Bargeriilka Stand. Boeken L&iehtvaart Herk en seSieoB Ingezenden stukken BecBitszaken Bij den uitgever A. G. J. Strengholt te 'Amsterdam is thans voor de derde maal de letterkundige almanak Erts verschenen, een boek, dat, naar de samenstellers zeggen, niets anders wil zijn dan een jaarlijkschc keuze uit onze leveride litteratuur en voor het overgroote deel werk bevat, dat nimmer er- gens werd gepubliceerd. Aan een zestigtal jonge schrijvers het woord „jong" niet al te letterlijk genomen is zelf de keuze uit hun jaarlijkschen oogst overgelaten. De keuze door de redactie, zoowel als het eventueel nader overleg met den schrijver, is uitsluitend geschied naar de individueele prestaties en de redactie heeft geen moeite nagelaten naar werk te speuren waarin zi] accenten van nieuwheid of vernieuwing ver- wacht te vinden, zoodat zij meent een vri] volledig beeld te geven van den stand der hui dige litteratuur in Nederland. Zij ziet ten slotte in Erts het resultaat van een jaar scheppend werk, of, om met een ■woord uit de inleiding bij de eerste uitgave te besluiten, als een chaotisch geheel in een onvoltooide, doch reeds kernen aanwijzende formatie. Wat in verband daarmede opvalt, is, dat zeer veel dezer bijdragen opmerkelijk los van constructie zijn. De tijd van de oude schildersschool, toen men alles zoo natuurgetrouw mogelijk uit- beelde, is grootendeels voorbij, men werkt nu op de impressie en hoe schotser en scheever de boel door elkaar staat en hoe verrassender het antwoord op de vraag is, wat het schil- derij eigenlijk voorstelt, des te meer getuigt het tegen woordig van onmiskenbaar jong en veel be'o vend talent. Gaat het dien kant ook met onze littera tuur uit? Er zijn in dezen almanak eenige bijdragen waarvan men zich tevergeefs afvraagt of de sthrijver ze in een carnavalsstemming, in den nanacht van een fuif, of tijdens de critiekste oogenblikken van zijn griepmisere heeft ge- schreven. Het degelijke, stevig geconstrueerde werk van onze voorouders is natuurlijk heelemaal niet meer in tel, dat van de tachtigers is ho- peloos verouderd en we gaan nu weer eer. geheel andere richting uit. We zijn nu aan de schets of het verhaal toe waarvan nie- mand weet of het door een kind of een vol- wassen mensch, een dwaas of een verstandig man is geschreven en er zal natuurlijk wel- dra een groep „deskundigen" op den voor- grond treden, die precies kunnen zien wat in al deze zotternij ware kunst is en wat de moeite niet waard is om er verder notitie van te nemen. Tekest en illustraties passen wonderwel bij elkaar. Van alle schrijvers is een portret opgenomen, maar het zijn portretten, die het kenmerk van dezen onevenwichtigen tijd dra- gen, het zijn vrijwel onherkenbare caricaturen en er is zelfs een portret in stukken geknipt, die men aan elkaar moet passen om dan na tuurlijk nog niet te kunnen zien wie het eigen lijk voorstelt. En toch plukken we tusschen al dat carna- valskruid hier en daar een bloempje, dat nog van vreemde smetten vrij is gebleven. Er is b.v. een bijdrage van Emmy van Lok- horst, die de ijsbloemen op de ruiten be- schrijft en vertelt hoe zij als klein meisje nog eens ijsbloemen op een glinsterende ruit ge- zien heeft waarachter "de straatlantaarns brandden. 't Was vroeg in Februari en stil in huis, want er was een stervende. Voor den erker hingen de gordijnen van hoog in plooien neer. Daarachter was de glazen erker van het hoekhuis, dat op drie straten uifzag en door drie lantaarns verlicht werd. De avond was al begonnen en in den erker stond het kleine meisje naar buiten te kij- ken. O, die stilte in het huis waarin zich lets voltrok, even angstaanjagend en gru welijk als de komende wintemacht, zonder bescherming, zonder toevlucht. Een hand sloeg de hooge zware gordij nen op zij en greep het sidderende kind. Zij hield zich vast aan de raamkozijnen Op het glas had zij geademd en met haar ragel den geliefden naam geschreven: Va der. Zij werd boven gebracht waar hij nu roerloos lag. Allen stonden om het witte bed en wachtten, of hij nog eens de oogen zou opslaan. Tegen den morgen werd zij wegge- bracht; beneden zou zij slapen eenige uren nog voor het dag werd. In haar nacht kleertjes sloop zij weg over de donkere gangen naar de hoekkamer. De glazen er ker stond vol pijnigend licht, want mee dogenloos brandden buiten de drie lan taarns. Maar, trillend van koude, naderde zi] de ruit en zie, daar stond zijn naam tus schen hooge varens en palmtakken. In zilveren letters glansde zijn naam en alle angst gleed weg in een vreemde on- aanraakbare blijdschap. Er zijn tusschen veel bizar's nog vele frag menten van litterair mooi en gevoelvol werk. maar de meeste bijdragen interesseeren ons slechts in zooverre, dat zij de richting wijzen waarin onze jongeren zicir zullen moeten be wegen om auteurs van eenige beteekenis te kunnen worden. Er zijn op het oogenblik nog velen, die zich ernstig afvragen of men zich niet in de rich ting vergist heeft. Bij H. P. Leopold's Uitgevers-Maatschap- pij te's Gravenhuge verscheen een carnavals- roman De Bcnie Storm van Math. Kemp. Dit boek heeft folkloristische waarde want het teekent de Zuid Limburgsche bevolking, die door vermenging met Duitschers, Vlamln- gen en Walen een bijzonder cachet heeft. Wat zijn deze landgenooten, die zich ner- gens anders thuis zouden voelen dan in „Limburg hun vaderland' in wezen anders dan groote kinderen, die het leven nemen zooals het tot hen komt en die na een heel jaar van alledaagsche beslommeringen op carnaval eens uit den band moeten springer,. Hoe leeft dit volk in herinnering aan en in verwachting op het groote jaarlijksche gs- beuren, op het feest van mombakkesen en Jwaze kleeren, van papieren toeters, van kar- ionnen neuzen en niet het minst van opge- wonden dansen, van dc leut eens in een heel jaar de besehavfngswtbai te Icuanen onbdnf- ken, te kunnen schreeuwen, hossen en zingen zonder dat iemand ter wereld er aanstoot aan zal nemen. In De Bonte Storm wordt het Maastricht- sche carnaval en alles wat daaraan vast z't beschreven en de auteur heeft er een aardig romannetje doorheen gevlochten, de geschie- denis van een ernstig jongmensch, die eigen lijk priester had moeten worden, maar die zich in de branding van het carnaval waagt en meegetrokken wordt in die groote bontt storm waar Wein, Weib und Gezang hoogtij vieren. Ch. Vos heeft voor dit werk een alleraar- digste bandteekening gemaakt. Onze oud-stadgenoot de heer H. P. Geerke, schreef een boek van geschiedkundige waar de Onder Van fieutsz, dat bij den uitgever J. M. Meulenhoff te Amsterdam is versche nen. Wie de werken van Geerke kent, weet hoe uiterst nauwkeurig hij feiten nagaat en weer- geeft en als oud-leeraar in de geschiedenis en als oud-militair heeft hij in de beschrij- ving van ons regeerings- en militair beleid onder Van Heutsz een zeer dankbaar arbeids- veld gevonden. Het boek, waarschijnlijk opgezet als jon gensverhaal, is door de ernstige behandeling der gebeurtenissen eigenlijk een prettige ver- telling geworden, geschikt voor iederen Ne- derlander, die er belang in stelt te weten hoe ons gezag in de gevaarlijkste gebieden door het Nederlandsch Indische leger is geves- tigd. Onder Van Heutsz speelt in den tijd toen Karel van der Heyden al min of meer een legendarische figuur was geworden, toen de Lombokexpeditie achter den rug was en de eertijds zoo bekende generaal Vetter com mandant van het Indische leger was. Toen is Van Heutsz, een Coevordensche jongen, die in Kampen de eerste sterren op zijn kraag had gekregen, naar Indie gegaan, heeft er snel promotie gemaakt en heeft ten slotte den gouverneur-generaal er van over- tuigd, dat het uit moest zijn met een mili tair beleid, dat zich bepaalde tot het sluiten van bondgenootschappen met verdachte ele- menten als Toekoe Oema. Hij wist zijn mee- ning als de juiste te doen erkennen en heeft zich als generaal en later als gouverneur van Atjeh verdienstelijk gemaakt door het uitgestrekte, tot dusver ontoegankelijke vij- andelijke gebied in alle richtingen te door- kruisen, den vi:and in snelle marschen te achtervolgen en rust en orde te scheppen waar het tot dusver wemelde van onbetrouw- bare elementen. Geerke heeft de vestiging van ons gezag in het gevaarlijkste deel van den Indischen archipel op boeiende wijzc weergegeven en naast de litteraire zal ook de paedagogische waarde van dit kloeke werk de verspreiding daarvan zeker in de hand werken. De teekenaar Merjenburgh heeft hier en daar den tekest met eenige aardige illustra ties gesierd. Tj. OVER DEN-OCEAAN. Een rue awe Oceaan-vlucht van de „Graf Zeppelin". Amerikaansche vertegenwoordigers van de Zeppelin-werf deelden mede, dat zij instruc- tie ontvangen hebben om aan de autoriteiten verlof te vragen, gebruik te mogen maken van de vliegliaven Lakehurst bij een tweede bezoek van de „Graf Zeppelin" ongeveer te gen de helft van de maand Mei. Bovendien schijnen er trans-atlantische vlucht te worden voorbereid in de maanden Juni en Juli. WRAK VAN EEN VLIEGTUIG GEVONDEN. Het Duitsche s.s. „Margot" is te Hull aan- gekomen met het wrak van een vliegtuig, dat zestien mijlen ten Westen van Terschelling is gevonden. Het toestcl is herkend als een „Moth", waarin een vlieger Zaterdag uit Nottingham is vertrokken met bestemming naar Leeds. Het Hbld. veronderstelt, dat hij de.i koers is kwijt geraakt. Naar de Hoornsche Crt. verneemt, heeft de heer De Boer, thans tijdelijk hoofd aan de gemeenschappelijke school te Spierdijk, een vasfe aanstelling gekregen, onder voorwaar- de, dat hij tot de opheffing der school aldaar zal komen wonen. De Confessioneele Kiesvereeniging „Schrift en Belijdenis" te Groningen heeft voor de tiende predikantsplaats bij de herv. gem. aldaar het volgend viertal geformeerd dr. J. F. Berkel te Oud-Schoonebeek, ds. H. J. Hak te Alkmaar, ds. C. M. Lutijn te Apeldoorn, ds. L. D. Poot te Haarlem. Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze ruhriekbewiist geenszins dat de redactie ermede instemt Geachte Redactie. Als „veel-gebruiker" van de Alkmaarsche Stadstram deed het mij genoegen in Uw Raadsverslag ook een woord van waardee- ring te vinden voor ons vervoermiddel. Het is waar, het is een beetje vreemde vertooning die tractortram, maar ondanks dat biedt zij toch vele voordeelen boven een autobus. Men noemt de tractor-tram een „opgegTaven ver voermiddel", de autobus zou men een „ver- snelde antieke diligence" krnnen noemen met al de benauwdheid en't gebrek aan comfort aan dat ouderwetsche voertuig verbonden. Vreemd, die voorkeur die men daaraan geeft boven de frissche ruime tram. Het zal de vraag zijn of een bus bij eenige drukte zal kunnen voorzien in de behoefte, waarin thans de tram voorziet, immers 21 plaatsen is niet veel, een tramwagen kan een 4'0-tal passagiers bergen, terwijl op drukke uren met 2 wagens wordt gereden. Het geschimp o' de tram door personen in den Raad, die „het ding niet noodig hebben", maakt een onaangenamen indruk op hen, die het wel noodig hebben, en ik meen, dat vele ingezetenen, bo en autobussen, de voorkeur zouden geven aan een verbeterde stadstram, me een kwartier- of ha'fuurdienst onchrhoudt, en daardoen- meer zoude voorzien in de be hoefte aan een vervoermiddel voor hen, die ver van het centrum der stad wonen. Met vriendelijke dank voor de plaatsing, REX. BERGEN. Geboren: Maria Antonia Jacoba d.v. Nicolaas Johannes Schapcr en Josephina Geertruida Maria Rault. Jacoba d.v. Cor nells Roobeek en Petronella Vrasdonk Cornelis z.v. Simon Jacobus van Wonderen en Margaretha Besteman Johanna Mar- garetha d.v. Simon Jacobus van Wonderen d.v. Joannes Kuijs en Martina Tamis. Overleden: Petrus de Waard, echtge- noot van Trijntje Groot. Jantine Scholten, oud 11 jaar Anna Verburg, echtgenoote van Arend Storm, overleden te Amsterdam Berend Bosma z.v. Haise Bosma en Teetsche Veenstra oud 2 maanden. Antje T aimmers weduwe van Arie Schouten, oud 92 jaar Pieter Houtkooper, weduwnaar van Jacoba Kuiper, oud 80 jaar Geertje Schager, echt genoote van Willem Verkroost, oud 57 jaar. Johanna Margaretha d.v. Simon Jacobus van Wonderen en Margaretha Besteman, oud 2 dagen Levenloos aangegeven kind van Petrus Jacobus Koopman en Maria van Die- pen Maria van der Steen, echtgenoote van Gerardus Bartholomeus Leek, 31 jaar. HEIXaOO. Geboren Catharina Anna Theresia d.v. W. Tamis en van M. Rozing Anna Theresia d.v. G. Hoetjes en van A. J. Ursem Petrus Johannes z.v. P. J. Logger en Chr Adams Gerardus z.v. Sj. Temming en van C. Wahler Elisabeth Clasina d.v. J G. v. d. Kaay en van M. C. Niesten Jacobus Jo seph z.v. J. J. de Graaff en D. van Veen Cornelis z.v. C. M. de Groot en J. Geus. Overleden: Theodora Catharina van der Peet, oud elf maanden d.v. J. v. d. Peet en van M. Twisk Petrus Zonneveld, oud 61 jaar Grietie Bakker, weduwe van Ni colaas van Breemen oud 59 jaar Cornelis Johannes Ooijkaas, oud 50 jaar Nicolaas Kleef oud 2 jaar z.v. H. Kleef en van A. Schut. Johannes van Veen, oud twee jaar z.v. E. van Veen en van A. Hoogland Aris Smit oug 77 jaar Jacobus Roobeek oud 80 jaar Mattheus Smit oud 21 jaar Evert Zeeman oud 37 jaar. Ondertrouwd: Gijsbert Maria de Swart, technisch employe bij de Bataafsche Petroleum Mij., oud 26 jaar, wonende te Pladjoe (Sumatra) en Margaretha Brouwer, wonende te Heiloo. KOEDIJK. IngeschrevenP. Schoon, van Haren- karspel. Adrs. Koning en gezin, van Hoog- woud. N. J. Beerse, van Heiloo. AfgeschrevenA. D. Posthuma, n. Alk maar. T ten Bo-ekel, n. Alkmaar. C. de Boorder, n. Haarlem. N. Schermer, n. Alkmaar. A. M. Leegwater, n. Amster dam. N. Kieft en gezin, n. Oudorp. P. C. Schorsij, n. Castricum. G. Schorsij, n. Den Helder. G P. van Twuijver, n. Den Helder. M. L. Witte, n. St. Maarten. Geboren Cornelis Jacobus, z. van C. v. d. Gragt en M. A. Verduin. Volkert, z. van C. Koning en E. Oudt. Neeltje, d. van C. Koning en E. Oudt. Willem Tjietze, z. van A. Dost en T. Blauw. HARENKARSPEL. Geboren: Trijntje, d. van Jan Groet en Guurtje Kaaij. Aagje Elisabeth, d. van Pieter de Kraker en Neeltje Ootjers. Catha rina Teresia, jd- van Wilhelmus Adrianus Ligthart en Catharina Boekel. Matheus, z. van Cornelis Veldboer en Catharina Agatha Pronk. Martinus, z. van Cornelis Dekker en Aaltje Buter. Elisabeth Bregitta, d van Wilhelmus Dekker en Maria Zutt. Cornelia Anna, d. van Everardus Tesselaar en Eliza beth Catharina Groot. Simon, z. van Pieter Plijter en Adriana Dekker. Nicolaas, z. van Cornelis Hoogeboom en Elisabeth Olgers. Agatha, d. van Johannes Stoop en Catharina Tesselaar. Anna Maria, d. van Jacobus Buter en Guurtje van Duin. Cor nelia Maria, d. van Cornelis Kramer en Catharina Bruin. Gerardus, z. van Gerar dus Bleeker en Grietje Besteman. Ondertrouwd: Cornelis Dubbeld en Jantje van der Oord. Jacobus Burger en Maria Strooper. G e h u w d Willem Mannev-eld en Anna Maria Leegwater. Overleden: Maartj-e Zutt, 72 j.. we duwe van Aldert Moras. Een als leven loos aangegeven kind van Cornelis van Op- hem en Afra Cornelia Entes. Pieter Blee ker, 35 j., echtgenoot van Engelina Blanken- daal. Marijtje Veldman, 76 j., weduwe van Jan Kooij. Clasina Groot. 80 j., echtge noote van Klaas IJff. Johanna Maria Jong, 10 maanden. SCHERMERHO^N, Geboren Cornelia Johanna, d. van H. Kcnijn en J. M. Oud. Overleden: T. J. Natzijl, 49 jaar, echtgenoot van C. van Vianen. Joh. Ko- nijn, 1 jaar, d. van IT. Konijn en J. M. Oud. M. de Boer, 41 jaar, (overleden te Alk maar) echtgen. van J. Broersen. A van Slooten, 36 jaar, echtgenoote van A. J. Ba- rendregt. OUDKARSPEL. Geboren: Johanna Catharina d.v. Klaas Hoogeboom en Aagje Stcop. Theodorus Adrianus Maria z.v. Petrus Rijper en Geer truida Maria de Wildt Petrus Theodorus z.v. Petrus Theodorus Blankendaal en Elisa beth Schuit. Overleden: Simontje Bouwens, oud 69 jaar, weduwe van Jan Borst. BROEK OP LANGENDIJK. GEBOREN: Paulus, z. van P. den Har- tigh en N. Wagenaar. Klaas Reijer, z. v. A. ten Bruggencate en G. Koppen. GETROUWD: K. Feringa, oud 31 jaar, wonende te Onstwedde en B. Jaarsma, oud 26 jaar. J. Arends, oud 26 jaar en N Gootjes, oud 24 jaar. OVERLEDEN: Grietje Bak, weduwe van Cornelis Kruk, oud 82 jaar. Maarfje Slot, oud 92 jaar, weduwe van Gerrit Duinmeijer Antje Aardema. oud 1 iaar, dochter van S Aardema en A. Glas. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Uitspraken van heden. Cornelis Petrus M. (ged.), zedendelict, vrijgesproken. Hermanus Gerardus L., onvoorzichtig rij- den met een motorrijwiel, 40 boete, subsidair 40 dagen hechtcnis. MISHANDELING. Voor de voltaludge kamer van de Arrondis- sements Rechtbamk stond heden als eerste beklaagde terecht Cornelis D. die om 10.15 was opgeroepen en om 10.10, toen de deurwaarder zijn zaak afriep, nog niet aan- wezig was, zcodat de rechtbank eenige minu- ten in zalig nietsdoen doorbraclit. Toen volgens het horloge van den presi dent de tijd van oproeping verstreken was, verscheen de delinquent nog juist op tijd. Dezen 25-jarigen arbeider was ten laste ge- legd, dat hij in den nacht van 14 op 15 Aug 1928 den 45-jarigen B. Visser opzettelijk had gcstompt en geslagen, toen deze van de ker mis te Hensbroek thuis kwam. Getuige Visser decide mede, dat zijn dochter des nachts thuis kwam, toen een groepje jongelui per fiets passeerden en af- stapien en zijn dochter lastig vielen. Getuige sommeerde hun naar huis te gaan en zeide, dat ze niets op zijn erf te maken hadden. Ver dachte gaf hem toen een slag met zijn vuist tegen zijn mond en toen hij zeide, dat ver dachte er wel meer van zou hooren, kreeg hij nog meer slaag. Verdachte zeide, dat hij met aen jorigen en het meisje stond te praten, toen de vader hem bij zijn strot greep, om hun van zijn erf te verwijderen. Verdachte heeft toen een afwerend gebaar gemaakt en getuige waarschijnlijk toen in zijn gezicht geraakt. Verdachte had zijn fiets medegenomen en toen hij later om zijn fiets vroeg, sloeg getui ge hem met een struikenhark, met het gevolg, dat verdachte een wond aan zijn arm bekwam en een sclieur in zijn pak. Getuige ontkende met de struikenhark te hebben geslagen en wist aanvankelijk niets van 't wegzetten van verdachte's fiets, doch bleek zich dit later toch te herinneren. De 15-jarige M. Visser was dien avond uit geweest met Jan de Boer, wat van haar vader niet mocht. Toen zij met haar vriendin op het erf stond te praten en verdachte dit zag, scheurde hij haar van dezen weg. Haar vader was toen komen opciagen en deze greep veruachte bij zijn schouder en sommeerde hem zich te verwijderen. Zij had niet den indruk, dat haar vader aanvallend was opgetreden en gaf or ge veer een gelijke lezing van het gebeurde als "haar vader. Verdachte zeide, dat hij de meid nooit had gevraagd. Hij kon dan wel evengoed met schoolkinderen gaan. Getuige H. D., broeder van verdachte: Hij verzekerde, dat de le getuige het eerst zijn broer had aangevallen en zijn broer's fiets had meegenomen en na een klap van zijn broer met een struikenhark terugkeerde, waarmede hij zijn broer sloeg, die zich toen ook niet onbetuigd liet. Getuige heeft den len getuige, die zich zeer opwond, in huis gebracht, omdat deze het toch van vijf niet kon winr en. Verdachte hield vol dat Visser hem bii zijn strot had gegrepen. Getuige Jos. van Schagen gaf een verklaring, die meer met die van verdachte overeenstemde. De president wees verdachte er op, dat er een einde moet komen aan de onhebbelijke gewoonte van jongelui van buiten om paar- tjes op den openbaren weg lastig te vallen. De officier verzocht aanhouding van de zaak om alsnog den niet opgekomen get. de Heer te hooren, aangezien de verklarin- gen nu naar beide kanten he! len. De rechtbank begaf zich een oogenblik in raadkamer om hierover te beraadslagen. Na heropening deelde de president mede, dat de rechtbank inwilliging niet noo dig oordeelde. De officier bleef bij zijn eisch. Deverdachte zeide, op een vraag van den president, dat zijnentwege deze getuige wel kon wegblijven. De o f f i c i e r gaf hierop zijn indruk dien hij van het gebeurde had gekregen. Hij oordeelde, dat de lezing van getuige Visser de juiste was, al nam hij ook aan, dat verdachte meent wat hij zegt. Z.i. was bij verdachte een temperamentvoHe door jalouzie geprikkelde stemming, waardoor hij de daden van anderen sterker zag. dan ze gebeurden De eisch wegens mishandeiing luidde f 25 boete subsidair 25 dagen hechtenis. Verdachte vond dezen eisch wel wat hoog en dit voora' omdat men z.i. van een ander af moet blijven. De president oordeelde, dat verdachte zich dit maar tot zijn devies moest nemen en bepaalde de uitspraak op hot'en over 8 dagen. VERDUISTERING EN VERVALSCHING. De volgende zaak was die tegen den 48-jarigen Cornelis B., voorheen lijnwer- ker te Heer-Hugowaard, wien ten laste werd gelegd, dat hi] in 1927, als administrateur van het G. E. B. te Heer-Hugowaard in het stroomregister verschillende vervalschingen had verricht. De 42-jarige gemeente-ontvanger H Hoog land de-elde mede. hoe de bode bij de aan- geslotenen van het G. E. B. de verbruikte eenheden en het vastrecht opneemt. Getuige werd gehoord als deskundige. Hij deelde mede, waarvoor het stroomregister dienst deed, n.l, voornamelijk voor adminis- tratieve doeleinden. Wanneer dit register echter vervalscht is, kan er nadeel voor het bedrijf ontstaan, om dat dan de administrateur minder behoeft te verantwoorden. De verdediger, Mr. Kusters, volgde rustig de verduidelijking van bet register door getuige, die wel wat zenuwachtig in de boeken rondscharrelde. De president wees verdachte, die moeizaam en gedrukt voor de tafel stond, op verschillende valsche posten, die door hem werden toegegeven. Met de beschouwing van de be .en, door rechtbank, officier, veraediger, verdachte en ontvanger ging een geruimen tijd verloren. Mr. Kusters oordeelde, dat het stroomiu- koophoek van de gemeente, die de stroom kocht van het P. E. N., moest kloppen met bet register Dit was niet het geval en ook was niet vast te stellen het stroomverlies op het zeer langt net. Getuige A. Kwantes, 65 jaar, bode te Heer-fiugowaard, deed mededeeling over zijn handelingen bij het opnemen van de elec- triciteitsmeters en de afdracht en inning der kwitanties aan den verdachte in diens kwali- teit van administrateur. Gewoonlijk droeg getuige aan verdachte een f 500 per week af. De president wees verdachte er op, dat hij verschillende cijfers had veranderd om zich bedragen toe te eigenen. De verdachte had dit gedaan omdat hij niet kon roridkomen. Zijn aanvangsalaris was 200 per jaar geweest. Van 1920 tcrt 1927 was dit 700 geweest en in 1927 is het 2000 geworden. Per jaar gingen er een 320003400® door zijn handen. Depresident: Maar heeft u dan nooit op verbetering van positie aangedron- gen. Het was toch beter, dat u een grooten mond had opgezet, dan deze handelingen te verrichten. Verdachte verklaarde, dat hij meerma- len met B. en W. had gesproken, doch dat deze dan steeds gezegd hadden de functies te zullen gaan splitsen. De p r e s i d e n t: De koorden van de beurs van je huishouding hield je niet in han den. Verdachte zweeg hierop. Het bleek wel, dat men hem van gemeente- wege nagenoeg nooit had gecontroleerd. De officier van justitie betoogde, dat het zeer moeilijk was geweest na te gaan, wa' er verduisterd was. Hij had dan ook subsidiair vervalsching der boeken ten laste gelegd. Met primair ten laste gelegde achtte hij door de bekentenis van verdachte bewezen. Hij concludeerde dat er zeker verzachten de omstandigheden zijn. Als man van eenvoudige ontwikkeling werd verdachte door de politiek als lijnwerker aan- gesteld op een salaris van 200 Zijn werk- zaamheden namen toe en daarnn-de zijn sa laris. De gemeente benoemde hem daarop ook als administrateur, zich niet afvragende of hij daartoe in staat was. Controle werd er niet gehouden. Uit de stukken is gebleken, dat van de controle van den accountant ook niets terecht kwam. Spr. is van mtening, dat men het misdrijf in de hand heeft gewerkt. De moreele schuld lag dan ook z.i. voor 'n groot deel aan den kant van de gemeente en dit is zeker de ver- zachtende omstandigheid voor verdachte. Hij had een groot gezin met 12 kinderen en een traktement niet evenredig aan de groote be dragen waarvoor hij verantwoordelijk was. Bovendien had hij thuis een vrouw die hem de baas was. Het gevaar voor herhaling is hier uitge- sloten. Spr. kon meegaan met de conclusie neerge- legd in het R.K. Reclasseeringsrapport en vorderde een voorwaardelijke veroordeeling van 6 maanden gevangenisstraf met opleg- ging van een proeftijd van 3 jaar en bijzon- dere voorwaarden. Mr. Kusters ving aan met te verklaren dat hij tot vanmorgen gedacht had, met een eenvoudige zaak te doen te hebben, waarbij hij zich had aan te sluiten bij het requisitoir van den Officier. Tijdens de behandeling van de zaak is pleiter echter gebieken, dat hij uit de boeken niets wijzer is geworden. De man heeft wel van a tot z bekend, doch het bewijs moet worden geleverd. Met den offi cier is pleiter het eens dat over het subsidiair ten laste gelegde maar niet moet worden ge sproken. Noch de verdachte, noch de getui- gen hebben duidelijk kunnen maken wat de bedoeling van het boek was. Dit boek diendc uitsluitend bestemd te zijn ter controle van de administrate van het electrisch bedrijf. Spr. kon wel zeggen, dat gebleken is, dat het tegendeel het geval is. Het boek diende daarvoor heelemaal niet. Gebleken is dat de balans voor dit bewijs gold en hoe de balans opgemaakt werd weten wij niet. Intusschen was het pleiters bedoeling niet met een juridische handigheid den man door de mazen van het net heen te trekken, maar het bewijs dient geleverd te worden. Wanneer de rechtbank een oplos- sing weet te vinden, dan komen wij hier voor het geval te staan dat deze man volledig heeft bekend vervalschingen te hebben ge- pleegd en geld te hebben verduisterd. De man is niet om politieke redenen eerst als administrateur benoemd, zonder eenige ken- nis van administrate. Wanneer deze man bij een organisatie was aangesloten geweest, dan zou er moord en brand zijn geschreeuwd, dat hij als lijnwer ker 11 uur per dag moest werken en daarna nog thuis de z.g. administratie moest doen. De man deed dit alles zonder morren en de gemeente spaarde daardoor veel geld. Met den officier i§ spr. het eens dat de ge meente en de acountant mede verantwoorde lijk zijn. De man had daarcm nog niet het recht't geld weg te nemen, doch, zooals de officier zeide, gaven zijn huiselijke omstandigheden er ook aanleiding toe. Pleiter wees er op, dat verdachte zijn best heeft gedaan te herstellen wat hij kon her- s'.Tlen en in den tijd. dat hij nog alleen lijn-> werker was, f 162.50 in maandelijksche ter- mijnen afbetaalde. Wanneer de rechtbank meent, dat straf moet worden opgelegd, dan gaat spr. met den eisch van den officier accoord. Ten aanzien van de bijzondere voorwaar den hoopte pleiter niet, dat verdachte, die thans boerenarbeider is en van een klein loon met zijn groot gezin moet leven, niet zal wor den verplicht tot geleidelijke terugbetalin? van het nog ontbrekende aan de gemeente. De president merkte op, dat hierom- trent het rapport ook niets bevatte en bepaal de de uitspraak op heden over 8 dagen. ZEDENDELICT. De volgende zaak tegen den gedetineerde. den 31-jarigen metaalbewerker K. L-, were als zedendelict met gesloten deuren behan deld. Hierna werd de zitting tot half 2 gesehorst INVALIDITEITSWET. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde, met vernietiging van een vrijsprekend vonnis van den kantonrechter, een werkgever we gens weigering de rentekaai ten vrn zijn per- soneel aan een ambtenaar van den Raad van Arbeid te toonen, tot een geldboete van f5 of een dag hechtenis. - --- r

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7