ITALIANO geneeskrachtig en lekker! Bargerlijke Stand. Uneven uit Amerika. Bo@ken Rechtszaken Voor engros bij Fa. J. F. v. LIESHOUT en Fa. G. KUIJPER, Alkmaar. De normale overgang van de lagere school naar de inrichtingen van voortgezet onder wijs heeft plaats na het zesde leerjaar. 'De toelating tot de b-groepen geschiedt met door middel van een examen, doch op een ver- Waring. Het examen blijve gehandhaafd voor die kinderen, die niet op de vterklaring kun nen worden toegelaten en voor wie de ouders toelating wenschen. Van de leerlingen, die toegelaten wenschen 4e worden tot de eerste ldasse der U.L.O.- school, moet verklaai'd kunnen worden, dat zij de leerstof van de eerste 6 klassen eener school voor gewoon lager onderwijs met vrucht verwerkt hebben en voldoende aanleg hebben voor uitgebreid lager onderwijs. De meerderheid van het hoofdbestuur der vereeniging is na nauwgezette bestudeering van deze zaak tot de slotsom gekomen, dat het zich niet kan vereenigen met de eerste condusie en de daarbij behoorende conclusies 2 en 3 van het rapport. Deze meerderheid stelde voor deze conclusies als volgt te lezen: |l. De U.L.O.-sohool is in de eerste plaats eindonderwijsinstituut en draagt krachtens haar ontstaan en ontwi'kkeling een eigen karakter naast de middelbare school. 2. Daar- naast bevordert ze voor de begaafdste harer leerlingen den overgang naar hoogere in richtingen van onderwijs. De secretaris der vereeniging, de heer Z. Regeling, lichtte dit standpunt toe. De voorzitter, de heer Lobstein, sprak ten gunste van het rapport der commissie, dus voor het standpunt van de tusschenschool. Een uitvoerige gedachtenwisseling volgde. Tenslotte werden aangenomen de door de meerderheid van het bestuur voorgestelde, vorengenoemde twee conclusies. De groote meerderheid verklaarde zich v6or handhaving van de tegenwoordige M.U.L.O.-school en sprak zich uit om dus niet te propageeren het denkbeeld U.L.O.-school als tusschenschool Gister werd de vergadering voortgezet. In de vergadering van gister werd voort- gegaan met de behandeling van het rapport der z.g. aansluitingscommissie. Na een uitvoerige gedachtenwisseling door voor- en tegenstanders van een zevenjarige grondschool werd aangenomen de conclusie: De normale overgang van de lagere school naar de inrichtingen van voortgezet onder wijs heeft plaats na het zesde leerjaar. Voorts werden nog de volgende conclusies uit genoemd rapport aanvaard: De overgang naar inrichtingen van mid- delbaar onderwijs geschiedt, hetzij op ver- klaring, hetzij- na afgelegd toelatingsexamen al naar de ervaring van de voorafgahnde school betrdt. Van de leerlingen, die toegelaten wen schen te worden tot de le klas M.U.L.O.- school moet verklaard kunnen worden, dat zij de leerstof van de eerste 6 klassen eener school voor lager onderwijs met vrucht ver werkt hebben en voldoenden aanleg hebben voor M.U.L.O. Een voorstel om de leerlingen, die de eer ste klasse eener M.U.L.O.-school hebben doorloopen, „op verklaring" op de H B.S. te plaats^n, werd met zeer groote meerderheid aangenomen. Aangenomen werden voorts nog het voor- stel tot afschaffing van het onstel in de vreemde talen en dat tot afschaffing der blok- modellen bij het teekenen, terwijl besloten we™ J0* samenstelling van een jaarboekje. u i ft ,werd nog behandeld het rapport betretfende aansluiting aan een hoogere klase der H.B S., waarbij aangenomen wer den de conclusies I en II. Ten slotte werd nog aangenomen een motie, waann de vergadering zich uitsprak HgJnwTordigerWijZCTS°Pleiding beter dan de Biand* on TiilntHmw. HULDIGING DR. K. H. M. VAN DER ,J ZANDE. Dinsdagmiddag had te Wageningen in de versierde hulpaula der landbouwhoogeschool, de huldiging plaats van dr. K. H M. van der Zande, raadsadviseur, voormalig inspec t€ur van het lsndbouwondcrwijs. ^or,d?z.e ^nldiging had zich een uitge- 'de huldigingscommissie gevormd. De be langstelling was zeer groot. dri V1n der,Zande> vergezeld van vIJl- J ^zijn ech'gcnoote was l ^as binn^ngeleid, sprak aller eerst de heer Croesen Spr. dankte den heer ,;,!"deVZan.de voor de groote toewijding \waarmede hij steeds heeft medegewerkt aan de belangen van land- en tuinbouw In he* bijzonder dacht spr. hierbij aan het land- en tuinbouwonderwijs, dat onder leiding van dr Van der Zande tot zeer groote ontwikkeling is gekomen, en dat een der krachtigste mid delen is, om in tijden als wij thans beleven, het den land- en tuinbouw mogelijk te maken, het hoofd boven water te houden Dien dank wilde het comite ook in stoffelijken vorm uiten en ruim 650 personen en instellingen hebben daartoe bijgedragen. De keuze is ge- vallen op den aanleg van een tuin en spr hoopte, cat dr. Van der Zande en de zijnen daarin vele genoeglijke jaren zullen door- brengen en de herinnering levendig houden aan den land- en tuinbouw. Voorts bood spr. een album aan met de namen der gevers. De heer dr. A. J. Swaving, waarn. direc- teur-gentraal van dtn landbouw, wees «r o-ffl. op, dat ons land in vergeljjktng met an- lAnden een goed figuur maakt wat landbouwonderwijs betreft. Als waardig op- volger van dr. Van Hoek heeft dr. Van der Zande met grooten ijver en wilskracht de be langen van dat onderwijs voorgestaan. Spe- ciaal wees spr. op de instelling der lagere landbouwscholen waarvan dr. Van der Zan de de ziel was. Spr. memoreerde voorts, dat dr. Van der Zande eerst directeur was van 't Rijkslandbouwproefstation te Hoorn, waar dankbaar wordt herdacht wat hij in die kwa- liteit heeft gedaan. Namens den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gaf spr. uiting aan de gevoelens van waardeering, die deze heeft voor de wijze waarop dr. Van der Zande zich van zijn taak heeft gekweten, ter wijl hij voorts de hulde overbracht van de directie van den landbouw. Hij besloot met den wensch van vele jaren van welverdiende rust. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, bracht dr. v. d. Zande dank aan de koningin voor de hem bij zijn ontslag verleende hooge onderscheiding. Hij zag daarin het peil van waardeering van den landbouw in de kringen der regeering en bi] het hoofd van den staat. Wat nu den hem van alle zijden toege zwaaiden lof betreft, hoe dien op te vatten? Spr. zelf had er altijd dezen kijk op gehad, dat hij zijn plicht heeft gedaan. Dat er even- wel zoovelen zijn gekomen om hem te huldi- gen, daarvoor zag spr. een verklaring hier- in, dat hij zijn plicht deed met liefde voor de zaak. Hij is in betrekkingen gekomen waarin hij den landbouw van voordeel kon zijn en in drie bedrijven heeft hij gelegenheid gehac zich aan de belangen van den landbouw te kunnen wijden. Spr. wees er op, hoe hij steeds heeft sa- mengewerkt met de landbouworganisaties, eerst in Friesland onder de Friesche Maat schappij van landbouw, en hoe hij in Noord- Holland in aanraking kwam met de pittige landbouwver. Hollands Noorderkwartier. Lang had spr. geaarzeld over te gaan naar het landbouwonderwijs. Dat hij dit deed, is geweest uit overweging te kunnen samenwer- ken met dr. P. van Hoek, en met het gevoel van de zaak te kunnen maken wat er van te maken was. De heer Croesen sloot vervolgens de bij- eenkomst. Hierna hield de heer van der Zan de een recptie die zeer druk bezocht werd. Het verborgen Gcud; reman van Gregory; uitgave J. Philip Kruse man, den Haag. Bij den uitgever J. Philip Kruseman te 's-Gravenhage verscheen van den hand van Jackson Gregory „Het verbor- gen Goud". In dit verhaal vertelt Gre gory ons van Mack King, avonturier en ontdekkingsreiziger en Gloria Gaynor, het luxe-meisje, dat het leven van ge- vaar en ontbering vreemd is. Het verhaal is er een van den strijd van een flinken kerel met de wilde natuurelementen en van een flinke moedige jonge vrouw met een flink karakter. In dit boeiend geschreven verhaal wie het ter hand neemt leest het boek liefst niet achter elkander leert men hoe de gouddorst een voor menschen ge- vaarlijke ziekte is. De weinige waarde van een menschen- leven in de wildernis, komt in het werk mede tot uiting. De held blijft echter al tijd ridderlijk en toch overwinnaar, ook van haar. Gregory's verhaal is, zooals van dezen natuurkenner verwacht mocht worden, boeiend en voor liefhebbers van span- nende lectuur, zeer begeerenswaardig. Het boek is ook daarom prettig om te lezen, omdat men Gregory ook hierin als een schrijver, die de geheimenissen der natuur versiaat, leert kennen. Poolsch Bloed en Achter gouden muren, rontons van het slot aan den Dnjestr door Etrul Rasmussen; ver- taald door L. Thomson—Thomson; uitgave J. Philip Kruseman, den Haag. Wat A. M. de Jong geworden is door zijn „Merijntje Gijzen", dat is Emil Rasmussen geworden door zijn Poolsche romans „Poolsch Bloeden Achter gouden muren", n.l. een vermaard schrijver. Rasmussen heeft in beide romans, die samen 6en geheel vormen, ons een kijkje laten geven in het Poolsche leven en dat is hem won- derlijk goed gelukt. Op treffende wijze schildert hij het leven van een Poolsch adellijk gesiacht, waarvan gravin Euge nia de hoofdpersoon is. Eugenia zien we als kind, als meisje, als getrouwde vrouw. Eugenia vertegenwoordigt het ontwakende, naar vrijheid smachtende Polen. Haar geheele jeugd op het slot aan de Dnjestr wordt in deo eeisten ruutan be schreven, en met niet-verflauwende be- langstelling volgt de lezer het leven van het jonge meisje, het leven, dat telkens in botslng komt met de aristocratische denkbeelden. Om zich goed in dat leven te kunnen indenken, moet men den algemeenen toestand in Polen kennen. Die wordt in het eerste deel zeer zuiver weergegeven Het is het Polen van het virkwistondf, vrrterende leven der aristocritle, waar de hartstochten token, de menschenle- vens vertrapt worden, als hadden ze geen waarde. Aristocratische tragedien wisse- len af met boersche ruwheid en bruta- liteit, schitterende bals en champagnc- feesten volgen elkaar snel op, dolle, ge- vaarlijke jachtpartijen zijn aan de orde van den dag, pistoolschoten maken een eind ban de huwelijkstragedien, die zich voortdurend afspelen Huwelijkstragedien! Een somber woord, maar een waar woord. Als men de boe- ken leest, als men ziet, hoe met de lief de gespot wordt, hoe de hartstochten op- laaien, hoe laag het zedelijk peil der aristocratic in datzelfde Polen staat, dan is men ervan overtuigd,, dat dergelijke sombere gebeurtenissen niet uit kunnen blijven. En te midden van deze samenleving staat Eugenia, ze groeit op als een ras- echta dochter van het naar vrijheid- emachtende Polen. Zij, het onschuldige kind, leert op zeer vroegen leeftljd reeds het mrw« zocelooze lewn kennen van haar ouders, haar omgeving, en al be- grijpt zij nog niet, wat er eigenlijk ge- beurt, toch voelt ze een afschuw voor haar moeder. Steeds komt ze in opstand met haar moeder, die vergeten heeft, dat een kind andere gedachten heeft dan een volwassen mensch. Daardoor wordt da afstand tusschen moeder en dochter steeds grooter, daardoor wordt de strijd van Eugenia steeds moeilijker. En juist die strijd is het, die beide boeken zoo mooi maakt, die strijd, waarin zij de overwinning behaalt „Poolsch bloed" en „Achter gouden muren" zijn daardoor geworden uitste- kende romans, die het leven der Pool sche aristocratie in schrille kleuren schildert, die het Polen doet leeren ken nen als een land, waar hartstocht en liefde de boventoon voeren, als een land, waar de aristocratie zedelijk op zeer laag peil staat. Emil Rasmussen heeft met deze ro mans velen aan zich verplicht! DE MOORD TE GIESSEN- NIEUWKERK. Revisie-aan vraag. "In verband met den in Augustus1923 te Giesaen-Nieuwkerk gepleegden moord wer den 2 October 1925 J. C. K'lundert en J. Teunissen door de rechtbank te Dordrecht ieder veroordeeld tot viiftien jaren gevange- nisstraf. Het Hof te 's-Gravenhage bevestig- de het vonnis, terwijl bet ingestelde cassatie- beroep door den Hoogen Raad werd verwor- pen. Een door de veroordeelden gedane po- ging om revisie had geen resultaat. Thans heeft mr. H. H. Roobol, advocaat te Arn- hem, op hun verzoek deze zaak weer ter hand genomen. Na een onderzoek heeft mr. Roobol zich met een verzoekschrift, waarin hjj de bewijsmiddelen van het oorspronkelijke von nis door nieuwe gegevens tracht te ontzenu- wen, tot den Hoogen Raad gewend, met ver zoek alsnog de herziening van het vonnis te bevelen. De veroordeelden, die te Leeuwar- den hun vonnis ondergaan, hebben voortdu rend hun onschuld volgehouden. DE CULEMBORGSCHE MEINEED- ZAKEN. Door den vertediger van Melis de Smale, die wegens meineed in de bekende Culem- borgsche moordzaak door het Gerechtshof te Arnhem veroordeeld werd tot twee jaren gevangenisstraf, heeft tegen dat arrest cas- satie aangeteekend. J. A. Colle, bij verstek wegens meineed in dezelfde zaak veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, zal tegen die uitspraak in verzet komen. EEN KORTZICHTIGE VADER. Geen onderwijzer voor zijn kin. deren en geen dokter voor zijn gezin. Voor het Hoog Militair Gerechtshof heeft terechtgestaan een 40-jarige adjudant-onder- officier-instructeur uit Leiden, die door den krijgsraad te 's-Fertogenbosch wegens drie- maal gepleegde overtreding van de leer- plichtwet is veroordeeld tot drie geldboeten van 25, subs, driemaal tien dagen hechtenis Beklaagde bleef weigerachtig om zijn kinde ren naar de lagere school te zenden en zeide in hooger beroep te zijn gegaan om recht. ,°P cfe opmerking van den president, dat beklaagde als Nederlandsch staatsburger toch de Nederlandsche wetten heeft te ge- hoorzamen, zeide beklaagde Gods wet boven menschelijke wetten te stellen. In antwoord op de vraag van den presi dent, waar dan toch staat, dat men zijn kin deren niet naar de school mag zenden, zeide bekl. dat hij bij zijn huwlijk in tegenwoordig- heid van twee getuigen en onder het aanroe- pen van Gods naam be'oofd heeft een hulp voor zijn vrouw te zullen zijn en dit dus ook te willen en moeten zijn voor zijn kinderen, die uit dit huwelijk zijn geboren. Beklaagde kan daarom zijn kinderen niet aan onderwij- zers afstaan, zal ook geen anderen man in zijn huis toelaten, ook niet een dokter, wan- neer er ziekte in zijn gezin mocht komen. Be klaagde noemt het verkeerd van de menschen om altijd naar hulp uit te zien, in p'aats van zijn vertrouwen in God te stellen. Wei zal er wellicht ziekte in zijn gezin trachten door te trekken, maar deze zal voor de kracht van het geloof moeten wijken. De advocaat-fiscaal eischte bevestiging van het vonnis van den Krijgsraad. Het Hof zal in al deze zaken later uit spraak doen. DE VLIEGTUIGRAMP TE HEERLEN. Vrijspraak. De kantonrechter te Heerlen heeft gister- morgen uitspraak gedaan in de zaak te^en de arte beklaagden, die zonder vergunning in Aug. j.l. den zoo noodlottigen vliegdag te Heerlen zouden hebben georganiseerd. De kantonrechter sprak de verdachten vrij, over- wegende dat niet is komen vast te staan, dat zij den vliegdag georganiseerd hebben. De verzekeringspolis stond op naam van de Lim- burgsche Luchtvaartvereeniging te Vaals. Bloedgeld door Ridg well Cullum, uitgave van J. Philip Kruseman, s-Gravenhage Ridgwell Culllum geeft hier weer een van z'n spannende verhalen, spelende onder de cowboy's in de onherbergzame streken van Amerika en Canada. Als een uitstekend ken- ner van de landen, waarover hij schrijft en waar hijzelf een groot gedeelte van zijn leven woonde, zijn de door hem geschreven verha len boeiend en onderhoudend en kunnen zij tot de goede ontspanningslectuur gerekend worden. Dit is ook het geval met deze cowboy- roman, die een liefdesgeschiedenis bevat van een jongen rancher en twee vrouwen, terwiil er verder natuurlijk mee te leven valt met de gevaarvolle gevechten tusschen boeven, vee- dieven en cowboy's. HEILOO. Maart. Geboren: Wynanda Johanna, dochter van Engelbertus van Veen en van Alida Hoo- geland. Paulus Jacobus zoon van Jacobus Anthonius Pater en van Trijntje Kerssens. Henri Wilhelmus zoon van Cornelis de Rui- ter en van Jacoba Otten. Jacobs Cornelia dochter van Pieter Klopper en van Cornelia .Vennik. Adrianus Joseph zoon van Cornells A. Rotteveel en van Francina C. Kiebert. Gerardus Adrianus zoon van Johannes Groot en van Anna M. Schoenmakers. Chris- tiaan zoon van Cornel is Molenaar en van Maria Vrugt. Anna Maria dochter van Cor- nelis Telleman en van Geertruida van Saaze. Annie dochter van Barend Harreveld en van Elisabeth Altman. Overleden: Anna Theresia Hoetjes oud drie weken, dochter van G. Hoetjes en van A. J. Ursem. Klaas Kamman oud 94 jaar. Bertus Blom oud 76 jaar. Trijntje Ja coba Bankert oud 22 jaar, dochter van J. Bankert en van C. Mantel. Dirk van der Burg oud 84 jaar. Wynanda Johanna van Veen, oud 2 weken. Henri Wilhelmus de Rui- ter oud 5 dagen. Hendrik de Wit oud 26 jaar. Jannetje Glas oud 66 jaar. Ondertrouwd: Gerardus Tervoort, oud 29 jaar en Maria Geertruida Sengers, oud 26 jaar. Petrus Mulder, oud 24 jaar en Maria Brakenhoff oud 21 jaar. Getrouwd: Gijsbert Maria de Swart en Margaretha Brouwer. SINT PANCRAS (Maart). Overleden: Willem Kieft, 77 jaren, echtgenoot van Marijtje Pot. WINKEL (Maart.) Geboren: Antje, dochter van Pieter Nieman en van Volkertje Baas. Maurits Ger- rit Jan, zoon van Catharina Nelly Butter. Overleden: Cornelis van der Welle, oud 84 jaar, weduwnaar van Neeltje Geel. HARENKARSPEL (Maart). Geboren: Petrus Jozef, z. v. Simon Hoedjes en Agatha Beemsterboer. Maria Catharina, d. v. Adrianus Kritijer en Guurtje Maria Boon. Johannes, z. v. Johannes Meester en Dina Raven. Arie, z. v. Jan de Vet en Grietje Kiesling. Ondertrouwd: Hendrik Leijen en Elizabeth Schoon.-— Gerrit Slikker en An- nigje Lena Vos. Adrianus Tijm en Cor nelia Maria Kroner. Overleden: Trijntje Swager, oud 10 weken. Antje Raap, oud 57 jaar, onge- huiwd. Geertje Winder, oud 88 jaar, wedu- we van Tijmen Kok. eerder van Adrianus Mul. SCHOORL (Maart). Geboren: Gertrudes Cornelia, d. van Johannes Winder en van Eduarda Elisfbeth Wittebrood. Jean Jacques, z. van Jean Jacques Rijnders en van Anna Elisabeth Jonker Nicolaas Jozef, z. van Nicolaas Kaag en van Alida Maria Groot. Cornelia Johanna, d. van Johannes Gerrit Cornelis van Heelsbergen en van Adriana Paulina Heijkoop. Overleden Cornelia de Jong, 48 j„ echtgencote van Arie Hoogvorst. Trijntje Scheltus, 74 j., echtgenoote van Jacob Schrie- ken. Hendrik Paulus van Lienen, 58 j.echt genoot van Trijntje Bas Jan Govers, 83 j.. weduwnaar van Ariaantje Houdewing, eerder van Antje Bregman en Adriaantje Gootjes. Heertje Schoorl, 84 jaar, weduwnaar van Trijntje Struif.. New-York. Hoeveel Hollanders in Amerika woonach- tig zijn, die het op allerlei gebied ver ge- bracht hebben en van wie men in het vader- land nooit met een enkel woord hoort, is moeilijk te raden. Het land is zoo uitgebreid en al mogen de honderd en twintig millicen bewoners door de moderne communicatie- middelen meer van elkaars doen en laten op de hoogte zijn dan een kwarteeuw geleden, toch gebeurt er genoeg, wat dikwijls meer de moeite van het vermelden waard is dan de weerzinwekkende nieuwtjes over moord, roof en ongelukken. Soms worden zij met name in druk vermeld en dan is het opspo- ren niet zoo heel lastig, een enkele maa: helpt het pure toeval. Zoo kreeg ik voor eenige weken enkele korte regels in de kranten on- •der oogen van dr. Willem van de Wall en direct trachtte ik in verbinding met hem te komen, hetgeen me na drie weken gelukte Dr. van de Wall komt namelijk eens in de twee weken op dezelfde plek, den overigen tijd zit hij tusschen de treinwielen, achter de tralies van gevangenissen of 'de hooge muren van krankzinnigengestiqhten. Na herhaalde vergeefsche pogingen van twee kanten ge lukte het ons een paar dagen geleden tot een persocnlijke ontmoeting te geraken waar- door ik in de gelegenheid kwam een en un der omtrent zijn persoon en werkzaamheden te vernemen. Dr. van de Wall, oud-leerling van de H B S. en het Conservatorium in Den Haag, trok al op jeugdigen leeftijd de wereld in als mu- sicus. In het grootste deel van Europa, o.a. in Rusland, was hij werkzaam als harpist en als zoodanig was hij zes achtereenvolgende jaren verbonden aan de groote Metropolitan Opera in New-York. Maar zijn idealen gingen verder dan een goed orkestlid te zijn tot in hoogen ouderdom. Hij had in Liverpool mee- gemaakt hoe een alledaagsch publiek onder den invloed was gekomer van een matig zan- geresje, dat echter in het niet aan te leeren bezit was van te kunnen meeslepen met het allereenvoudigste. De vraag, die bij hem ge- rezen was, luidde: kan muziek, mits met zorg gekozen en oordeelkundig aangewend, een meeslependen invloed ten goede hebben op onze ongelukkige medeleden der maatschap- pij, zegge de verbitterdt gestraften en de zielszieken? En niet in den vorm van hen al- leen te laten luisteren naar de voordrachten van gewillige buitenstaanders als een soort weldadigheid, maar hen zelf te laten zingen en spelen? Nu is Amerika voor dergelijke proefnemingen altijd een zeer geschikt land; gemakkelijk gaat het niet, maar op den duur vindt men we! personen en instellingen met genoeg financieelen achtergrond, die er zich voor interesseeren en gelegenheid tot het doen van proefnemingen zijn er te over. Er vormde zich een comite, dat ongeveer zei: hier is het benoodigde geld, ga je gang eens voor een half jaar en laat ons de resultaten zien. Dr. van de Wall toog aan het werk met bet gevolg, dat de Rusell Sage 1 undation, die zulk maatschappelijk werk altijd de eerste jaren steunt en zich dan terugtrekt, wanneer het op eigen beenen staat, hem nog steeds aan zich verbonden heeft. En dit alhoewel dr. van de Wall sinds eenige jaren ambtenaar is aan het Department of Health van den Staat Pennsylvania en zijn sueeesvol werk den heelen dag in beslag neemt. Maar het is iets nieuws en bevat nog zooveel voor de ioe- koriist in zich, dat de Foundation hei tijdstip nog niet gekomen acht werkloos toe te zien. Hoe hij in het klein begonnen is en nu het muzikale bestuur op zich heeft van gevange nissen, tuchtinrichtingen en krankzinnigen- gestichten met duizenden bewoners is feitelijk niet met een paar woorden te vertellen; een boek, en een machtig interessant ook, zou het beter doen. Toen het comite hem aan het werk zette, stonden al zijn plannen wel mooi uitgewerkt op het papier, maar hij had deze nog nimmer aan de praktij'k getoetst. Zouden idioten wat menschelijker worden, zouden woestelingen kalmeeren en misdadigers te hanteeren zijn? Het begin viel niet mee. de wederzijdsche kennismaking leverde allerlei onverwachts op, maar de bestudeering van die problemen was bij van de Wall in gorte handen en geleidelijk ging het juist in de richting, die hij zich wenschte. Niet alleen vond hij misdadigers en abnormalen tegen- over zich en zijn illusie, ook doktoren en ouderwetsche voorstanciers van het straf- en opbergsysteem werkten hem wel niet tegen, maar lieten hem alleen begaan. Tact, liefde voor de kunst en een juist psychologisch in- zicht hebben hem er doorheen geholpen Bij zijn eerste optreden in een vrouwen- gevangenis, vol van de kwaadaardigste ele- menten, kwam een golf furies de zaal binnen- stroomen, brullend, opstandig, met het plan den boel op stelten te zetten onder aanvoe- ring van een paar voorgangsters Liet hij hen als eerste nummer een wiegeliedje zin gen? Integendeel, hij liet hen net volks'ied uitjoelen zoo hard ze konden en daalde ge leidelijk af, totdat aan het slot van den mid- dag inderdaad een slaaplied gezongen werd, zooals het behoorde. En onder aanvoering van de belhamels, die het hardst getemd bl«- ken! Aan den anderen kant heeft hij de on- dervinding gehad van in den beginne op on- verschilligheid te stuiten vooral bij d» geesteskranken en die langzamerhand te zien overgaan in opgewekte cn algemeene deelname. Het idee, dat van de Wall door middel van muziek misdadigers tot engelen zou maken ep krankzinnigen zou genezen is even oniuist als overdreven. Maar dat hij in honderden gevallen verbetering heeft ge- bracht, is een feit. Daar is de man, die in een dwangbuis met handvatsels rondliep om hem te kunnen beetpakken en die nu zonder is, maar alle betrekkingen van tooneelknecht, voorzanger, eerste tenor en wat dies meer zij, rustig en naar behooren vervult. Het meisje, dat als een steenen beeld op haar brits lag en nu meezingt; de vrouw, die aan ver- volgingswaanzin leed en de passen uit haar jeugd als balletdanseres nog niet vergeten zijnde, les geeft in rhythmische gymnastiek aar. mede-patienten en die zich niet tneer ach- tervolgd waant. Daar zijn de zangkoren en harmonie-orkesten in verbeteringshuizen voor de jeugd, waar bij het opstaan lichaams- oefeningen gedaan worden op de maat van eigen muziek en evenzoo naar den maaltijd wordt gemarcheerd. Eens of meer keeren per jaar worden er uitvoeringen gegeven voor het bestuur en naastbestaanden waarvoor het heeie jaar in den vrijen tijd iiverig gestu- deerd en gerepeteerd en geknutseld wordt. Ten slotte hetzelfde in de gevangeniswn, waar toch al een heel andere levensindeeiing heerscht dan bij ons. b.v. het gezamenlijke eten, soms 1500 tegelijk \/erken in de bui- tenlucht, bioscoopbezoek enz. Muziek is een wereldiaal; waar het ge- sproken of geschreven woord niet vermag door te dringen, bereikt de klank van stem of instrument iets Maar meer nog dan het aanhooren bevredigt het zelf ten gehoore brengen. heeft dr. van de Wall terecbt inge- z;en bij menschen. die van de maaschappij afgesloten zitten en die, zooals abnormalen, vaak tot niets anders in staat zijn dan hun hersenen af te tobben met waanvoorstellingen. Deze taak is van zulk een kolossale omvatte- lijkheid dat men niet anders dan de grootste bewondering voor onzen landgenoot hebben kan. De samenstelling van een koor of orkest in onze eigen wereld en dan de instanihou- ding met steeds beter resultaten is al een arbeid; hoeveel te meer onder menschen, af- gesloten van het normale leven. voorzien van boosaardige instincten of ziekelijke afwijkin- gen. Het gelukte dr. van de Wall bo/en ver- wachting en zijn bezigheden breiden zich met den dag uit. Want de medische en iuri- dische wereld, die hem eerst met een schou- derophalen hadden ontvangen, zijn nu enthou- siaste medewerkers geworden. Eenige jaren ge'eden werd hij uitg.: noodiged zijn inzichten te verdedigen tegenover bekende psychiaters in het Medical Centre een onderdeel ran de groote Colombia Universiteit. Hoewel van de Wall doctor in de philosophic en niet in de medicijnen is, mocht hij zijn toehoorciers absoluut van zijn stellingen overtuigen en ontving als gevolg hun volkomen medewer- king. Toen het succes van zijn eerste proeven hier in huizen van bewaring en tuchtscholen van New-York bekend werd, kwamen de aan- vragen van buiten de stad elkaar snel opvol- gen en officieel werd zijn arbeid erkend door den Staat Pennsylvania, die hem benoemde tot reizend vertegenwoordiger van het Ministerie van Gezondheid met de taak in de staats- inrichtingen te beginnen. Geen gering werk- je, wanneer men bedenkt, dat er in tin vrou- wengevangenis in Allentown vierduizend ge straften zitten. Ook hier dient men weder te bedenken, dat de Amerikaansche strafmaat veel grooter is dan bjj ons; vijftien of twintig jaar voor inbraak, gepleegd door een oude bekende van de justitie, die een vuurwapen bij zich had bovendien, is geen buitenge- wone straf. Opzendingen voor dertig, veer- tig jaar en levenslang komen dagelijks voor en hoe hopeloos verbitterd moeten deze zon- daars zijn. Tusschen her. en de geestelijk ge- storvenen werkt dr. van de Wall den heelen dag, niet in den vorm van sentimentaliteit en dilettantisme, die zich zoo vaak voordoet bij het afleiding bezorgen aan ziekenhuizen of gevangenissen, maar hij zet hen zelf aan den gang. In de plaats van het eeuwige onder gaan en ontvangen stelt hij eigen prestatie, die ten slotte het doelmatigste en dankbaarst is. Zijn ideaal is het voorbeeld van Pennsyl vania door de overige Staten te zien overge- nomen, dat muzikale therapie in staatsinstel- lingen een regeeringszaak wordt, waardoor de particuliere inrichtingen vanzelf dit goede voorbeeld zullen volgen Man kan hem slechfs van harte stieees wenschen in 2§n nobele levenstenk. --

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7