DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Buitenlanrl r- No. 99 Dil nummer besfaaf nif 2 bladen. Honderfl een en dertigste Jaargang 1999 At)OTincinciitsprijs DtJ yoornithetaling per 3 maanflen f2.—fr. per post f2.50. Hewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Book- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. MnUnfetr. No. 3. KMactie No. 33. DOXDERDAO Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37960 4 APRIL Dagelijksch overzicht. HET ONDERHOUD TUSSCHEN MUSSOLINI EN CHAMBERLAIN. Beide staatsticden zijn het roe. rend met elkaar eens, behalve wat betreft de centenkwestie. Toenadering tusschen Engeland en Italie. Engelsche en Eran- sche persbeschouwingen. Mussolini en Chamberlain hebben een kort onderhoud met elkaar gehad tijdens een be- zoek van laatstgenoemden aan Florence Het onderwerp was natuurlijk de hooge politiek en een kort communique vermeldt, dat beide staatslieden het roerend eens waren over alle belangrijke vraagstukken. Slechts op een punt heerschte verschil van meening, n.l. de kwestie der Duitsche herstelbetalir.gen Italie toch eischt in geval zijn aandeel in de vergoeding voor de oorlogsverwoesting verminderd mocht worden, een evenredige vermindering van zijn oorlogsschuld aan het buitenland. En aangezien Engeland een van zijn voornaamste schuldeischers is, is het zeer begrijpelijk, dat Chamberlain het te dien opzichte niet heelemaal met zijn Italiaan- schen collega eens was! Intusschen bewijst het onderhoud tusschen Chamberlain en Mussolini wel, dat de En- gelsch-Italiaansche betrekkingen, die het vorige jaar naar aanleiding van het bekende Fransch-Engelsche vlootverdrag eenigszins bekoeld waren, thans weer geheel in orde zijn Uit het zooeven genoemde communique blijkt wel niet, of over die betrekkingen ge- sproken is, maar het is lang niet onmogelijk, omdat Engeland liefst op goeden voet wil staan met Italie. Italie heeft dan ook niet te klagen over Engeland. Het heeft o.m. Joeba-land in N.-O Afrika van Engeland gekregen, verder de oasis van Jerabub (tusschen Egypte en Tripolis en heeft verder Engelschen steun gehad voor het verkrijgen van een aandeel in de internationale administrate van Tandjir. Allemaal dus voordeeltjes voor Italie Maar Engeiand heeft die concessies niet voor niemendal gegeven. Het heeft de vriendschap van de tweede Middeilandsche zeemogendheid noodig en hoopte, die zoo te verkrijgen! Wat nu zeggen de Engelsche bladen van dit onderhoud? Volgens een V. D.-telegram uit Londen geven de Londensche bladen slechts spaar- zame mededeelingen over het onderhoud, en commentaar wordt bijna geheel niet ge geven. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph meent, dat de besprekingen niet noodzakelijk een politiek karakter behoeven te hebben gehad Bij twee vroegere geiegen- heden is op Chamberlain, door Engelsche kringen die afwijzend tegenover het fascisme staan, scherpe critiek uitgeoefend. De schrij- ver wijst deze houding als onlogisch af, aan gezien ae Italiaansche buitenlandsche politiek onder Mussolini vriendschappelijker jegens en van meer nut voor Engeland was dan zij ooit onder een van Mussolini's voorgangers is geweest. De crisis van Mosoel, de En- gelsch-Italiaansche overeenkomst inzake Joeba-land en de kwestie van Tanger be- wijzen, dat er een werkelijke, hartelijke sa menwerking tusschen de beide staten be- staat. Het protocol van Locarno rechtvaar- digt bovendien dergelijke besprekingen, die op het huidige oogenblik wellicht van actueele beteekenis zijn, omdat Chamberlain den wensch zou kunnen koesteren de lichte ver- koeling, die verleden jaar door het Fransch- Engelsche vlootverdrag tusschen Italie en Frankrijk is ontstaan, uit de wereld te helpen. Fransche bladen daarentegen geven ellenlange beschouwingen. Voopalde Petit Parisien en de Echo de Paris behandelen het onderhoud breedvoerig De Petit Parisien wijst erop, dat Mussolini ongetwi]feld bij zijn bezoek te Florence de laatste sporen van den onaangenamen in- druk, drnn het verdrag van Tirana in Enge land heeft gewekt, wilde uitwisschen en dat hi] getracht heeft, tot de te Livorno tot stand gekomen vriendschappelijke betrekkingen te rug te keeren. In verband met het feit, dat uroot-Brittannie zich aan den vooravond van de yerkiezingen bevindt, moet men aan- nemen, dat de besprekingen zich beperkt heb ben tot de algemeene politiek, zonder dat een bepaald vraagstuk in het bijzonder ter sprake is gekomen. De betrekkingen tusschen Enge land en Frankrijk zijn de laatste jaren van zoo gunstigen aard geworden, dat verbetering der Itahaansch-Britsche betrekkingen slechts den Fransch-Italiaanschen betrekkingen ten goede kan komen. De Echo de Paris is van meening, dat dit- maal tusschen Londen en Rome gten specials vraagstukken op te lossen waren Het is ech- ter waarschijnlijk, dat Chamberlain geen aan- gename herinnering heeft bewaard aan de heftige campagne, die de Italiaansche pers in den afgeloopen zomer tegen de Fransch- Engelsche vlootovereenkomst heeft gevoerd Mussolini heeft, evenals alle andere conser vative regeeringen der wereld, belang bij een overwinning van het kabinet-Baldwin bij de Komende verkiezingen. Omtrent het Vraagstuk der schadevergoedingen en de v«trvroegde ontruiming van het Rijnland zijn Italie en Engeland van dezelfde meening. Zoowel Chamberlain als Mussolini zijn van meening, dat het tot stand komen van een definitieve financieele regeling ook het einde der bezetting met zich rnee moet brengen, hoewel Mussolini erkent, dat de sedert vier jaar door Duitschland gedane betalingen mede hun oorzaak vinder. in de aanwezigh-id der bezettingstroepen in het Rijnland In den laatsten tijd had het den schijn, alsof Italie zijn eischen inzake de schadevergoedin gen zou willen verhoogen. Voorts zou men er, volgens de Echo de Paris, niet verbaasd over moeten zijn indien ook de onderhan->e- lingen met Frankrijk over de Zuid-grens van Libye en het statuut der Italianen in Tunis tusschen Mussolini en Chamberlain ter sprake is gekomen. Men weet, schrijft het blad, dat tusschen Rome en Parijs de weg dikwijls over Londen gaat. CHINA. DE BURGEROORLOG. De val van Hankau aanstaande. De beslissende slag valt later. Een manifest der generaals van Kwangsi. Uit de totnogtoe ontvafigen telegrammen blijkt, dat de regeering te Nanking voort- varend en met kracht optreedt tegen de gene raals van Woehan (Hankau, Woetsjang en Hanjang), die het gezag van Nanking tar- ten. De troepen uit Nnking rukken snel op Hankau aan, welks val, naar uit Sjanghai aan de „Times" wordt gemeld, voor het einde der week wordt verwacht. De indruk bestaat, dat de strijdkrachten van Woehan geen po- ging doen om ten Noorden van den Jangtze stand te houden, doch bevoegde Chineezen zijn van meening dat de leiders van Woehan nooit de bedoeling hebben gehad, Hankau vast te houden, dat in elken oorlog nog on- houdbaar is gebleken. Zij zeggen dat de wer kelijke uitslag van- den strijd zal afhangen van een eventueele actie tusschen Hoenan en Kiangsi, daar het in de bedoeling van Woe han ligt, een omsingelende beweging te Kiangsi te maken om den linkervleugel van de strijdkrachten van Nanking heen, die kan worden vergeleken met die, welke den tegen- stand van Soen Tsoen fang in den winter van W27 brak. In dit verband wordt gewezen op de aankomst van groote troepenmachten uit Kwangsi in Hoenan. Gezegd wordt dat de strijdkrachten van Nanking aan dezen kant onverschillig zijn, daar zij gedeeltelijk uit Joennanneezen bestaan, die met Kwangsi sympathiseeren, gedeeltelijk uit de vierde di- visie, die door onhand-elbare communisten wordt gevormd. De Britten hebben verscheidene oorlogs- bodems naar Hankau gezonden voor het bie- den van bescherming indien de terugtrekken- de troepen tot plundering overgaan. Intusschen wordtt uit Hongkong aan de „Tiimes" geseind, dat de leiders van Kwangsi na een te Woetsjau (op de grens van Kwan- toeng en Kwangsi) gehouden conferentie, een manifest hebben uitgegeven, waarin zij den wensch tot vrede te kennen geven, doch tevens verklaren vastbesloten te zijn om generaal Li Tsjai Soem (die naar men meent te Nanking wordt vastgehouden) zoo noodig gewapen derhand te bevrijden. De veiligheid van Sjanfoeng In andere telegrammen wordt gemeld, dat tengevolge van het succes van Tsjang Tsjoeng Tsjang in het Noorden van Sjan- toeng tallooze benden troepen en bandieten zich voor hem verklaren. Gevreesd wordt dat thans de Ghineesche autoriteiten niet in staat zullen blijken, de veiligheid der Japansche inwoners te waarborgen, indien de Japansch-.- troepen worden teruggetrokken. DUITSCHLAND. OOK EEN BURGERVADER. In December 1.1. was de gemeentekas van Westeregeln bij Maagdenburg, driemaal ach- ter elkaar geplunderd. De dader werd niet op gespoord. Op 25 Maart 1.1. brak in het raad- huis te Westeregeln driemaal brand uit Men kon vaststellen, dat er brandstichting in het spel was en bracht deze misdadige handeling natuurlijk in verband met de diefstallen Thans is volgens een bericht uit Maagden burg de burgemeester van Westeregeln, Kortge, gearresteerd, als verdacht van de diefstallen en de brandstichtingen. Hij is in het huis van bewaring te Halberstadt opge- sloten. vooroordeeld tegenover Langkopp zullen staan. Dr. Frey, de verdediger, handhaafde zijn voorstel, waarop de rechtbank in raad- kamer ging, om hierover te beslissen. Na heropening der openbare zitting deelde de voorzitter mede, dat de rechtbank besloten had slechts 4 deskundigen te hooren. Het blijkt voorts, dat Langkopp vroeger reeds eens wegens diefstal tot een geldboete veroordeeld is. Langkopp, d'ie 52 jaar is, ver- haalt daarop zijn levensgeschiedenis. HET PROCES-LANGKOPP. Onder groote belangstelling is gisteren te Berlijn het proces tegen den gewezen Afri- kaanschen farmer Heinrich Langkopp begon- nen. De vereeniging van „AuslandDeut sche" die uit haar kas de verdediging van Langkopp betaalt, heeft op straat brochures laten verspreiden waarin zij wijst op het on- rech-t dat de staat Langkopp en vele anderen heeft aangedaan. Er zijn in het proces vier deskundigen en 20 getuigen gedagvaard. Nadat de acte van beschuldiging was voorgelezen vroeg de ver dediging om nog meer getuigen te hooren ten einde vast te stellen, dat beklaagde op 2 Maart nog belangrijke vorderingen op het rijk had, wier afwikkeling op de lange baan werd geschoven. De officier van justitie verzette zich tegen het oproepen van nog meer getuigen, omdat deze allemaal uit de rijen der door den oor log benadeelden voortkomen en dus niet onbe- ONDER EEN LAWINE. Een gezelschap ski-loopers, bestaande uit 3 dames en 3 heeren, die gisteren van Fun- tensce uit den tocht naar het Riemannhuis wilden ondernemen en die door den mist van den kewonen weg warer. afgedwaald, zijn op een steile plaats op den Schottmalhorn onder een lawine geraakt. Drie van hen wisten zich te bevrijden en zijn in Funtensee hulp gaan halen. Het gelukte nog een dame geheel uit- geput uit te graven. Maar de twee anderen waren reeds overleden, toen men hen vond het evenwicht, viel tuschen de lift en den muur en werd een verdieping hooger mee- getroken, waar hij letterlijk werd verpletterd tusschen het toestel en het plafond. Het personeel, dat een kreet had gehoord, kwam toegesneld; het kostte veel moeite, den ongelukkige los te maken; hij gaf bijna on- middellijk den geest. Een lid van het personeel verklaarde, dat hij, terwijl de lift zich in het sousterrein bevond, een dame had zien drukken op den electrischen knop van de lift in het gelijk- vloers gelegen gedeelte van het geoouw. Toen de dame de kreet hoorde, vluchtte zij de straat op. Men begrijpt echter niet, hoe de lift naar boven kon gaan, terwijl de deur van de „kooi" open was. Het parket heeft deskundigen aangesteld, om het toestel te on- derzoeken. FAMILIEDRAMA EISCHT DRIE DOODEN. Gistermorgen vroeg werden drie leden van het gezizn van een incasso-looper te Stutt gart dood aangetroffen. Naar men aanneemt heeft de 35-jarige man zijn vrouw, hun 12- jarig dochtertje en ten slotte zich zelf door gasversti'kking van het leven bercofd, naar aanleiding van door den looper gepleegde verduisteringen. EEN ONGELUK KOMT NOOIT ALLEEN. Woensdagmiddag botste te Witten een motorrijder op den hoek van een straat tegen een wielrijder aan. Daarbij werd de duorijd- sters zwaar gewond. Toen een politieagent, wien de motorrijder het ongeluk medegedeeld had, medereed naar de plaats van het onge luk, botste dezelfde motorrijder bp dezelfde plaats tegen een omnibus. De polFiebeambte werd van het motorrijwiel geslingerd en door de omnibus overreden. Hij stierf kort daarna aan de bekomen verwondingen. ENGELAND. EEN GRENSOPSTAND IN INDIe Een. gevaarlijke toestand. Te Calcutta is bericht ontvangen dat aan de noorwestelijke grens van Britsch-Indie, in het gebied der Afridis, een opstand is uitge- broken tusschen twee Mahomedaansche sec- ten, de Sunnis en de Sjiahs. Het blijkt dat de Sjiahs reeds sedert langen tijd bezig waren met het houwen van versterkingen langs de grens van het z.g. „gewaarborgd gebied", ten noorden van den Kohat-Thalpas, aat de Brit ten hun gaven na de moeilijkneden in 1927. Den laatsten tijd deden de Sunnis hetzelfde van hun kant. Men meent dat de toestand ge- vaar oplevert, omdat, tenzij onmiddellijk wordt ingegrepen, de opstand zich aan an dere stammen zal mededeelen en een alge- meenen opstand aan de grens veroorzaken. DORCHESTER HOUSE. Dorchester House, in Parklane te Londen, een van de weinige groote patricische huizen die in Maryfair overgebleven zijn, is op- nieuw te koop aangeslagen. Een jaar geleden werd bekend dat het voor 6 mil-lioen gulden aan een syndikaat was ver- kocth, dat van plan heette er het weelderigste hotel in Engeland op te trekken. Er kwam niets van het plan en evenmin kon het denk beeld van Lady Beecham verwezenlijkt wor den om er een Shakespeare-schouwburg en een middelpunt van kunst te stichten. In elk geval gelooft men dat Dorchester House ten doode is opgeschreven, dat het afgebroken zal worden gelijk Crosvenor House, Devon shire House en Lansdowne House en dan plaatse zal maken voor een flat-paleis. Dorchester House is in 1857 voltooid, heeft 300.000 gekost en is het werk van den architect Vulliamy. DE KONINKLIJKE FAMILIE. De prins van Wales bezoekt den koning per vliegtuig. De prins van Wales is gistermorgen naar Bognor gevlogen om den dag bij den koning en de koningin op Graigweil House door te brengen. Hij ging per auto naar het militaire vliegveld van Northolt in Middlesex, waar steeds een vliegtuig voor hem gereed wordt gehouden. Het bezoek kwam onverwacht; de koning wanddde ondanks den scherpen wind in het park met de koningin toen er getele- foneerd werd, dat de prins onderweg was Er werd een auto naar het vliegveld Tang- mere gezonden om hem af te halen; van dit vliegveld stegen drie vliegtuigen op om den prins welkom te heeten, die niet door de lucht ging om tijd te sparen, maar omdat hij aan deze wijze van reizen de voorkeur gaf. Hij keerde 'smiddags op dezelfde wijze terug. Prins George is gisteren met zijn werk- zaamheden aan buitenlandsche zaken begon- nen. BELGIe. ONGELUK IN BRUSSELSCHE BANK. Bediende verpletterd Dinsdagochtend is in de „Banque ae Paris et des Pays-Bas" te Brussel een gruwelijk ongeluk gebeurd. Een bediende van de con- trole, de 35-jarige Gaston Mets, was met de lift afgtdaald naar het sousterrein om docu- menten te halen Toen hij uit de lift stapte, kwam deze plot- seling in beweging. De jonge man verloor FELLE BRAND TE BRUSSEL. De tyMoulin Rouge" in de asch gelegd Een zware brand heeft Woensdag het ge- bouw, aan de Mgfhelstr. te Brussel, waar in het bekende danslokaal Moulin Rouge" en twee nachtclubs zijn &evestigd, voor het grootste deel in de asch gelegd. Het duurde ongeveer twee uren, alvorens de brandweer het vuur meester was. De schade wordt op anderhaif millioen francs geraamd. Vermoe- delijk werd het onheil veroorzaakt door een weggeworpen eindje sigaar of sigaret in een der nachtclubs. Een paar jaar geleden werd de „Moulin Rouge" eveneens door brand geteisterd. De schade was toen echter heel wat minder aan- zienlijk. FRANKRIJK. EEN STANDBEELD VOOR FOCH. De stad Tarbes, de geboorteplaats van maarschalk Foch, gaat zijn nagedachtenis eeren door de oprichting van een standbeeld Reeds in 1920 had de gemeente een stand beeld voor den maarschalk willen oprichten; deze verwierp eohter het denkbeeld wat hij voor de tweeae maal deed toen Tarbes, bij ge- legenheid van het bezoek vap het Amerikaan- sche legioen, haar verzoek hernieuwde. AUTO-ONGELUK. Op den laten avond van den tweeden Paaschdag keerden te Parijs vier menschen, een echtpaar en twee vrienden, na een zeer vroolijk samenzijn, waarbij naar de bladen melden een stevig glas was gedronken, in een auto naar huis terug. De auto is opge- reden tegen een met groote vaart van een hel ling afkomende electrische tram en werd let terlijk versplinterd. De man werd op slag ge- dood, de vrouw in stervenden toestand naar een ziekenhuis gebracht. De tv^ee andere men schen hebben het leven er af gebracht. DE RUST IN MONAOO HERSTELD Het geschil tusschen den vorts van Monaco en zijn onderdanen sehijnt zoo goed als bijge- legd te zijn. Zaterdag heeft prins Louis een bespreking gehad met leden van den Natio- nalen Raad, welke ten opzichte van tal van punten, een goed resultaat heeft opgeleverd. De leden van den raad hadden een lijst met eischen meegebracht en de vorst herhaalde zijn belofte, dat de gemeentelijke verkiezingen voor 1 Juni zouden worden gehouden, om op de gewone manier te worden gevolgd door verkiezingen voor den Nationalen Raad E>it beteekent een concessie van den vorst, die thans is teruggekomen op zijn weigering een aanvankelljk gedane toezeggiijg uit te voeren Verder is er overeengekomen, dat Fransche juristen, in samenwerking met door den vorst aan te wijzen vertegenwoorddgers van de Grondwet van het vorstendom zullen wijzi- gen. Overwogen wordt voorts het denkbeeld van de aanwijzing van een bijzondere staats- commissie, wier taak het is, den vorst in moeilijke omstandigheden bij te staan. Wat de klacht van de bevolkin-g van Mona co betreft, dat n.l. het Casino in gebreke is ge- bleven voor een goede gas-, water- en electri- citeits-levering te zorgen v/at de voornaamste oorzaak is van de thans bestaande ontevre- denheid vertegenwoordigers van de geko- zen lichamen zullen, in samenwerking met den vorst en het Casino-bestuur, deze kwestie ter hand nemen. OOSTENRIJK. KABINETSCRISIS IN OOSTENRIJK. Seipel biedt het ontslag van het heele kabinet aan, dat wordt aan- vaard. Naar Wolff gisteravond uit Weenen meld- de, heeft bondskanselier dr. Seipel gistermid- dag den bondspresident het ontslag van het kabinet aangeboden. De president heeft het ontslag aanvaard en het kabinet opdracht gegeven zich met de loopende zaken bezig te houden. Aan het ontslag ging een ministerraad vooraf, waarin Seipel de meening uitte, dat de toestand van de Oostenrijksche republiek den laatsten tijd zeer verbeterd was. De toe stand is zoo, dat men in staat is belangrijke hervormingen aan te brengen, waaronder hij o.a. verstaat de bevordering van den woning- bouw, de regeling van de huren, de hervor- ming van de rechterlijke organisatie en de vraagstukken ten aanzien van de competentie der politic. Daar zijn persoon echter als een belemme- ring -voor deze ontwikkeling wordt be- sohouwd, meent hij ontslag te moeten nemen Vice-kanselier Hartleb stelde daarop voor, dat het heele kabinet zou aftreden, want de door den bondskanselier aancevoerde redenen golden voor alle leden van het kabinet. Daar- toe werd dan ook besloten. De oorzaken. De Wiener Neueste Nachrichten, het par- tijorgaan van de Groot-Duitschers, zegt in een extra-editie, dat de oorzaak van het ont slag ongetwijfeld moet gezocht worden in de meeningsverschillen in den boezem van het kabinet. In poiitieke kringen wordt het ontslag ver* klaard, le. door de onzekerheid over de bui tenlandsche leening; 2e door het ultimatum van den Landbond tot beperking van den in* voer van varkens uit Polen, ondanks het feit, dat de Landbond tot nu toe regeeringspartijj was en beperking van den invoer van varkens duurte teweeg zou brengen en verbittering >ij de consumenten; 3e. door de oppositie vatt de Groot-Duitschers, die eveneens tot de regeeringspartij behooren, tegen de katho* lieke universiteit te Salzburg; 4e. de verwik-' keling in het huurvraagstuk, welks oplossing de socialisten verijdelden. Ook het conflict in de metaalindustrie heeft de spanning ver* hoogd. Als mogelijke opvolgers van Seipel worden genoemd dr. Buresch, de landskapitein van Neder-Oostenrijk en Gurtler, president van den nationalen raad. Beiden zijn gematigde christelijk socialen. Ook bondspresident Miklas wordt genoemd. De crisis zal waarschijnlijk van langen duur zijn. Er duiken geruchten op over een mogelijke coalitie van de christelijk-socialeti met de socialisten. De houding der socialisten De vroegere kanselier, dr. Renner, ver klaarde, dat de sociaal-democraten reeds lang trachten met de burgerlijke partijen tot een vergelij-k te komen, waardoor een samenwer king mogelijk zou worden. De politiek van den huidigen kanselier vormde echter een be- letsel voor een ontwikkeling in die richting. In het bijzonder betreurde Renner, dat het sociaal-democratische voorstel tot ontwape- ning van alle organisaties in Oostenrijk was afgeslagen en ook een overeenkomst inzake de huurwet niet tot stand kon komen. De gun- stige atmosfeer voor de onderhandelingen werd later door de inbeslagneming van wa- penen in het huis der Arbeiters-Zeitung plot- seling weer bedorven. Daardoor werd het oude vroegere wantrouwen weder opnieuw ge wekt, en de verdere onderhandelingen waren, zoo niet onmogelijk, dan toch zeer moeilijk. Ook de oeconomische politiek van Seipel acht dr. Renner verkeerd. De eenige uitw^g uit de moeilijkheden van thans ziet dr. Ren ner in nieuwe verkiezingen. Een groote verrassing. Het besluit van dr. Seipel om af te treden heeft niet alleen bij htt publiek maar ook in poiitieke en diplomatieke kringen de grootste verrassing gewekt, temeer, daar zoowel Seipel als Hartleb de reeds herhaaldelijk opgedoken geruchten over een aanstaande kabinetscrisis nog kort voor Paschen uitdrukkelijk hadden tegengesproken. De meest uiteenloopende vermoedens wor den geuit, zoowel ten aanzien van de redenen van Seipel's aftreden, als ten aanzien van de samenstelling der nieuwe regeering. Uit het feit, dat Seipel verklaard heeft, dat zijn persoon als een belemmering voor voor- uitgang wordt beschouwd, mag men conclu- deeren, dat hij zeker niet geneigd is, bij het vormen van een nieuwe regeering opnieuw het ambt van rijkskanselier te aanvaaraen. Beraadslagingen. Het bestuur der Groot-Duitsche volkspartij is bijeengekomen om over de kabinetscrisis te beraadslagen. Het bestuur betreurde de oppo sitie van de socialisten tegen den economi- schen arbeid van den nationalen raad, waar* door de kabinetscrisis is uitgelokt. Men be- sloot de landelijke federaties over de verdere houding der partij te laten beslissen. POLEN. HF.T LITWINOF-PROTOCOL. Litwinof heefl aan de regeering van Fin land de uitnoodiging gericht, toe te treden tot het z.g. Litwinof-protocol, aangezien ook Finland het Kellogg-pact heeft geratificeerd. RUSLAND. SNEEUWSTORMEN IN CENTRAAU RUSLAND. Uif Moskou wordt gemeld, dat hevige sneeuwstormen in de omgeving van Toela groote verwoestingen hebben aangericht Het spoorwegverkeer en ook het gewone verkeer zijn bijna geheel stil gelegd tengevolge van de groote massa's gevallen sneeuw. AFGHANISTAN. DE TOESTAND IN AFGHANISTAN. De strijd woedt nog steeds hevig voort. De strijd tusschen de Soenni's en de Sjia's duurt nog steeds voort en dreigt tamelijk groote afmetingen aan te nemen, aangezien de Afridi's gevolg hebben gegeven aan het tot hen gerichte verzoek om hulp. Tot overvallen op Indisch grondgebied is het tot nu toe niet gekomen, maar de Br. In* dische grensdienst is overal versterkt. In het binnenland is de situatie nog niet veel ver- anderd. Aman Oellah zal zijn opmarsch naar Kaboel waarschijnlijk met voor het einde van deze maand volbrengen. De moord op den gouverneur van Perad zou er op kun nen wijzen, dat Aman Oellah in deze pro vince geen aanhang heeft Generaal Nadir Khan is naar Gardez vertrokken, om daar. zijn aanspraak op. den troon te verdedioro^ COURAHf.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1