DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uif ifaef Parieoietit No. 63 Dit nnmtoer besfaat uit 3 bladeo. Honderd een en dertigste Jaargang 1929 ABoTmomentsprij8 T)Ij vooruitbetaling per 3 maanflen f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn, 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. rejrel srroofp™ lrtt™ Brieven franco S.V. Bock- en HandeMr. T.h. Herms. Coster Zoon, Toordam C9, Tel Administr. No t' ScUe VKUUif Directeur: C. KRAK. IWdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 Den Haag, 14 Maart 1929 De Tweede Kamer heeft zich heden den gansclien dag bezig gehouden met een in- derdaad ook zeer lastige, kwestie Aan de orde was de regeling in de Ziektewet betref- lende de zorg voor zwangeren en jonge moeders. Nu opperde mej. Westerman (Vrijheidsb.) de in theorie zeer juiste stelling, dat hri moederschap geen ziekte is en dat het dus ook niet in deze wet thuis behoort. Zij stelde dus bij amendement en later bij motie voor al wat daarop betrekking heeft uit de wet te verwijderen en de wenschelijkheid uit te spre- ken van een wet op de moederschapszorg. Nu deed zich een tweede moeilijkheid op: als men het moederschap in de wet houdt, moet dan ook de ongehuwde moeder dee'en in de voordeelen welke de wet aan de aan- staande of de jonge moeder toekent? Daar kwam in het bijzonder de heer Aalberse (R.K.) tegen op en hij diende met den heer Heemskerk (AR.) een motie in waarbij de Kamer de wenschelijkheid uitsprak van steun van overheidswege aan vereenigingen, die zich het lot van ongehuwde moeders aan- trekken en later volgde daarop een amende ment om de ongehuwde moeder uit de wet op de Ziekteverzekering te doen verdwijnen De beide punten hebben tot een langdung debat aanleiding gegeven, waarbij de stem- ming niet altijd even welwillend was. fen slotte heeft de voorzitter de Kamer zelve laten besluiten, dat om half zes de debatten gesloten zouden worden en toen is het amen dement van mej. Westerman om de aanstaan- de of jonge moeder uit de wet te verwijderen in de hoop op een bijzondere moederschaps- wet met 57 tegen 20 stemmen verworpen, na- dat in het bijzonder minister Slotemaker er op had gewezen, dat bedoelde wet in hoofa- zaak toch zou bevatten wat nu reeds in de Ziektewet staat, zoodat men veel verstandiger deed hetgeen men nu kon verkrijgen al maar vast aan te nemen in afwachting van een wet, die nog ver in de toekomst ligt. M<mr het amendement-Aalberse om de ongehuwde moeder uit de Ziektewet te verwijdeien in het vertrouwen dat de liefdadigheid zich over haar zal ontfermen. werd wel aangenomen met 46 tegen 31 stemmen De Eerste Kamer heeft heden achtereen- volgens de Begrootingen van Financien en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen afgehandeld en zelfs reeds een begin gemaakt met de Begrooting van Justitie Bij de Begrooting van Financien heeft oa de heer De Gijselaar (C.H) geprotesteerd tegen de belasting op schenkingen, de hee: Van den Bergh (vrijheidsbond) gei'nformeerd naar de mogelijkheid van de invoering van nikkelen pasmunt in plaats van zilver, de heer Slingenberg het denkbeeld geoppnid van een tweede feitelijke instantie bij proce dures betreffende belastingaanslagen, de heer Polak (S. D. A P.) flink geprotesteerd tegen het euvel, dat de regeering hare eigendom men beschikbaar stelt voor reclames. Minister De Geer heeft het goed recht va i de belasting op de schenkingen verdedigl er op wijzende. r'rer mo"e*i'vheid bestaat in bijzondere gevallen vermindering of zelfs ontheffing van die belasting te verleenen Den heer Van den Bergh beloofde hij de kwestie te laten onderzoeken, aan de mogelijkheid van een nikkelen munt hier te lande twijfelde hij evenwel met het oog op Indie. Het denk beeld van den heer Slingenberg achtte hij niet noodig. Er zijn thans reeds voldoende waarborgen tegen onrechtmatige aanslagen. Met den heer Polak was de minister het eens, dat reclames soms niet mooi zijn, maar hij bleef het antwoord schuldig omtrent het onwaardige van reclames op staatseigen- dommen Het voornaamste punt bij de Begrooting van Onderwijs is geweest de vraag, of de regeering een officiee t spelling zal kunnen invoeren De heer De Gijselaar, die de zaak ter sprake bracht, achtte dit wel wenschelijk doch minister Waszink wilde wel de spelling van De Vries en Te Winkel in de official? stukken handhaven, maar een nieuwe spel ling moet uit het volk opkornen Ook is er nog gesproken om het hooger onderwijs in de moderne talen met enkel te Groningen fe doen geven maar ook de andere rijksuniversi- teiten op dit punt behoorlijk in te richten Mi nister Waszink wilde daar voorioopig nog met van weten De rolverdeeling tusschen de rijksuniversitejten is nog te jong om er nu reeds verandering in te brengen Bovendien is het de vraag of we over voldoende leer- krachten zullen beschikken voor het Oezstten van de leerstoelen en dan vreesde ook de minister, dat de toevloed van studenten er door zou vermeerderen, terwijl er thans'reeds te veel zijn Mevr. Pothuis-Smit heeft geklaag.d over onvoldoende organisatie van het-Hndbouw- huishoudonderwijs en minister Waszink heeft haar beloofd, dat hij een adjunct-inspectrice voor dat onderwijs zal benoemen, ten'eihde het op de been te helpen. 15 MAART ilagelijjltscSi overzichf. DE IN A.S. VERKIEZINGEN ZUID-AFRIKA. De Nappen contra de Zappen; de strifd om „black or white"; onaf hankelijkheidsgevoel bij de Nap- pen. Nu in het land der Boeren, in Zuid-Afrika dus, de groote parlementaire verkiezingen naderen, nu breekt de strijd los tusschen de verschihende politieke partijen, waarvan als de voornaamste genoemd mogen worden de Nationale Partij, de Arbeiderspartij en de Zuid-Afrikaansche Partij. De Arbeiderspartij zit op het oogenblik in mceilijkheden. We hebben daar eenigen tijd geleden re.ds over geschreven. De verdeeld- heid onder hen zal hun straks zeker niet ten goede komen. Zooals men kan weten, wordt de tegen- woordige regeering gevormd door de Natio nale Partij, (de Nappen zegt men in Zuid- Afrika) en de Arbeiderspartij. De leiding der regeering berust bij generaal Hertzog. De eppositie wordt gevormd door de Zuid-Afri kaansche Partij (de Zappen) en staat onder lc-ding van den bekenden generaal Smuts. De verschillen tusschen ae Nappen en de Zappen zijn groot. De eersten tellen hun aan- hangers onder de Hollandsch-Afrikanen, de laatsten bestaan hoofdzakelijk uit Engelsch- sprekenden. Doch niet alleen, dat de taal het verschil uitmaakt, er zijn meer feiten, die bei de partijen tot vijanden maken. Generaal Hertzog bijvoorbeeld wist in de eerste plaats het land „wit" te doen blijven, m.a.w. wil trachten, Zuid-Afrika te maken tot een land met een meerderheid van blan- ken, terwijl generaal Smuts daarentegen slechts een kleine groep blanken in Zuid- A.iika moet hebben, die de hechte bovenlaag moet vormeri en de zwartjes onder den duim moet houden. In't kort kan men de strijd dus noemen als e.a gevecht tusschen blank en zwart en het zal niet gemakkelijk zijn, deze twee partijen omlrent deze kwestie tot toenadering te brengen. Echter er is tneer. De tegenwoordige regeering (die van Hert zog) heeft n.l. een handelsverdrag met, D, itschland gesloten, waarbij aan T itsch- land de behandeling op voet van meest be- gunstigde natie wordt toegestaan. Dit wil dus zeggen, dat aan Duitschland dezelfde rechlen worden toegekend als aan E-"geland. Dit is op zichzelf nog niet zoo erg, ware het niet, dat een dergehjk gebaar ge makkelijk den schijn zou kunnen werpen, dat men in Zuid-Afrika een zoo groot mogelijke onafhankelijkheid wil hebben. Daarvan heeft dan ook generaal Smuts l/A") gebruik gemaakt, en er op gewezen, dat dit tractaat niet alleen een benadeeling van den Engelschen tiandel en nijverheid is, maar ook een. demonstratie van onafhanke- lij'.iKidsgevGel. Dit zijn dus twee groote kloven tusschen de beide partijenin de eerste plaats de strijd tusschen blank en zwart, en in de tweede plaats de onafhankelijkheidsbeweging. En met deze twee kwesties op het pro- gramma gaan de partijen den verkiezings- st.rijd in, in de hoop, de overwinning te be- halen. Wat het resultaat zal zijn, is din ook een geheel open vraag, die nog niet beant- woord kan worden en zelfs bij sqhatting niet te zeggen is, Bifllfesilasnci KORTE berichten: Het Duitsche stocmschip „Themis" is Drnsdag van Bremen in de zeehaven van het Hoogovenbedrijfte IJmuiden aangekomen met een lading ijzerwerk, bestemd voor den bouw van twee gashouders op het terrein van tie nieuwe stikstoffabriek. VOLKEMBOND. HET HAAGSCHE HOF. Rechters mogen geen ander be- rcep wtoefenen. Toetreding der V. S. niet vdor het volgengde jaar. "De juristencommissie beiast met de voorbe- reiding .van de herziening van het statuut van het Internationale gerechtshof in Den Haag is het erover eens geworden aan te be- veien dat de rechters nief alleen zooals thans bepaa'.d is, geen politieke of administratieve foncties mogen uifoefenen maar ook geen enkele andere functie bij wijze van beroep naast het rech.terschap mogen waarnemen. Zij stelt voor, te bepaien dat de rechters zoo moge'ijk -de beide officieele talen van het Hof-, Fransch en Engelsch moeten kennen. De -juristen heveien verder aan, het sta tuut van het hof zoo te wijzigen, dat de be handeling van geschillen in kort geding door speciaie Kamers van het Hof voor de kwes ties van het verkeerswezen, het transitover- keer en arbeidskwesties mogelijk wordt. Voorts meenen zij, dat het systeem der natio- .nale. rechtersook van toepassing moet wor den verklaard op de speciaie kamers, op voorwaarde evenwel dat het aantal onpartij- dige rechters steeds in de meerderheid is en het totaal aantal rechters niet grooter is dan vijf. Aan het eind van hun bijeenkomst zullen ,de juristen waarschijnlijk twee ontwerp-pro- tocollen aan den raad toezenaen. Het eene zal .de wijzigingen behelzen, die de toetreding der Ver. Staten noodig zou maken. Daarin zal o.a..gerege'd worden de wijze, waarop de Ver. Staten zich in de vergadering van den Volkenbond doen vertegenwoordigen bij de verkiezing van het Hof en bij de behandeling van de amendementen op het statuut. In het s tweede protocol zullen de overige veranderin- gen in het statuut, die de juristen aanbevelen, vervat zijn. De Volkenbondsraad zal, naar men aan- neemt, deze ontwerpen aan de regeeringen toezenden. Tijdens de volgende V. B.jverga dering zouden zij dan hesproken kunnen wor den en indien geen belangrijke wijzigingen meer worden voorgeste'd zouden zij tijdens die vergadering door de leden van het Hof geteekend kunnen worden, waardoor een nieuwe conferentie van de staten-leden van het Hof vermeden zal worden. De Ameri- kaansche senaat zal vermoedelijk pas in Dec. van den inhoud der protocollen kennis kun nen nemen. De toetreding der Ver. Staten zal dus naar het zich laat aanzien niet voor het volgend jaar kunnen plaats vinden. DUITSCHLAND. HET PROCES-LIMBOURG. Te Keulen is het proces tegen den grond- eigenaar Peter Limbourg uit Bitsburg in den Eifel begonnen. Hij wordt beschulaigd van meineed in het geding tegen zijn broer Josef, die in October 1927 heeft tereehtgestaan wegens deelneming aan de separatistische beweging van dr. Dorten. De twee broers hadden toen, Peter als getuige onder eede, verzekerd nooit met dr. Dorten in contact te hebben gestaan, nooh zijn beweging te heb ben gesteund. De officier van justitie legde daarop twee brieven over, door Peter aan dr. Dorten ge schreven, waaruit de onwaarheid van de ver- klaring der broers bleek. Peter werd toen, ver- dacht van meineed, gevangen genomen. Hij is later tegen borgtocht vrijgelaten en staat thans, anderhalf jaar later, terecht. Bij zijn verhoor heeft hij erkend dat de twee brieven van zijn hand zijn en ook dat hij herhaaldelijk separistisc1 e bijeenkomsten, waar dr. Dorten sprak, heeft bijgewoond. Diens beweging heeft hij echter nooit ge steund. Weliswaar heeft hij een voigeling van Dorten, een ingenieur Marx uit Trier, eens een cheque van 5000 mark ter hand gesteld. doch dit was een zuiver zakelijke transactie en had met politick niet uitstaande. Het proces, waarin 28 getuigen en 5 des- kundigen zullen worden gehoord, zal wel en- kele dagen duren. Een der getuigen heeft meegedeeld dat hij Limbourg te Trier eens in gezelschap van Dorten heeft gezien. Woensdag is te Hulsber (L.) een veer- een val- tienjarige jongen, die op de treeplank van 'n auto stond, toen hij van die plank sprong onder dat voertuig geraakt en gedood. Dinsdag is in de mijn „Laura" drie-en-twintigjarige mijnwerker door lend gesteente bedolven en gedood. - Woensdagmorgen is te Den Haag een honderdjarige overleden, de heer Rochus van der Pol. Zaterdag had hij onder veler be- langstelling zijn hondersten verjaardag ge- vierd. TROTS K I. Zijn verdere plannen. De Berliner Zeitung om Mittag publiceert een interview van haar correspondent te Kon- stantinopel, dat deze met Trotski heeft gehad Trotski verklaarde o.a. dat hij alleen aan de Duitsche regeering een verzoek gericht om zich in Duitschland te mogen vestigen. Het liefst was hij in Rusland gebieven, doch nu de Russische regeering hem gedwon- gen heeft het land te verlaten. wilde hij het liefst in Duitschland wonen. Dit om twee redenen: In de eerste plaats om zijn gezond- heid: Reeds in 1926 is hij te Berlijn onder be handeling van drie professoren geweest en heeft hij aldaar een keelorteratie ondergaan Deze artsen kennen ziin lichaamsgesteldheid precies en daar hij weliswaar niet doodziek, maar wel lijdend is, vooal aan een oude darmkwaal, wilde hij zich gaarne weer door dezelfde dokters laten behandelen als in 1926 Voorts levert Duitschland hem de beste mo- gelijkheden voor zijn litterair werk. Hij cchriift een boek over de oorzaken van de Duitsche revolutie in het licht van het Mar- xisme. Ook wil hij een autobiografie schrijven. De Duitsche uitgever S. Fischer heeft hem hier- om verzocht. Hij had reeds vroeger een aan- bod ontvangen van een Amerikaanschen uit gever. maar wil thans de Duitsche uitgave aan Fischer toevertrouwen. Fischer heeft zelfs een vertegenwoordiger naar Konstan- tinopel willen zenden. Trotski heeft echter ceantwoord weldra zelf te Berlijn te kunnen onderhandelen. ,,Ik kan mii niet voorstellen", verklaarde Trotski, „dat Duitschland niet aan mijn verzoek zal voldoen. Ik heb, toen ik om toelating verzocht mij in Duitschland te mogen vestigen uitdrukkeiijk verklaard, dat ik niet in het openbaar zal optreden, en dat ik mij in geen enkel opzicht zal bemoeien met de Duitsche politick, maar als zieke terugge- trokken zal willen leven. Mijn wensch is, mij na de behandeling door mijn Berlijnsche ge- neesheeren te vestigen in een baddlaats, b.v te Wildingen en om mijn literaire werk te vol- tooien." Trotski erkende echter dat volgens hetgeen de regeering van Turkije hem had verzekerd, Duitschland hem niet wensehte toe te laten Te Konstantinopel heeft hij half Februari in Berliinsche bladen de bekende uitlatingen van Loebe, den president van den Rijksdag, gelezen. Daarop heeft hij de Sowjet-regeering door tusschenkomst van het Russische consu- laat-generaal verzocht, nogmaals te Berlijn stappen te ondernemen. Het hem verstrekte antwoord luiddet „Afwijzende beslissing van Duitsche regeering is definitief". Daarop heeft hij persoonlijk een telegram gestuurd aanLoebe en zich rechstreeks gewend tot het Duitsche consulaat. De woorden van Loebe werden door hem als een uitnoodiging be- schouwd. Uit Berlijn heeft hij de mededeeling ontvangen dat nog geen besluit is genomen Hij hoopt echter, dat Duitschland hem de ver- langde toestemming zal verleenen. Trotski liet zich voorts in dankbare woor den uit over de vriendelijke houding der Turk- sche regeering, die hem besehouwt als een gast. die uitsluitend voor herstel van gezond- heid in het land vertoeft en hem zeer heeft ge- holpen. In het Russische consulaat-generaal werd Trotski niet beschouwd als een gevan- gene. Hij gevoelde zich echter toch belemmerd in zijn vrijheid van beweging daar hij geen be- zoekers mocht ontvangen. Dit feit en het Ian- ge wachten op het Duitsche antwoord hebben hem ten slotte bewogen zich in een hotel te vestigen. De correspondent meldt nog, dat Trotski die zijn baard heeft laten scheren, er niet slecht uitziet. Zijn gezicht heeft weinig van de vroegere energie verloren. NOG EEN GEHEIM DOCUMENT. Onder het hoofd: geheime Poolsche docu- menten deelt de Rote Fahne, het Duitsche communistische blad, mee: Wij zijn in de gelegenheid een Poolsch militah geheim do cument te publiceeren. Het betreft een rap port van den Franschen generaal Le Rond, over het Pooische leger, dat ten deele geba- seerd is op eigen waarneming, ten deele op inlichtingen van de Fransche officieren, die in 1928 de Poolsche manoeuvres hebben bijge woond" Generaal Le Rond oefent scherpe kritiek op de slagvaardigheid van het Pool sche leger. Hij schrijft o.m. dat het Poolsche leger in zijn huidige samenstelling niet in staat is in een oorlog tegen troepen van de kracht van de Russische of van de Duitsche rijksweer zijn man te staan, hoewel de laatste wat getalssterkte betreft verreweg zijn min- dere is. ledere aanvalsbeweging, welke het Poolsche leger op Russisch gebied zou on dernemen, zou met een catastrofe kunnen eindigen. WATERLEIDINGSBUIS GESPRONGEN. Gisteren is op het voornaamste plein der stad, de Konigsplatz, een waterleidingsbuis gesprongen, waardoor eenige kuilen ontston den. Toen een zwaargeladen wagen het plein passeerde, opende zich onder het paard plot- seling de bodem en et dier zonk tot aan den kop in het gat. De brandweer had twee uur noodig om het te bevrijden. Daar men ver- moedf, dat de Konigsplatz op enkele gedeel- ten door het water is ondermijnd, heeft men omvangrijke afzettingsmaatregelen getroffen TALRIJKE SCHEEPSONGEVALLEN. De dichte nevel, die sinds enkele dagen bo- ven de Elbe hangt, heeft thans eenige scheepsongeval len veroorzaakt. Zoo is het Deensche stoomschip ,.Merkur" bij Alten- bruch aan den grond geloopen; hetzelfde is twee sleepbooten, die het stoomschip te hulp wTden komen, overkomen. Ook het stoom schip „Arucas", dat van Ffamburg naar Bremen onderweg was, en het Noorsche schip ,,Hjort". dat naar de Tiane onrfprweg was, zijn beiden vastgeloopen. Ter hoogte van Cuxhafen liggen ongevcer 40 schepen om met beter weer te kunnen uitvaren. FRANKRIJK. WEER EEN BANKSCHANDAAL Strijd om Russisch aandeelen-bezit In opdracht van de financieele afdeeling van het parket van het Seine-dep. heeft de rechter van instructie Audibert den bankier Charles Philippe in staat van beschhuldiging gesteld wegens misbruik van bevoegdheden en onwettigen bandel ter beurze. Charles Philippe, die advocaat is, maakte vroeger deel uit van de Parijsche balie, doch werd in verband met zijn duistere financiee'e praktiiken gedwongen ontslag te nemen Ook was hij eenigen tijd (sorialistisch) lid van den algemeenen raad van het dep. Yonne. Sedert eenige iaren hield hij zich als zaak- waarnemer bezig met de aangelegenheden, welke de liquidatie der Banque russo-easia- tioue met zich had gebracht. Deze bank, die voor den oorlog tot de grootste banken der wereld behoorde, werd bij de bolsjewistische revolutie in Rusland genationaliseerd. Het bezit der activa in het buitenland waren de inzet van langdurige processen, welke aan- hangi werden gemaakt door een groep van aandeelhouders, door Charles Philippe ge- oresideerd. Dezen verzekerden de werkelijke Banque russo-easiatique te vertegenwoordi gen en keerden zich scherp tegen een andere groep van gedupeerde aandeelhouders, die de Banque franco-easitique hadden opgericht, met hetzelfde doel, n.l. hun geld terug te krijgen. De strijd dezer twee banken nam zulke ern- stige proporties aan (Charles Phifiope poog- de de aandeelen der Banque franco-easiati- kue kunsfmatig te drukken), dat de leiders dezer laatste bank een klacht indienden tegen Philippe, wegens misbruik van bevoegdheden de fractie-Marin, aan wien was opgedragen een onderzoek in te stellen naar den gezond- heidstoestand bij het bezettingsleger in het Rijnland en het lid der legercommi&sie kolo- nel Picot (linksrepublikein) hebben in de legercommissie der Kamer rapport uitge- braoht over de resultaten van hun onderzoek. Er bleek uit dat sedert het intreden der vorst* periode bij de Fransche bezettingstroepen 271 sterfgevallen waren voorgekomen, die echtef voor een deel aan de ook onder de burgerlijke bevolking heerschende grieo moesten words? toegeschreven. Zoo wel dr. Pechin als kolonel Pieot legden er den nadruk op, dat van hoo- gerhand alle vereischte maatregelen genomen warn en dat ook de bevelhebber van het be zettingsleger generaal Guillaumat den ge neeskundigen dienst volkomen dekte. De mili- taire autoriteiten konden niet verantwoorde- lijk worden gesteld voor de sterfgevallen. Ook in de legercommissie van den Senaat lieten senatoren, die aan het onderzoek deel- namen, zich in dezen geest uit dat er geen schuld aanwezig was van de zijde der mili- taire en geneeskundige autoriteiten. jJ HOE MIJNHEER CHIAPPE DE KRANT LEEST. De Journaal heeft tegenwoordig een aar* dige rubriek: „Hoe zij de krant lezen", waar in het blad vertelt hoe groote mannen zich op de hoogte plegen te stellen van het nieuws en de meeningen der dagbladen. Poincare en Briand zijn o.a. al de revue gepasseerd en nu is de heer Chiappe aan de beurt, de prefer van politie, op wien nu met het eeuwfeest van zijn korps immers toch de aandacht gevestigd is. Zooals ieder met een drukken werkking op ander gebied, die toch van alle couranten van teekenis op de hoogte moet blijven, laat Chiappe het eigenlifke lezen van de courant aan zijn ondergeschikten over. Van's nachts vier uur af zitten tien inspecteurs van politie de ochtendbladen te lezen en alles aan te stre- pen wat voor de politie van beteekenis is. Dat wordt later uitgeknipt en verzameld in olak- boeken, die over een viertal rubrieken verdeeld zijn: politie, algemeene politick, letteren en kunst, schouwburgen. Om half acht krijgt Chiappe het plakboek ter lezing, waarmee hij een uur bezig is. Hij! voorziet het van de noodige aanteekeningen en zendt het dan aan ziin onderbevelhebbers, die de vereischte inlichtingen inwinnen, on derzoeken instellen of maatregelen nemen. 's Middags gaat het precies eender. Chiappe stelt zich echter met zijn plakboek met tevreden. Om een bericht, een opmerking, een klacht van een blad te begrijpen, moet men het blad kennen, weten welke lettersoor- ten het voor verschillende categorieen nieuws gebruikt, hoe het is ingedeeld, wat zijn alge-* meen karakter is en zoo tal van dingen meer. Ook de plaatsing van een bericht ten opzichte van het andere nieuws kan een speciaie betee kenis hebben. Daarom heeft Chiappe, voor hij op het bureau komt's ochtends thuis al de twintig Parijsche ochtendbladen doorgekeken. Hij doet niet veel meer dan ze open slaan en een blik over de opschriften laten gaan en werpt ze dan naast'zich neer. Als hij klaar is staat hij op en laat den berg opengevouwen kranten liggen: Is het wonder dat mevrouw Chiappe dan vraagt: .,Maar man, zul je nu nooit de krant leeren lezen?" - Met dit alles is nog de lezing van de krant voor het hoofd van politie niet gedaan Ook de hoofdartikelen en de kronieken hebben zijn aandacht. Hij moet op de hoogte blijven van de stroomingen van den tijd, van den geest der bevolking. van het oordeel, de gunst, waarin de politie staat bii de menigte. Bij deze lectuur is echter minder haast en die be- waart hij dan ook tot's avonds voor het naar bed gaan. Dat is Chiappe's leesuurtje. Dan leest hij vocral geschiedkundige werken, maar de krantenartikelen worden nimmer overgeslagen; die krijgen elken dag hun beurt. Zouden er veel zulke goede krantenlezers zijn als mijnheer Jan Chiappe? DE MOORD IN DEN SNELTREIN PARIJS—NANCY. H De 21-jarige jongeman, die dezer dagen te Epernay gearresteerd is onder verdenkino* een condudeur van den sneltrein Parijs-^ Nancy vermoord te hebben, met welken t'rein hij gereisd had, heeft een bekentenis afge- legd. Hij was zonder geld en had het willen stelen. De man is te Hagenau in den Elzas geboren. TROTSKI NIET NAAR FRANKRIJK. Volgens een bericht van de PeFit Parisien is het verzoek van Trotsky, om zich in Frank* rijk te mogen vestigen, door de Fransche re geering afgewezen. DE STERFGEVALLEN BIJ HET RIJNLEGER. De militaire autoriteiten treft geen blaam. De inspecteur van den militairen genees- kundigen dienst, het Kamerlid dr. Pechin van ENGELAND. DE MOORD TE SOUTHAMPTON. Bij de gerechtelijke lijkschouwing van deft, eenige maanden geleden in een garage te Southampton vermoorden heer Messiter werdi gistermiddag sensatie verwekt, toen een nieuw bewijsstuk te voorschijn kwam, n.l. een boek voor bestellingen, waar een blad was uitgescheurd. Fotographien van doorslag- papier in het boek toonen aan, dat er op het uitgescheurde blad schrift moet hebben ge staan, dat precies gelijkt op dat van zekeren Podmore, die in Messiter's dienst is geweest en er belang bij had, dat blad te verdonkere- manen, omdat er een bestelling op voorkomt voor een firma met valschen naam en adres. ALIMAA1SCHE CODRAHT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1