rheumatiel Tijdschriften BinnenBand Bij Griep on Gevaite Koude Sanapirin-tabletten, Buisje 75, 40, 25 ct. Bij Hoesfen en Bronchites Anga-siroop. Flacons van lgld.enfl.75 Bij Apoth. en Drogisten. composite uitvoeren, zooals deze ook heeft gedaan bij het overlijden van den vader van den beer Clarion. EGMOND AAN ZEE. Alhier heeft zich een commissie gevqrmd, die zich ten doel stelt in Augustus een wed- ren te organiseeren voor paarden uit de pro vince Noord-Holland, d. w. z. niet voor de vincie N.-Holland, d. w. z. niet voor de als paarden, maar voor paarden uit het boeren- of stalhoudersbedrijf. Evenals de in den vorigen zomer georgani- seerde wedren, die een groot succes was, zal iook deze bij cb op bet strand gehouden wor den. De duur wordt geschat op ongeveer drie uur. Uit verschillende gemeenten zijn voor dit plan reeds vele paarden toegezegd., terwijl de plaats van berkomst door onderscheiden costuums zal worden aangegeven. Dezer dagen heeft "n zeer droevig onge val plaats gehad. Terwijl een kort oogenblik de 3-jarige A. V. alleen was, geraakte het meisje op onverklaarbare wijze in een te voren door een deksel afgesloten ketel ko- kend water, die op de vloer stond. Onmiadellijk toegeschoten hulp kwam uit den aard der zaak toch niet tijdig genoeg om de gevolgen te voorkomen. Deze waren zoo ernstig, dat geadviseerd werd het kind naar het ziekenhuis te Alkmaar te vervoeren, waar men er echter niet in slagen kon, het arme slachtoffertje te behouden. maal heen en weer gevaren. Er was veel ijs in zee, en de dikke mist bemoeilijkte de vaart nog meer. Wanneer zal er een einde komen aan deze ijs-misere? De directie van „Texel's Eigen Stoomboot-Onderneming" heeft den zomer- dienst z.g. ingevoerd "met ingang van 1 Maart, doch de boot heeft nog geen enkele maal alle vijf diensten kunnen volbrengen. NOORD-SCHARWOUDE. Matinee Crescendo" Zondagmiddag werd door de Zangvereeni- g'ng „Crescendo" een goed geslaagde uitvoe- ring gegeven in „Concordia" onder lei ding van den dirigent Willem Hespe. Voor het kunstminnend publiek was het een mooie middag. 's Avonds werd een bal-masque ge houden waarvoor groote belangstelling be- stond. CASTRICUM. Naar wij vernemen is door de Kroon wederom voor den tijd van een jaar voor de gemeenten Castricum, Egmond-Binnen en Eg- mond aan Zee bepaald, dat aldaar de iazant als schadelijk wild zal worden beschouwd en dus voor vernietiging van die dieren mede gebruik kan worden gemaakt van de akte, be- doeld in artikel 61 der Jachtwet 1923, of liever de buitengewone machtiging voor de vernietiging van schadelijk wild. Dit is thans de vierde maal dat door de Kroon een dergelijke beslissing is gen omen en laten we er bijvoegen, het heeft goed ge- holpen en he'pt nog goed want de dieren kunnen, door de bevoegdheid om deze ook mede door de tuinders te laten bemachtigen, niet zoo zeer vermeerderen. Vroeger was de toestand ter plaatse zoo, dat de jagers de fazanten ontzagen en vooral de hennen lieten leven. Dit is nu anders geworden, want thans wordt alles geschoten wat men onder schot krijgt. URSEM. Wt jaar zal de zuivelfabriek de Prinses in de Schermer, gemeente Ursem 10 jaar be- staan. Wie thans deze keurige en naar alle eischen des tijds ingerichte fabriek aan- schouwt zal niets meer ontwaren van het primitieve kaasfabriekje dat er voor 1918 gestaan heeft. Alleen treft men er nog een oude bekende in de fabriek, n.l. de krasse oude heer G. Nes, die vroeger de oude kaas- fabriek voor de veehouders beheerde. Dat indertijd het pas opgerichte bestuur een zeer goede keus gedaan heeft om daar naast een vakman ook een goed zakenman te plaatsen, heeft de tegenwoordige Directeur m vele opzichten bewezen. Werd bij de op- richting ruim 2 millioen K.G. melk verwerkt over het afgeloopen jaar bedroeg dit ruim 10 millioen, een omzet op een na het hoogste van alle zuivelfabrieken in Nooid-Holland. poor het G. E. B. van Ursem werd over het afgeloopen jaar aan de ingezetenen ver- kocht ruim 30000 K.W. stroom voor licht en ruim 3100 K.W. aan kracht. In het jaar 1927 was de stroomlevering ruim 2000 K.W. lager. c> KOEDIJK. Zondagavond werd in het lokaal van den heer Jb. Groot, door de tooneelvereeniging „De Roos een wedstrijdavond gehouden, uit- geschreven door den provincialen bond van ehlettanten tooneelvereenigingen in Noord- Holland. De vereeniging trad op in de eersr^ afdeeling, met Ynske, tooneelspel in drie be drijven door Jan Fabncius, onder regie van den heer G. Kooiman, kapper en giimetir ,was de heer B. C. Loevens. De vereeniging is houdster van den Wisselbeker, het vorige jaar door haar gewonnen, wat zij slechis tweemaal achtereen behoeft te doen, om dan definitief in bezit er van te komen. Te ruim acht uur opende de vertegenwoordiger van het bondsbestuur: de heer S. Heringa de bijeenkomst door 't welkom toe te roepen aan het bestuur onzer gemeente, de aanwezigen en juryleden. De jury was samen gesteld uit de heeren J. J. Koeman, uit Zaandam, G. C- van Gulik, uit Alkmaar en M. Brandt Cz uit Zaandijk. Het was een dicht bezette zaal, en de aanwezigen hebben genoten. Er volgde een luid applaus na elk bedrijf. Het was voor de vereeniging een groote voldoening voor zoo'n dicht bezette zaal op te treden. Een gezellig bal besloot de avond. BEVERWIJK. Vorstwekker. Hier wordt in den handel gehracht ten dienste der vrijwaring van tuinbouwproduc- ten van nachtvorsten een vorstwekkeii:. Het toestel bestaat uit een thermometer in metalen kastje dat ergens in een tuin gehan- gen wordt. Deze thermometer is met 2 gelei- dingsdraden verbonden aan een electrische scbel en batierij welke te zamen op een plank- je in de slaapkamer wordt bevestigd. Deze schel kondigt de vorst aan waardoor de bezit- ter van de te velde staande gewassen eene 3 K.G. zware teerbriket ontsteekt met gevolg dat eene geweldig zware rookzull zich over den akker verspreidt en daardoor be- vriezen onmogelijl: maakt. De thermometer is zoo ingericht dat zij eene electrisch contact maakt als zij tot dicht bij net vriespunt (ca. 2 gr. C.) gedaald is. In Belgie en Duitschland wordt deze vorst- verwekker reeds jaren lang met succes ge- bruikt. BehaVe de kosten van aanschaffing sehijnt het kolenverbruik nogal tamelijk aan- zienlijk te wezen. Ondanks de strenge sprokkelmaand staan de eerste bloembollen op den vo'len grond in bloei, n.l. sneeuwklokjes of de eerste lenteboden. BROEK OP LANGENDIJK. Maandagmiduag brak brand uit ten hui- ze van den heer Nieuwenhuis op de Prins- Hendrikkade alhier. Door't handig toesnel- len van eenige knechten van den heer v. d. Molen, op het hulpgeroep van inej. Nieuwen huis, kon met emmers water de brand nog gebluscht worden, zoodat gelukkig erger werd voorkemen, daar verschillende meube- len al vlam hadden gevat, waaronder ook de piano. Toen de heer Tamis Kossen Zaterdag- avond omstreeks half 12 liuisawarts keerde, ontdekte hij een begin van brand in de Krat- tenmakerij van den heer N. Schuit. Oogen- blikkelijk waarschuwde hij zijn buurman Engel en werd met vereende krachten de brand gebluscht. Zoodat erger werd voorko men. Oorzaak onbekend. Vrijdagavond vergaderde de vereeni- ging jjHelpt Elkander" tot onderlinge hulp bij ziekte in het tuinbouwbedrijf ten huize van den heer J. de Boer. De voorzitter de heer O. Koedijk snrak er zijn genoegen over uit dat er zoovelen ge- hoor gegeven hebben aan den oproep, l.etwelk wel een bewijs is dat men syinpathiseert met het doel en streven der vereeniging. Lit het jaarverslag bleek dat er voor 4 le- den werk was verricht met gezamenlijk 41 werkdagen. De rekening van den penningtneester werd in orde bevonden en goedgekeurd. Bestuursverandering vend niet plaats daar dezelfde heeren herkozen werden. Besloten werd om 2 personen welke wenschten toe te treden als lid, als zoodanig aan te nemen. Hierna sluiting. OUDE NIEDORP. De leden van den Raad dezer gemeente 2ijn door den burgemeester opgeroepen tot bijwoning eener openbare vergadering op Donderdag a.s., namiddags 2 uur. WIERINGEA. In verband met de langdurige vorst heeft ae Generale Commissie Zuiderzeesteunwet goedgevonden, dat de geldelijke tegemoetko- mingen, welke zijn verleend tot en met 2 Maart 1929, worden geacht te zijn verleend tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot en met 16 Maart 1929. Zondagmiddag hield het Kamerlid mr. E. J. W. Duijs alhier in de zaal van den heer 'Jb. Bruul een verkiezingsrede, waarin hij o. a. ook sprak over de Zuiderzeesteunwet. TEXEL. Zaterdagmiddag kwam door 't omslaan van denjwind weer een groote hoeveelheid ijs yoor de Texelsche haven, zoodat „de Mars- diep" den laatsten dienst van Den Helder niet kon verrichten en weer te Den Helder mocst bliivRjt Zonda^ is maar eaj-1 HEILOO. Tegen morgenmiddag 2 uur is een verga dering van den gemeenteraad bijeengeroepen. In deze zitting zal o.m. aan de orde ko men het voorstel tot verbouw van de open- bare lagere school; het verzoek van „Heiloo Vooruit" inzake stichting van een gebouw voor kunst en sport en een voorstel tot aan- koop van grond ter verbreeding van den Ueerenweg. De rootlijn aan den Willebrordusweg en de Tuindorpstraat. Maandagmorgen 11 uur had ten raadhuize een buitengewone zitting plaats van een com missie uit Ged. Staten in verband met het be zwaarschrift van den heer W. van de Vail, in zake de vtststelling van de rooilijn aan den Willebrordusweg en de Tuindorpstraat. Van Ged. Staten waren aanwezig de hee- den Michels en Kooiman, van het gemeente- bestuur het volledig college van B. en W., de secretaris en de reclament, de heer W. van de Vail. De heer Michels presideerde en las de stuk ken voor, zoo als we die uit de raadsversla- gen kennen. Voorts bleek uit de bescheiden, dat de heer van de Vail niet als belangheb- bend reclamant werd: tangemerkt. In eerste instantie was het woord aan den heer van de Vail, die o m. opmerkte, dat hij een aanvrage om bouwvergunning aan dien v.eg bij de stukken had gezien. Spr. kon niet inzien waarom hier van de rooilijn moest worden afgeweken en toonde dit nader aan. Spr. had geen positieve bewijzen, doch zoch*: verband tusschen het afwijkend prae-advies van B. en W. en de bouwaanvrage. Hij citeer- de de notulen en het antwoord van B. en W had hem niet bevredigd. Behalve den Wille brordusweg hebben we ook nog te maken met de Tuindorpstraat. Spr. begreep niet hoe men aan dien naam kwam, want't heeft niets van een tuindorp; doch we dienen ons eenigzins bij dien bouw aan te passen en zoo mogelijk den ruimen bouw voor zoover die er is, te hand- haven. Reclamant wees op het aspect dat we als boschgemeente moeten behouden en dan heeft men eenige eischen te stellen. Spr. acht- te voor de afwijking van de rooilijn geen en- kel argument aanwezig. Ook merkte hij op, dat hij met den inspecteur van zienswijze verschilde. Als raad^lid en burger van Heiloo hhd hij zeker oog voor de belangen, die hij nader aantoonde. Hij blcef zijn bezwaren 1 handhavea. De birrcsm.€<5t«- jjjprjjfte op, (jst hii bet advies van B. en W. weinig heeft toe te voe- gen. Spr. bestreed de zienswijze van recla mant en wees op de vere;unning aan den Hee- renweg (Balk) en Rijksstraatweg (Frans), waar ook niet van een vast punt was uitge- gaan. Hij oordeelde de breedte van den weg en de afstand tusschen huizen en weg vol- doende. Voorts merkte spr. op, dat er een bouwvergunning is aangevraagd, doch later is ingetrokken. De heer Opdam merkte op, dat de heer van de Vail ook aan de rooilijn van de Kerklaan had meegewerkt. Toen noemde hij de afwij king een mooi punt. Na zijn zienswijze over de breedte van den weg zoo breed als de Langestraat te Alkmaar als voldoende te hebben aangetoond, merkte spr. op, dat men z.i. niet in conflict kwam met de bouwverorde- ring. De voorzitter meende, dat de vaststelling der rooilijn en de bouwaanvrage niet van elkander zijn te scheiden, als hij het bezwaar goed begrijpt. Spr. stelde aan B. en W. de vraag: is er een bouwaanvrage of niet? De heer Bruul merkte op, dat de aanvrage was ingetrokken. De heer van de Vail repliceerde en stelde vast, dat de grond van den heer Opdam was en ook de aanvrage, dat mag toch wel gezegd worden. Spr. merkte op, dat hij zijn stem voor de rooilijn onder beding had gegeven. De zienswijze van den burgemeester omtrent de rooilijn bij de heeren Balk en Frans be- streed spreker. Er was geen vast punt. Van de ingetrokken (bouwaanvrage was spr. niets bekend. Hij was ook tegen bouw op dat punt om het dorpsbeeld niet te schaden. De voorzitter zeide, dat de rooilijn niet het grootste bezwaar van den hr. van de Vail is, hij de heer van de Vail is doodsbang voor het bouwen op die plaats. De heer Kooiman had nog geen positief antwoord van B. en W. gehoord. Hoe zou men er tegenover staan als er een bouwaan- ,'rage kwam? De burgemeeste zeide, dat als er gebouwd zou worden, men van oordeel was, dat het dan kon zijn aan het zuidelijk gedeelte (hoek WillebrorduswegTuindorp straat) dus niet daar. Toen de aanvrage bin- nen kwam. meenden de heer Maas Geestera- nus en spr., dat daar niet gebouwd kon wor den en als er een nieuwe aanvrage kwam, zouden ze, althans zoo dacht spreker, er nist anders tegenover staan. De heer Opdam meende, dat Ged. Staten zuiver tegenover de rooilijn moeten staan, gezien die van twee wegen. De heer Kooiman repliceerde. Hij had slechts gevraagd, meer niet, de heer Opdam kende zijn standpunt niet! De heer van de Vail vroeg of Ged. Staten geen rekening houden met het karakter van de buurt, Tuindorp is al voor een gedeelte ver- knoeid. Laten we bewaren wat we kunnen. De voorzitter constateerde, dat de opmer king van den reclamant wel gegrond was. doch het is de vraag of men wel rekening kon houden met zijn bezwaar. Spr. meende, dat Gee. Staten op die gronden niet hun goedkeu- nng konden cn'houden voor een bouwaan vrage. Zouden B. en W. de goedkeuring wei- geren en de aanvrager ging in beroep bij Ged Staten, dan zouden zij op dien grond niet kunnen weigeren. Zoo iets had bij het uitbrei- dingsplan geregeld moeten worden. Spr. zou echter de bezwaren aan Ged. Staten voorleo-. gen. Ged. Staten zullen later uitspraak doen. Hierna volgde sluiting. De bisschop van Haarlem heeft kape- laan van Buuren benoemd in gelijke functie te Den Haag en in zijn plaats benoemd ka-pe- laan Berger uit Purmerend. De kiezerslijst bevat de volg-ende kiezers: voor de Kamer 2386, Prov. Staten 2337 en gemeenteraad 2174. Mej. C. Bakker, onderwijzeres te Den Helder, is benoemd tot onderwijzeres aan de r.-k. meisjesschoo! alhier. zijn van van Velie. Artur van Schendel vervolgt Florentijnsche verhalen, waama A. L. Kuyck een interview pubHceert van Dr. Giacomo Prampolini, een vriend van Neder- land en Italic. A. den Hertog geeft tooneel nodties en mr. R. Houwink maakt in dit nummer zijn lezing voor de A. V. R. O. open baar, welke hij in Januari over een nieuw boek van Anker Larsen „Heiliging" heeft ge houden. Ten slotte wordt nog van een •ootsch kunstinstituut te Brussel en van het roemde Carnaval te Binohe verteld. Bij- dragen over muziek, mode, auto's en reizen, alsmede een tijdschriftenrevue vullen dit num mer aan. Wij ontvingen een aardig boekje getiteld „Solliciteeren" door Alfred Rodrigues, dat belangrijke wenken bevat voor jongelui, die een handelsbetrekking zoeken. Dit boekje is niet in den handel, doch wordt gratis toegezonden aan hen die zich op het tijdschrift „Succes" abonneeren. Dit maandschrift is een Hollandsch Ef ficiency blad, staat onder redactie van den heer Schrendig en wordt uitgegeven in de Balistraat 74 den Haag. Van dit tijdschrift verklaarde de heer C. F. M. van Berkel adj. directeur van Van Ber- kel's Patent, dat het opwekt tot activiteit en inspireert tot nieuwe ideeen. Z. i. moet het door iederen zakenman van A tot Z „gespeld' worden, van directeur tot jongste bediende. Het tijdschrift bevat inderdaad veel waar- mede de zakenman zijn voordeel zal kunnen doen. Ook voor winkeliers is het zeker be- langrijk. Bij de Uitgevers-Mij. Elsevier te Amster dam verschijnt een standaardwerk over De Schatten der Aarde, dat in 16 halfmaande lijksche afleveringen compleet zal zijn. Het rijk geniustreerde werk staat onder redactie van den heer D. A. Zoethout, die zich de medewerking van bij uitstek deskundi- gen verzekerd heeft. Het werk, dat in 700 bladzijden ruim 700 illustraties zal bevatten. waaronder tal van groote platen behandelt achtereenvolgens goud, zilver, steenkool, edelgesteenten, turf, ijzer en staal, radium, salpeter, koper, mar- mer, zink. metailen der platina-groep, steen- zout, lood, minerale wateren, glas, kwik, pe troleum, aluminium, tin, nikkel, bruinkolen, koraten en sponzen, parels, paarlemoer en ki'ei. Men ziet uit deze opsomming a! hoe rijk en vol verrassingen onze aarde is en de vele deskundige medewerkers staan er borg voor, dat over dit alles op onderhoudende en popu late wijze geschreven zal worden. Onder den titel Heldendood schreef de heer G. H Hoek over het tragisch einde der dap- pere bemanning van de „Prins der Nederlan- den" op 16 Januari 1929. Het gevoelvol ge schreven boekje, dat in b-rochurevorm bij de drukkerij Libertas te Rotterdam wordt uitge geven, is door vele interessante foto's ver- duidelijkt, die in het bijzonder op de tragedie van de „Prins der Nederlanden" betrelcking hebben. In De Dokter in huis uitgave van La Riviere en Voorhoeve te Zwolle bespreekt de redactie het debat over de homoeopathic in de Tweede Kamer. P. Linthorst behan delt bet vraagstul, van de zorg voor spraak- gebrekkigen en na eenige kortere bijdragen volgt een uitgebreide Medische Brievenbus waarin allerlei vragen van belangstellende lezers worden beantwoord. Van het prachtuerk Landen en volken, dat bij de uitgeversmaatschappij E. N. U. M. te Amsterdam verschijnt, het nieuwe fraaie tijdschrift met den ondertitel „De wereld in al haar kleurenpracht", waan'an wij kort ge- 'eden de eerste afievering aankondigden, is thans afievering nummer 2 verschenen waar in 70 illustraties waaronder 17 in vollen kleu- rendruk zijn opgenomen. Hierin wordt het artikel over watervallen vervo'gd en ver- scheidene fraaie c-pnamen geven een indruk van het indrulrwekkende schouwspel van enorme hoeveelheden vallend water. Uitvoe- rig en bij vele interessante kieken wordt ver teld van deeilanden der zon en hun onbe- sehaafde bewoners, waarn^ op onderhouden de wiize verteld wordt over de oude steden van Turkestan. Het Matste artikel is getiteld „In het zesde werelddeel" en daarin wordt verhaald welke gevar°n er verbonden zijn aan een tocht in het nog zoo onbekende Zuid- poolge-bied. waarvan de d'erenwereld, voor- nameliik de pingoeins, de meeuwen en de zeehonden, in beeld gebracht wordt. Het Maartnummer van „Ons Eigen Tijd schrift" van G. J. van Houten en Zoon te Weesp, hoofdredactie Gerh. van Dijk maakt Weesp, hoofdredactie Gerh. van Dijk, maakt Van F. Moesmans bevat het als los bijvoeg- sel een keurige foto van een landschap in „rijp". Alexander Cohen geeft een zeer lezens- waardige bijdrage over „Een Historisch Plek- je in Frankrijk" en Jan de Meijer over „Ne- derlandsche Bouwkunst". Het komt ons voor, dat de waarde van het tijdschrift door der- gelijke bijdragen zeer wordt verhoogd. Voorts bevat het nummer artikelen van L. W. Bierens de Haan, Maarten van Dijk, Nellie Kruize, Willem Eland, Johanna E. Kuiper, H. C. G. Callenfels-Hildebrandt, Elly Horsman, S. de Beer en gedichten van Jan J. Zeldenthuis en Helene Swarth. De rubriek „Voor onze Kinderen" is weder om goed verzorgd. De Hollandsche Revue Wagenstraat 37 te 's-Gravenhage geeft over het Fransch- Belgische militaire verdrag perscornmentaren onder de loupe van een militair deskundige, die het document reeds -dadelijk als een ver- valsching beschouwde. A. Hallema bespreekt leven en werk van Prof. Dr. H. Brugmans bij diens zilveren juhlleum als hoogleeraar in de geschiedenis aan de Gemeentelijke Universi- teit te Amsterdam en Henri van Wermes- kerken vertelt bij vele foto's van het werk van oflgep meesf jfltenjatippalgi sthjlcjer Aptcton op,lossing, fbestemiddel <Mngt In de spieren en verdrijft v de pijn na enkele inwrijvingen. Het Haagsch Maandblad onder leiding van Dr. Easton en Mr. Dr. Westerman vangt in het Maartnummer aan met een verhandeling over „De Ned. Kolonisatie in Noord-Amerika. Dr. Feix Rutten schrijft over „De Taaistrijd in Nooi"wegen"; Jhr. Mr. H. Smissaert over „Uit de praktijk van de Credietverzekering"; mr. W. M. J. van Lutterveld over „Moeten onze Zilveren Guldens en Rijksdaalders ver- dwijnen"; H. G. W. Munnik over „Huisin- dustrie in Ned-erland"; Dr. W. J. Luyten over „Probl-emen der Moderne Sterrekunde". Hierop volgt een artikel van Dr. Wijnaendts Francken over „Genie en Genialiteit" een zeer lezenswaardig artikel, dat ook de be langstelling trekt van een gewoon lezer. Dergelijke artikelen zulk-n o. i. zeker de be langstelling in het tijdschrift verhoogen. Dr. L. Knappert geeft een verhandeling over „Casper Wiltens in d-e Molulcken" waarin hij aan d-ezen historischen persoon meer recht doet wedervaren. Hierop volgt een bijdrage van Garcilaso de la V-ega over „Het Leven der oude Inca's", terwijl het nummer besluit met de door Tenax verzorgde Maand- schouw. om onderwerpen, die leden niet zoo goed kon den behandelen, aan de zorg van niet-leden toe te vertrouwen. Niet het feit of iemand al of niet lid is van een organisatie bestempeld een bijdrage to't belangrijk, doch uitsluitend de inhoud er van. DE VERBINDING AMSTERDAM—RIJN. Naar het Hbld. weet te melden zal de Utrechtsche Kamer van Koophandel een nieuwe actie beginnen voor de verbinding van A'dam met den Rijn over Wijk bij Duur- stede. DE ANTI-REV.-PARTIJ VIJFTIG JAAR. Op 2 en 3 April zal te Utrecht de gebrui kelijke deputatenvergadering der a.r.-partij gehouden worden, waarbij tevens het vijftig- jarig bestaan der partij zal worden herdacht. In de morgenvergadering van 3 April zal de leider der partij, de heer H. Colijn, de ge- bruikelijke Deputatenrede uitspreken. In de middagvergadering zal het woord worden ;evoerd door staatsraad prof mr. D. P. D. •abius, deli eenigen overgeblevene van het comite, dat voor 50 jaar het voorloopige cen- -rale comite vormde. Het Tweede Kamerlid, prof. dr. H. Fis- scher zal de slotrede uitspreken. DE GRIEP. Tengevolge van de griep zijn ongeveer 6b pCt. der patienten en inter dan '60 pCt. van 't verplegende personeel in de psychiatrische inrichting „Brinkgreve" bij Deventer ziek geworden. Er is in het geheele land geen verpleegster meer te krijgen, zocdat de di rectie van het gesticht yoor moeiliike omstan- digheden staat. Verschillende oud-verplegen- den hebben reeds hun hulp aangeboden. STOOMTRE1LER TE 1JMUIDEN OP DEN NOORDPIER GELOOPEN. Gisiernacht is tijdens dikken mist de thui»- varende stoomtreiler IJ.M. 238 (Johanna Ma ria) op de blokken van den Noordpier te Jmuiden gestrand. Het schip is zwaar lek gestooten en begon reeds spoedig water te maken, zoodat de positie kritiek werd. Met assistentie van de sleepbooten „Hector" en „Nesior" is de treiler tegen den avond vl t gebracht. Vol water en clrijvende op de wa- terdichte schotten is de IJ.M. 238 in de Ha- ringhaven op het droge gezet. Na door den duiker dicht gemaakt en na leeggepcmpt te zijn door de sleepbooten Hector" en „Stentor" is de stoomtreiler naar het dok gesltept om daarin voor onderzoek der beloopen schade te worden opgenomen, Volgens het duikerrapport heeft de treiler aan stuurboordzij nabij de kimkiel een scheur van ruim een meter lang, alsmede eemge gaten in den bodem, veroorzaakt door let stooten van de blokken van den Noord pier. De Algemeene Bond van oudleerlingen van inrichtingen voor Middelbaar onderwijs heeit een tweede jaarboek het licht doen zien. Door de organisatie werd het vorig jaar de afname van dit jaarboek h f 50 verplich- tend gesteld en toen waren er nog aangeslo- ten afdeelingen als die te Schagen, die daar- tegen bezwaar maakten. Dit jaar werd men vrij gelaten het jaarboek, dat tot een belang rijk en zeer goedkoop boekwerk is geworden, al of niet te betrekken en de groote afname leerde den bond, dat de bezwaren, die het vo rig jaar naar voren kwamen, geen andere dan formeele waren. Van gezaghebbende docenten op landbouw gebied bevat het keurig uitgevoerde jaarboek van 150 biz. een schat van bijdragen over on derwerpen, die den landbouwer, die met zijn tijd wil medegaan ongetwijfeld interesseeren en hem van veel nut kunnen zijn. In het be lang van den landbouw hopen wij, dat deze ;aarboeken door meerdere gevolgd zullen worden. Het fijkt ons v&i de rede<&e goedgeejen DE STILLE OMGANG TE AMSTERDAM. 30000 deelnemers. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Amsterdam het eerste gedeelte van den Stillen Omgang gehouden. Evenals verleden jaar was de tocht wegens de groote deelne- ming over twee nachten verdeeld. Op dezen eersten nacht waren het voornamelijk de deelnemers uit de ver afgekgen provincie- plaatsen. Zaterdagavond kwamen aan het Centraal Station verscheiden extra treinen binnen; zoo bracht een trein uit Leeuwarden ruim 700 personen aan, uit Tilburg 600, Rotterdam 1400, uit Enschede 400, uit Leiden 1400 enz. enz. Langs den Haarlemmerweg kwamen honderden per rijwiel. Bij het Centraal Sta tion en bij het Spui parkeerde een groot aan- tal autobussen uit de buitengemeenten. Om vier uur waren met toestemming van de politie cafe's en lunchrooms open en tegen zes uur stonden op het Centraal Station aan alle perrons weer extra treinen gereed. Om zeven uur hadden alle deelnemers de hoofd- stad weer verlaten. Het aantal deelnemers bedroeg voor dezen Omgang ongeveer 30.000 STATISTIEK EN ALCGHOLVRAAGSTUK. De Geheel-Onthouders-Levensverzekering- Maatschappij heeft een commissie in het le ven geroepen ter bestudeering van die vraag- stukken in den drankstrijd, die zich voor sta- tistische behandeling leenen. Allereerst is de bedoeling te onderzoeken hoe het verband in ons land is tusschen de sterftekans en het gebruik van alcoholhoudende dranken. DE TERUGGEVONDEN SCHAT. Bij het zinken van den motorbotter U. K. 152, dat eenige weken geleden binnen de pieren van IJmuiden plaats vond, ging een bedrag van ruim 200 gulden (de even voor de ramp door den schipper ontvangen besom- ming) verloren. Thans heeft de schipper zijn vaartuig, dat in de Haringhaven te IJmuiden droog staat kunnen doorzoeken cn vond tot zijn groote verrassing zijn verloren gewaan- den schat ongeschonden terug. DRUKTE OP DE RIJKSWERF. Het aantal schepen, te dokken op de Rijks werf te Wiliemsoord, is dusdanig opeenge- hoopt door het geheel gesloten water, dat er maanden zullen moeten verloopen voor al de noodzakelijke dokkingen, welke periodielc terugkeeren, zijn geschiedt. Dit voorjaar geeft een ongekende drukte en de dokcapaciteit is de eerste weken geheel onvoldoende, nu al, terwijl Hellevoetsluis geregeld nog meedoet. Het Hbld. Voegt aan bovenstaand bericht nog toe: Argumenten aan een winter als deze te willen ontleenen voor het behoud van een tweede marinewerf is natuurlijk dwaasheid. Anders zou men bijv. ook de spoorwegen moeten verplichten hun goederenwagenpark te vervijfvoudigen, omdat als wij zoolang ge sloten water hebben als thans, een dergenjk wagenpark noodig is, dat anders renteloos zou blijven, en dus het tekort op de spoor- wegexploitatie, ten laste van de contribuabe- lcn, weer zou doen geboren worden. Wij mogen ons denkvermogen niet mee late-n bevriezen als het vaarwater dichtgaat KORTE BERICHTEN. Zondagavond geraakte een 20-}ar%e smidsknecht onder de tram ZutfenEmn»s tik. waarbij hem een arm werd afeerwkn. Bij Aputhek«rs n> drogisten eerkrijgbaar.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6