Radiosrafisch Weerhericht, AGENDA. f A i AMSTERDAlflSCHE BEERS - Dinsdag 2 April. 7.30 uur, Cinema Americain, De Wreker. 7.30 uur, A. B. T., Ter dood veroordeeld. 7.30 uur, Victoria Theater, Het lokkende voetlicht. Woensdag 3 April. 7.30 uur, Cinema Americain, De Wreker. 7.30 uur, A. B. T., Ter dood veroordeeld 7.30 uur, Victoria Theater, Het lokkende toetlicht. 8 uur, Dancing Harmonie, voordracht- avond mevr. Jo van Ammers—Kiiller. Donderdag 4 April. 7.30 uur, Cinema Americain, De Wreker 7.30 uur, A B. T., Ter dood veroordeeld 7.30 uur, Victoria Theater, Het lokkende voetlicht. Zaterdag 6 April. 8 uur, Harmonie, Tooneelvereeniging T. O. P., opvoering van „Baron von Ha faber- niks". is, of zij van hun verwondingen zullen her- stellen. De tornado woedde voornamelijk in het Z. W. gedeelte van het Missouri-gebied. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Volgens berichten uit Bucharamanga in Columbia zijn bij een autobus-ongeluk 8 personen gedood en 12 zwaar gewond. De autobus was op de gladde straatweg buiten Bucharamanga geslipt en van een helling gevallen. VERVALSCHING VAN EEN BORGTOCHT. De rechtbank te Winschoten veroordeelde Zaterdag den vroegeren bankdirecteur H. J O. te Veendam, later te Bloemendaal, thans gedetineerd, wegens vervalsching van een borgstelling tot een jaar gevangenisstraf Sfadsnieuws BENOEMING VAN TWEE LEDEN V VAN HET BURGERLIJK ARM- BESTUUR. In bijlage Nr. 29 schrijven B. en W. Wij doen Uwe Vergadering hierbij toeko- men een tweetal ingevolge de le en 2e alinea van art. 3 van het Reglement van het Burger- lijk Armbestuur (Gemeentebladen nrs. 700 en 859) van dat bestuur ontvangen aanbe- velingen voor de benoeming van twee leden van het Burgerlijk Armbestuur, t.w. a. ter vervulling der vacature indertijd ont- staan door het aan mejuffr. W. van der Voort verleend eervol ontslag, in welke vacature tot dusver nog niet was voorzien en b. ter vervulling der vacature ontstaan we gens periodieke aftreding van den heer J V H. F. Muhren; de benoeming in deze va- I cature is in de Raadsvergadering van 6 December 1928 aangehouden. De aanbevelingen luiden als volgt: a. Vacature mejuffr. W. van der Voort: 1. Mr. J. Belonge: 2, H. K. de Wild. c Deze benoeming geschiedt tot 31 Decem ber 1931. b. Vacature J. H. F. Muhren: 1. J. H. F. Muhren: 2. H. C. Hazes. Deze benoeming geschiedt tot 31 Decem ber 1932. EEN VIJFSPAN. Vele wandelaars zullen gister aangenaam yerrast zijn geweest door het zien van een vijfspan, dat voor een Duitsche jachtbrik was gespannen. De firma Hoed had voor dit vijfspan een keurige collectie zwarte paarden uitgezocht, waarmede een tocht naar Heiloo en door de stad gemaakt werd. Een en ander was be- doeld als een soort jubileum-demonstratie. De firma Hoed zal n.l. dit jaar in Juni voor den vijfden keer ir. achtereenvolgende jaren deel- nemen aan het concern rs-hippique te Opmeer Het geheel maakte een keurigen indruk. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijwie- len en andere voertuigen te 7.04 uur lichi op. BOND VAN CHRISTELIJKE ZANG- VEREENIGINGEN IN NEDERLAND, De eerste dag. Cortcerlen in de Groote Kerk. De 43ste jaarlijksche algemeene vergade ring van dezen bond wordt heden alhier in de Unie gehouden. Aan deze vergadering ging den tweeden Paaschdag een zangers feest vooraf, dat door het minder gunstige weer niet in den Muziektuin, doch in de Groote Kerk gegeven werd. Ten 2 ure werd dit zangersfeest geopend met een welkomstwoord van ds. Verwaal, voorzitter van het eere-comite, tot hoofd- bestuur, afgevaardigden, zangeressen en zan- gers van dezen bond en tot alle andere be- langstellenden. Het groot aantal bezoekers schreef spr. toe aan het warmgestemd hoofd- artikel in de Alkmaarsche Crt. van eenige da- gen geleden, waardoor men aangemoedigd was dit zangersfeest mede te maken en waar- voor spr. hartelijk dank zegde. Men was hier niet gekomen om elkander te bekampen, doch om elkaar weer eens te zien en van elkander te leeren. Spr. hoopte dat men na afloop van alles ook nog gelegenheid zou hebben om iets van Alkmaar te zien, en men dankbaar en voldaan zou zijn. Daarna dankte de bondsvoorzitter ds. Verwaal en herinnerde er aan, dat men veer- tien jaar geleden ook hier bijeengekomen was Spr. hoopte nieuwe vrienden te verwerven en bracht dank en hulde aan regelings- commissie en aan het eere-comite Toen kwam de samenzang die uitstekend geleid werd door den heer Leo Mens, leeraar ahn het conservatorium te 's-Gravenhage. Men telle de leiding van een koor als dit, waarin de verschillende koren zich tot een ensemble voegen, niet te licht. De dirigent kan natuurlijk maar een paar repetities hou- den, doch niettegenstaande deze moeilijk- heid hield de heer Mens alien goed bij elkaar en gaf een respectabele verto'king der num- mers van mr. H. graaf van Hogendorp, Gluck, Flemming, Beethoven, Mendelssohn, Schulz, Michael Haydn, en oud-Hollandsche liederen in de bewerkimr Van den dirierent. Bij sommige dezer nummers begeleidde zeer goed het muziekgezelschap „Soli Deo Gloria", dat onder leiding van den eigen directeur, den heer Jb. ter Hall, eenige stuk- ken oud-Hollandsche melodieen, Sara- bande van Handel zuiver en beschaafd speelde. Het kerkkoor der Ned. Hen. gemeente „Immanuel" alhier, de „Lofstem" uit Zaan- dam, „Looft den Heer" uit Edam, alle ge- mengde koren, en „Zaandam's Chr. mannen- koor'' zongen ook nog apart, elk een nummer, stukken door den bond uitgegeven, van Spaanderman, Bosch, Mendelssohn, Zijder- laan en bewezen daarmede, dat men ook in deze kringen den koorzang met goed gevolg beoefent. Met drie coupletten van het Wilhelmus, door alle koren, werd dit goedgeslaagd zan gersfeest besloten. 's Avonds vond in de Groote Kerk een con cert plaats dat gegeven werd door twee kun- stenaars van naam, en alom in den lande be- kend, n.m. de Utrechtsche zanger Jac. Caro en de organist Jan Zwart uit Zaandam. De heer Caro, met zijn prachtige baritonstem, zong verschillende oud-Hollandsche liederen en twee aria's uit ret oratorium „Paulus" van Mendelssohn, 't Was alles hoogst artistiek werk wat men van dezen zanger hoorde, en de heer Zwart die hem begeleidde, deed dit met een kleurrijke, afwisselende registratie, die den zang toch niet overheerschte. Als orgelsolist was hij in z'n voile kracht in het tweede concert van Handel, de Toc cata van Dubois, in een fantasie en in bewer- kingen van oud-Hollandsche liederen van hem zelf. Deze dag is op waardige, artistieke wijze ten einde gebracht. A. K. De 43ste jaarlijksche algemeene vergadering. Heden hield bovengenoemde bond in „De Unie" haar 43ste jaarlijksche algemeene ver gadering. Aanwezig waren 70 afgevaardig den, vertegenwoordigend 69 vereenigingen Na het openingswoord van den voor zitter, den heer J. Pietersen Moens, werd medegedeeld, oat de ontvangst ten stadhuize om half twee plaats zou hebben. Openingsrede van den voorzitter. Devoorzitter, de heer J. Pieterson Moens, wees op de beteekenis van het Paaschfeest, waarmede deze algemeene ver gadering samenvalt. Meer dan ooit is het nu de tijd den lof des Heeren te zingen. Zoo zijn wij dan weer samengekomen uit alle oorden des lands om ons zangersleven te sterken, om samen te bidden, te spreken, te zingen, om ons Bondswerk te behartigen en zoo onzen Bond meer dienstbaar te maken tot 't vormen van een nationaal leger van Chr. zangers, die aan de wereld zullen too- nen, dat ze zich de kunst als gave Gods niet laten ontnemen. In ons bondsleven heeft boven alle persoon- lijke en vereenigingsbelangen de eenhei lsge- dachte de prioriteit. Zoo ergens, dan werd te Utrecht in de samenkomst van het hoofdbestuur en den Raad van advies de Bondsgedachte gekend en beleefd, waarvoor wij dankbaar zijn. Langzamerhand hebben de pogingen, den arbeid te verdeelen, vasten vorm aangeno- men, maar v6or alles moet gezorgd worden, dat de eenheid bewaard blijft. Steeds meer biijkt, dat de verschillende zangvereenigingen elkaar in nationaal err kleiner verband zoeken. Er ontstonden rin- gen, die nuttig werk verrichten doordat zij een deel van den Bondsarbeid overnemen. De locale belangen kunnen hierdoor beter ge- diend worden. Op enkele gedeelten na, kan ons land in ringen verdeeld worden, zoodat de ringformatie straks waarschijnlijk regle- mentair zal worden vastgesteld. De laatste jaren geschiedt verder de verhooging van het muzikaal gehaite der muziekuitgaven stelsel-, matiger. wat spr. nader aangaf. Daarna gaf hij in't kort aan de taak van den toonkunste- naar en den zanger. Bij al ons zingen aldus spr. moet de aan- bidding van onzen Heer en Koning het hoog- ste zijn. Daarom stellen we aan struc- tuur, aan inhoud en aan voordracht de hoog- ste eischen en zoeken we het goede, het juis te, 't harmonische. Een nieuw punt op de agenda is het ver- slag van den voorzitter der muziekcommissie over het afgeloopen jaar. Spr. herinnerde eraan, hoe op een voor 15 jaar te Alkmaar gehouden vergadering werd besloten thans ook vrouwelijk leden tot den bond toe te laten. Van Alkmaar begon voor onzen bond de victorie, doch hij is niet bij de historie stil blijven staan, maar sindsdien voortgegaan en we hopen dat ook deze vergadering onzen bond een stap verder moge brengen op den weg naar ons doel: mede te werken tot de beoefening van den zang in het algemeen en van het godsdienstig lied als uiting en als middel tot verhooging van't Christelijk leven in't bijzonder. Met de opwekking om bij alien arbeid, trouw te blijven aan het beginsel van den bond, beeindigde spr. zijn met luid applaus begroet openingswoord. De eerste secretarls, de heer J. M Jalink bracht verslag over het afgeloopen jaa>- uit. Allereerst werd medegedeeld, dat veel en velerlei werk werd verricht. Het aantal aan- gesloten vereenigingen was op 1 Jan. 1928 tot 432 gestegen, met 18000 gewone leden en 72 buitengewone leden. Enkele herbenoe- mingen vonden plaats terwijl ds. D. Kuil man werd vervangen door Ds. Groot, uit Glanerbrug. Het blad „De Lofstem" stond dit jaar in aller belangstelling, het aantal abonne's be draagt 9000. In Utrecht had een samenkomst van de ringen en raad van advies plaats. De ring Gorcum zong Het Levenslicnt, terwijl dit de ring 's Gravenhage voor de tweede maal overkwam, mede door hulp van den ring Rot terdam. De ring Gelderland hield een geslaagden feestavond. Op 29 Sept. 1928 werd een samenkomst in Alkmaar gehouden tusschen een modera- men uit het bondsbestuur en de afgevaardig den van 14 vereenigingen. De inrichting der bondsdagen werd be- sproken en het totstandkomen van een ring in Noord-Holland werd voorbereid en in No vember kwam deze tot stao4. Voor de directeurencursussen bestond veel belangstelling, van de 27 deelnemers aan het examen werden 13 in het bezit van het diplo ma gesteld. Aan het herhalingsonderwijs namen 6 directeuren deel. Het betalen van d;e examens bracht vele moeilijkheden mee. Vele concoursen werden dit jaar gehouden en in het jaarverslag werd het deelnemen aan deze concoursen zeer geprezen. Het bureau voor muziekauteursrechten blijft voor de vereeniging van belang. Of een collectief contract tusschen het bureau en den bond tot stand zou komen, werd betwijfeld. In het afgeloopen jaar werden verschillen de jubilea gevierd, de afd. Nijmegen bestond 75 jaar. De verdiensten van den muzika'en advi- seur, den heer J. A. de Zwaan, die op 2 Oct. jubileerde, werden in het jaarverslag gepre zen. jubileum. Zijn verdiensten werden in het jaarverslag geprezen. Met ingenomenheid werd vermeld dat en kele bladen hun kolommen openstelden voor nieuws van den bond. Met een korte opwekking eindigde het jaarverslag. De voorzitter bracht den secretaris dank voor het verslag. De rekening 1928. De rekening, die in „De Lofstem" was af- gedrukt, was door een commissie nagezien, waarvoor de heer D e J o n g verslag uit- bracht. Deze deelde mede dat men met genoe- gen het werk van den penningmeester had nagezien en alles in de beste orde was be- vonden. De penningmeester, de heer T. D. C. Meyneke, werd derhalve gedechargeerd, na een woord van dank voor het gehouden be- heer. Mooter Grooter Voordeellger collectie kunt U zich niet voorstellen VRAAGT ONZE STAALBOEKEN Hierna was aan de orde het verslag van den bibliothecaris. De heer L. J. Mens merkte allereerst op dat de bibliotheek een factor is, die in het bondsleven gaat meetellen. Naast vele klas- sieke werken bevat zij ook werken van eigen bodem, die over't algemeen in technisch op- zicht niet zulke hooge eischen stellen. Spr. noemde in dit verband werken van Vijgeboom. Verder is veel orkestwerk aanwezig, waarvan de uitgaven steeds goed verzorgd zijn. De mannenkoren werden uitgebreid. Gemeld werd dat 80 zichtzendingen plaats ladden en 125 uitleeningen, terwijl 408,91 aan nieuwe werken en 220.50 aan bind werk werd uitgegeven. Dit jaar zal waarschijnlijk tot een nieuwen druk van den catalogus worden overgegaan De voorz. hield toezicht op de technische behandeling van de bibliotheek en hij ver- schafte de zoo even genoemde gegevens. Met een opwekking om de bibliotheek te steunen, eindigde dit verslag. De voorzitter bracht ook den heer Mens een woord van dank en ondersteunde hierbij het laatste verzoek van dezen. Door den heer Volterman werd het verslag van den voorzitter der muziekcommissie uitgebracht. Aangevangen werd met de opmerking dat de bond een voorzitter heeft, die de menschen aan het werk weet te zetten en er ook de aan- leiding toe was, dat dit verslag werd uitge bracht. Hierna werd de taak der muziekcommissie in het kort aangehaald. Vele ingezonden teksten waren vol fouten In het geheel kreeg men 34 inzendingen, waarvan 14 konden worden goedgekeurd en 20 als onbruikbaar teruggezonden werden. In 1928 gaf de bond 16 nieuwe nummers uit. Blijkens de ingekomen antwoorden, hadden de vereenigingen over't algemeen met inge nomenheid de nummers ontvangen, door en kele werden opmerkingen gemaakt. Aangespoord werd tot het componeeren van blijde, opgewekte liederen. Medegedeeld werd dat de muziekcommis sie alle moeite zal doen, aan de geuite wen schen tegemoet te komen. Omdat niet alle vereenigingen haar pro- gramma's inzenden, weet de muziekcommissie niet precies welk gebruik er van de nummers werd gemaakt. Het geheele jaar deed de muziekcommissie haar plicht en besloten werd met de opwek king om te streven naar het volmaakte en naar het doel, de verheerlijking van God's naam. De voorzitter bracht den heer Vol terman dank voor het voorlezen van dit ver slag. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 April. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.6 te Aqurairi. Laagste barometerstand 745.5 te Dres den. Verwachting, geldig tot den avond van 3 April: Krachlige tot matigen N. W. tot Noordelijken wind; afwisselende bewolking; weinig of geen neerslag; weinig verandering in temperatuur. bestuurs verkiezing ter voorziening in drie vacatures wegens pe riodieke aftreding van de heeren W. J. Ta- link, T. D. C. Meyneke en L. J. Mens. Deze werden bij acclamatie herkozen. Het bondsbestuur stelde voor de volgende algemeene vergadering te t r e c h t te houden. De heer B o d e w e s deelde mede, dat de pas tot stand gekomen ring Zwolle het zeer op prijs zou stellen, wanneer als vergader- plaats Zwolle werd gekozen. Temeer waar deze plaats vorige malen, ten behoeve van andere plaatsen haar aanspra- ken introk. De heer Van Beek brak een lans voor het houden van de vergadering te Utrecht De ring Utrecht is niet sterk en de vergade ring te Utrecht zou er toe kunnen bijdragen, dat de 13 vereenigingen in die streek zich aansloten. De voorzitter deelde mede, dat het bondsbestuur andere overwegingen heeft Wanneer een uit-middelpuntige plaats is ge kozen, wordt de volgende maal een plaats ge kozen, meer in het centrum gelegen. In uit- zicht werd gesteld een bondsdag in Zwolle Het hoofdbestuursvoorstel werd vervol- g-ens aangenomen. Hierna was aan de orde punt 10 der agenda, een voorstel van het bondsbestuur be treffende de regeling der ringgren- zen. Het voorstel luidt als volgt: De ring Qroningen omvat uitsluitend de provincie, breidt zich dus niet over Drente uit. Zwolle vindt zijn grenzen in een lijn, loo- i ende van Kuinre over O'.demarkt, Steenwijk, Meppel, Gramsbergen, Hardenberg, Ommen, vandaar recht-zuidelijk naar de Schipbeek, dan over Deventer, Epe naar Harderwijk, er met m'n prufmtabah vandoor!" Bestte begryp en. zoo'n pahje JG PPUIMTABAK 'Vis erg verleidelyh boor!" Voor Engros KARL MARXSTRAAT 12, ALKMAAR. - grensplaatsen inbegrepen. Vroomshoop Den Ham komen dientengevolne aan De a en Den Ham komen °dientengevolge Twente. Twente behoudt de voorgestelde grenzen en omvat derhalve het overige deel van Over- ijsel. Vroomshoop en Den Ham behooren dus tot zijn gebied. G. Achterhoek behoudt de natuurlijke en staatkundige grenzen, echter zonder Wester- voort. Gelderland. Zijn noordgrens is van Har derwijk tot Deventer, de zuidgrens van Zwol le; zijn oostgrens: de westgrens van Gelder, lands Achterhoek en loopt verder langs de landgrens; de zuidgrens wordt gevormd door de Maas (tot fort St. Andries)de westgrens wordt gevormd door een lijn, loopende van Harderwijk over Putten, Voorthuizen, Barne- veld naar de provinciegrens tot den Rijn en vandaar over Kesteren en Tiel tot fort St. Andries. Westervoort blijft bij dezen ring; Tiel en Rijswijk (Geld.) komen bij ring Go- rinchem, Harderwijk (facultatief) bij Zwolle. Gorinchem heeft als noordgrens de Lek en den Rijn tot Wijk bij Duurstede; als oost grens een lijn van Wijk b. D. over Tiel tot fort St. Andries, in't zuiden langs de Maas door de Langstraat tot Lage Zwaluwe en als west grens van Lage Zwaluwe over Dordrecht naar Krimpen aan de Lek. De genoemde plaatsen met inbegrepen, behalve Tiel. N. Brabant—Limburg omvat die provincien met uitzondering van het Land van Altena. van 2 April 1929 Opgave van Woord-Hollandnch liandliouwcredlet (Qntvangejk per draadlooze telefoon).. V orige Koers pl.m. pl.m. pl.m. Hi-Vi 1 1 1 I 1 1 1 1 1 1 1 an de orde .was vervolgens de NIET OFFICIEEL. MUlOfiN •S.O0UNO GPorririeeM i a 0 l a i a i i i tiiiiiiii I I t I i I STAATSLEENINGEN. 5 1919 .iiii BANK-JNSTELLINGEN. Kol. Bank Indische Bank Handel Mpij Cert. v. 1000 Res° Fransche Banken (3) INDUSTR. OND. BINNENL. Centr. Suiker Aand. a i Holl Kunstzijde a Jurgens Gew. Aand. a a a a Margarine Unie a a a a v. Berkels' Patent a a r Int Viscose a a Maekubee a a a a a Nederl Kunstzijde a a a a a a a a a Philips Gloeilampen a a a a a a a a Gem. Bezit a a a a i INDUSTR. AAND. BUITENL. Anacondaa a a a a a a Beth. v. Steel C. v. A. a a a a a a a a Steel a a a a a a Zweedsche Luciters aaataaaaa SUIKER MAATSCH. H V. Aaa Java Cultuur Cult Vorstenl. Dito actions a Poerworedjo a MIJNBOUW. Redjang Lebong a a a PETROLEUM. Dordtsche Petr. a a a a Kon. Petr. a a a RUBBERS. Amsterd Rubber a a a Bandar Rubber a a a Deli Bat Rubber Hessa Rubber Lampong Sum. Rubber Rotterd. Tapanoeli a Serbadjadi Silaua Wai Sum Rubber a a a Interc. Rubber a a a SCHEEPVAARTEN. Oude Vaart t Gem Eig. Scheepvaart Unie Stoomvaart Mij. Nederland Paketvaart Oude Boot t a Holl. Stoomboot a a Niev Goudriaan a a a Rotterd. Llovd a SCHEEPVA RT BUITENL. Marine comm. a Marine pref. a a a a a TABAKKEN. Oostkust a a a a a a Oude Deli a a a a a Senembah a a a a a Deli Batavia - a a a a AMERIKA. Southern Rails a a a a Union Pacific a a a Wabash a a a a •Exdividend. JExckim. a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a I I' 248 168 1883/a 18s'/4 706 783/, 36Q3/8 228 86>/2 14 7/s 391 s/4 878s/4 3201/4 lOH/s 181 391 656 386 166 146 150 385>/2 401V4 .68 196 182 368 158 113 223i<8 10b 231 ll3/® 75 V, 71 22zVs 20,1/a 2563/4 93'/2 112i/« 6V1 40'/, 196'/, 432 512 498 142 216 663/, Koers van heden t« plm. 1.30 168 189 705 175 366-8 265-6 149 394 880-1 655 401 268 196 182 225 6 40'/, 193'/, 433 511 297 zl8 65'/, 1.45 2.- 2.16 1891'a 189 1891/4 706-8 365 164 364J-7J 265 261 85 149'/, 393-4 880 878-80 871-4 309 101 65:0 653 386 145 85 152 153 401'/, 40G3/4 268 268'/, 26772-8 185 11 Vis Hs/i6 222'/, 193'/, 431 - 611 510 508 497 496 493.5 PROLONGATIE vorige koers 5'/s pCt. heden 5|-6 pC. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen aaiaaaiiaiia a Berlijn a a a a a a a a 1 Parijs a a a a a a a a a Brussel (Belga) a a a a a t a a a a Bazel1 a a a a a 1 1 a Ween en p. Sch 100 a a a a a a a 1 Kopenhagen a a a a a a a 1 Stockholm ...aaaaaaiia Oslo aaaaaaaaaaaafll New-York .aaaaaaaiaii Italig a aaiiaiiiataiii Vorige koers 12 11i/8 59 18 9.75114 34.66'/, 48.02 35.10 66 50 fit 67'/, 66.57'/, 2.4^/ls 13.07 Vs Koers op heden 3 uur 12 111/, 59.189, *./5'/, 34.65'/, 48.02 35 10 66 50 16.65 56 57 2.493/g 13.07'/,

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2