DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Buitenland No. 80 Dit nummer oesfaai nit 3 bladen, Honderd een en dertigste Jaargang 1999 Afiouiicmciitsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redact,ie No. 33. VKIJIMK Directeur: C. KRAK. Hoofdredacfeur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37960 5 APRIL Dagelijksch overzicht. DE KABINETSCRISIS IN OOSTENRIJK Waarom dr. Seipel aftreedt; betreu- renswaardige propaganda tegen hem en zijn geloof; de sociaal-demo- craten en christelijk-socialisten straks samen? Het ministerie dr. Seipel is afgetreden! Dat was gisteren de -grootste verrassing, die door de geheele wereld werd rpndge- seind. Inderdaad was het aftreden een verassing, want het is nog niet zoo heel lang geleden, dat dr. Seipel verklaarde, niet aan aftreden te denken Waarom hdj dan zoo plotseling van ge- dachten is veranderd? Dr. Seipel heeft er gis teren zelf antwoord oogegeven. Volgens hem moet het een gevolg zijn van een betreurens- waardige propaganda, waardoor er veel on- tevredenheid is gezaaid, welke zich aiet slechts tegen zijn persoon, doch ook tegen de geestelijkheid en de kerk heeft gericht. Die „betreurenswaardige propaganda" komt natuurlijik van links. De sociaal-demo- craten hadden een persoonlijken wrolc tegen den bondskanselier, wien zij in zijn admini- stratieve maatregelen een politiek van spelde- Erikken tegen hen verweten. Vooral hebben zij em de inbeslagneming van den kleinen voor- raad wapenen in het gebouw van de socialis- tische Arbeiterzeitung euvel geduid, hoewel mgr. Seipel en het hoofd der politie konden weten, dat de voorraad niet grooter was dan die der politieke tegenstanders van de sociaal- democraten. Het was echter niet slechts de poliek, die hem tot aftreden dwong. Het was ook den katholieken priester Seipel, die zich de vijand- schap der andersdenkenden op de hals haal- de. En daardoor kwam ook zijn kerk in ge- drang. En dat laatste, n.l. dat zijn kerk scha- de zou lijden door zijn aanblijven, heeft den doorslag gegeven voor zijn besluit tot aftre den. Hoe zal het nu verder gaan? Seipel stond aan het hoofd van een coalitie- kabinet van christen-socialisten, Groot-Duit schers en plattelanders. De ^Frste hebben 73 leden in den Nationalen Raad en zijn de grootste partij. Deze coalitie is nu uiteengevallen. De sociaal democraten zitten met hun 71 man.de christen-socialisten didht op de hielen Zullen zij nu weer aan de regeering komen? Er is wel eenige kans op, vooral ook, omdat de christelijk-socialisten tot het besef komen, dat het voor het welzijn van het land noodig zal zijn. de scherpe tegenstellinsr tusschen de burgerlijke en socialistische volksgroepen te oveihruegen. Ook onder de sociaal-aemocra- ten is dit besef levendig geworden. De radi- cale invloeden beeinnen in de partij minder sterk te worden en gematigder opvattingen winnen veld. Waarschijnlijk zullen zij dus met elkaar trachten samen te gaan met een gematigder partijman aan het hoofd dan Renner, den vroegeren bondskanselier, was. En ook, nu Weenen een socialistische meer- derheid heeft, is de kans groot, dat we binnen kort weer een socialistische regeering in Oos- tenrijk krijgen. VREDESVERDRAG. DE A.RBEID DER DESKUNDIGEN De werkzaamheden hervat in een kalme atmosfeer. De hervatting der werkzaamheden van de comimissie van deskundigen geschiedde gister- middag in een even kalme atmosfeer als voor de schorsing der vorige week. De geruchten omtrent een mogelijk conflict schijnen onge- grond te zijn. Niemand zou van plan zijn om aan den eersten Duitschen gedelegeerae Schacht een soort ultimatum te stellen zoo als sommige bladen beweren en van hem te eischen dat hij onverwijld met vaststaande cijfers antwoordt op de eischen der verschil lende geallieerde staten als hij geen misluk- king van de conference beoogt. Men ver- klaart integendeel dat er geenerlei geprik- keldheid tegen de Duitsche deskundigen heerscht bij de verschillende delegaties en dat vooral de Fransche delegatie er verre van daan is de hoop te verliezen dat de Duit- schers van houding zullen veranderen. Gister is, men reeds over de cijfers gaan praten. Men constateerde evenwel een enor- men afstand tusschen de eischen der geal- lieerden en de voorstellen der Duitschers no- pens het bedrag der te betalen annui'teiten alsmede inzake den duur der betalingen, maar men rekent er op dat Schacht zelf dien afstand zal doen verminderen. CHINA. DE BURGEROORLOG. Paniek te Hankau. De staat van beleg afgekondigd. Naar uit Hankau wordt benefit, moet al- daar een paniek heerschen en is er de staat van beleg afgekondigd Chineesche vluchte-. lingen dringen de buitenlandsche concessies binnen. De legers die in de nabijheid tegen- over elkander stonden moeten in totaal 160.000 man tellen. Een generaal van Woe- han liep naar de nationalisten over waardoor deze de gelegenheid kregen door de verdedi- gingslinie van Woehan heen te breken. Reuter meldt uit Hankau, dat de troepen der groep-Hankau zich op die stad terugtrek- k«j, vervolgd door de regeeringstroepen en binnenkort te Hankau verwacht worden. De concessiewijk is gebarricadeerd om t^belet- ten dat de overwonnen troepen in de Conces sies doordringen. Er is een burgercommissie gevormd tot handhaving van de rust. Tot dusver is er geenerlei bericht ingekomen van plundering. Hankau bezet. De Nationalistische troepen hebben Hankou bezet. De val van Woehan wordt eveneens spoedig verwacht Het verluidt, dat de regee ring te Nanking aari generaal Tsjang Kai Sjek den titel van maarschalk zal toekennen. als erkenning voor zijn groote overwinning. DE TERUGTREKKING DER JAPANSCHE TROEPEN UIT TSJINANFOE Volgens berichten uit Tokio zullen de Ja- pansche troepen te Tsjinanfoe op 17 April a.s. uit Tsingtau worden teruggetrokken en zal de eerste afdeeling ongev. tegen 24 April Japan terugkeeren DUITSCHI.AND. HET PROCES-LANGKOPP. Het getuigenverhoor Gistermorgen begon het verhoor der getui- g n, die spreken zouden over hun ervarin- gen met het rijksbureau voor schadeloosstel- ling Bij dit verhoor kwam het herhaaldelijk tot opgewonden tooneeltjes. Reeds kort na het be gin van de zitting trachtte een jonge man die ook Woensdag door schrepuwen de aandacht getrokken had, op de publieke tribune, den voorzitter ten gunste van beklaagde te „inter- pclleeren". Zaalwachters brachten den schreeuwer uit de zaal, waarbij hij uitriep: ..Men moest de vijf socialistische ministers, die jaarlijks 2i/£> miljard aan het buitenland betalen voor de rechtbank dagen." Als eerste getuige werd daarop de vroegere ,,justizrat" Ruhland gehoord, die zich vrijwi! lig ter beschikking van de verdediging had gesteld. Ruhland is 76 jaar oud en zeer lij- dende; door zaalwachters ondersteund strom- pelde hij op krukken de zaal in. Vroeger was getuige advocaat bij het .Oberlandesgericht" te Colmar. Na den oorlog is zijn huis door de Fransehen in beslag genomen en verkocht, zonder dat hij een cent van de opbrengst ge- kregen had. Door de inilatie heeft hij ook zijn vermogen van 450.000 mark verloren. Op een \raag. van de verdediging over zijn erva- ringen met het rijksbureau voor schadeloos- stelling antwoorddde Ruhland zeer opgewon den, dat de behandeling van zijn eischen tot nu toe zeer veel te wenschen laat. Herhaalde lijk brak getuige bij zijn relaas in tranen uit en verklaarde dat hij dikwijls honger geleden had. Getuige heeft voor een ander eveneens door den oorlog benadeelde meer dan eens gepoogd een verzoekschrift bii het rijksbureau voor schadeloosstelling in te dienen. Hij is al- tijd botweg afgewezen als hij trachttd den voorzitter Karpinski persoonlijk te spreken Toen de Verdediger dr. Frey Ruhland ten- slotte vroeg of hij maanden lang met zelf- moordgedachten heeft rondgeloopen, begon getuige opnieuw te snikken en verklaarde dat hij slechts voor zijn dochter van dit plan heeft afgezien. Tenslotte .heeft hij uit het Hindenburg- fonds maandelijks 100 mark gekregen Hier- door is getuige in het leven gebleven. Wan- neer hij deze maandelijksche toelage niet had gekregen, zou hij zonder twijfel verhongerd zijn. Bij het verhoor der deskundigen verklaarde dr. Frey, dat hij den ambtenaar van het rijks bureau voor schadeloosstelling wegens voor- oordeel moest wraken. De rechtbank besluit echter dr. Lazarus als deskundige wel toe te laten, waarop deze een overzicht geeft van de zaak-Ruhland. Getui ge geeft toe dat de oude geheimraad tot de zwaarst benadeelden behoort, omdat bij be- halve materieele schade ook zijn positie ver loren heeft. Het rijksbureau heeft Ruhlands schade op 147.000 mark geschat, waarvan hij reeds 10.000 mrk. ontvangen heeft (be- weging in de zaal en op de tribunes). Het is niet getuige's schuld dat de wet alleen mate rieele schade erkent. EEN PRIVILEGE VAN DE BEZETTING VERDWENEN. Op grond van een bepaling van de Rijn- land-commissie modht het treinpersonee! in het bezette gebied leden \an de bezettings- troepen tot dusver niet ter conrole naar hun bifjet vragen. Dit niocht alleen gecontroleerd worden door daartoe aangewezen militairen van de bezettingstroepen. Thans heeft, naar de „Koln. Z." verneemt, de rijksminister voor de bezette gebieden na langaurige onderhandelingen gedaan gekre gen, dat deze regeling veranderd wordt. Met Mei krijgt het spoorwegpersoneel het recht de kaartjes van in uniform reizende mi litairen in de coupe's en aan de stationsuit- gangen te controleeren. OPLICHTERS AAN HET WERK. Naar de correspondent van de ,,D. Allg. Z." te Hamburg meldt, is een juwelier aldaar het slachtoffer geworden van twee handige oplichters. Eenigen tijd geleden ontving hij een schrij- ven uit Philadelphia, waarin een hem onbe- kende juweelenliefhebber zijn a.s. komst te Hamburg aankondigde, met de mededeeling dat hij het liefst ongevatte steenen had. Toen dan dezer dagen de vreemdeling verscheen, werd men het al spoedig eens over den koop van steenen tot een waarde yan ruim 40.000 M.. Den volgenden dag zou de koop op een bank verder worden afgedaan. De vreemdeling verzocht echter den juwelier de gekochte steenen in zijn tasch te willen pakken en dan mee te brengen. Bij de ontmoeting op de bank voegde zich al spoedig een z.g. zakenvriend van den Ame- rikaan bij het tweetal, met een zelfde tasch bij zich. Na een kort gesprek verwijderde de man zich onder een of ander voorwendsel, weldra gevolgd door den juweelenliefhebber. Waarna de Hamburgsche juwelier tot de ont- dekking kwam, dat men hem de tweede porte- feuille met waardelooze steenen in handen had gespeeld. HET FAILLISSEMENT ZOEBKOW. Gisteren werd de eerste bijeenkomst gehou- den der crediteuren van de zusters des ex- keizers van Duitschland. De curator in het faillissement, dr. Rhein, verklaarde, dat mevrouw Zoebkow in 1916, na den dood van haar echtgenoot, prins Adolf zu Schaum- burg-Lippe, een jaarrente van 39.000 M. heeft kunnen bedingen. Alles is goed gegaan, totdat de prinses hertrouwde met den Rus Zoebkow, die ongelooflijk verkwistend te werk is gegaan; bovendien was de prinses alle controle op de uitgaven van haar man ont- zegd. Op het oogenblik bedraagt het passief 660.000 M. Men hoopt alsnog tot een verge- lijk te geraken, teneinde mevr. Zoebkow een bescheiden bestaansmogelijkheid te kunnen bieden. OOSTENRIJK. DE KABINETSCRISIS IN OOSTENRIJK. De soeiaal-democraten Van sociaal-democratische zijde wordt ver- klaard, dat de sociaal-democraten er niet naar streven deel te nemen aan een regee- rings-coalitie. Zij zijn echter bereid op den huidigen parlementairen grondslag zakelijke onderhandelingen te voeren met een nieuwe regeering, indien dat kabinet geleid wordt door gematigde lieden, die vooral de eigen- schap bezitten om een gezonde oeconomische politiek te kunnen voeren. Eenige leden der Christelijk-sociale partij, die tot een meer ge matigde richting behooren worden dan ook sedert gisteren genoemd als candidaat voor het kanselierschap, en wel vooral de huidige president van den nationalen raad dr. Giirt- ler, en de vodrmalige minister van handel, dr. Heinl. Deze zijn in sociaal-democratische kringen tamelijk geziene persoonlijkheden en hun benoeming wordt beschouwd als een ge- schikte waarborg voor het tot stand komen van een overeenkomst. Of een dergelijke can- didatuur inderdaad in aanmerking zou ko men, staat nog niet vast, aangezien de be- raadslagingen der verschillende instanties der betrokken partijen eerst Donderdagmor- gen zijn begonnen en waarschijnlijk tot het begin van de volgende week zullen duren. Eerst Dinsdag, als de christelijk-sociale par- lementsfractie bijeen komt, zou een beslissing kunnen vallen. Wat de Oostenrijksche bladen ervan zeggen. Over Seipels aftreden schrijft de Neue Freie Presse: De eerste indruk is er een van verbazing Seioel ruimt zichzelf uit den weg om een toe- nadering tot de oppositie mogelijk te maken. Ook het in gefcreke blijven van het buitenland tegenover Oostenrijlk, nu al zes jaar lang, moet den doorslag bij hem hebben gegeven Het Neues Wiener Tageblatt zegt dat ook voor Seipels nauwe vrienden zijn besluit als een donderslag uit helderen hemel is komen vallen. Tot dit besluit moet Seipels bezorgd- heid voor de katholieke kerk hebben medege- werkt, welke een steeds grooteren afval van geloovigen ondergaat, wat men toeschrijft aan Seipels onpopulariteit. Seipels aftreden beteekent geen verandering in het regeerings- beleid. Volgens het Neues Wiener Journal heeft Seipel een voorbeeld willen stellen en een be slissing willen afdwingen. Het burgerlijke anti-marxistische blok blijft bestaan. De so ciaal-democraten kunnen nu toonen of het hun ernst is met de rehabilitatie van het par- lementaire stelsel, Als zij ook nu in gebreke blijven, treft hun de verantwoording. De officieuze christelijk-sociale Reichspost ziet geen rechtstreeksche aanleiding voor Sei pels heengaan, dat streng geheim gehouden is. Het blad verzekert, dat men niet te doen heeft met een tactische schijnmanoeuvre, maar dat het den gewezen premier volkomen ernst is. De sociaal-democraten moeten nu toonen of het hun ook ernst is geweest, toen zij steeds weer betoogden, dat alleen de per- soonlij'ke tegenstellingen met Seipel hun be- letten met de regeering samen te werken. De loopgraaflinie blijft onveranderd, maar de strijdimethode moet zakelijk worden. Geen nieuwe coalities meer. Op de sociaal-democra ten rust thans een zware verantwoordelijk- heid. Het officieele Groot-Duitsche Wiener Neueste Nachrichten acht geen andere oplos- sing mogelijk geweest, omdat de oppositie zich in haar demagogiek vergaloppeerd had. Thans staan de sociaal-democraten voor een ernstige beslissing. Een flinke stap voor- waarts is thans mogelijk, als de oppositie maar wil. De Tag. een democratisch blad, doch niet- socialistisch, zegt, dat Seipel terecht heeft in- gezien, dat thans het oogenblik was gekomen om plaats te maken voor een minder onver- zettelijk, doctrinair staatsman. De balans van zjjn bewind is negatief. Er zijn voorteeken«J van een ernstig passief. In zijn plotseling heengaan ligt iets tragisch. De denkbeelden der democratic, al zijn ze nog zoo aan banden gelegd, breken zich ten slotte toch baan. De heele otpenbare meening, en vooral de arbeidersklasse, schrijft de sociaal-democra- tisch Arbeiter-Zeitung, begroet Seipels af treden met blijdschap. Het is geen schoone erfenis, die hij nalaat. De medewerking van de sociaal-democraten zal thans mogelijk zijn, als Seipels heengaan een verandering van stelsel zal blijken te beteekenen; een per- soonsverandering alleen is onvoldoende. De communistische Rote Fahne, die giste ren in beslag genomen is en zich een vijfvou- dig proces-verbaal op den hals heeft gehaald, ziet in Seipels aftreden een manoeuvre van het „burgerblok" om nieuwe volmachten voor het iascisme af te dwingen. De sociaal-demo craten zijn weer bezig het proletariaat te ver- raden. Den scherpsten strijd is dus derhalve geboden. FRANKRIJK. BEGRAFENIS VAN MYRON HERRICK. Groote belangstelling. Gisterochtend heeft hier de uitvaartplech- tigheid plaats gehad van den overleden ge- zant der Ver. Staten, Myron T. Herrick. De plechtigheid werd bijgewoond door al le leden der regeering, voorafgegaan door Poincare, vertegenwoordigers van Kamer en Senaat, het diplomatieke corps en tal van militaire persoonlijkheden. Het stoffelijk overschot wordt naar Brest overgebracht en aan boord van den Fran sehen kruiser „Tourville" naar de Ver. Sta ten vervoerd. Een rede van Poincare. Bij de begrafenis van den Amerikaanschen ambassadeur Myron Herrick heeft, naar Ha- vas meldt, de heer Poincare een rede gehou den, waarin hij o.a. erop wees, dat toen de heer Herrick in 1912 tot vertegenwoordiger van de Vereenigde Staten werd benoemd, Frankrijk gevoelde een nieuwen vriend te hebben gekregen, die niets zou nalaten om beide landen nader tot elkaar te brengen Niemand betreurde meer dan Herrick, dat de oorlog uitbrak. Hij wist dat Frankrijk al- lerminst verantwoordelijk was voor den oor log en hij zag het land aan den arbeid, ken- de zijn gevoelens. Gedurende den oorlog betoonde Herrick zich steeds een groot vriend van Frankrijk, die een der grootste ijveraars was voor de interventie van Amerika. Ten slotte herinnerde Poincare aan de tal- rijke bewijzen van Herrick's vriendschap voor Frankrijk. EEN SNELLE TREIN. Binnenkort zal er tusschen Parijs en Cher bourg een zeer snelle trein gaan rijden. Bij den eersten proefrit heeft deze trein den af stand van ongeveer 400 K. M. in 3 uur en 18 minuten gereden, dus met een gemiddelde snelheid yan 115 K.M. ner uur. De trein kan 150 K.M. per uur halen. EEN MISDAAD. Een laaghartige misdaad is er eergister- nacht te Vaucresson bij Parijs gepleegd. Een oude vrouw van zes-en-tachtig jaar is er door een bandiet, die mogelijk helpers heeft gehad, in haar slaap vermoord. De moordenaar heeft de oude vrouw letterlijk het hoofd inge- slagen. Van den dader is geen enkel spoor ontdekt en ook omtrent de motieven van dezen wreeden moord tast men in het duister, daar niet gebleken is, dat diefstal tot de misdaad heeft geleid. SCHNEIDER-CREUZOT KOOPT OOSTENRIJKSCH BEZIT. Eigendom van wijlen aartshertog Franz Ferdinand. De groot-industrieel Schneider-Creuzot heeft het in Opper-Stiermaken gelegen grond- bezit van wijlen den Oostenriikschen troonop- volger, aartshertog Franz-Ferdinand, van diens zoon, den prins van Hohenberg, ge- kochi ENGELAND. LORD BALFOUR. Hij zal zich uit het openbare leven terugtrekken. De ruim tachtigjarige staatsman Lord Bal four, die in het tegenwoordige kabinet Lord president of the Council (minister zonder portefeuille) is en 58 jaar lang in de politiek is geweest, zal zich, volgens de Daily Chro nicle, na de algemeene verkiezing terugtrek ken. Hij voelt zich te oud worden en heeft last van een keelaandoening. Hij zal zijn huis te Londen (Carlton-Gar- dens, 4) verkoopen en zich op zijn buiten- plaats Whittingehame, in Oost Lothian, ves- tigen. Balfour heeft zijn eerste portefeuille in 1885 bekleed, toen zijn oom Lord Salisbury hem tot minister van plaatselijk bestuur be- noemde. Hij heeft zich den laatsten tijd met het schrijven van zijn gedenkschriften bezigge- houden. EEN PROCES TEGEN DEN AGA KHAN. Om goederen ter waarde van twaalf millioen. In Indie is opzien geweki door een prbces, door eenige leden van de Khodzja-gemeente a anhangig gemaakt tegen den Aga Khan, het gteslelijk hoofd van de Mahomedaansche bevolking van het westelijk deel van Indie, teneinde te verkrijgen dat bepaalde eigendom- men tot een waarde van meer dan twaalf mil lioen gulden tot publieke trusts worden ver- klaara. Eischers beweren, dat bedoelde eigen- dommen sedert onheugelij'ke tijden van eene godsdienstige hoofd overgingen op het andere en bestemd waren voor publieke en liefdadige doeleinden, en zeggen, dat de Aga Khan een zeker overwicht op zijn volgelingen verkreeg en dat het schier onmogelijk is, inlichtingeii te verkrijgen omtrent deze eigendommen. Ees der eischers is de raad van Khodzja, die, on der de leiding van den Aga Khan, het beheer over bovengenoemde eigendommen heeft Sedert eenigen tijd is er onder de jonge man« nen van Khodzja een beweging gaande voor de democratiseering van hun geloof, en het aanhangig gemaakte proees is naar men meent een onderdeel van hun campagne tegen de ..autocratische machF' van den Aga Khan Zooals men weet, verblijft de Aga Khan meestentijds in het Zuiden van Frankrijk, waar hij zich langen tijd bezighield met de stoeterij en thans nog voornamNijk golf speelt en de motorsport beoefent. DE ZAAK VAN DE „FM ALONE". N De vervolging gestaakt\ Volgens den correspondent van de „Daily Telegraph" te New Orleans is het zeer waar schijnlijk, dat, ofschoon de beschuldigingen tegen den kapitein van de ,,1'm Alone" niet zijn ingetrokken, deze voor het eind van deze week tot het verleden zullen behooren. Intus- schen is zooals reeds gemeld werd het onder- zoek voor den tijd van een week opgeschorst. De correspondent voegt hier aan toe, dat naar hij verneemt zoodra de beschuldigingen tegen den kapitein zijn ingetrokken, onver wijld stappen zullen worden gedaan om uit te maken of de kustwacht een schio op de open zee tot zinken mag brengen. Tot nog toe zou er geen enkel bewijs zijn, dat de ,,1'm Alone" zich binnen de twaalfmijlsgrens bevond, toen de Amerikaansche kustwacht het schio praaide. IN DRIE JAAR NIET GEKUST. Een reden tot echtscheiding De Engelsche magistraten komen sonis voor moeilijke beslissingen te staan. Zoo dezer dagen de magistraat in het politiehof van Mortlake, die recht moest doen op een klacht van een vrouw, die van haar man, een oud-politiebrigadier, af wilde. Zij beweerde, dat hij haar niet alleen met zijn politiestok had geslagen, maar dat hij ook had gewei- eerd haar mede uit wandelen, of naar de bioscoop te nemen, en dat zij in de laatste drie jaar geen enkelen kus van haar man had,ge- had. De vrouw zette haar betoog kracht bij: door te verklaren, dat hij meer gaf om zijn gepoederde dochters dan om haar, die hem vertelde zij terloops - twintig kinderen had geschonken. De magistraat bleek van mee' ning, dat de klachten der vrouw overdreven waren en zond haar met een woord van op- beuring weg. De vrouw vertrok echter schrei- ende. DAM DOORGEBROKEN. Mijn onder water; zeven vermisten, Te Hobart, een mijnwerkersdorp in Derby is, naar Reuter meldt, een groote dam doorge- broken waardoor een mijn onder water liep. Het water sleepte verscheiden huizen mee; zeven personen worden vermist. De catastrofe is een gevolg van de stort- regens. Een geweldige hoeveelheid water stortte zich met buitengewone snelheid in do nauwe kloof, waar het plaatsje Hobart ge legen is. Boomen werden ontworteld, rots- blokken verplaatst, talrijke bruggen en hui zen meegesleurd. Het laaggelegen gedeelttf van het dorp is overstroomd. POLEN. ERNSTIGE MISDAAD BIJ KATTOWITZ. Woensdagnacht is te Eichenau bij Katto> witz een vreeselijke misdaad gepleegd. Een kind van een machinist, 14 dagen oud, zou gedoopt worden. Toen Donderdagochtend de naaste familie zich naar de woning begat, vond men het huis gesloten. Toen de woning werd opengebroken, vond men de schoonmoe- der van den machinist met doorgesneden keel naast het bed van haar kleinkind, dat even eens door middel van messteken gedood was. De jonge moeder, die verscheidene steken aan hoofd en hals had gekregen, vertoonde ncg teekenen van leven en werd' naar het zie- kenhuis overgebracht. Volgens de buren had de oude vrouw den vorigen avond een woor- denwisseling met haar schoonzoon gehad, Deze wordt van de daad verdacht, aangezien hij voortvluchtig is. Twee andere schoon- zoons, die van medeplichtigheid worden ver* dacht, zijn gearresteerd. Nader wordt gemeld, dat het vermoeden, dat de machinist zelf de dader van het gruwelijk misdrijf zou zijn, onjuist is geble ken. i Uit een gevonden brief blijkt, dat de schoonmoeder, die katholiek is, met haar schoonzoon, een protestant, ruzie gehad heeft over het geloof van het kind. Waarschijnlijk heeft nu de schoonmoeder haar dochter en het kind vermoord en daarna zelfmoord ge pleegd. De man, die's avonds de woning verlat^n had, kon zijn alibi bewijzen. ALKMAA CODRAIYT. WHirilMfWI MIMM

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1