Mtaarsclfi Couiant. Spaansctie visioenen en droomen Geneeskondip brieven. rheumatiek; No. 80 Hondsrd een en dertigste Jaargang. Vrijdati 5 April. HOOIKOORTS. Mijn onderwerp hoort eigenlijk m den zomer thuis. Het kan daarom yreemd schij- nen, er nu reeds over te schrijven in plaats van het tijdstip af te wachten, dat het ac- tueel zal zijn. Bij het eind van mijn verhaal, wanneer de behandeling ter sprake komt, zal blijken, dat ik geenszins van voorbarig- heid beschuldigd mag worden. De naam ..hooikoorts" is zoo in de volks- spraak ingeworteld, dat hij in gebruik blijft, niettegenstaande wij sedert jaren wetep dat hij absoluut onjuist is en het wezen der zaak allerminst aangeeft. Want de zoo ge- noemde ziekte heeft met hooi mets te ma- ken en koorts komt er niet bij voor. Het eenige verband met hooi bestaat hierin, dat zij optreedt in den tijd, dat de hooioogst plaats heeft. Dit feit viel in die mate op, dat de benaming bij onbekendheid met het we zen der ziekte te begrijpen en verontschul- digen is. Zij is het eerst beschreven in 1801 door Heberden. Vollediger (1819) geschiedde dit door Bostock, die zelf aan de ziekte leed en haar zomercatarrh noemde. Hij deed het zoo nauwkeurig, dat er heden ten dage niet veel aan toe te voegen is. Van de vele an dere benamingen noem ik slechts: herfst- catarrh, Juni-verkoudheid, rozenkoorts, warmtecatarrh, rogge-astma, nieskoorts, terwijl later meest gesproken werd van hooikoorts of van Bostock's zomercatarrh. De verschillende namen wijzen er reeds op, met Welke soort ziekte wij te doen heb- ben. Nadat reeds gedurende eenige dagen wat grooter afscheiding uit den neus en sterker neiging tot niezen werd opgemerkt, terwijl de binnen-ooghoeken af en toe jeu- ken, treedt op een mooien dag in het eind van Mei of het begin van Juni plotseling een heviger aanval op. De oogen worden rood, de neus scheidt een groote hoeveel- heid vocht af, welke den indruk maakt van helder water te zijn. Daarbij voegen zich allerheftigste niesbuien. Volgen eenige da gen van droogte en zonneschijn, dan nemen die verschijnselen steeds in heftigheid toe en bovendien kunnen ook nog jeuk aan het verhemelte en aanvallen van asthma bp- treden, terwijl de patient lusteloos wordt, zijn opgewektheid tot werken verliest, met moeite zijn dagtaak vervult en angstig schel licht en vooral zonnestralen vermijdt Komt er een flinke regenbui, dan kan hij als door een tooverslag in eens hersteid zijn, totdat de zon weer gaat schijnen en de ellende van voren af aan begint. Dit duurt eenige weken, soms vier, some ook acht of nog raeer en dan verdwijnen alle genoemde verschijnselen tot het volgend jaar. Het eigenaardig v^rschijnsel' heeft zich voorgedaan, dat tot voor korten tijd over de ziekte uitsluitend geschreven is door ge- neeskundigen, die er zelf aan leden, te be- ginnen met Bostock. De algemeene belang- stelling kon zij niet trekken en in de offi cieele wetenschap en in de leerboeken was er zpo goed als niets over te vinden. De verklaring van dit verschijnsel wordt het best gegeven aan de hand van een door Dunbar gemaakte vergelijking met de zee- ziekte. Van beide ziekten weet men nu cenmaal, dat zij volstrekt niet gevaarlijk en slechts van tijdelijken aard zijn. De ver schijnselen zijn niet van aangenamen aard, zelfs min of meer onsmakelijk or te aan- schouwen, somtijds' zijn zij nog in staat, den spotlust op te wekken. Veel notitie wordt er door de omstanders dan ook niet van genomen. Evenmin deed de officieele we tenschap dit, ten deele misschien omdat zij er niet goed raad mee wist: wat het was, werd niet begrepen en wat er tegen gedaan kan worden met hoop op succes was niet bekend. Een groote tegenstelling vormde met deze negatieve houding het subjectieve gevoel van den patient, die zich doodonge- lukkig kan gevoelen, zich ergert over de onverschilligheid van zijn omgeving, zoolang tenminste zijn apathie niet groot genoeg is om zich van de aardsche zaken niets meer aan te trekken, terwijl hij het leven als een maar zeer betrekkelijk genot beschouwt. Zoo kon zich het merkwaardig verschijn sel voordoen, dat de slachtoffers der ziekte zelve er zich mee gingen bemoeien. In Duitscnland werd een vereeniging van hooi- koortslijders opgericht, welke zich jaren- lang in een grooten bloei heeft mogen ver- heugen. Het bestuur verzamelde elk jaar nauwkeurig de ervaringen, welke de leden g^reg^ld toezonden. Dc zetel der vereeni ging was Helgoland. Want inmiddels was men zoo ver geko- men, dat de oorzaak bekend was geworden. De ziekte bleek samen te hangen met den bloei van bepaalde planten en al bestond nog lang verschil van meening over de wijze, waarop het werkte, niemand ontken- de langer, dat het binnendringen van stuif meel m oogen en neus noodig was om de ziekte te doen uitbreken. Maar daarnaast is noodig, dat de mensch een zekere over- gevoehgheid heeft voor een in dat stuifmeel aanwezige stof. Wie deze eigenschap niet f}.\' °cmerkt er mets van als zelfs betrek- *®hjk groote "ocveelheden stuifmeel op zijn shjmvliezen komt. Voor de gevoeligen vond Dunbar, dat 1/40.000 milligram vol- doende is, om verschijnselen van hooikoorts te voorschijn te roepen. Een enkel stuif- meelkorreltje is dus al genoeg Nu zijn in den bloeitijd der' grassen die stuifmeelkorrels zoo ruim in de atmosfeer verspreid, dat zij practisch overal aanwe- Mg zijn. Zelfs midden in Londen heeft men re gevonden. Alleen op Helgoland, waar zoo goed als geen plantengroei bestaat en midden op zee blijft de lucht da vrij. In Helgoland wordt door de bemoeiingen van den genoemden bond nog gezorgd, dat elk grassprietje, dat probeert te bloeien, on- meecoogend wordt afgemaaid voordat het zoover is. En toch kan daar bij Zuidenwind toch nog hooikoorts voorkomen. Het stuif meel (pollen) meet dan v«n het vasteland zijn overgewaaid, Sedert men den aard der ziekte beter heeft leeren kennen, hebben ook andere onderzoekers dan juist hooikoortslijders zich met de studie bezig gehouden en met name getracht de vatbaarheid voor de ziek te kleiner te maken of geheel weg te ne men. In vele gevallen zijn deze pogingen geslaagd. En zoo weten wij dan, dat er twee wijzen van bestrijding zijn: le. zich vrij te houden van stuifmeel en 2e. zijn vatbaar heid te bekampen. De eerste methode is niet gemakkelijk maar toch uitvoerbaar. Niet ieder kan elk jaar eenige weken naar Helgoland gaan of een groote zeereis maken. Maar wel kan men de neusopeningen afsluiten met een propje watten in gaas, waardoor de inge- ademde lucht wordt gefiltreerd en de pol- lenkcrrels in de watten blijven zitten. Hier- voor is echter oefening noodig en dus moet geen verhoogde prikkelbaarheid hebben, er mee beginnen. De oogen blijven dan wel on- beschermd, maar de verschijnselen, welke daar optreden, kunnen gemakkelijk bestre- den worden met oogdruppels, door den huis- arts voorgeschreven. Op die wijze kan men den gevreesden tijd namelijk rustig door- brengen. De tweede methode eischt nog veel lan- gere voorbereiding. Het is nu zeker reeds meer dan tijd voor hem, die dit jaar nog het voordeel van de„e geneeswijze wil genie- ten. Zij bestaat in geregelde inspuitingen van aftreksel van stuifmeel, waarover se dert ruim vijftien jaren uitgebreide ervaring verkregen is. Zij behoort echter aan zeer bevoegde handen te worden toevertrouwd, omdat bij de behandeling rekening gehou den moet worden met de zeer groote indivi- dueele verschillen welke bij de patienten bestaan. Gewoonlijk 'is elke week een in spuiting roodig. H. A. S. Binnenland pakt dat zoo id neemt het zoo niet om het te hebben, nee hoor, volstrekt niet, maar zoo maar, he, ach zoo uit slordige on- benulligheid; wat doe je al niet in zoo'n bui van onbenulligheid, he". Maar de officier van justitie vond het zoo onbenullig nog niet; hij zei: „U hebt den tweeden dag van uw dienst al de kasten over- hoop gehaald om te snuffelen of er iets van uw gading te vinden was". Ze keek ontsteld-onbenullig op. „Gut, was dat toch heusch waar? Dep tweeden dag al?" En ze schudde het hoofd met een gezicht van: „Hoe is't in 's hemelsnaam mogelijk, 't most niet magge!" „Deed' u dat ook uit onbenulligheid?m- formeerde de politierechter voorzichtig. Ze knikte-vriendelijk: „Zeker, zeker, edel- achtbare. Waarom zou ik anders een kast overhoop halen, he?" De officier scheen het niet te gelooven Hij vroeg 2 maanden gevangenisstraf voorwaar- delij-k met een proeftijd van drie jaren. De politierechter maakte er 14 dagen voor- waardelijke gevangenisstraf van zonder proeftijd. Toen bleek er toch een groote mate van on benulligheid te zijn. Wanneer moet ik zitten?" vroeg ze ner- eens mee, bruik van het gebouw en inventaris. als- mede op de daarvan gebruikmakende per- sonen voldoende toezicht zal worden gece- :end, en stelde voor, de barak ter beschikking te stellen tegen f 5 per jaar. De commissie van financien adviseerde gunstig. De gemeenteraad heeft Woensdagavond het verzoek ingewiligd. veus. BRANDEN. Op de Vijzelgracht te Amsterdam. Gistermiddag omstreeks kwart over drie brak brand uit in het perceel Vijzelgracht 11 te Amsterdam, waarin een lampenwinkel ge vestigd is. De brand is ontstaan doordat uit de kachel in den winkel een vonk gevallen is De vloer vatte onmiddellijk vlam en terstond greep het vuur snel om zich heen. De vlam- men kropen langs den achter-muur op en zet- ten zeer spoedig de eerste en tweede verdie- ping, waar woonvertrekken gelegen waren, in vuur. Hier bevond zich gelukkig niemand; in de winkel waren een man en een kind aanwezig, die zich bijtijds door de vlucht wisten te redden. Hulp van de brandweer was spoedig aan wezig, doch toen sloegen de vlammen reeds uit het dak. Het perceel is volkomen uitgebrand. Alleen het oude geveltje heeft het goed uitgehouden. Te Harkema Opeinde is de woning van Tj. Elzinga afgebrand. Van den inboedel is niets gered. In een garage. Te Zuidwolde (Drente) is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de garage van H. J. De brandspuit, die vrij spoedig ter plaatse was, kon weinig tegen de felle vuurzee uit- richten, zoodat de garage alsmede de aan- grenzende schuur geheel afbrandden. Vele rijwielen, motoren en een auto verbrandden. Volgens de Tel. was alleen de schuur ver- zekerd. Geheimzinnige brand. Voor de derde maal is gister brand uitge- broken in de arbeiderswoning van J. de Groot te Nieuwe Pekela. De oorzaak is nochtans onbekend. De po-litie stelt een onderzoek naar het gebeurde in, meent de Tel. Het eledrische strifkijzer. Toen Wo: nsdagavond een kleermaker in zijn woning aan de Amazonenstraat 20 te 's-Gravenhage terugkeerde, bleek, dat op de bovenvertrekken brand was uitgebroken. De brandweer tastte met twee stralen het vuur aan, dat inmiddels reeds een groote uitbrei ding had genomen. Op de bovenverdkping brandden twee vertrekken uit; ook het dak aan de achterzijde werd door de vlammen verwoest. In de beneden-achterkamer werd groote schade aangericht. Vermoedelijk is een electrische strijkbout in de bovenkamer, waar de kleermaker zijn werkplaats had, onder stpoom blijven staan. Verzekering dekt de schade. Te Sneek is gisternacht het koopmans huis van de firma S. v. d. Meulen geheel uit gebrand. Een zeer groote voorraad koloniale waren ging verloren. UIT ONBENULLIGHEID. De Haagsche Crt. vertelt het volgende van een zaakje voor den politierechter aldaar: Ze kwam de beklaagdenbank binnen, lich- telijk coquet, met een vriendelijk glimlachje tegen den verrasten deurwaarder, den ver- baasden veldwachter en de even verblufte toga's achter de indrukwekkende groene tafel. En ze nam plaats alsof ze op een zonnigen zomernamiddag op een vroolijk cafe-terrasje een kopje thee ging drinken. Ze was zoo goedgemutst en onschuldig lieftallig, dat het eenvoudig een schandaa! was, dat de getuige, een verontwaardigde mevrouw roet in het eten kwam gooien. Ze gesticuleerde hevig ontkennend en glimlachte lief, dat het niet waar was: „o wat een leugens allemaal, hoe dorst zoo'n mevrouw toen, he? Nee maar, dat was toch wat, dat iemand zoo maar iemand anders reputaasje in opspraak brengen kon? Wat zei't mensch daar? Diefstal? Dievegge? Zij.. zij? Hoe kwam ze er bij, waar haalde ze het vandaan? Niks van an hoor! Ze was zoo onschuldig, dat ze zelfs nergens van wistZij stelen? ZijZe wilde er zo6 maar een eed op doen, dat't niet waar was!" En ze stak twee mo'lige vingers in de lucht, in een herolsch gebaar, een Jeanne d'Arc waardig. Maar de politierechter ging daar niet zoo dadelijk op in. „U hebt toch verschillende voorwerpen weggenomen, nietwaar? En in uw vorige diensten hebben uw patroons ook niet zoo goed over u gesproken Ze was een en hi glimlachend -verzet en protesteerde. „Ondankbaar van die patToons he^l ondankbaar. En weggenomen artikelen? Nu jaer was we! eens het een en ander yerdweaea, maar hoe gaat dat, he? J« De deurwaarder deed z'n best om haar de bedoeling van het voorwaardelijke aan haar verstand te brengen. Maar dat kestte moeite. Veel moeite. En veel redenaarstalent. Toen klaarde haar gezicht op. „Dus niet zitten, maar erg oppassen", zei ze verlicht. Ze gaf een vriendelijk lachje naar de groe ne tafel. „Dank u wel", zei ze. En ze groette lief naar den verbouwereerden veldwachter en naar den deurwaarder, die trachtte zijn gezicht in de gewone ernstige plooi te houden en met een zwaai de deur open deed. En zoo ging ze. HET TRAGISCH ONGELUK IN HET RIOOL TE DEN HAAG. De lijken gevonden. Omtrent het tragisch ongeval op het ter- rein achter het Laakkwartier te Den Haag, waaromtrent wij gister een en ander meid- de, vertelt de Haagsche Crt. nog het volgen de: De aannemer, de 39-jarige heer H. Bos uit Groningen had zich met den uitvoerder, den 27-jarigen A. Wiersma uit Zandeweer g.tn. Kantens) en een drietal werklieden in het nieuwe rioolgedeelte begeven ter contro- leering van het verrichte werk. Het bewuste rioolgedeelte was nog door een muurtje ge- scheiden van het overige riool, waarin tot ongeveer bovenaan zich het* rioolwater be vond. Bij de ingebruikneming van het nieuwe ge- deelte pleegt men een gat in dergelijke ver- bindingsmuurtjes te maken, waarna dan con- trole wordt uitgeoefend teneinde vervolgens de verbinding van het oude met het nieuwe riool definitief tot stand te brengen, in welk geval het oude gedeelte wordt leeggepompt. Het is bij deze controle-werkzaamheden, dat de aannemer en de uitvoerder door op- tredende rioolgassen bewnsteloos zijn ge- raakt. De drie overige werklieden hadden zich gelijk gemeld bijtijds in veiligheid weten te brengen. Blijkens de mededeelingen der geredden zijn de beide slachtoffers het 97 meter lange riool geheel ten einde geloopen, teneinde den afsluitmuur te verbreken. De brandweer heeft op het punt, waar de gereedzijnde rioolkober op het nieuwe gedeel te uitkomt, een gat gegraven en ving onmid- delijk aan het grondwater uit te hoozen.. Daar het uithoozen van het water langen tijd duurde en de menschen hun geduld ver loren trachtte men aan den ingang herhaal- delijk het lange riool in te kruipen. De afme- tingen van het riool zijn 1.50 M. hoog en 1 M. breed. Ir. Meijer, die herhaaldelijk trachtte het ri ool binnen te gaan, slaagde er tenslotte in omstreeks half vier, met behulp van lijnen en telkens stilstaande onder de luchtkokers, die van boven geboord werden, een liggende ge- stalte te vinden. Hij was echter zelf te veel door het gas bedwelmd, dat hij het lijk weg kon sleepen. Hij slaagde er tenslotte met veel moeite in een lijn aan de voeten van het slachtoffer te binden. Het lag met het hoofd boven water. Even verderop lag de opzichter W.. eveneens met het hoofd boven water. Volgens ir. Meijer zijn beiden dus den verstikkingsdood gestorven. Om 3.30 uur zijn weer de werklieden afge- daald in den dicht nabijgelegen put om met koevoet en beitel in den schildmuur gaten te hakken, om aan de mannen, die van den an- deren kant, over een lengte van 70 M., het ri ool weer zouden binnendringen, lucht te ver schaffen. Om 3.40 daalde een arbeider van de riooleeringswerkzaamheden in den put af, om (het lichaam vastgebonden aan een lijn) op zijn beurt het dichtsbijzijnde lichaam van den aannemer Bos, naar den uitgang te ver- voeren. Ir Meyer daalde wederom in den put af en bleef beneden om den arbeider raadgevingen te kunnen toerospen. Langzaam bewoog de arbeider zich in de richting van de schildmuur waartegen de li- chamen der beide slachtoffers leunden. Bij iedere luchtschoorsteen, ongeveer om de 4 M.. bleef de wakkere man even staan om frissche lucht in te ademen. Boven den grond bewogen de omstanders zich langzaam met den man mee en bij iedere schoorsteen- opening blijft men staan luisteren of men het geroep van den arbeider nog hooren kon Om even over 4 uur is het eerste lijk boven gebracht. Het was het lichaam van den aan nemer Bos uit Groningen. JEUGDHERBERG AAN HET STRAND TE IJMUIDEN. Bij den gemeenteraad van Velsen was een verzoek ingekomen van het hoofd der schoo" E. om van de gemeente in huur te mogen ontvangen de leegstaande ziekenbarak nabij het strand van IJmuiden, ten einde dit ge bouw te bestemmen als logiesgelegenheid voor rondtrekkende schoolgaande en school vrije jeugd. Het college van B. en W., behalve de R.K wethouder van financien, stond zeer svm pathiek tegenover deze aanvrage, omdat het di zeJterheid gekiegen heeft, dat op het ge- MET HET GROOTSTE NEDF.RLANDSCHE SCHIP OP ZEE De officieele proeftocht van het dubbel- schroef-turbine stoomschip Statendam, die twee dagen heeft geduurd, is evenals de tech- nische proeftocht een succes geweest. Het gezelschap van ruim driehonderd gas- ten, dat zich aan boord van het prachtige stoomschip bevond, heeft volop genoten De weersgesteldheid is minder gunstig ge weest dan bij den technischen proeftocht toen de reis over een spiegelgladde zee gemaakt kon worden. Nu was de zee wel woelig; zelfs kwam er Woensdagmiddag een frissche „Maartsche" sneeuwbui. Doch de passagiers merkten hoegenaamd niets daarvan; soms vergat men, dat men zich op zee bevond. VECHTPARTIJ TUSSCHEN WOONWAGENBEWONERS. Woensdagmiddag passeerde de woonwa- genfamilie v. B. met eenige wagens het woon- wagenpark, gelegen aan den Rijksweg onder Beek (N.-B.), waar de familie G. met haar wagen stond. Er ontstond naar aanleiding van een oude vette een ernstige vechtpartij. waarbij de 23-jarige ongehuwde G. een schot hagel loste uit een jachtgeweer, waardoor de 20-jarige B. in linkerarm en borst werd ge- troffen. De verwondingen zijn niet levensge- vaarlijk. De hit voor den wagen kreeg echter zooveel hagel in den buik, dat hij afgemaakt moest worden. De wagens waarvan de rui- ten met straatsteenen vernield waren, zagen er danig gehavend uit. De marechaussee van Grave heeft den 23- jarigen G. aangehouden en te Grave in be waring gesteld. Het geweer is in beslag ge nomen. Het beste tecjen [Jnwriiven met Dringt in de spieren! 600 arbeiders- en beambten-woningen ge- bouwd worden. Reeds spoedig zal de aanbe- steding van een deel dier woningen plaata vinden. INBRAAK TE HAARLEM. Op Icteterdaad betrapt. Gisternacht zag een burger te Haarlem, dat een man door een raam naar binnen ging in een perceel aan het Nassauplein, waarin o.m. gevestigd is de Kamer van (oophandel. Hij waarschuwde den politie- post aan het Stationsplein en vandaar uri werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Op de tweede verdieping van het perceel, waar gevestigd is het kantoor van mr. B. Bouman, werd een man aangetroffen, in het bezit van inbrekerswerktuigen. Het bleek, dat uit het secretariaat van de K. v. K. ont- vreemd waren een aantal plakzegels en si- garen. De dader, die een 43-jarigen koop- man uit Den Haag bkek te zijn, is in verze- kerde bewaring gesteld. JHR. MR. DR. A. RoELL. Naar Nederlandsch-Indie Jhr mr. dr. A. Roell, commissaris der Ko- ningin in de provincie Noord-Holland zal in zijn kwaliteit van voorzitter van de Konink- lijke Vereeniging Koloniaal Instituut als ge- delegeerde der Nederlandsche regeering in Mei het congres bijwonen op Java van de Pacific Science. Jhr. Roell heeft gistermiddag afscheid genomen van de hoofdambtenaren der provincie griffie en van de leden van Ge- deputeerde Staten van Noord-Holland. He- denmorgen vertrekt hij naar Genua vanwaar hij zich per stoomschip Christiaan Huygens naar Java zal begeven. NEKKRAMP. Gisteren werd een knaapje onder Winscho- ten bewusteloos aan den weg gevonden. Men heeft den kleine, J. H. genaamd, naar Gro ningen overgebracht, alwaar geconstateerd werd, dat hij nekkramp had. Zijn toestand is zeer ernstig. AMSTERDAM—BOVEN RIJN. Het Geldersehe valleiplan aan genamen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond na zeer uitvoerige discussies ten slotte een beslissing genomen inzake de ver binding van Amsterdam met den Boven-Rijn Door B. en W. was voorgeste'd te aanvaar den het kanaal door de Geldersehe vallei nadat de minister had verklaard aan de be- zwaren van het gemeentebestuur tegemoet te komen en niet bereid was gevonden te bevor- deren een wetsvoorstel in te dienen tot den aanleg van een kanaal langs Wijk bij Duur stede. Dit voorstel is aangenomen met 21 tegen 20 stemmen, nadat met dezelfde stemverhou- ding was verworpen een motie-Boekman waarbij de Raad uitsprak een kanaal te wen schen over Wijk bij Duurstede. EEN WETHOUDER BEBDREIGD. Geld of je levenf Tijdens het spreekuur van den wethouder voor sociale zaken van Arnhem, den heer Meijer, bevond zich Woensdag onder de men schen, die hem wat te vragen hadden, een berucht individu. Toen deze man met den wethouder alleen was, nam hij een uiterst brutale houding aan en vroeg om geld. De heer Meijer trachtte hem te kalmeeren, doch de man haalde van onder zijn jas een bijl te voorschijn en dreigde den wethouder daar- mede den schedel te zullen inslaan. Met veel moeite gelukte het den wethouder om den man wat tot bedaren te brengen en hem met een paar gulden de deur uit te krijgen. Het zeer ongunstig bekend staande individu werd gistermorgen door de politie gearresteerd en naar het huis van bewaring overgebracht. VALSCHE STEMPELS. Te Delft is proces-verbaal opgemaakt te gen een koopman, wegens het plaatsen van valsche go.dkeuringsstempels op vleesch. Het stempel, de inkt, het stempelkussen en eenige van de op het vleesch voorkomende stempel- afdrukken werden in beslag genomen. DADER VAN DE AANRANDING TE DEN HAAG GEVAT? De 41-jarige J. C, die te Haarlem op hee- terdaad betrapt werd bij een inbraak in het gebouw van de Kamer van Koophandel, is naar Den Haag overgebracht Men vermoedt, zegt de Tel., dat hij dezelfde persoon is, die op Goeden Vrijdag op den duinweg bij het Quickterrein twee dames heeft aangerand. De politie heeft dan ook de zaak ter hand ge nomen en heden wordt de verdachte met de reide dames geconfronteerd. LUGUBERE .VONDST. In het ApeldoomDierensch kanaal zij\. ter hoogte van Eerbeek deelen van een vrou- wenlichaam opgevischt. Eerst werd een voet en Woensdag een ond<trbeen opgehaald. Het dreggen staat onder leiding van de Eerbeek- sch-e politie, die bezig is het geheele kanaal af te zoeken. Men staat tot nog toe voor een onopgelost raadsel. Er zijn echter volgens de Tel. omstandigheden, die er op wijzen dat hier een afschuwelijke misdaad is gepleegd. KORTE BERICHTEN. Tengevolge van den hoogen boezem- waterstand in Friesland, is het Provinciaal Stoomgemaal nabij Lemmer heden in wor king gesteld. TELEFOONKABEL MET SCHIER- MONNIKOOG HERSTELD. De telefoonkabel van Schiermonnikoog met Oostmahorn, die sinds 11 Maart buiten ge bruik was, is thans weer hersteid. DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK Naar wij vernemen heeft het gerechtshof te Amsterdam heden een uiterst belangrijk ar rest gewezen voor de aand-eelhouders der Veendammer Hypotheekbank. Curatoren hadden toch een aandeelhouder tot bijstorting aangesproken, die zich beriep op compensatie, voortvloeiende uit het bezit van pandbrieven. Het Hof heeft thans de curatoren in hei: gelijk gesteld en beslist. dat ten opzichte van de verplichting tot volstorting van aandeelen compensatie niet is toegelaten. SPORTIEF. Vriendelifke gastheeren. Bij een bokswedstrijd tusschen Greven- bicht en Roermond, welke te Grevenbicht ge- speeld werd, hebben de gastheeren hun gas ten dusdanig toegetakeld dat deze alien ge- blesseerd huiswaarts moesten keeren. Met een steenenborbardement werd de club naar de autobus gebracht, waarvan bij het vertrek nog eenige ruiten ingegooid werden. WONINGBOUW BIJ DE MIJN MAURITS. In de onmiddellijke nabijhdd van de Staatsmijn Maurits te Lutterade, in de zgn „Keerensbeide"f zullen binnenVort meer dan door Marcus Ehrenpreis. Wanneer ik door Toledor Juderia warn del, dan komen mij telkens schitterende hoofdstukken uit de geschiedenis van de Hebreeuwsche letterkunde voor den geest. Geleerde onderzoekers van den talmoed, godsdienstwijsgeeren, liturgische dichters, beoefenaars der grammatica en bijbelver- klaarders schreven hier nieuwe, onvergan- kelijke bladen in het duizendjarig boek van de nabijbelsche letterkunde. Hier voel ik mij nabij Abraham Ibn-Ezra (10921167), wiens gestalte eenzaam zich verheft boven al de anderen uit. Hij was e^a vurig man; een van de meest vrije en veeizijdige gees- ten van Tijn tijd, en ongeloofelijk productief; een boheme-natuur, die enrustig va het eene land naar het andere reisde; hij was een dichter, rijk aan fantasie, een denker, een bijbelverklaarder, beoetenaar der gramatica, sterrekundige en onderzoe- Pingsreiziger. Wat de uiterlijke dingen aangaat was de Toledaan JehoecL Al-Charisi (eerste helft van de dertiende eeuw) met hem verwant. Ook deze was een boheme-natuur en een onrustig wercldreiziger, de eerste uitgespro- ken wereldsche dichter in 't Hebreeuwsch, die in zijn origineele prozadicht Tachkemo- ni en in zijn geslaagde bewerking van Ha riri's Arabische gedichten (die een verraen- ging van epos en drama zijn) in spottende en erotische gedichten en in drinkliederen de heilige bijbeltaal verwereldlijkte. Hoog bo.ven alien staat Jehoeda Halevi, die geboren werd en opgroeide in deze stad (10851140). Van mijn jeugd af aan heb ik geleerd tot hem op te zien als tot en van de allergrootste figuren van het Jodendom uit de diaspora. Met kinderlijke aandacht luisterde ik jaar op jaar naar zijn onsterfelijke Zionid („Zion, ^raagt gij niet naar het welzija van uw gevangen zonen?") dat den neger.den Ab l), den gedenkdag van de verwoesting van Jeruzalem, in de syna- gogen gereciteerd wordt. Met verrukking en met jeugdig verlangen naar avonturen las ik zijn machtige gedichten, aan de zee gewijd, expressieve en plastische schilde- ringen van het bezielde leven der zee, die mijn jong gemoed met droomen en verwach- tingen vervulden, Met spanning luisterde ik naar de dramatische verhalen van zijn ro- mantische leven en zijn legendarischen dood; van de avontuurlijke jaren van den leve Diijen jongen man; van den veelzijdi- gen arbeii van den droomenden poeet als litutrgisch en wereldsch dichter en als ver- maard dokter in Toledo; van de godsdien- stige verandermg bij den man van rijperen leeftijd, waardoor zijn gedichten nieuwen inhoud krijgen en zijn leven een noodlottige wending neemt. Op vijftigjarigen leeftijd wordt hij door een ontembaar verlangen naar God en de eeuwige levenswaarden gegrepen. De ver- gankelijke vreugden dezcr wereld vcrvullen zijn ziel met afkeer. Hjj verl&at (amilie en W V Bij apotbekers en drogisten verkrijgbaar.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9