Alknaarsck Curat. De Plaatsvervanger r>< FEU1LLET0N. R# ZOO GEMAKKELTJK TE VOORKOMEN Honderd een en dertigste Jaargang, Radio-hoekje Stadsnieuws Donderdag- 28 Maart. Vrijdag 29 Maart. Hiiversum, 1071 M. 10.-10.15 Morgen- wijding. 12.15—2.— Kerkeoncert. F. Vetter H-endriks, zangeres. S. v. Leeuwen, wool. F. Kloek, org A. 2.-3.— Lezing door Mevr. Mevr. M. v. d. Schrieck: Bouwkunst. 3.-4.— Gramofoonmuziek. 4.4.30 Huisvrouwen- haMuurtje. 5.5.30 Gramofoonmuziek. 5.30 6.Radiopraatje. 6.6.15 Gramofoon muziek. 6.156.30 Lezing door H. Ho ning: Hulp voor onbehuisden. 6.30—7.45 Concert door bet Omr-oep-orkest. 8.—10.30 Gewijde muziek. Di Moorlag, sopraan. F. Hellmann, viool. C. van Leeuwen Boomkamp, cello. W. v. d. Horst, piano. F. Hasselaar, orgel. Willem Hespe's capellakoor Crescen do". 10.30 Persberichten. Huizen, 339.8 M. (Na 6 uur 1852 M.) 11.—11.30 Korte Ziekendienst onder leiding van Ds. K. Prins. N. C. R. V. 11.3012.-— Godsdienstig halfuurtje. K. R. O. 1.30— 3.1 o Declamatie. en gewijde muziek (gramofoon- p laten). 3.30-5.— N. C. R. V. Concert door solisten. 5.-6.45 Orgelconcert. 8.— V. P.R. O Goeden Vrijdag-dienst in de btudio. Kwanetzang. Spr.: Dr. J. C. A. Fetter- te Rotterdam. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 3.50 Concert. Militaire kapel. K. Winter, sopraan. O Brijngwijn, bariton. 5.35 Voorlezing van oedichten. 6.05 Lichte kamermuziek. Aeolian- Players. 7.05 Sportberichten. 7.20—8 05 The shadow of the Cross. Kerkdienst. 8.20 ^Re quiem" van Verdi. Symphome-orkest. Nat koor en solisten, 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 (Vervolg) Requiem. Parijs „Radio-Paris"1744 M. 12.20 Mor- genwij-ding. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.05 5 05 Orkestconcert. 7.057.50 Gramo foonmuziek. 8.20 Causerie: Muziekpropa- ganda, met gramofoonopnamen. 8.5011.10 Symphonieconcert. Daarna „De 7 Kruis- woorden". Langenberg, 462 M. 8.25—9.20 Morgen- wijd'ing. 11.20—12.20 Gewijde muziek. Ka- mer- en concertkoor. Met medewerking van vocale en instrument, solisten. 12.20—1.50 Stradivariuskwartet. 3.50—5.20 Gewijde mu ziek. Koor en orkest v. d. Bach-ver. 7.20 „Matthaus-Passion", van Bach. Dubbel- orkest, dubbel-koor, orgel en solisten. Zeesen, 1649 M. 8.20 Morgenwijding. 3.50 Orkestconcert. 8.20 Mathauspassion Bach. 8.50 Declamaties. Hamburg, 395 M. 9.15 Kerkdienst. 11.20 Orkestconcert. 3.20 Duetten van Mendels sohn 4.20 Die Bordesholmer Marienklage. 5.50 Cembaleconcert. 7.20 „Der arme Hein- rich" muziek drama in 3 acten van Pfitzner. 10.20 Scarpa-orkest. Brussel. 509 M. 5 20 Orkestconcert. 6.50 Trio-concert. 8.35 Concert door M. Tel-lier. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ TE ALKMAAR. Jaarverslag 1928. Algemeen overzicht. Het is nu voor de twintigste maal, dat d belangrijkste gebeurtenissen en statistische gegevens van de O. L. B. te Alkmaar over het afgeloopen jaar in verslag worden vastge- legd. Het was n.l. 23 Januari twintig jaren geleden, dat „De Vereeniging tot oprichting en instandhouding eener Openbare Leeszaal en Boekerij te Alkmaar" werd opgericht, ter- wijl 17 November 1908 de instelling kon wor den geopend in het pand Kaarsenmakers- gracht, hoek Kanaalkade. Ondanks vele moei- lijkheden, vooral financieele, heeft de O. L. B. zich de eerste jaren weten staande te houden, want met een gemeente-subsidie toen ter tijd van 150 kon van groei geen sprake zijn. Eerst in Maart 1913 kon een aanvang wor den gemaakt de uitleening, die in den beginne nog maar zeer weinig belangstelling trok, gezien het aantal van 480 uitgeleende banden over het tijdvak 1 Maart31 December. De bibliotheek bevatte toen 2300 banden, die voor het overrode deel door schenking wa- ren verkregeri. Na de verhuizing naar de Doelenstraat in 1914 heeft de O. L. B. zich geleidelijk ontwik keld tot het instituut, dat zoowel hier als elders een zoo belangrijke plaats heeft inge- nomen in de hedendaagsche samenleving. Voor een meer uitvoerige historische beschrij ving verwijzen wij naar het hoofdartikel in de Alkmaarsche Courant van 17 November, alleen willen wij hier nog memoreeren de overbrenging van de O.L.B. naar het zoo gunstig gelegen fraaie gebouw in de Lange straat in 1926, waarmee de Leeszaal naar verwachting een tweede tiidperk van bloei is ingetreden, en gaan wij nu over tot het over zicht van het jaar 1928. Bestuur. De samenstelling van het bestuur heeft geen wijziging onaergaan; vacatures kwa- men niet voor en de leden, die aan de beurt van aftreden waren, te weten mej. E. M. Buijs, mevr. R. Prins—Vlessing en de heer Tj. N. Adema, werden herkozen. Personeel. Het personeel heeft een gevoelig verlies geleden door het vertrek van mej. A. J. Ver- waal, die met ingang van 15 October be- noemd is tot directrice van de met Januari 1929 te openen O. L. B. in Gouda. Mej. Ver- waal is vanaf 1918 aan onze Leeszaal ver- bonden geweest. Het bestuur heeft haar in dit tiental jaren leeren kennen als een zeer am bitieuze werkkracht, die ook bij de reorgani- satie van de technische indeeling der biblio theek van grooten steun is geweest. Mej. M. P. van Kleef werd na een gehou- den examen toegelaten tot den cursus voor opleiding tot assistent te Utrecht. Aan den heer J. C. Vis, die als vonlontair aan de Leeszaal is verbonden, is in verband met het vele werk, dat hij voor den nieuwen gedruk- ten catalogus heeft verricht, door het bestuur zijn erkentelijkheid betuigd. Gebouw en meubelen. Wat de lees- en studiezaal betreft, voldoet het gebouw in hooge mate; te betreuren is ecHer, dat het te weinig ruimte biedi voor de bibliotheek. De kasten zijn alle overvol, voor nieuwe is geen plaats meer, een kwestie dus, waarvoor biimen korten tijd een oplossing zal dienen te worden gevonden In den toestand van den tuin, die bij regen- weer onbegaanbaar was, heeft het bestuur een afdoende verbetering aangebracht door er een tegelpad te doen aanleggen. Boekerij De bibliotheek van de O.L.B. werd met 759 banden aangevuld en bevatte. op 31 Dec in totaal 9044 banden, brochures, jaarver- slagen en statistieken niet medegerekend. De jeugdbibliotheek vermeerderde met 100 ban den en bevatte op 31 Dec. 831 banden, de Nutsbibliotheek werd met 85 banden uitge- breiden bestaat nu in totaal uit 1860 banden Nadat de indeeling van de bibliotheek vol- gens het Dewey-systeem voltooid was, is het boekenbezit aan een nieuwe telling onderwor- pen en ziet er, verdeeld over de tien hoofd- rubrieken, als volgt uit: 0. Werken van algemeenen aard 1. Wijsbegeerte 2. Godsdienst 3 Sociale wetenschappen 4. Taalkunde 5. Natuurwetenschappen 6. Toegepaste wetenschappen Kunst Letterkunde: alg. werken Ned. letterkunde Ned. en in het Ned. vert, romans en verhalen Engelsche letterkunde Duitsche Fransche Overige talen 9. Geschiedenis en aardrijkskunde T. Tijdschriften Jeugbibliotheek Nutsbibliotheek (romans, kinder boeken, wetensch. werken) Door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door C. M. G. de W. 30 „Mijnheer Talbot mijnheer Percival Tal bot, bet is inderdaad een genoegen voor mij kennis met u te maken. Uw oom, mijnheer Talbot, was mijn grootste weldoener. Het doet mij genoegen zijn zijn neef welkom te mogen heeten". Mijnheer Wilson bedoelde heel vriendelijk te zijn, maar zoowel zijn stem als zijn manier van doen gaven den indruk niet heel oprecht te wezen. Hij stak zijn hand uit. De ander vatte die zeer stevig, hetgeen een zonderlinge •trek deed verschijnen op het gelaat van den rechtsgeleerde. „Het doet mij genoegen kennis met u te maken, mijnheer, ofschoon ik niet weet wie u is". Wilson streek over zijn hand, die de ander •had losgelaten. „Lieve hemel, mijnheer Talbot, wat is u sterk! Ik geloof werkelijk, dat u de beenderen in mijn hand hebt gebroken. U is zeker bui- tengewoon sterk; u moet wat voorzichtig zijn met een zwak man. Ik ben Wilson, Ge orge Wilson, de rechhrhand van uw oom en zijn intieme iaadsman Ik ben de eenige die ibet voile vertrouwen genoot van uw oom Dit is mijn compagnon: de heer Skaines Mjuriheer Skaines stond ook hoog aqngeschre- v. Houten, Weesp)De vuurtoren, wegwijzer ter boekenzee; De stuwing, orgaan A. M. V J.; It Heitelan, alg. Frysk moannebled; De Vrijdagavond, joodsch weekbl.; Pharmaceu- tisch weekblad; De Morgen, dagblad voor Nederland; Driemaandelijksch bericht betr. de Zuiderzeewerken. Opname van de lijsten van aanwinsten in de Alkmaarsche Courant had als voorheen geregeld plaats, voor welke medewerking het bestuur de redactie steeds zeer erkentelijk is. Zoowel particulieren als instellingen toon- den hun beangstelling door boeken en tijd schriften voor bibliotheek en leestafel af te staan. Uitleening. In totaal werden uitgeleend 49537 banden tegen 44424 banden in 1927, dus een toena- me van 5113 banden. Aan de leden der cor- respondentschappen werden 6504 banden ter leen gegeven tegen 6038 in 1927. Onze jeugd bibliotheek mag zich ook in een toenemende belangstelling verheugen: werden het vorig jaar 6770 kinderboeken uitgeleend, in 1928 steeg dit aantal tot 9042. Ten behoeve onzer leden werden door de Bibl. der gemeente, de Kon. Bibl. en de Univ. Bibl. 408 studiewer- ken in bruikleen afgestaan. Leden. Aantal leden op 3'1 Dec. 1927 1780 Aantal leden in 1928 ingeschreven 363 124 220 280 703 95 243 526 279 44 726 1849 619 759 649 38 953 937 831 1860 Totaal 11735 Met voldoenin'g kunnen wij in dit verslag vermelden, dat de verschijning van de nieuwe gedrukte catalogus, die het vorig jaar reeds in uitzicht werd gesteld, ook inderdaad is ver- wezenlijkt en wel in November. Dit belang rijke feit, temeer belangrijk, omdat deze cata logus het resultaat is van een algeheele om- werking van de systematische indeeling der bibli., viel samen met den datum, vvaarop voor 20 jaren de Openbare Leeszaal voor het publiek werd opengesteld. In enkele weken waren er 500 exemplaren verkocht, wel een bewijs hoeveer er behoefte aan bestond, wat ook moge bleke uit de onmiddellijke stijging in het aantal uitgeleende banden. De op de leestafel aanwezige dag- en week- bladen en tijdschriften werden met onder- staande neriodieken uitgebreid: Maandblad voor beeldende kunsten: Nu; Lux De camera; Historisch Tijdschrift; The National Geographic Magazine; Bar- chem Bladen; Jeugd en Beroep, tijdschr. v. jeugdpsychologie en voorl. bij beroepskeuze; Schoonheid in opvoeding en onderwijs; Ge- zin en school; Onze kleine, tijdschr. v. kinder- hygiene; Ons eigen tijdschrift, (uitgave Fa ven bij uw oom". Inplaats dat deze hem de hand toestak. bleef hij liever in zijn eigen handen wrijven; misschien was Wilson's gelaat een waar- schuwing voor hem. Hij keek den bezoeker aan met zijn kleine, zwarte oogjes, alsof hij aan het verlangen van zijn compagnon wou voldoen en hem eens goed opnemen. „Het doet mij genoegen kennis met u te maken, mijnheer Talbot, zeer veel genoegen Het is misschien beter dat ik u alleen laat met den heer Talbot, mijnheer Wilson; u weet, ik heb nog wat af te doen". „Best, mijnheer Skaines, best; als er iets mocht zijn, waarbij uw tegenwoordigheid ge- wenscht is, dan zal ik u laten roepen" Skaines verdween naar de aangrenzende kamer. Talbot kwam nader en met zijn vlug- gen blik ontdekte hij dadelijk bij de papieren iets dat zijn aandacht trok. Voordat de an der het kon verhinderen nam hij het op. „Wat is dat? Mijn portret? Hoe komt u daar aan? En hoe komt het hier? Ik dacht dat het al lang vernietigd was Misschien wilt u zoo goed zijn mij te vertellen hoe het in uw bezit is gekomen". De advocaat gaf geen direct antwoord op die vraag. Hij ging ziten en wees den ander een stoel aan tegenover hem. „Ga zitten, als't u blieft, mijnheer Talbot, ga zitten. Het lijkt sprekend, bijzonder goed" „Ik vroeg hoe u er aan komt". „Ik heb het van uw oom gekregen mijn heer Talbot". „Van mijn oom? Wat duivel hoe Hij zweeg. Misschien merkte hij een zon- derlingen blik op in de oogen Yam dea hegr. 2143 Afgeschreven Werden 341 Aantal leden op 31 Dec. 1928 1802 Aantal leden van de jeugdbibl. in 1927 244 Aantal nieuwe leden in 1928 109 Afgeschreven werden Aantal leden van de jeugdbibl. op 31 Dec. 1928 353 44 309 uapunq Bezcekers. De lees- en studiezaal werden bezocht door 23095 mannen en 5259 vrouwen, totaal 28354 personen, tegen 23203 mannen en 5083 vrouwen, totaal 28286 in 1927. Aan 19 jongelieden van 1618-jarigen leeftijd werd een toegangskaart voor lees- en studiezaal verstrekt. Ccrrespondentschappen. De afdeelingen Egmond aan den Hoef en Uitgeest werden als gevolg van het steeds verminderende aantal leden opgeheven. Daar- tegenover staat de oprichting can het corres- pondentschap Enkhuizen, dat aan het einde van het jaar reeds 100 leden telde. Voor de eerste maal heeft het bestuur een proef ge- nomen met het zenden van een wisselbiblio- theek naar Enkhuizen en gezien de steeds toenemende belangstelling' aldaar, mogen wij deze proef alleszins als geslaagd beschou- wen. Deze maatregel brengt weliswaar belang rijke uitgaven met zich mee voor dubbele exemplaren, reden, waarom zich in Enkhui zen een commissie heeft gevormd, die haar medewerking zal verleenen tot het verkrijgen van subsidie. De gemeenten Bergen, Graft, Heiloo, Oter- leek, Winkel en Zuid- en Noord-Schermer zegden ook voor 1929 een subsidie toe. Geldmiddelen. Het gemeente-subsidie is nog steeds niet teruggebraeht tot het bedrag, dat in 1926 bij gelegenheid van de ingebruikneming van het nieuwe gebouw voor de O. L. B. were uitgetrokken. Voor de derde maal heeft de gemeente besloten op ons subsidie 10 pCt. te korten. In het vorig verslag is ten duidelijkste aangetoond, welke nadeelige gevolgen dit be- sluit op den duur moet hebben. De salarissen zijn onvoldoende, het bedrag voor aanschaf- fing van boeken en periodieken bestemd, eveneens en de praktijk heeft nu wel geleerd, dat toename van het ledental en van het aan tal uitgeleende boeken ten nauwste verband houdt met de uitbreiding van den boeken- voorraad. Wij mogen hier dan ook niet ach- terwege laten nogmaals een beroep te doen en op de gemeente en op alien, die de belan- gen van de O. L. B. ter harte gaan. V olksuni versiteit Met het bestuur van de Volksunivei-siteii bestond een toenemende en aangename samen- werking. Niet alleen werd door velen op de cursussen ingeschreven, de toegangskaarten voor de lezingen van een avond werden te voren uitsluitend in het uitleenbureau der O. L. B. verkrijgbaar gesteld. Bij gelegenheid van de herdenking van het eeuwfeest van Tolstoj's geboorte werd in de leeszaal een „Tolstoj-tafel" ingericht, die door den volontair, den heer Vis, was samenge- steld en waarvoor hij zich zeer veel werk ge- verza- en be- troost heeft. Op deze „tafel" was een meling werken van en over Tolstoj Wilson. „Heeft u eenig idee hoe mijn oom er aan gekomen is?" De advocaat zette de toppen van zijn vim gers tegen elkaai aan en keek den heer Tal bot aan, terwijl hij in zijn stoel leunde. „U heeft het hemzelf gezonden; misschien is u dat vergeten." De ander scheen een oogenblik na te den- ken voordat hij sprak. „Ik heb het vergeten. Wanneer heb ik het gezonden en in welke omstandigheden?" „Dat kan ik waarlijk niet zeggen, maar het is wel vreemd dat u zich niet meer herinnert het gezonden te hebben. Het is te hopen, dat uw geheugen op andere punten niet zoo zwak is. Ik weet bij toeval, dat uw oom heel veel prijs stelde op dit portret, mijnheer Tal bot. En dat hij u tot zijn erfgenaam maakte heeft u gedeeltelijk aan dit portret te danken" „Is dat zoo?" Talbot ging zitten en trok zijn stoel dicht bij de tafel; hij leunde er met zijn armen op en keek den advocaat zeer vast aan. „U zegt mijnheer, dat uw naam Wilson is?" Als het hem gevraagd werd zou de rechts geleerde waarschijnlijk geantwoord hebben dat het een noodzakelijkheid is voor een ad vocaat om zijn gevoelens te verbergen Zijn aanleg en de practijk beiden hadden hem dit geleerd. Hij beantwoordde Talbot's blik zon- der eenige verandering in de uitdrukking van zijn gezicht of zijn stem. Toch zou een opmerkzaam toeschouwei opgemerkt hebben, dat deze man niet alleen verbaasd was, maar dat iedere seconde zijn verbazing toenam Men voelde, dat de persoon, dien hij tegen ovesr zich zssL oiet soont man was als angrijke artikelen in tijdschriften en dagbla- den over hem verschenen, bijeengebracht, die voor iederen belangstellende ter inzage lagen Het ligt in de bedoeling van de bibliothe- caresse dergelijke tentoonstellingen bij voor- komende gelegenheden te herhalen, waar- door mede de aandacht weer eens wordt ge- vestigd op de lectuur, die in de bibliotheek over een speciaal onderwerp is te vinden. VOLKSONDERWIJS. De dancing van de Harmonie was gister- avond geheel gevuld met dames en heeren, voorstanders van Volksonderwijs, gekomen om de rede van den heer Klaas de Vries te hooren over „De kleuterschoal in verband met het openbaar onderwijs De heer Jb. C 1 o e c k, voorzitter der afd. Volksonderwijs, opende de vergadering met een welkom aan de vele aanwezigen, waarna hij een paar aanhalingen deed uit het blad Volksonderwijs, waarin de saamhoorigheid en eenheid werd bepleit. Voorts las spr. nog 'n paar zinnen uit een brochure van den heer de Vries en uit een dito van prof. Casimir, waarin mede voor de eenheid een lans werd gebroken en op het noodlottige van de split- sing op onderwijsgebied werd gewezen. Spr. was verheugd over de groote op- komst, maar moest toch constateeren, dat aan Volksonderwijs het leven niet steeds ge- makkelijk wordt gemaakt, wat blijkt uit het langdurige gesukkel om een secretaris te vin den uit onderwijskringen. Dat er echter toch ook nog wel liefde bestaat voor het doel van Volksonderwijs, was gebleken bij de jongste collecte voor die vereeniging. Zang kinderkoor. Een goed strijkje. Ter opluistering gaf het kinderkoor van den heer C. Jonker hierop een viertal liede ren, waarbij de directeur begeleidde op de piano. Helder klonken de stemmen der jeugdige zangeressen en zangers, voor wie haast geen plaats was te vinden op het podium en ronci- om de piano. Dat een hartelijk applaus hun loon was, is zeker onnoodig te zeggen. De heer C 1 o e c k voegde er nog eenige woorden van dank aan toe, waarbij hij o.a. zeide, dat zang de eenige manier is om an- deren gelukkig te stemmen. Nauwelijks zaten de kinderen weer op hunne plaatsen of het strijkje van den heer Ooijkaas, dat al meerdere vergaderingen aan- genaam opluisterde, betrad het podium om eenige nummers ten beste te geven. Mej. G. Ooijkaas nam de pianopartij voor hare reke- ning. En alle vijf musici te zamen hebben het publiek dankbaar gestemd door hetgeen zij gaven. Zij mochten een daverend applaus oogsten. Rede Klaas de Vries. Hierna kwam de heer Klaas de Vries, uit Amsterdam, secretaris van het hoofdbestuur, aan het woord. Hij zeide met schroom op te treden na het genotene. Voor hetgeen de afd. Alkmaar van Volks onderwijs tot op dezen dag heeft gedaan voor het groote doel, had spr. niets dan lot. Uitgenoodigd om te spreken over de kleu- terschool, voelde spr. zich als een oud huza- renpaard, dat de regimentsmuziek hoort. Reeds voor dertig jaren had hij gevoeld, dat er veel ontbreekt aan het onderwijs voor het kind, waarvan veel voor de toekomst zou zijn te verwachten. Spr. had hierbij het oog op den drang naar beweging bij het kind, waarmee onvoldoende rekening wordt ge- houden bij het onderwijs. Gelukkig is dat thans niet zoo erg meer als dertig jaar gele den, maar conservatief is het onderwijs toch nog. Uitvoerig herinnerde spr. aan het congres in Jena, in 1900 gehouden, waar hij ook aanwezig was en waar de groote Frobel werd herdacht, de man ter wiens herinnering een standbeeld werd opgericht. Hij was het toch, die de groote gedachte uitsprak: „Laal ons voor onze kinderen leven". Op dat con gres waren vertegenwoordigers van 21 lan- den, waar alom werd erkend de groote ver- dienste van Frobel ter zake van het onder wijs aan het jonge kind. Prof. Rhein, de voorzitter van dit congres, zag verband tus- schen het onderwijs aan het kind en het late re leven. De opvallende eigenschap van een klein gezond kind is, dat het altijd in beweging is. Vaak is dit door ouders als iets lastigs be- schouwd, men vindt de kinderen wel eens wat erg „doenig" en kan niet naar alles luiste- ren en kijken wat de kleuters zeggen of doen, maar spr. hoopte dat er toch wel elken dag eenigen tijd gelegenheid is om dat wel te doen en de kleuters zich te doen uitleven. Frobel heeft gezegd, dat die beweging voor het kind niet is s p e 1, maar het w e r k dat zoo'n kind moet doen, het moet en wil el ken dag minstens twee uur bezig zijn en hij verwacht had. Hij antwoordde: „Ik zeg dat mijn naam Wilson is, omdat het zoo is. Die naam komt u jeker bekend voor, nietwaar?" „Dat is nu juist een punt dat ik wou be- spreken. Niets komt mij bekend voor; ik weet van niets. Had u het tegendeel gedacht?" „Het is niet gemakkelijk die vraag t-e be- antwoorden, mijnheer Talbot". „Het is mogelijk, dat ik u enkele vragen moet doen; wees zoo goed aan te nemen dat ik van niets op de hoogte ben. Juist wat u tegen een getuige zoudt zeggenbeantwoord mijn vragen ais u wilt. Ik heb het testament van mijn oom nog niet gezien". „Het is tot uw dienst, dat is te zeggen een copie. Het origineel is natuurlijk onder be- rusting van de rechtbank. U zult het een heel merkwaardig stuk vinden, maar uw oom was een zonderling man". „Wat staat er in het testament?" „Het bestaat slecnts uit twee of drie regels. Hij liet alles wat hij stervende bezat, zooals hij het uitdrukte, aan u na, in de stellige over- tuiging dat u een geschikt persoon was om zulk een erfenis te aanvaarden." „Een geschikt persoon! Waren dat de eigen termen?" „De juiste termen". „Moet dat een compliment beteekenen?" De advocaat haalde even de schouders op. „Als u het mij vraagt, geloof ik dat niet; uw oom was er de man niet naar compli- mentjes te maken en speciaal als ik zoo oprecht ipag wezen speciaal niet tegen over u. Ik zal u de heele geschiedenis vertel- fe ifldien Jt't jveggcht dat .wjj zqggen de daarom zullen alle ouders, die den kinderen die beweging onthouden, zich aan 'n ernsti- ge tekortkoming schuldig maken. Zendt ze daarom, als ge zelf u niet met de kinderen kunt bezig houden, naar die gelegenheden, waar ze zich kunnen bewegen, duswerken kunnen. Met een aardig voorbeeld toonde spr. aan, hoe de drang naar beweging in de kinderen zit en hoe daar soms ongewenschte gevolgen van komen. De kinderen moeten voor hun ontwikkeling naar een omgeving, waar ze hun bewegings- zin, hun werkdrang kunnen uitleven. Zij wer ken dan zelf aan hetgeen zij later zullen zijn en doen. Welke richting men daarbij ook volgt, Frobel of Montessori, een kleuterschool moeten ze bezoeken. Vooral voor de stadskin- deren is dit zoo noodig, omdat juist daar zooveel ontbreekt aan wat voor de kinderen noodig is (vooral ruimte). Elke vroedschap, elke burgervader geve zich daarvan steeds meer rekenschap, en als die hun plicht niet nakomen, is het een zegen, als particulieren die taak overnemen. Aan de ouders de plicht om die scholen te bevolken, in het belang van het kind. De gezondheid ook van de kinderen eischt, dat zij naar een kleuterschool worden gezon den, want naar spr. citeerde uit statistische gegevens, is voldoende gebleken, dat in wo- ningen met weinig ruimte de sterfte onder de kleuters veel grooter is dan in die met meer dan een vertrek. Daaruit blijkt wel, dat het kind behoefte heeft aan beweging niet alleen, maar ook aan licht en lucht. Aan deze voor- waarden nu voldoen de kleuterscholen, beter nog dan de kinderbewaarplaatsen. Ook ten aanzien van het leeren loopen zijn licht en lucht en beweging noodig, gelijk spr. met cij- fers aangaf. Daarom mag ook in Alkmaar niet worden nagelaten alles te doen wat mogelijk is om aan de eischen van het kind te voldoen. De wet, die de groote vlucht van het bijzon der onderwijs mogelijk maakte dank zij den onderlingen naijver met steeds meer split- sing als gevolg, heeft het lager onderwijs zoo verbazend duur gemaakt en daardoor is er voor kleuterscholen geen geld. Van de 500.000 kleuters in ons land zijn er 390.000 die niet van de bewaarschool profiteeren. De belofte bij de wet van 1920, dat ook in de be hoefte aan bewaarschoolonderwijs zou wor den voorzien, is op niets uitgeloopen. Het werd overgelaten aan't particulier initiatief, maar de splijtzwam werkte ook hier met noodlottig gevolg, gelijk spr. met een voor beeld uit Coevorden aantoonde. -heele geschiedenis van het testament en hoe u de eigenaar werd. Ik kan u verzeker-en, dat het op het kantje af was; tot een paar mi- nuten voor zijn dood had hij u nog niets na gelaten. Wou u dat ik u de geschiedenis ver- telde?" „Ja graag, vertel er mij alles van; ik wou er alles van weten". Een onheilspellend glimlachje vertoonde zich op het gelaat van den rechtsgeleerde. „U vindt het misschien niet heel aangenaam wat ik u t-e zeggen heb". „Ach, een aangename voldoening verwacht ik niet. Ik wou graag de feiter weten of ze aangenaam zijn of niet". „Die zult u vernemen, zooveel als u maar wilt. U zegt, dat ik doen moet of u n-ergens van weet, maar ik veronderstel, dat u toch wel weet dat hij niet erg op u gesteld was". „Daar was ook geen reden voor". Wilson was getroffen door de woorden van den jongen man. Hij sprak op zeer boo- zen toon. „Dat had ik wel van hem begrepen. Ik zei dat hij niet van u hield, het zou nog juister wezen te zeggen dat hij een hekel aan u had, met al de kracht die in hem was. Er waren veel menschen zelfs. Hij zou het -hun gaame bewijzen en dat deed hij ook dikwijls, zooals zij, die in geldzaken met hem te maken had den, meermalen ondervonden hebben. Maar niemand ter wereld haatte hij zoozeer als u. Ik vermoed, dat u hem daar reden voor ge geven had". H Wordt vervolgd). Wo. 74 1929 Vandaag voelt ge U lckker als kip, morgen heeft 'n kon U te pakken. Dat komt van dat Hollandache Voorjaars- weert zacht-gnur - guur-zacht too om den anderen dag. 50 ct. per doos bij alle Apothe- kere ea Drogisten Menschen die regelmatig Lfike* rol gebruiken hebben mating aan regenweer en guren wind. Die kunnen er tegen, omdat Lakerol inwendig ver» warmt en de gevoeligc keel- organen als 't ware over- trekt met een beschermendc oppervlakte. - Begin odk met Lakerol. Als ge 't vandaag niet doet hebt ge misschica morgen spijtl

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5