Etmraiir Pluimveeteeit Rechtszaken Ingezonden stufcken dit voor hem al veel kost. Moet hij weer spoedig in deze termen valltn, dan zal aanneming van het voorstel, hem in nog erger moeilijkheden brengen. Hier is slechts een sporadisch geval genoemd en zouden wij daarvoor dan elkaar niet kunnen hel- pen. Hij was er voor om alles te laten zoo- als het is. De voorzitter zeide dat er haast geen vereeniging was, die voor observatie uit- keerde, Men moet niet vergeten dat als een lid weggaat, ons dat pl.m. 100 kost. De heer P. de Boer, vroeg of de andere vereeniging hier dat wel betaalde, zoo neen, dan was dat reclame voor ons. De voorz. antwoordde dat hij hun regle- ment niet kende, maar wel weet, dat ob- servatiedagen niet betaald worden. De heer D. Zeeman herhaalde dat de te nemen maatregel te groot was voor spora- dische gevallen. De heer P. de Ruiter Sr. wilde in derge- lijke omstandigheden de oeslissing aan het bestuur over laten. De voorzitter wees er op dat een patient met deze geringe tusschenruimte viermaal kan trekken. De heer Zeeman liet wel wat te veel zijn hart spreken, we moeten op de dubbeltjes passen. De heer Jb. Korver wees op minder gun- stige financieele jaren. Het afgeloopen jaar was wel rooskleuriger, maar het was tocli beter voor alles zuinig te zijn, dan later om geld te moeten aankloppen. We hebb.m thans 280 in kas, maar dat kan toch heel spoedig slinken. De heer Zeeman handhaafde zijn voorstel en dat ging met het bestuursvoorstel in stemming en had als resultaat, dat het be stuursvoorstel met 11 6 stemmen werd aangenomen. Het volgende bestuursvoorstel was om de leeftijdsgrens van toetreding op 50 jaar te stellen, De voorzitter zeide, dat als men jong is, men natuurlijk evengoed ziek kan worden I als oude menschen, doch jonge leden kun- 1 nen dan toch door hunne contribute vele J jaren de vereeniging i.og ste;.„ I De heer Jn. Schoenmaker vroeg hoe of dat bij andere vercenigingen geregeld was. De voorzitter: Daa" hebben we niets mede te maken. Geen grens van leefiijd blijft een gevaar voor de vereeniging. De vereeniging bestaat nu vier jaar, dus ieder- een was in d- gelegenheid geweest lid le worden, bovendien was het de bedoeling van het bestuur om tot 31 Maart vrij te la ten, doch met 1 April dan de grens op 50 jaar te bepalen. Ook daarover werd nog een poosje van gcdachten gewisseld. Ten slotte bracht de voorzitter het be stuursvoorstel in stemming en werd met na- genoeg aigemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag wilde de heer J. Schoen maker de mogelijkheid gepiaatst zien, dat men eerst drie maanden lid moet zijn, al- varens men rechten kan laten geldcn. De voorzitter ste.de hem tevreden met de mededceling, dat dat punt op de vol gende jaarvergadering op de agenda ge- bracht zal worden en hij sloot met dank de vergacieiing, waarbij ook de pers niet ver geten werd. CASTRIGUM. Deze week werd in de bosschen alhier 'n rijwiel onbeheerd gevonden en door een al- daar wonende ingezetene in bewaring geno- men, waarvan aangifte bij de politie volgde. Nader is gebleken dat het rijwiel daar door een daartoe niet gerechtigde is achtergelaten en is medegenomen van een cafe onder Nocrddorp gemeente Heemskerk, alwaar het door een tuinder van Heemskerk was neerge- zet. Door de politie is het afgegeven aan den eigenaar die zich behoorlijk kon legitimee- ren Woensdagavond tegen 10 uur reed een auto voor het station alhier, waarvan de be- stuurder en een mede inzittende een kaartje namen voor Alkmaar. De auto bleef op het stationsplein achkr. Toen het stationsperso- reel dat bemerkte maakte het de reizigers t attent op dat zulks toch niet aanging, le mcer omdat eenige koffers daarin waren ach tergelaten. Deze zijn toen uit den wagen ge- nomen en achtergelaten op het station. In- middels was de trein voor en begaf Let twee- tal zich in den wagen. Toen het personecl dat zag werd de politie er mede in kenms gesteld en deze stelde, na den wagen in be waring te hebben gegeven in een garage, per telefoon een onderzoek in, waarvan het ge- volg was, dat hedenmorgen de eigenaar we- derom kwam opdageir en bleek te zijn een reiziger van V. en D. te Alkmaar, die de wa gen had achtergelaten omdat hij niet vol doende licht had om de reis tot Alkmaar te vervolgen. Het lijkt, schrijft onze correspon dent, wel bijzonder nonchalant om het vehi- kel niet behoorlijk onderdak te brengen, vooral omdat men, indien men dan per trein huiswaarts wilde gaan, nog voldoende tijd had, wijl nog twee treinen in de richting aan het station stoppen, na des avonds 10 uur. Verkiezingen Thans is vastgesteld dat het aantal kiezers in deze gemeente over de beide stem- bureaux is verdeelcl als volgt: le stembureau 1247 en 2e stembureau 810 kiezers. In de naaste toekemst is of wel wijziging van de grens van de stemdistricten te verwachten dan wel een derde stembureau te formeeren, omdat het le stembureau overbelast is. BERGEN. Vertrokken personen. B. M. Ploszer, E. L., z. b., van Hoflaan naar Rijswijk, Comolietkade 29. A. J. Luinge, echtge. C. J. Dekker, N. H., z. b. v. Komlaan naar Balik-papan, Borneo. M. M. v. d. Bout, N. H., lingerie-naaister, naar Zaandam, Westerkerkstraat 13. J. K Koopman, Ger., uitgever, naar Amsterdam, Volkerakstraat 21 1. Th. Veken, R.K., sla- ger, naar Venhuizen, Hem, 181a. E. Of- fringa, N.H., radio-monteur, naar Hoogkar- spel, Nieuweweg 25. P. M. Scholten, R. K., dienstbode, naar H. Hugov/aard, Molen- weg bij W. Scholten. H. de Paauw, geen, electricien, naar Zierikzee, Oude Haven 496. H. B. Krijgsman, N.H., modiste, naar Amsterdam, van Beuningenstraat 205. E M. Swart, N.H., diensibode, naar Hoorn, 2e Boomlaan 10. A. H. D. van Tricht, N. H., z. b., naar Apeldoorn, Arnhemscheweg 171. D. Locijenga, geen, dienstbode, naar Me- naldumadeel, Berlikum. J. E. M. Hollen berg, R. K., z. b., naar Zuid-Scharwoude, Dorpsstraat B 161. D. Keppel, N.H., dienstbode, naar Alkmaar, Langestraat 60. -- R. F. W. Dekker, geen, bakker, naar H. Hu- gowaard, Veenhuizen p.a. M. Ruiter. J. N. Berkhout, R. K., wissellooper, naar Alk maar, Luttik-Oudorp 57. IJ. Krul, N. 14., dienstbode, naar Andijk, Molenweg p. a. j de Koekkoek. J. Bruin, N. FL, tuinders- knecht, naar Koedijk, St. Pancras, Bovenweg 43. M. Baas, N. H., z. b., naar Alkmaar, Varnebroek 27b. G. J. Mol, R. K., z. b naar Leeuwarden, Transvaalstraat 61. G Roggen, N. H., slager, naar Velsen, IJmui- den, Kennemerstraat 52. N. A. Verweel, N. H., z. b., naar Lisse, Grachtweg 22. G. Hart, geen, dienstbode, naar Alkmaar, Emmastraat 6. M. Prins, N. H., z. b., n Heiloo, Rijksstraatweg p. a. C. Stroomer. D P. Scholten, R. K., boerenknecht, naar Obdam, p. a. C. v. d. Laan. A Dekker, R. K., dienstbode, naar H. Hugowaard, Noord, p a. J. Oudhuis. C. Zoon, R. K., dienst bode, naar Warmenhuizen, Schoorldam, Ka- naalkade 29. N. Blokker, N.H., boeren knecht, naar Akersloot, Boschweg p.a. j Blokker. M. M. S. Echardt, E. L., ka- mermeisje, naar Hilversum, Oud Loosdrechi- scheweg 21. H. Klomp, N. H., boerenkn., naar Groot Ammers C 67. G. Weijn- schenk, N. H., z. b., naar Amsterdam, Stad- houderskade, Museum-pension. M. C Cornelisse, geen, koopman, naar Schoorl, Burgem. Peecklaan C 224. H. Koelemeij, N. H., z. b., naar Ursem C 37. Gr. Brief- jes, N. H., z. b., naar's Gravenhage, Loos duinen, Oud Rozenburg. G. J. Helsdin- gen, R. K., metselaar, naar Alkmaar, Begij nestraat 1. G. J. de Rover, Rem., Amb Ned. Bank, naar Alkmaar, Heul la. A Verschuren, echtge. D. Mienis, geen, z.b., n. Alkmaar, Liefdelaan 5. G. J. Dekker, R. K., z. b., naar's Gravenhage, Scheveningen, van Aerssenstr. 8. D. K'oeten, N. H., z b., n. Nieuwe Niedorp D 115a. C. C. M. Jansen, echtge. P. Latenstein, R. K., z. b., naar Bloemendaal, Prof. v. Vlotenw. 9. D. Smit, N.H., dienstbode, naar Amsterdam Kievitstraat 19. A. Dekker, R. K., z. b. n. Spanbroek, p. a Zrs Ursulinen. - H. Schra ma, R. K., z. b., naar Maassluis, p.a. Zrs. Ursulinen. J. J. Louwe, R. K, bakkerskn, naar Alkmaar, Zeglis 7. Th. Geier, R. K., dienstbode, naar Amsterdam, Utr.straat 123 bhs. C. M. J. v. d. Berg, N. H., dienstbo de, naar Alkmaar, Langestraat 82. M. P. Prins Visser, NH, geleidster, naar Amster dam, Bronckhorststraat 28 I G. Hollen- berg, N.H., dienstbode, naar Den Helder, Koegras, Strooweg 13: E. Weijnschenk, N. H., z. b., naar Amsterdam, Roemer Vis scherstraat 10 hs. A. M. de Haan, R. K., z. b. naar Boskoop, Reijerskoop 14. A. Burgering, R. K., broodbakker, naar Graft, Dorpsstraat 67. G. Martens, N. H., z. b., naar Amsterdam, Admiralengracht 59 I. Het perceel „Majella", staande aan de Dorpsstraat en eigendom van den heer Bouchette, alhier, is door den makelaar H. Blank onderhands verkocht aan den heer R. Kaptein te Schagerbrug. Gevonden: Een huissleutel, een sleed- je, een kinderhandschoen, een huissleutel, een linker-kinderhandschoen, een paar grijze wanten, een bruine dameshandschoen, een schroevendraaier, een Waterman-vulpen, een zwarte portemonnaie met eenige centen, een paar bruine kinderhandschoenen met ge- kleurde randen. Veraritwoording bijzondere steun. Ontvangen ten Raadhuize: Op 4 Maart25. Op 6 Maart50. Vorige opgaaf (reeds vermeld) 100.— Totaal175. Door het Burgerlijk Armbestuur werden giften ontvangen: Op 5 Maart 10.— Op 6 Maart2.50 Vorige opgaaf (reeds vermeld) 50.— TEXEL. Door een voorloopig bestuur is hier beslo- ,fen te Eeierland een Coop. Zuivelfabriek op te richten, die „De Eendracht" genoemd zal worden en te Zuid-Eierland gebouwd wordt Daar met't bouwen nog wel eenigen tijd ge- moeid zal zijn, en de fabrieken ,,De Hoop" en „De Samenwerking" de melk niet ontvangen kunnen of willen, heeft't voorloopig bestuur zioh in verbinding gesteld met de melkfabriek ie Alkmaar en met die van Purmerend. Alkmaar decide mede, de melk voorloopig voor een half jaar te kunnen ontvangen; en ook de fabriek „Hollandia" te Purmerend, die een liliaal in 'i Zand heeft, berichtte de melk misachien wel te kunnen plaatsen. Bcsloisjs werd op een dezer aanbi»diBg»n ifl a gagfl. ©rawrm-. zzfi de vrrdw gf wikklen. Totaal f 62.50 BEVERWIJK. Gister had na de vorstperiode de eerste Gladiolenveiling plaats, uitgaande van de bloembollenveiling Beverwijk. De verwach ting van betere prijzen en een williger markt, doordat aanzienlijke hoeveelheden dezer bol- len door de vorst vernietigd zijn geworden, is niet bewaarheid. Evenals voor de vorst waren ook nu de prijzen niet best en was de handel stug- VOOR DEN KANTONRECHTER. Ziiting van 8 Maart. OVERTREDING INVALIDITEITSWET. Mej. Trijntje B. te Bergen die de invalidi- teitswet had overtreden en dientengevolge kennis maakte met den kantonrechter, zag zich tot f 3 boete of 3 dagen veroordeeld. ZONDER PERMISSIE MET 'N KETTEN- KARRETJE OP STAP. Al wederom prijkte het overbekende zaak- je tegen H. de M. te Uitgeest, die in gezel- schap van zijn vriend P. T. per kar op stap was gew.est naar Heemskerk zonder toe- stammin van den eigenaar W., op't program. Deze werd gehoora en verklaarde absoluut geen pcrmissie te hebben gegeven. Zijn kar en ket waren opeens verdwenen en werden later door de M. terug gebracht. De kanton rechter zal over 14 dagen uitspraak doen. TOCH GESNEUVELD. Heden werd voortgezet de procedure tegen den 72-jarigen visscher J. P. te Egmond aan Zee, die verdacht werd wildstrikken in het jachtveld te hebben vervoerd. De jachtopzie- ner Jaapse werd gehoord en als gevolg van die verklaring draaide de zaak ten nadeele van Jacob uit, zooals bleek uit zijn veroor- deeling tot f 10 boete of 10 dagen. EEN KEET IS NOG GEEN WONiNG. De heeren Jb. B. en Jb. H., beiden te Ber- gen-Binnen, die zoo vrij waren geweest te gen de regels der dorpswet een keet tot wo- ning te bezigen, zonder daarvoor vergunning te hebben, werden ieder heden door een zachte vermaning in den vorm van f3 boete of 3 dagen, op hun plaats gczet. GEEN LICHT IN DE DUISTERNIS! De 19-jarige heer G S. uit St. Pancras, zich onlangs op een donkeren winteravond voortbewegend op een rijwiel, dat niet be hoorlijk was verlicht, werd heden op dit verzuim nog eens extra attent gemaakt door een boete van 5 gulden of 5 dagen. KIESPIJN EN LEERPLICHTWET. Zeker Juffr. B. te Uitgeest heeft een kind, dat volgens haar bewering altijd ziekelijk is en veel lijdt aan kiespijn. zoodat het meerma- len de school verzuimt. Het schijnt echter, dat deze toelichting niet voldoende is om zich van straffeloosheid te verzekeren, daar heden ma ma van het permanente kiespijnlijdertje ter zake overtreding leerplichtwet tot 7 boete of 7 dagen werd veroordeeld. DE OPENBARE WEG IS GEEN RACEBAAN VOOR RAKETMONSTERS. De heer J. B. M., stoffenhandelaar te Bloe mendaal, kwam nabij het bruggetje over der, Huigendijk te Oudorp met zijn wagen in krachtige botsing met een anderen auto en aangezien deze botsing werd toegeschreven aan zijn roekeloos en onvoorzichtig rijden op dezen smallen weg, stond gezegde heer M heden te dier zake terecht. De verdachte, die ongetwijfeld niet aan overgevoelige zenuwen lijdt, was van meening, dat het hier geen aan- rijding gold, doch een botsing. 4 getuigen, waaronder de eigenares en de chauffeur van den aangereden auto legden echter zulk bezwa rende verklaringen af, dat verdachte wegens het roekeloos en onvoorzichtig rijden tot niet minder dan 30 boete of 30 dagen werd ver oordeeld. KOSTBARE EN ONVERSTANDIGE OPPOSITIE. De 45-jarige veehouder Corn. K. te Eg- mond-Binnen, bevreesd misschien, dat zijn telg te geleerd wordt, ligt overhoop met de op te lage land niet populaire leerplichtwet en stond heden wegens overtreding terecht. Het bleek, dat bedoeld kind nog steeds de school niet bezoekt. De heeren durfden echter den strijd met den reusachtigen landbouwer blijkbaar wel aan. Er werd op gewezen, dat verdachte kapi taalkrachtig en in verband met dezen goeden staat zijner financien werd de nalatige huis- vader veroordeeld tot 30 boete of 30 dagen. VOORZICHTIGHEID GEBODEN. Het is zeer loffelijk.dat eens flink en krach- tig wordt opgetreden tegen de roekelooze en onbesuisde wielrijders. Deze onbesuisde heeren verdienen het, gevoelig gecorrigeerd te worden. Zoo reed de 21-jarige koopman Arie G. te Egmond aan Zee op 'n avond, woest en roe- ke'oos, zonder licht en links van den weg met zijn rijwiel den 60-jarigen arbeider en dorps- genoot E. Kok, die rustig en behoorlijk rechts van den weg wandelde, tegen de vlakte, waardoor de oude man twee b'loedende hoofdwonden bekwam en door een wielrijd- ster, mej. N. Wijker, jn desolaten toestand aan den weg werd gevonden. De dokter heeft de hoofdwonden geneeskundig behandeld. Ter zake dit strafbare en onvoorzichtig rij den stond G. heden terecht en werd veroor deeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis benevens vergoeding der geneeskundige be- handeling aan den gewonde besteed, ad, 10.50. EEN GEHEEL ANDERE LEZING. De landarbeider C. T. te Uitgeest, was ter zitting gerequireerd op grand van een tegen hem gerezen verder.king dat hij verboden grand zou hebben betreden. Verdachte be- weerde echter dat van opzet geen sprake was, daar hij der, grand had bezichtigd met het doe! het voor zijn eigen bedrijf te bezigen Teneinde deze opgaaf te toetsen aan den steen der waarheid, werd de zaak aangehou- den tot a.s. week en zal de verbalisant wor den gehoord. NOG NIET BEST OP DE HOOGTE DER M. EN R.-WET. De 21-jarige heer F. K. te Bergen aan Zee, werd een convocatie uitgereikt voor de zitting van heden, omdat hij een motor bereed zonder wegspiegel. Hij was zeci verbaasd en be- weerde niet te weten dat een dergelijk instru ment" op een motor was voorgesdhreven. Zijn legislatieve kennis werd heden wat opge- frischt tegen betaling va.i 2 boete of 2 da gen hechtenis. SCHRIFTELIJKE VONNISEN. C. A. B. en W. T. K., Bergen, overtreding verordening op de verplichte winkelsluiting, ontslagen van rechtsvervolging (ongetwijfeld zal de ambtenaar van dit vonnis in cassatie komen). A. M. .chauffeur, Alkmaar, aanrijding op den Helderschen weg, 20 boete of 10 dagen. dwongen worden het personeel, de „obers", in dienst van den cafehouder-restaurateur, op den koop toe te onderhouden! „Dat kan de Bruine niet trekken, dat wordt te grijs", zei de nuchtere Hollander, en hoe groot lief- hebber hij mag zijn van 'n partijtje kaarten, kegelen en kolven, enz. hij bleef weg, of bracht z'n bezoek en vertering op een mini mum. De beroemde of beruchte „gezellige" bittertafels, die moeder de vrouw zoo dik- wijls een booze bui bezorgden, verdwenen bijna heelemaal. Dit laatste is nu volstrekt geen ramp, maar daarover wil ik 't niet hebben! Om eens een verandering in den sleur des levens te bren gen, om zich 'n uurtje te ontspannen, ja, soras om zaken te doen gaat men wel eens naar 'n cafe. En in ons gure klimaat, doei n glaasje den mensch geen kwaad. Met mate gebruikt is't een genotmiddel, dat z'n waar- de heeft, wat geheelonthouders ook mogen beweren. Maar, 't was te duur, veel te duur. Bij't betalen hield men dikwijls maar een be- droevend bedrag over, en bij thuiskomst vroeg men verwonderd „waar" men geweest was. i Geen sterveling merkte, dat je opwinden- de alcoholische dranken had gedronken. Zelf bespeurde je daar trouwens ook niets van. Je had alleen het nartverheffende gevoel den kastelein in zijn zwaren strijd om 't be- staan te hebben gesteund, te hebben bijge- dragen in 't onderhoud van den „ober" en zijn gezin, en, last not least, voor je zelf, de deugdelijke deugd van matigheid te hebben geoefend, alleen je portemonnaie had 'n ge- voeligen knak gekregen! Neen. de borrel moest de laagte in. Geen Bruintje in Holland dat dat kan trekken! Nu is er van de schreeuwend hooge be- lasting 40 pCt. afgegaan. en de borrel blijft toch bijna even schreeuwend duur. 't Bier is insgelijks niet te betalen! 't Is nog steeds VA rnaal zoo duur als voor den oor- og, terwijl de prijzen van andere levensbe- hoeften alle naar beneden gaan, blijven deze abnormaal hoog. 't Is te wenschen dat de gc- bruikers daarover nadenken, en, of heelemaal 't cafe vermijden, of het gtbruik aldaar van bier en alcohol opgeven De minister heeft verklaard de 40 pCt. verlaging ongedaan te zullen maken, als die niet ten goede kwamen aan't algemeen. 't Schijnt, dat branderij en brouwerij, gros- sier en cafehouder er alleen van willen profi teered nu de belasting bijna voor de helft verminderd is. De Hollander laat zich wel cheren, maar niet villen! Wordt de prijs niet naar verhouding verlaagd, dan gebruiken wij onzen borrel thuis, waar we hem voor bijna het halve geld hebben. en ons ,,partijtje" ge- ven we er dan maar aan! Met dank voor de plaatsing, O (Buiten verantwoordelijkhcid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). DE GOEDKOOPE(?) BORREL EN T DURE BIER. 't Is algemeen bekend, dat't cafeleven in de laatste jaren zoo goed als verdwenen is! De ongehoord zware accijns op alcohol is daar grootendeels oorzaak van. Een glaasje jenever met een werkelijke waarde van n paar centen moest met 20 of 25 cents of mm betaald worden. Daarbij komt nog 't „n<a'ik geval" dat de bezoeiers stflzwijgend ge- cffpuunioeci&ii Oe>wid&im de r gezvndftetd fia/ien fimd&um doci het etui te b&usiden met het voecUuime zuwcie fo.B. Ben n i n ga &Zn Leeuwarden Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door de ajbonne's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96a, te Rotterdam. Postzegel voor antwoord in- sluiten en blad vermelden. Over Menschsn- en Kippen-pokken. Het geheimzmnig verband ontsluierd, Zooals we gezien hebben wordt dus diphtherie der vogels veroorzaakt door de- zelfde smetstcf als die der vogelpokken, en waar we als er over diphtherie hooren spre ken direct vragen naar het verband met menschendiphtherie, daar vragen we bij vogelpokken natuurlijk ons af, of er ver band bestaat met menschenpokken. Bij de diphtherie heb ik al verteld, dat de men schendiphtherie door een heel andere bacil veroorzaakt wordt, doch bij de pokken wordt het moeilrker. Nu moet men bij al dergelijke benamingen er altijd om denken, dat een naam maar weinig zegt en dat de ouderwetsche benamingen meestal op enkele verschijnselen berusten, die weinig verbaua houden met de oorzaak der zielc- te. Ziekten waar vroeger koorts bij kwam, welke aan vuur werd toegeschreven, kre- gen een bijnaam met vuur, bijv. miltvuur, koudvuur enz. De vege: pokken waren al in de middel- eeuwen bekend en men hield ze toen ook algemeen voor dezelfde ziekte als van den mensch. Als het er maar op leek, was het al voldoende om hetzelfde te zijn en dit systeem werd zoo geweldig ver doorge- voerd, dat men bijv. alle grondstoffen te- rugbracht tot vier; water, vuur, lucht en aarde. Aar den anderen kant echier gebruikte de toenmalige wetenschap, om haar gehei- men voor oningewijden te verbergen, voor dezelfde stof soms .ientallen totaal ver- schilleii name.;, en het aantal namen waaronder bij.'. lood ot kwikzilver bekend waren is legio. Om deze boeken te kunnen lezen ~noet men zich eerst absoluu: vrij ma ken van alle moderne begrippen en daarna zich als het wa .e inde ':en in d? ou-'- ge- dachtensfeer. Bovendien moet men gewa- pend zijn met een flinke dosis kennis van Hebreeuwsch, Grieksch, Latijn, enz. om er uit wijs te kunnen worden. Als men dan ook echter een inzicht krijgt in deze oude begrippen, dan gaat als het ware een we- reld van gehtlmzinnige kennis open, die veel uit den hedendaagscheu tijd ver- klaarbaar maakt. Zoo zou ik over den naam „Mojhistopheles" uit Goethes Faust wel een jaar lang kunnen schrijven, om een beeld te geven van de duizenden jaren van denken, die in dat eene woori ten slotte samsn.gev<it zijn an waarvan naar ik ge merkt heb, moderne literatuurbeoefenaars den in nevelen gehulden oorsprong nog niet alien kennen. Zoo bestaat er een beroemde ets van onzen grooten Rembrandt, voorstel- lend de alchimist, of ook wel Dr. Faustus gcheeten. Vraagt men kunstbeoefenaars naar deze ets, dan kennen ze haar alien, doch vraagt men naar de beteekenis dei geheimzinnige woorden die daar op staan, dan kennen ze die geen van alien. Er is niemand die de oeteekenis der geheimzin nige woorden kent, maar een kind kan toch wel begrijpen, dat een man als Rembrandt zulke woorden niet zo-o maar lukraak op een ets fantaseerde! Eerst als men jaren lang de eigenaardige alchimistische litera- tuur besiudeert, begint men te begrijpen wat Rembrandt bezield hfceft bij deze woor den en vindt men ook min of meer woor den zelf. Goethe heeft een heelen winter doorge- bracht om een bepaald boek te lezen op dat gebied, maar kwam volgens eigen zeg- gen er niet geheel achter. Toevallig heb ik de kern van dit boek, die in Hebreeuwsch geheimschrift geschrcven is, kunnen ontcij- feren na heel veel zoeken. Maar ik zie drar dat ik hoe langer hoe verder van mijn kippetjes afdwaal, dus moet ik terug tot dc zakelijke werkelijkheid. Feitelijk was deze geheele inleiding maar een poging van mij om een idee weg te nemen, dat zich vaak uit bij moderne menschen, die schouderhalend glimlachen om die meeningen van vroegere eeuwen. In deze door ons thans verlatifn meenin gen, zat meestal een zeer diepe kern, die als we haar uitzoeken, ons met eerbied vervullen. Daar vogelpokken in hun verschijnselen en verloop wel op menschenpokken gele- ken, hield men ze voor een ziekte. Later kwam men hierop terug omdat men met menschenpoksmetstof geen vogelpokken kon veroorzaken. Toen beschouwde men de vogelpokken als een apartc ziekte. Niets is echter veranderlijker dan de wetenschap en reeds in 1913 begon men weer te twij- felen, toen het gelukte met pokken van schapen een kip te besmetten, In ons land was het echter vooral Dr. van Heelsbergen in Utrecht, wiens onder- zoekingen omtrent het pokkenvraagstuk van internationale bekendheid zijn gewor den. Het gelukte van Heelsbergen vogel pokken over te brengen op konijnen en ook op kalveren. Omgekeerd kon echter van Heelsbergen met kalverpokken ook bij kippen een ziekte veroorzaken, die geheel overeen kwam met vogelpokken. z.oekende kwam hij dan ook ten slotte tot de over- tuiging, dat de smetstof van de koepokken, menschenpokken en vogelpokken, naar alle waarscbijnlijkheid alien wijUgingen zijn van dezelfde grondsmetstof. Langzamerhand kwam men verder en ontdekte dat ook paardenpokken tot deze groote groep behoorden en is men zoover gekomen, dat men ten eerste met vogelpok ken bij konijnen pokken kan opwekken en dat men met deze konijnen-vogelpofcken-, smetstof weer kalveren kan besmetten, en niet alleen kalveren, ook runderen en van- daar kwami de volgende stap, de gewich- tigste. Met deze vogel-konijnfen-runderpokstol kon men bij kinderen een pokkenuitslag opwekken, volkomen gelijk aan dat, wat men door het inenten der kinderen met kalfpokstof teweeg bracht. Dit onderzoek werd in ons land o.a. door Dr. van Neder- veen te Leiden verricht en werden dus de proeven van anderen bevestigd, n.l. dat de vogelpokken-smetstof na bij verschillende dieren gegroeid te zijn, zich geheel ge- droeg als koepoksmetstof. Maar merkwaar- dig is nu weer, dat deze als het ware aan kalveren gewende kippensmetstof toch haar vroegere eigenschappen niet verliest, want met het materiaal van het kalf kan men echte vogelpokken verwekken en ech- te diphtherie. Dit nu is interessant, want met koepoksmetstof kan men bij kippen wel pokken veroorzaken, doch geen diph therie. Nu weten we al ongeveer een eeuw lang, dat de pokkensmetstof van den mensch en dc pokkensmetstof van het rund heel nauw aan elkaar verwant zijn, zoo nauw zelfs, dat men den mensch ongevoelig maakt tegen menschenpokken door hem in te enten met koepokken. De Engelsche arts Jermer, die de pokkenenting heeft uitgevonden, be- weerde toen al, dat de koepokken ook weer. va" paarden verkregen konden worden. Niemand wilde daarvan iets weten, totdat in den modernen tijd oo'- al weer Dr. yan Heelsbergen het was, die het verbazing- wekkende feit aantoonde, dat een typische ontsteking in den mond van paarden weer verzaakt werd door pokkensmetstof, en' daar Joor bewees dat de oude Jermer goed gezien had. De ^smettelijke mondontste- ng der aarden blijkt ook een vorm der pokkensmetstof te zijn. Ook schapenpokicen laten zich in koe pokken amkweeken door ze eerst op konij nen te enten en zoo" zien we dus, als ik al het voorgaande samen^at, dat gebleken is, dat schijnbaar totaal verschillende ziekten bij totaal verschillende diersoorten, paar- den-mond-onlsieking, pokken van mensch, rund, sU aap, vogels, diphtherie der kippen, alien ten slotte aan den stamvorm, die zich als het ware vertakt heeft over verschil lende diersoorten, toegeschreven kunnen worden, Gelijk de takken van een boom zijn ze niet precies gelijk aan elkaar, verspreiden ze zich over verschillende plaatsen, maar ten slotte zijn ze toch alien op edn stam- vorm terug te voeren. Vandaar dat ik in de inleiding van deze artikelen-serie ovei' diphtherie al zeide, dat we hier met een interessante smetstof te makei- hebben en dat ik wat uitvoeriger bij de geheimzinnige, filtreerbare, enzichtbare smetstoffen stil gestaan heb, ik denk dat mijn lezers nu aan het eind wel zullen toegeven, dat al praten- de over kippenziekten, ons gezichtsveld zich over veel verder gebieden gaat uit- strekken en wij nu gaan begrijpen, hoe niets in de natuur om ons heen op zichzdf staat, doen hoe alles onderling verband houdt. Voor de onvermoeide pogingen van wetenschapsmenschen is de taak wegge- legd, dat verband te ontdekken en er nut* tige gegevens veer het menschdom uit te putten. Dr. TE HENNEPE. e&fesujfe&rrurtten. Xzuui^et Vcrzooet wereldbolletjea net bet oog 3P den nieuweo komenden woordcowedatrijd. Voor H.H. Winkeliers verkrijgbaar bij de grossiers Fa. JAN BAK, Alkmaar F. S. DE WAAL, Zaandam.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7