Radioriafisnli Wwrharintit, 1GDID A. Uit iiet Fapisnnemt Met militair verdrag. SfadSsir8i©Mws Set raadsbesujTt "goedgekeurd. TeRegrammen Luchtvaart Zaterdag 9 Maart. 2 uur, Landbouwhuis, alg. verg. N. V Alkm. Exportveiling. 7.30 uur, Cinema Americain, De piraten van den Hudson. 7.30 uur, A. B. T. Manege. 7.30 uur, Victoria Theater, Het nachtle- yen van New York. Zondag 10 Maart. 2 en 4 uur, Cinema Americain, matinee met als hoofdnummer „De Indianen-overval" (Wild-West-film), in de hoofdrol Rex Bell. Toegang boven 14 jaar. 7.30 uur, Cinema Americain, De piraten van den Hudson. 7.30 uur, A. B. T., Manege. 7.30 uur, Victoria Theater, Het nachtle- ven van New York. 8 uur,Rustende Jager, Bergen, Bal- Masque. Bij Jb. Groot te Koedijk, wedstrijd-uitvoe- ring, „Ynske". staat behooren, op den afweer van afge- werkte artikelen, op het streven, om machines te v-erkrijgen met behulp waarvan de industri- alisatie van Rusland moet worden gefor- ceerd; verder wordt er gewezen op de ver- lamming van den Russischen landbouw ten- g-evolge van deze politick. Men gelooft er mee te kunnen rekenen, dat ook de Russische regeering langzamerhand zal moeten gaan inzien, dat dit richtsnoer onhoudbaar is. Als ze niet luistert naar de waarschuwingen van de oppositie, dan zal de honger in het land ze tot redelijkheid moeten brengen. Ze heeft overigens al veel geleerd, anders zouden de ovcreenkomsten met Duitschland niet mogelijk zijn geweest De duurte van de nijverheids-producten in Rusland, waarvan de prijs dikwijls driemaal zoo hoog is dan op de wereldrnarkt, zal op den duur niet zijn uit te houden. Overigens wijzen verschillende omstan- digheden er op, dat er zich in Rusland ver- anderingen voorbereiden: de affaire's Trotzki en Bucharin, de uiteenzetting met den mi nister van oorlog, Woroschilow, de houding dcr boeren in het Roode Leger. Deze dingen, tezamcn met de oppositie, zullen volgens de meening van sommige Duitsche economische kringen, het Russische economische leven ten slotte nog op den eenigen v/eg brengen, die begaanbaar is. Door een plotselinge om- wenteling zal dit niet gebeuren maar in een langzame ontwikkeling, wat natuurlij'k niets verandert aan de beteekenis en wat voor de uitbreiding van den handel met Rusland mis- schien zelfs de gunstigste methode is. Het ziet er bijna zoo uit, alsof van het heele bolsjewistische stelsel alleen het monopolie van den buitenlandschen handel en de land- bouwproductie-genootschappen zich zullen kunnen handhav-en. Maar met deze beide in- stellingen zou ook de internationale handel het heel goed kunnen klaar spelen. FRANK HEINE VOOR DEN RECHTER VAN INSTRUCTIE. Over de zaak Frank Heine is Vrijdag wei nig nieuws. Frank is door den rechter van instructie verhoord; dit verhoor houdt, naar men verzekert, verband met de administrate- ve enquete, die thans aan den gang is. De Brusselsche bladen, gevolg gevende aan den Donderdag door minister-president Jaspar in de Kamer uitgesproken wensch, de zaak internationaal als afgedaan te beschou- wen, laten haar nu ook zoo goed als geheel rusten. In goedingelichte kringen wordt even- wel verzekerd, dat een verrassing niet uitge- sloten dient te worden geacht. Deze zou zich in het begin van de volgende week kunnen voordoen. L e S o i r brengt weer een zoogehaamd document tegen Nederland uit het gestolen Duitsche dossier Niederlande Geheimer Band nr. 13. Dit is een rapport van den. gewezen militairen attache aan de Duitsche legatie in Den Haag, von Schweinitz (datum 25 Augus tus 1918), waarin de geestestoestand van het Nederlandsche volk in deze periode wordt geschetst en een aantal Nederlandsche auto- riteiten in Duitschgezinden en Ententegezin- den worden verdeeld. Wullers Rudiger, de man van de alle wetenschappelijke waarde missende uitgaven Flamenpolitik en Archief van den Raad van Vlaanderen, die het stuk publiceert, besluit dat daar de Belgen Ne derland van Duitsche vasalisatie hebben ge- red, de Nederlanders thans zeer ondankbaar zijn jegens Beigie, dat van 1914 tot 1918 zwaar heeft geleden, van welk lijden de neu- tralen hebben geprofiteerd, meer dan de Bel gen, de kampioenen van recht en eer. Ook dit stuk zal er niet toe bijdragen, het prestige van Le Soir, dat de laatste dagen fel is gedaald, te redden. De „P e u p 1 e" schrijft dat, indien de zaak- Frank Heine in verband met de Utrechtsche publicatie op internationaal gebied van de baan is, dit wat het nationaal gebied betreft, allerminst het geval is. Trouwens Frank is slechts voorloopig in vrijheid gesteld en on- mogelijk is het niet, dat hij, bijaldien nieuwe feiten voor den dag zouden komen, opnieuw' zou worden vervolgd. Op een andere plaats in dit socialistische dagblad schrijft De Brouckere o.m., dat de invrijheidstelling van Frank juridisch onge- twijfeld te verklaren is, maar het is toch zeer vreemd, dat iemand, die erkent zich aan spi- onnage ten voordeele van de buitenlandsche mogendheid te hebben schuldig gemaakt, zoo maar niet gestraft wordt. Bovendien is nu Frank, die het valsche stuk heeft gemaakt en versjacherd, niet de vervalscher van het stuk, omdat hij heeft gewerkt met medewerking of met medeweten van andere personen, die een duister contra-spionnagedoel nastreefden. Dus zijn die personen de schuldigen, meenl De Bropckere, en daar deze ondergeschikten buiten medeweten van hun chefs handelden, kon dus het vreeselijk gebeuren dat, terwijl de regeering een vredespolitiek voerde, in den Volkenbond vertegenwoordigd was en met Nederland onderhandelde, eenige oplichters, samen met verklikkers ondergeschikte beamb- ten en misschien sommige journalisten, een manoeuvre op touw konden zetten, even ge- vaarliik als laag om Belgie's internationale betrekkingen ernstig te compromitteeren. En de politiek van dat Tweede Bureau (Inlich- tingendienst) had het bijna van de regee ringspolitiek gewonnen. frTrTlJS I$TDE RIVIEREN. De toestand gunstig. De ge nie teruggeroepen. Naar wij vernemen zijn gisteren alle deta- chementen dfer genie, die ter assistentie naar de bedreigde punten onzer grcote rivieren waren gezonden, teruggeroepen. Daar de Rijn bij Lo-bith zoo goed als nor- maal is en hij zijn loop heeft hervat, bleek langere detacheering overb-odig. Nader wordt gemeld: De Rijn is bij Lobith nog voor een tiende met drijfijs bedekt, zoodat het gevaar is ge- weken. De geniesoldaten vertrekken nog lie- den-miduag naar hun garnizoenen. Het schip „Medium" is door de schuivende ijsmassa op het droge gezet. Men zal trachten de boot weer in het water te sleepen. De stand van den Rijn was hedenmorggn 11.89 -f N.A.P. De val bcdroeg vannacht 1.15 M. Gistermorgen raakte het ijs las. Gistermorgen is de Rijn bij Lobith losge- raakt. De eerste grooie ijsschotsen kwamen 's middags te Arnhem aan. Om half vier was de gehee.e Rijn met zeer zwaar drijfijs over de geheele breedte der rivier bedekt. Met een sceiheid van 5 K.M. per uur werd-en de ijs- massa's voortgestuwd. Ten gevolge va het drijfijs moest. de over- tocht per stoomboot bij Arnhem worden stop- gezet. Het in bewegiog zijnde ijs lev-erde een imposanten aanblik op en duizenden sloegen het schouwspei gad-e. De Lek opgebrohen lot Vreeswijk. De ijsbrekers „Van Hoogendorp" en de „Eem-' zijn gisteravond om half zeven te Vreeswijk opgebroken. Heden keeren zij weer Vreeswijk gearriveerd en hebben de Lek tot meer stuk te maken. De Lek bij Culemborg. Het ijs in de Lek voor Culemborg is giste ren eenige malen in beweging geweest, maar heeft zich te-kens weer vastgezet. Daarna 1 liep het water sterk op. Ongeveer een kwar- tier boven Culemborg ontstond een dam, waardoor het water gaandeweg viel. De ka-ns op kruien verminderde daarna. De Rijn bij het Rhenensche- en Ingensche veer. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de Rijn nabij Rhen-en en het Ingensche Veer geheel los gekomen. Verder naar bene- clen, waarschijnlijk bij Vreeswijk, ging de Rijn echter weer zitten, waardoor de ijsmassa weder tot stilstand kwam. Hierdoor liep het water eenige meters op. Zachtjes aan kwam er echter weer scl.ot in en gistermiddag zat er goed gang achter en stroomde het ijs prachtig gelijdelijk weg. De toestand op de Waal gunstig. Gistermiddag was de waterstand van de Waal aan aanzienlijke schommelingen onder- hevig. Nadat een val tot een stand van 5.69 m N.A.P. bereikt was, steeg de rivier bin- nen anderhalf uur tijd 20 c.M. De was bleef aanhouden. Het ijs kwam tegen vier uur in beweging, maar toen het een meter was weg- geschoven heeft het zich opnieuw gezet. Te Doodewaard is am drie uur het ijs bij sterk wassend water even in beweging ge weest, maar het heeft zich dadelij-k weer ge zet. Het rivierwater wast snel en het stroont over het ijs heen. Even boven Doodewaard heef de Waal tamelijk sterk gekruid. De toestand baart nergens langs de rivier eenige zorg. Bij Nijmegen vastgeloopen. Gistermiddag om kwart voor zes is de Waal voor Nijmegen weer vast gaan zitten. Het water liep sterk op en is in een half etmaal ongeveer 2 Meter gestegen, zoodat de stand ruim 11 M. plus N.A.P. was. De lage kaden liepen inmiddels onder water, zoodat ook eenige scholienbrekers in het water staan. De Waal is overdekt met zwaar drijfijs. Ook bij Tiel vast. Stroomopwaarts van Tiel is het ijs op de Waal in beweging. Voor de s-tad zit het ech ter weer vast, nadat het in den namiddag on geveer 1 Meter verschoven was. Het water wast vrij snel. Open rivieren. Naar de Algemeene Dienst van den Rij'ks- waterstaat mcdedeelt zijn de Boven Merwede (Gorinchem), het Rijn-Schiekana-al, -de Zijl, de Ringvaart Haarlemmermeer en de Briel- sche Maas opengebroken. De vaart Amsterdam.Rotter dam v .v. Het IJscomite Binnenvaart deelt mede dat de vaart van Amsterdam naar Rotterdam over Aalsmeer, Leiden en de vaart in omge- keerde richting thans weer mogelijk is. De Maas bij Venlo ijsvrij. De ingapg van dfe haven te Venlo is ijsvrij gemaakt. De toestand op den IJsel. Tegen able verwachting, is zonder verdere krui'ing de IJsel voor Dieren aver een aan- merkelijke lengte geheel ijsvrij geraakt. Hoo- gerop echter zit het ijs nog vast, zoodat alle gevaar nog niet geweken is. Het ijs in den IJsel bij Doesburg is op ver- scheidene plaatsen losgeraakt en met een snelheid van vijf K.M. drijven reusachtige schotsen met den stroom mee. Wegens ijsgang is te Doetinchem ook het verkeer per pont gisteravond gestaakt zoodat alUe com-municatie tusschen beide oevers o-p- gehouden heeft. Uit Deventer meldt men aan het Hbl.: Gistermiddag is plotseling beweging geko men in de ijsvelden voor de stad. Het ijs kreeg flinke vaart en liep bij de spoorbrug tegen het vaste ijs op, dat wel werd ingedrukt, doch het kwam met vHot. Boven de stad is nu open water Zoover het oog reikt. Van het leggen van de schipbrug kan echter n-og geen sprake zijn, omdat er van boven nog te veel ijs wordt verwacht. Bij het slot „Nijenbesk" hal- verwege Zutphen—Deventer was het ijs gis termiddag nog aan het kruien en ook op een K M. afstand boven den Gorselschen Hout- val. Er is nog veel water op komst, daar Wes- tervoort 93 c.M. was mel-dde. Dat water zal hier op den IJsel vermoedelijk een heele op- ruiming onder het ijs gehouden. Inmiddels heeft het ijs zich hier tegen den avond voor de stad weer geheel vastgezet. In Friesland een ijsbreker aan 't werk. Ten einde de belemmering van het goe- derenvervcer te water zoo spoedig mogelijk en zooveel doenlij-k weg te ruimen heeft de Friesche Kamer van Koophandcl een daar- voor geschikte boot gedharterd, -die het ijs op de voornaamste scheepvaartroutes in Fries- land zal breken. Eveneen-s worden maatrege- ien 'voorbereid ten behoeve van de vaart om -de Zuid, teneinde, zoodra de vaart over de Zuiderzee van. en naar Amsterdam weer mo gelijk is, de scheepvaart behulpzaam te zijn bij het overwimmen van -de dan nog te ver- wachten ij-smoeiliikheden voor de Friesche kust en in die provincie zelve. Het ijs op de Waddenzee. Door den zachten dooi en het kalme weer blijft de ijstoestand op het Friesche gat en de Wad den onveranderd. Voor de Noordkust is een breede strook drijfijs, dat zelfs met een verrekijker niet te overzien is. De opening der scheepvaart is nog niet mogelijk. De voorzie- ning van post en provia-ndeering kan alleen voorloopig per K. L. M. geschieden. De bootdienst Texel-Helder hervat. De chauffeur van de vrachtauto uit Haar- lem-j die, volgens een bericht in ons nummer van gister, den heer J. IJ. heeft aangereden, deelt ons mede voldoend signaal te hebben gegeven en den heer J I J. niet te hebben ge raakt. Deze zou zelf met groote vaart op on- verantwoordelijke wijze hebben gereden. INTERN. GEMEENTEN-CONGRES TE SEVILLA. Aan het Internationaal Gemeent-encongres van de „Union Internationale des Villes et Pouvoirs locaux" (eene federatie van natio- nale Vereenigingen van gemeenten) dat in deze maand in Sevilla zal worden gehouden, g-epaard met een rejs door Spanje, zal zoo als wij reeds meldden, een vijftiental perso nen uit ons land deeln-emen. De heeren mr W. C. W e n d e 1 a a r, voorzitter, en mr. A. J o n k -e r, directeur van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, die de beide ver- tegenwoordigers uit ons land zijn in het Bureau Permanent van de Union, hebben, naar d-e Telg. meldt, van hun voornemen om aan het congres deel te nemen afgezien, nu het gewijzigd wetsontwerp op de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Ge meenten is v-ersch-eneil waarvan de openbare behandeling naar verwachting in het begin der volgende maand zijn zal. REGELING VAN DEN ZONDAGS- EN NACHTDIENST IN DE APOTHEKEN TE ALKMAAR, GEDURENDE HET JAAR 1929. De apotheek van mevr. de wed. P. A. F. Schouten, Verdronkenoord 121 is op Zondag 10 Maart geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts een der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur (Zaterdag 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. LEGER DES HEILS. Wij maken er op attent, dat in den rechter- bovenhoek van de 2e pagina van 't 2e biad een advertentie met bon is afgedrukt van de Fabrikante van de bekende D.E. Echte Frie sche Heeren-Baai, welke bon men bij de meeste winkeliers kan inwisselen tegen een half ons D.E. Echte Friesche Heeren-Baai Paars-zegel. Ongetwijfeld zullen vele roo- kers deze gelegenheid benutten, om, indien zij nog geen geregelde rookers van Douwe Egberts Echte Friesche Heeren-Baai moch- ten zijn, kennis te maken met de voortref- felijke kwaliteiten van dit product. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen eri andere voertuigen te 6.21 uur licht op. GEMEENTEL1JKE DIENST DER WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBE.MIDDELING. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS Kost-elooze bemiddeling voor werkgevers en w-erkn-emers. Geopend van 91 en van 25 uur-. Des Zaterdags van 91 uur Voor werknemers uitsluitend van 912 uur en Maandag- en Donderdagavona van 7—8 uur D-e ambtenaar van bovengenoemd-en dienst maakt bekend, dat heden de navolgende werkzoekenden zijn ingeschreven: 3 bakkers, 1 ban-ketbakker, 1 bankwerker, 4 betonw-erkers, 4 chauffeurs, 3 carrosseri-e- bouw-ers, 3 electriciens, 1 fundeeringwerker, 27 grondwerkers, 1 kantoorbediende, 1 kell- ner, 1 ketelmaker, 3 mach houtbewerkers. 2 magaziinbedienden, 41 metselaars, 1 monteur, 25 opperlied-en, 5 pakhuisknechts, 1 reiziger, 4 schipp-ers, 21 sigarenmakers, 16 schilders, 1 steenbi-kker, 1 steenbikker, 1 steenhouwer, 2 straatmakers, 10 stukadoors, 51 timmer- li-ed-en, 4 tuinlieden, 7 voegers, 1 winkelbe- diende. 1 zad-elmaker, 110 losse arbeiders. 3 werksters. Geplaatst: 3 metselaars, 6 oppe-rlieden, 2 pakhuisknechts, 15 schilders. 1 steenbi-kker. 1 timmerlieden, 1 losse arb-eider, 2 werksters' Alkmaar, 9 Maart 1929 De ambtenaar voornoemd, A. KLEIIMEER. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar-waarn-emingen. verricht in den morgen van 9 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met-eorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 7 718 te Zurich. Laagste barometerstand 7 563 t-e Vardo. Verwachting (geldig tot den avond van 10 Maart): Aanvan-kelijk zwak-ke veranderlijke wind, later uit Zuidelijke richtingen. nevelig tot licht of half bewolkt droog weer, wellicht nog nachtvorst, iets zachter overdag. Gedeeltelijk gecorrigeerd. GANDHI GEHULDIGD. AMSTERDAM, 9 Maart Uit Calcutta wordt gemeld, dat Gandhi Vrijdag te Ran goon is aangekomen. De bevolking had een groote'feest-elijke ontvangst voorbe reid. 's Avonds werd hem door het stadsbe- stuur een eere-adres overhandigd. Op de groote pleinen vonden massabetoogingen plaats, waar Gandhi gehuldigd werd, AMERIKA EN ZI IN BUITENLANDSCHE POLITIEK LONDEN, 9 Maart. Uit New-York wordt gemeld, dat een gedeelte van den Ameri- kaanschen Scnaat, dat maar steeds tegen Amcrika's toetreding tot het Internationale Hof van Arbitrage te den Haag is, d-e door Root te Geneve gevoerde onderhandelin- gen in stijgend wantrouwen gadeslaat ho-ewe! wordt toegegeven, dat de Ameri- kaansche zaken in Root's handen veilig zijn. Algemeen neemt men aan, dat ook de regeering sympathiek staat tegenover df besprekingen te Geneve. WAAL EN RIJN. TIEL, 9 Maart. De Waal is 1! c.M ge vail en. Het ijs zit vast. De Rijn is 3C c.M. gevai-len; en gaal zwaar drijfijs. Overtook van alle voertui gen per pont. DOODELIJK ONGEVAL. AMSTERDAM, 9 Maart. Gisteren ver- loor een trampassagier op den Amsteldij-k zijn hosd. Hij wi-l-de hem onmiddellijk na- gaan Ondanks waarschuwingen van den cohducteur -prong hij toch van den wagen en kwam onder aen bijwagen terecht. Mei een afgereden voet werd hij naar het Israe- litisch ziekenhuis vervoerd. Hedenmorgen is hij aan de bek-o-m-en verwondingen over- ileden. HET IJS IN DE LEK. UTRECHT, 9 Maart In den afgeToopen nacht is de ijskorst in de Lek bij Vianen ge- sprongen. De ijsschollen zijn zeer regelmatig de rivier afg-edreven, daar de Lek tot Vianen uit de richting Rotterdam reeds was open gebroken. Aan den kant van den dijk hebben zich kleine ijsdammen opgestapeld Men heeft de stutbaiken voor de sluizen hedenmorgen weer weggenomen en het plan is, de slui zen vandaag weer te openen. De overtocht iusschen Vianen en Vrees wijk is alleen mogelijk voor rijwielen en wandelaars per stoomboot. Het ijs is nog te dik, om de pont in de vaart te brengen. Vermoedelijk zal na een dag of drie de Schipbrug weer gelegd kunnen worden. De belangstelling voor het mOoie gezic-ht was zeer groot. VLIEGDIENST LONDEN—KARATSJI Alle toebereidselen voor de officieele ope ning van den vliegdienst naar Indie zijn nu gereed, en gister is officieel bekend gemaakt, dat het eerste vliegtuig, een Armstrong- machine plaats biedend voor 22 passagiers, Zaterdag 30 Maart te Croydon zal opstijgen. De 5000 mijl moeten in 6 dagen afgelegd worden, of ruim 1400 K.M. per dag. Ofschoon er reeds tal van aanvragen voor plaatsen zijn, heeft sir Sefton Brancker be- sloten gedurende de 4 eerste weken alleen post en goederen mee ten emen, en den passa- giersdienst eina April te openen. Voorloopig zal alle Zaterdagen een vliegtuig uit Londec en alle Maandagen een uit Karatsji vertrek ken. LONDE N-CA LCUTT A. De Grieksche regeering heeft een voorloo pige overeenkomst opgesteld betreffende de deelneming van Griekenland aan de En- gelsch-Italiaansche luchtverbinding Londen Calcutta. Er worden verschillende punten in aange geven waar de vliegtuigen der lijn het lan- dingsrecht zullen hebben. De maatschappij verplicht zich Grieksche post mee te nemen Bij Creta zal een bijzonde rschip steeds voor anker liggen met cabines en zal en ten behoeve van de luchtreizigers. De Grieksche regee ring bouwt een bijzonder meteorologisch sta tion met 150.000 drachmen kosten. Op grond van deze voorloopige overeenkomst zal de lijn reeds einde Maart kunnen worden ge opend. De definitieve overeenkomst zal dan later v/orden afgesloten. VLIEGON-GELUK IN BELGIe. Een doodt Een Belgisch militair vliegtuig is uit een hoogte van 30-0 M. omlaag gestort en volko- men vernield. De inzittende officier-bestuur- der was op slas dood. DEN HAAG, 8 Maart 1929. De Eerste Kamer is thans zoover opgescho ten met de behandeling van de Rijksbegroo- ting, dat alle sprekers in eerste instantie zich hebben laten hooren en de minister-president reeds een begin heeft gemaakt met de beant- woo.rding van de leden, Wei eigenaardfg, dat noch de Vrijzinnig-democraten noch de Anti- revolutionairen zich in het debat hebben ge- mengd, terwijl niet minder dan vijf sociaal-de- mocraten zich hebben doen hooren. Heden- morgen begon mevr. PothuisSmit de bespre- kinden met een uiteenzetting, dat de vrouwen niets gesticht waren over het beleid van de laatste ministeries, vooral het intermezzo-kabi-< net weinig. in den smaak was gevallen, omdat het niets gedaan had tot verbetering van de so- ciale positie van de vrouw, Nadat hierop de heer Verkouteren (C.H.) een in historische anecdoten verloopende en daar- door tamelijk onbegrijpelijke rede had gehou- den om het goed recht van bestaan van Bur- gerwacht en Vrijwiliigen Landstorm tegenover den heer Mendels te verdedigen, hebben we van den heer Hermans (S. D, A. P.) een onge- woon welsprekend betoog gehoord, waarin hij de christelijke en katholieke arbeiders opwekte om zich door hun geloof niet te laten weerhou- den om samenwerking te zoeken met de so- ciaal-democraten. Het geloof kan, zette hij uit- een zeer goed afgescheiden blijven van politieke 'beginselen. Dat leert ons Engeland zoowel als Duitschland en Oostenrijk. De heer Moltmaker (S.D.A.P.) besloot de rij der sprekers met een protest tegen de uitsluiting van de sociaal-democraten uit openbare amb- ten, hooge zoowel als lage. Nadat minister De Geer het betoog van den heer Wibaut inzake de financieele politiek der regeering en zijn kritiek op het ontwerp op het ontwerp op de financieele verhouding tus schen Rijk en Gemeenten had bestreden, is de Kamer tot Woensdag uiteengegaan. Dan zal de Minister zijn rede voortzetten, De Tweede Kamer heeft heden de behande ling der ontworpen Ziektewet voortgezet, doch de algemeene beschouwingen zijn nog niet ten einde gebracht, Het is zelfs nog niet te zeggen, wanneer minister Slotemaker de Bruine zal spreken ter beantwoording van de tegen het ontwerp aangevoerde bedenkingen. De Christelijk-Historischen, die zich bij monde van de heeren Bakker en Dr, de Visser reeds als tegenstanders van het voorstel hebben doen kennen, omdat de minister daarin geen plaats heeft gegeven aan de ziekenkassen, hebben dit heden nogmaals door middel van den heer Snoeck Henkemans doen verklaren, die boven- dien beweerde, dat de wet onbillijk zou werken en de practijk onzeker is. Hij heeft tot op ze- kere hoogte medestanders gekregen in de hee ren Leenstra (A.R.) en Marchant (V.D.), doch deze zien in die leemte toch geen aanleiding tot tegenstemmen. De heer Marchant heeft daarnevens vooral bezwaar tegen het ontwerp, omdat een wet op de zieteverzorging er aan had moeten voorafgaan en deze regeling boven- dien aan de Ongevallenwet in plaats van bij de Invaliditeitswet had moeten aansluiten. De heer Duys (S.D.A.P.) beloofde voor het onwerp te zullen stemmen, raits het niet te veel verslechterd wordt en vermoedelijk ook wel mits de minister zich wat meegaand toont tegenover de talrijke amendementcn welke hij heeft ingediend. De heer Kortenhorst (R.K.) heeft de belang- rijke vraag c+^eworpen, welke het juridisch karakter zal zijn van de toekcmstige bedrijfs- vereeniging. Hij stelde verschillende vragen, die duidelijk deden zien, dat men daaromtrent nog volkor en in het onzekere verkeert en die toch opgelost moeten worden. Dinsdag a.s. worden de beraadslagingen voortgezet. Donderdagmorgen is de haven fe Oude- schild opengemaakt. Direct zijn verschillende beurtschippers met hunne motorbooten uit- gevaren en naar Helder vertrokken, om zoo spoedig mogelijk hunne diensten te hervat- ten. 't S.s. „De Marsdiep" is te ongeveer 2 uur de haven binnengeloopen, om nadat de pas- sagiers, post en goederen gelost en geladen waren weer naar Helder te vertrekken. Zooals wij dezer dagen uitvoerig meldden heeft Woensdagmiddag voor Ged. Staten de behandeling plaats gehad van de bezwa- ren welke door mr. Kusters en den heer Keesom bij genoemd college waren inge- bracht tegen het raadsbesluit tot aanvaar- ding van de 150.000 als geldleening voor het Centraal Neutraal Ziekenhuis, Mr. Kusters verdedigde het standpunt dat dit geld slechts als geschenk aanvaard had kunnen worden en de burgemeester he- pleitte het goed recht van den Raad tot het aanvaarden van het geld als leening. Naar wij vernemen is het raadsbesluit door Ged. Staten goedgekeurd. COPIE-DIEFSTALLEN. Wij gevoelen ons natuurlijk altijd bijzon- der vereerd als ons blijkt dat andere cou- ranten onze berichten, verslagen of be schouwingen overnemen, omdat dit een be- wijs is, eat men ze van voldoende belang acht om ze ook nog eens onder de oogen van eigen lezers te brengen. Toch is dit, volgens de auteurswet, on- toelaatbaar en hoewel het gewoonte is over het algemeen wat toegevend te zijn waar het overname van algemeene binnen- en buitenlandsche berichten betreft, mag ze- ker geeischt worden dat stads- en provin- cienieuws, waarvan wij de primeur hebben of waarvoor wij zelf per regel inoeten be- talen, niet zonder bronvermelding wordt overgenomen. Toch maken zich vele bladen in deze omgeving daaraan den laatsten tijd, on- danks onze waarschuwing, opnieuw schul dig. Enkele kleinere bladen, voor Bergen, Schoorl of Heiloo bestemd, nemen de be richten, vrijwel zonder verandering, een- voudig over, een dagblad doet i et iets han- diger, verandert den kop of den staart, neemt b.v. een aangegeven route in omge- keerde volgorde en wekt zoo den schijn met eigen berichten te komen. Fair is het niet, vooral omdat juist derge- lijke couranten, ondanks dezen copie- diefstal, zich nog al eens tot critiek op ons blad gerechtigd achten. DE IJSBREKER. Hedenmorgen vroeg heeft de ijsbreker zijn tocht voortgezet, geassisteerd door een sleepboot en is op het oogenblik, dat wij dit schrijven Koedijk reeds gepasseerd. Hedenavond hoopt men te Helder te zijn en mocht dit niet gelukken dan zal het werk morgen worden voortgezet zoodat in alien gevalle het Kanaal Maandag voor de scheepvaart open zal zijn. EEN BOTSING. Zaterdag 9 Maart, 8 uur, Opgnluchtsa- menkomst. Zondag, 7 uur v.m., Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsmeeting. 3.30 uur n.m, Verblijdingssamenkomst. 8 uur n.m. Groote Heilsmeeting. Maandag 11 Maart, 8 jur n.m. Groote evangelische samenkomst in gebouw Waakt en Bidt, onder leiding van kommandant en mevr. Vlas, leiders van het Leger des Heils in Nederland, bijgestaan door stafkapitein J. BuRerman, adjudant P. Cohen, de ensigns Bakker en de Alkmaarsche heilssoldaten. Dinsdag 12 Maart: Soldatenmeeting. Donderdag 14 Maart: Openbare samen komst. GRATIS ROOKEN. OIIOIIOllCDIIOIIOilOIIOIIOIICDII CD 11011 CD ICD 11 CO 11 CDI CD 110 i I CO ICD 11 BEKENDMAKING, Herziening van het plan van uitbreiding (2de gedeelte). Het hoofd van hei gemeantebestuur van Alkmaar brengt. ter algemeene kennis, dat ter secretane dezer gemeente van 11 t in, 26 Maart a.s. voor een ieder ter inzage lig# het bij raadsbesluit van 7 Maart 1929 no. 19 vastgestelde plan tot herziening van het uitbreidingsplan betrekking hebbende op hei gedeelte der gemeente, ingesloten door den Bergerweg van de Houtvaart en de grens tusschen Alkmaar en Bergen. Alkmaar, 9 Maart 1929. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Alkmaar, WENDELAAR.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2