Alknarsciii Cnrait. De Plaatsvervanger LF.l'l LI.ETON. No. 66 1929 ntndcrd een en dertigste Jaargang. Dinsda^ 19 lTlaart. Radio-hnekje Woensdag 20 Maart. HUversum, 1071 At. 10.—10.15 Morgen- wijding 12.152.Concert door het A. V. R. O.-Trio. 2.-3.— Kindermatinee van Henri Nolles. 3.4.Maak het zelf, cursus. 4.5.Lezing door Prof. W. v. d. Pluym. 5.5.15 Gramofoonmuziek. 5.45—6.15 Landbouwhalfuurtje door Jhr. J. C. Sand- berg: Emigratie. 6.157.15 Concert door bet Omroep-orkest. Iersch programma. 7.15 7.45 Gezondheidshalfuurtje. 8.9.Con cert. Leuvensche Hoogstudentenfanfare. Am- sterdamsche studenten harmonie. 9.11. Concert door leerlingen van het Muziek- lyceum te Amsterdam. 10.20 Persberichten. 111.12.Dansmuziek. Huizen, 336.3 At. (Na 6 uur 1852 At.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 11.11.30 Korte Ziekendienst onder leiding van Ds. D. Tom 12.30—1.45 Solistenconcert. 5.—6— Kin- deruurtje. 6.—6.30 Muziekpraatje door G. van Ravenzwaay. 6.30—7.— Fransche les. 7.7.30 Engeische handelscorrespondentie. 7.30—8Lezing door P. J. Risseeuw: Lij- iden en .heerlijkheid. 8.— Concert. Orkestcon- cert. Spr. A. Post: Fragmenten van „Jezus van Nazareth". Daarna persberichten. Daventry, 1562 At. 10.35 Kerkdknst. 11.05 Voor de huisvrouw. 11.20 Gramofoonmuziek. 12 20 Bal'adenconcert, sopraan en bas. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Orkestconcert. 2.50 Voor de scholen. 3.15 Muziek. 3.20 Gedich- tenvoorlezing. 3.50 Lezing. 4.05 Licht klas- siek concert. Mason strijkkwartet. 5.05 Con- certorgelbespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Berichten. 6.35 Nieuwsberichten 6.50 Tuin- praatje. 7.— Muziek. 7.05 Liederen van Brahms, bariton. 7.20 Lezing: The cotton trade. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing: Social questions. 8.05 I- amermuziek. N. Grune- baum, sopraan. Brosa strijkkwartet. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Actueele causerie. 9 55 „The count of Corno", of „The bandit's bride", opera-comique van Bullock. 11.20 12.20 Dansmuziek Parijs „Radio-Parisn1744 M. 12.50— 2.10 Concert. Radio-striikkwartet. 4.05—5.05 Orkestconcert. 7.05—7.50 Gramofoonmuziek. 8.20—11.10 Concert. Orkest en solisten. Langenberg. 462 At. 9.35 en 11.30 Gramo foonmuziek. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.05 5 50 Orkestconcert. 6.508 20 Bach-can- taten. Concert voor so'i, orkest en koor. 8.20 Robert Koppel-avond. Klein Orkest en Ro bert Koppel. Daarna dansmuziek. Zeesen, 1640 At. 11.20—3.50 Lezingen. 3 50—4.50 Orkest-concert 4.50—7.20 Lezin gen. 7.50 Iersche avond. Persberichten en tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 At. 10.20—11.20 Gramo- foonplaten. 1.25 Orkest-concert door scheeps- orkest. 3.50 Dansmuziek. 5.20 Orkest-con cert. 7.20 Iersche avond. 8.50 Kamermuziek. 10.20 Dansmuziek. Brussel, 511.9 At. 5.20 Orkest-concert. 6.50 Trio-concert. 8.35 Gramofoonplaten. 8.50 Orkest-concert. DE WERKING VAN EEN S. O. S, Een Bergensch ouderpaar tijdig gewaarschuwd. Zondagavond circa 10.30 werd door de A. V. R. O. te Hilversum een S. O. S. uitge- zonden, waarbij de in Bergen (N.-H.) wo- nende ouders van een in het militair Hospl- taal te Amersfoort verpleegd wordenden mili- cien werden opgeroepen zich zoo spoedig mogelijk te begeven van Bergen naar Amersfoort, in verband met den ernstigen toestand van hun zoon. De ouders hebben zelf geen radio, doch het bericht werd door een der plaatsgenooten op- gevangen, die zich per auto naar de belang- hebbenden begaf en hen direct overbracht van Bergen naar Amersfoort. Om 2 uur's nachts zaten de ouders bij het siekbed van hun zoon. EEN A- V. R. O.-VERLANOEN. De Alg. Vereeniging „Radio-Omroep" zal deze week de luisteraars oproepen om een petitionnement te onderteekenen aan de regee- ring, waarin zij op grond van de sympathie, the zij bij de luisteraars heeft gekweekt, het recht opvordert, te verlangen, dat haar ver der gelegenheid wordt gegeven om zich te ontplooien, waartoe noodig is een zendtiid van een voile week op een eigen zender op de beste omroepgolf. Door RICHARD MARSH. Vrlj naar het Engelsch door C. M. O. de W. 22\ 1 Zonder er een letter bij te voegen of de min- ste poging hem te groeten, liep zij hem voor- bij, de vestibule door en de voordeur uit. Hij deed geen enkele poging haar te weerhouden; hij keek haar alleen achterna. Hij had een gelaat, dat niet gemakkelijk te doorgronden was; zulk een gezicht heeft de eigenaar te goed in bedwang. Maar de blik' van hem, die haar nazag, was op dat oogenblik niet onver- klaarbaar. Wat moest dat alles befeekenen, vroeg hij zich af. Hij begreep niet, wat die dame mankeerde Indien zij een man was geweest, zou hij mis schien zijn toevlucht hebben genomen tot krachtdadige maatregelen om een voldoende verklaring te vragen, maar het feit dat zij een vrouw was maakte het te moeilijker. Het toeval wilde echter, dat hij onmiddel- lijk gelegenheid had met een man af te reke- nen. De heer met den zwarten knevel was er ook nog. Deze had de dame zien vertrekken; nu bleef hij den man nader opnemen, waar- voor zij de vlucht scheen genomen te hebben Hfj ging dadelijk naar hem toe. En hij sprak Tajbot aao eg? een <wzetteliji qnbeschaamd DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinnerschap betreffende den hier- onder genoemden persoon, de uitspraak ge- daan, achter zijn naam vermeld: KLAAS BAKKER, lichting 1927. Uit spraak: Voorgoed vrijgestdd. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt. of door diens wettigen vertegen- woordiger b door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door diens wettigen vertegen woordiger. Het verzoekschrift daartoe, moet met rede- nen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de door- zending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 18 Maart 1929. De burgemeester voornoemd, WENDELAAR. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling. De Commissaris der Koningin dezer pro- vincie heeft op 9 Maart 1929 uitspraak ge- daan omtrent de door hieronder vermelde in- geschrevenen der lichting 1930 dezer ge meente ged'ane aan vragen om vrijstelling wegens broederdienst. Uitspraak: Voorgoed vrijgesteld. J. A. Baas; T'h. Bakker; J. Beeldman; E. J Beemster; A. P. J. Besteman; C. Bierman; G. A. de Boer; C. Bood; K. Bos; N. H. Bour- gonje; D. Braak; P. Braak; M. A. Broers; J. Bruin; W. Burgert; J. Th. Butter; J. L. Bijl; C. A. J. Caarls; K. Dekker; N. P. Dek- ker; J. Elte; S. J. Erkamp; J. W. Frederiks; Th. H. Geels; J. G. Geuke; L. de Groot; C. J. Gijzen; P. C. Haakman; W. C. van der Helm; P. Hoeben; W. Hoogeveen; J. Hoog- land; C. F. J. Immink; J. Kamp; G. Keppel; D. Kiewitt; A. W. Kleef; K. Koger; D Koolwijk; M. Koppen; C. Koreman; G. P. Kreijger; N. Kuiper; P. W. H. Lengers; G de Looper; W. Meijer; J. N. Mooij; J. P. Muller; C. J. Ooms; F. J. J. Ouwens; Th. A. Overtoom; P. C. Pauw; F. J. R. Pesser; C. van der Post; A. Prins; P. A- B. Raves; E. van Roekel; G. Roozendaal; N. Sehouten; J. Schrier; J. B. Schuts; H. Sneek; N. J. Snel; H. B. Sunder; J. van Tiel; W. j. Tim- mer; L. Uipkes; N. H. Vasbinder; K. de Visser; T. J. M. H. Wanna; P. Wallaart; A Wesselius; G. F. D. Winkel; S. IJpelaan; J. van Zalinge; P. J. Zut. Tegen deze uitspraken kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep word'en gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt. of door diens wettigen vertegen- woordiger; b door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per- sonen of door diens wettigen vertegen- woordiger. Het verzoekschrift daartoe aan de Konin gin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Mili taire Zaken, die voor de doorzending zorgt. Alkmaar, 18 Maart 1929. De burgemeester voornoemd, WENDELAAR. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politic, langestraat en aldaar te bevragon op aile week da gen tusschen 11 en 1 uur, a* navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 13, 14, 15. 16 en 17 Maart 1929: Paar sokken; zilver borstel; stoffeerdeshamer; haarknip; rozenkrans; paar haadschoenen; kinderjasje. Aanwezig en te bevragen bij de navo'gen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven op 13, 14, 15, 16 en 17 Maart 1929: Belastingmerk in 6tui, G. Duif, Bleekerslaan 6; vulpen, Johanna van Baden, Westerhofje; damesring, N Bus. Waagplein 36; zakmes, P. J. Bongers, Boe- zemsingel 23; handschoen, E. Baart, Van der Meystraat 16; handschoen, C. Godijn, Groot Nieuwland 14: knipmes, wed. van der Burgt, Fabrieksweg 13; handtaschje met inhoud, C Rotlieb, Westerlaantje 16; portemonnaie met inhoud, P. Jonker, Boezemsingel 7; rijwiel- belastingmerk, kantoor Belastingen, Kenne- merstraatweg; beenen staafje met handje; C Groot, Baanstraat 22; belastingmerk in etui, J. Dobbers, Omval 55; grijs wollen hand schoen, Stoutjesdijk, Voordam 5; bruine bedoelden toon. „Nu zij vertrokken is wou ik u wel eens spreken." De ander merkte hem nu voor het eerst op en die ontdekkin? scheen hem niet aange- naam te wezen. Wat onbesdhaamdheid be- trof, daarin overtrof hij den ander; hij kon een boozen hond niet rawer hebben toegespro- ken. „Zoo mijnheer, wat is er?" „Ik wou een woord met u spreken. En be- ginnen met een vraag. Wou u zeggen dat u u Percival Talbot is van „Monniks- land?" „Ik wou u niets zeggen van dien aard. Aan u heb ik hoegenaamd niets te zeggen." „0, staan de zaken, zoo! Onzien en bruta- liteit. Ik hoorde u zooeven aan die dame zeg gen, dat u Percival Talbot is van „Monniks- land" En nu wou ik u iets vertellen. Ik heb veel leugenaars in mijn leven ontmoet, maar geen van alien is nog zulk een kolossale leu genaar als u. Nu weet u het-" Maar de spreker kwam iets anders te we- ten. Hij scheen zich in dien man vergist te hebben. Misschien was de ander wat lichtge- raakt op dat oogenblik: de dame had hem zeker wat prikkelbaar gemaakt. Misschien had hij behoefte zich eens uit te vieren. En de heer tegenover hem bood hem daartoe ge legenheid. Een paar seconden van spanning in de vestibule van het hotel, niet dangerDe heer met de snog wer.d bS verras&ing beetgepakt. damesschoen, Meulenveld, Zuiderhoutlaan 1; Eortemounaie met inhoud, I. B. Tiiibetz, angestraat 19; taschje met inhoud, A. de Swart, Landstraat 47; tasch met inhoud, B. Koeleman, 2e Landdwarsstraat 24. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van politic. ProvinciaaS ivifiniiwa HEER-HUGOWAARD. Donderdagavond werd de laatste les gege ven van de tweejarige wintertuin-bouw- cursus, gehouden door de afd. Heer-Hugo- waard Noord van den L. T. B. en de turn bouwvereeniging „Ni-uw-Leven" terwijl de lessen waren gegeven door den heer P. A. van Schaick. Deze eindles werd bijgewoond door ir. Hazeioop, Rijkstuinbouw consulent te Alkmaar, als mede door de dag. be- sturen der bevengenoemde tuinbouweorpora- ties. Uit de behandeide stof werd hier en daar een greep gedaan, waarbij aan de leerlingen tal vragen werden gedaan meer of minder vlug werden beantwoord. Na afloop werden aan de negen aanwezi- ge leerlingen (e6n was niet aanwezig) de diploma's uitgereikt door den heer Haze- lcop, die na de uitreiking verqlaarde er zich over te verheugen, dat door de tuinbouw- bouwvereenigingen in Hugowaard zooveel belangstelling wordt getoond voor dit onder- wijs; hier in Noord is nu 6 jaar achtereen een cursus gehouden, terwijl de beide laat ste jaren meerdere cursussen gehouden wer den. Den jongelui wees spr. er met nadruk op, dat we het niet bij het afloopen van deze cursus moeten laten, doch zij hunne kennis moesten trachten te verrijken door lectuur op tuinbouwgebied,hei bijwonen van lezingen en vooral ook met het oog op de meer en meer veldwinnende cultuurwijziging, het volgen van andere cursussen. Alleen dan, zegt spr. zal het nu ontvangen onderwijs vruchtaragend voor jullie worden. De voorz van „Nieuwleven" brengt een woord van dank aan den heer Hazeloon voor diens steun en medewerking voor het verkrijgen der subsidie van Rijlc en Provincie, aan den heer van Schaick voor de gegeven lessen. Hij hoopt dat door samenwerking nog vaker een cursus gegeven zal kunnen worden. Na een korte bespreking over nog te houden excursies werd de cursus van den heer Van Schaick gesloten. De afdeeling van den Bond ter bevor- dering van het vakonderwijs in West-Fries- land hield hare jaarvergadering in het lo- kaal van den heer Veenboer. De voorzitter de heer L. Groot van Hensbroek opende met een woord van welkom de vergadering, waarna door de secretaris-penningmees- ter, den heer H. Hoogland de notulen wer den gelezen, welke onder dankzegging wer den vastgesteld. Door den Directeur, den heer D. Saal te Alkmaar was het verzoek inge diend opgave te mogen ontvangen van leer lingen, die als contract-leerlingen bij pa- troons geplaatst zouden kunnen worden. Door den voorzitter werden de voorwaarden meegedeeld waarna de wagenmaker de heer W. Bruin te kennen gaf, zijn zoon Jan, on der die voorwaarden als contract-leerling te willen opleiden. De heeren Dirkmaat, schil- der en Kalf, timmenuan, verklaarden zich e/eneens bereid een contract leerling op te lei- den. Ter kennis der aanwezigen werd ge- bracht, dat het eind-examen der vakteeken- school dit jaar zal worden gehouden te Wognum, 2 leerlingen der school alhier zul- len aan dit examen deelnemen. Bij eventueel niet slagen, wordt gelegenheid gegeven aan het examen nog eenmaal'deel te nemen. Naar aanleiding dezer mededeelingen werd door de vergadering besloten tot het hoofdbestuur het verzoek te richten de tentoonstelling, wel ke dit jaar zal worden gehouden te Groote- broek, in 1930 te Heer-Hugowaard te houden. Door den heer P. Bot werd de wenschelijk- heid bepleit bij de leerlingen ook aan te brengen eenige kennis van het stelwerk in de bouwvakken. Hierover zal in de vergade ring van het hoofdbestuur worden gespro- ken. Door den secretaris werd vervolgens het jaarverslag uitgebracht, waarvoor de voorziter hem namens de vergadering dank zegt. Door den heer Dagelet, le leeraaar aan den gehouden teekencursus, werd hierover verslag uitgebracht, dat met aandacht werd gevolgd en waarvoor spr. den dank der ver gadering inoogstte. Uit het financieel ver slag stippen we aan, dat deze in ontvangst en uitgaaf liep over 1034.50, terwijl de be- grooting voor het volgend jaar werd ge- raamd op 1247.50. Rekening met bescheiden vergeleken is nagezien door de heeren Schol- ten en Kalf, die verklaarden alles in orde te hebben bevonden. Opgemerkt werd, dat het niet billijk geacht moest worden dat het werk zonder eenige vergoeding moest verricht De ander had geen poging gedaan de belee- diging mondeling te beantwoorden, maar hij had nauwelijks uitgesproken of hij werd bij de keel gegrepen. Talbot bewoog zich met een vlugheid, die deed vermoeden, dat hij zich wel vaker door vlugheid uit een moei- lijke toestand moest redden. Zijn tegenpartij, de heer met de snor, trachtte tegenstand te bieden, maar in enkele seconden kon hij be- paald geen adem meer halen; het was of het leven uit hem vloeide. Talbot pakte hem op en droeg hem naar de deur. Daar draaide hij hem rond in een halven cirkel en gooide hem de trap af over het trottoir, dat daar vrij breed was, midden op den weg. Uit een obg- ount van sport bekeken was het lang geen kwade worp. De heer, die naar beneden ge- worpen was, bleek daar stil liggen. Mijnheer Talbot, schijnbaar volkomen kalm, bleef staan om te zien of hij opstond en glimlachte daar boven aan de trap alsof er iets was dat hem amuseerde. Uit alle richtingen kwamen de menschen aanloopen, sommigen van de straat, anderen uit het hotel. Zij gilden en schreeuwden, sommigen wilden eerst hun aandacht wijden aan mijnheer Talbot, maar ze schenen iets aan het uiterlijk van dien man op te merken, dat hen van plan deed veranderen. Toen liepen zij naar den mijn heer op den weg. Met hun hulp gelukte het, hem na een paar minuten op de been te hel- pen. Hij wendde het gelaat naar het hotel; een heel bleek gezicht. Toen hij den heer Tal bot boven aan de trap zag staan, deinsde hii worden. Hoewel de vergadering het met deze opmerking eens was verklaardde de voorz. dat op voorschrift van den minister hiervoor geen "belooning mocht worden toegekend. Door den secretaris-penningmeester werd gezegd te zullen trachten de functie niet te min goed uit te voeren, indien hij daarvoor steeds tijd en gelegenheid zal weten te vin- den. Getracht zal worden bij een volgende cursus meer afdoende controle op de leerlin gen uit te oefenen. De heer Bot spreekt nog eens de wensche- lijkheid uit, dat bij het theoretisch onderwijs ook aandacht wordt geschonken aan het be- rekenen van de draagkracht van beton, ijzer enz., wat in het belang geacht moet worden voor de tegenwoordige werkwijze. De heer Bodegrave acht het gewenscht, dat voor plaatsing van leerlingen op den volgenden cursus, eens wordt geinformeerd bij het be- trokken schoolhoofd, omtrent de toe te laten leerlingen. Met een woord van dank en een opwekking voor blijvende belangstelling in de vereeniging en haren arbeid, sloot de voor zitter de vergadering. WIERINGERWAARD. Raadsvergadering De Raad dezer gemeente vergaderde op Vrijdag den 15en Maart, 's nam. 7.15 uur ten Raadhuize. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter, tevens secretaris, de heer C Haringhuizen, deelde allereerst mee, dat B en W. zich genoodzaakt hadden gezien, aan steuntrekkenden in deze gemeente, een extra uitkeering te doen met het oog op den abnor maal strengen winter. Deze tijdelijke wijzu ging zal ingaan op 17 Februari. Georganiseerden, voor een gezin van 2 per- sanen, 1.63 per dag. Voor elk kind beneden 7 jaar f 0.19 per dag. Van 717 jaar 0.22 per dag. Voor elk gezinslid boven 17 jaar f 0.36 per dag verhooging. De uitkee ring zal minimum 12, maximum f 18 be- dragen. De uitkeering uit de werkloozenkas wordt aangevuld tot een bedrag, overeen- komstig deze steunregeling. Kostwinners worden gelijk gesteld met hoofden van gezin- nen. Kinderen in loondienst vallen buiten berekening, waar't de verhooging der uitkee ring per kind per week betreft. Ook ongehuw- den vallen buiten de regeling, zooiang zij de werkloozen uitkeering krijgen. De voorzitter hoopte, dat de werkza- heden aan de Sluizerwegvaart spoedig kun nen beginnen. Dit zal gedurende een viertal weken althans een werkverruiming zijn. De vocrzitter deelde mee, dat de heer Sies- werda zijn benoeming tot lid van de commis- sie van toezicht op het lager onderwijs heeft aangenomen. Van Ged. Staten was goedgekeurd terug ontvangen de suppletoire Begrooting, dienst 1928. Verder verleenden Ged. Staten aan deze gemeente, vrijstelling van invoering van het gereglementeerde avmnastiekonderwijs, tot 1 juli 1929. Het was gevraagd tot 1 Januari 1930. Het verwondert den voorzit ter, dat het aan de bijzondere scholen niet noodig schijnt te zijn tot 1936, terwijl we hier sleohts tot 1 luli 1929 uitstel kunnen krijgen. Maar B. en W. zullen met een voorstel ko- men. Ingekomen was de mededeeling, dat voor de Gem. Inkomstenbelasting op 29 Januari aan gewetensgeld is ontvangen een bedrag van 155 en op 1 Maart 315. Ingekomeneen afdruk van het verslag van de commissie voor den keuringsdienst van vee en vleesch; het verslag van de comm. tot wering van schoolverzuim; het verslag van de comm. van toezicht op het L. 0. deze werden voor kennisgeving aangenomen. Voor kennisgeving werd verder aangeno men een circulaire van het bestuur der Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten, be- vattende het gewijzigd ontwerp van wet tot herziening der financieele verhouding tus schen Rijk en gemeenten. Ook kwam nog in een circulaire van Ged Staten, omtrent de jaarwedden van burge- meesters, secretarissen en ontvangers. Deze regeling zou 1 April 1929 in werking treden, maar met het oog op ingekomen adviezen en de moeilijkheid. de gelden voor salarisver- hooging voor dezen groep ambtenaren op de begrooting te brengen, zal de reoeling pas in werking treden op 1 Januari 1930. Punt 1 van de agenda. Van den heer Jb Grin aan den Slikkerdijk was het verzoek in gekomen om een tegemoetkoming van f 25 voor vervoerkosten van zijn schoolgaand dochtertje, ingevolge art. 13 der L. O.-wet. B. en W. stelden voor aan dit verzoek te voldoen. Met algemeene stemmen werd dit goedgevonden. De heer Koster achtte het wenscbelijk, dat het zoontje van R. de Vries aan de Twee- weoen hier op school komt. De voorzitter zeide, deze zaak reeds te heb- onwillekeurig achterait Talbot zag dit en lachte een luide lach. Hij wuifde hem toe: „Ik wensch u goeden dag, mijnheer!" Toen wendde hij zich om en keerde terug naar het hotel. Toen het duidelijk was, dat Talbot vertrokken was, kreeg de ander het ge- bruik van zijn stem terug en riep hem een weinig trillend achterna: „Percival Talbot van „Monniksland" ben jij, niet waar? Jij zult wenschen, dat je dood geboren was voordat je zoo iets zei." HOOFDSTUK X. De dame komt terug. Boven aan de trap ontmoette Talbot miss Hallam, doodsbleek, geagiteerd, zenuwach tig. Zij sprak met bijna onhoorbare stem: „Ik heb staan luisteren." Het is mogelijk, dat Talbot een weinig schrikte. Had hij geweten, dat hij zulk een toeschouwster had, dan zou hij zich misschien anders gedragen hebben. Zonder antwoord te geven bracht hij haar naar de zitkamer. En toen hij de deur gesloten had, herhaalde zij haar woorden. „Ik heb staan luisteren. Ik kon er niets aan doen ik moest wel. Ik hoorde haar stem en ik kon niets anders dan luisteren Omdat zij alleen van „haar" sprak, dacht hij dat zij misschien van het geval met „hem" niets af wist. Dat kon wel; het was best mo gelijk dat ?ij niet zoolane; peWeyen w$s en de besproken, maar de achtgenoote van dt Vries had zoo groote bezwaren, dat de zaak maar is gelaten, zooals ze was. Van den heer J. Breed Cz. was een verzoek ingekomen om ontslag als gemeente-opzich- ter op 15 Maart 1929, zulks met het oog op zijn leeftijd en algemeene gezondheidstoe- stand. B. en W. stelden voor, dit ontslag eervol te verleenen met dank voor de vele diensten door den heer Breed in zijn 17-jarige functie als gemeente-opziohter aan de gemeente bewezen. De voorzitter sprak den wensch uit, dat d» heer Breed zoodanig van zijn ziekte zal her- stellen, dat hij nog jaren lang van zijn ver- diende rust zal genieten. Met algemeene stemmen werd het ontslag verleend. In verband met dit punt, zeide de voorzitter, dat voorloopig geen opvolger voor Breed zal worden benoemd. Men zal het zoo trachten t» redden voorloopig, desnoods met hulp van een of ander deskundig adviseur. Aan de orde was het verzoek van de com missie van uitvoering vleeschkeuringsdienst: le. Goed te keuren een raming van stich- tingskosten van de verwerkingsinrichting op 125000. 2e. Over te gaan tot verkiezing van een vertegenwoordiger en plaatsvervanger De voorzitter lichtte toe, dat de stichtings- kosten waren geraamd op 104000 Nu ech- er achtte men een hooger bedrag noodig, met het oog co: verbeterde koelinrichting, ver- grooting der garage, grootere capaciteit der machines, enz. De commissie achtte het raadzaam, de zaak niet te bekrompen op te zetten, omdat zich daf later weer wreekt. Reeds in 1928 hebben de keurloonen de raming overschreden, zoodat men zich gewet- tigd acht dit voorstel te doen. Algemeen goed gevonden. Met op 1 na algemeene stemmen werd de heer H. K. Koster als vertegenwoordiger in voormelde commissie herbenoemd. De heer C. Blaauboer werd met op 1 na algemeene stem- men herbenoemd tot plaatsvervanger. Beide heeren namen de benoeming aan. Aan de orde is een voorstel tot plaatsing van een radio-ontvangtoestel in het tehuis voor ouden van dagen. De voorzitter lichtte toe, dat hij een aan- bieding kreeg van J. Blaauboer Czom al leen tegen vergoeding van den kostprijs der onderdeelen een toestel te nlaatsen en te bou- wen voor f 180. Het werk bood Blaauboer aan gratis te doen en ook de plaatsing van toestel enz. zou gratis gedaan worden. B. en W. stelden voor 180 toe te staan. Wanneer er behoorliik gebruik wordt ge maakt van het toestel, zal 't voor de oude menschen heel prettig zijn. De heer Van der Kolk vond het een prach- tig voorstel van Blaauboer, maar zou het niet kunnen, dat we eerlang radio-distributie krij gen. En in de tweede plaats is radiomuziek volgens dezen spreker na 8 uur het mooist en is't dan geen tijd voor de oude menschen om ter rust te gaan? De voorzitter zeide, dat bij B. en W was ingekomen een verzoek tot exploitatie van radio-distributie door de heeren J. Oudendijk en W. H. Tielrooy. Hierover zal echter eerst gesproken moeten worden, en de zaak achtte de voorzitter te be- langrijk om ze niet aan een grondig onder- zoek te onderwerpen. Maar afgescheiden daarvan wil hii dit mooie aanbod van Blaau boer accepteeren. De heer Speets en Visser verklaarden zich ook voorstanders. De heer C. Blaauboer staat zeer sym- pathiek tegenover de aanbieding, maar zal soms de stemming niet zoo zijn, dat radio ongewenscht is? B.v. bij sterfgeval, ziekte, enz. De voorzitter vond het't beste, dit aan den vader en de mo°der over te laten. 't Is althans geen reden om het niet te doen. Met algemeene stemmen werd het mooie aanbod van Blaauboer aanvaard. Daarna was aan de orde het voorstel tot Wij- ziging der Algemeene Politieverordening en de verordening op de Jieffing en invoering van begrafenisrediten. De voorzitter zeide, dat op onze begraaf plaats het netjes houden der verschillend? graven en grafteekens gesdhiedt door den heer Boekel, een enkelen particulier en de ge meente. En nu gebeurt het, dat enkele graven niet in overeenstemming zijn met de graven die de gemeente onderhoudt. Nu is de heer Boekel met dit werk opgehouden. De voorzitter achtte het nu van belang, dat de gemeente de zaak geheel ter hand neemt Maar daarvoor moet de verordening worden gewijzigd, zoodanig, dat de menschen toe- stemming moeten vragen, tot plaatsing van gedenkteekens, enz., maar tevens, dat zij een recht moeten betalen, waarvoor de gemeente het graf zal onderbouden. B. en W. dachten pl.m. 2 per graf te heffen over pl.ni. 220 graven, zoodat de zaak zichzelf bedruipt. In dat geval is men zeker, dat de begraafplaats ontmoeting het „hem" niet had bijgewoond. „Was de dame, die zoo vriendelijk was bij mij naar u te informeeren, dezelfde die u in de stad gezien had er, liever niet wensch te te ontmoeten?" „Ja». Dit woord kwam aarzelend van haar lip pen. Zij was op dat oogenblik een toonbeeld van ellende, hetgeen hem meer ontroerde dan hij zou willen toonen. Als hij den moed maar gehad had haar te troosten. Maar terwijl hij naar een geschikt woord zocht om tot haar te spreken, ging zij op gejaagden toon voort: „Nu weet u wat voor mensch ik ben; ik geloof niet, dat u zoo iets had vermoed. Nu twijfelt u er niet meer aan. U hoorde wat ze zei van mijnheer Hallam; ik meende dat hij niet ge- trouwd is." „Ik heb inderdaad alles wat zij zei gehoord en ik gaf er niets om. Ik ben innig over- tuigd, als er iets mocht wezen dat u noodig oordeelt mij te vertellen, u het z^ker ook een- maal doen zal. Ik wil in dien tusschentijd met het grootste genoegen wachten. Voor zoover het u betreft, kan het mij absoluut niet sefce- len wat vreemde menschen te zeggen hebben Zij bleef staan bij dat eene woord van hem „Vreemde menschen? Maar zij is geen vreemde, ten minste niet van mij het it het is Hij voleindigde den rolzieft voor haar. {Wordt servplffd)..

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5