DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. dan „VAFIADIS" Fine. Uit liet Parlement Buitenfand No. 67 Dit nnmmer besfaaf oft 2 blades. Honderd een en dertigste Jaargang 1920 AT&onncmentsprys bij vooruitbetaling per 3 maanflen f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar nlaofsriT Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. T.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. Uo. 3. Redactie No. 33. W OE\§DA €w Diredeur: C. KRAK. Hoofdredacfear Tj. N. ADEMA. Postgiro 37960 20 MAART Den Haag, 19 Maart 1929. Met onbezweken moed heeft de Tweede Kamer heden de behandeling van de Ziekte- wet voortgezet. De gedachtewisseling is, men vergeve ons het woord, tamelijk vervelend voor den buitenstaander; eigenlijk zijn de ge- wichtigste oogenblikken, die waarop gestemd wordt. Nu er is heden heel wat gestemd en wij meenen verstandig te doen met ons te be- palen tot vermelding van wat er in de verga dering van heden is tot stand gekomen. In de eerste plaats is men het eens geworden om- trent het bedrag der uitkeering in geval van ziekte. De 100 percent, welke de communisti- sche afgevaardigde aan de zieken wilde toe gekend zien, is met 60 tegen 20 stemmen af- gewezen. Het amendement-Van Gijn om te beginnen met 70 percent toe te kennen ten einde Simula, tie te voorkomen, is mede verworpen, met 74 tegen 8 stemmen. Geschrapt is de alinea betreffende den steun aan de ongehuwde moeder en zonder stemming heeft daarop de Kamer hare goed- keuring gehecht aan een ziekengeld van 80 percent. Aangenomen zonder stemming is een amendement van den heer Kortenhorst (R.K.) om het mogelij'k te maken, dat een ge- deeltelijk herstelde zieke, die zijn werk her- vat, naast 50 percent van zijn loon ook 50 percent ziekengeld ontvangt. Mede is goedge- keurd een amendement van den heer Van Gijn (Vrijheidsb.) om bij algemeenen maat regel van bestuur regelen vast te stellen op de controle over ziektegeldtrekkenden. De mi nister van Arbeid heeft wijders overgenomen een amendement van denzelfden afgevaardig de om te bepalen, dat een ziektegeldtrekkende gedurende zijn ziekte door een geneesheer laat behandelen. Verworpen is verder een voorstel van den heer Kortenhorst om te be palen, dat men geen recht op ziekengeld heeft, wanneer men een ziekte heeft gekregen ten gevolge van beoefening van sport, door eigen schuld of in zijn vrijen tijd. De controle daarop achtte men ondoenlijk. Er zijn nog meer punten ter sprake gekomen, maar de stemming daarover is tot morgen aangehou- den. Het lijkt wel zeer waarschijnlijk, dat de Kamer deze week gereed komt met de behan deling van h-t ontwerp. Er is nog een ge- wichtig punt echter dat tot heel wat gedach- tenwisseling aanleiding kan geven en dat is de vraag, ho. het moet gaan met de betaling van de premie. De regeering heeft voorge- steld patroon en workman ieder evenveel "te iaten betalen maar men kan er zeker van zijn, dat daar van verschillende zijden tegen geooponeerd zal worden. Vrijdagmiddag gaan de heere nevenwel in ieder geval voor Paaschvacantie naar huis om enkele weken rust te nemen. 'De Eerste Kamer is hedenmiddao- begonnen met een 30-tal wetsontwerpen zonder debat of stemming goed te keuren. Daartoe behoort ook de wetteliike voorziening in zake de kie- zers'ijst van Leiden, nu de brand van het stad'huis de gegevens voor de nieuwe kiezers- lijst heeft vernietiod. Als een staaltje van snelle wetgeving mag dit wel even gememo- reerd worden. Daarna heeft de Kamer haar aandacht ge- wijd aan de Begrootino van Defensie, die na een discussie welke bitter weinig om het lijf had, is afgehandeld. Een oogenblik dachten wij, dat er een ernstige bespreking zou ko- men, toen de heer Koster het meeningsver- schil tusschen minister Lambooy en den gep vice-admiraal Gooszen omtrent de fusie van Oorloo- en Marine ter sprake bracht. De heer Gooszen heeft in het Marineblad uiteengezet, dat de bestrijding welke de mi nister in de Kamer had gegeven van zijn pro test tegen die fusie, hem niet had bevredigd De heer Koster trachtte nu den minister uit zijn tent te lokken en hem er toe te brengen dit nadere artikel van zijn tegenstander te be- striiden, doch de minister verklaarde zich al- leen bereid om eventueel door den spreker te stellen vragen te beantwoorden het daar toe noodige materiaal had hij voor zich lig- gen maar de heer Koster gevoelde daar toch geen roeping voor en ging er niet verder op door. Volledigheidshalve vermelden wij nog de gebruikelijke ontwaoeningsrede van mevr PothuisSmit (S.D.A.P.j, welke de minister beantwoordde met de opmerking. dat, als men vreest voor inbrekers, men zijn deur behoort te grendelen, en dat de heer Mendiels (S D A.P.) weer blijk heeft gegeven van zijn wei- nige ingenomenheid met Burgerwacht en Vrijwilligen Landstorm. Vooral deze laatste instelling kan hij niet goed zetten. Minister Lamboov heeft hem echter verwezen naar ziin ambtgenoot van Binneniandsche Zaken, daar de zaak onder dezen ressorteert. De stemming over de Defensiebegrooting. welke de sociaal-democraten wenschten, zal morgen gehouden worden. Voor verwerping zal de minister wel niet bevreesd behoeven te zijn! ze is in de besproken de vorige dat leger Oagelijksch overzicht. DE STERFTEGEVALLEN IN HET RIJNLEGER. De drie verantwoordelijke officie- ren naar Parijs geroepen; wat gedaan hebben; als straf een berisping? Het Fransche bezettingsleger laatste paar weken nog al eens Men zal zich herinneren, dat maand het sterftecijfer onder schrikbarend steeg. Eerst deelde men mede, dat het een griep-epidemie was, die de slacht- offers maakte, maar al spoedig lekte het uit, dat de oorzaak van het doodencijfer een ge- heel andere was: de bevelvoerende officieren zouden niet op de juiste wijze voor hun man schappen gezorgd hebben. De ligging, de voeding en de oefeningen zouden veel te wen- schen hebben overgelaten. Het was te verwachten, dat deze openbaar makingen in de Fransche Kamer aan de orde zouden komen, hetgeen dan ook geschiedde Painleve, de minister van Oorlog werd heftig aangevallen, maar hij wist heel duidelijk te doen uitkomen, dat wat er ook gebeurd mocht zijn men hem in geen geval daar- van beschuldigen kon. Intusschen zegde hij een streng onderzoek toe, dat thans inv ollen gang is. En nu heeft Painleve drie hoofdofficieren van het bezettingsleger in zijn kabinet ontvangen om hen ter verantwoording te roepen Het waren generaal Goubeau, de commandant van het legercorps te Mainz, generaal Partonneaux, commandant van de 4de cavalerie-devisie en bevelhebber van Trier, en kolonel Marminia Alle drie zijn beschuldigd, ontaktisch ge- handeld te hebben. De eerste officier heeft tijdens de strenge vorst een parade doen houden, alleen om te laten toonen dat een goed Fransch soldaat zich door geen koude laat afschrikken. Drie uur liet men de kerels in de sneeuw paradee- ren. Het gevolg was, dat velen door de koude bevangen werden en zoo den ontijdigen dood tegemoet gingen. Nummer twee heeft al heel weinig mensche- lijk gevoel getoond. Terwijl toch de man- schappen bij hoopen stierven, gaf hij bals masques, en de officieren, die bezwaar had- den, daar te komen, terwijl hun manschappen op sterven lagen, werden bij dienstorder ge- last. de bals te bezoeken. Tenslotte nummer drie, de kolonel. Deze liet een marsch maken van 30 K M., terwijl het 25 graden vroor. Zoo hevig was de kou de, dat een onderofficier onderweg stierf en een twaaiftal manschappen de wandeling met den dood moesten bekoopen. Uit bovenstaande blijkt wel, dat de leiden- de officieren alle tact misten. Men mag zich nu afvragen, welke straffen deze officieren zullen krijgen. Reeds sprak men van beris- pingen e. d., met andere woorden de lichtste straffen, die in de militaire huishouding be- staan. Intusschen blijkt volgens een V. D. bericht, dat de drie genoemde officieren uit het be zettingsleger ziin gen omen. Zullen deze heeren sle^hts een berisping krijgen, dan bewijst het Fransche militairis- me, dat niet sheen die drie officieren, maar ook hun superieuren alle tact mi«sen, in dit geval de tact (of mis=Uiien den durf?) om naar behooren te straffen. KORTE BERICHTEN. Dinsdag zal Nap de la Mar voor het eerst na zijn ziekte weer in de Stadsschouw- burg te Amsterdam optreden in „Merijntje Gijzen's Jeugd". Ter gelegenheid van haar 40-jarig be- staan heeft. de N.V Boekeloosche Stoom- bleekerij f 2000 geschonken aan de herv diaconie te Usseio- DUITSCHLAND. GRAAF STOLBFRG—WERNIGERODE VERMOORD. De politie te Liegnitz deelt mede, dat giste- ren te Jannowitz (district Schonau) graaf Wernigerode in zijn kasteel vermoord is ge- vonden. Waarschijnlijk heeft men hier niet met een moord met berooving te doen, doch nadere gegevens ontbreken nog. Nader wordt gemeld De 56-jarige graaf Eberhard is Maandag- avond terwijl hij op de sofa in zijn werkka- mer zat te lezen in den nek gesohoten en on- middellijk gedood. De politie vermoedt dat inbrekers die tot de achter zijn werkkamer gelegen slaapkamer waren doorgedrongen gerucht gehoord hebben en a bout portant eeschoten hebben. Tegen deze veronderstel ling pleit weer dat in de slaapkamer niets vermist wordt, ofsdhoon het er rommelig was Het onderzoek wordt met rechercheurs uit Gorlitz en Liegnitz voortgezet. De vermoorde laat 9 kinderen na, vijf zoons en vier dochters. De oudste zoon is graaf Christiaan Frederik, op 16 Aug. 1901 te Jannowitz geboren. Hoe de moord gebeurde. Maandagavond zat de graaf met zijn echt- genoote en zijn 30-jarigen zoon Christian Friedrich in de bovenverdieping van het slot Nadat zijn vrouw zich ter ruste had begeven, bleef de graaf nog 'n tijdje met z'n zoon praten waarna ook deze zich naar bed begaf. Het was ongeveer kwart voor elf, toen de graaf in zijn prive-vertrek op een sofa was gaan lig- gen met de bedoeling een boek te lezen. Toen de zoon in zijn kamer was, hoorde hij in het vertrek, waarin zijn vader zich bevond een schot vallen. Hij liep onmiddellijk terug. Tijdens het verhoor verklaarde hij nog, in de gang plotseling door een vuurschijnsel te zijn omgeven, ook had hij den indruk dat zich iemand in zijn nabii'heid bevond, maar na enkele seconden kwam hij weer tot bewust- zijn. Toen hij daarop het vertrek binnentrad, vond hij zijn vader voor de divan liggen. De graaf was door een kogel in het achterhoofd getroffen; het boek was uit zijn hand geval- len en lag op den grond. Alle bewoners van het slot waren terstond beneden en ook de gendarmerie was weldra ter plaatse. Vermoedelijk zijn twee mannen in't slot bin- nengedrongen, in de overtuiging dat men zich reeds ter ruste had begeven. Plotseling be- merkten zij den graaf, die daarop door een hunner werd neergeschoten, de andere die klaarblijkelijk in de gang op wacht stond is dan door den jongen graaf bemerkt. De jongi graaf in hechteriis geno- men. Nader wordt nog gemeld, dat uit het door de autoriteiten terstond ingestelde onderzoek is gebleken, dat geen enkele deur op het slot was opengebroken e ndat ook alle vensters van binnen gesloten waren. Inbrekers hebben dus klaarblijkelijk niet de hand in het spe! gehad. Daar nergens het minste spoor van inbrekers kon worden waargenomen, ligt het voor de hand dat .de moordenaar van den graaf onder diens eigen dak vertoefde De kogel is op een afstand van drie tot vier meter afgeschoten. De graaf moet op slag dood zijn geweest. Het jachtgeweer werd .later op de trap van de hal teruggevonden. De leden van het personeel verklaarden door het schot uit den slaap te zijn gewekt en terstond toegesneld te zijn. Op de binnen- plaats van het slot vonden zij den oudsten zoon van den graaf klaarblijkelijk bewu^re- loos op den grond liggen. Hij vertelde, nada< hij weder was bijoekomen, dat zich inbrekers op het slot bevonden. Het slot werd terstond nauwkeurig doorzocht, zonder dat er iets ver dachts werd .ontdekt. De oudste zoon van den graaf is vervol- gens zelf door den commissaris van politie gehoord. Hij vertelde, dat hij toen hij het schot hoorde vallen, terstond naar de kamer van zijn vader liep. Op dit oogenblik verlieten twee mannen het vertrek, een hunner gaf hem een slag in het gelaat, waardoor hij ver- doofd werd. Hij slaagde er in de binnenplaats te bereiken, waar hij bewusteloos neerviel Een beschrijving'van de twee onbekenden kon hij niet geven. In den loop van den avond zou de jonge graag npnieuw worden ver- hoord. Nader wordt nog medegedeeld, dat na af loop van het verhoor graaf Christian Frie drich in hechtenis is genomen. Hij is opgeslo- ten in het huis van bewaring te Hirschberg. DUITSCHLAND EN DEN GAS- OORLOG. Ratificatie van het protocol. De commissie voor buitenlandsche zaken uit den Rijksdag heeft gisteren onder Ieiding van Scheidemann (soc.) het wetsontwerp tot ratificatie van het protocol van Geneve om den gasoorlog te verbieden, behandeld. Staatssecretaris von Schubert wees er op. dat reeds op 17 Juni 1925 door 38 staten het protocol is onderteekend; tot nu toe hebben 8 landen het geratificeerd, o.a. Bel- gie, Frankrijk, Italie en de Sowjet-Unie. Het initiatief voor het protocol is van Duitsch- land uitgegaan, mede om het misverstand te ontzenuwen, dat Duitschland op het ge bied van den chemischen oorlog redenen zou hebben om iets te verbergen. De rijksregeering zou het zeer op prijs stellen wanneer de ratificatie nog voor de voorbereidende ontwapeningsconferentie kan geschieden om daarmede op een nieuwen sfap van Duitschland inzake de ontwapening te kunnen wijzen. Daarbij komt dat de kwesties van maatre- gelen ter bescherming tegen den gasoorlog einde April in een deskundigen-conferentie te Rome behandeld zullen worden. Deze confe rence is bijeengeroepen door het internationa le Roode Kruis Comite. Ook met het oog op deze conferentie is het gewenscht dat de ratificatie van het proto col voor dien tijd geschied is. Na de rede van den staatssecretaris volgde eenige gedachtenwisseling, waarna de com missie het ontwerp heeft aangenomen. FRANKRIJK. MAARSCHALK FOCH. De toestand sleekier De toestand van maarschalk Foch is we- derom slechter geworden en zijn omgeving vreest het ergste. De ontsteking van de nie- ren is oorzaak, dat ook het hart minder goed werkt. Het B. T. A. meldt nader, dat de dokters na een nieuw onderzoek verklaard hebben, dat de toestand hetzelfde was gebleven. IEMAND, DIE ZICH WIL „UITLEVEN" Toen onlangs de heer en mevrouw Parrara, die een fraai flat in de Avenue Victor Hugo te Parijs bewonen, voor een verblijf naar het zuiden vertrokken, besloot hun kamenier, wie de zorg der woning was toevertrouwd, het leven eens met voile teugen te genieten. Zij deed eenige juweelen en een van mevrouws mooiste avonajaponnen aan en begaf zich naar een dancing in de nachtelijke stad. Daar gaf ze zich uit als gravin de Granados en deed een beroepsdanser ontbieden om met haar te dansen. Gelijk zoo vele professio nals" onder de dansers werd ook hij spoe dig de minnaar van zijn leerlinge, van wie hij tal van juweelen ten geschenke kreeg. De politie verbrak de idylle. Ofschoon de danser verzekerde dat hij niets afwisi van de herkomst der cadeau gekregen sieraden werd hij zoowel als de pravin" in de Sante-ge- vangenis opgesloten. EEN REVOLUTIONAIRE BEWEGING. Een kiezersvergadering eischt het aftreden van den vorst. Uit Monaco wordt gemeld, dat een verga- dering van 700 kiezers het aftreden van den regeerenden vorst van Monaco, prins Louis, heeft geeischt ten gunste van zijn schoon- zoon. Indien binnen een half jaar aan de wenschen van de burgers van Monaco geen gehoor is gegeven, zullen zij zelf de regee ring op zich nemen en de republiek uitroe- pen DE CONGREGATIEWETTEN IN DE KAMER. De beraadslaging over de afzonderiijke congregatiewetten begon gistermiddag in de kamer in een atmosfeer van algemeene ont- spanning, daar de radicaal-socialistische ka- merfractie besloten had onder voorbehoud voor een deel der voorstellen te zijn. Onmid dellijk na het begin trok de socialistische af gevaardigde Prot zijn voorstel tot verdaging in om de regeering gelegenheid te geven een verklaring af te leggen over de wetten. Paul Boncour gaf als voorzitter van de commissie voor buitenlandsche zaken uitdrukking aan den wensch, dat de debatten waardig gevoerd moehten worden. Na een woordenwisseling tusschen Herriot en Briand over de historische rol van den vroegeren minister-president Combes in de godsdienstkwestie bracht de algemeene rap porteur Heraud rapport uit. Hij schetste de beteekenis van de Fransche buitenlandsche missies en liet de waarde uitkomen der reli- gieuze missie-instellingen tegenover de leeken- missies. Terwijl de laatsten slechts 10 000 leerlingen onderricht gaven, hadden de reli- gieuze missies 500.000 leer'ingen, waarvan 300.000 in het Oosten en in Amerika, en 200.000 in Afrika. Italie steunt zijne missies en ook Duitschland steunt zijn missionaris- sen. Wanneer de Fransche missies verdwenen zouden de anderen zich ten kosten van de Fransche invloeden uitbreiden. In aanslui- ting hierop gaf een deel der afgevaardigden uitdrukking aan deels toestemmende deels af- keurende houding, tegenover de congregatie- artikelen. De socialist Frossard verdedigde de wetten van 1901 en 1904 tegenover het ontwerp van den minister-president en ver klaarde onder levendigen hijval van zijn par- tijgenooten, dat beide wetten zoowel voor de ontwikkeling van het social isme als van de republiek noodzakeliik waren. De zitting werd hierop tot Woensdag verdaagd. ENGELAND. STRAF VOOR STELEN. Mag gedurende twee jaar niet dansen. Te Canterbury is dezer dagen een 20-jarig meisje, dat twee pond sterling van haar wtrk- gever gestolen Had, /eroordeeld om het ge- stolene terug te betalen; bovendien mag zij gedurende twee jaar geen dansgekgenheden bezoeken. Jurken en dansen haar tot haar tnisdrijf gebracht, zoo werd van haar ter zit ting verklaard. Ze was dol op dansen en daar hoorden natuurlijk mooie jurken bij. Blijkbaar was deze straf voor de aanbidster van Terpsichore wel heel zwaar want ze viel flauw toen zij de uitspraak hoorde. DE ENGELSCHE TUSSCHENTIJDSCHE VERKIEZINGEN. Bij de tusschentijdsche verkiezing te Oost- Toxteth (Liverpool) is de conservatieve can- didaat, Mond, gekozen. Er heeft dus geen verandering plaats, maar het aantal stem- men was klein. DRIE BROERTJES NA EEN GENEESKUNDIGE BEHANDELING BEZWEKEN. In het ziekenhuis van Westminster waren drie broertjes van vij'f tot tien jaar voor ring worm behandeld. Kort daarna zijn alle drie gestorven. De dokters van het ziekenhuis zeggen, dat zij voor een raadsel staan. In ruim vijfen- twintig jaar heeft zich voor het eerst zulk een geval voorgedaan. Vriidagavond klaagden de kinderen over mikpijn en keelpijn en konden zij niet slik- cen. De medicijnen die zij gebruikten, ziin van overheidswege in beslag genomen. PRINS GEORGE. Prins George, de vierde zoon van den Zoning, die afscheid van de marine neemt en bij het departement van buitenlandsche zaken te werk wordt gesteld, heeft in een rede aan een feestmaal er zijn leedwezen over betuigd, dat er aan zijn loopbaan van veertien jaar bij de vloot nu een einde gekomen was. Zijn eenige troost was dat hij op de actieve lijst blijft. Toch beschouwde hij het als een groot ZIJ, DIE ZICH MET 1 APRIL A.S VOOkR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUM- MERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIF.. voorrecht dat hij het eerste lid van zijn famr- lie is die bij het corps burgerlijke ambtenapen dienst zal gaan doen. WEER EEN KASTEEL VERBRAND, Clearwell Castle, bij Coleford, in het woud van Dean, de verblijfplaats van overste C., G. Vereker, is in vlammen opgegaan. De scbiade wordt op een half millioen gulden geschat. Eenige schilderijen en andere dingen van groote waarde konden gered worden Dfiar- onder was een oude stoel, die alleen op 10.000 geschat wordt, en vroeger in het Britsche Museum tentoongesteld is geweest Flet kasteel was vol gebeeldhouwde lambrisee- ringen uit den Jacobijnschen tijd. De brand werd in den vroegen ochtencl van Zondag ontdekt. POLEiN. HANDELAAR IN BLANKE SLAVINNEN GEARRESTEERD. In den D-trein van Warschau naar Wee- nen is op Tsjechoslowaaksch grondgebifid het hoofd van een bende van handelaars in blan- ke slavinnen, zekere Dantziger uit Lodz, ge- arresteerd, onder beschuldiging onlangs negen meisjes uit Polen en Roemenie naar Klein-Azie te hebben verkocht. 1 SPIRITUSVERGIFTIGING. Maandag kwam een persoon, die blijkbaar dronken was, de wachtkamer van het station Polcschki, in het district Pietrowitz, binnen en viel op den grond. De aanwezige politie- agent, die den man naar het politiebureau wilde dragen, bemerkte plotseling, dat de man reeds dood was. Korten tijd lateir vond men in de nabijheid weer twee dronken per- sonen en een achtjarig knaapje, dat eveneens beschonken was. Na op het politiebnreau te zijn gebracht zijn deze drie personen kort na elkaar overleden. Uit het onmiddellijk inge stelde onderzoek bleek, dat de slachtoffers zich te goed hadden gedaan aan vergiftigde spiritus, die zij gevonden hadden in een tank- wagen bij het station en die bestemd was voor een kunstzijdefabriek. De spiritus was zoo zwaar vergiftigd, dat redding niet meer mo gelijk was. TUREIJE, VOORSPELLINGEN VAN TROTSKI. Hij voorspelt oorlog In een verklaring aan de Turksche pers heeft Trotski een grooten oorlog voorspeld in verband met het antagonisme tusschen En- geland en de Ver. Staten. Hi'" zeide o.a.: De wereld gaat weer een nieuwen oorlog tege moet, die in de komende tien jaar zal uitbre- ken. Het zal een oorlog zijn tusschen Enge- land en Amerika. Op het oogenblik wil Ame rika zich de heerschappij - ter zee verzekeren en die aan Engeland ontrukken. Tenslotte gaf Trotski als zijn overtuiging te kennen dat het pact van Kellogg dezen oorlog zal verhaasten. OOSTENRIJK. SCHOOLMEISJES OP AVONTUUR UIT. Een bloedverbond. De Weensche politie heeft dezer dagen twee schoolmeisjes gearresteerd, die van plan waren haar ouderlijk huis te verlaten en op avontuur naar het buitenland te trekken Bij een dienstrit in een der buitenwijken ontdekte een agent te paard twee meisjes, die zich verborgen hadden in een boschje en aan- stalten maakten om zich te verkleeden: een groot pak kleeren lag naast hen op den grond. Toen zij den agent zagen, beproefden zij te vluchten, maar te vergeefs. Op het politiebureau vertelden de 14-jarige jongedames van haar plannen: het school- leven hadden zij allang vervelend gevonden Een film, welke zij gezien hadden, had hen op de gedachte gebracht op avontuur uit te trekken; zij hadden zich geld en jongensklee- ding verschaft, en waren zelfs in het bezit van een paar revolvers, patronen en dolken Toen zij betrapt waren, stonden zij op het punt haar avontuurlijken tocht te aanvaar- den: via Tries t wil den zij naar Amerika trek ken. De avqnturiersters bezaten ook nog een blad papier, met bloed beschreven. Daarop beloofden zij elkaar „met lichaam en ziel den duivel te zullen dienen." De twee dwaashoofdjes zijn na het verhoor naar haar ouders teruggebracht. BULGARIJE, BIBLIOTHEEK AFGEBRAND. Uit Sofia wordt gemeld, dat de grootsta bibliotheek van Bulgarije, 8000 werken bevat- tende, is afgebrand. Ook een bioscooptheater, dat zich in hetzelfde gebouw bevond, werd een prooi der vlammen. Biizonderheaen ont breken nog. f- ALKMAABSCH

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1