DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. „VAFIADIS" clgaretten Een chrisiel|fk zang- concours in Aikmaar. No. 64 Dit nrnmner bestaat oif 3 bladen Honderd sen en dertigste laargang 1929 AT)onncmentsprijs T>ij voormtbetaling per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. reffel erooterfi iPtf*™ Brieyen franco NX Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No 33 p sruimte* ZATERDAO Directeur: C. KRAK. Hoofdredaeteur Tj. N. ADEMA. j i Zingende menschen zijn goede menschen Wo man singt zegt een oud Duitsch lied da lass dich ruhig nieder Bose Men schen haben keine Lieder. De zingende mensch is een symbool van vroolijkheid en onbezorgdheid en als hij de liederen zingt waartoe zijn geloof hem drijfi en waaraan hij in ootmoed en dankbaarheid behoefte heeft, dan is hij het symbool van een goed Christen, die in den zang het midde! iciest om zijn gevoelens op de meest passen- de wijze tot uiting te brengen-. De leden der Christelijke zangvereenigin- gen in ons land willen in hun liederen den lof des Allerhoogsten zingen en de Bond dier vereenigingen heeft daarom een maandblad uitgegeven, dat den toepasselijken naam „De Lofstem" draagt. Die Bond, in 1886 door Graaf van Hogen- dorp te 's-Gravenhage opgericht, is in de ruim veertig jaren van zijn bestaan tot een machtige organisatie gegroeid, welke vooral de laatste jaren van een bloeiend vereeni- gingsleven kan getuigen. In 1925 telde hij reeds 370 afdeelingen. een aantal, dat thans tot 440 is gestegen, welke niet minder dan 17000 leden omvatten De Christelijke zangvereenigingen, die een eigen karakter dragen en derhalve ook op een beperkte collectie zang- en muzieknummers zijn aangewezen, hebben terecht begrepen, dat zij door zich te vereenigen een organisatie konden vormen, die alien ten goede zou ko- men. Allereerst doordat zij meer contact met elkaar zouden krijgen en door gezamenlijke propaganda tot de oprichting van nieuwe ver eenigingen kunnen medewerken en daarnaast doordat een hoofdbestuur en een centraal bureau voor alien zou kunnen bereiken wat voor elk afzonderlijk niet mogelijk zou zijn Zoo is de Bond ontstaan en door zijn nut- tig werk heeft hij verschillende instellingen in het leven geroepen, waarvan thans alle aangesloten vereenigingen profiteered Het beginsel waarvan de Bond uitgaat is, dat de zangkunst te waardeeren is als een gave Gods, waarvan de beoefening in de eer- ste plaats aan Zijn verheerlijking behoort te worden diensthaar gemaakt. En dit doel tracht de Bond dan te bereiken door het bevorderen van de oprichting en in- standhouding van Christelijke zangvereeni gingen en zangklassen, het uitgeven van een bondsorgaan, het verstrekken van geschikte Christelijke en vaderlandsche liederen, het aanleggen van een bibliotheek en het uitgeven van muziek. Deze groote Bond is onderverdeeld in rin- gen en een daarvan is sinds November 1928 de ring „Noord-Holland boven het IJ", waar- onder natuurlijk ook de beide aangesloten Alkmaarsche vereenigingen ressorteeren. Ook in dezen ring is men buitengewoon actief en men geeft er cursussen, waar de directeuren zich kunnen bekwamen voor hun taa.k en een diploma kunnen verkrijgen Het doel van den ring is om de ruim 20 Christelijke zangvereenigingen, die benoor den Amsterdam reeds bij den Bond zijn aan gesloten, ook in het ringverband te krijgen En nu zal Aikmaar, dat op het gebied van congressen de laatste jaren reeds zoo ir.enig- maal de uitverkoren plaats van samenkomst was, weldra de stad zijn waar de groote jaar- lijksche vereadering van den Bond zal wor den gehouden. Het is al eens meer de gemeente geweest waar een jaarvergadering van den Bond plaats vond, maar dat is al veertien jaar ge- leden en toen dan ook het vorig jaar op de Alsremeene verp-adering in Arnhem een uit- noodiging uit Aikmaar kwam, heeft men zich niet lang bedadht en is onze stad voor de jaarlijksche bijeenkomst van 1929 aang'e wezen. Deze jaarvergadering heeft ditmaal een bijzondere attractie, omdat daaraan, voor het eerst weer sinds den wereldoorlog, een groot concours van Christelijke zangvereenigingen verbonden zal worden, waaraan niet minder dan 600 zangers zullen deelnemen. Het ligt in de bedoeling dit zangersfeest op den tweeden Paaschdag, dus oo 1 April a s 'n den Muziektuin te houden, waar de beken- de dingent Leo Mens uit Leiden den direc- teursstok zal zwaaien en waarbij het Alk maarsche muziekgezelschap Soli Deo Gloria, onder directie van den heer Ter Hall uit den Helder zijn medewerking zal verleenen. Een zeyental koren zullen zich daar nog afzonderlijk laten hooren en voor het gevaf, dat kou of regen deze uitvoering in den Mu ziektuin onmogelijk maken, bestaat de zeker- fteid, dat zij in de Groote Kerk kan worden gegeven. Postgiro 37960 16 HI A ART Het hoofdbestuur van den Bond biedt op den avond van dien dag een kerkconcert aan, waaraan de heer Jan Zwart als organist en de heer Jac. Caro als bas-bariton zal mede werken en dat, evenals het concours, tegen vergoeding voor iedereen toegankelijk gesteld zal worden. In Aikmaar zijn thans twee vereenigingen bij den Bond aangesloten, namelijk de Chris telijke Zangvereeniging Immanuel, die onge- veer vijf jaar geleden uit de ruim zeventig- jarige Jongelingsvereeniging gevormd werd en onder leiding van den heer Keyzer uit Sint Pancras elken Donderdagavond oefent, en het Ned. Hervormd Zangkoor, dat tien mar geleden opgericht werd ten bate van de restauratie van de Groote Kerk en dat elken Maandao-avond onder leiding van den heer J. F. de Haas repeteert. Steeds meer sluiten de Christelijke zang vereenigingen hier te lande zich aan bij den grooten Bond, behalve in Friesland, waar nog de oude Friesche Bond op den voorgrond treedt, waarmede in zooverre samenwerking bestaat, dat men ook daar het recht heeft de door den Bond uitgegeven muziek te gebrui- ken. Het is natuurlijk het groote voordeel van organisatie, dat men pezamenlijk iets kan be reiken en allereerst demonstreert zich dat in de uitgaven van den Bond, welke liederen gratis door alle vereenigingen ten gehoore gebracht mogen worden. Daarnaast heeft de Bond een eigen biblio theek met een belangrijk aantal koorwerken van grooteren omvang, waarvan de aanvra- gende vereenigingen de muziek tegen een zeer matigen huurprijs te leen kunnen ontvangen, waardoor het mogelijk wordt op verschillende olaatsen uitvoeringen te geven, welke anders te kostbaar zouden worden. „De Lofstem", het maandblad van den Bond, waarin onderwerpen op musicaal ge bied worden behandeld en waarin het ver- eenigingsleven wordt besproken, helpt na tuurlijk krachtig mede, den onderlingen band te versterken. Op 2 Aoril, den dag na het concours, za1 hier ter stede de groote jaarvergadering van den Bond worden gehouden, waarvoor afge- vaardigden uit het geheele land verwac'ht worden. Uit de beide Alkmaarsche vereenigingen zijn reeds verschillende comite's gevormd, welke de voorbereidende werkzaamheden op zich hebben genomen en tevens is er een eere- comite opgericht. waarvan de burgemeester eere-voorzitter is. Ds. A. Verwaal het voorzit- terschap .bekle.edt en waarvoor een tiental stado-enooten als leden zijn uitgenoodigd. Het ligt in de bedoeling de afgevaardigden officieel ten stadhuize te ontvangen, waar waarschitnliik de burgemeester en de voorzit- ter van den Bond, de heer L Pieterson Moens te 's-Gravenhage, het woord zullen voeren. Het is altijd een verblijdende mededeeling. dat de Muziektuin, die zog vele wintermaan den niet aan zijn bestemming voldoen kan, weer in gebruik zal worden genomen. Dat wiist er op. dat het voorjaar weer fs aangebroken en dat belooft den liefhebbers van muziek en zang weer vele heerlifke uren op een plaats waar de geheele omgeving mee- werkt, het kunstgeriot te verhoogen. Moge het zangersfeest en alles wat daaraan verbonden is in alle opzichten slagen en mogen weer honderden afgevaar digden uit alle deelen van ons land tot de overtuiging komen, dat Aikmaar voor het houden van congressen en jaarvergaderin- gen een der meest in aanmerking komende steden van ons geheele land mag genoemd worden. Oagfelijkscfo e>ver^§cht. RUMOERIGE KAMERZITTINGEN IN FRANKRIJK. De v erg rooting van de vloot noodzakelijk. De Duksche pantserkruiser vormt een gevaar. De sterfgevalien onder de be- zettingstroepen aan den Rijn. De Fransche Senaat heeft weer eens een paar rumoerige zittingen gehad, waarbij (we zouden fcijna zeggen natuurlijk!) ook weer eens de kwestre van vertrouwen gesteld werd, met het resiiltaat, dat de regeering de over- winning behaalde met 321 tegen 249 stem- men. Het lijkt misschien wel v/at vreemd, dat een der oorzaken van de herrie bleek te zijn den. bouw van den nieuwen Duitsche pantserkrui ser. Senator Lemery maakte zich daar zeer ongerust over, want, zoo zeide hij, die nieuwe kwestie is zoo ingericht, dat hij pile Fransche en Engelsche kruisers in bedwang kan hou den! De bouw er van schijnt niet bezield te zijn geweest door den geest van Locarno en van het Ke'logg-pact. Gelukkig nu maar, dat Duitschland niet raak kan bouwen, maar het bij zes kruisers moet laten, anders zouden de Fransche en Engelsche vloot gevaar loopen! lets anders is het met Italie, dat niet ge- bonden is aan een bepaald aantal. Het zou dus gemakkelijk kunnen gebeuren, dat de Italiaansche vloot en overhand in de Middel- landsche Zee verkreeg, iets, wat voor Frank- rijk onaannemelijk is. Is het daarom niet duidelijk bewezen, dat oorlogsgevaar van de hand van Italie en Duitschland! In verband met dezen aanbouw en vloot- vergrooting is het niet onaardig te vermel- den hoe groot de vloten zijn van Engeland, Amerika en Japan. Op 1 Februari beschikte Engeland over 16 slagschepen, 52 kruisers, 140 torpedoboot- jagers en 52 duikbooten; voor de Vereenig- de Staten waren die cijfers 18, 32, 309 en 122, voor Japan 6, 34, 101 en 69, voor Frankrijk 9, 25, 54 en 52, voor Italie 4, 14, 65 en 45. Echter, niet alleen deze vlootkwestie bracht rumoer in de Kamer, ook de sterfgevallen onder de bezettingstroepen aan den Rijn heb ben tot heftige tooneelen aanleiding gegeven. De socialist Barthe opende de rij Deze man van tastbare rethtschapenheid vervulde daarbij een pijnlijken plicht. Hij had zijn goed gedocumenteerde uiteenzetting in verschillen de perioden verdeeld. Achtereenvolgens ging hij de betrokken diensten na, die in dit op- zicht zijn te kort geschoten. Tot staving van zijn beschuldigingen las hij tal van brieven van verwanten van gestorven soldaten voor. De communist Cachin leverde na hem een nog scherper requisitoir. Beiden deelden hartverscheurende bijzonderheden mee om- trent de behandeling, waaraan de soldaten in de vreeseliike koude van Februari werden blootgesteld. Dit gold vooral de niet geakkli- matiseerde recruten uit Zuid-Frankrijk. De gezondneidsdienst was h. i. totaal onvol- doende. Dat de parlementaire enquetecom- missies, evenals de door de regeering uitge- zonden commissarissen tot andere resultaten kwamen, telden zij niet. Zij probeerden aan te toonen, dat de militaire overheid ter plaatse voor deze dwarskijkers den toestand camoufleerde. Cachin ging in zijn beschul digingen natuurlijk het verst. Hij had ook gewone soldaten met het vaststellen van de verantwoordelijkheden belast willen zien. De soldaten zelf van die garnizoenen hadden voile vrijheid van spreken moeten hebben, zonder vrees voor de gevolgen van hun vrij moedigheid. Door den pathetischen vorm van zijn requisitoir ontkeiende Barthe een verschrik- kelijk tumult. HerhaaMelijk kwam het tijdens zijn redevoering voor, dat leden van links en rechts elkaar onbarmhartig uitscholden Cachin meent, dat het aantal dooden in ver band met die epidemie tot 400 kan stijgen. De regeering vraagt nu verhooging van de credieten voor de militairen met 30 millioen francs. De communisten vinden dit bedrag belachelijk weinig. Zij redeneeren, dat als Frankrijk een groot leger oo de been wi houden. het den plicht heeft het behoorlijk te voeden, waar ze groot gelijk aan hebben. 't Is de kwaliteit van de die ons, sinds 1870, dus 59 jaar lang, onze markt deed behouden. op grond van het onderzoek van maarschalk Petain is. Volgens dit ondtrzoek zijn er in October 1928 9 sterfgevallen geweest. in ir3>neD?^ei- December 18, in Januari 1929 40, in Februari 67, in Maart 56. Ner- gens heeft het ontbroken aan de noodige ge- neesmiddelen en ook de sanitaire dienst heeft niets te wenschen over gelaten. Het hoogste commando heeft de noodige maatregelen ge nomen. Intusschen zijn bij het onderzoek ook individueele fouten aan het licht waarvoor hij zich voorbehoudt maatregelen te nemen. gekomen, de noodige Buitenland DUITSCHLAND. HITLERIANEN IN ACTIE. Te Hamburg verschaften zich Donderdag avond ongeveer 30 nationaal-socialisten toe- gang tot een vergaderzaal, waar dr. Ludwig Herpel van de Duitsche Werksgemeinschaft een rede hield. Zij maakten eerst lawaai en bedriegden den spreker. Tenslotte vielen zij dr. Herpel aan en mishandelden hem. Bij de komst der politie sloegen de belhamels op d? vlucht; twee van hen konden echter in hech- tenis genomen worden. Beiden zijn lid van de nationaal socialistische arbeiderspartij. De aanleiding tot den aanval moet zijn, dat dr Herpel een scherp artikel tegen Hitler, den leider van de nationaal-socialisten, geschre ven heeft. 3ELGI8. DE SPOORLIJN BRUSSEL—BERGEN. Reizigers uit ons land naar Frankrijk ken- nen de tunnel tusschen Brussel en Bergen, de eenige van die lengte, die in het traject voor- komt. Als zij vaak dit traject bereizen, weten zij ook, dat die tunnel vaak aamleiding tot vertragingen geeft, daar er maar enkel spoor in ligt. Aanvankelijk wilde men twee tunnel- gaten boren. De ingang van het tweede is gereed, maar na 50 M. stiet men op een grondverschuiving, waardoor men het werk op moest geven. De grond hier is van dien aard, dat men ook thans, nu er dringend be hoefte begint te komen aan een tweede spoor, toch niet aan een tweede tunnel durft te be- ginnen. De spoorweg maakt een bocht om de tunnel te bereiken, door hem recht door te trekken ontgaat men niet alleen de tunnel, doch maakt men het traject Hennewier— 's Gravenbrakel ook nog zooveel korter. De moeilijkheid, waarom men indertijd den om- weg, die de tunnel noodig maakte, verkozen heeft, is dat er in dat traject een helling voorkomt, welke zoo steil is, dat de loconiotie- ven er bezwaarlijk tegen op kunnen. Er af gaat, met de huidige reminrichtingen zonder bezwaar. Daarom heeft men er thans dit op gevonden, dat men over de helling het af- gaande spoor legt, terwijil het opgaande de tunnel zal blijven volgen. Zoodoende fcrijgt men toch dubbel spoor. Als men dus straks terugkomt uit Parijs, zal men tusschen men in Frankrijk noodig aan het werk moet s gravenbrakel en Brussel geen tunnel meer om de vloot te vergrooten?! Het is dan ook niet zoo heel wonderlijk. dat de Senaat het wetsontwerp goedkeurde, waarin machtiging wordt gegeven tot den aanbouw van een kruiser, zes torpedobooten en zeven duikbooten. Zoodat de Franschen nu weer rustig kun nen slapen en niet behoeven te denken aan passeeren. FRANKRIJK. DE ZIEKTEGEVALLEN BIJ HET RIJNLEGER. Een vertdaring van PainLevi. De minister van oorlog Painleve heeft Donderdagmiddag rapport uitgebracht over de griepepideinie k het Rijnleger, zoo als die DIPLOMATEN, DIE „KRAP" ZITTEN. De Fransche diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers in het buitenland ontvan gen uiteraard representatiegelden. Edoch, er is uitgelekt, dat ze sedert het begin van dit jaar nog niets hebben gekregen en alles uit eigen zak moesten voorschieten. Het parle- ment heeft de noodige credieten reeds gerui- men tijd geleden goedgekeurd, doch de minis ter van financien, in dit geval Poincare, die het recht bezit de gelden te distribueeren, heeft dit nog niet gedaan. Vandaar: verbazing en verontwaardi- ging, en geroep van „schandaal". Tal van consulaire ambtenaren zouden op zwart zaad zitten, en een van hen, die in Mfiy3" het vorig jaar van Spanje naar Wladiwostock werd overgeplaatst, moest geld leenen bij een bank om de reis te betalen. Na tuurlijk is de Fransche staat er goed voor, maar zoolang de Quai d'Orsay geen geld stuurt, is zijn bestaan min of meer zorgelijk! POLEN. GROOTE MANOEUVRES. D Poolsche minister van oorlog maar schalk Pilsudski heeft aangekondigd dat er groote manoeuvres zullen worden gehouden voor reservisten waarbij geopereerd zal wor den als in geval van mobilisatie. Deze manoeuvres omvatten 36 districten in het Noord-Westen en in het Noord-Oosten van Polen, n.l. Pommerellen en het Wilna-gebied Daarbij worden genoemd o.a. Wilna, Thorn, Bromberg, Inowrazlaw, Craudenz, Stargard en Hirschau. Maandag a.s. zullen te War scihau de recruten van de lichting van dit jaar, geboren in 1907, beeedigd worden. SPANJE. NIEUWE RELLETJES EN NIEUWE MAATREGELEN VAN DE REGEERING Verborgen verzet. Wolff meldt uit Madrid: Officieus wordt bekend gemaakt: Daar gisternacht de relletjes in het cen trum van Madrid zich herhaald hebben en daar de agigatoren in hun vijandige houding jegens het vaderland blijven volharden en de nationale belangen vergeten, is de regeering gedwongen in een gister te houden kabinets- raad nieuwe maatregelen te nemen, die zij voor de orde in geheel Spanje noodzakelijk zal achten. Donderdagavond had de regeering nog, in antwoord op het manifest verzekerd, dat geen buitengewone maatregelen noodig waren. De nieuwe relletjes schijnen haar verrast te heb ben. De Parijsche Journal verneemt uit Madrid, dat studenten de ruiten hebben ingeslagen van een etalage, waarin een portret van Pri ma de Rivera was tentoongesteld. Om 9 uur kwam het tot een handgemeen tusschen on geveer duizend studenten en de politie, waar bij verscheidene studenten werden gewond Velen hunner zijn gearresteerd. Generaal Martinez Anido heeft opdracht gekregen bij- zondere maatregelen tegen de studenten te nemen. In alle Spaansche universiteitssteden sluiten zich steeds meer studenten bij de sta king aan, hongarije, LUGUBERE VONDST. Bij het repareeren van de waterleiding in een kelder van een huis in de binnenstad te Boedapest, vonden arbeiders den schedel van een mensch. Toen men dieper groef, vond men andere beenderen, daarna een geheel skelet, en eindelijk nog verscheiden andere geraam- ten, naar schatting van deskundigen voor acht tot elf jaar begraven. De politie wil thans trachten vast te stellen, of men hier te doen heeft met een massale moordpartij, dan wel of in den kelder ten tijde van het bolsje- wistisch of wit schrikbewind in het geheim te- rechtstellingen zijn geschied. MISS EUROPA TE BOEDAPEST. De aankomst van miss Europa, vroeger miss Hongarije, te Boedapest, is Donderdag een ware triomftocht geworden. Een dichte menigte verdrong zich reeds lang voor de aieltrein uit Weenen aankwam, voor het sta tion. De straten, waardoor de schoone zou trekken, moesten door een sterke politiemacht worden geordend. De sneltrein kwam een half uur te laat aan. Het dtiurde meer dan een cwartier voor die politie en de commissie van ontvangst het perron van het station inzoo- verre vrjj gemaakt hadden dat miss E„urop_a uit den trein kon stappen. Het meisje zal twee dagen in de hoofdstad blijven en daar o a een bal bijwonen, dat te harer eere gegeven wordt. Ook te Weenen had men miss Europa een grootsche ontvangst bereid. Twee grafelijke legatieraden haalden het meisje af en in een heelen optocht met veel nationale costuums zigeunermuziek, Hongaarsche vlaggen en wat er verder maar Hongaarsch is, ging het de stad in. s Avonds hield het koninginnetje der schoonheid cercle op het Hongaarsche gezantschap. Miss Europa heeft een jaar lang te Wee- n-en school gegaan. Aan een verslagfg^ver die vroeg wat haar be ter beviel, het on bekend rondloopen in de stad of een ontvangst als deze, zei het meisje met koninklijke oratie dat de ontvangst schoon en hartelijk was ge- weest en haar zeer verheugd had, maar dat het vroeger toch nog mooier was, will zij toen haar vrijheid hadIs dat niet het groote verdriet van alle vorsten en aanstaan- de vorsten; hun onvrijheid. Miss Europa'a koninginneschap zal niet langer dan een jaar duren; het hunne duurt tot revolutie of dood ROEMENIe. GEHEIME TUNNELS ONDER DE STAD GALATZ. In de hoofdstraat van de Roemeensche ha- venstad Galatz is plotseling een gat in den grond ontstaan van ongeveer 20 meter diep dat een grooten vrachtwagen met twee paarden en voerman verzwolgen heeft. De voerman kon men zwaar gewond redden de twee paarden zijn echter gedood. Een bank- en een kantoorgebouw zijn eveneens verzakt Men heeft de zaak onderzdcht en daarbij ont- dekt, dat dit heele stadsgedeelte vol is van tot dusver onbekende tunnels. Deze tunnels wer den eeuwen geleden gegraven door zeeroo- vers, die hier een veilige schuilplaats vonden AMERIKA. DE OVERSTROOMINGSRAMP IN HET MISSISIPPI-GEBIED. Zeer hooge waterstanden. Groote landstreken geisoleerd. Bijna tweehonderd dooden en vele honderden in gevaar. Volgens de laatste berichten hebben de overstroommgen in de staat Alabama den omvang van een ramp aangenomen. Het Zui- aelijk gedeelte van dezen Staat is er erger aan toe dan ooit te voren. In Georgia zijn in den afgeloopen nacht meer dan 3000 menschen gedwongen geweest naar de bergen te vluchten, aangezien het water in de straten een hoogte van 1.80 M. bereikte. De stad Geneva staat geheel onder water. Op de hoogste plaatsen staat het wa ter nog 90 c.M. hooger. Alle steden in het Z. O. van Allabama, het N.W. van Florida en het Z.W. van Georgia zijn geheeJ geisoleerd. Omtrent het aantal slachtoffers van den ramp is nog niets met zekerheid bekend, maar te Elba vreest men dat minstens 100 personen verdronken zijn en honderden aride- ren bevinden zich in onmiddellijk gevaar. Een vlieger, die geruimen tijd boven het overstroomde gebied heeft gekruist, bericht, dat de stad Castleberre bijna geheel vernield Te Ozark in Alabama is bericht ontvangen, dat te Elba een hotel door de druk van het wtaer zou zijn ingestort, terwijl honderden personen, die in het hotel gevlucht waren, zich op de bovenste verdieping bevonden. Het snelle stijgen van het water doet ver- moeden, dat de dijk Pea-rivier is doorgebro- ken. In een dorp in de nabijheid van Elba werden drie personen van een dak gered, ter wijl 32 anderen verdronken, aangezien er geen plaats meer was in de boot. Het reddingswerk wordt met motorbooten voortgezet, aangezien kleinere booten den druk van het water niet kunnen weerstaan. Men neemt aan, dat in totaal reeds 160 a 200 personen zijn omgekomen. Omtrent de overstrooming van de stad Elba wordt uit Montgomery nader gemeld, dat de overstrooming is veroorzaakt door een dijkbreuk van de Pea-rivier. De gouverneur heeft door middel van de radio assistentie verzocht en aanwijzingen gegeven voor het zenden van troepen, die de bevolking assisten tie zullen verleenen. Hij verklaarde, dat wan- neer niet spoedig hulp werd geboden, de ge heele bevolking van Elba binnen eenige da gen verdronken zou kunnen zijn. Een bewo- ner uit het overstroomde gebied, die zich met een boot in veiligheid bracht, deelde mede, dat men overal in den omtrek het hulpgeroep der bevolking kon hooren en dat hij op zijn tocht een aantal lijken heeft zien drijven. Uit Troy in Alabama zijn acht groote vracht- auto's met reddingbooten naar het stroomde gebied vertrokken. ovejy MUNITIE VOOR MEXICO. De Mexicaansche regeering heeft een groo te hoeveelheid ammunitie en traangassen be- steld, om de opstandelipgen te bestrij^n. j. AL&MAABSGHE COURAKT. 9 -J,. _.i i P n^fifiPPrPfl IS.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1