IIIiiiimIi CiDnnt. Londensch aanteekenboek. 1929 No. 58 Honderd een en dertigste Jaargang. Katerdasr 9 Maart. Hit ony.e 8*aatsmaWilne. Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie. Het Staatsbedrijt der Posterijen, Telegrafie en Telefonie behoort tot die instellingen, waarvan het oude spreekwoord zegt: Wie aan den weg timmert, heeft veel bekijks te vreezen Bij het minste of geringste, dat aan dezen dienst hapert, wordt aanstonds de gioote trom geroerd, terwijl het nu eenmaal aeen gebrnik is, dat diegenen, die voor dit bedrijf verantwoordelijk zijn, in den breede en in het openbaar uiteenzetten, hoe deze dienst werkt en wat daardoor wordt verncht Dezer dagen eerst verscheen in de bi]lagen van de Handelingen dei Staten-Generaal de Meraorie van Antwoord van den Minister op verschiilende bezwaren enz. bij de scnnfte- lijke behandeling der begrooting van dit siaatsbedrijf geuit. Het is daaruit, dat we hier een en ander ter kennis van onzen lezers- kring brengen Uit die memorie blijkt, dat er plannen t>e- staan tot reorganisatie van den dienst welke zal leiaen tot versobering van den dienst, tot rationaliseering en tot vereenvoudiging der personee'sorganisatie. Wat het eerste punt betreft, deze versobering kan worden bereikt door vereenvoudiging van kantoren en veroere inrichtingen van dezen dienst zoo door uitbreiding der postagentschappen, door verandering van hulpkantoren m stations en door het omzetten van hoofdkantoren in bij- kantoren, wanneer de ligging en de econo- rnische samenhang met een nabngelegen stad daartoe gelegenheid biedt. Onder rationali seering verstaat de minister de toepassing van vereenvoudigde en meer juiste werkmethoden, gebruik van meer voor het doe' geschikt meu- bilair en materiaal, automatiseering en me- chaniseering van die onderdeelen van het be drijf die zich daartoe leenen. Wat de ver eenvoudiging der personeelsorganisatie be treft, het ligt in de bedoeling om te komen tot vereenvoudiging in de bevorderingsregelen door beperking van de vakexamens en ver- mindeiing van het aantal rangen. Verder wordt rekening gehouden met dt mogelijk- heid van indienstneming van locale krach- ten op arbeidsovereenkomst Een deel der directies zullen door middelbaar personeel worden bezet, evenals de beheerders der bij- en wijkkantoren daaruit zullen worden ge- kozen. Bij deze reorganisatie zullen aanspra- ken, ontleend aan afgelegde examens door het in dienst zijnd personeel, worden geeer- biedigd, terwijl tot gedwongen afvloeiing van personeel niet zal worden overgegaan Ziehier het voornaamste uit de reorganisatie- plannen. Y Een vraag, die bij verscheidene lezers wel cens opkomen zal, is die naar den stand van den telegraafdienst in verband met de tele- foon en de radio. Inderdaad verkiezen zeer velen, vooral in de handeldrijvende wereld, om zeer begrijpelijke redenen een telefoontje boven een telegram, terwijl de telegrafische nersdienst voor een groot deel door de radio overgenomen werd. Sedert 1922 beweegt zich dan ook het aantal Irinnenlandsche tele- grammen in de dalende lijn, maar deze daling is zeer geleidelijk. Ook het buitenlandsch jtelegrafisch verkeer gaat er niet op vooruit, ofschoon het totaalcijfer nog vrij aanzienlijk hooger is dar, in de eerste jaren na den oor- log en zelfs telangrijk hooger dan voor het jaar 1914. TrDuwens er zijn nog redenen ge- noeg om niet aan liquidate van dezen dienst Te gaan denken, gelijk sommigen willen. Het is in zeer veel gevallen een groot belang voor het publiek, dat er een bewijsstuk is van de verzonden en ontvangen mededeeling Ver- der kan deze dienst in het buitenlandsch ver keer, inzonderheid met de niet-Europeesche landen, onmogelijk worden gemist, terwijl bo- vendien Internationale verdragen tot het in- standhcuden van dezen dienst, die volgens de verklaringen van vooraanstaande buiten- landsche persvertegenwoordigers tot de best nitgeruste der wereld behoort, verplichten. De telefoondienst ontwikkelt zich hier te lande normaal. Men wil het aantal telefoon- aansluitingen in getal doen toenemen door degenen, dis uit den aard der zaak niet zoo heel veel- van de telefoon gebruik zullen ma- ken, een goedkoopere aansluiting mogelijk te jnaken. terwijl verlaging van het intenocale tarief binnep z-ekere afstanden het gebruik billijker zal maken. Bovendien wordt naar bezulniging gestreefd door de groote telefoon- ■centrales met handbediening door automa- tische inrichtingen te vervangen en door automatiseering van den telefoondienst ten plattelande. De radio-telefonie met Indie zal .worden bevorderd. Daardoor worden hier te lande studio's ingericht te Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en vermoedelijk te Utrecht en op Java, te Weltevreden, Bandoeng, Sema- rang en te Soerabaja. Ook aan den Postcheque- en Girodienst wijdt bedoelde Memorie eenige woorden. Het is wel duidelijk geworden, dat sedert de reorganisatie van dezen dienst na de laatste misere hij er zeer op vooruit is gegaan De ontwikkeling houdt in de goede richting aan Momenteel zijn er bijna 140.000 rekening- houders en het aantal boekingen per dag varieert tusschen de 100.000 en 130.000 waar- uit men zien kan, dat deze dienst in het leven van ons volk door het gemak dat hij heeft en de soliditeit, die hij bezit, reeds een vaste plaats heeft ingenomen. Tens'.otte wijdt de Memorie nog een enkel woord aan de Zondagsrust in het postbedriif. Daaruit blijkt, dat nog slechts in zes piaat- een des lands Zondags bestellingen plaats vinden (Amsterdam, Den Haag Rotterdam, Oroningen, Scheveningen en Utrecht). De joverige postwerkzaamneden worden tot een minimum beperkt. Tot invoerlng van alge- foee'-e Zondagsrust in het postbedrijf kan niet v ord-en overgegaan met het oog op de be- langen van het publiek. Echter houdt de be- (d-i'r«leiding deze materie voortdurend in h -t oo» 7iedaar een en ander uit dit deel onzer jgroote Staatsmachine. waarover de Miaiater ran Waterstaat zijn licht d«ed schijaen. Nachtclub-sehenuring. 7 Februari 1929 Een jaar geleden waren de nachtclubs in Londen in aantal en verscheidenheid indruk- wekkend. Nu zijn er in het geheel misschien een half dozijn, die met moeite tot 2 uur in den ochtend licht aan houden. De Goddard-zaak is' ten deele voor dit verval verantwoordelijk Maar het is reeds vroeger ingezet. En maan- den voordat Goddard, die beschermheer van het nachtleven van het West End, zijn straf kreeg, kwijhde het bedrijf al. Een flink aan tal nachtclub-„koningen" en -„koninginnen" is het land uitgezet. Een luttel aantal zucht in de gevangenis. Zij die nog volhouden in een bedrijf, waarin de klad is gekomen, wor den met financieelen ondergang bedreigd. Deze zaken kunnen alleen lucratief zijn in dien de drankwet wordt overtreden. Dat kon tot voor kortz onder ernstig risico plaats heb ben; nu niet meer. De gerants durven na het wettelijk uur geen champagne meer op tafel brengen. En de clientele, die vooral tot dit nachtleven werd aangetrokken omdat het ge legenheid gaf naif ondeugend te zijn, heeft er geen geestdrift meer voor beschikbaar He! hoofd van een bekende nachtgelegenheid in de buurt van Piccadilly Circus heeft dezer dagen zijn gasten laten weten dat hij voortaan te een uur zou sluiten, omdat er zoo weinig menschen kwamen. Het geldt hier een van de meest luisterrijke zalen op dit gebied in Lou den De interieurs zijn er prachtig geschil- derd in blauwe, groene en gouden tinten, met hier en daar paneelen met voorstellingen van zonniger landen dan Engeland. De lampen gaan er schuil achter sierlijke palmen of onder happen in zachte en betooverende kleuren Maar de stemming is er nu zoek. De rijen fraai gestoffeerde sioelen. in aanblik verdub- beld door sierlijke en sla-ike spiegels zijn uiterst metier bezet. De perfecte dansvloer, mn spieve'glas. is gewoonlijk verlaten on- datiks de mcedige roringen van een jazz- band, die beoint te beseffen dat er spoedig voor niemand meer te spelen zal zijn. Lut tele paren volgen het voorbeeld van vier be- roepsdansnaren die lusteloos animo trachten te scheppen waar geen animo kan word°n geboren. Erj deze zelfae club was nog slechts een half jaar geleden avond aan avond zco vol dat er van dansen oo dien gla- zen vloer geen sprake kon zijn. En daarom dronk men er maar champagne en wacht- te men af of de politie misschien een inval zou doen. In dien gouden tijd kwam er een luid- ruchtige en gemen gde schare, een ongeregeld slag menschen zooals elke groote stad op- levert. Er waren jonge en oude adeliijke telgen, losse film-artiesten, een paar welge- stelde menschen uit de orovincie of van het Vasteland die iets wilden zien van het nacht leven van Londen. Vrouwen van allerlei slag en moraal waren er het onvermijdelijk com plement. Wat acteurs en aetrices van naam en faam, die na de avondtaak wat ontspan- ning zochten, waren zoo nu en dan herken- baar in de dikke doorrookte atmosfeer. Dit contrast tusschen den toestand van een half jaar geleden en nu heerscht in alle nachtgelegenheden die het nog volhouden De schrik zit er in. Bovendien is het nieuwe (voor Londen was dit soort nachtleven nieuw) er af. En men heeft geleerd dat het genoegen van naehtclubbezoek zeer twijfel- achtig is nu men er in den tijd van veel driestheid op dit gebied innig kennis mee heeft kunnen maken. De machine vervangt den jongsle- bediende. Elk jaar breng fk een bezoek aan de bu siness Efficiency"-tentoonstelling. Persoon- lijk belang drijft mij er heen want ik hoop er een schrijfmachine te ontmoeten die schrijft zonder te tikken (tilcken hier zuiver als geluid maken bedoeld). De taak, opstellen te schrij- ven voor de krant, zou in mijn geval met vijftig percent worden verlicht, indien de ma chine geluicfloos zou wiEen schrijven. Zulk een wonderwerktuig heb ik er nog niet ge- vonden ofschoon er, meen ik, veel meer be- hoefte aan is dan aan allerlei andere inge- nieuse mechanica ten behoeve van ^efficien cy" in zaken, -die ik er wel vond. (Wie veriest ons Nederlanders van het gebruik van dit ar- rogante woord „effieienry", dat natuuriijk we\r door die aartstaalhedervers, de handels- lieden, in onze taal is gebracht!) Een paar jaar geleden was een enkele kel- derltMirer in <fe Westminster Hall groot ge- nceg om deze tentoonstelling van kan toor- machines fe hnisvesten. Maar nu is er de gi- gante ruintte van de White City-gebouwen (onafzienbaar en fcijna onafstapbaar) voor noodig. De „efficiency" neemt dus ziender- oogen toe. Dit jaar moest ik een kilometer ver wartdelea op zoek naar den stiilen lettertik- ker. Ik vond er wel sefirijfmachines die tevens boek hidden en lijnen van een meter lang ken- den zetten, afgezet met ingewikkekie produc- ten van rekenkunde. Ik vond er ook schrijf- tnachifies die bekerd waren met de moderne talen. Maar het geluid dat a'snog een vloekje is van af'-e mechanica, en soms een krachfige vloek, was no-gens over de gansche kilome- terlengte stands van de luchr Het procss dat van een kantoor een machinekamer maakt heeft zich nu ook uitgestrckt tot de meubels, die zonder uitzondering van staal zijn vcr- vaardigd maar in eenige geval'en bedriege- lijk bet uiterlijk van gedegen eikerahout heb- ben aangenomen. Dit geiuigt van een zwak- heid bij de makers die afkairig verdient. Gf staa! is meer „efficient" dan hout, in welk geval het op een „effic;er.cy"-fentoonstelling openlijk aan den dag behoort te treden, of het is dit niet, in weif; geval aan echt en eeriijk hout rim plaate op kantoor kan worden her- geven. Waarschifnliik heeft efficiency" (dat in dit geval doslmatighcid kan heeten) niets met de versta'in-g van het kantcor te maken. Staalbewerking gaat bo ter samen met massa- vooTtbrerging dan hou&ewerking. En dat zal wel de reden zijn dat deze tentoonstePing vol is met kasten en laden, krukken en tafels zonder postzegels stellen daar ze de brieven machinaal stempelen met de postzegel-waar- den die ze behoeven. Ge kunt postzegels koo- pen per meter, zooals ge gas en eleetriciteit per meter koopt. Op het kantoor der ..efficiency" ('het goed toegeruste kantoor zoudt ge kunnen zeggen) worden geen brieven meer geopend met een vinger of een vouwbeen. Hier is een machien- tje dat vijfhonderd brieven per minuut opent. Het is al weer jammer dat er niet een ander maehientje is dat er vijfhonderd per minuut leest en een ander dat er vijfhonderd per mi nuut beantwoordt. Wel is er daarentegen een toestelletje dat 12000 brieven per uur dicht- plakt. Wat dus aan den eenen kant tekort- schiet wordt aan den and'eren kant goed ge- maaktmaar toch niet goed genoeg. Ook het bestaan van stenographen wordt door deze tentoonstelling ernstig bedreigd. De gejaagde zakenman dicteert zijn brieven in een machine. Maar ik heb niet kunnen in- zien waarom hem dit tijd zou sparen, aange- nomen dat hij noodzakelijkerwijs tijd moet sparen, hetgeen mag worden fcetwijfeld. De „tijd is geld"-leuze heeft afgedaan in een tijd, waarin ge'd met handenvol wordt uitgegeven om tijd (dus geld) te sparen. Intusschen verschaft deze tentoonstelling in machinale vormen een moderne weergave van de oude leus dat het gemak den mensch dient. En daarom verdient ze met gejuich te worden be- groet. Ppovmcsaal nieuws Jaarvergadering Langedijker Groente-Centraie. Jaarvergadering op Donderdag 7 Maart 1929 des morgens half elf in cafe „De Drie- sprong" te St. Pancras. Tegenwoordig waren de afgevaardigden van cle 14 afdeelingen. Als gast waren tevens aanwezig de heer Balk, seer, der Prov Commissie, W. Dirk- maat, betaalmeester, J. v. Die, keurmeester, Keizer, nummerafgever en de E.A. heer Jb. Kroonenburg, burgemeester van St. Pancras In den loop der vergadering arriveerden nog de h.h. Wagenaar en Kramer voor de vereen. „De Koophandel". De voorzitter, de heer S. de Boer, opende de vergadering met een uitvoerige rede waar in hij het 1214-jarig bestaan herdacht. Voorts gaf spr. een beschouwing over het seizoen 1928—1929 en concludeerde, dat nog niet gezegd kan worden of dit seizoen goed was geweest. Vrij zeker was evenwel, dat de vraag naar de producten een paar wegen langer zal du- ren dan anders het geval is. Voorts huldigde spr. de heer Gootjes als een verdienstelijk afgetreden bestuurslid, wien het eerelidmaat- schap werd aangeboden. Mededeelingen. De voorzitter deelde mede, dat van de be- schikbare 11 pond reuzebloemkoolzaad nog een lA pond voor eventueele gegadigden ver- krijgbaar was. Bericht van verhindering was ingekomen van den E.A. heer P. Slot, voorz marktbe- sfuur, wegens ongesteldheid, terwijl de heer Hazeloop berichtte door ambtsbezigheden verhinderd te zijn. Door het bestuur van de L. G. C. was ver- der een schrijven ontvangen van de firma Slot, waarin als schenking werd aangeboden een portret van wijlen den heer Rens Slot, waarvan door den voorzitter met waardeering werd melding gemaakt. Spr. wijdde enkele woorden van groote waardeering aan diens nasredachtenis. Het jaarverslag werd met dank aan den secretaris gOedgekeurd. Door den heer C. Spaans werd het finan- cieel over zich t uitgebracht. De heer A. Hoogland rapporteur, adviseer- de tot goedkeuring, welke. met dank aan den penningmeester, werd verleend. De heer Jb. de Vries had dit jaar tot zijn voldoenirtg gemerkt, dat, als gevolg van zijn opmerking in de vorige jaarvergadering, voor enkele werkzaamheden ook de vaklieden van St. Pancras in de gelegenheid waren gesteld tot het doen van prijsopgaven. Hij hoopte, dat het dag. bestuur op dezen ingeslagen weg zou voortgaan, omdat z.i. ook deze menschen alle recht hebben voor het uitvoeren van werk zaamheden in aanmerking te komen. Voorts verzocht hij bij een volgende ijsperiode ook de werklooze arbeiders van St. Pancras en na- bije gemeenten werkgelegenheid te verschaf- fen bij het ijs-openmaken. Op een vraas; van den heer Zwetsman (Kcedijk). of alle gelden voor de reclame- dienst in '28 niet waren besteed, antwoordde de penningmeester, dat dit wel het geval was, doch dat sommige posten niet op de rekening 1928 voorkomen, omdat zij in '29 betaald zijn. Als plaats der volgende algcmeene verga dering werd aangewezen Hensbroek. Voorstellen. van olijfgroen en eigenhoutkleurig staal. Men leert kier dat de moderne kantdor- klerk in ..overalls" gekleed kan gaan en zijn penhouder kan verwisselen voor een oliekan- netie. Hij is machinist geworden. En wat blijft er nog te doen over voor ons oud en be- proefd vriendje den jongste-bediende? De echrijfmachines kennen de moderne talen en zetten lijnen an cijfen en doen optel- en aftrek somen en. En er zijn, de tentoonsteEing ge- tuigt het, verscheidene soorten machines die plakke* en teMen ci het geheei Voorstellen van het bestuur om 1/10 van den omzet voor feclame beschikbaar te stellen. De voorzitter deelde mede, dat het Centraal Bureau de helft wenschte beschikbaar te stel len voor algemeene reclame en de helft voor Provinciale reclame. De heer Zwetsman hoopte dan, dat dit geld zoo spoedig mogeliik productief besteed tnocb.t worden en beval het inwinnen van des- kundio- advies aan. waarop de voorzitter ant woordde, dat er reeds een specialist als zoo- danig door het C. B. was gevonden, zocdat hij vertrouwde, dat de centen wel besteed zou- den worden. In behandeling kwam hierop het bestuurs- voorstel om bij eventueel streng optreden der ziekte in de vroege aardaopelen het veilen en het laden van dat product geheel stop te zet ten en dit alleen als de koop'lieden er hun ge- heele medewerking aan willen verleenen Het bestuursvoorstel werd na eenige be- spreking bij acdamatie aangenomen. Het bestuursvoorstel tot aankooo van het perceel van wijlen den heer D. Wagenaar werd aangenomen. Aan het bestuur werd machtiging verleend om het perceel produc tief in te richten. Aangenomen werd eveneens het bestuurs voorstel om een doorvaart te maken achter de Dubbele Buurt en daarvoor een paar stukjes akker voor 800 aan te koopen en stukjes grond weg te graven. Aap or<tc was hid'op het bestaursvoor- stel om aan de vaste beambten een pensioen te verstrekken van 2 per jaar van hun sa- laris, tot een maximum van 70 waarvan de vereeniging zelf de risico zal dragen De heer W. Visser (2e seer.) gaf enkele voorbeelden ter verduidelijking. De heer Mulder (De West, Koedijk) juich- te het voorstel van liarte toe en wenschtte, dat deze idee van recht op premievrij pen sioen overal werd doorgevoerd. De heer Kramer (De Toekomst, Z.-Schar- woude) sloot zich hierbij aan, doch stelde een amendement voor, waarbij minstens 15 dienstjaren werden vereischt alvorens in aan merking te komen. Hij wenschte een vaste basis te bepalen. Dit werd ondersteund door „De Zuid", Koedijk, doch verworpen met 704 stemmen tegen en 634 voor. Nadat een voorstel van St. Pancras, om 5 dienstjaren norm te stellen geen instemming kon vinden, werd een amendement van „De West", Koedijk, (10 verplichte dienstjaren) aangenomen met 231 stemmen tegen. Hierop werd het bestuursvoorstel zonder stemming aangenomen. Aan de orde was hierop het voorstel van het bestuur om over te gaan tot het stichten van een Bloembollenveiling en deze op be- scheiden voet in te richten. De heer Jb. de Vries (De Tuinbouw, St Pancras) kon met dit voorstel niet accoord gsan, tenminste niet als de regeling blijft bij de L. G. C. Vele bollenkweekers dit kwam in zijn vereen. sterk tot uiting zien dit als een be- zwaar. H.i. kan een bollenveiling slechts slagen in een centrum, hetgeen spr. met voor beelden trachtte aan te toonen. Voor de groen- tcnveiling moge Broek een centrum zijn, doch voor bloembollen betwijfelde s-pr. dit zeer. De voorzitter bestreed deze zienswijze. In dien er gelegenheid tot veilen bestaat, komt er zeker aanvoer van producten. De bollen- cultuur in den omtrek moge niet groot zijn toch is zij reeds van eenige beteekenis en dan heeft een veiling zeer zeker levensvatbaar- heid. De heer A. Hoogland achtte volgens het oordeel van kweekers Broek niet de ge schikt plaats wegens de beperkte ruimte, ter wijl juist voor dit doel veel ruimte noodzake- lijk is. Verder verwachtte hij practische moei lijkheden, omdat de aanvoer niet per vaartuig geschiedt en dan de opslagplaats onder de Noorderbekapping lastig is. Verder achtte hij, indien het verplicht vei len ook hier niet kan worden doorgevoerd, mislukking niet uitgesloten. Slechts bij aan- drang van de zijde der kweekers achtte hij de zaak levensvatb?;.' ofschoon ook in dit geval mislukking niet uicges'oten was, zooals mei de witlof was gebleken. Hij stelde voor eerst overleg te plegen met de kweekers. De voorzitter: Er is reeds vergaderd met het bestuur van Bloeirtbollencultuur, hetwelk veel voor het voorstel gevoelde en dit in haar ledenvergadering zal voorstellen. Door on- voorziene omstandigheden kon deze ledenver gadering niet plaats hebben voor deze. Het aanvoerbezwaar achtte spr. niet overwegend Bovenkarspel is ook niet bereikbaar per as en desniettegenstaande heeft de veiling daar een ongekende vlucht genomen. De heer Hoogland: Deze is gesticht door bollenkweekers. Namens „De Tuinbouw" stel de hij voor te wachten op de uitspraak der ledenvergadering van ..Bloembollencultuur". Dit werd ondersteund door H.-Hugowaard. „De West", Koedijk. zag verlangend uit naar de stichting door de L. G. C. „Groentecultuur" pleitte eveneens voor het bestuursvoorstel. De voorzitter ontraadde sterk het amende ment St. Pancras, hetwelk werd verworpen met alleen St. Pancras en H.-Hugowaard voor. St. Pancras wenschte stemming over het bestuursvoorstel, hetwelk met 1062 stemmen voor. werd aangenomen. Hierna werd gepauzeerd, teneinde in de zij zaal de gemeenschappelijke maaltijd te ge bruiken. Na de pauze Na heropening der vergadering, bracht de voorzitter in bespreking't laatste op den be schrijvingsbrief voorkomende bestuursvoor stel, waarin het bestuur machtiging vroeg van de A. V. om het gewone crediet dat thans f 15000 bedraagt, te brengen tot hoog stens f 50.000 en bovendieneen crediet aan te vragen voor het uitbetalen van de bloctn- bollen van ten hoogste f 200.000. De heer Krom (H.H.-Waard) stelde de vraag, welke garantie stond tegen over dit crediet. De voorzitter oordeelde dit een zeer ur gente vraag, doch er is eigenlijk geen risi co, omdat aeze gezameniijk ooor de aanvoer- ders gedragen wordt. Er wordt 75 pCt. uit betaaid, en de overige 25% blijven staan ais garantie. Het bedrag der eventueele stroppen (dat naar de ondervinding in de practijk ge- raamd kan worden op gemiddeid 5 pCt." wordt omgeslagen over de ingehouden 2d pCt. De heer Jac. Dz. Kloosterboer, St. Pancras vroeg, door wie de uitbetaling zal gescme- den en hoe te handelen, indwn het aange vraagde bedrag overschreden moet worden' De voorzitter nad van deskundige zijde ver- nomen, dat, naar schatting dit jaar voor f 100.000 zou kunnen woraen aangevoerd Mocht de zaak zc-o bloeien, dat meer noodig is, zooveel te beter. De betaling geschiedt door den betaalmeester. De aanvoerders be talen de rente, welke, volgens usance, yz per maand bdraagt. Het voorstel werd zonder stemming aan genomen. Hierna kwamen de verschiilende voostellen uit de afdee lingen. ter tafel. „De Zuid" te St. Pancras stelde voor: Algeheele afschaffing van bet bonnen stelsel, daar er nogal ontevredenheid heerscht over het koopen op bonnen en het volgens in- zicht der vereeniging niet werkt in het a' gemeen belang der leden. De heer Smit trachtte dit nader toe te lich- ten en achtte een naveiling meer gewenscht „De Tuinbouw" steunde het voorstel. De voorz. wilde dit dan in stemming brengen, doch wees op het voorstel van „De Toe komst". De afschaffing geeft de consequentie, dat wij moeten zorgeo, dat er genoeg aan dc veiling komt. Groentencultuur, Broek op Langdijk, trok het voorstel tot afschaffing na 20 Januauri in, en ging met het voorstel mede van „D- Toekomst". Nadat enkele heeren hierover het woord hadden gevoerd, werd het voorstel verwor pen met 976 stemmen tegen. „De Toekomst" Z.-ScLarwoudc stelde voor geen verkoop-vergunningen vanaf 1 Jan. van ieder jaar meer af te geven. De heer Kramer lichtte dit nader toe. Het is nu al enkele jaren geleden dat het veilen van tuinbouw-producten werd gevoerd. In die jaren is gebleken dat het voor de tuin- ders een voordeelige weg was, om van hun feteelde producten af te komen. „De Toe- omst" is er ten sterkste van overtuigd, dat, zoolang als er bonnen worden verstrekt, dit den reeelen handel niet bevordert, en de tuin- ders onderling zich beccncurreeren. Prae-advies van het bestuur: Daar het toch altijd nog gebleken is, dat bij goeden aanvraag in de maanden Nov. en Dec. er te kort kool aan de veiling komt, en het toch zeker gewenscht is, dat de kooplieden hunne orders kunnen uitvoeren. zoodat in die maan den van de bonnen gebruik gemaakt moet worden, adviseert het bestuur om het voor stel van „De Toekomst" evenals dat van de „We$t" Koedijk, dat hetzelfde beoogt, aan te nemen. Op voorstel van St. Pancras was de voor zitter bereid spijkers met koppen te slaan en te bepalen, dat het besluit bij aanneming direct ingaat. Het voorstel werd hierop bij acclamatie aangenomen. „De Toekomst" stelde voor, dat de strafbe- paling voor leden, die handelingen plegen in strijd met het reglement, uitgevoerd wordt door de L.G.C. De bestuur adviseerde om bij algemeene overtreding een boete vast te stellen van 10 van de som waarvoor uit de hand is verkocht, voor het verkoopen op een andere veiling, enz. De plaatselijke vereeniging geeft de overtreders oo aan de L.G.C. welke dan voor de uitvoering van de straf zorg draagt. Het boetegeld vloeit in de kas van de plaatselijke vereeniging. De Tuinbouw" stelde voor het minimum- tiedrag der boete ce bepalen op 25, hetgeen door de ..Toekomst" werd overgenomen. waarop het voorstel werd aangenomen met 1193 stemmen voor en 200 tegen. Een voorstel van „De West" Koedijk, om nogingen in het werk te stellen om te komen tot opheffing van het Prov. Tuindercrediet werd in een zeer lang betoog verdedigd door den heer Hart. Het bestuur adviseerde, dat de. vereeniging hiervoor geen pogingen kon doen, daar dit particuliere zaken zijn. Na ampele besprekingen kon het voorstel echter geen steun vinden en werd verworoen met alge meene stemmen op die van de voorstellers na ..Groentecultuur", Broek op Langendijk, stelde voor: Voortaan de producten, van goede kwali- teit, we'ke dus voor verzending onder het merk van het U.C.B. in aanmerking komen, met vermelding hiervan ter veiling te presen- teeren Daarnaast wordt de gelegenheid ge- geven, die producten te veilen, die door eenige afwiiking zich niet voor verzending onder met merk leenen en waarvoor uiteraard een mil- dere kenr moet gelden. Het bestuur kon volkomen met dit voorstel mee gaan, daar het zeker een heele verbete- ring zal geven in het veilen. Na eenige discussie werd het voorstel bij acdamatie aangenomen. De afd. L.T.B H.-Hugowaard stelde voor, dat het bestuur het daarheen trachte te lei- den, dat in het vervolg ook in het middaguur wordt doorgeo-aan met de verladin? der pro ducten, waardoor dit dan een uur vroeger zou zijn afgeloopen. Het Bestuur was er van overtuigd, dat het verladen van de producten spoediger kan ge beuren, doch het middaguur van de arbeiders mag men daarvoor niet opeischen. De heer Hoogland was het hiermede eenst doch wees op uitzonderingsgevallen, b.v. bij drukke monsterveiling. De voorzitter was bereid te overwegen, of er middelen gevonden konden worden, om aan enkele bezwaren tegemoet te komen waar op het prae-advies van't bestuur werd goed- gekeurd. Hiermede was de behandeling der agenda afgeloopen en volgde de Rondvraag. De heer Kroonenburg, burgemeester van St. Pancras sprak er zijn bizonder genoegen over uit, dat deze beiangrijke vergadering in zijn gemeeme was genouden en dankte voor de uitnoodiging tot bijwoning waaraan hij gaarne gevoig had gegeven. flet verheug-' de nem bizonder, dat biijxens de hier in zoo prettigen toon gevoerde besprekingen, de tuinbouw weer in een gunstige positie ver- keert. Voor een gemeente, die uit zeker wel 90 tuinders bestaat is dit van veel belang, vooral indien door het gemeentebestuur voor stellen moeten worden gedaan in het alge- meen belang, zooals b.v. verbetering van a en Twuijverweg en thans weer de verbetering van het Koedijkerpad. Zulke plannen strui- kelen meestal op de financien. Daarom wordt het door ons, aldus spr., ook op zulk een hoogen prijs gesteld, dat uwe L. G. C. bereid was 'n bijdrage te voteeren van 3000 misschien, zoo noodig 4000 gulden, ge- volgd door een bijdrage van onzen „Tuin- bouw" van 750. Deze daden, waarvoor ik hier nogmaals mijn groote erkentelijkheid uitspreel? zullen het plan ten zeerste bevor- deren. Spr. feliciteerde tenslotte de vereent- ging met haar eminenten voorzitter. (Ap- plans). De voorzitter dankte voor deze waardee- rende woorden. De heer Zwetsman betoogde nog de wen- schelijkheid, reeds morgen de regeling om- trent het U. C. B. merk in te voeren, hetgeen echter door den voorzitter niet mogelijk werd geacht. De heer Jb. de Vries gaf in overweging in een volgende periode voor het openmaken van het ijs, inplaats van een ijsboeier, een motor te gebruiken, omdat de ondervinding heeft geleerd, dat hierdoor het ijs veel fijner wordt gebroken en men daardoor ruimer vaarwater krijgt. Voor het hakken zouden dan arbeiders uit den omtrek genomen kun nen worden. De heer Balk, secretaris der Prov. Comm .wenschte, .wegens afwezigheid van diegeaen

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9