llkMKSCllC UllUlt. De Plaatsvervanger nMantel- costui Stadsnieuws KEIJILI,ETON. Handtrd een an dertigste Jaargang. Radio-hoekje Rechtszaken No. 80 1929 Vrijda^ 5 April. laterdag 6 April. Hilversum, 1071 M. 10.10.15 Morgen- wijding. 12.15—2.— Concert door het A. V R. O.-Trio. 2.-4.— Aansluiting van het Theater Tuschinski. 4.-5.— Italiaansche lessen. 5.-6.— Fransche lessen. 6.—b.45 Concert door het A. V. R. O.-Trio. 6.45 7.45 Duitsche lessen, gv R. A. Concert door het Utrechtsch Stedelijk orkest In de pauze rede van F. v. d. Walle: Het N. V. V. in de naaste toekomst. 10.30 Persberichten. Daarna gra mofoonmuziek en volksliedjes met pianobegel. Huizen, 339.8 M. (Na 6 uur 1852 M-) (Uitsluitend K. R O.) \\3to—r God®; dienstig halfuurtje. 12.15—1.15 Concert door het K. R- O.-Tno. 1.15 2. Gramo foonmuziek* 3-4.15 Kinderuurtje. 530- 6 40 Gramofoonmuziek. 6.40—6.50 Spr M. Y fierisch: Wij gaan naar Beieren. 6.50— 7 Gramofoonmuziek. 7.7.30 Engelsche les. 7.30-8.- Spr.: Mr Drs P. A. F. Blom, burgemeester van Angerlo. Omvang en beteekenis van de tropische kolomale staaishuishoudkunde. 8.- Concert. Haar lem's salon-orkest en soliste. 9.30 Nieuwsber. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. jj 05—11.20 Lezing: New clothes. 1.20— 2 20 Het Carlton Octet. 3.10 Rugbywedstrijd tusschen een Engelsch en een fransch lezerteam. 4.50 Corelli Windeatt's octet. 5.35 Kuideruurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsbe- richten. 7.— Muziek. 7.05 Pianomuziek van Schumann. 7.20 Omroepcauserie. 7.35 Voor de jonge luisteraars. 7.50 Dansmuziek. 8.20 Popu'.air concert. De Balalaika-Seven. M Bennett, sopraan. G. Buck, humorist. S. Oessor, tenor. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 JlLezing: Motor accidents. 9.50 Nieuwsber. 9 55 Variete en dans-orkest. Uit het Palla dium. 10.55—12.20 Dansmuziek. Parijs „RadJo-Paris", 1744 M. 12.50— 2.10 Orkestconcert. 4.054.35 Kinderhalf- •iurtje. 4.35 Dansmuziek. 7.05—7.50 Gramo- 'ioonmuziek. 8.35 Concert. Orkest Plectre. 9.20 Dansmuziek. Langenberg, 462 Al. 9.35 en 11.30 Gra mofoonmuziek. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5 05—5.35 Orkestconcert. 7.20 Vroolijke avond. Orkest en solisten. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Zeesen, 1649 M. 11.20—4.20 Lezingen. 1.205-20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezin- /en. 7.20 Guttmann's symphonie-orkest. E. Transky- tenor. G. Hermann, declamatie. 8.20 Solistenconcert. Daarna tot 11 50 Dans muziek. Hamburg, 395 M. 10.20—11.20 Gramo foonmuziek. 4.20 Oud-Italiaansche opera's Orkest. 5.20 Orkestconcert. 7.20 Liefdesver- klaring in de muziek. 10.20 Dansmuziek. Brussel, 512 M. 5.20 Trioconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. 10.35 11.20 Dansmuziek. DE NEDERL. REISVEREENIGING. AFD. ALKMAAR. Naar de Riviera. De zaal van het Gulden Vlies was gister 4vond uitstekend bezet, toen de afdeeling Alkmaar der N. R. V. een vergadering hield, waar de heer A. Pieters (den Haag) voor de aanwezigen een causerie, verlucht met licht beelden, hield over de Riviera. De waarnemende voorzitter der afd., de hr. A. v. d. Meulen, opende de bijeenkomst met 'n hartelijk welkom aan den spreker van dezen avond en aan het publiek. Tevens her- innerde hij met eenige wel-gekozen woorden aan den vertrokken voorzitter, den heer C. Nannes Gorter, dien hij als een uitstekend voorzitter schetste. Hij sprak de hoop uit, dat het den heer Gorter in zijn nieuwe be trekking in Arnhem goed mocht gaan. (In stemming). Nadat spr. nog even de aanwezigen had opgewekt, om trouw de lezingen te bezoeken, gaf hij het woord aan den heer Pieters. Ook de heer Pieterse herinnerde even aan den heer C. Nannes Gorter, dien hij zoo goed gekend had. Verder dankte hij het bestuur voor de aller hartelijkste ontvangst, die hem hier weer te beurt viel. De reis naar de blauwe kusten. In zijn inleiding gaf spr. eenige beschou- Door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door C. M. G. de W. 36 ,,Waarom zou dat een grap zijn? Eva, je bent al even dwaas als die chauffeur, en ik vrees even slecht gemanierd. Ik hoop, dat de rest van het personeel niet van uw slag is". „Het personeel van uw ooms huis? Van uw oom?" Hij legde een bijzonderen klemtoon op dat woord uw, alsof hij twijfelde aan die bloed- verwantschap. „Kom, mijnheer Eva, ik zal later wel met u praten. Wij zullen elkaar wel spoedig be- grijpen. Mevrouw Talbot is moe; wijs naar s.v.p. haar kamer. Ik hoop, dat die in de buurt is van de mijne. Is u juffrouw Eva, de huishoudster? Wilt u mevrouw Talbot even haar kamer wijzen? U verstaat mij toch wel?" De man antwoordde: „Zij heeft het wel verstaan, en ik ook, maar voordat iemand aan u een van beiden een ka- mer aanwijst, wilt u mij misschien vertellen wat u bedoelt. Ik ben te oud om om den tuin geleid te worden. Dat u mijnheer Percival Talbot zou zijn, dat maakt u mij niet wijs, u hebt den verkeerde voor als u mil dat wilt wijs maken. Het spijt mij wel, dat ik onbe- Icefd lijk, maar zou u mij nu ev-on will en teggen wat a wenscht". - wingen over het werk der N. R. V. Toen de N. R. V. pas in de kinderschoenen stond, kenden bijna alle leden elkaar. Thans, nu de N.R.V. een 70.000 leden telt, is dat niet meer zoo. Vroeger zag men elkaar telkens weer te- rug. Dat wekte vriendschap op, dat verhoog- de de genoegens van een reisje. Eenige jaren geleden is het idee gekomen, om de „Genera- le" te vormen: groote reizen van de geheele N. R. V. Ook dit jaar zal een Generale ge- houden worden, n.l. naar de Cote d'Azur, waaraan veel meer dan 1000 leden zullen deelnemen. Dat is niet te bout gesproken, want de generale reizen blijken aantrekkings- kracht te hebben. De organisatie wordt tot het uiterste op- gevoerd. Groepen van plm. 30 man worden gevormd, die geheel apart Staan en toch in groot verband bij elkaar hooren. Daardoor gaat het karakter van de groote massa weg Een voordeel van die groote aantallen is, dat door de gemeentebesturen van vreemde dorpen en steden veel meer gedaan wordt, om hun plaatsen aantrekkelijk te ma- ken. Altijd gaat men derde klas. Dat is uit stekend in orde en het verhindert, dat min der goede gesitueerden de reis niet kunnen meemaken. En de derde-klas-rijtuigen zija goed en prettig. Een ander belangrijk feit is, dat men dit jaar de nachttreinen heeft kun nen vermijden, hetgeen zeer gelukkig te noe- men is. Nu kan men in Bazel overnachten om den volgenden dag door schitterend berg- landschap verder te gaan. Ook op den terug- weg heeft men dezen keer geen nachttrein. Deze weg gaat over Parijs. Er is geen kwestie van gejaagdheid. 7 da- gen blijft men in Nice, om rustig te kunnen genieten. Er kan dus heel wat genoten wor den, 11 dagen lang voor 125. Een koopje dus De Riviera. De Riviera is een der mooiste deelen van Frankrijk. Het is een sprookjesachtig land. De Azurkust is in elk opzicht begenadigd. Bijna elke dag is een zonnedag. Een zon- looze dag is daar een uitzondering! Alleen deze winter. is ook de Riviera niet ontko- men aan de koude. Dan zijn er de Zee-Alpen, die bedekt zijn met een schitterenden plantengroei; een over- dadige weelde van palmen, bloemen en strui- ken. Ieder, die er komt, doet levensblijheid op in dit land. Bij het naderen van de Cote d'Azur verandert men als't ware. Men wordt gezond, men voelt zich vroolijk, gelukkig. En dat alles doet de omgeving die men reeds vanuit den trein ziet. Een omgeving, die tel kens en telkens weer wisselt. Woeste baal- tafreelen, rotsen, tuinen en kasteelen wisselen elkaar snel af. Onvergetelijk is het. En dan de zee! Dat is het grootste wonder. Want deze zee heeft een wonderlijke, door- zichtige blauwe kleur, een kleur, die niemand kan naschilderen, niemand kan beschrijven; het is een zee, die men nooit vergeet, die haar weerga niet vindt. Dat wonderlijke blauw is onvergetelijk. En dan te denken, dat aan die zelfde zee de oude beschaving ligt! De menschen zijn alleraardigst. Men voelt er, als men met hen in aanraking komt, de oude beschaving als't ware. Die oude be schaving en de hooge kunst en de prachtige natuur hebben met elkaar een stempel ge- drukt op de bevolking, die hoffelijk, beminne- lijk is in alle opzichten. Ook op de kunstwerken ligt nog een stem pel der oude Romeinsche beschaving. Men kan genieten van schilderstukken van oude, bekende meesters. De legenden! Ook die zijn aan de Cote d'Azur in omloop. Tal van balladen zijn ontstaan in die streken, om later naar het Noorden over te waaien. Spr. gaf daar eeni ge voorbeelden van, waaruit bleek, dat de bevolking steeds een beschaafden geest had en heeft. De lichlbeelden. Tot zoover de inleiding. Daarna ging de heer Pieters over tot het vertoonen van lantaarnplaatjes uit de Riviera en al dadelijk bleek, dat de spr. in zijn inlei ding niet te veel gezegd had Inderdaad, de natuur is er mooi, de fauna is overweldi- gend, de dorpen en steden liggen er schilder- achtig tusschen bergen, aan de kust, in dalen en op hooge bergtoppen. We hebben kiekjes gezien van de meest be kende plaatsen als Monte Carlo, Nice en ve- le anderen. We hebben in gedachten de ber gen beklommen, de blauwe zee bewonderd, de eilanden ten zuiden van de kust bezocht; oude kasteelen en kloosters, kerken en palei zen bezichtigd; we zijn het Casino van Mon te Carlo binnengestapt om het roulettespel te „bewonderen", we hebben gehoord van het beroemde museum en aquarium van den vorst van Monaco, van zijn schitterend aange- legde tuinen, die een lust voor de oogen zijn Mevrouw Talbot scheen de norsche hou- ding van den man amusant te vinden. Zij lachte hartelijk. „Het is waarlijk zoo grappig niet. Ik had niet gedacht, dat ik het zoo goed voorspeld had. Is het mogelijk, dat wij aan een ver- keerd adres zijn beland?" Haar echtgenoot scheen zijn kalmte nu toch een oogenblik te verliezen; hi, bleef zijn aandacht bepalen bij den man. „Het zou mij spijten onaangenaamheden met elkaar te krijgen, terwijl wij elkaar nog zoo weinig kennen, mijnheer Eva. Laat mij u even attent maken, dat u zich vergist en niet ik. Ik ben Percival Talbot, neen val mij niet in de rede, laat mij uitspreken. Ik ben Percival Talbot van Monniksland. Dit is fm- mers Monniksland?" „Ja. Maar dat u „Neem een raad van mij aan en spreek dien volzin niet uit; of wij zouden onaangenaam heden krijgen. Indien u van avond in mijn dienst wilt blijven, dan zult ge mij gehoor- zamen en uw vrouw ook. Breng mijn vrouw dadelijk naar haar kamer. Indien u het niet doet, zult u uit huis gezet worden en uw connectie met Monniksland zal zoo spoedig mogelijk geeindigd worden. En nu, juffrouw, doe wat ik u gezegd heb; of wou u die deur uit?" Hij wees naar de voordeur, waar de auto nog steeds voor stond. ,'jAls u niet doet wat ik zeg, man, dan zult u er spoedig uit zijn". ,,John!" kwam de vrouw tusschen beiden. „Neem me niet kwalijk, mijnheer, maar hij en waar de natuurliefhebbers en Nat. Hist, studeerenden stof vinden voor een uitgebreide studie in cactussen, palmen en alle andere mogelijke planten, die in de Zuidelijke stre ken groeien. Alles op te noemen, het is on doenlijk. We kunnen volstaan met te zeggen, dat de heer Pieters een zeer uitgebreide col- lectie platen had, die alle de schoonheid van de Cote d'Azur duidelijk deden uitkomen. Met deze lezing en deze serie lichtbeelden kreeg men dan ook een zeer uitgebreid over- zicht van de Riviera en men verlangt als 't ware naar den tijd, om er zelf heen te gaan en zelf dien rijkdom te bewonderen. Dat was ook het doel van dezen avond, en de heer Pieters is volkomen geslaagd. Hij heeft de menschen warm gemaakt voor de a.s. Generale reis naar het land van de blau we zee en blauwe kusten. Dat merkte de wn. voorzitter ook op in zijn sluitingswoord, waarin hij den spr. allerhar- telijkst dankte voor dezen avond. Het was een zeer geslaagde avond! INGEKOMEN PERSONEN. K. Dros, N. H., ass. in de huishoudinj*, Houttil 12, van Texel. C. LobachZee- straten, R.K., zonder beroep, C. W. Bruin- visstraat 35 van Aa'smeer. S. Coster, geen, koopman, Raakjes 6 van Amsterdam. J. G. Sinnige, R.K., koopman, met vrouw en acht kinderen, Groenelaantje 11 van Akersloot. J. Bijtjes, geen, groentehande- laar met vrouw en kind. St. Annastraat 25 van Amsterdam. J. Zipp, zonder beroep, en vrouw N.H., Comansstraat 12 van Den Helder. E. Asjes, geen, bakkersknecht, Westerweg 174 van Bergen. J. Luken, R.K., zonder beroep, Nassauplein 17 van Obdam. C. Luken. R.K., zonder beroep, Nassauplein 17 van Obdam. M. Dol, N.H., 1.1. verpleegster, Paternosterstraat 16 van Apeldoorn. T. Klare, D.G., 1.1. verpleegster, Paternosterstraat 16 van Wie- ringen. C. P. M. Conens, R.K., liefde- zuster, Nassauplein 17 van Voorburg. M. Volgers, N.H., zonder beroep, Eikelenberg- straat 27, van Enkhuizen. G. Prijs, N.H., zonder beroep, Molenbuurt 25 van Oude Niedorp. S. Koppen, N.H., zonder beroep, Kennemerpark 14 van Arnhem. J. H. Ackema, geen, tandarts, Nassaulaan 25 van Haarlem. Th. Goudsblom, R.K., expeditie- knecht, Nieuwstraat 21 van Warmenhuizen. F. Pasterkamp, N.H., dienstbode, Ritse- voort 42 van Urk. J. Lenaarts Pinkster, geen, met vrouw en 4 kinderen, Luttik Oudorp 62 van Haarlem. F. J. A. Hillen, R.K., winkelbediende, Nieuwesloot 59 van Rotterdam. J. M. Huijgen, R.K., dienst bode, Voordam 1 van Wormerveer. M. C. Leunis, G.K., dienstbode, Stuartstraat 87 van Egmond aan Zee. H. van der Sluis, N.H., arbeider met vrouw en drie kinderen, Hoever- kade 6 van Den Helder. DIEFSTAL MET BRAAK. De Vi-erde Kamer der Amsterdamsche rechtbank verklaarde op 24 Januari 1.1 de r-ecidivisten J. W. Roos, oud 44 jaar, G. F Kuypers, oud 29 jaar, en P. J. E. M. Brizee, oud 48 jaar, schuldig aan een in den nacht van 16 op 17 November 1.1. in perceel Singel 270 gepleegde poging tot diefstal met braak, Kuypers en Brizee bovendien aan diefstal met braak, met veroordeeling van Roos en Brizee, overeenkomstig den eisch van het O. M., ieder tot vier jaar en van Kuypers, tegen wien ook vier jaar was gevorderd, tot drie jaar gevangenisstraf. Kuypers berustte in de hem opgelegde straf, doch Roos en Brizee teekenden hooger beroep aan. Dit appel werd gister voor het gerechtshof te Amsterdam behandeld. In herinnering zij gebracht, dat de drie verdachten zich in den nacht van 16 op 17 November 1.1. door middel van braak toe- gang verschaffen tot de kantoren en maga- zijnen, gelegen gelijkvloers en op de eerste verdieping van peroeel Sirigel 270. Kuyper en Brizee eigenden zich een hoeveelheid si garen toe. En alle drie hielpen een brandkast kantelen, trokken de slotplaat en een trekker er van af en boorden er gaten in. Maar zij konden er niet in slagen, de brandkast te ope- nen. Bovendien legde het drietal de hand op -een aantal coupons stof ter waarde van een f 4500. Zij pakten die stoffen in en legde ze in de gang klaar om mee te n-emen, waarop Roos er op uitging om een handkar te halen, teneinde het goed te kunnen vervoeren. Zoodra hij buiten kwam, achtten de recher- cheurs H. Wiarda en K. Bilkes, die het drie tal gevolgd was, den tijd gekomen om in te grijpen. Zij arresteerden de drie inbrekers, die in het bezit van een volledige uitrusting inbrekerswerktuigen bleken te zijn. Alle drie bekenden. meent het goed. Misschien is er een misver- stand, dat door u kan worden verklaard. U moet het liever tot morgenochtend uitstellen". Zij keek haar echtgenoot aan met een veel- zeggenden blik. En zich weder tot Talbot wendende, voegde zij er bij: „Heb ik u goed begrepen, mijnheer, dat u twee kamers verlangt een voor deze dame en een voor u zelf?" „Ja». „Maar mijnheer, wij hebben maar een ka mer in gereedheid gebracht; de andere kan heel spoedig klaar gemaakt worden. Er zijn kamers genoeg in huis, maar het is lang ge leden, dat er een van gebruikt werd. Gaat u mee, mevrouw?" „Zal ik meegaan?" vroeg Talbot. Half lachend schudde zij het hoofd, alsof zij het niet met zich zelf eens was. „Ik geloof niet, dat het noodig is, is't wel? Ik zal veilig aan de handen van me vrouw Eva kunnen worden toevertrouwd. En ons diner? Krijgen wij ook iets te eten en wanneer?" „Het diner voor mijnheer Talbot is gereed gemaakt. Zij wierp een zijdelingschen blik op den eigenaar van dien naam. „Er zal rijkeiij-k genoeg zijn voor twee. Het'zal over een half uur klaar zijn of hoe laat u verkiest". „Ik kan over een half uur klaar zijn. En jij?" Zij richtte die vraag tot haar man. „Ik ook best. Waar is de eetkamer?" „Ik zal een dienstmeisje zendsn om u de kamer te wijzen". Mevrouw Talbot en juffrouw Eva gingen de breede trap op. Talbot bieef benoden staan Roos en Brizee verklaarden in hooger be roep te zijn gekomen, omdat zij de straf te zwaar vonden. Zij deden hierbij uitkomen hoe moeilijk't hun valt zich te reclasseeren. De waarnemende advocaat-generaal mr. Andringa wees op het zware strafregister der beide verdachten, die zeer ongunstig bekend staan, en vorderde bevestiging van het tegen hen gewezen vonnis. Mr. De Ranitz, de verdediger van Roos, en mr. Huijer, de verdediger van Brizee, ver- zochten een lichtere straf. Aangevoerd werd, dat Roos, toen hij uit de gevangenis kwam, begonnen is met werk te zoeken, doch nergens loonend werk kon vinden en voorts, dat hij onmiddellijk bekend en aan het onderzoek volledig meegewerkt heeft. En wat Brizee betreft, werd opgemerkt, dat hij wel is waar een slecht strafblad heeft, maar dat daarbij toch twee feiten niet uit het oog verloren mogen worden. In de eerste plaats werd hij 35 jaar geleden hij was toen 14 jaar oud! wegens diefstal dadelijk tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Een d-ertig jaar laten zou ongetwijfeld een andere maatregel op hem zijn toegepast en zou hij onder r-egeeringstoezicht zijn ge- plaatst. En verder valt op, dat hij 19 jaar oud reeds tot 3 Yi jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld. Ook wees pi. er o.a. op, dat verdachte Brizee, volgens zijn zeggen bij den rechter- commissaris, walgt van het milieu der be- roepsmisdadigers en dat het reeds meermalen is voorgekomgn. dat een hardnekkig mis- dadiger zichzelf reclasseert. Uitspraak 18 April a.s. GASCORRUPTIE Twee diredeuren voor het gerechts hof te Arnhem. Voor het gerechtshof te Arnhem heeft gis- teren in hooger beroep terecht gestaan G. A. S., gasdirecteur te Winterwijk, die in eersten aanl-eg door de rechtbank te Zutfen bij vonnis d.d. 15 Juni 1928, was veroordeeld tot 200 boete of 1 maand hechtenis. Het O. M. en de verdachte waren tegen het vonnis in hooger beroep gekomen. Ver dachte was ten last-e gelegd, dat hij in strijd met zijn plicht, steekpenningen had aange- nomen van fabrikanten die aan de gasfabriek te Winterswijk leverden. De verdachte bleef ontkennen steekpen ningen te hebben aangenomen. De directeur der Wilson-fabrieken verklaar de, als getuige, dat vele gasdirecteuren steek penningen aannamen. Getuige verklaarde zijn v-ertegenwoordiger K., die de steekpenning moest overhandigen, ten voile te vertrouwen Getuige K. verklaarde in 1926 en 1927 de gelden aan den verdachte te hebben overhan- digd. Nooit heeft getuige gelden, die ver dachte zou geweigerd hebben, in zijn eigen zak gestoken. Verdachte had zonder eenige aarzeling telkens het geld aangenomen Verschillende getuigen a decharge verklaar den wel eens den indruk te hebben gehad dat getuige K. niet eerlij-k handelde bij het uit- reiken der steekpenningen, terwijl enkele an dere getuigen nog een gunstige verklaring af- legden omtrent verdafchte's betrouwbaarheid De proc.-genc-raal mr. Cnopius eischte be vestiging van het vonnis a quo met verocr- deling van den verdachte tot f 200 boete of 1 maand hechtenis. De verdediger mr. de Jonge uit Zutfen wees er op, dat verdachte door deze zaak zeer veel heeft geleden; hij is er tien jaar ouder door geword-en; zijn vrouw heeft het zich zoo aangetrokken, dat zij krankzinnig werd. Voor een en ander is de verdachte met zijn geheele gezin te gronde gericht. Pleiter vroeg vrijspraak. Uitspraak 18 April. Hierna stond voor een zelfde feit terecht de heer A., directeur der gasfabriek te Zutfen. Ook deze verdachte was veroordeeld bij vonnis der rechtbank te Zutfen tot 200 boete of 1 maand hechtenis. Eerst kyhen AMSTERDAM, Nieuwendijk 225-229. Verdachte en het O. M. waren in hooger beroep gekomen Getuige W. en getuige K. verklaarden, dat ook in dit geval steekpenningen waren be- taald, wat verdachte pertinent bleef ont kennen. Een aantal getuigen a decharge uit de vo- rige zaak, werden ook in deze zaak gehoord. De procureur-generaal mr. Cnopius requi- reerde bevestiging van het vonnis in eersten aanleg gewezen, met veroordeeling van ver dachte tot f 200 boete subs. 1 maand hechte nis. Mr. de Jonge uit Zutfen pleitte vrijspraak. Uitspraak 18 April. FLESSCHENTREKKER. Wegens flesschentrekkerij en oplichting was tegen H. G., wonende te Haarlem, resp. een en vier maanden gevangenisstraf ge- eischt. De rechtbank te Haarlem verooraeel- de hem thans tot twee gevangenisstraffen van vier maanden. VERDUISTERING IN DIENST- BETREKKING. Zich in. totaal f 90.000 toege'eigend Voor de vijfde kamer der rechtbank te Am sterdam heeft gistermiddag terechtgestaan een 33-jarig persoon, die als kantoortrediende in betrekking is geweest bij een drukkerij, al- daar. Hem was ten laste gelegd, dat hij in deze functie twee bedragen, resp. van 5000 en f 3250 heeft verduisterd, welke bedragen hij op 16 December 1927 en 2 Februari 1928 gei'nd en ontvangen lwd tegen afgifte van een door hem, als gemachtigde van de druk kerij, met zijn naam onderteekend biljet. Deze bedragen zijn slechts een gering ge- deelte van hetgeen verd. zich eenige jaren lang ten nadeele van zijn patroons heeft toe- geeigend, in totaal heeft hij ongeveer negen- tig duizend gulden verduisterd. De oneerlijkheid van dezen jongeman, die reeds op jeugdigen leeftijd in de zaak wat gekomen, werd in de hand gewerkt door de bijzondef slordige manier, waarop het finan- cieele beheer van de drukkerij werd gevoerd. De jaarlijksche controle op de boekhouding werd overgelaten aan een commissie van drie niet bcpaald deskundige personen, die tel- kenmale in haar rapport aan de jaarverga- dering meedeelde, dat de boekhouding in orde was. De frauduleuze inning aan het girokan- toor van de twee geldsbedragen, waarvan hier sprake is, werd ontdekt door verd.'s va- der, die aan de drukkerij een belangrijke functie bekleedde, welke hem het recht gaf, verschillende rekeningen te openen en als ge machtigde van de ondernecning gelden te in- nen. Ook zijn zoon, in wien hij het volste vertrouwen had, mocht zulks doen. Wel had hij gemerkt, dat zijn zoon, die gehuwd is. grootscheeps leefde en ook voor de andere employe's was dat geen geheim, maar alge- meen 'werd gedacht dat de jongeman er met handelen wat bijverdiende. Daar de vader na zijn ontdekking, waarmede hij den be- stuurder dadelijk in kennis had gesteld, den indruk had gekregen, dat men hem van me- deplichtightid verdacht, had hij voorgesteled de zaak in handen van justitie te geven. Hierop is men toen niet ingegaan; eerst een jaar later is, als gevolg van bijzondere omstandigheden, aangifte gevolgd. Verd., die gedetineerd is, bekende met een onverschillig gezicht het hem ten laste ge- legde; de rapporteur schildert hem dan ook als iemand, op wien niets indruk maakt. Hij vindt het alleen jammer, dat hij zijn vader in een mfteilijk parket heeft gebracht, dat zijn vrouw gebrek lijdt en dat hij met mooi weer opgesloten zit! De eisch luidde: een jaar en zes maanden gevangenisstraf. ART. 251 BIS W. V STR De Vijfde Kamer der Amsteidamsche Rechtbank veroordeelde een vrouw wegens het uit winstbejag in behandeling nemen van een vrouw, daarbij de verwachting van abor tus opwekkende, tot zes maanien gevange nisstraf. Het O. M. had negen maanden ge vorderd. Een andere vrouw we<*d schuldig ver klaard aan medeplichtigheid aan hetzelfde misarijf en veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch van het O. M. UTRECHT, Oude Gracht 151 tot zij boven waren. Boven gekomen, maakte zijn vrouw een kleine beweging met de hand tot haar man, toen verdween zij. Hij wendde zich toen tot Eva, die als een stille toeschou- wer was blijven staan. „En nu, John Eva, waar kan ik een paar woorden met u praten?" Het antwoord van den man was haast niet te verstaan; het was duidelijk, dat hij uit zijn humeur was. „Ik weet niet waarom mijn vrouw die jonge vrouw boven gebracht heeft daar had zij het recht niet toe; nu, we zullen tot morgen wachten. Hier, ga maar met mij mee, dan kunnen wij met elkaar spreken". Hij ging een deur links in en draaide het electrisch licht op. Talbot volgde. „Er schijnt electrisch licht te zijn in het heele huis". „Ja, er is electrisch licht in het heele huis" „Waar komt de stroom van daan u woont een heel eind van de stad af". „Daar zorgen wij zelf voor; en wat den afstand van de stad betreft, als u Percival Talbot is, zooals u zegt, dan zult u wel weten hoever wij van de stad af zijn. En nu de kwestie. Wie is u?" De spreker had plotseling een aanvallen- den toon aangeslagen. Hij zag den ander aan met opgericht hoofd en vierkante schou- ders, alsof hij een weerspannige matroos was. Hij antwoordde beleefd, maar juisf daar door meer indrukwekkend. „U brengt niij in een moeilijke posift'e, John Eva-". „Praat maar oict steads over John Eva STRAATROOF. De Vijfde Kamer der rechtbank te Am sterdam veroordeelde den '26-jarigen reiziger, die in den avond van 6 Februari 1.1. in de Nicolaas Maesstraat aldaar aan een dame een taschje met f 4 ontrukte. tot vier maan den gevangenisstraf met aftrek der geheele preventieve hechtenis. ik ben niet John Eva voor u". „Ik vrees, dat u het ook niet lang hier zult blijven, John Eva. Zeg nu geen onzin, man. Je begaat een van de ernstigste fouten, die ge ooit in uw leven begaan hebt. Ik ben niet de Percival Talbot, dien ge verwachtte, maar toch ben ik Percival Talbot de eigenaar van het huis en den grond, waarop het staat, van alles wat het bevat, van alles wat Regi- na'd Talbot heeft nagelaten". „Dat geloof ik niet; als u niet de Percival Talbot is, dien ik verwachtte, en ik weet, dat u die niet is, zonder dat u het mij vereld had, hebt ge niet meer recht op dit huis dan de ge- ringste landlooper". „John Eva, je bent een dwaze vent en je begaat een heel ernstige vergissing. Ik heb bewijzen voor hetgeen ik zeg volledige bewijzen. Ik weet alles van je af, ik weet welk soort man je bent, ik ken de positie, die je bekleedde in het huis van mijn oom". „Van uw oom!" „Ja, van mijn oom, en als je den minsten twijfel mocht koesteren, dat Reginald Tal'bot mijn oom was, en ik zijn erfgenaam ben, dan moet je het liever voor je houden, want zoo dra je het in je hoofd mocht krijgen, dat ver- moeden bekend te maken, laat ik je voor goed de deur uit zetten. Zooals ik je reeds zei, ik ben niet de Percival Talbot, dien je verwacht te, maar ik ben een man, die meent, wat hij zegt. En nu John Eva, hebben wij elkaar be grepen of moet ik beginnen met je de deur uit te zetten?" „U is een wonder, dat bent u een won der. Dat u zoo brutaal is daar te durven staan en zoo tegen mij te spreken". 'Wordt vervolgd i MB „Ik t

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5