is'njjwalitetfbefo. purol CIGARETTES Sfadspieuws Buitenland Piinlsjke Kloven ■fit flict met de Arbeidswet en stond thans v/eer terecht, omdat in zijn bakkerij, noch een ar- beidslijsi, noch een register waren opgehan- gen. Deze- documenten hingen wel in de tamer, maar niet in de werkplaats. Daar •bakker B recidivist is in hoogen graad, werd hij veroordeeid tot vrijheidsstraf en wel 2X3 dagen principale hechtenis. HET ACHTERLICHT W AS VERDWENEN. Met grootste kruis voor den autorijder is wei zijn achterlicht. Als het kunsten gaat verkoopen is controle vrijwel niet mogelij'k, maar als het niet brandt en hij wordt door den bevoegden ambtenaar gesnapt dan wordt hij met al zijn goeie gedrag toch nog bekeurd. Zoo ging den 19-jarigen N. J. S. uit Hei- loo, die in den avond van 8 Maart in een der- Selijke ongunstige situatie verkeerde en eden werd veroordeeid tot 4 boete of 4 dagen hechtenis. Verdachte onderging zijn vonnis onder het diepste sti'zwijgen Sluiting. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS- ONTWIKKELING. Neen, druk was het bezoek aan den kunst- avond van j.i. Zaterdag niet, integendeel. De groote zaal van de Harmonie was lechts half gevuld, waarschijnlijk als gevolg van een paar andere feestelijke bijeenkomsten, die dienzelfden avond gehouden werden. De avond werd ingezet met een hartelijk woord van welkom door den voorzitter van I het Instituut van Arbeidersontwikkeling j Gewestelijk Comite Noordholland-Noord, den ;heer L. K e 1 d e r uit Zaandam. Deze jknoopte daaraan vast een beschouwing over ide noodzakelijkheid van meerdere ontwikke- ling, opdat eens de tijd zal komen dat de huidige maatschappij kan worden omgezet in een socialistische. Als eerste nummer van het programma werd daarop gegeven de eenacter „De In- breker", waarin de bekende declamator Jo Sternheim den vagebond speelde, die voor het eerst inbrak en daarbij door de vrouw des huizes werd verrast en door haar koel- bloedigheid ontwapend. Op haar aandringen vertelde hij zijn geschiedenis: het leven van een fabrieksarbeider, die na een ongeluk door den rechtskundigen raadsman .der zaak mis- leid werd en na zijn herstel broodeloos en zonder recht op vergoeding was. Zijn vrouw en kinderen waren gestorven en toen was hij, steeds afgewezen als hij zich hier of daar aanmeldde om werk, gaan vagebondeeren en had eindelijk besloten in te breken. Toeval- lig deed hij dit juist bij den advocaat, dien hij Ivschouwde als de bewerker van zijn onge luk. De advocaat ziet zijn vrouw in gesprek met den inbreker en dan zien we beide man- nen met revolvers tcgenover elkaar staan. De vrouw komt tusschenbeide en dan hoort de advocaat de beschuldiging aan met gebo- gen hoofd, beschuldiging van broodeloos ge- maakt te hebben niet een maar velen, in hef belang der fabriek. Harde waarheden werden hem hierbij naar het hoofd geslingerd, uitingen van langver- kropt leed en woede, uitingen die tevens te beschouwen zijn als evenzoovele aanklaehter. iegen de samenleving, die een werkzaam man maakte tot een misdadiger en daamee, naar de inbreker r ircastisch verzekerde, zal voort- gaan uit zelfbehoud. Mevr. L. SandersHertzberg en de heer Brandenburg, beiden uit Amsterdam, speel den verdienstelijk den advocaat en diens echtgenoote. Voor de pauze betrad het drietal nog eens het tooneel en wel voor het geven van een paar fragmenten uit„De opstandelingen" van mevr. Henr. Roland Hoist. Vooraf gaf de heer Sternheim eenige toelichtingen, daar bij meedeelende, dat het stuk beschrijft de soc.-economische crisis, die in Rusland uit brak na den verloren oorlog tegen Japan, een crisis die tot gevolg had een groote volks- demonstratie, met de fcedoeling den tsaar een geschrift met verschillende verzoeken aan te bieden. De kozakken stonden echter klaar en de arme betoogers werden bij honderden neergeschoten. Dat was op 22 Jan. 1905 op een Zondag, die sinds dien de bloedige Zon- dag werd genoemd. Maar met dit bloedbact was de ontevredenhcid niet voorbij; er ont stonden voortdurend opstandjes, die in de zoogenaamde October-revolutie haar hoogte punt vonden. Uit dit stuk nu werden een paar gedeelten gegeven, die, doordat de tooneel-aankleeding eenigszins met het stuk in overeenstemming was gebracht en de declamatie uitstekend en op overtuigende wijze .geschiedde, volkomen tot het publiek doordrongen. De bijvalsbetui- gingen, die den drie declamatoren ten deel vielen, waren meer dan een beleefdheid. Na een korte pauze, gedurende welke voor het verkiezingsfonds 20.14 werd ge- collecteerd, werd nog een een-actertje gege ven, „De huiselijke vrede" een humoristisch stukje. Jo Sternheim trad hierbij op als een schrijver, die volgens zijn vrouw (mevr. San ders) absoluut zouden talenten is en veel heefi te verduren van haar kribbig humeur en daarom, nadat vertoogen en zelfkastijdingen niet mochten baten, een boetestelsel heeft in gevoerd. Voor elke z. i. tegenover hem onge- paste uitdrukking of dito daad legt hij een boete op, te vereffenen bij de uitbetaling van haar maandelijksch huishoudgeld. Misschien een practisch stelsel, maar dat in dit geval toch weer niet voldeed, want de arme schrij ver, die dankbaar was toen zijn eg a weg wou gaan, eindigt met haar toch het voile maand- ge'd te be'alen! Dat het bij de opvoering van dit stukje niet aan vroolijkheid in de zaal ontbrak, is te be- griipen. In zijn slotwoord sprak de heer Kelder nog de hoop uit, dat ieder zijn best zal doen dat een kunstavond a's deze in den vervolge beter bezocht wordt en dat de Alkmaarsche kame- raden bij het uitschrijven van hun, feest avonden meer rekening zullen houden met het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. INTERNATIONALE ORDE VAN GOEDE TEMPELIEREN. Zaferdagavond hield de Internationale Orde van Goede Temnelieren een groote epe-fcare vergadering in de „Unie". Het bestuur had voor dezen avond voor 'n ieer varieerend programma gezorgd, zoodat <r voor elk gelegenheid te over was, om zich 8 Ge denkt aan een dure sigaret als ge door krijgt het leven beteekenis voor ons. Zich geheel geven, met hart en ziel, ziedaar, wat de mensch noodig heeft. Zoo is het ook, met de Tempelieren. Ook die hebben een ideaal: geheelonthouding Daarvoor vechten zij. Zeker, men lacht hen wel eens uit, bespot hen; het deert niet; ze weten, dat hun ideaal zuiver is, en dat is vol- doende. Spr. gaf dan ook ter overdenking: het lege leven, dat tot niets leidt, en de zorg, de moeite en opoffering aan de beginselen der geheelonthouding. Daar, waar het noodig is, moet gewerkt worden met alle macht. Dat geeft voldoening; dat maakt het leven rijk! Ook hier in Alkmaar. Het legertje is klein, maar spr. hoopte dat het zich mocht uitbreiden, en dat ook deze avond zijn nut zal afwerpen. Hiermede hebben we het voornaamste van dezen avond gememoreerd. Rest ons nog te vermelden, dat de voorzitter, de medewerkers aan den avond dankte en bij alien er op aan drong, om niet te versagen, maar te zorgen, dat het.kaarsje tot een machtige vlam op zou laaien. Het was een zeer geslaagde avond! rookt. Bovendien bevat elk doosje, naast puntenbons van dubbele waarde, (3 pun- ten), een zegel. Bij inzending van 50 van deze zegels ontvangt ge een zwaar ver- zilverden sigarettenkoker. Bij elken winkelier is deze koker te zien. te amuseeren. In den loop van den avond bleek dan ook, dat het bestuur goed1 gezien had: er heerschte inderdaad een vroolijke, ongedwonger. stemming. Deze vergadering stond onder leiding van den voorzitter D. Kemp, die in zijn openings- woord de aanwezigen o.m. moest mede- deelen, dat de heer Valk, die de vorige keer de aanwezigen op meerdere zangnummers vergast had, door de griep gegrepen was Hij hoopie en alien met hem! dat de zanger niet al te iang aan het ziekbed ge- kluisterd bleef, In de plaats van den heer Valk zou de heer E. Prins eemge liederen en propadanda- stukken declamceren, waarvoor spr. den heer Prins reeds bij voorbaat dankte. Tenslotte hoopte de voorzitter, dat er ook van dezen avond een groote werklust en -ijver zou uitgaan waarna hij het woord gaf aan.het publiek, dat de Tempelieren- marsch inzette. Muziek, zang en declamatie Het strijkje, dat de vorige keer nog uit twee personen bestond, was thans uitgebreid tot drie (de jongedames Grietje Helsdingen en Nellie Prins en de jongeheer Pranger) Het zoo jeugdige trio gaf in den loop van den avond eenige nummertjes ten beste We mochien constateeren, dat op rustige en be- schaafde wijze gespeeld werd, terwijl ook het samenspel in orde was. Mevr. Uzeret had als zangeres weer veel succes met haar liederen. Jammer, dat een lichte keelaandoening haar belet.te, zich ge heel te geven Mede daardoor moest ze zich beperken tot een viertal liederen. waarvan vooral het „Unser Vater" en bet propaganda- lied ..Vertel ons Broeder!" veel succes had- den. De heer Stavorinus. die het laatste lied gecomponeerd had, begeleidde de zangeres op zijn bekende', en bescheiden manier. De declamator E. Prins welbekend door zijn Vondei-avond bracht een groote wijziging in het programma. Had de decla mator van de vorige vergadering uitsluitend propaganda-Jieden ten gehoore gebracht, de heer P.-ins gaf iets anders, een meer „kunst"- programma. Hij toch nam deze onverwachte gelegenheid te baat, om den menscben een inzicht te geven in de Middeleeuwsche poezie door eenige bekende Middeleeuwsche ge- dichten voor te dragen, o.a. „Van twee Coningskinderen" en „Het daghet in het Oosten". Later op den avond reciteerde hij twee prozastukjes van F. Timmermans, n.l. „De koninklijke Vlaar" en „Het verksken". De heer Prins toonde ook nu weer, dat declameeren bij hem in goede handen is. Het rustig en zorg gekozen gebarenspel de- dameerde hij Hij vond dan ook bij de aan wezigen een darikbaav gehoor en oogstte vooral met't zangerige, van geest tintelende proza in hetVlaamsche dialect een wel- verdiend succes. Zoo gaf de avond een telkens varieerend programma, waardoor verveling onmogelijk werd gemaakt. Tot slot werd er verschillend hout-snijwerk e. d., vervaardigd door de jeugd in de wekelijksche avonden. onder het publiek verkocht, waarna de cianslustigen nog eenigen tijd hun zolen .rachtten te slijten. Het programma zou echter niet volledig zijn, als er niet ook een propaganda-rede op voorkwam. Voor dat deel van den avond zorgde de heer O. Rossum, die de geschie denis van De kaarsvlam vertelde, en daaiaan een beschouwing vast- knoopte. Het verhaal speelt zich af tijdens de kruis- tcchten. In de stad Florence leefde in dien tijd een wapensmid, die bekend stond om zijn vechtlust. Waar maar viel te strijden, was hij Woest en raw waren de eigenschap- pen van den smid; zachtheid was hem ten eenenmale onbekend. Totdat er iets gebeurde. Men hield een kruistocht naar Jerusalem, om deze stad aan de macht der Turken te ontrukken. Na zwaren strijd maakten de kruisvaarders zich van de stad meester, en en der meest op den voorgrond-tredende mannen was onze smid. Niets ontzag hij, ge- vaar kende hij niet; hij was in zijn element! Tot de veroveringen behoorde een kaars die aangestoken was met het Heilige vuur. dat brandde op het graf van Christus. Toen de avond viel, lagen de ridders uit te rusten in hun tent. Er werd gepraat over de gebeurtenissen en vooral onze wapensmid was een der middelpunten van bet gesprek. In een driftige bui nam bij een weddenschap aan. Een nar beweerde, dat hij die branden- de kaars niet naar Fiorence zou kunnen brengen, wat de smid betwijfelde. Kort en goed, hij zou het doen. Den volgenden morgen ging hij op stap. Een lange, moeilijke reis ging hij tegemoet. Tal van avonturen beleefde hij. Dikwijls dreigde de vlam te doven. Aan bespottingen stond hij bloot. Maar eindelijk, ten langen leste, kwam hij te Florence aan, waar hij de kaars naar het altaar in de kathedr-aa! bracht. De reuze man had overwonnen! Dat was in kort het verhaal van de kaars vlam. De verteller knoopte daaraan een be schouwing vast. Evenals de ridder, raw en onbekommerd levend, het eenvoudige nietige kaarsje tot een ideaal maakte, waarvoor hij alles gaf, evenzoo gaat het met ons. Ook wij moeten een ideaal hebben. Dat maakt ons leven niet nutteloos, niet leeg. Integendeel, de ideaal helpt ons vechten om dat te berei ken, wat we ons voorgesteld hebben en daar- BULGARIJE. HET HUWELIJK VAN KONING BORIS. De Italiaansche koninklijke faniilie zou het huwelijk met prinses Johanna hebben toegestaan. Naar de corespondent van het Tsjechoslo- waksch-telegraafagentschap te Sofia vereenu zou de koninklijke familie van Italie haar goedkeuring hebben geschonken aan het hu welijk van koning Boris van Bulgarije met prinses Johanna van Italie. Zij zou daarbij als eisch gesteld hebben, dat de echtvereeni- ging zou worden ingezegend door den Paus, die erin zou hebben toegestemd, dat de aan- staande kroonprins zou worden gedoopt in den orthodoxen godsdiensi, op voorwaarde dat de verdere kinderen Roomsch-katholiek gedoopt worden. Deze laatste voorwaarde wekt de herinne- ring op aan het huwelijk van Prins Ferdi nand, 's konings vader, met prinses Maria- Louise van Parma. De toenmalige grondwet van Bulgarije bepaalde, dat de kinderen van den vorst zouden worden opgevoed in het orthouoxe geloof. Daar de prins en de prin ses beiden Rocmsch-katholiek waren en hun kinderen in hun eigen geloof wenschten te zien opgevoed, moest de grondwet veranderd worden. Stambodof wist dezen uiterst onpo- pulairen maatregel door te zetten. Spoedig daarop moest hij aftreden en een jaar later werd hij vermoord. Den 30en Januari 1894 werd prins Boris geboren en roomsch gedoopt. Toen echter 's prinsen vader een verzoening met Rusland nastreefde, teneinde de erkenning van dat land te verkrijgen voor zijn troon, en met het bovendien wenschelijk achtte, dat er een troonopvolger gereed zou staan, indien de vorst plotseling mocht komen te overlijden, besloot men den jongen prins te laten over- gaan tot de orthodoxie. Dit geschiedde den 14en Maart 1896. De paus protesteerde te gen dezen overgang, welke in geheel Euro- pa tot levendig commentaar aanleiding gaf. Maar Ferdinand zag zich door Rusland, Tur kije en de verdere mogendheden eindelijk er- kend. Boris' broer Cyriel en zijn beide zus- ters zijn echter roomsch gebleven. Tsaar Boris III is op het oogenblik 35 jaar oud, prinses Johanna, ae derde dochter van koning Victor Emanuel en koningin Helena, wordt in November pas 22 jaar. .e. heeft ai herhaaldelijk> van een verloving tusschen beiden gesproken, maar telkens bleken de geruchten ongegrond. Het bericht van het Tsjechoslowaksch persbureau r. oet eveneens onder voorbehoud aanvaard worden. ITALIe. EEN ONGELUK GEF LMD. Bij het opnemen van een film van de Ita liaansche ruiterij viel kolonel Murari in voile galop van zijn paard, dat over hem heen rol- de. De opnemende operateur draaide koel- bloedig verder, zoodat hier een waarlijk schokkend stukje film verkregen werd. ROMAGNA EN VIGLIERI. Kapitein ter zee Romagna, die bij Nobile's Noordpoolexpeditie het bevel heeft gevoerd over de Citta di Milano, is bestemd tot di- recteur van het hydrografisch instituut te Ge nua. Luitenant ter zee Viglieri van die expe dite is benoemd tot tweeden officier aan boord van den torpedojager Niero. POLEN. TREINROOF. Een postcondudeur uit den wagon geworpen. Dezer dagen slopen twee bandieten, als spoorwegbeambten verkleed, onder het voor- wendsel, dat zij noodzakelijk reparaties moes- ten verrichten, in den postwagen van Jen per- sonentrein Demblin-Krakau binnen. Op en- kele K.M. afstands van het station Putkow overvielen zij plotseling den postbeambte, wierpen hem uit den trein, plunderden de postzakken, sprongen met 130.000 zloty uit den rijdenden trein en vluchtten het bosch in. De roof werd eerst in het volgende station ontdekt. De uit den trein geworpen beambte werd zwaar gekwetst naar het gasthuis over- gebracht. Een terstond uigezonden patrouille keerde onverrichterzake terug. AMERIKA. DE OPSTAND IN MEXICO. De rebellen zouden Aguas Cahentes hebben veroverd. Naar de „Assoc. Press" uit Juarez meldt, maakt het revolutionnaire hoofdkwartier al- daar bekend, dae de stad Aguas Calientes, halverwege tusschen Mexico en Torreon, door de reblien is veroverd. Bij de inneming wer den vele soldaten der bondstroepen gedood of gevangen genomen. Het revolutionnaire hoofdkwartier acht de inneming van groote beteekenis, omdat de verbinding tusschen de op Torreon aanrukkende regeeringstroepen er; de hoofdstad wordt verbroken. Oniruiming Torreon offideel be- vestigd. Urt Mexico wordt gemeld, dat om twee uur Z.iterdag officieel werd bekend gemaakt, dat vliegers der regeeringstroepen waargenomen hebben, dat generaal Escobar, de bevelhebber der opstandelingen in Torreon, begonnen is verzacht sn deneest men met de stad te ontruimen. De cavalerie der regeeringstroepen heeft de plaats San Pedro bezet, van waar uit Tor- reon in 40 minuten per auto te bereiken is. Vrijfatiag van gevangen rebellen. President Portes Gil heeft last gegeven, dat alle rebellen onder den rang van luite- nant-kolonel, die tot de troepen van den rebel- lenleider Aguirre behoorden en bij de gevech- ten in den staat Vera Cruz gevangen geno men werden, moeten worden vrijgelaten. Deze last werd gegeven, daar de gevangen en ver- klaarden, dat zij niets van de opstandige be- weging hadden afgeweten en zich bij de eer ste de beste gelegenheid aan de regeerings troepen hadden overgegeven. FRANKRIJK. GEHEIMZINNIGE EPIDEMIE EISCHT 14 SLACHTOFFERS. In het plaatsje Lafrimbolle nabij Metz, dat slechts 350 inwoners telt, is een epi- demie uitgebroken, die in weinige dagen veertien personen heeft geeischt. De medici hebben nog geen verklaring voor deze besmettelijke ziekte kunnen vin- den. Wel werd een geval van nekkrarnp geconstateerd. EEN NIEUW BEROEP. Exarnen-zitter Dencheux zelf, de Franschman, die voor een bedrag van 2500 francs voor ieder, die maar wilde, examen placht te doen, zoodat de candidaat rustig kon thuisblijven en vrij zeker was dat hij het halen zou, was zelf niet op de rechtzitting verschenen, waar een Hongaar, Markovicks, zich te verantwoor- den had. Hij bleek naar het buitenland- te zijn gevlucht. Markovicks, die 35 jaar oud is, spreekt zeer slecht Fransch, doch Dencheux, die hij huurde om een examen voor hem te doen, haalde prachtige cijfers. Tot viermaal toe deed Dencheux met vaK sche papieren examen voor anderen, in den regel zwakke broeders. Markovicks kreeg zes jaar gevangenisstraf, Dencheux verloor een lucratief beroep. FOCH's ZIEKTE. Geen hoop op hersiel. Een telegram uit Parijs meldt: Foch is ten doode opgeschreven, al be- staat er ook geen onmiddellijk gevaar voor zijn heengaan. De specialisten, al- dus Degennes, waren het er direct over eens, dat het onmogelijk was, Foch te opereeren ten einde de urine-wegen vrij te maken, aangezien de maarschalk te zwak was om een operatie te doorstaan. Een andere uitweg dan een operatie is er echter niet, maar het is zeer de vraag of het zeer verzwakte hart van den pa tient een operatie zal kunnen te boven komen. Foch, hoe uiterst zwak hij ook is, heeft een buitengewoon weerstandsvermogen; hij is volkomen helder van geest en eet nog voortreffelijk. Maar de hevige druk op het hart duurt voort. De maarschalk, die blijkbaar ietwat ontstemd was door de aanwezigheid van zooveel artsen aan zijn sponde, weigerde te spreken; als er slechts een of twee personen bij hem zijn, spreekt hij nog met gemak. DE STERFTE ONDER DE TROEPEN IN HET RIJNLAND. Het antwoord van den minister van oorlog. Painleve heeft de interpellaties in verband met de sterfgevallen in de Fransche garni- zoenen in het Rijnland beantwoord. De minister zeide, dat hij, terstond na het optreden van de griep-epidemie een inspec- teur naar het Rijnland had gezonden om er voor te zorgen, dat de noodige maatregelen werden getroffen. Het personeel van den ge- neeskundigen dienst voor het Rijnleger was ontoereikend en tengevolge van de ook verder in Frankrijk heerschende griep-epidemie had men de noodige civiele personen niet kunnen recruteeren. De dingen, die als feiten zijn medegedeeld, zijn, zeide Painleve, voor een deel overdreven. Voorzoover zij juist zijn ge- bleken, zijn er maatregelen genomen. Zoo is de commandant van Trier te kort geschoten toen hij tijdens de epidemie feestelijkheden heeft georganiseerd. De rouw van de getrof fen gezinnen werd daardoor slechts vergroot. Hij zal worden gestraft. Ook de gedurende de epidemie gehouden oefeningen, marschen, enz., die bij de hevige koude foch plaats von den, zullen straffen voor de verantwoordelijke hoogere officieren meebrengen en ook zullen dat doen de overtredingen van de voorschrif- ten betreffende de voldoende voorzieniog met steenkolen. De gezinnen van de slachtoffers zullen, zeide Painleve verder, door pensioenen, die 1 door bijzondere belastingmaatregelen moeten worden opgebracht, schadeloos worden ge steld. Painleve meende, dat hij, als minister van oorlog, zich niets had te venvijten en zijn pbcht had gedaan. Het is, zeide hij, een wreede plicht mannen te moeten treffen, die op roemrijke titels kun nen aanspraak maken, maar hij zou deze pijnlijke taak tot het einde toe vervullen en alle gevallen onderzoeken. Aan maarschalk Petain, die onvermoeid zijn. enquete voortzet, bracht de minister hulde. Na minister Painlev6, wiens uiteenzetting herhaaldelijk door groot tumult en uitroepea werd onderbroken, kreeg Doriot, het com- munistische Kamerlid, het woord. Hij stelde den minister van oorlog voor de gebeurtenis sen verantwoordelijk, eischte de ontruiming van het Rijnland en drong aan op een betere organisatie van den militairen geneeskundi- gen dienst. Doriot zette uiteen volstrekt niet bevredigd te zijn door de aangekondigde strafmaatregelen. De soldaten, betoogde hij, beschikten noch over het recht, noch over de mogeliikheid hun beklag te doen. Op het oogenblik waren er soidaten tot gezamenlijk 495 jaar gevangenisstraf veroordeeid, omdat zij voor betere levensorastandigheden hadden gevochten. Ten slotte kwam Dwiiot op w>or het instellen van soldatenradef lflH.ll -a- «Wiitii»iUiiii I \zx kwaliteit/ Crescent Pijnlljke Klovsn

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7