Binnenland Kerk en school U voelt zicb vervelerd of onwel Een ASPIRIN zekerensnef. [tAYER] ^^toporanjebahp 1013,29. Het jaar begon echter met een batig saldo van 1099,43. De gem.-subsidie bedroeg f 1400, voor 1929 is 800 ver- leend. Buiten het college van B. en W. om werd een en ander in handen van den raad gesteld voor nader onderzoek Daarna kwam wederom de Spierdijker- school in behandeling van den raad. De vo- rige vergadering staakten de stemmen over eventueele opheffing. De Voorzitter deelde mede, dat juist een schrijven van Ged. Staten was ingekomen, waarin o.m. verklaard werd dat de hoofd- inspecteur geadviseerd had, dat de school voor opheffing in aanmerking zou komen. 10 leerlingen bezoeken slechts de school, welke grootendeels minder dan 4 K. M. van de school te Hensbroek verwijderd zijn. Ook het onderwijs aan de eerstgenoemde school is beneden peil, dus alle factoren voor opheffing zijn aanwezig. Edoch, na nog eenige discus sies, waarin o.m. de voorzitter verklaarde dat het z. g. n. Kwakelpad wel terdege als schoolpad in aanmerking kwam, en dat bij eventueele overplaatsing van de kinderen der Spierdijkerschool, een gemeenschappelijke re- geling getroffen zou moeten worden om de noodzakelijke uitbreiding der school te beta- len, en daar voor 2 lokalen het aantal leer lingen te groot zou worden, werd toch met 4 tegen 3 besloten, de school instand te hou- den. Voor de heeren Wit, Kamp, Schrooder en Visser, tegen de heeren v. d. Gracht, Oude- jans en Smal. Door B. en W. werd voorgesteld om f 25 per jaar bij te dragen in de kosten van de ouder-commissie. De commissie van toe- zicht ontvangt een gelijken steun, waardoor de ouder-commissie in de gelegenheid gesteld wordt eens een spreker of iets dergelijks uit te noodigen. Na eenige discussie werd besloten aan het verzoek te voldoen. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de keuring van waren, hoofdzakelijk betreffende de controle op de z. g. n. „potjes-melk", werd z. h. st. goedge- keurd. Bij de rondvraag werd gei'nformeerd naar het ziekteverlof van den hoofdonderwijzer, waarvan de voorzitter mededeelde dat dit 12 April ten einde loopt. Daarna volgde slui- ting. DE CHRISTELIJK-H1STOR1SCHE UNIE. Gistermorgen had in Bellevue, te Amster dam, de jaarvergadering van de Christelijk' Historische Unie plaats onder voorzitter- schap van mr. J. Schokking. Bij deze opening herinnerde hij aan het besluit, waartoe zijn beschouwingen op de vorige jaarvergadering leidden; het besluit om vast te houden niet alleen aan ons parlementaire stelsel, maar de erkenning tevens van de noodzakelijkheid van het bieden van verzet tegen ieder pogen om dit te vernietigen of te ondermijnen. Daarbij is voldoende gebleken, dat dit niet zeggen wil, dat wij afwijzend zouden staan tegenover eenige wijzigingen in de onder- deelen. Het is trouwens bekend, dat ook onder ons wel bezwaren tegen sommige geldende regelingen bestaan. Maar, terwijl er alzoo ruimte moet blijven voor verandering en zelfs aanleiding is cm daarop bedacht te zijn, dit zal toch altijb moeten geschieden binnen het raam van het parlementaire stelsel, waarvan voor ons de vertegenwoordiging des volks om het over- leg tuschen regeering en volk mogelijk te maken, de hoofdgedachte is. Ieder streven om in die hoofdgedachte zelf verandering te brengen, is ons vreemd. Om het zoo duidelijk mogelijk te zeggen: wanneer wij als politieke partij op onzen landdag hier zijn samengekomen en elkan- der tot een welbewuste eendrachtige deel- neming aan de verkiezingen opwekken, is dit niet om daardoor een omkeer van onze Staatsinstellingen te bewerken. Wel, om er toe mee te werken, dat nu onze Staatsinstellingen ten goede van ons volk als geheel en in zijn deelen worden gebruikt Wij zijn afkeerig van gewelddadige revo luties en moeten niet vreezen ons tegen de bedreiging daarvan zoo noodig te wapenen of aan de regeering de middelen te onthou- den, die zij zelve daartegen noodig mocht achten. Maar wij hebben evenzoo op onze hoede te zijn tegen een dusgenaamde vreed zame revoluties, die, omdat zij schier onge merkt voortschrijdt, in zeker opzicht nog ge- vaarlijker dan de andere moet worden ge- noemd. Is ons uitgangspunt juist, dat hoofddoel van den strijd moet zijn verweer tegen een revolutionnair ombuigen van onze Staatsin stellingen, waaronder ik ook begrijp het ver maatschappelijken daarvan, in dezen zin, dat het onderscheid tuschen staat en maatschap- pij hoe langer hoe meer wordt weggenomen, en dat in het christelijk beginsel, inzonder- heid naar zijn positief protestantsche opvat- ting, de beste kracht tot verweer ligt, dan be- hoorden alien, die dit tevens als algemeen leidend beginsel voor het politieke leven op nemen, &n te zijn. Ik weet, dat dit historisch, voor het oogen- blik althans, wat de anti-revolutionnaire par tii aangaat, moeilijk zou gaan. Maar ai bgtst het pp aooimige punten wi eens tusschen- haar en ons, toch kan met be- trekking tot meerdere en daaronder de voor- naamste, gesproken worden van een afzon- derlijk marcheeren, doch „vereint schlagen" Naar ik meen, kan dan ook een woord van gelukwensch aan het adres van de anti- revolutionnaire partij met de herdenking van haar 50jarig bestaan worden uitgesproken, met den wensch, dat de komende jaren meer toenadering dan verwijdering brengen, zoo- als wij met behoud van datgene, waarin wij een eigen weg meenen te moeten bewandelen, daardoor onze houding tegenover de zuster- partij willen laten bepalen. Ingekomen waren telegrammen van de mi nisters De Geer, Beelaerts van Blokland en Slotemaker de Bruine, waarin zij de beste wenschen voor de algemeene vergadering uitspraken. Vervolgens ging nun over tot de vaststel- ling van het verkiezingsmanifest. Tot de algemeene beginselen zal behooren, dat Nederland worde bestuurd ''als een christelijke staat in protestantschen zin, dat de overheid zich van alles zal onthouden, wat het karakter van den christelijken Zondag zou doen verloren gaan en dat de groote waarde van het gezin worde erkend. Bij her- ziening van de huwelijkswetgeving zal moe ten worden toegezien, dat de christelijke grondslagen van het huwelijk niet worden aangetast. Regeeringsvorm en staatsinstel lingen zullen moeten worden gehandhaafd in den huidigen vorm. Dat het financieel beleid betreft, zegt het manifest o.a. dat aan overheidsbemoeiing zoo min mogelijk uitbreiding moet worden gege- ven en de belastingdruk verminderd moet worden, waarbij de onderscheiden draag- kracht in het oog worde gehouden. De afdeeling Amsterdam-Overtoom be- toogde dat vooral de indirecte belastingen verlaagd dienen te worden, waarbij vooral verlaging van de accijns op de eerste levens- behoefte voorop moet staan. Deze afdeeling waarschuwde ook tegen het toepassen van „actieve handelspolitiek" ten opzichte van de beet wortelsu iker-i nd ustrie. Hierna wordt gepauzeerd. Na de pauze werd gisteren bekend ge- maakt dat tot leden van het hoofdbestuur waren gekozen de heeren ds. H. van Eyck van Heslinga, ds. I. Voorsteegh en mr. dr. A. A van Rhijn. De afd Leiden heeft een motie ingediend, waarin leedwezen uitgesproken wordt dat de heeren De Visser en De Vos van Steen- wijk den liter Snoeck Henkemans hebben be- schuldigd van een onvaderlandslievende hou ding; geconstateerd wordt dat deze beschul- diging niet is teruggenomen, en waarbij be sloten wordt het volste vertrouwen in den heer Snoeck Henkemans te blijven stellen. De toelichting van deze motie werd met machtig applaus begroet De heer Snoeck Henkemans dankte voor het een en het ander en verzekerde dat hij in alles steeds heeft getracht de belangen der Unie te behartigen en te verdedigen. Spr. verzocht de afd. eLiden haar motie te willen intrekken, aan welk verzoek deze af deeling voldeed. De voorzitter zeide zich over dit verloop van de zaak ten zeerste te verheugen Hierna kwam men weer terug tot de vast- stelling van het verkiezingsmanifest. Nadat na zeer uitvoerige besprekingen, welke nog den geheelen middag in beslag namen, het manifest 1929 waarvan in het concept verschillende wijzigingen en toe- voegingen waren aangebracht was vast- gesteld, trok op voorstel van het H. B. de afdeeling Oosterbeek haar voorstel in om aan het manifest nog een tiende paragraaf, „Justitie", toe te voegen, als gevolg waarvan ook intrekking volgde van het voorstel- Oosterend (Friesland) om aan deze paragraaf toe te voegen: ..Bevorderde worde wederin- voering van de doodstraf, als eisch van Gods Woord". In verband met het vergevorderde uur het was inmiddels zes uur geworden fce- sloot de vergadering op verzoek van den voorzitter de behandeling van een aantal voorstellen, ingekomen van verschillende afdeelingen. uit te stellen tot de volgende al gemeene vergadering. De heer Visch uit Haarlem maakte zich tot tolk van de gevoelens der geheele vergade ring, toen hij den voorzitter dank zegie voor zijn goede en bezielende leiding Ds. Heemskerk uit Dordrecht sloot de ver gadering ten slotte met gebed. ONDERWIJSFONDS VOOR DE BINNENVAART. Onder voorzitterschap van den directeur, den heer G. de Jong, werd Woensdag te Am sterdam de jaarvergadering gehouden van het bestuur van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. Als regeerings-commissaris was aanwezig de heer M. J. van Alphen de Veer, Inspecteur van het Nijverheidsonderwijs te 's-Gravenhage. Als nieuwe bestuursleden werden gei'nstal- leerfd de heeren C. G. van Krieken, secretaris van den Centhralen Bond van Transport- arbeiders en J. Zwaga, secretaris van den R. K. Bond van Transportarbciders „St. Bonifacius". De heer G. de Jong bracht verslag uit over het jaar 1928. Aan dit verslag ontleenen wij, dat op 1 December 1928 de Binnenvaartschool te Hoogeveen onder de administrate van het Onderwijsfonds is gekomen, op 1 Januari 1929 gevolgd door de Binnenvaartschool te Groningen. In het jaar 1928 werden de Binnenvaart- scholen van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart bezocht door 1633 leerlingen. Op 31 December 1928 waren aan die scholen 9l Teerkrachten verbonden. Geexamineerd werden voor schipper bij de binnenvaart 107 candidaten, van wie 93 slaagden en voor machinist bij de binnen vaart 52 candidaten, van wie dertig het di ploma behaalden. Wat het Lager Onderwijs aan schippers- kinderen betreft, wordt vermeld, dat op 1 Januari 1929 225 schipperskinderen voor het ontvangen van onderwijs gesteund wer den. Het verslag werd goedgekeurd evenals het financieel verslag over 1928, en de begroo- ting voor 1029, sluitende met e«i bedrag van i I 73.M6.7p. Tot Commisiasissen werden benoemd de heer G. C. Nuy, directeur van de N.V. Ne- derlandsche Stoomsleepdienst voorheen van P. Smit Jr. te Rotterdam en de heer J. van't Hoff, voorzitter der Commissie van Toezicht te Dordrecht. Tot leden van de Commissie van Toezicht op de steunverleening aan de ouders van schipperskinderen, die de kinderen aan den wal plaatsen voor het ontvangen van lager onderwijs, werden benoemd de heeren R. ter Horst te Rotterdam, J. Zwaga te Amsterdam en C. G. van Krieken te Rotterdam. Bij de rondvraag deelde de heer van Krie ken mede, dat de Centrale Bond van Trans- portarbeiders jaarlijks 200 zal bijdragen voor de steunverleening voor het lager onder wijs. BRANDEN. Twee bcerderijen. Aan den Eindhovenschen weg, onder Nue- nen, zijn de aan elkaar grenzende boerderijen van J. Smeulders en H .v. d. Heuvel totaa! afgebrand. Van den inboedel kon niets gered worden. Twee koeien en £en kalf kwamen ten nadeele van J. S. in de vlammen om. De oor- zaak van den brand is onbekend. Op het Spui te Amsterdam. Gisteravond cmstreeks half tien zagen voorbijgangers op het Spui, hoek Voetboog- straat, waar beneden is gevestigd de lunch room Formosa, voorheen Ledeboer, dat er brand was op de bovenste verdieping van dit vier etages hooge perceel. Zij waarschuwden den concierge, die nadat hij de brandweer had gealarmeerd, naar boven liep. Daar waar schuwde hij nog een aantai personen, die op verschillende kantoren werkzaam waren. In- tusschen sloegen de vlammen fel uit. Het vuur woedde in de kantoorlokalen van de firma Van Den Eersten en Hofmeyer, han- delaren in diamant, die daar tevens een gele genheid hebben voor het zetten van diamant Betrekkelijk spoedig was d- brandweer het vuur meester. Zij wist het te beperken tot de eene aangetaste verdieping, die echter voor een groot deel uitbrandde. De oorzaak van den brand kon niet worden vastgesteld. Om zes uur had het personeel de lokalen verlaten. HET CONTRACT VOOR DE BOUW- BEDRIJVEN. Ingevolge artikel 21 van het afgesloten Collectief Contract hebben de arbeidersorga- nisaties in het bouwbedriif aan het bestuur van den Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons voorgelegd de wijzigingen welke door den Patroonsbond voor de bouwbedrijven worden gewenscht. Tegen de onbeteekenende wijziging der loonvoorstellen heeft het bestuur van den R. K. Bond geen bezwaar. Dit is in een schrijven aan de arbeiders- organisaties medegedeeld. Anders staat het met het vraagstuk der vacantie. In hetzelfde schrijven deelt het bestuur van den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons aan de arbeiders mede, er nu geen bezwaar tegen te hebben, bekend te maken, dat het aitijd op het stand- punt heeft gestaan, dat, zoo de vacantie moest worden aanvaard, de invoering over het ge heele land gelijkti'dig moest geschieden. Alleen om het bestuur /an den Patroons bond te gerieven, is ook door de vertegen- woordigers van den R. K. Bond aanvankelijk mede verdedigd gesplitste invoering De overtuigende argumenten der arbeiders tijdens de onderhandelingen over dit punt, zoo zeer overeenstemmend met het eigen ge- voelen der R.K. Patroons, was voor deze laat- sten aanleiding zich niet lrnger tegen gelijk- tijdige invoering der vacantie te verzetten. Gelijk in vorige jaren meermalen gebeurd is, geschiedde ook nu, het zoolang verholen verschil van inzicht tusschen beide patroons- besturen kwam hierdoor aan het licht. Op deze gronden is het bestuur van den R K. Bond niet bereid opnieuw in een ge splitste invoering der vacantie te bewilligen. Wil men de invoering der vacantie uitstel- len, dan zal de R. K. Bond zich daartegen niet verzetten, maar dan moet dat uitstel voor de geheele linie gelden. Wil men dat niet, dan zal de invoering voor heel het land in 1930 moeten worden gehandhaafd. BOND VOOR STAATSPENSION- NEERING. Gister werd te 's-Gravenhage de alge meene vergadering gehouden van den Bond voor Staatspensionneering. De voorzitter, jhr. ir. D e M u r a 11, lid der Eerste Kamer, sprak een openingswoord, waarin hij er zijn leedwezen over uitsprak, dat de bondsvoorzitter, prof. Heeres, door ziekte in zijn gezin verhinderd was. Hij stelde voor hem een telegram te zenden, waarmee de vergadering haar instemming te kennen gaf. Voorts bracht spr. hulde aan den on- 'angs 70 jaar geworden voorvechter, den heer Jansen (Perio). Spr. wees erop, dat de kans groot is, als de teekenen niet bedriegen, dat het staatspensioen in de komende regeerings- periode in de wet wordt geregeld. Het jaarverslag en de rekening van den penningmeester werden goedgekeurd, even als de begrooting voor 1930. Aan de orde was daarna de beschrijvings- brief. Een afgevaardigde van Utrecht ver- dedigde een voorstel van die afdeeling, waar in het hoofdbestuur wordt opgedragen een wettelijke regeling van het staatspensioen voor te bereiden. Nadat was meegedeeld, dat in de plaats van het aftredende hoofdbestuurslid den heer Bouter, was gekozen de heer Hoekstra te Zierikzee, werd een voorstel van Utrecht, strekkende om het hoofdbestuur te verzoeken mede te deelen wat het zich voorstelt te doen voor de propaganda voor de verkiezingen, ingetrokken in verband met het prae-advies van het hoofdbestuur, waarin het deze mede- deelingen toezegde. De secretaris, de heer v. K r e v e 1 e n, deed verschillende medeaeeHngen, in het bij zonder over de radiorede, die men van spr. verwachtte en waarover spr. den geheelen winter heeft gecorrespondeerd met de A. V. R. O. Nadat deze eerst den eisch had gesteld, dat het bestuur van dezen omroep de rede moest lezen, waaraan spr. ongaarne doch in het belang der zaak heeft voldaan, werd hem het uitspreken der rede geweigerd omdat het niet in het belang van de A. V. R. O. was en dc belangstelling in feet 'and vcor hH staaf- pensmen niet hooggespannen zou zijn Op een nader schnjveji vgn spr. werd gwrat* woord, dat de vorm daarvan het voor beant- woording ongeschikt maakte. ten motie van den heer Jansen (Perio), waarin afkeuring wordt uitgesproken over de houding van de A- V. R. O., werd bij accla- matie aangenomen. Er werd op aangedrongen, dat men rich tot de V. A. R. A. zal wenden. De heer v. Kreveien stelde op den voorgrond, dat de bond bij een neutral en omroep thuishoort, doch dat na de weigering van de A. V. R. O. de situatie is veranderd. Spr. meende, dat het het best is, dat hij zich nu wendt tot de V. A. R. A. of tot de V. P. R. O., en dan bij het uitspreken der rede mede- deelt: deze rede is geweigerd door de A. V. R. O. Besloten werd, dat in de uitgaven van den bond geen advertenties van politieke partijen meer zullen worden opgenomen. Een voorstel van de afdeeling Drachten om een bezoldigd propagandist voor den tijd van zes maanden aan te stellen, vooral voor de propaganda in de groote steden, gaf aan leiding tot een breedvoerige discussie over propagandamiddelen. Het voorstel werd in getrokken. Eveneens werd uitvoerig gesproken over het voorstel-Leeuwarden om een film te laten vervaardigen ten dienste van de propaganda. Besloten werd, een commissie te benoemen, die zoo spoedig mogelijk een rapport zal sa- menstellen, en het hoofdbestuur te machtl- gen, daarna de noodige stappen en de uitga ven daarvoor te doen. Naar aanleiding van een voorstel-Alkmaar zegde de voorzitter toe, dat de afdeelingen zullen worden geadviseerd, in vergaderingen, waarin politieke tcgenstanders van staats pensioen optreden, de vraag te doen stellen: waarom is u tegen staatspensioen? CONGRES VOOR STAATSPENSIOEN. Na de gisteren in Den Haag gehouden a'ig. vergadering van den Bond voor Staatspen sionneering, werd het nationaal congres voor staatspensioen geopend door den vice- voorzitter van den bond jhr ir. R R I.. de Muralt, lid der Eerste Kamer, die in zijn ope ningswoord er zijn leedwezen o/er u'tsprak, dat een congres a's dit n.>g gehouden moet worden. De mislukking der wettelijke voorzieningen is echter volkomen en de bord staat er met zijn streven goed voor. Het zou weleens kunnen zei spr. dat de komende parle mentaire pcriode het prenrevrij-staatspensioen brengt. De bond geniet weer een groeiende belang- stellin Hij telt thans 50.000 leden in 350 afdeelingen Hij deelde mee, dat de heer Arts, van de R. K. Volkspartij, die het woord zou voeren, door ongesteldheid verhinderd was. Mr G. W. Sannes, soc.-deiji lid der Tweede Kamer, sprak over „de* onmisbaar- heid van het staatspensioen". De heer A. Braat, lid der Tweede Kamer, vertegenwoordiger van den Plattelanders- bond, sprak vervolgens over „premievrij staatspensioen aan alien, die dat noodig heb ben, met opheffing van de thans bestaande pensioenen". Mr. G. A. Boon, lid der Tweede Kamer (fractie Vrijheidsbond) sprak over „de wen- schelijkheid en de mogelijkheid van staats pensionneering". De heer K. Dilling, lid der Democratische Party, zette het standpunt dier partij uit- een. Ten slotte sprak mr. P. J Oud, lid der Tweede Kamer (Vrijz.-Dem. Bond) over de mislukking der verzekeringspolitiek op het stuk der ouderdomsverzorging Op de redevoeringen volgde eenige ge- dachtenwisseling. Motie. Ten slotte stelde de voorzitter een motie voor, waarin het congres als zijn overtuiging uitspreekt, dat de bestaande wettelijke ver- zekering tegen de nadeelige gevolgen van ouderdom niet is geslaagd en duizenden ouden van dagen, die in behoeftige omstan- digheden verkeeren en een uitkeering het meest noodig hebben, daarvan verstoken blijven. In de motie verklaart het congres zich verder van oordeel, dat alleen door de instelling van een staatspensionneering, zon der voorafgaande premiebetaling, een recht- vaardige en algemeene voorziening in de nooden van de behoeftige ouden van dagen kan worden verkregen. De motie werd met applaus aangenomen, waarna de voorzitter het congres sloot. GEVAARLIJK SPELEN. Te Zwijndrecht is gistermiddag het zeven jarig zoontje van M. Munter, wonende al daar, onder het spelen beklemd geraakt tus schen twee wagons der Rotterdamsche Tram maatschappij. Hij werd ernstig aan den on derbuik gewond en is in den afgeloopen nacht in het ziekenhuis te Dordrecht overleden. KORTE BERICHTEN. Gisteravond is in de Parkhaven te Rot terdam de 25-jarige schinper C. H. P. de Bot van het sohip „Maria Theresia" over boord geslagen en verdronken. Te Valfermond is het 6-jarig zoontje van den arbeider H. Lassche tusschen twee lorries geraakt. Een been werd hem afgekne- pen. Hij is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. De nieuwe Fransche gezant, de heer Kamtnerer, is gistermiddag in de residence aaogekomen. Tilburg (19131918) diende; hij is praeses van het Class. Bestuur van Hoorn. Mej. J. A. Haumersen, voorheen waar- nemend herv. predikante te Koedijk, is ge slaagd voor het proponents-examen dei Evangel. Luth. Kerk. VER. VOOR CHR. PAEDAGOGIEK. Onder presidium van prof. dr. T. Hoekstra van Kampen kwam de vereeniging voor Chr. Paedagogiek Dinsdagavond in K. en W. te Utrecht in jaarvergadering bijeen. Na afhandeling der agenda refereerde de heer G. Warnink van Amsterdam over „Het terrein van de R. K. paedagogiek in vogel- vlucht". Tot onderwijzeres aan de O. L. School te Zwaag is benoemd Mej. T. Keetman te Nieu we Niedorp. In de met vele bloemen en planten versierde bureapkamer van 't Rijksmu- seum voor Oudheden had gistermiddag de officieele huldiging plaats van den di recteur dr. J. H. Holwerda bij zijn zilve- ren jubileum. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar is de faculteit der ge- neeskunde aan de rijksuniversiteit te Leiden vcor onderwijs in de huid- en geslachts- ziekten dr. H. W. Siemens te Miinchen Op 10 April a.s. jubileert ds. W. Klaassen tt Hoorn, die vroeger achtereen volgetK de herv. gemeenten van Hijlaard 0_?O4^19OC), Ptetergbiensu (1909—1913) en PREDIKANTEN DER GEREF. KERKEN. Gister en vandaag vergadert te Utrecht de Vereeniging van Predikanten van de Ge- ref. Kerken in Nederland. De vergadering is gistermiddag door den voorzitter, prof. dr. F. W. Grosheide, geopend. Ongeveer 400 predikanten waren samengekomen. Dr. J. A. Nederberbragt, administrateur- chef van de diredie van Economische Za- ken aan het dep. van Buitenl. Zaken, sprak over „kerk en vredesbeweging". Op het referaat van ds. Nederbragt volg de een drukke bespreking, waaraan verschil lende predikanten deelnamen. Te half zeven begon de avondvergadering, ds. A. Merkelijn, miss, predikant te Mage- lang, met verlof hier te lande, hield een cau- serie over „;ectuurverspreiding en pers- arbeid". Voorts voerden in de avondvergade ring nog het woord: prof. dr. J. Sebestyen uit Boedapest, Pfarrer H. Buxtorf uit Gitde- haus, als afgevaardigde van den Reformier- ten Bund fiir Deutschland, en dr. C. Bouma uit Zwolle. SCHOOLRAAD VOOR DE SCHOLEN MET DEN BIJBEL. De 40e jaarvergadering Onder presidium van ds. J. L. Pierson kwam gister de schoolraad voor de scholen met den Bijbel, heden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht in 40e algemeene vergadering bijeen. De voorzitter hield na de opening een rede, waarin hij memoreerde, dat hij wan Augustus 1928 tot Maart 1929 op 30 plaat sen gesproken h eft over het volkspetition- nement van 1878. Slechts op een drietal plaatsen was de opkomst verkwikkend. De wet van 1920 heeft niet den vrede, maar de rust doen worden op schoolgebied. Soms bij het lezen van artikelen in onze schoolbladen kornt het spr. voor, dat velen te angstvallig de oogen meer vestigen op de houding van de tegenvocters op schoolge bied, dan op de belangen van de school met den Bijbel zelve, alsof het daar alles „boter- tje is tot den boom". Men begint het gevaar te zien dat dreigt, en houdt zich paraat om een aanval op het beginsel der Chr. school af te slaan. Maar daar zit juist de knoop. Waren wij, in plaats van tevreden te zijn met het herstel van on- recht op financieel gebied trouw gebleven aan het oude beginsel, dat spr. nooit wenscht te verloochenen of te veroordeelenDe vrije school voor heel de natie, dit nu gevoeld ge vaar zou ons niet doen vreezen, want het zou niet bestaan. De gouden band, die aan den Staat ons heeft vastgemeerd, belet het schip van school het ruime sop te kiezen. Nu wilde het spr. voorkomen, dat op gees- telijk gebiea vrijheid nog noodiger is dan op materieel. Daarom heeft spr. maar een iedaal, en zal dat blijven vasthoud;n, al stond hij ten slot te alleen. Dat ideaal is het oude der Unie: De school los te maken van de politiek. Een school, die naar haar eigen karakter zich kan ontwikkelen zonder inmenging van den Staat. De commissies voor den bloei der scholen op paedagogisch terrein; voor de gewonc geschillen en voor de geschillen van kerke- lijken aard, alsook die voor de examens brachten rapport uit. Mr. J. Terpstra, seer, van den Schoolraad, rapporteerde omtrent het hulpfonds voor ge- weigerde rijks- en gemeentehjke bijdragen. Alle rapporten werden goedgekeurd. Op voorstel van den schoolraad wijzigde de ver gadering art. 7 der statuten, waardoor het mogelijk wordt dat een schoolbestuur zich van den schoolraad loscnaakt, of wordt los* gemaakt. Na afdoening van voorstellen van de inzake de leerverplichting der leerlingen na het zevende leer jaar en verhooging van het voorschot bij de invoering van de nieuwe salarisregeling en de scholen der techni- sche herziening, werd de morgenvergadering gesloten. VEREENIGING VOOR M.U.L.O. Dinsdagmiddag is te Utrecht, onder voor* zitterschap van den heer Lobstein te Hilver* sum, begonnen de buitengewone algemeene vergadering der Vereeniging voor M.U.L.O. De heeren Brans, Tondu en v. d. Hoeve, onderscheidenlijk rijkshoofdinspecteur, rijks- inspecteur en gemeentelijk inspecteur van het lager onderwijs, zoomede vertegenwoordiger§ van de Vereeniging voor R.-K. M.U.L.O. woonden deze vergadering bij. Aan de orde was het rapport der z.g. aan- sluitingscommissie, betreffende de aanslui* ting van het lagere aan het voortgezet onder wijs. De concludes van dit rapport zijn in hoofd- zaak: 1Het is voor de leerlingen, die voortgezet onderwijs verlangen, ook voor de begaafden gewenscht, dat zij, na de gewone lagere school te hebben doorloopen, overgaan naar een school, waar het onderwijs gegeven wordt volgens het getemperde vakleerarensysteem. 2. Deze school, die we tusschenschool zou den kunnen noemen (de tegenwoordige UL'. O.-school) moet de schakel vormen tusschen het lager onderwijs en het verder voortgezette middelbaar en voorbereidend hooger onder* wijs. 3. De tusschenschool mag allerminst het karakter van eenheidsschool aannemen; in- tegendeel: een groote differentiate is wen* schelijk, zoowel tusschen de scholen onder- ling als in e£n school zelf. 4. Het leer plan moet voldoende rekenfng houden met de mogdtiMreM vwn difwvendntfb Dtr yoorfst Weiger'namaak en let er op dat op elk« tablet het woord.BAYER"staat. Prijs75cts

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6