie- ke Zuiden, en die, schoon zij vielen, niet vruchteloos hebben geleefd. Want hun geest heeft tot heden nog Friesland niet verlaten. Euwen van slavernij hebben zwaar op de Friezen gedrukt; nooit ver- loren zij den moed, nooit gaven ze den s„rijd tegen de Frankische vazallen op; en zelfs toen de woedende zee hun land half verzwolg, en de West-Friezen als een wisse prooi den Hollandscheiii gra ven in handen gaf, toen de n<mrdelijkste Rijntak uitdroogde en Kennemerland met West-Friesland werd vereenigd, toen zelfs verloor West-Friesland zijne ware onafhankelijkheid niet, maar bleef een land op zich zelf, scherp gescheiden van zijne minder onafhankelijke nabu- ren. Zoo is het nog op den huidigen dag. Zoodra ge komt ten Noorden en Oosten I van Alkmaar, ziet ge een andere bouw- I orde, een ander volk en hoort ge een anderen tongval dan in de daaraan ten Westen grenzende Kennemer Zandstre- ken. Te weinig wordt tegenwocrdig er- kend, dat, terwiji alle volken onmisken- bare blijken van verbastering en verlies van nationaliteit in taal e^ zeden ver- toonen, de Friezen een der oudste vol ken van Eurona zijn, die taal en natio naliteit van uit den grijzen voortijd het langst hebben behouden. Eere zij daarom hun, die in onzen tijd door hunne onvermoeide nasporingen die Loogst merkwaardige nationaliteit in hunne werken hebben vereeuwigd Een vriendelijke morgen lachte over West-Friesland en het zonlicht schit- terda over de uitgestrekte bosschen van het oude Hoogewoud, de laatste wijk- plaats van den diep vernederden Vorst. Een buitengewone, lang gewenschte plegtigheid zou geschieden. De onver zettelijke heiden zou eindelijk het hoofd voor Rome bukken, de vrije Fries zou het geloof zijner vaderen verlaten. Zege- vierepd staart het priesterdom op den wankelenden grijsaard, die daar de doopvont nadert en op het gelaat van Wolfram bespeurt men een half onder- drukten glimlach. Reeds is alles tot den doop gereed, reeds staat de grijs aard met een voet in het gewijde bek- ken; daar ontwaakt opeens zijn karakter met jeugdige kracht; hij denkt aan zijne vaderen, aan zijn geliefd Friesland, aan de vrije natuur, aan de dierbare wouden, aan de geheimvolle overleveringen uit het verre Azie. Hij keert zich om en vraagt, waar de zielen zijner vaderen zijn. Voor eeuwig verloren. antwoordt Wolfram. En Radboud trekt den voet terug. De vrije Fries heeft gezege- vierd; de laatste overwinning door hem behaald was zijn eerste waardig; hij ver- kiest liever verloren te zijn met zijne vaderen, dan zalig met zijne vijanden. Tot in zijn dood bleef Radboud ge- trouw aan zijn volk en zijn vaderland. Stellen wij ons Radboud voor, den vorst van een heldhaftig, werkzaam, welva- rend Noordsch volk, innig gehecht aan het geloof zijner vaderen, aan het ge loof in eene almachtige, liefderijke en zegenende godheid, gehard in den oor- log, evenals zijn geheele volk, kuisch, eerlijk, waarheidlievend en grootmoe- dig, was het dan zoo vreemd dat hij zich verzette tegen dwingelanden als Pe- pijn van Herstal en Karcl Martel, dat hij Willebrord en zijne monniken niet ve'rtrouwde, dat hij vreesde voor zede- bederf en verbastering van zijn volk, dat hij in die vreemdelingen de voorbo- den zag van naderende ellende? En die ellende is gekomen en heeft bijna tien eeuwen op Friesland gedrukt, tot Willem van Oranje het Noorden op het Zuiden wreekte en voortzette, wat door Radboud heldhaftig, maar tever- geefs was beproefd. Als gij te Hoogwoud komt, vvijst men u in de kerk nog de doopvont aan, uit welke Radboud eens den voet terugtrok. In die daad ligt, wellicht meer dan gij vermoedt, een verband met de gebeurte nissen van later eeuwen. Aanschouw die oude doopvont aan- dachtig; wellicht komt gij tot de over- tuiging, dat Neerlands nationaliteit daar ten tweedenmale is gehandhaafd en dat Radboud in onze Vaderlandsche Historie als eene ster van de eerste groot'te schittert tusschen Claudius Ci- vilis en Willem van Oranje". Toe 't uit was, glunderde de Zoeker de van. „Jai komme in m'n testement, hoor je, Bloedtoet en je kraige de aakster 6k, as ik dood gane". Maar Zoeker, je gane nag niet dood hoor, want je ziene nei je ziekte der veul jonger uit; zoo etjes skoren en je heer knipt en 'n foin pak an en je lache ok weer „Ja, dat zou je nou niet meer zegge, dat ik op de Tientoon-Elfrib loik Mit groote ouge van skrik en ontstel- tenis staarde de Bloedtoet de Zoeker an, gong boven op de stoel staan en vroeg: „Bin jai den de ronddolende ziel van Koning Radboud?" En mit 'n diepe grafstem vol ontzet- ting, hoor die: „Ja, die bin ik!" Onder angstig geskreeuw vloog ien* bons de aakster driemaal rond: Kwet, kwet, ret tetverraad, ret tet-tet en viel dood neer achter de stoel op de beun en veranderde in 'n jong koolzwart glimmend peerd mit 'n bles voor de kop, dat van ongeduld stong te springe... T )e de Bloedtoet om keekIn gou- wen wapenrusting sting deer mit 'n groot slagzwaard op zai: Koning Rad boud, die 6fskoid nam: Vaarwel, Bloedtoet, vaarwel". Het dak van de boerehut skeurde ien* bons v<^ mekaar en hai zag houg in de lucht: Wodan, de geweldige, op 'n wit stroidros, in galop ankomme, de wolle- ke in flarde van ien skeure en wel zes- tig ruiters, die mit hun lanse zwaaide boven hun houfde; 'n oorverdouvend ge- juich, staigerende peerde die weer regs- omkeer maakte, naast Wodan in vlie- gende galop: Radboud, die nag ien keer omkeek nei de verlaten boerehut op aar- de, z'n groot slagzwaard in de hand, weer mee ie drie keer groette: Vaarwel, Bloedtoet, vaarwel!" Bewusteloos sloeg de Bloedtoet teu gen de grond en bonsde neer op de skarpe rand van de beun, mit z'n voor- Imufd; uit 'n diepe gapende wond gutste 't bloed, dat deur de neide op de grond soipelde; in de ienzame hut lag z'n ontzielde lichaam weldra te verstaiven in de kille eivendlucht.... Toe de Bloedtoet uit 'n benouwde droum wakker wier, lag ie op z'n buik mit z'n kop tusken't houfdkussen en 't houten beskot van z'n ledikant; deur de skarpe kant sting in z'n voorhoufd 'n diepe voor „Je konne best stikt hewwe, asze je niet wakker worren wasze"" zaide Ne n. tje, die voor 't ledikant sting. „Skai uit, moidje, skai uit 'k bin om mers al dood; leegbloed op de beun van de bcerer'^„j bai de Teuties^oeker Neeltje wees mit heur foisvinger nei heur voorhoufd aasof deer ok 'n voor in stinr? Nei hoor, want ze zaide: ,.'t Is toch begrootlik, asze je nag zoo jong binne en je hewwe den al wurreme in j® kop!" DE HERZIENING DER RIJKSTELEFOONTARIEVEN. Onder voorzitterschap van ir. W. H. Danv me, directeur-generaal der Posterijen, Teie- grafie en Telefonie, en op uitnoodiging van het hoofdbestuur der P. en T. is gister in een der zalen van den Dierentuin te Den Haag een belangrijke bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers van verschillende licha- men, alsmede van de pers, in verband met de voornemens van het Staatsbedrijf der P. T. T., zoowel met betrekking tot de verandering van de Rijkstarieven als tot de daarmede min of meer samenhangende ontwikkeiing van't telefoonnet hier te lande. Vertegenwoordigd waren: Kamers van Koophandel, Middenstandsraad, Nijver- heidsraad, Vereeniging van Nederl. Ge- meenten, Werkgeversbonden, Middenstanda- vereenigingen, Landbouworganisaties, enz. BRANDEN. Gisternacht is de hoedenwinkel van deft heer J. vap den Bos aan de Bornerbroeksche- straat te Almelo geheel door brand vemield. De vrouw wist door uit een bovenraam te springen haar leven te redden, waarbij zif zich vrij ernstig verwondde. HET LEIDSCHE STADHUIS. Naar aan de Tel. is medegedeeld, zou prof. D. Hofstede de Groot, algemeen voor- zitter van de rijkscommissie voor de monu- mentenzorg, na bezoek aan de ruine van het Leidsche stadhuis verklaard hebben, per- soonlijk van meening te zijn, dat restauratie van het overgebleven deel van den gevel niet alleen mogeliik maar zelfs wenschelijk it m

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9