§jiircsal°p^^ Binnenland Dii bcdrcigf ook U Het beste Is direct inwrijven met netjes blijft. Dit jaar (1929 dus) zal men de rechten moeten voldoen v6or 1 September, terwijl volgende jaren de betaling moet plaats hebben v66r 1 Juli. Zoo ongeveer hadden B. en W. zich de zaak gedaoht, al ontveinsde de voorzitter zich niet, dat het nog wel wat zal duren, voor de zaak goed marcheert. De heer Goossens adhtte het een bezwaar dat de mensdhen, die tot nu toe zelf het gra: onderhielden, in't vervolg verplicht zullen warden rechten te betalen. De voorzitter zeide, dat het zelf-onderhoud nog al eens ontaardt in verzuim van onder houd. Dan krijgen we misschien verwaarloo zing, 't Is het beste, dat de gemeente het doet, want als aan zulke bezwaren, als de heer Goossens noemde, tegemoet wordt gekomen is practisdh goed onderhoud onmogelijk. De heer Sleutel vroeg, of het voor hen, die van buiten de gemeente hier worden begra ven, geen bezwaren brengt voor de nabe- staanden. De voorzitter zeide, dat er wel heel wat werk door zal komen, maar hij adhtte het noo dig, dat er een regeling komt, die netheid waarborgt. De heer Blaauboer vroeg, of het geeischte redht niet wat hoog is. Voor onderhoud van graf en grafteekens vond Lij het wat veel. De voorzitter zeide, maar een bedrag te hebben genoemd. Blijkt het te hoog, dan kan altijd weer verlaagd worden. Hierna werd artikelsgewijze de verande ring van de Algemeene Politieverordening gelezen en besproken. Artikel 29 werd gewij zigd en aan dit artikel werden 4 nieuwe toe gevoegd. Het zou ons echter te ver voeren deze wijziging in extenso op te nemen. Deze verordening zal 1 Juli 1929 in wer- king treden. In verband met deze wijziging werd vervol gens gelezen de verordening tot aanvulling der verordening op de heffing van begrafe- nisrechten. Hierna volgde de lezing der vast te stellen verordening op de invordering van begrafe- nisrechten. Met algemeene stemmen werd de wijzi ging van bovengemelde verordeningen goed gekeurd. De voorzitter zeide, deze zaak zoo goed mo- gelijk ter algemeene kennis te zullen brengen. Bij de nu volgende rondvraag zeide de heer Speets, dat het hem genoegen heeft gedaan, dat B. en W. de verleening van steun bij wer- keloosheid zoo flink hebben aangepakt, zoo- dat de Raad, die deze zaak aan B. en W overliet, zijn vertrouwen niet beschaamd ziet Hierna sluiting. WARMENHUIZEN. Veilingsoverzicht. Allen die direct of indirect nauw betrok- ken zijn bij de groentencultuur dezer omstre- ken kunnen nogal tevreden zijn over de prij- zen welke gedurende deze week voor onze groenten zijn uitbetaald. Het weer was voor de verzending en bewaring van de kool en aanverwante producten vrij gunstig. Dat men thans of liever gezegd, den laatsten tijd in Duitschland profiteert van het zachte weer, werd in de eerste dagen dezer week be- waarheid. Tengevolge van de opening der groentenkuilen in de landbouwstreken van Duitschland was de vraag naar groote roo- de kool deze wordt hoofdzakelijk naar Duitschland gezonden zeer gering. Da- ling van de prijzen was hiervan onherroepe lijk het gevolg. De vraag naar een of ander soort kool was deze week zeer wisselvallig. Den eenen dag werd b.v. kleine roode kool gevraagd terwijl den dag daarna diverse soort roode kool weinig in tel was. Het systeem der vei ling van „Warmenhuizen en Omstreken* waarborgt dat geen enkel partij tegen een abnormalen prijs wordt gemijnd tenzij op uitdrukkelijk verzoek des verkoopers. Zooals reeds hiervoor werd vermeld was de vraag naar roode kool (groote) op Maan dag zeer gering. De prijs van 7.80 kon gedurende de markt van Maandag niet ge- handhaafd blijven. Hij daalde af tot op j 7.60. Dinsdag en Woensdag respectievelijk 12 en 13 Maart, bedroeg de laagste prijs voor roode kool van ongeveer 9 pond 7.50. Den eersten dag der tweede helft der week was de vraag naar groote roode kool merk- baar sterker. Dezen dag had een rijzing der prijzen plaats van 0.50. Tot op F laatst van deze week werd laatstgenoemde prijs ge- handhaafd. De middelsoort roode kool on- derging in prijs geen noemenswaardige ver- andering. Wel was dit het geval met dp kleinste soort roode kool. Maandag is veel roode kool van 90 stuks in de 100 Kg. ver- kocht. Dinsdag kwam zulks beter tot uiting 11 Maart besteed is, werd Vrijdag daarop volgend nog uitgelegd, doch dit ging trek- kend. Zaterdag is geen kleine Deensche witte kool verkocht. De hooge prijzen van 28 30 welke Maandag nog voor uien betaald werden, zakten deze week af tot op 22.10— 25.80. Grove uien zakten eveneens van 27.70—/ 28.10 op 20.80 per 100 Kg. Peen werd Zaterdag genoteerd op 8.80. Van 11 Maart 1929 tot en met 16 Maart 1929 werd in totaal alhier verhandeld: Roode kool 655600 K.G. Deensche witte kool 105175 Gele kool 195750 Uien 7420 Peen 1750 en wel door eene oploopii 18.80 tot 19.30. Eig ing der prijzen van E'igenaardig was het dat men Woensdag een algemeene slapte in dit soort kool moest waarnemen. Donderdag- morgen waren de teleurstellingen des vorl- gen dags al spoedig vergeten toen men be- speurde, dat de slapte in roode kool niet van blijvenden aard was. Vrijdag scheelde het zeer weinig of de kleine roode kool werd gemijnd voor 21. Den laatsten dag der week had voor deze kool een inzinking plaats van 0.40. Met de gele kool is het de geheele week mi- sere geweest. Zoowel de groote gele van 8 a 9 pond als de kleintjes wilde men niet „graag koopen. Het aanbod was ruimschoots vol doende om de orders te volbrengen. De Deensche witte kool mocht de roode niet in prijsstijging opvolgen. Integendeel daarvan had eene zakking der prijzen plaats vooral wat betreft de groote Deensche witte kool van ongeveer 9 pond. Gedurende deze week zijn de prijzen hiervan ongeveer een kleine gulden achteruitgeloopen. De prijs van 18 voor Waffle Derotjas wedge CASTRICUM. Vrijdagavond hield de burgemeester al hier, de heer Lommen voor de leer- lingen van het .vervolgonderwijs van het R. K. Patronaat een lezing over zijn autoreis van Castricum naar Weenen en terug. Deze lezing, waarbij het dagelijksch be- stuur van het patronaat en de leerkrachten van het vervolgonderwijs aanwezig waren werd gegeven in de zaal van de R. K. meis- jesschool waar opgesteld was de projectielan- taarn, want de spreker zou daarbij vertoo nen een serie lichtbeelden van tatereelen van verschillende bezienswaardigheden die hij zelf gedurende dien reis, welke verleden jaar zomer is gemaakt, heeft bezocht. Allereerst gaf hij aan de hand van de kaart van Europa een overzicht van zijn tocht welke een afstand heeft gehad van 4500 K. M. De heenreis werd gemaakt door Beieren met zijn prachtige hooge alpen en terug over de oude steden Neurenberg en Rothen- burg met een verblijf in de badplaatsen Ems en Wiesbaden en langs den Rijn over Keulen. Aan de hand van de lichtbeelden gaf spreker een uitvoerige beschrijving van het natuurschoon der Beiersche alpen en de bezienswaardigheden van de steden en dorpen welke werden be zocht. Vooral de stad Miinchen en de daar- om in verren omtrek verspreid liggende be- roemde burchten en de schitterende mooie kie- ken der hoogalpen wekten de belangstelling der jongens op. Bij het bezichtigen van het plaatje van hei slot Neuschwanstein gaf hij een historisch overzicht van een en ander. Ook het slot Schonbrun, de geliefde ver- blijfplaats van den ouden keizer Frans Jozet, en de musea en andere bezienswaardigheden en parken van Weenen waren mooi en leer- zaam. Bij den terugtocht werd een overzicht gegeven van de beide oude steden Neurenberg en Rothenburg, waarbij getoond werd de Eisere Junkfrau, met het verhaal dat daaromtrent bekend is. Hier smulden de jongens van de griezeligheden die daarbij werden medegedeeld. De Rijn met zijne mooie plekjes en tot slot Keulen met zijn machtigen Dom vormden't slot van de zen leerzamen en genotvollen avond voor de jongens. Burgemeester Lommen heeft de jeugd van Castricum met deze mooie en voor hen zoo leerzame lezing wel aan zich verplicht. De Directeur van het patronaat was zeker de tolk der leerlingen toen hij den heer Lom men hartelijk dankzegde voor zijne interes- sante lezing. -- Zijn we wel ingelicht, dan zal voor de be- reiding van het asphaltdek van het gedeelte van den Rijksweg van Castricum in de rich- ting Heemskerk, hetwelk is opgedragen aan de firma Zanen te Tilburg, de inrichting daarvoor geplaatst worden op het terrein ij van het station der Ned. Spoorwegen alhier. Daartoe is een groote machinale installatie verrezen op dat terrein en zullen we eerst- daags, voor al de bewoners van de Burgem. Mooijstraat en een gedeelte van den duin- kant, te genieten krijgen de heelijke geuren van het stoken van asphalt, teer, enz. Het lijkt haast onbegrijpelijk dat de Ne- derl. Spoorwegen heeft toegestaan dat het stoken van deze ingredienten zal geschieden op het terrein midden in de kom der ge meente. Zijn we wel ingelicht dan is door haar toe- stemming daartoe verleend omdat anders de aanvoer van de materialen niet zou ge schieden per trein. Men zou zoo zeggen dat is een daad van goede koopmanschap. Als men, d. w. z. de \'ed. Spoorwegen op ander gebied ook maar toonde goede koopmanschap te hebben, zou men daarmede nog vrede kunnen hebben. We willen het echter nierover niet nader hebben, maar we meenen wel te mogen opmerken dat door deze daad van de spoorwegdirectie niet bevorderd zal worden het bezoek tijdens de a.s.. zomermaanden aan ons dorp, omdat de stankverspreiding zeer groot zal zijn en dus velen niet zullen komen. Wat men dus op de eene wijze zal winnen wordt aan de andere zijde wederom verloren Maar vooral lijkt fiet ons dat men de bewoners van ons dorp een groot ongemak zal bezorgen. De veiach- ting bovendien dar voor het a.s. seizoen de werkzaamheden zullen zijn teeindigd zal. gezien de iegenslag met het b^gin van de werkzaamheden, welke mr-esten zijn aange- vangen half Februari wel riel bewaarheid worden. Nu meer dan half Maart is men nog niet begonuen. Het lijkt ons toe dat velen in ons dorp schade van dezen tcestand zuilen ondsrvic den. Als bestuurslid werd herkozen de heer A. Kistemaker en gekozen de heer J. Paarl- berg, in de plaats van den heer G. Kuiper Wz., die bedankt had. Als commissaris werden herkozen de hee- ren P. Gelder en P. de Jong. Voorts werden voor het nazien der rekening over 1929 be- noemd de heeren T. Heerschap en A. Prins. Bij de rondvraag werd' door den heer C. Bregman de wenschelijkheid betoogd, om bij overlijden van een kostwinner aan de weduwe of het gezin nog een bepaald bedrag uit te keeren. Na ampele bespreking kon voor dit voorstel nog geen meerderheid wor den gevonden. Hierna sluiting onder de gewone plicht- plegingen en met den wensch, dat 1929 voor de vereeniging een gunstig jaar moge wezen Tot hoofdingeland van de banne Eeni- genburg is benoemd de heer Wijbr. Kossen aldaar. De verpachting van het grasgewas aan de wegen in de banne Eenigenburg heeft op- gebracht f 35 tegen 38.50 in 1928. DE RIJP. In de plaats van Mej. Langenberg zal voortaan Mej. Chr. Hartman van Pur- merend de leiding der Gymnastiekver- eeniging „Bato" op zich nemen. ■T- URSEM. Zaterdagmorgen had op de brug bij Oudejans een ongeluk plaats dat vrij goed is afgeloopen. Twee kinderen van J. M., uit deze gemeente, waren daar aan het spelen toen een vrachtauto een der kinderen aan- reed. Doordat een der meisjes de tegenwoor- digheid had haar zusje bijtijds terug te trek- ken, werd voorkomen dat zij te water ge- raakte. Vermoedelijk heeft de chauffeur te kort uitgehaald. Door een der mannen van de rijkstelegraaf werd het kind naar huis ge- dragen, terwijl de politie een onderzoek in- stelt. Bij beschikking van den heer commissaris der Koningin van 9 Maart 1929 zijn voor goed vrijgesteld wegens broederdienst uit deze gemeente H. C. van der Doom, C. Mak en N. J Oudejans. HEEMSKERK. Ernstige boschbrand. Zondagmiddag heeft hier een ernstige boschbrand gewoed. Ruim 1 H.A., toe- behoorend aan de familie Gevers, gele- gen aan de Noordelaan en den Molen- weg, is door een tot dusver opongehel derde oorzaak verbrand. Duitschen ex-keizer, beide laatste in 1918 verleend. Het eereteeken van Toxo- peus bevat het volgende inschrift: Be- langrijke diensten 16-27/11 *28, Z.K. (Zoutkamp) 77 Malmoe, Hagfort Kapi- tein Visser herinnerde bij het uitreiken der medaille nog eens aan de zware tochten naar de „Malmo" en den schier heroischen tocht naar de „Hagfort", die gestrand was boven Borkummer Rif, het door elken zeeman zoozeer gevreesde zeegat. Op den angstigen nacht, dien men toen te Oostmahorn doorbracht volgde de onyergetelijke morgen toen Toxopeus met vijf Duitsche schipbreukelingen aan boord en de vlag in top de Hollandsche wateren binnen kwam, aldus volgens De Crt. de heer Visser. Toen kwam de ^och- ter van kapitein Visser naar voren en bezilverde de borsten van schipper Toxopeus, machinist Reinigert, stuur- man Van der Meulen, alsmede van de losse opstappers K. Steegstr., A. Steeg- stra en B. Jongsma, terwijl den zoon van Toxopeus die met verlof thuis was en met zijn vader vrijwillig naar het Bor kummer Rif meegegaan was, nog een extra woord van lof werd toegezwaaid. Ook ontving deze moedige jongeman een zoon zijn vader waardig, het zilver van de maatschappij. BRAND BIJ HET RANGEERTERREIN TE AMERSFOORT. Gistermorgen om ongeveer 12 uur werd de brandweer van Amersfoort gealarmeerd voor een heidebrand langs het rangeerterrein der spoorwegen achter de Palmstraat. Nadat de heide en struiken waren afgebrand, vatte de houten schutting der spoorbaan vlam. Met ongeveer 250 meter slang op de waterleiding werd het vuur na 2 uur gebluscht. Volgens De Courant zouden spelende kinderen debet zijn aan het onistaan van den brand. zeven uur maakten nog groote groepen der gang. KONINGIN EN PRINSES NAAR NOOR WEGEN? Naar De Crt meent te weten, zullen koningin en prinses Juliana in de maan April een bezoek brengen aan Noorwegen 12 BERGEN. Verantwoording bijzondere steun. On vangen ten raadhuize: Op 11 Maart 2.50, op 12 Maart f 10; op 14 Maart f 10; vorige opgaaf totaal 175; totaal ontvangen 197.50. Door het Burgerlijk Armbestuur werden giften ontvangen: Op 9 Maart f 10; op Maart 5; op 13 Maart 5; vorige opgaa totaal 62,50, totaal ontvangen f 82,50. De dezer dagen alhier gehouden collec- M door het Leger des Heils heeft opgebrach f 35,20. Bij beschikking van den Commissaris der koningin in deze provincie van Maait 1.1. is aan 21 ingeschrevenen van de lichting 1930 uit deze gemeente voor- goed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens broederdienst. BEVERWIJK. Aan de bloemenveiling ,,'t Centrum" wer den Vrijdag door den heer H. Houtwipper Wz reeds de eerste Anemonen, een verbe terde Caensoort ingebracht. 5CHAGEN. De polder Waard en Groet, maakte in zijne vergadering van 16 Maart het volgen de drietal zulks wegens periodieke aftreding van den heer R. Kuiper te Alkmaar. Daar de heer Kuiper zitting had voor den Groetpolder, bestaat het drietal uit bewoners van dien polder, gem. Winkel. 1. H. D. Wil- ken, 2. Kistemaker en 3. S. van Splunter. Voor de Schager Paasch-Tentoonstel- ling zijn de volgende aangiften ingekomen: 5 ossen, 107 vette koeien, 5 vette kalveren, 167 stuks wolvee, 40 stuks varkens, ruim 50 nummers klein vee. DIRKSHORN. Ledenvergadeiing van de vereeniging „Door ons, voor ons", ten huize van den heer D. Swager. De nieuwverkozen voorzitter, de heer S. Boot, opende de slecht bezochte vergadering met een woord van welkom. Uit het jaarverslag vermeiden we, dat de vereeniging op het oogenblik 186 leden telt. Uit de rekening van den penningmeester, den heer A. Kistemaker, blijkt, dat de ver eeniging geen onvoordeelig jaar heeft ge had. De ontvangst heeft bedragen 1544,40, de uitgaaf 1322,56, batig saldo dus 221,84. In het afgeloopen jaar zijn o.a. ge daan 127 uitkeeringen a f 7.50 en 14 uitkee- ringen a 3.15. Het saldo aan kapitaal der vereeniging bedraagt thans 2715,03. De financieele commissie stelde voor, de rekening goed te keuren, hetgeen onder dankzegginr voor het gehoudtn beheer ge- pciiiedda OTERLEEK. Maakten we den 26sten October van het vorige jaar melding van diefstal van een doosje met geld, ten nadeele van den heer v H. en viel toen reeds de verdenking op een venter die dien middag in 't dorp ge *eest was, heden, bijna vijf maanden na dato, is door dezelfde persoon, tegenover rijks- en gemeente-politie een volledig? bekentenis af- gelegd. Ook is op zijn aanwijzing, aan het andere einde van het dorp, in een sloot, het doosje opgevischt Naar men ons mededeelde gaf nij voor, dat anvoede de drijfveer geweest was van zijn orbezonnen daad Een bewijs in welken desolaten topstand dt kant van den Dorpsweg is oogeleverd na het leggen van de kabel voor het P. E. N. is wel dat de laatste dagen af en toe een auto blijft vast zitten In de Iaatstgehomien raads- vergadering is er reeds door den heer Witte- veen op gewczen, maar ook dat heipt wekiig. REDDERS GEHULDIGD. Namens het hoofdbestuur van de Noord en Zuid-Hollandsche Redding- Maatschappij heeft de heer J. Visser, commandant van het recherchevaartuig en vertegenwoordiger van de Maat schappij op Oostmahorn, medailles uit- gereikt aan de bemanning der rcddings- boot voor de reddingen, die van 16 tot 23 Nov. door de „Insulinde" werden ver- richt. Als eerste werd schipper Toxopeus het eereteeken uitgereikt. Vier medailles bengelden op de breede zeemansborst: twee van het Nederland- sche Reddingswezen, een van het Duit- scjie reddiuggwezen em ben van dep HET GOUDEN JUBILEUM VAN HET BURGERZIEKENHUIS TE AM TERDAM Ter gelegenheid van het vijftigjarig be- staan van het Burgerziekenhuis te Amster dam heeft het bestuur Zaterdagmiddag ge recipieerd. Van het dak van het imposante gebouw aan de Linnaeusstraat woei het oranje, wit en blauw; in de hal was de plaquette me: de borstbeelden van de stichters dezer inrich ting, Dr. Berns en echtgenoote, omgeven van een krans, op een standaard geplaatst, te midden van bloemstukken en palmen. De receptie vond plaats in de kamer van den geneesheer-directeur. Het vertrek was gedeeltelijk in een bloemenhof herschapen en talloos weren degenen, die hier het bestuur hun gelukwenschen kwamen aanbieden, verple.gsters, het technische en ander perso neel, oud-verpleegsters en oud-patienten. De staf van doktoren had een fraai ameu blement voor de bestuurskamer ten geschen ke gegeven, terwijl eenige bestuursleden het z.ekenhuis hebben verrijkt met een radio, wel ke bedoeld is om de vrije uren der zusters te helper veraangenamen. FEDERATIE VAN VEREENIGINGEN VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING EN ZIEKENZORG IN NEDERLAND. Vrijdagmiddag hield d° Federatie van ver eenigingen voor Ziekenhuisverpleging en Ziekenzorg in Nederland haar derde jaarver- gadering in Hotel Cootnans te Rotterdam Het eerste gedeelte werd benut o-t de nood zaak van reserveering uiteen te zetten. Het huishoudelijke gedeelte ving te drie uur aan. De voorzitter C. Stolk van Wasse- naar, deelde mede, dat thans 82 vereenigin- gen, te samen met meer dan 200.000 verze- kerden zijn aangesloten. E>e aftredende bestuursleden worden we- der herkozen, n.l. de heeren D. Stolk te Was s°naar. G. Groenendijk te Leiderdorp en G. Braat te Zevenhuizen. Als voorzitter were weder de heer Stolk aangewezen. VERBINDINGEN HERSTELD. Gistermorgen negen uur is beurtschipper Romkes met zijn ijzeren motorbotter van Urk vertrokken met zestig Urkers aan boord. Hoe- wel zij zeer veel ijs ontmoetten en het zoeken van water den tocht zeer belemmerde, wist men om half vier de haven van Enkhuizen te bereiken, zoodat thans de verbinding met Urk weer op de gewone wijze kan plaats heb ben. Gistermorgen vertrokken van Sciermonnik oog de schippers Dubbelinga en Beersma met hunne resp. vaartuigen „Louwerszee" en „Antje Domine" naar Oostmahorn, waar zij gistermiddag om 4 uur zijn aangekomen. KNAAPJE DOODGEREDEN. Gisteravond omstreeks 7 uur is in de Lek- straat te Amsterdam een 6-jarig knaapje door een bijwagen van de tram overreden. De jongen was vermoedelijk, terwijl de wagens aan het eindpunt stonden tusschen den mo- torwagen en den bijwagen geklommen. Toen de tram zich in beweging zette, kwam de xnaap onder den bijwagen terecht, met het vermelde treurig gevolg. JUBILEUM OTTO ZEEGERS. Zoowel uit tooneel- als cabaret- en va- riete-kringen heeft zich een uitgebreide com missie gevormd om Otto Zeegers op zijn vijftigsten verjaardag te huldigen, ter gele genheid van zijn 25-jarige schrijversloop- >aan. De heer Th. M. Ketelaar, wethouder voor kunstzaken der gemeente Amsterdam, heeft het eere-voorzitterschap aanvaard. DE STILLE OMGANG. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Amsterdam het tweede gedeelte van den Stillen Omgarg gehouden, ditmaa! voor deel- nemers uit Amsterdam en eenigszins nabij ?elegen plaatsen. Donderdag was het de loofddag der feestviering. Duizenden hebben het oude R.K. kerkje aan het Begijnhof be zocht. De opkomst voor den Omgang wat war jpoot. 't Nachs £en uur vertrokken de terete groepen van bet Spui, Zondagmorsfen om BRANDEN. Zondagnacht half ^en is door onbekende oorzaak de landbouwschuur van W. M. Langejan te St. Maartensdijk (Z.) geheel af gebrand. Zeven melkkoeien benevens acht stuks jong vee kwamen in vlammen om. De inventaris ging mede verloren. Verzekering dekt de schade. Te Medemblik is Zaterdagavond brand ontstaan in een pakhuis van de firma Tulp Zoon In ongeveer een uur tijd was alles in de vlammen opgegaan. Met groote moeite wist men de belendende perceelen te be- houden. Zondagmiddag omstreeks twee uur is in een huis aan de Jacob van Lennepkade te Amsterdam brand uitgebroken. De vrouw des huizes wilde een brandende petroleum- kachel verzetten, doch struikelde daarbij over een stuk speelgoed dat op den grond' lag. Het gevolg was dat vlammen uit de pe- troleumkachel schoten die zich mededeelden aan een kleed. De vrouw was alleen thuis en was niet in staat het vuur te dooven De brandweer wist het vuur te dooven en de be lendende huizen voor gevaar te vrijwaren. Evenwel was de achterkamer, waar het onge* val gebeurd was, reeds geheel uitgebrand. In den nacht van Zondag op Maandag omstreeks halftwee ontdekte men, dat een motorschuit, liggende in de Gouwe, bij Bos- koop, geladen met 200 balen houtwol, la brand stond. Het gelukte de schuit te behou- den. Tengevolge van de enorme hitte is de motor van de schuit echter totaal ontzet. De oorzaak van den brand is onbekend. Men ver- moedt kwaadwilligheid. Zondagmiddag is nabij de steenfabriek te Mierlohout een grooten houten bergplaats totaal afgebrand. Behalve aan hooi en stroo, is een vrachtauto toebehoorende aan de steenfabriek verbrand. De oorzaak is onbe kend. Dcor onbekende oorzaak is de bc?rderl} van H. Lubbers op de Boeszeshaar, gemeen te Ommen, tot den grond toe afgebrand. Ook de geheele inboedel is verloren gegaan. Be halve een kalf, dat in de vlammen is omge- komen, heeft men het vee gered. Verzekering dekt de schade. Door onbekende oorzaak is brand ont staan in de Emmer Dennen bij Emmen, waar-' door dit kostelijk bezit van Zuidoost Drente met vernietiging werd bedreigd. Krachtda- dig optreden van marechaussee, personeel van het Staatsboschbedrijf en particulieren heeft den brand echter beperkt tot een halve H. A. jonge dennen. Gistermorgen ongeveer half twaalf brand- de door onbekende oorzaak het kapitale huis, zijnde een boerderii met schuur van den turf- handelaar G. te Hellendoorn tot den grond toe af. De inboedel kon gedeeltelijk gered worden, alsmede het vee. Om half elf gisteravond zagen omwo- nenden in de Rozenstraat te Amsterdam, dat vlammen uitsloegen uit de bergplaats voor piano's welke aan den achterkant grenst aan den winkel van den pianohandel der firma Keylard op de Rozengracht 217. Het vuur is vermoedelijk veroorzaakt door het fel sto ken van een kachel. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, stond de geheele berg plaats, waarin een groot aantal piano's en vele papieren muziekrollen waren geborgen, in lichte laaie. Binnen een half uur was de brandweer den brand meester. De pianoberg plaats is geheel uitgebrand. EEN AUTO IN DE VAART. Gistermiddag reed plotseling een lux! auto po den Haarlemmerweg te Amsterdam nabij de v. Halfstraat in de vaart. In den wagen zaten een heer en een dame; beiden gingen met den wagen te water. On- middellijk begaven zich een paar omstandera te water, die den kap van den auto open- sneden om zoodoende het in levensgevaar verkeerende echtpaar te redden Man en vrouw kwamen er dank zij dit cordaat optreden zonuer eenig letsel af. Het ongeval schijnt te wijten te zijn aan het feit. dat de stuurinrichting onklaar is ge- worden. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag gemeld.) GEEN VOORDEELIG ZAAKJE. Het verlies op het gemeentelijk autobedriji te Apeldoorn over 1928 bedraagt 75.271. Hierin is opgenomen een bedrag van f 4000 als eerste afsthrijving op de boekwaarde der magazijnen. Die afschrijving buiten beschou- wing latend, is het verlies bijna 11.000 hooger dan geraamd. De ontvangsten der passagegelden zijn f 14.693.79 beneden de raming gebleven. NEDERLAND TOT VOORBEELD GENOMEN. Aan het Physisch Laboratorium del Rijksuniversiteit te Utrecht is thans als gast werkzaam professor O. U. Vonwil- ler uit Sydney (Australie), die door zijn universiteit uitgezonden is, om in dat la boratorium met de daar ontwikkelde spectroscopische methoden kennis te maken. In Australische wetenschappe- lijke kringen doet men thans ernstige moeite om de universiteiten tot eerste rangs instituten te ontwikkelen. Op ad- vies van prof. Ernst Rutherford te Cam bridge werd het Utrechtsche Laborato rium uitgekozen om daartoe mede te werken. GED. STATEN VAN FRIESLAND EN DE> PUBLIEKE VERhURlNGEN. Ged. Staten van Friesland hebben besloten een besluit der gemeente Haskerland om een ie stichien boerderij bij sollicitatie te ver- huren tegen een door het Pachtbureau det Friesche Mij. van Landbouw te taxeeren pacht, niet goed te keuren, omdat eerst de getaxeerde som bekend moest zijn, en zij zou den een aanschrijving aan de gemeentebestu- ren, dat openbare verhuring of verpachting regel behoort te zijn en dat al'.een dan daar van afwijking kan worden toegestaan, wan- neer daarvoor bijzondere redenen aanweziji zijn «n deze afwijking in het fitwoeieel be- lang der gemeente is. als 0 niet direct d« eerste stekende pijnen vail beginnende rheu- matiek bestrijdL Spirotal-oploulng b reukeloot Bi| spoUnkerm «n drogUtm vcikrlj gbur.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6