DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ziekenhuisverpleging. „VAFIADIS" Cigarette Buitenland Uit het Paflement Dagelijksch overzicht. No. 90 1920 AfioTmcincntsprJjs lbij Yooruitfoetaling per 3 maandon f2. fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Bock- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam CO, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. ZATERDAO Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 23 MART Het behoeft geen betoog, dat ziekenhuisver- pleging veel beter is den huisverpleging, vooral voor patienten uit minder gegoede ge- zinnen. Nu overal nieuwe ziekenhuizen verrijzen of oude vergroot en gemoderniseerd zijn, moe- ten ernstige patienten niet langer in kleine huiskamertjes, waar gekookt en gewasschen wordt, dikwijls in half donkere bedsteden, da- genlang ernstig ziek liggen en hoewel dik wijls vol liefde en toewijding verpleegd wooden door huisgenooten, die voor die taak niet berekend zijn en over onvoldoende hulp- middelen beschikken om den zieke te geven wat hij noodig heeft. Het ziekenhuis, waar men wat gebouw, per- soneel en materiaal betreft, volkomen op de verzorging van zieken is ingericht moet niet alleen in bijzonder ernstige gevallen, maar ook in andere omstandigheden de plaats zijn waar de zieke wordt opgenomen om er op de doeltreffendste wijze verpleegd te kunnen worden. Natuurlijk zal iedere huisarts zijn patient daar het liefste zien, voornamelijk nu hij het recht heeft verkregen hem daar te behandelen. Het eenige, dat nog zoo velen van opname terughield, was het kostenvraagstuk en het valt niet te ontkennen, dat het voor arbeiders en kleine burgergezinnen dikwijls heel moei- lijk valt de betrekkelijk hooge verplegingskos- ten te betalen. Door rijks- of gemeentelijke verzekering wordt van de ziekenhuizen al veel meer dan vroeger gebruik gemaakt, maar er zijn nog zoovele gezinnen, waarvan het hoofd bij ziek- te of tijdelijke invaliditeit geen uitkeering van overheidswege krijgt en er zijn daamaast nog zoovele vrouwen en kinderen, die bij ziekte op onvoldoende hulp zijn aangewezen, dat het volkomen begrijpelijk is, dat men van parti- culiere zijde het initiatief heeft genomen om daarin verandering te brengen. De goedkoopste en meest practische wijze om ieder in tij'd van nood de financieele hulp te verleenen, waaraan hij dan behoefte zal hebben, is het verzekeringssysteem. Men betaalt dan een premie met de zeker- heid. dat wanneer een ziekenhuisverpleging noodzakelijk wordt, een kapitaalkrachtig lichaam verplicht is daarvan de kosten te dra. gen. Evenals tegen brand, inbraak enz. ver- zekert men zich tegen het risico van ziek worden en een kostbare verpleging te moeten hebben. Er zijn heel wat verzekeringen op dat ge- bied, zij omvatten in den regel ook nog de kos ten voor apotheker, operatie, verbandmiddelen enz., maar over het algemeen zijn de premies zoo hoog, dat meer middenstanders dan ar- beider daarvan kunnen profiteeren, nog afge- scheiden van de moeilijkheden, die zich menigmaal voordoen bij de vraag of de ver- zekeringsmaatschappij al dan niet tot uitkee ring verplicht is. In Alkmaar, dat thans weldra twee groote moderne ziekenhuizen zal bezitten, heeft men begrepen, dat het zoowel voor die gestichten als voor de bevolking wenschelijk is, dat van het aantal daar beschikbare bedden zoo ruim mogelijk gebruikt wordt gemaakt. Men heeft naar een regeling gezocht, die het mogelijk zou maken alle ernstige patien ten een goede ziekenhuisverpleging te garan- deeren, zonder dat de betrokkenen daardoor in financieele moeilijkheden zullen komen en de goedkoopste wijze om dit te verwezenlijken was het vormen van een vereeniging, die geen winst, maar uitsluitend onderlinge hulp be- oogt en dus de laagst mogelijke premie, of beter gezegd contributie, zou kunnen heffen. In Maart 1927, dus nu twee jaar geleden, heeft een groep burgers uit Alkmaar en Heiloo, na langdurige overweging en ernsti ge bespreking, hier ter stede de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging opgericht, waar van de heer Van de Vail voorzitter en de heer Ter Brugge secretaris is geworden. Deze vereeniging, waarvan het bestuur ter- dege begreep welk een ernstig risico men op zich nam vooral in de eerste jaren als nog geen reserves van eenige beteekenis gevormd zouden zijn heeft het er op gewaagd ieder die zich bij haar aanmeldde voor een zAr klei ne vergoeding algeheele kosten van zieken- rtuisverpleging tot een maximum van zes weken te garandeeren. Wij zullen de statuten er. het huishoudelijk reglement hier niet uitvoerig nagaan. Het vocmaamste uit al die bepalingen is, dat niet meer dan vijf. cent per week voor personen van 16 jaar of ouder en drie cent per week voor kinderen met een maximum van tien cent per week voor meer dan-drie kinderen is verschuldigd, waarvoor bij opname in een ziekenhuis gedurende 42 dagen een bedrag van 3.per dag vergoed wordt. Hier komt dus de ziekenhuisverpleging od der ieders bereik, hier kan elk gezin de verple- gingskosten van een ernstige ziekte voor. een kleine contributie op anderen overdragen en het behoeft geen betoog, dat daarmede in hygienisch opzicht een groote stap voor- waarts is gedaan en dat ook de bestaans- zekerheid der ziekenhuizen daardoor belang- rijk vergroot is geworden. Om te voorkomen, dat men op unfaire wijze van deze verzekering zou profiteeren door zich eerst aan te geven als men voor verpleging in de termen begint te vallen, werd bepaald, dat het recht op vergoeding eerst drie maanden na de eerste confributie- betaling zou aanvangen en omdat vanzelf sprekend de oprichters der Vereeniging een beetje huiverig waren voor het op zich nemen van al te risquante verplichtingen, werd de bepaling gemaakt, dat bij het bereiken van den 6'5-jarigen leeftijd het lidmaatschap zou vervallen. Wij hebben met belangstelling afgewacht of dit streven naar verbetering der volksge- zondheid succes zou hebben, of de vereeni ging populair zou worden en in staat zou blij- ken aan haar verplichtingen te voldoen en het is met groote ingenomenheid, dat wij thans, twee jaren na de oprichting, van een volko men succes kunnen getuigen. Dank zij ook de krachtige propaganda kon op 6 Juni 1927 met niet minder dan 3304 leden uit 1101 gezinnen, uit Alkmaar en Heiloo afkomstig, begonnen worden Op 6 September van dat jaar werden de eerste patienten voor rekening der vereeni ging opgenomen en aan het einde van dat jaar moest vergoeding voor 37 patienten met een totaal van 580 verpleegdagen betaald worden. Er waren een administrateur, twee agenten voor Alkmaar en een voor Heiloo aangesteld en na aftrek van alle onkosten en salarissen, bleek de Vereeniging op 1 Januari van het vorige jaar reeds een batig saldo van 3500 te bezitten. Daarna, in het nu afgeloopen vereeni- gingsjaar, is de groei nog veel sneller ge- gaan. Uit het jaarverslag, dat Dinsdagavond op de Algemeene ledenvergadering zal uitge- bracht worden, blijkt, dat het vorige jaar het aantal leden van 4639 tot 6811 is gestegen, dat 135 leden waarvan 85 vrouwen en 50 mannen in een ziekenhuis naar keuze werden opgenomen en het aantal verpleeg dagen 3144 bedroeg met inbegrip van de verpleegdagen welke in 1928 aanvingen (loch eerst in 1929 eindigden. Het bedrag dat vergoed moest worden ruim 8000 was dus belangrijk groo- ter, maar daartegenover stond een sterke toe- name van het ledental, bij wie wekelijks, maandelijks, per kwartaal, half- of heel jaar contributie geind werd tot een totaal van niet minder dan ruim 14000, zoodat men na aftrek van alle onkosten thans reeds over een reserve van bijna 6000 kan beschik ken. Toen weldra bleek, dat men het risico zou kunnen dekken, is de vereeniging nog wat vrijgeviger geworden. Vanuit de ledenvergaderingen was vooral oppositie gekomen tegen de bepaling, dat de rechten van 65-jarigen zouden vervallen. bu rners juist op dien leeftijd wordt de kans, dat men ziekenhuisverpleging noodig zal heb ben, steeds grooter en het is allesbehalve prettig in de goede jaren betaald te hebben en in de slechte jaren ie worden uitgeslo- ten. Het bestuur heeft dit ingezien, het heeft nog eens terdege geinformeerd welk risico de vereeniging op zich zou nemen als het de 65-jange leden niet van de lijsten afvoerde en reeds het vorige jaar kon worden voor- gesteld om de door velen betreurde bepaling althans tot 1 Juli 1929 buiten werking te stellen. Het bestuur is inmiddels met twee dames uitgebreid en vastgesteld is, dat met uit- zondering van de verpleging van krankzinni- gen, zenuwzieken enz., die natuurlijk in apar- te gestichten een veel langeren verplegings- tijd noodig hebben dan de vereeniging kan bekostigen en ook met uitzondering van de kracmverpleging, waarbij eigenlijk meer van gezonde patienten sprake is voor elk ziek- tegeval, dus ook voor besmettelijke ziekten, de verpleegkosten vergoed zullen worden. Men heeft samenwerking gezocht met ver- schillende vereenigingen voor ziekenhuisver pleging welke reeds in Noord Holland boven het IJ zijn gevestigd, waardoor men kennis krijgt van verhuizing van leden en deze des- gewenscht kan overnemen en een groote stap in de goede richting is zeker wel het besluit geweest de leden tegen bctaling van dubbele contributie recht op dubbele uitkeering te geven. In September van. het vorige jaar werd de gelegenheid daarvoor opengesteld en op 1 Januari j.l. werd daarvan reeds door 143 gezinnen met 318 leden gebruik gemaakt. Dit maakt het mogelijk, dat ook menschen, db niet in de derde maar in de tweede klasse verpleegd willen worden, de zekerheid krij- gen het ziekenhuisrisico met een betrekkelijk k-ieine-contributie te kunnen dekken. Het ver- ruimt het arbeidsveld der Vereeniging en deze wordt daardoor nog meer in staat gesteld ran haar doel te beantwoorden. Het groote nut van vereenigingen als deze, die geen winst, maar uitsluitend verbetering van slechte maatschappelijke toestanden be- oogen, behoeft hier niet nader in het licht ge steld te worden. Naarmate het ledental grooter wordt en de reserves groeien, zullen de grenzen van wat kan woren geboden steeds ruimer gesteld kunnen worden. In vele gevallen zijn aan ziekenhuisverple ging ook een operatie en de kosten van ope- ratiekamer verbonden en hoewel nog slecnts weinig vereenigingen ook dit risico aange- durfd hebben, zien wij in de toekomst zeker de mogelijkheid, dat men zich ook hiervoor zal kunnen verzekeren al zal dan de contri butie natuurlijk wel iets hooger gesteld moe ten worden, en al zullen vooreerst wellicht slechts de beter gesitueerdeu daartoe over- gaan, zoodat de vereeniging, wat dezen vorm van verzekering betreft, een soort Midden standsziekenfonds zou worden. Waar menschen boven een bepaald inko- men aan andere ziekenfondsen niet kunnen deelnemen en de vereeniging voor ziekenhuis verpleging niemand uitsluit, zou zij op deze wijze ook voor den middenstand nog van groote beteekenis kunnen worden. Het Centrale Neutrale Ziekenhuis nadert zijn voltooiing. Naar wij vernemjen heeft de afdeeling Alk maar van de Neclerlandsche Maatschappij van geneeskunde reeds geruimen tijd geleden zoowel aan B. en .W. als aan regenten ver- zocht aan het hoofd daarvan een geneesheer- directeur aan te stellen, wiens gezag zich dus ook over de daar toegelaten huisartsen zal kunnen uitstrekken. Uit alles blijkt wel, dat men ook van me- dische zijde alles in het werk stelt om dit zie kenhuis zoo goed mogelijk aan zijn doel te laten beantwoorden en waar met de exploi- tatie ook duizenden guldens uit de gemeen- tekas gemoeid zijn, is het van algemeen be lang, dat er van de beschikbare bedden een zoo ruim mogelijk gebruik wordt gemaakt. Vereenigingen als de hierboven besprokene werken dat gebruik, in de hand, zij zorgen voor een geregeldefl toevoer van patienten en verkleinen daardoor het tekort der exploi- tatie. Maar bovenal doen zij een zegenrijk. werk ten opzichte van de talrijke mindergegoeden, die zonder haar tusschenkoinst op een onvol doende verpleging in daarvoor ongeschikte omgeving zijn aangewezen en wier sterfte- kans daardoor belangrijk vergroot wordt. Te velen zijn reeds de dupe geworden van gemis aan goede verpleging of gingen naar een ziekenhuis toen men ook daar het kwaad niet meer kon herstellen. Aan dat alles zal in de toekomst een eind kunnen komen. Goede, doelmatige en vooral tijdige ziekenhuisverpleging zal in vele ge zinnen verlichting brengen en de patienten zelf in alle opzichten ten zegen zijn. Wij zullen met belangstelling den groei der jonge vereeniging blijven volgen en wen- schen haar van harte de beste resultaten toe. DEN HAAG, 22 Maart 1929. In de Eerste Kamer heeft heden minister Beelaerts van Blokland in antwoord op de redevoeringen in het bijzonder van prof. Van Embden over de houding van de regeering tegenover de beruchte publicatie van zooge- naamde geheime Belgische documenten, uit voerig toegelicht, welke gedragslijn de regee ring heeft gevo'gd. Zij kende die stukken, dank zij den heer Van Beuningen, die een stel daarvan had gekocht en ter beschikking van de regeering had gesteld. Zij vermoedde er de valschheid van en had een onderzoek daaromtrent aan deskundigen opgedragen Dat onderzoek was nog niet afgeloopen, toen de regeering vernam, dat het Utrechtsch Dagblad ook een stel Van die rtukken bezat en voornemens was het te publiceeren. De re- feering heeft toen aan de reda-ctie van het lad niet gevraagd de openbaarmaking op te schorten, omdat zij overtuigd was, dat dan de publicatie wel op een andere wijze zou ge- schieden en tevens wilde zij niet waarschu- wend, ook bij andere oouranten, ingrijpen, daar zij vreesde dan nog meer argwaan en onrust op te wekken, wijl de openbare mee- ning misschien dan nog grooter waarde aan die onbekende stukken zou heehten, dus liet zij de zaak loopen gelijk't lot wilde. Minister Beelaerts moest naar Louden natuurlijk niet voor een bezoek aan de bekende schilde- rij tent oonstel ling, zooals was gezegd, doch waarvoor dan wel, zeide hij niet, en minis ter De Geer heeft afgewacht. Thans is de valschheid van de stukken gebleken, maar toen dit bij de eerste publicatie nog niet vast- stond, viel het de regeernig onmogelijk in het openbaar er tegen op te komen. Doch er was nog meer reden om niet handelend op te tre- den, toen zoowel Frankrijk als Belgie uit eigen beweging de stukken voor onecht ver- klaarden. Toen bleef er voor de regeering niets anders over als toe te zien en waar noo dig Belgie, dat een onderzoek van adminis- tratieven aard omtrent de stukken instelde, bij te staan. Wij hebben dan ook b.v. aan de Belgische regeering een foto doen toekomen van de valsche stukken, welke de heer Van Beuningen ter beschikking van de regeering had gesteld. Wij moeten nu maar hopen, dat de heele historic geen al te diepe indrukken op de gemoederen achterlaat, zij is het eigen lijk niet waard en dat de verhouding tusschen ons en Belgie er niet verder door vertroebeld wordt. Die verhouding toch moet goed zijn, wil er kans bestaan op een nieuw tractaat. Minister Beelaerts decide mede, dat we daar- Wanneer U met aandacht een rookt, dan hebben w|j een klant s^ewonnen. mee nu zoover gevoi/'rd zijn, dat Belgie aan ons een memorandum er over heeft doen toe komen en dat de minister er toe moet over-" gaan daar een antwoord op te geven. Aldus zal een grondslag kunnen gelegd worden voor een nieuw tractaat, waarvan de opstel- ling evenwel zal moeten worden overgelaten aan het ministerie na de verkiezingen. Om trent den inhoud van de gewisselde stukken deelde de minister natuurlijk niets mede, maar wij hebben wel vernomen, dat een der grondslagen van een toekomstig nieuw trac taat zal zijn de erkenning onzerzijds van de opheffing van de neutraliteit van Belgie, wat voor ons tot op zekere hoogte een gevaar kan insluiten. Omtrent een verbinding te water tusschen Schelde en Rotterdam ''staat nog niets anders vast dan dat wij pertinent zullen weigeren daarvoor een kanaal te graven, maar dat we niet ongeneigd zullen zijn de bestaande vaarwateren tusschen Zeeland en N.-Brabant daarvoor in te richten. Er hebben daaromtrent reeds begprekingen plaats gehad tusschen deskundigen maar van eenig plan is volstrekt nog geen sprake, niet tusschen die deskundigen en zeker niet tusschen de regee- ringen. De minister heeft heden ook den heeren Van Embden en Polak onder het oog ge- bracht, dat net werk van den Volkenbond waarlijk niet zoo gering is als zij hebben be- weerd en hij heeft een heel lijstje opgenoemd van door den Volkenbond bereikte resultaten op het gebied van volkenrecht en in de rich- ting van humanitaire en economische verbe- teringen. De Begrooting van Buitenlandsche Zaken, welke aanleiding had gegeven tot al deze be- sprekingen is ten slotte zonder stemming goedgekeurd, waarop de Eerste Kamer tot 9 April is uiteengegaan om dan het begroo- tingswerk weer voort te zetten. De Tweede Kamer is heden ook op reces gegaan, maar zij houdt vacantie tot 16 April. Nu, ze heeft ook wel wat rust verdiend! Zij heeft zich door de taaie kost van de Ziektewet weten heen te werken en heden is zij daarme de gereed gekomen. Er zijn oogenblikken ge weest, dat men dacht dat het niet zou lukken. Zoo gisteravond, toen gedurende de geheele avondzitting toch geen enkele stemming is kunnen gehouden worden en telkens maar weer amendententen werden ingediend, verde- digd om ten slotte weer ing;etrokken te wor den. Voor wie niet thuis is in de materie van het ontwerp was het om duizelig van te wor den! Heden is er daarentegen met dubbelen ijver gestemd, soms slechts met opstaan en zitten, er zijn weer talrijke amendementen verdedigd, overgenomen, ingetrokken of afgestemd en al hortend en struikelend is de eindpaal bereikt toen de klok nauwelijksjialf vijf aanwees. Het is, willen wij ronduit verklaren, on- doenlijk om in eenige regels weer te geven al wat heden is beslist. De hoofdzaak is zeker, dat de poging van sociaal-democratische zij de gedaan, om de premies door den werkge- ver te doen betalen gefaald is. De premie wordt verdeeld tusschen patroon en arbeider, met dien verstande natuurlijk, dathet den patroon vrij staat de bijdrage van den werk- man voor zijn rekening te nemen. In verband met een toekomstige ziekenver- zorgingswet zal een prophylaxe-fonds wor den gevormd en daarin zal 2Vi percent van het verzekerde loonbedrag worden gestort, waarin dan bovendien komt een bedrag van 4 per duizend bestemd voor de eigenlijke zie- kenzorg. Die gelden zullen als opcenten op de patroonsbijdrage worden geheven. De eindstemming over de wet is natuurlijk aangehouden en komt eerst na het Paasch- reces aan de orde. Moge dan van regeerings- wege een beknopte handleiding in het licht worden gegeven om den leek wegwijs in het doolhof te maken. Bij den aanvang der vergadering heeft de Kamer met 70 tegen 5 stem- men haar goedkeuring geschonken aan het nieuwe ontwerp betreffende de toelating van tandtechnici tot de volledige prothese. Vervol- gens zijn zonder discussie een aantal kleinere wetsvoorstellen goedgekeurd. Wanneer de Kamer terugkeert zal zij haar aandacht in de eerste plaats moeten wijden aan de begrooting van het Wegenfonds en het Zuiderzeefonds, om vervolgens het ont werp op de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten te behandelen. Daarna ko men d'e ontwerpen tot wijziging van ons strafstelsel aan de orde en ten slotte de wijzi ging van de Ouderdomswet. Zal dat alles mogelijk zijn nog voor het ditmaal zeer vroeg ingaande zomerreces? DE GEIHEIMZINNIGE PANTSER- KRUISER. Is de nieuwe Duitsche pantser- kruiser inderdaad onoverwinnelijk? We zullen het nog eens hebben over de Duitsche oantserkruiser. die in de oosen van vele Fransohe Kamerleden zoo'n geheimzin- nig en gevaarlijk voorwerp was; ja, het is niet te bont gesproken, als we zeggen, dat men het schip als een soort monsterwerktuig beschouwde! De verslaggever. Senator Lemery, heeft in een der Kamerzittingen zijn ernstige zorg uitgesproken over den voortdurenden toe« stand van inferioriteit der Fransche vloot.; Hij sprak hierbij niet alleen over de bewape-i ning ter zee van Italie, maar ook van Duitschland. Maar het was niet alleen Leme> ry, ook de voorzitter van de marine-commis- sie, Senator de Kerguezec, heeft van een con* currentie der vlooten gesproken en meende, dat in dit verband, de bouw van den Duit-i schen reserve-kruiser bijzonder ernstig was, Het gaat, zoo zei hij, wel niet in tegen het verdrag van Versailles, maar de bewapeningl van de nieuwe Duitsche kruisers-categori'e is van dien aard, dat zelfs de Engelsche vloot erdoor zou kunnen worden verontrust. Franky rijk moet hiertegen voorzorgs-maatregelen nemen; de wet, waarnaar de Senaat zich moet richten, is onvoldoende. De verslaggever ging nog verder, dan met deze echte of ge- speelde bezorgdheid. Hij beweerde, dat de toekomstige Duitsche pantserkruiser zoo- danig bewapend is, dat hij alle Fransche ea Engelsche kruisers het hoofd kan bieden, Men weet niet, zegt de „Deutsche diplomatic sche .Korrespondenz", of de senatoren deze bewering ernstig hebben opgenomen. In ieder geval hebben ze met een overgroote meerden heid besloten, om 16 marine-eenheden te bou* wen, ten einde het Duitsche vloot-gevaar af te weren. Lemery heeft ook nog gezegd, dat de bouw van scheeps-eenheden, zooals de Duitsche reserve-kruiser, niet bezield schiint te zijn van den geest van Locarno en den, geest van het Kellogg-pact. We weten niet, meent het Officieuze Duitsche bureau, of Lemery den geest van Locarno ziet in een grooter aantal oorlogsschepen, omdat deze, naar het heet, geschutten dragen, waarmee minder kan worden uitgericht. Op die manier zou de geest van Locarno, toegepast op de oorlogs-marine der verschillende landen dus geen kwestie zijn van hoeveelheid, maar van hoedanigheid. De Fransche Senaat heeft zich ook opgewonden over een nieuwe pantsering, die den Duitschen wonderkruiser onverwond- baar zou maken. De Deutsche diplomatische Korrespon* denz" voegt hier nog bijIn Duitschland weet men niets van zulke buitengewone, tot nu toe onbekende, hoedanigheden van den toekomstigen, eenigen nieuwen pantserkruiser Maar zelfs wanneer het zoo was, moet men dan de landen met moderne reuzenvlooten gelooven, dat ze deze alleen bouwen en steeds meer uitbreiden, omdat ze bang zijn voor een enkel schip? Dan moesten ze tenminste ook nog beweren, dat dit Duitsche schipi alomtegenwoordig kan zijn. Wel is waar, wordt er in Parijs ook terloops het jongste Italiaansche bouwprogramma nog als argu* ment bij gehaald. Dit omvat 13 eenheden, waaronder 2 karui- sers van dezelfde afmetingen als de Duit sche reserve-bouw, en Lemery heeft aan I tali? de vraag voorgelegd, waarom het zich op maritiem gebied nooit door Frankrijk zou willen laten overvleugelen. Even voorzich- tig,heeft Lord Bridgeman een toespeling ge maakt op de vlootbouw-concurrentie met Amerika. Het is te begrijpen, dat aan den eenen kant in Berlijn wordt gelachen om dit tooneel in de Parijsche_ Kamer, om de beweringen over het onoverwinnelijke Duitsche wonderschip; maar aan den anderen kant ergert men er zich ook over. Want in Parijs bedoelt men eigenlijk heelemaal niet Duitschland. Da waarheid os, dat de vroegereg eallieerden bij de reserve en uitbreiding van hun vlooten hevig met elkaar in rivaliteit zijn geraakt. Maar het is het populairste als men, tenmin* ste in Frankrijk, het praatje van „een Duitsch" gevaar" aan den gang houdt. Daartoe is een enkel Duitsch schip al voldoende, als men hot de eigenschap maar verleent, een wonderwerk" voor den oorlog te zijn. Maar wat de geest van Locarno en de geest van het Kellogg- pact daarmee te maken hebben, is heusch on* begrijpelijk. DUITSCHLAND. NIEUWS OVER STESEMANN. Hij denkt niet aan heengaan Naar de correspondent van de Daily Tele graph uit San Remo meldt, zijn de gerucht-en, dat dr. Stresemann in verband met zijn zwakke gezondheidstoestand spoedig zou af- treden, geheel onjuist. Sedert dr. Stresemann te San Remo vertoeft, hebben rust en zonne< schijn reeds wonderen gedaan. Zijn genees- heer is overtuigd, dat Stresemann over twee weken weer geheel in staat zal zijn om zijn werk ate hervatten. De correspondent heeft machtiging gekregen tot de mededeeling, dat Stresemann voornemens is zijn land te dienen zoolang bij het vertrouwen ervan geniet. A

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1