DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. „VAFIADIS Trouwe rookers, die fevens cipretfenkenners zijn, zijn w ROOKER§. Honderd m en dertlgste laarganjj Pit het PaHement DageIi|kssEi overzicht. Buitenland No. 61 pn nummer bestaat ait 2 blades <829 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 'Abonnementsprijs bij vooruiibetaling per 3 maanden voor Alkmaar f 2.franco door bet geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnnmraers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel f 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij vfh. EERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Oirecteurs C. KRAK. WOM§DAG Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactfe 33. Postglro 37060. Eooldredacteur: Tj. N, ADEMA. I. Den Haag, 12 Maart 1929 De Tweede Kamer heeft zich hedenmiddag weder bezig gehouden met de wet op de Ziekteverzekering, na eerst een groot aantai kleine ontwerpen, die op afdoening wacht- te, te hebben goedgekeurd. Bij een paar wer den enkele opmerkingen gemaakt, doch na het antwoord van den betrokken minister gingen zij evenals de overige onder den ha- mer des Voorzitters door. Minister Slotemaker de Bruine heeft ter beantwoording van de verschillende spre- kers, die bij de algemeene beschouwingen hun op- en aanmerkingen hadden geplaatst een goede anderhalf uur noodig gehad. Hij is een goed spreker, wat van een professor ook .wel te wachten is, maar hij vermoeit den Ihoorder wel door zijn wijze van spreken waarbij hij soms een reeks van woorden zeer nadrukkelijk achtereen zegt zonder dat er een duidelijk gevoelde behoefte aan dien nadruk iWordt gevoeld en ook doordat hij het noodig acht elk woord met 'n gebaar te verduidelij- ken. Zijn vertoog krijgt daardoor schijnbaar meer gewicht dan men bij nalezing van het verslag noodig acht en als wij nu onze aan- teekeningen van zijn rede nog eens door- zien, kri]gen wij toch den indruk, dat de minis ter niet zooveel heeft gezegd als hij opper vlakkig scheen beweerd te hebben. Na een flink protest tegen het antiverzekeringspro test van den heer Kers ten heeft de spreker in het bijzonder betoogd, dat wat nu voor de Kamer ter beoordeeling ligt het beste was ,wat er op dit oogenblik was te bereiken. Wil de hij, dat de wet nog voor het einde van het parlementaire jaar tot stand kwam, dan moest hij wat weten te geven en te nemen en zoo heeft hij, tot teleurstelling vooral van de Chr. Historischen, in zijn stelsel geen plaats kunnen openlaten voor de thans bestaande ziekenkassen, doch bij de regeling enkel op genomen de bedrijfsvereenigingen in samen- werking met de Raden van Arbeid. Den zie kenkassen wordt het leven daardoor niet on- mogelijk gemaakt, zij kunnen nog zegenrijL werken voor de particuliere verzekering, maar in de organisatie van de verzekering door den staat is er geen plaats voor. De moeie lijkheden. die zich kunnen voordoen, kunnen met behulp van algemeene maatregelen van bestuur worden ondervangen, maar de Ka mer zal een goede daad doen met te aanvaar- den wat thans is aangeboden, gedachtig aan het bekende Fransche gezegde: Le mieux est 1' ennemi du bien. Hierna hebben de leden, die in eersten aan leg het woord hadden gevoerd, behoefte ge voeld te repliceeren maar belangrijk nieuws is daarbij niet aan den dag getreden. Alleen kon men bemerken, dat verscheidene leden gevoelden, dat aan deze regeling onafschei- denlijk is verbonden een wettelijke regeling van de ziekteverzorging. Er ligt een ontwerp van dien aard reeds bij de Kamer, doch dit schijnt niet geschikt te zijn en nu schijnen sommige leden van oordeel, dat men verstan- dig zou doen, zoo tegelijk met de verzeke ring ook de verzorging, doch in een betere en praktischer wet geregeld, werd georgani- seerd. Een hoofdvraag is daarbij, wie voor de betaling van de kosten zal opkomen, de werkgever, de arbeider of de staat, doch daaromtrent is wellicht een billijke regeling in het leven te roepen. Er zweefde hedenmid dag iets van plannen in de lucht om het rijke arsenaal van amendementen, dat klaar ligt om het ministerieele plan te bombardeeren, met een of meer voorstellen op dit punt te verrijken, maar zekerheid konden wij daarom trent niet krijgen. Wellicht morgen nader be- richt daarover! FASC1STISCHE HERDENKINGSDAG. Een herdenkingsrede, die tegelijk verkiezingsrede was; hoe eensge- zind het fascistisch Italie is; wat het fascisme doet (zooals Mussolini zegt). De Italianen hebben dezer dagen hun 5-jarig fascistisch bestaan herdacht met al de luister en praal, die bij een zoo gewichtige gebeurtenis in gebruik zijn. Het begon met een groote optocht, waar- aan ongeveer 4000 leden der partij deelna- men. Het doel van de optocht was de Opera, waar de leider, Benito Mussolini een her denkingsrede zou uitspreken. Het is ook een herdenkingsrede geworden, maar nog veel meer een propagandarede voor de a.s. ver- kiezingen, die op 24 Maart e.k. zullen plaats hebben. Op het podium in de Opera namen Mussolini, alle leden van de regeering en die van den Grooten Raad plaats, totaal een ge- zelschap van zoo'n 400 personen. Dit edel- achtbaar gezelschap werd door den premier de Generale Staf der Natie genoemd zooals hij dat bij den aanvang van zijn rede uit- drukte. In die rede gaf Mussolini een overzicht van hetgeen door het fascisme werd tot stand gebracht en hij zag de toekomst vol vertrou- wen tegemoet -- 115 MAART r In de nieuwe Kamer zouden alle in den lande werkende krachten vertegenwoordigd zijn en in tegenstelling met andere parle- menten zou deze Kamer gedragen worden door een zelfde gedachte Zeer waar. Maar men moet niet vergeten, hoe die Kamer wordt samengesteld. We zul len het nu niet weer zeggen, maar er hven aan herinneren, dat men in Italie in elk ge- val'een vreemd soort vrije verkiezingen er op na houdt. Zoolang andersdcnkenden syste- matisch geweerd worden, zoolang is de- geest van de Kamer niet een weerspiegeling van die van het geheele volk. Echter, voor de bul- ten wereld is het heel fraai, te kunnen roe- men op zoo'n groote aantrekkelijkheid! Mussolini wees voorts op het nationalebe- wustzijn, dat in het Italiaansche volk is ont- waakt en bestreed de opvatting, dat het fas cisme iets gemeen zou hebben met staatsso- cialisme of liberalisme. He fascisme erkent immers het privaat-bezit en laat het particu- lier initiatief vrij baan, maar het laat geen versplinterend liberalisme toe. Onder grooten bijval verklaarde de Duce, dat er voor hem geen Noord-Italie en geen Zuid-Italie, maar slechts een Italie bestaat. Bij het bespreken van leger en vloot ver klaarde hij, dat Italie in vrede wil leven en zijn bewapening tot het uiterst mogelijke beperkt heeft. Italie heeft met talrijke staten vriendschapsverdragen afgesloten, maar het blijft bereid zijn belangen te verdedigen. Ook de tien millioen in de wereld verspreide Ita lianen herdacht Mussolini, bij wie het ge meenschapsgevoel dient versterkt te worden. Het verdrag met het Vatikaan noemde hij goed en reehtvaardig. Slechts door het con- cordaat kan de scheiding tusschen Kerk en Staat scherp worden doorgevoerd; de sa- menwerking tusschen twee souvereine mach- ten is veel vruchtbaarder. Daarbij komt dat het Vatikaan, door het bekrachtigen van deze overeenkomst Italie als monarchic onder het Huis van Savoye heeft erkend. Mussolini besloot zijn rede met de hoop uit te spreken, dat de wereld zich ervan mocht overtuigen dat Italie fascistisch en het fascisme Italiaansch is. DUITSUHLAND. DOODGEVALLEN. Uit het Berlijnsche hoofdbureau van politie. In den nacht van Maandag op Dinsdag is de 33-jarige Josefine Jagell bij een poging om uit de vrouwengevangenis van het hoofd bureau van politie te Berlijn te ontvluchten verongelukt. Wegens herhaalde winkeldief- stallen was zij gearresteerd en naar de vier- de verdieping van de politie-gevangenis over- gebracht. De tralies voor het celvenster had zij stuk voor stuk losgemaakt en eindelijk geheel verwijderd. Van haar laken knoopte zij een lijn, waarlangs zij zich naar beneden liet zakken. Het laken reikte echter slechts tot de derde verdieping, zoodat de gevangene naar beneden stortte en onmiddellijk dood was. FRANKRIJK. LOON EN WERK. Citroen, de bekende autofabrikant, heeft dezer dagen een lezing gehouden in het con- servatorium voor toe^epaste kunst en nijver- heid te Parijs over -dte automobielindustrie. Hij zeide daarbij, dat de politiek der hooge loonen niet alleen geleid had tot een betere uitvoering, maar ook tot een betere vakkennis van de arbeiders, waardoor onnut werk be- spaard werd en de productie met hetzelifde personeel is verdubbel-d. Daardoor was het mcgelijk geworden de loonen te verdubbelen zonder de bestaande prijzen voor het product te verhoogen. KOSTBARE MUNTEN GESTOLEN. Te Landerneau hebben inbrekers de wereld- beroemde verzameirng munten van Ernest Gregoire gestolen. De verzameling bestond o.a. uit 500 gou- den, zilveren en bronzen munten uit Syrie, Lybie enz. uit d" .1 tijd van 300 tot 500 jaar voor Chr. Sommige munten zijn voorzien van het stempel van koning Croesus en van ande re monarch en. DE LEELIJKE POSTZEGEL. Een postzegel kan een prachtig iets zijn. Mits een kunstenaar het zegel ontworpen heeft en de uitvoering met de noodige zorg en met behoorlijke tedinische hulpmiddelen geschiedt. Aan het laatste vooral schort het bij de Fransche postzegels van den laatsten tijd. Er is nu weer een Jeanne d'Arczegel ver- schenen, dat, om het op zijn Frapsc-h te zeg gen, een „ho-rreur" moet zijn. Een boerejo-n- gen te paard, een vies kleurtje en onleesbare opschriften, zoo luidt het oordeel over dit nieuwe zegel. De De-bats geeft aan een inzen- der van dit blad tec, dat zijn klacht dienaan- gaande gegrond is, dat de Fransche postze gels een artistiei; land ais Franlnijk onwaar- dig zijn. Gelukkig is, volgens het Parijsche blad, de minister "van posterijen het daar ge- heel jnee cens en hooDt hiL dat de tedinische dienst voor het einde des jaars over de ver- eischte moderne werktuigen zal beschikken om de zegels beter aan de bedoelingen van de ontwerpers te laten beantwoorden. Zoo lang kon men echter met het uitgeven van het Jeanne d'Arczegeli niet wachten. Om het zoo mooi te krijgen als straks de nieuwe postze gels beloven te zullen worden, zou men het in Amerika hebben moeten bestellen en dat wil- -de men toch ook niet voor zoo'n nationaal zegel. Dus zat er niets anders op, dan nog maar eens te" roeien met de riemen, die men nu eenmaa-1 had. BELGIe. VALSCH EN WAAR. Onder dit opschrift schrijft A. Rannah in het Verloren Hoekske van Het Laatste Nieuws: „Daar een valisch stuk, gin-der een valsch do-kument, valsche papieren verder en overal. Toon mij uw eohte schriftuur en ik zal zeggen dat mijn echte schriftuur valsch is. Maar zij is niet valsch. Zij komt uit een echte bron, die ik niet mag zeggen, want zou ik ze zeggen, dan ware ik valsch Hier een kapitein die jaren lang kapiteint, die trouwt als kapitein en die geen man is, maar een vrouw. Ginder een Parijsche, die haar echte dikke beenen laat dunner snijden, met het gevolg dat zij voortaan op valsche kunstbeenen moet voortsukkelen. Verder een sportmeisje, dat, wilder dan de meest woeste amazone, haar twee borsten laat afzetten, die haar hinder- den in haar spel. Hoe zit het? Gij, met uw schraal haar, met uw sohrale leden, met uw platheid1, met uw botten aan, met uw sigaret, zijt gij man of zijt gij vrouw. Waar steekt er nu nog een broksken waar- heid? Is dat de uitslag van onze gefilmde, ge- da-nste, geluidsprekende rustlooze en draad- looze beschaving? Wat willen wij met al die valschhei-d bekomen? Zeg het mij! Zeg het mij Weet men nu nog het aanvankelijke niet, dat vrede van de Wereld en vrede van het ge- moed, evenwicht in land, ziel en lidiaam, on- mogelijk gebouwd zijn op valschheid en schijn? Ei, zou soms de super-modernistische kunst daar niet een beetje schuld aan hebben. Zij heeft ons zuurgroene vrouwen en bak- steenroode mannen uitgeteek-end, monsters met verwrongen gezichten, scheeve neuzen, en er bij scheever huizen en allerscheefste andere mannen en vrouwen, gebult, gebo- cheld en vreeselijk. Zij heeft ons gedichten voorgedragen, zonder begin en zonder slot, zonder zin en zander gebod, bedenksels en verzinsels, vermomsels, valsch spionnage- werk in 't onderbewustzijn en in de s-upra- wereld: gelijk wij zijn van binnen noch van buiten. Hangt -dat miss-chien allemaai samen? Wat zit ik die vraag te stellen, terwijl rond- om mij dat waarachtig meesterwerk van valschheid ophangt: het franskiljonisme, en men er sedert honderd jaar en meer, zichzelf en andere menschen niet borst of been afzet, die nooit meer teruggroeien, maar de geheele Vlaamsche zieldie, o wonder, altoos weer opschiet, niet te dood'en, nooit te dooden mirakel van Waarheid. Valsch en waar: de eeuwige strijd. Aan wel- ken kant staat gij?" FRANK HEINE PLAGIATOR. De Antwerpsche strafkamer heeft Maandag Frank Heine, tezamen met de „Neptune" tot een gezamenlijke schadeloosstelling van 1000 francs veroordeeld. Heine heeft nl. in dit blad een roman van Conan Doyle geplagieerd, naar aanleiding waarvao deze een aanklacht had ingediend. DE BELGISCHE SENAAT KEURT HET KELLOGGPACT GOED. De Belgische Senaat heeft met algemeene stemmen der 108 aanwezigen het Kellogg- pact goedgekeurd, hetgeen met groot enthou- siasme gepaard ging. Tegen het gebruik hield de voorzitter Magnetta een toespraak, waar- in hij de verdiensten van het pact en zijn bei- de geestelijke vaders Briand en Kellogg in het licht stelde. ITALIe. HET LATIJN HERLEEFT. Als officieele taal van den Vati- caanschen staat. De Romeinsche bladen melden, dat de Va- ticaansche staat het Latijn als officieele taal zal invoeren. Dat wil zeggen, dat deze taal dan weer in de rij der levende talen zou moe ten worden opgenomen. Als omgangstaal zou men echter het Italiaansch gebruiken, terwijl in de officieele stukken naast het Italiaansch aan het Fransch een ruime plaats zou wor den ingeruimd. Voorts melden de bladen, dat voor de op- richting van den Vaticaansehen staat onge veer 80 gezinnen, wier woning binnen het gebied van de Vaticaansche stad kond |e lig- gen, zulleo aioeleu v^rhuizen, y COMMUNISTEN VEROORDEELD. Straff en van 11 maanden tot 7% jaar. De buitengewone rechtbank te Rome heeft een groep communisten uit Toscane veroor deeld. Een communist kreeg jaar, een tweede 5, een derde 2 jaar gevangenisstraf. Van een tweede groep communisten w-erd er een wegens het behooren tot de com- munistische partij tot 1 jaar en 30 dagen ge vangenisstraf veroordeeld, de anderen wer- den vrijgesproken. DE OSSERVATORE ROMANO OVER MUSSOLINI'S REDE. Het Vaticaansche blad geeft blij.k van groote instemming. De Osservatore Romano neemt met groote voldoening kennis van Mussolini's toespraak op de eerste vijfjaarlijksche bijeenkomst van net fascisme en stelt vast, dat de eerste woor den, die Mussolini in het openbaar gesproken heeft over het verdrag van het Lateraan rus- tig en nuchter zakelijk zijn geweest. Het blad vestigt de aandacht op den nadruk, waarnue Mussolini gezegd heeft, dat er bij dit verdrag van overwinnaar, noch overwonnene sprake is. Het blad citeert dan heele stukken uit Mussolini's rede op zoodanige wijze, dat daaruit zijn ingenomenheid met den inhoud blijkt. Dit geschiedt vooral met de passage over de scheiding van kerk en staat. Als men deze zoo uitlegt en verbetert, dat men voor het begrip „scheiding" zooiets als „bepaling der bevoegdheden" leest, moet men de denk- beelden, die erin neergelegd zijn, als juist er- kennen. Voorts wijdt het blad een beschou- wing aan het begrip „revolutie". In den zin van de fascistische revolutie heeft dit woord niets afsehrikwekkends meer, want deze had niets van een ongeregelden opstand of van een stelselmatig verzet. Zij heeft zich gehou den binnen de grenzen van de principieele staatsgedachte en staatsinrichting en zoowel den soeverein als de monarchie, d.w.z. de bei- de voornaamste factoren van de uiting van den staat onaangetast gelaten. De Osservatore Romano besluit met te zeg gen, dat men eerlijk moet bekennen, dat Mus solini's verklaringen objectief en afdoende zijn geweest. ENGELAND. MONOPOLIES EN PRIJZEN. De pers geen productieve industrie. In het Lagerhuis vroeg sir Nicholas Grat- tan-Doyle den minister van Handel, of hij een commissie wil-de instellen om onderzoek te doen -naar de neiging, die bestaat om mo nopolies te scheppen door uitvoering te ge ven aan het beginsel van rationalisatie en naar de gevolgen van zulke monopolies op den prijs van belangrijke artikelen in alge- meen gebruik. Sir Philip Cunliffe Lister, de minister van handel, antwoordde, dat die vraag werd be- handeld in het rapport van de commissie voor Handel en Nijverheid. Hij achtte een verder onderzoek onnoodig. Sir Nicholas vroeg verder of de minister kon z-eggen op welfce wijze zulke verderfelijke neigingen konden worden t-egengegaan. Sir Philip achtte die opmerking ongeluk- kig. Hij vond het verkeerd alle rationalisatie van industrie verderfelijk te noemen. Sir Nicholas: Is de rationalisatie van de pers in het landsbelang? Sir Philip: Ik acht de pers geen produc tieve industrie. (Geroep van Oh! en gelach). DE BEGROOTING VAN LUCHTVAART. De marinebasis te Singapore ook luchtvaartbasis. De R 100 en R 101. Het Lagerhuis heeft gisteren de luchtvaart- begrooting artikelsgewijs behandeld. Inzake de uitgaaf van 570.000 pond sterling voor een luchtvaartbasis te Singapore, waarvoor dit jaar 100.000 pond noodig is, heeft sir. Samuel Hoare, de minister van luchtvaart, verklaard, dat de2e basis een onmisbaar deel uitmaakt van de marine-basis en dat de plannen op bescheiden schaal zijn gehouden. Singapore beschikt thans over geen voldoende vlieg- veld voor militaire doeleinden. De basis zou bovendien een belangrijk tusschenstation zijn voor de ontworpen rijksluchtwegen. Voorts d-eelde d-e minister nog mede, dat de beide luchtschepen R 100 en R 101 thans bijna gereed zijn Men zal spoedig beginnen met dte oefeningen om d-e -schepen in en uit de loods te brengen, waarna de R 101 een kruistocht zal maken over de Britsche eila-n- den. Vervolgens staat voor het hichtscbip een bezoek aan Britsch-Indie en daama een reis heen en weer naar Canada op het programma In het komende jaar zulleo beide luch tschepen toeMeg oaderoeqien naar .verscbil- lende deelen des rijks, waataan men groote beteekenis hecht. %.f- HEIDE- EN GRASBRANDEN- Tengevolge van... de koude. In de omgeving van Londen hebben Zater- dag en Zondag op niet minder dan vijf en twintig plaatsen heide- en grasbranden ge- wo-ed, welke toegeschreven moeten worden aan de koude. Door de lange periode van strenge kou zijn gras en struiken kurkdroog gev/orden; de stralen van de warme zon hebben, vooral wanneer zij op stukjes glas vielen, naar men gelooft eenige dezer bran- den veroorzaakt. Andere worden toegeschre ven aan de onachtzaamheid van pic-nickers er waren er bij menigte of aan vonken uit locomotieven. Ook in tal van tuinen is brand ontstaan. SPANJE. DE STUDENTENONLUSTEN TE MADRID. Opnieuw ingrijpen der politie. Uit Madrid wor-dt gemeld, dat de stakende studenten een demonstratie hebben gehouden, waardoor weer onrust is ontstaan. De politie moest optreden om de rust te herstellen. De minister van onderwijs heeft maatregelen ge- troffen om zoo spoedig mogelijk de schul- digen te kunnen vinden. Naar het „Journal" nader bericht is het speciaal voor de woning van Primo de Rivera, voor het ministerie van oorlog en voor het ministerie van onderwijs, tot incidenten gekomen. De stakende studen ten riepen allerlei vijandige leuzen, waarop de politie ingreep. Ongeveer 100 personen werden gearresteerd, en verscheidene perso nen gewond. Onder de gearresteerden bevindt zich ook de republikeinsche leider Mandino Domingo, een vroeger lid van het parlement. Na afloop der theatervoorstellingen, kwam het Maandagavond tot nieuwe botsingen tus schen studenten en politie, waarbij wederom eenige personen gewond werden, en nieuwe arrestaties plaats vonden. De „Quotidien" meldt, dat tegen de orde- verstoorders strenge maatregelen genomen zullen worden. Een aantai hunner zal niet meer tot de universiteit worden toegelaten en nooit meer in staatsdienst kunnen treden. De belhamels blijven in voorloopige hechtenis en zullen terechtstaan. Een manifest der gearresteerde studenten aan het volk werd in besla-g genomen. RUSLAND. RUSLAND EN DE DOCUMENTEN- VERVALSCHERS. Naar een Belgisch correspondentiebureau meldt, heeft, evenals onlangs de Ameriaan- sche gezant ook de Russische gezant op het departement van buitenlandsche zaken blijlc gegeven van de belang-stelling zijner regee ring in de oplossing van de vervalschingen door Orlof c.s. gepleegd. Evenals de Ameri- kaansche regeering zou die der Sowjetunie er zich over verheugen als door het "ingrijpen der Duitsche regeering het plegen van derge- TUke vervalschingen voortaan onmogelijk werd gemaakt. HONGARIJE. DE NIEUWE VERVALSCHINGS- AFFAIRE. De politiek in het spel, Volgens een I ericht aan de bladen uit Bel grade schijnt de nieuwe vervalschingszaak 'n politieken achtergrond te hebben. De twee beschuldigden zouden uit Agram opdracht hebben g-ekregen, ter bevordering der separa- tistische beweging in Kroatie, de verval- schingsmanoeuvre uit te voeren. Voorts is bekend geworden, dat zij reeds vele weken geleden in de Hongaarsche hoofd- stad spionnage hebben gepleegd ten behoeve van een der successiestaten. Daar zij echter telkens nieuwe lastgevers noemden, schonk men hun nergens geloof en zoo moesten zij ten slotte hun spionnagepogingen opgeven, De politie te Belgrado was de eerste, die hun aanhouding verzocht, maar men droeg daar to-en nog geen kennis van de voorgeno- men vervalschingsmanoeuvre. Zij werden door Belgrado vervolgd, omdat zij als bouw, ondernemers een hun door den staat in t mik- Teen gegeven smalspoor met toebehooren ter waarde van 400.000 dinar hadden verkochl Blijkens een nadere mededeeling der Boe- dapester politie hadden de beide grondbezit- ters verschil van meening gekregen met de deskundigen, aan wie zij de vervaardiging der chiche's hadden willen opdragen, zoodat hiervan niets was gekomen. Daar echter ook een poging tot vervalsching strafbaar is, acht men het buitengesloten, dat de twee per sonen eenvoudig over de Zuid-Slavische gjrefls worden gezet, V ALKMAARSCHE COURANT. -V

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1