Onze IColg$giiewB Land- eii Tiiintoouw. Rechtszaken Ingexonden staskke®! Marktberichten genoemde laan in, zoodat dr. K., om een aan- rijding te voorkomen, zijn stuur naar links moest omgooien. Het gevolg was, -dat hij, na een paar verkeerspalen te liebben omver gere- den, in een breede sloot terecht kwam. Van de inzittenden werden vier tamelijk ernstig ge- wond, eenigen braken een arm, anderen kre- gen door de glasscherven diepe snijwond'en. Zij moesten per ziekenauto naar het Diaco- nessenhuis te Leiden worden vervoerd. EEN GEDENKTEEKEN VOOR WtJLEN H. C. DRESSELHUYS. Te Culemborg zal een bank, waarin een gedenksteen, ter nagedachtenis van wijlen mr. H. C. Dresselhuys worden opgericht. Pogingen, om het gedenkteeken, waarvoor een comite geliden in den lande heeft verza- meld, te Culemborg geplaatst te krijgen, heb- ben geen resultaat gehad; een buste van den overleden staatsman zal te 's-Gravenhage worden neergezet. Het comite kreeg echter de beschikking over eenige speciale gelden, die nu worden besteed voor het maken van een monumentale bank te Culemborg. Indien de vereischte toestemming daarvoor wordt verkregen, zal de bank geplaatst wor den in het gemeenteplantsoen. Zooals bekend is, is het stoffelijk overschot van den staats- man, die te Culemborg is geboren, bijgezet op de nabij het plantsoen gelegen begraaf- olaats. MISS HOLLAND NAAR AMERIKA. Het Amerikaansche comite voor de verkie- zing van Miss Universe (de schoonste der wereld) heeft aan de redactie van het week- blad Het Leven, dat de verkiezing van Miss Holland georganiseerd had, een uitnoodi- ging gezonden voor mejuffrouw Koopman, Miss Holland, om zich, vergezeld van een der naaste familieleden op kosten van het comite naar Amerika te begeven en deel te nemen aan het groote internationale tournooi te Galveston. De ovcrtocht geschiedt le Masse, met een der groote mailschepen van de cie. Transatlaniique Franchise en Miss Holland zal zoowel op de reis als in Amerika gast zijn van het comite. De reis zal 5 a 6 we ll en duren. Miss Holland zal in de eerste helft van Mei vertrekken. HAVENPLANNEN VOOR OOSTMAHORN? In den laatsten tijd is herhaaldelijk op ver schillende wijzen de wenschelijkheid! betoogd dat te Oostmahom een haven wordt gemaakt. Een en ander in verband met de eventueele verplaatsing van de Zuiderzee-visschers. De belangriikheid van deze aangelegenheid is mede voor de gemeente Oost-Dongeradeel van dien aard1, dat op initiatief van den bur- gemeester van die gemeente een commissie is benoemd die gemachtigd is bij de bevoegde autoriteiten de wenschelijkheid hiervan aan [te toonen. In de eerste, gistermiddag gehou den vergadering, is de burgemqester tot voor- zitter benoemd. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Vervoig jaarvergadering. Een Incident. Besloten werd, de volgende algemeene ver gadering te Haarlem te houden. Verworpen werd het voorstel-'s Hertogen- bosch, den wensch uit te spreken, dat het hoofdbestuur met zbrgvuldige vermijding van propaganda van eenigerlei politieke strekking en zonder eenigerlei politieke strekking en zonder eenige aansluiting bij eenige op dit gebied werkzame vereeniging, in eigen kring, d w. z. binnen het kader der eigen vereeni ging, de algemeene vredesgedachte zoovee! mogelijk door woord en geschrift bij de Ne derlandsche huisvrouwen gaat bevorderen en de afdeelingen machtige, hetzelfde te doen. Het hoofdbestuur stelde de vraag, welke houding de afdeelingsbesturen aannemen je- gens het geven van korting door winkeliers aan de leden. Na eenige discussie zegde het hoofdbestum toe, deze zaak te onderzoeken Besproken werd het instituut van voorlich- ting bij huishoudelijken arheid. De presidente vroeg, in iedere afdeeling een torrespondente voor het instituut te benoemen, om zoo dit in- stituut meer contact te geven met de leden. Voorwerpen en artikelen voor huishoudelijk gebruik kunnen van het instituut een goed- keuringsmerk krijgen na keuring. De keu- ringskosten worden gedragen door fabrikan- ten der betrokken artikelen. De afdeelingen ontvangen keurcollecties der goedgekeurde artikelen. Aangedrongen werd op meer passende ta- rieven van het instituut voor verschillende fabrikaten. Nog werd besproken het winst maken door afdeelingen, door verkoop van artikelen aan andere afdeelingen. De afdeeling had een „doos" uitgegeven met een map, te leveren, met winst, aan afdeelingen. Het hoofdbestuur keurde dat niet goecl. De presidente meende, dat de afdeelingen wel toevallige baten mogen genieten, doch niets mogen ondernemen met het vooropgezet doel, winst te maken. De afdeelingen moeten niet optreden als commercieele instellingen. De afdeeling Den Haag werkt altijd in een andere richting dan het hoofdbestuur en de geheele vereeniging. De afd. Den Haag noemt haar modelkeuken, zonder daarop recht te hebben, de keuken der Nederl. Vereen. Mevr. Van Braam Houckgeest interrum- peerde protesteerend„Wij zijn trotsch op on- ze keuken". Er ontstond een heftige woordenwisseling tusschen de Haagsche afgevaardigde en de presidente, die Den Haag meer eigenmachtig werk verweet, o a. in samenwerking met de Ned. Reisvereeniging. Mevr. Van Braam Houckgeest vroeg de presidente, niet persoonlijk te worden. Verschillende leden betreurden, dat elke jaarvergadering moet eindigen met verschil van meening tusschen de afd. Den Haag en het hoofdbestuur. Er ontstond een met moeite onderdrukt ru- moer. De presidente noemde de afd. Den Haag een compleet magazijn, dat ten doel 'heeft winst te maken. Aan het tumult kwam schier geen einde. Mevr. Van Braam Houckgeest verklaarde, het niet te kunnen helpen niet „zacht", maar „scherp" te zijn geboren en zeide, dat de afd. Den Haag behalv. de winst- ook de verlies- kansen heeft. A'en moet de dingen „een beetje zakelijk" bekijken. Meg weidhet eens en de discussies namen nog in warmte toe. Tevergeefs poogde mevr. mr. Oppenhei- mer tot opheldering te geraken. Mevr. MarcusNijland, hoofdbestuurs- lid (Apeldoorn), wilde een eindcoaclusie doen nemen en zeide, dat de dames uit Den Haag al meer de degens kruisten met het hoofdbe stuur, door concurrence met kalenders en nu o.a. weer met een modelkeuken, met al de ge- volgen daarvan. Spr. ergerde zich aan het applaus, dat mevr. Van Braam Houckgeest kreeg. Spr. beval samenwerking aan. Men stapte toer: maar van dit punt af en besprak de regeling met het bureau voor mu- ziekauteursrecht „Buma". STAKIljIG. Bij Van der Schuyt's Stoomboot- reederij. Gister is bij Van der Schuyt's Stoomboot- reederij, die diensten onderhoudt op Amster dam, Den Haag, Leiden, Haarlem, Utrecht, Breda, Eindhoven, Gouda, Boskoop, Goes, Enkhuizen, Harlingen, Tiel, Zalt-Bommel, Gelermalsen, Leerdam en Gorinchem, een taking uitgebroken. Reeds van den 6den Jan- uari worden onderhandelingen gevoerd tus schen de directie en de Transportarbeiders- federatie over een loonkwestie. Ten slotte heeft de federatie een datum gesteld, waar- binnen antwoord werd verwacht. Van de zijde der directie is steeds nog geen ant woord ontvangen en daarom is nu gister- morgen het werk op de schepen neergelegd. De staking omvat op het oogenblik 45 a 50 man. Dit getal breidt zich langzamerhand uit naarmate de schepen binnenkomen. BRAND. Bij Wijtgaard (Fr.) is gisterochtend een huis bewoond door de gezinnen van S. Al- gra, G. van Asser en Tj. Kloostra, afge- brand. Twee hokkelingen en een geit zijn in de vlammen omgekomen. KOOTWIJK—SYDNEY. Uitstekend geslaagde gesprekken. Womsdagmiddag te ongeveer 16 uur 30 kreeg de Rijks-kortegolftelefonieuitzender te Kootwijk zeer duidelijk rechtstreeksche ver- binding met Sydney. Kootwijk bezigde de golflengte van 18.4 M., de zender te Sydney werkte op 28.5 M. De geluidsovereenkomst was zoo fraai, dat twee proefgesprekken konden worden afgewikkeld, een te 's-Gra venhage aan het departement van Buiten- landsche Zaken en een van een particulier te Rotterdam. Beide gesprekken werden plaatselijk aan het gewone abonnementstoestel gevoerd, in een vlotte, geanimeerde conversatietoon, waarin geen woord miste; zij duurden van 16 uur 50 tot circa 17 uur 30. De geluids- overkomst deed zeker niet onder voor die in het verkeer met Indie en ontlokte een van de Australische sprekers den uitroep: „It is wonderfull". Vooral was zulks een voldoening voor de Australiers, die (het was daar drie uur 's nachts) er hun nachtrust eenigszins aan moesten opofferen. Vroeger was wel reeds met Sydney ge- spi'oken via de Bandoengsche zend- en ont- vanmiddelen. De thans zoo geheel ge< slaagde rechtstreeksche gemeenschap over een afstand van plusminus 16.000 K.M. houdt njeuwe beloften voor de toekomst in. GOEDERENWAGEN UIT DE RAILS. Gistermorgen is nabij het station Leerdam van een goederentrein een wagen uit de rails geloopen. De wagon sloeg om en versperde het spoor naar Geld.rmalsen, hetgeen een stagnatie van een kwartier opleverde. Door spoedig cmleggen van de rails werd nader- hand hetpersonenvervoer onderhouden. Eenige uren later was het verkeer weer nor- maal. DOODELIJK ONGELUK. Toen de 38-jarige landbouwer Cocs te Op- loo gistermorgen een wagen met varkens vervoerde, sloeg plotseling het paard op hoi. De vcerman kwam te vallen en geraakte on der paard en wagen. Zwaar.gewond vond men hem op den weg liggen. De geneesheer uit St. Anthonius kon slechts den dood con- stateeren. BRAND BIJ DE „NECOVA". Uit Amsterdam meldt men: Het electrische strijkijzer. Hedanmorgen tegen half drie werd door een politieagent die langs den Singel liep, ontdekt, dat in de Nederlandsche confectie- fabriek „Necova" op den hoek van de Nomo- lenstraat bra^jd was. Op de vijfde verdie- ping zag hij achter de ramen vlammen Hij waarschuwde de brandweer. Deze ont- dekte brand op de vijfde verdieping. Vermoe- delijk door het feit, dat een electrische bout onder stroom was blijven staan, was de hee- te bout in aanraking gekomen met een sta- pel confectiegoed. De vloer had daarop vlam gevat en was reeds doorgebrand naar de vierde verdieping. Met twee stralen werd het vuur gedoofd. De schade bepaalde zich tot deze twee vertrekken. HET BRANDGEVAAR IN DE BOSSCHEN. De directie van het Staaisboschbeheer ver zoekt ons met het oog op'de komende feest- dagen te willen wijzen op het brandgevaar op heidevelden en in bosschen. Op droge da- gen in het voorjaar bestaat op heidevelden en in bosschen groot brandgeyaar. Een ach- teloos weggeworpen eindje sigaar of sigaret of wel een vonk uit een pijp kan in korten tijd een grooten brand veroorzaken, waar- door de gemeenschap niet alleen in econo- mischen zin schade lijdt door het verbran den van boschen, doch ook in den ideelen zin, dcordat daarbij dikv/ijls natuurschoon wordt vernield. Uit de statistieken blijkt, dat de corzaken van het ontstaan van bosch- en heidebranden in verreweg de meeste gevallen bij het uitgaande publiek moet worden ge- zocht. Het groot aantal branden op Zon- en Feestdagen bevestigt zulks. .Vooral het roo ken is gevaarlijk om van vuurtjes stoken niet te spreken. Het publiek heeft vaak de neiging om bij het begin van een brand te vluchtcn; dit is zeer noodlottig. Juist in het begin kan een brand scms door enkele personen worden gebluscht. Wacht men te lang, dan is de ksj&l du^dajyg tq^gepoaen, jlat voor het blusschen veel krachten noodig zijn. Naast het verzoek om op heidevelden en in bosschen voorzichtig te zijn met vuur, herin- neren wij aan de bekende spreuk: „Laat niet als dank voor 't aangenaam verpoozen, Den eigenaar van't bosch de schillen en de doozen". Het behoud van ons natuurschoon is een algemeen belang en de Directie van het Staatsboschbeheer doet een beroep op het publiek het natuurschoon te ontzien door houtgewas of struiken te vernielen, banken, afrasteringen, enz., niet te beschadigen en zich algemeen te houden aan de zoo juist genoemde spreuk. BOSCH- EN HEIDEBRAND. Gistermiddag tegen 4 uur stond te Venlo plotseling een gedeelte heide in brand. De felle zuidoostenwind breidde't vuur geweldig uit. Politie kon met hulp van een twintig bur gers het vuur nietm eester worden, weshalve de brandweer met den motorwagen werd op geroepen, die spoedig met voile bezetting ter plaatse was. Aangezien er geen water in de nabijheid was, moest alles worden uitgesla- gen met takken en schoppen. Met behulp van een vijftig burgers had men tegen half 7 het vuur bebluscht. Ongeveer 3 H.A. bosch en heide zijn in vlammen opgegaan. Op het terrein was de commissaris van po litie met vele agenten aanwezig. De oorzaak is vermoedelijk het spelen met lucifers door jongens. Gistermiddag heeft een brand gewoed op de heide achter de Crailoosche brug op het afgezette terrein van het militaire kamp te Laren onder de gemeente Hilversum. Er is ongeveer drie hectare verloen gegaan. Gisterochtend heeft de Gooische Stoom- trarn haar vonkenregen weer over de Gooi- che beemden doen neerdalen, zegt de Tel Ruim elf uur brak een heidebrand uit bij den „Gooische Boer" op den hoek van den Hui- zerweg. Ruim drie duizend vierkante meter ging in vlammen op. De brand liet zich aan- vankelijk ernstig aanzien, maar spoedig was de politie ter plaatse, die door krachtdadig optreden, geassisteerd door burgers, het vuur wist te beperken. Toch was voor de zekerheid de politiebrandweer gealarmeerd, die echter, hoewel spoedig ter plaatse, geen water be- hoefde te geven. De driestgronden verbrand- den tot aan de huizen, die echter door het spoedig ingrijpen geen gevaar liepen. Hoe gevaarlijk echter de Gooische Stoomtram als brandstichster is, behoeft geen betoog, voor al indien een dergelijke brand's avonds uit-: breekt eh niet zoo spoedig wordt bemerkt. DE MARINE-VLIEGBOOTEN. Zij vertrekken Woensdag van De Mok naar Indie. Het ver trek. De drie Dornier Wal vliegbooten, die de vliegtuigenfabriek „Aviolanda" te Papen- drecht voor de Nederlandsche zeemacht heeft gebouwd, bereiden zich in het vliegkamp De Mok voor op hun reis naar Indie. Het vertrek is bepaald op Woensdagmor- gen 5 uur. Het aanvankelijk voornemen om Dinsdag later op den dag te vertrekken en een tusschenlanding te 'Veere te maken, van waar dan Woensdagmorgen vroeg zou wor den vertrokken, is opgegegeven, Nu heeft Dinsdagmiddag half twee op het vliegkamp de Mok het officieele afscheid plaats. Be- halvp de militaire autoriteiten zullen daarbij ook corporaties uit de Heldersche burgerij aanwezig zijn. In den vroegen morgen van 3 April vangt dan het escadrjlle den grooten locht aan. Zooais reeds eerder gemeld is, gaat het dit- maal niet om een record-vlucht naar Indie. Doel is in de eerste plaats: overbrenging der vliegtuigen. In de tweede plaats is de vlucht een buitengewoon mooie oefening voor het personeel in het maken. van groote vluchten (geheel zelfsupporting), en is de vlucht van groot belang voor het verkrijgen van meer ervaring met het materieel in dergelijke om- standigheden. Ook uit een oogpunt van vlag- vertoort heeft de vlucht groote waarde. En last not least zullen de op dezen tocht te verzamelen gegeven's van groot belang kunnen zijn in verband met de vraag, of het geen aanbeveling verdient op de toekom- stige permanente luchtroute van Nederland naar Indie, watervliegtuigen te gebruiken in plaats van landvliegtuigen, hetzij op de ge heele route of op een gedeelte daarvan. Een recordvlucht of snelvlucht is uit den aard der zaak met een escadrille niet goed mogelijk; in de meeste halteplaatsen zullen bijv. de vliegtuigen slechts na elkaar olie en benzine kunnen laden, omdat men althans op het oogenblik nog niet is ingericht op de ont- vangst van meer groote vliegtuigen tegelijk. Als algemeene regel is daarom agngenomen een dag vliegen en een dag stilliggen voor benzine en olie laden, nazien van vliegtuigen en motoren, verzamelen van gegevens en het geven van gelegenheid tot bezichtiging der vliegtuigen. De lengte der af te leggen tra- jecten vordert gemiddeld 8 uur vliegen. Op deze eerste vlucht zal nog alleen overdag '"worden gevlogen, zoodat als regel de aan- komst in den namiddag zal plaats vinden. De vlucht wordt in veertien etappes gemaakt; des Zondags wordt niet gevlogen, zoodat de geheele overtocht ongeveer een maand in be- slag zal nemen. De vliegtuigen. Het eigengewicht van elk der drie vlieg tuigen bedraagt pl.m. 4000 K.G. De nuttige last bedraagt ongeveer 3000 K.G., welk ge- wicht dus beschikbaar is voor brandstof, smeerolie, bemanning en uitrusting. Ruim tweederden hiervan wordt gebruikt voor benzine en olie. Met het oog op tegenwind en andere ongunstige factoren wordt n.l. pl.m. 35 pCt. meer benzine medegenomen dan onder normale omstandigheden noodig zal zijn. Zoo heeft men bijv. voor het tra- ject Trincomal (Ceylon)—Babang, hetwelk waarschijnlijk in tien uur zal worden afge- legd, de beschikking over een benzinevoor- raad voldoende voor 14 uur. De maximum vliegsnelheid der Dorniers is 205 K.M. per uur; de normale vliegsnel heid op dezen tocht zal ongeveer 160 K.M. per uur bedragen. Wanneer een der beide motoren defect raakt, is het mogelijk met en motor door te vliegen. Werkt alleen de achtermotor, dan kan worden doorgevlogen met een totaal g«- wicht van 6100 K.G.; heeft men alleen de be schikking over de voor-motor, dan is het l ®axMum totaaj gffficht 54QQ KiQ- Alleen het groepsvliegtuig, de D 21, is uit- gerust met een zand- en ontvanginstallatie voor draadlooze telegrafie en telefonie; het gewicht daarvan pl.m. 70 K.G. wordt bij de beide andere vliegtuigen ingenomen door de reservedeeten en reparatiemateriaal. Daaronder is ook begrepen een opvouwbare gummi reddingboot, welke gemakkelij'k met lucht kan worden opgeblazen en berekend is voor vier personen. VERDRAG NEDERLAND— OOSTENRIJK. Gisterochtend heeft aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken de onderteekening plaats gehad van een handels- en scheep- vaartverdrag tusschen Nederland en Oosten- rijk. Het verdrag houdt in de definitieve rege ling der handels- en scheepvaartbetrekkingen op den voet van een wederzijdsche behande- ling als meest begunstigde natie. Waar dit mogelijk was, is tevens de gelijkstelling der wederzijdsche onderdanen voor de uitoefening van handel, nijverheid en scheepvaart vast- gelegd. Het verdrag, dat in werking zal treden drie maanden na de uitwisseling der ratificatie- corkonden, heeft een geldigheidsduur van een jaar, met stilzwijgende verlenging telkens voor een jaar, zoolang het niet drie maanden te voren is opgezegd. ARBEIDSTIJDEN IN KLEER- MAKERIJEN. De min. van Arbeid, H. en N. heeft voor ondernemingen, waarin heerenkleeding als maatwerk en detailconfectie wordt vervaar- digd, in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in het tijdvak van 2 April tot en met 8 Juni a.s. en in het tijdvak van 14 Oct. tot en met 30 Nov. a.s. door arbeiders van zestien jaar of ouder, niet zijnde coupeurs, geduren- de 9y> uur per dag en 53 uren per week ar beid wordt verricht, onder bepaalde voor- waarden, omschreven in zijn beschikking van 27 Maart j.l. KORTE BERICHTEN. Vandaag wordt de weduwe Gepke Hen driks—Tjadens te Groningen 100 jaar. Zij is nog zeer kras, beschikt over al haar geestelij ke vermogens en wandelt nog geregeld in de stad. De prins zal 5 April e.k. uit Den Haog voor eenigen tijd naar het buitenland ver trekken. EEN MERKWAARDIG GEVAL. De „Locomotief" verneemt, dat op uitnoo- diging van een hooggeplaatst ambtenaar te Batavia aan de Indonesische Studieclub is verzccht een commissie te benoemen tot het instellen van een enquete betreffende de in- landsche grondrechten. Deze kwestie staat in verband met de Nat. Bank van Indonesia, welke eenige maanden geleden is opgericht, en die volgens de wettelijke bepalingen welis- waar als Europeesch rechtspersoon geldt, dcch waarvan het bestuur en de aandeeihou- ders inlanders zijn, terwijl de zaken uitslui- tend met en voor Inlanders worden gedreven. De practijk heeft enkele moeilijkheden te zien gegeven, in verband met de verkrjjging van perceelen gronden, welk recht uitsluitepd ge- gund is aan Inlanders en Inlandsche corpo raties. VORSTSCHADE BIJ GEWASSEN. Het hoofdbestuur der Kon. Ned. Maat- schappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft een commissie in het leven geroepen, welke de gevolgen zal nagaan veroorzaakt door de vorst in den afgeloopen winter. MOLLEN VANGEN. Een deskundige op het gebied van mollen vangen is zoo vrienaelijk, naar aanleiding van de gister in onze courant voorkomende vraag, ons het vo'gende antwoord te zenden. Ervaren mollenvangers loopen zeer voor zichtig tegen den wind in op de uren, dat de mollen vooral werken, 's morgens tusschen-7 en9 's namiddags tusschen 4 en 6 uur, naar de plaats waar zij huizen. Wroet het dier, dan wordt de spade achter het beest vlug in den grond gestoken. Men werpt het dier met de aarde omhoog en doodt het door een tik met de spade. Anderen zetten een knip in een der rellen. Is deze knip goed geplaatst, zoodat de mo1 er niet onder o" zijwaarts van kan gaan, dan blijkt gewocnlijk den volgenden dag, dat de knip gesprongen en het dier gevangen is. Nog weer anderen vergiftigen de dieren met mollendood. Men zoekt eenige dikke wor- men en breekt die in Hukken. Na het vocht op de wanden te hebben afgeveegd, doopt men de stukjes in het mollendood en legt ze in een versch gegraven gang. De mollen eten de vergiftigde women en sterven. Wil men de mollen niet dooden, doch al leen verjagen, dan stopt men in enkele gan- gen lappen in petroleum gedrenkt of men legt in de gangen visch of vischafval. De reuk van petroleum en visch doet de mollen naar een ander terrein trekken. In kleine tuinen kan men llesschen in den bodem graven met den hals boven de opper- vlakte. Het geluid dat de wind in deze fles- schen maakt, verjaagt de mollen. Een ander onzer lezers is nog zoo vriende- lijk ons het volgende te berichten. Men verdrijft gemakkelijk mollen door het aanbrengen van stinkende stoffen als visch afval, carbolineum enz. in de gangen. Ze gaan dan verhuizen tot ongerief van anderen Men kan van deze nuttige dieren ook te veel krijgen. Met nadeel overtreft dan het voor- deel. Vangen is duur en niet ieders werk. Het vervoer van de vellen is verboden. Daardoor wordt het clandestien wegvangen op plaat- sen, waar men ze wil houden, voorkomen Waar er te veel zijn behelpt men zich met het ledienen van vergiftige preparaten die in den handel verkriigbaar zijn. GEBROKEN CARRIeRE. De krijgsraad te Tjimahi veroordeeide een kapitein der artiilerie wegens verduistering van f 15000, ten nadeele van den topografi- schen dienst te Weltevreden, welk bearag in- tusschen geheel is teruggestort, tot .een jaar militaire defentie en vervallenverklaring uit den militairen stand. DE KRAKATAU. Het eltand Anak-Krakatau is van Oost naar West gescheurd. Twee breuken zijn zichtbaar. Een derde deel van het eiland is gezakt en de afstortingen nemen geregeld toe. DE LEGERCHEF GAAT MET PENSIOEN. De commandant van het Indische leger, luit.-gen. H. La Lau, heeft pensioen aange- vraagd, ingaande op een nader te bepalen tljdstip, en dit in verband met de regeling van de opvplging. ONTEIGENING IN HET GROOT. Het „Nieuws van den Dag voor N.-I." meldt, dat het zeer groote particuliere land Tjampea nog dit jaar zal worden overgedra- gen aan het gouvernement. De taxatiecom- missie bepaalde de waarde van het land op acht nrillioen gulden. Definitieve vaststelling van de onteigeningssom moet nog door den Raad van Justitie geschieden. De meerderheid van de honderden Euro- peesche eigenaren van het land hebben reeds in verkoop toegestemd. Het aantal ingeze- tenen bedraagt 113.000 en de oppervlakte is 51.000 bouws groot. Het grootste gedeelte is beplant met rijst. Het ligt in de bedoeling het overige gedeelte waar verschillende cultures worden gedreven, na onteigening aan de mo- menteele bezitters in erfpacht terug te geven DE MOORD TE WATERLAND- KERKJE. In de bekende moordzaak te Waterland- kerkje hebben zoowel de verdachte als de of- f icier van J ustitie hooger beroep aamgetee- kend, volgens de Tel. Zooals men zich herin- nert werd de verdachte J. de R. ter terecht zitting op 15 Maart j.l. veroordeeld tot twaalf jaar gevangenissraf wegens het met een scheermes vermoorden van de 18-jarige Ali-da H., wier lijk hij daarna in een sloot zou hebben geworpen. INBRAKEN TE HAARLEM. Voor de Haarlemsche rechtbank stonden gister terecht een 25-jarige en een 18-jarige man, beschuldigd van het plegen van een reeks inbraken in HaaiJem en omgeving. Zij waren gedagvaard wegens het plegen van een inbraak in de Hanegang te Haarlem. Zij bekenden deze en elf andere inbraken te heb ben geplwwrd. Het O.M. eischte tegen beide verdachten acht maanden gevangenisstraf. Uitspraak oyer acht dagen. fjiuten verantwuordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek btwijsi peenazins dat de •edariie er mede insfemt.) M. de Redacteur Dezer dagen werd tn de .pers medegedeeld, dat het rapen der eieren van kemphanen, wul- pen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meer- koeten en waterhoentjes is toegestaan tot en met 30 April. Dit bericht zou in zijn soberheid aanleiding tot verwarring kunnen geven en wij zouder daarom in uw blad willen mededeekn, dat het rapen van de bedoelde eieren, op'grond v, d. Jachtw. slechts mag plaats vinden, in dien d: zoekrs zich bevinden in gezelschap v. d. grondeigen. of van den rechthebbende op den grond, of wel, indien een schriftelijke ver- gunning van den eigenaar van of den recht hebbende op den grond kan worden ver- toond. Met dank voor de plaatsing. Het bestuur van de Ned. Ver. tot bescherming van vogels. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 29 Maart 1929. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 87 sta- pels, wegende 111323 K.G. kaas aangevoerd, waarvan de priizen als volgt: Fabriekskaas: Belegen 42; Kleine 45; Commissie f 41; Boerenkaas: Kleine 45; Commissie 43, alles met rijks merk. Handel vlug. DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 29 Maart 1929. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in totaal 1858 H.L.'s aangevoerd als: 713 H.L. tarwe 11.50—/' 12; 8 H.L. rogge7 10.50; 133 H.L. gerst, zaadgerst 12.75—/ 13; gerst chev. 11.75—/ 12; 701 H.L. haver J 11.50 12.25; 67 H.L. boonen, w.o.paarde- boonen 12.50; bruine boonen 2658; citroen boonen 47-48; duivenboonen 14.75—/ 17; witte boonen 40—/ 70; 4 H.L. karwijzaad 43.50; 16 H.L. blauw- maanzaad 40; 3 H.L. spinaziezaad; 11 H.L. diversen; 20-2 H.L. erwten, w.o.: groene erwten (kleine) 18— f 19; groene erwten (groote) 20.5024; grauwe erwten 20 f 29; vale erwten 1625; per 100 K.G. AMSTERDAMSCHE AARDAPPLL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 29 Maart .1929. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Geen aanvoer. BROEK OP LANGEND1JK. 29 Maart'29 Langedijker Groentenveiling. Roode Kool le s f 6.90—/ 15.80; Gele Kool le s. f 3.90— f 6.50; Deensche Witte Kool le s. 7 70 9.50; Uien 9.30—/' 9.60; Groxe f 8 14— f 8.70; Drielingen f 7.40; Spinazie 28.50 f 23.30; Spinazie 2e s. f 19, alles per 100 K.G Aanvoer: 15000 K.G. Roode Kool; 74000 KG Gele Kool; 7500 K.G. Deensche Witte Kool; 16000 K.G. Uien en 294 K G. Spinazie. NOORDSCHARWOUDE, 28 Maart '29. Uien 9.309.60; Drielingen 9.40— 9.60; Nep 10.30; Grove 8.50—/ 8.70; Roode Kool 6.55—/ 14.40; Doorschot f 3.40—/ 14; Gele Kool 3.40—/ 6.20; Doorschot 3.40—/ 5; Deensche Witte Kool f 7.309; Doorschot 3.807.10; Kroten 0.70, alles per 100 K.G. Aanvoer: 8500 K.G. Uien; 110200 K.G. Roode Kool; 60200 K G. Gele Kool; 37400 K.G. Deensche Witte Kool600 K.G. Kroten. WARMENHUIZEN, 28 Maart 1929. Roode Kool le s. 4.90—/ 13.40; Roode Kool 2e s. 5.30—/' 9.10; Gele Kool le s. 3.50—/ 5.20; Witte Kool le s. 6.70— 8.60; Drielingen 7.80; Uien 8.60— 9; Peen (groote) 3; Peen (kleine) 2. Aanvoer: 30600 K.G. Roode Kool; 5400 KG. Gele Kool: 4700 K.G Witte Kool; 1650 K.G. Uien; 550 K.G. Peer-.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 10